Toen de burgemeester Tan Sloter- dijk met den heer G. v. M. gisternacht per rijtuig van een vergadering te Osdorp huiswaarts keerde, sloeg het paard op hol en slingerde het rij tuig eerst tegen een boom en daar na in de vaart. Door spoedig ver leende hulp mocht het gelukken heide heeren, hoewel gekwetst, uit hun onaangenameu toestand te ver lossen. Zaterdagavond is bij de arrestatie van een colporteur van Recht voor Allen, te Amsterdam, die het der politie en het publiek lastig maakte, een agent met een steen in het aan gezicht gewond. Hij werd naar het gasthuis vervoerd; de dader bleef onbekend. Op de Belvédère van «Café Zincken,» hoek Ruijterkade te Amsterdam, is gisterenavond door de heeren Landré en Glinderman eene proef genomen met hunne Brillant Fakkels. Het door deze verspreid licht was schitterend, en staat ongeveer met electrisch licht gelijk. Het is helder en wit. De proef voldeed uitnemend, en wekte na tuurlijk vele nieuwsgierigen. De commandant der brandweer was met eenige officieren er bij tegenwoordig. De welbekende volksdichter C. Meijer, vroeger kastelein op den Dwno, is gisterennacht te Amster dam in het Binnen-gast'nuis over leden. Over Amsterdam trok Maan dag omstreeks 3 uur een luchtballon in de richting van Noord naar Zuid. De persoon, die Zondagavond door de stoomtram LeidenKatwijk overreden werd en daardoor om het leven kwam, is genaamd Petrus Niesten, oud 69 jaren, wonende te Leiden. Hij leed sedert eenigen tijd aan verstandsverbijstering. De stok, waarmede de politie agenten te 's-Hage gewapend zul len worden, is uit een stuk Macas sar ebbenhout in kegelvorm ge draaid, lang 45 cM. en 40 mM. dik aan het dikste punt. Hij is zwart gepolijst tot aan het handvatsel, dat dof en geript is. Deze greep is voorzien van een geklonken lederen riem hij wijze van dragon of sabel kwast, welke bij gebruik om den pols wordt geslagen. Aan het be nedeneinde wordt het Haagsche wapen van koper ingelegd en in een gladden zilveren knop, die boven de greep tot versiering is aange bracht, wordt het merk van den fabrikant, den heer Pauwels, gesla gen. Het wapen heeft een gewicht ■"an 47s heet. en vertoont, behou dens eenige wijziging, het model van den Engelschen constabelstok. Het zal gedragen worden in een foudraal aan de binnenzijde van de overjas der agenten bevestigd. De monumentale fontein op het Binnenhof te 's-Hage, is nu voor goed ontdaan van het omhulsel dat haar, terwijl de laatste hand aan hare voltooiing en opsiering werd gelegd, aan de blikken der voorbij gangers onttrok. Het kunststuk van smeedwerk is thans op kwistige wijze verguld. Het beeld van den Roomseh koning prijkt zelfs geheel in verguldsel. De rond de fontein aangebrachte wapens zijn afwisse lend zwart en rood geschilderd op vergulde wapenschilden. De niet vergulde deelen van het fraaie ge heel zijn donkerbruin gekleurd. dra dit geschied is, zal ik u dit me- dedeelen, waaruit dan vanzelf volgt, welk standpunt wij tegenover elkan der zullen innemen. Hij hield plotseling op en spande zich in, om naar een rijtuig te zien, dat zich juist voor hen bevond en waarin twee dames zaten. Dat is juffrouw Millner met haar moeder, riep hij verheugd, toen de laatste zich half omkeerde, om de voorbijgangers, zoowel in rij tuigen als te paard en te voet, beter te kunnen zien. Laten wij trach ten hen in te halen! Hij riep den koetsier toe, 3neller te rijden en spoedig waren zij op zijde van het bedoelde rijtuig; Gas ton had zich niet bedrogen; het was Minny in gezelschap van haar moe der, die in een elegant huurrijtuig, even als de beau-monde te Parijs, waren uitgereden. Haar succes heeft haar nog schooner gemaakt, dan zij vroeger Te Scheveningen zal eene diamant slijperij worden opgericht. Voor de commissie van weldadig heid te Kralingen verschenen Maan dagavond ongeveer 250 noodlijden den, hoofden van gezinnen, om eeni gen onderstand voor den winter te vragen. Gisteren werd met gunstig gevolg te water gelaten het schroefstoom- schip Normand, gebouwd op de werf van de maatschappij «De Maas» te Rotterdam en bestemd voor de vaart op de Fransche kusten. Ma chine en ketels zijn vervaardigd in de fabriek van bovengenoemde maat schappij. Onmiddellijk na het te water laten, werd de kiel gelegd van een maiistoomer, bestemd