US-1 ADVIBT1NTUBLAD. Moeder en Zoon. Donderdag 10 December 1885. No. 746. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en atgemeeee Feestdagen. A D V BRT EN TI lil N u.omiïm otKir/Jcirr. FEUILLETON. UINNKNLANI). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor net Buitenland: lumvenmie Générale de j ubliciie Et'rangère G. L. J)A VBK fr Go., JOH. F. JONES. Sucr.. Parijs, 31 bi: Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagolijkB van iO tot 4 uur. Toogaag 25 cents por persoon. Donateurs en loden der Nederlandsciie Maatschappij tor bovordoiiug van Nijverheid liehben op londagei. - - - ftglers musetim in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J uur. Woonlaag Zaterdag tan 2—4 nor. Ors»l-ieiptlmg -- J- r~L Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag i de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopui Het nieuwe Geelboek met de stukken over Tonkin zal spoedig aan de leden der Fransche Kamer worden uitgedeeld. De commissie der 33 beeft verlangd, dat de toe stand openbaargemaakt zal worden. Uit de woorden van den Sièclemet Brisson zeer bevriend, zou men kun nen opmaken, dat bet kabinet spoe dig na de Tonkin-kwestie zon wil len aftreden. De ineening des lands over de Tonkin-kwestie is zeer moeielnk te beoordeelen, daar aan ieder blad de geestverwanten schrij ven, opportunisten en uiterste lin kerzijde zicb voor de stem der pu blieke opinie uitgeven, en de rech terzijde verdeeld is. Het besluit der Spaansche re geering, waarbij amnestie wordt verleend voor alie persdelicten en politieke misdrijven, zal eerstdaags in de officiëele Gaceta verschijnen. Yan de amnestie zijn uitgezonderd de militairen, die aan militaire op roeren hebben deelgenomen, tenzij zij een verzoek om gratie indienen. De opbrengst der middelen van bet koninkrijk Italië vau af 1 Juli tot 30 Nov. bedraagt meer dan die over betzelfde tijdvak van bet vo- jige jaar. I ii De Standard verneemt uit Pni- lippopel, dat de laatste commissa rissen vertrokken zijn, de overtui ging medenemende, dat bet herstel van den vorigen toestand onmoge lijk is. Naar betgeen men echter te Ber lijn van vertrouwbare zijde verneemt, schijnt eene vredelievende oplossing Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 33) XlVe Hoofdstuk. Ik heb met «pzet er over ge zwegen, antwoordde Henri, omdat ik op een gelegenheid wilde wachten, dat ik u ongestoord en op mijn gemak er over kon sprekeD, te meer, daar ik in verhand er mede eenige vragen tot u wilde richten. Zij zwegen beiden gedurende eenige oogèublikken. Gaston keek naden kend voor zich, maar dit duurde niet lang. Met den sarcastischen lach, die reeds vroeger Henri zoo weinig beviel, antwoordde hij Gij hebt de woorden gelezen, die op het pakje brieven geschre- van de Balkan-crisis door recht- streeksclie overeenstemming tus- schen Weeuen en St. Petersburg verzekerd. De Engelsche regeering heeft last gegeven, om drie bataillons infan terie naar Egypte te doen ver trekken, tot versterking van de Britsche troepen aldaar. Generaal Stephenson zal zich Vrijdag naar Wadv Haifa begeven om de ope- ratiën tegen het steeds verder voor waarts dringende leger der opstan delingen persoonlijk te leiden. Haarlem, 9 December 1885. Aan bet Nationaal Concours door de schermvereeniging «Oranje» op 12 en 13 December te Rotter dam te houden, zal o. a. de vereeni ging «Sparta» alhier deelnemen. De talentvolle organist van de Groote of St. Bavo-kerk alhier, de beer J. Bastiaans, is Maandag jl. tengevolge eenerongeneeslijkekwaal waaraan bij vele jaren lijdende was, overleden. De hoop, die men voedde om hein in 't leven te behoudeD, bleek ijdel te zijn; zelfs een geruim verblijf in bet Zwitsersche herstellingsoord Da- vos kon zijn gezondheid niet doen wederkeeren. De beer Bastiaans was algemeen gevierd om zijne talenten, doch niet minder bemind door zijne naaste betrekkingen en velen die liem per soonlijk kenden. Welk muziekliefhebber zal niet