voor den dienst op de kust van Venezuela. De avond van gisteren is te 's Gra vendeel tamelijk rustig voorbijge gaan. Door de politie werd een schot gelost, dat rakelings langs het hoofd ging van een schipper, die voor zijne zaken langs de huizen zijner klanten rond ging. Verder is alles goed afgeloopen. Het schip dat een gedeelte vlas had geladen, was met den nacht buiten de haven gebracht en werd gisteren morgen, onder toezicht van zeven agenten der rijks- en gemeente politie, verder geladen, zonder eeni ge stoornis. De 18-jarige dochter uit het loge ment «De Keizerskroon» te Oud- Beierland, die, zooals men weet, den lOen November geschaakt en de vorige week met haren ontvoerder werd aangehouden, is thans met dezen in ondertrouw opgenomen. Te De Leek heeft men zich een paar dagen geleden des nachts, door het verbreken van twee ruiten toe gang verschaft tot de openb. lagere school. Eene boeken- en eene hand- werkenkast heeft men opengebro ken. Uit de laatste zijn ongeveer 30 meter katoen, 10 meter linnen en verscheidene paren kousen en sok ken ontvreemd. In denzelfden nacht heeft men g-etraeht bij den rijksont vanger binnen te sluipen. Nadat men eene ruit uitgenomen had, stuitte men echter op de goed ge sloten luiken. De politie is de da ders nog niet op het spoor. Zondagavond had te Arnhem eene vechtpartij plaats tusschen een bur ger en een militair, waarbij dapper van de sabel gebruik werd gemaakt. De eerste werd daarbij zoodanig verwond, dat hij geneeskundig be handeld moest worden. De zaak wordt onderzocht. Door de zorg eener commissie te Arnhem werd f 3000 bijeengebracht, met het doel, daarvoor spijzen kos teloos aan schoolgaande arme kin deren te verstrekken, en het ge meentebestuur stond daarvoor kos teloos het gebruik van het Passan tenhuis af. Maandag nu werden voor het eerst 278 dier kleinen op bruine boonen met spek vergast; heden kregen zij erwtensoep met spek, en zoo iederen dag, uitgezonderd Za terdag en Zondag. Op St. Nicolaasavond heeft te Barneveld eene hevige vechtpartij plaats gehad. Zekere W. R. heeft S. B. met een mes vreeselijk toege was, verzekerde Gaston. Toen de beide rijtuigen naast el kander gekomen waren en Minny van haar zijde beide jongelieden had herkend, hielden beiden gelijk tijdig stil; Henri sprong uit het rij tuig en snelde naar Minny, om haar de hand te drukken en vergat, in zijn haast, om de lieve kunstena res te begroeten, de moeder geheel en al. Deze had trouwens ook slechts oogen voor Gaston. Dus gij zijt eindelijk weer her steld zeide mevrouw Millner op hartelijken toon; gij kunt u er op beroemen, dat gij mij menigen slapeloozen nacht hebt bezorgd, mijn heer de Marei! Ik? Maar daar weet ik niets vanantwoordde Gaston lachende. Hoe zoo dan? Ja, gij kunt er nu wel over lachenDoor den moordaanslag, op u gepleegd. takeld en hem o. a. een diepe snede in de wang toegebracht. De dader is gevankelijk naar Utrecht getrans porteerd. De pelitie uit Zelhem ontdekte dat zekere L. H., vóór jaren we gens diefstal van vee naar het bui tenland gevlucht, in die gemeente was teruggekeerd. Zij begaf zich naar het huis, waarin hij zich op hield, doch het gelukte hem ander maal te ontkomen. In de duister nis werd hem een schot nagezon den. Zaterdagochtend werd hij door de politie te Keppel aangehouden, en het bleek nu dat het schot hem in het aangezicht getroffen had. L. H. werd naar Doesborg getrans porteerd, om van daar naar Arnhem overgebracht te worden. In de R. K. kerk te Dreumel had Maandagmiddag een treffend voor val plaats. Onder de godsdienstoefe ning bleef een meisje, nog in den bloei der jeugd, plotseling dood. Te Nijmegen is door de politie tegen een tiental voerlieden proces verbaal opgemaakt, omdat zij op Zondag, zonder verlof van het plaat selijk bestuur, op de openbare straat aldaar met kar en paard hunne be roepsbezigheden hebben uitgeoefend. Allen zullen wegens overtreding der Zondagswet terechtstaan. Den len April zal, naar men ver neemt, het huis van arrest te Breda worden opgeheven, en de gevange nen alsdan worden overgebracht naar de nieuw gebouwde cellulaire gevangenis. Het bericht, dat de heer Langer- huyzen op Zuid-Crailo aan de ge volgen der hem toegebrachte ver wonding zou zijn overleden, is on juist. Een