met weemoed bet genot gedenken, dat de scboone orgel-concerten door den beer Bastiaans gegeven en waar bij bij zoovele blijken gaf van zijne groote talenten, verschafte? Vereenzelvigd met zijn instrument, ven staan? Ja, maar buiten mijn wil. En die hebben u getroffen? Mij dunkt, dat gij dat wel zult begrijpen. Ik bad dit moeten voorzien en er aan moeten denken, vóór ik het u iu bewaring gaf. Henri werd plotseling ernstig. Het is volstrekt mijn doel niet, u uit te booren of achter uw geheim te willen komen, zeide bij op min of meer aarzelenden toon, maar bet gesprek met dien Pan- dolfo, die mij een zeer weinig ver trouwbaar wezen toeschijntde moordaauslKg, waarvan gij bijna bet slachtoffer geworden zijt, enkele toe spelingen, die gij zelf gemaakt hebt, kortom alles, wat in de laatste we ken geschied is, beeft mij zeer on gerust gemaakt, en dit alles beeft te meer invloed op mij, daar ik, zooals gij weet, voor mejuffrouw De Mallepeyre een bijzondere sym- verwierf zicb deze toonkunstenaar een roem, die lang in onze berin nering zal blijven voortleven. Slechts den leeftijd van 31 jaren mocht bij bereiken. In 1876 overleed zijn vader, wien hij zijne muzikale opleiding dankte en volgde hem in bovengenoemde be trekking op, eerst tijdelijk, later voor goed door den Gemeenteraad aangesteld. Het orgel werd het laatst nog op den 29en Nov. jl. doorhem, tijdens de vuormiddag-godsdienst- oefening, bespeeld. De groote gaven van den over ledene deden hein eene scboone toe komst tegemoet gaan. Wat op zijn leeftijd een talent als dat van hem kon voortbrengen moge bewondering wekken, als eene dankbare buide aan zijne nage dachtenis. Op Woensdag 16 Dec. zal de ex-commissionair in effecten Visser, die vóór eenigen tijd in de gevan genis alhier wist te ontvluchten, doch onlangs te Parijs aangehouden en aan de Nederl. regeering uitgele verd werd, deswege voor bet ge- rechtsbof van Amsterdem verschij nen. De justitie alhier ziet belang stellend uit baar onthullingen om trekt de wijze der ontsnapping en de hulp, daarbij aan Visser ver leend, waaromtrent, zooals bekend, is, een gerechtelijk onderzoek beeft plaats gehad, tengevolge waarvan een gevangenbewaarder eene lichte gevangenisstraf beliep, doch de di recteur der gevaügenis alhier, na verdediging door mr. S. Katz, van rechtsvervolging werd ontslagen, terwijl over bet al of niet eervol verleenen van ontslag uit zijne be trekking, de procedure nog hangen de is. De bekentenis van Visser zal natuurlijk van grooteu invloed zijn op den gang van dit proces. patbie gevoel. Onder deze omstan digheden zou ik u gaarne een per soonlijken dienst willen vragen. Indien ik u kan helpen, ben ik gaarne tot uw dienst. Welaan danvervolgde Henri, stel, dat bet bijna onmo gelijke geval eens waar was, dat deze brieven mejuffrouw De Malle- peyre met eenig gevaar bedreigden, of zelfs, dat ze haar maar eenige ongerustheid konden veroorzaken zoude bet dan te veel van uw vriendschap voor mij gevergd zijn, dat gij mij dit te voren mededeeldet? Dat is een lastige vraag, antwoordde Gaston. Dus gij aarzelt? Maar wat waart gij dan van plan, als ik u die vraag bevestigend beantwoordde? Eenvoudig dit: Indien mejuf- Ifrouw De Mallepeyre op de een of andere wijze wornt bedreigd, zult I gij er wel niet aan twijfelen, dat ik Mr. Claasen zal Visser rechtskun digen bijstand verleenen. De president van den soeverei- neneu staat Panama, in de V. S. van Columbia, beeft aan onzen land genoot, den beer B. Hugo Sassen, Columbiaansch consul te Brussel, de gouden medaille geschonken, in gesteld ter gelegenheid van de in auguratie der doorgraving van de landengte, als een blijk van waar deering, bestemd voor ben, die bun krachtdadige medewerking verlee nen voor bet tot stand komen van bet kanaal tusschen de beide Ocanen. Omtrent de uitdeeling op Sr. Nicolaasavond door dr. Mezger te Amsterdam gebonden, lezen wij bet volgende in de Amsterdammer: Te 8 uur was de groote eetzaal van «'t Ainstel Hotel», door den zorg van den directeur met planten ver sierd, ingericht om de vertegen woordigende leden vau een 100-tal arme gezinnen te ontvangeD. Eene reeks lange tafels, in zeer breeden boefijzer vorm op eenigen afstand van de wanden geplaatst, droegen de massa dekens, hammen en ka zen die zouden worden uitgereikt. Een groot getal aanzienlijke per sonen, waarvan velen ouder behan deling van dr. Mezger zijn, om stuwden den edelmoedigen gastheer, gezeten in de nabijheid van II. K. H. Prin-es Marie van Meiningen, die bet uitreiken der geldsbedragen wel op zicb bad willen nemen. Afgeroepen door een beambte van bet hotel, kwamen vervolgens een voor een de personen binnen, voor elk van welke eene gift in geld, een deken, een ham en een kaas bestemd was. Men weet, boe dr. Mezger tot de kennis en keuze van deze 100 haar partij zal kiezen. Gij hebt dus niets tegen baar in den zin? Niet bet minste. Maar gij geeft mij toch toe, dat de brieven een geheim bevat ten, dat bet jonge meisje zeer zal treffen Dat weet ik niet. Henri kon een beweging van on geduld niet bedwingen. Op bitte ren toon zeide bij: Gij zijt zeer geheimzinnig, mijnheer De Marei. Gaston bevond zicb niet minder dan Henri in een onaangename po sitie; ongeduldig antwoordde bij: Dat is nu sedert onze kennis making de tweede of derde maal, dat wij dit onaangename onderwerp behandelen; bet schijnt u, ondanks alles, wat ik u zeg, wel moeielijk te vallen, mij als een man van eer te beschouwen. Ik meen toch, dat ik u genoeg over dit netelige ou- derwerp heb verteldbijna alles, beweldadigden gekomen is. De po litie beeft bem daarbij de behulp zame band geboden. Zij beeft eene soort van staat van dienst van een 200-tal gezinnen opgemaakt en de zen, behoorlijk in een register ge schreven, aan den beer Mezger overgelegd. Men herinnert zieb even zeer, dat de beroemde man in de eerste plaats, de vrucht zijner avond uren voor dezen eigenaardigen St. Nicolaasdag besteed beeft. De op brengst der gegraveerde transpa ranten beeft de kosten grootendeels goedgemaakt. Het was aandoenlijk, de ge lukkige begunstigden, meestal we duwen, te zien binnenkomen, be diend door de Prinses van Meiningen en andere dames en beeren (waar onder natuurlijk ook de steeds hulp- gereede dr. Lacave zicb verdienste lijk maakte), de giften te zien aan vaarden. Op de verschillende physio- nornieën waren natuurlijk verschil lende gemoedsbewegingen te lezen maar eene hoogst kiesche en liefde volle gedachte was bet van dokter Mezger, dat bij dezen St. Nicolaas avond voor deze eerste uitdeeling gekozen bad. Wie toch behoeft op den 5en verlegen of beschaamd te zijn een geschenk te aanvaarden? Bij deze proef zal dr. Mezger bet niet laten blijven. De gedachte, om de politie te belasten met de taak van bemiddelares voor zijne goede gaven bij bet volk te zijn, getuigt van evenveel schranderheid als edel moedigheid. Naar wij vernemen zal. over 8 dagen, aan een tweede honderdtal gezinnen eene uitdeeling plaats heb ben. De Israëlieten ontvangen, in plaats van eetwaren, eene grootere gift in geld. wat ik er zelf van weet en ik meende, dat gij mij genoeg kendet, om u niet ongerust over mij behoeven te maken. Wat wenscbt gij nog meer van mij te weten? Ik kan u niets meer mededeelen, daar ik zelf niet meer weet. Ik ben te Parijs geko men, om een opdracht te vervullen, die ik zelf slechts ten deele ken en begrijp. Mijn vader is verraderlijk vermoord en bet is mijn plicht, zijn dood te wreken! Ik zal dit doen en geen moeite er voor ontzienal kostte mij dit het leven! Wat de middelen betreft, waardoor ik mijn doel moet bereiken, kan ik u alleen zeggen, dat ik die zelf nog niet ken. Maar wees overtuigd, dat ik te eer uw wenscb kan vervullen, naarmate mijn handelingen minder beoordeeld worden. Henri antwoordde niets; Gaston vervolgde Maar de tijd breekt aan. dat ik een besluit moet nemen en zoo-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1