arbeider te Wanneperveen^ heeft een otter tot huisdier afge richt. Het dier is mak en aan zijn meester gehecht als een hond, laat zich door hem streelen en volgt hem overal. Zijn lievelingsbedrijf, de vischvangst, oefent hij ongestoord uit en keert daarna naar zijn hok terug. Alleen tegenover vreemde lingen toont hij zich schuw. De wijze waarop de schepers in Drente beloond worden, getuigt van den geest van den voortijd, die al daar nog voortleeft. Welk een be staan zulk een scheper heeft, schijnt velen wel eens raadselachtig toe, en toch is het op de dorpen soms wel benijdenswaardig. Niet zeiden gebeurt het dat ongehuwde sche pers op hun ouden dag een beteren levensavond genieten, dan menig werkman zou hebbenal had hij zijn gansche leven in een pensioen fonds betaald en daarvan zijn pen sioen trok. Doch om tot dit resul taat te komen, behoort er eenige kennis en energie toe. De herder is in zoodanig geval eigenaar van 100 tot 149 schapen, die bij de dorps landbouwers, wiens schapen hij hoedt, gestald en gevoed worden. Uit de enters (eenjarige schapen), die hij elk jaar verkoopt, en de wol heeft hij telkens uitstekende «ge- maken», die den spaarpot in niet ge ringe mate stijven, waardoor hij langzamerhand een niet onaanzien lijk kapitaaltje in zijn portefeuille bekomt. Van een dezer dagen zoo danig overleden oud-schaapherder te Kom, kemDaar denk ik niet meer aan! Maar moeder zooveel te meer, zeide Minny. Verbeeld u, eiken nacht wordt zij wakker en roept om hulp, alsof men haar vermoor den wil. Alle huurders van het huis hebben er zich reeds over beklaagd en onze huisheer heeft ons reeds gedreigd, dat hij ons de huur op zegt, als die klachten nog weer her haald worden. - Ja, dat is zoo, bevestigde mevrouw Millner, en ik ben niet gerust, voordat ik weet, dat ze hem opgehangen hebben. - Wien, den huisheer? Neen, dien roover.... dien moor denaar. Heeft het gerecht zich met de zaak bemoeid? vraagde Gaston terwijl hij Henri verschrikt aanzag. Deze schudde van neen. Maar dat is toch de plicht van het gerechtriep mevrouw Mill- Ekehaar, gem. Rolde, verneemt men dat zijne nalatenschap eene geluk kige uitkomst is voor zijne erven. Eenige dagen geleden had te Arum in Friesland, bij gelegenheid van de inwijding van een nieuw orgel in het Ned. Herv. kerkge bouw, een schoolfeest plaats, 's Mor gens begonnen, werd het 's avonds door mannen en vrouwen op de bovenzaal van den heer M. voort gezet. Nu begonnen evenwel de poppen spoedig te dansen. Een or thodox lidmaat begon te smalen op de toespraak van dominé, die, even als de meeste lidmaten, liberaal is, Een twist volgde, die ten laatste in handtastelijkheden overging. Het was een vrij woest tooneeleen paar honderd menschen, mannen en vrou wen, raasden en tierden door el kander. Eindelijk slaagden dominé en de burgemeester er in, de orde te herstellen, en toen.... bleef men nog tot drie uur in den nacht ta melijk vredig bijeen. GEMENGD NiEUWS. Eenige dagen geleden werd te Parijs de bedelares Louise Martin door politie-agenten gearresteerd. Zij zat op de stoeptreden van de Notre-Dame kerk en had een bordje aan haar hals hangen, waarop ge schreven stond«Ik heb woning noch voedsel en ben honderd jaar oud.» In werkelijkheid is de vrouw ech ter eerst vijf en zestig jaar; de com missaris van politie Breton voegde haar toe: «Ge hebt bedrog ge pleegd; daar het echter voor de e jte maal, gedurende mijne car rière, geschiedt, dat eene vrouw zich ouder maakt, en dat nog wel on geveer de helft, zal ik u voor dit maal maar niet straffen.» Op de hooge school te Luik heeft zich een zuster van koning Johan van Abyssinië als studente laten inschrijven. Ferdinand de Lesseps heeft Maandag van een wandelrit door de Champs-Elysées te Parijs terug'- keerend, tengevolge der koppigheid van zijn paard, een zwarten Arabier, een ongeluk gekregen. Het paard rook den stal, en verkoos niet de straat in te gaan, waarheen de Les seps den teugel wendde. In de wor steling gleed het paard uit en rolde met zijn berijder op den grond. Met bebloed gelaat werd de Lesseps door de voorbijgangers overeind ge holpen; zijn rechterbeen had onder het paard beklemd gezetenhij be weert geen pijn te gevoelen, maar men maakt zich wel eenigszins on gerust. Toen vorst Bismarck in vroe ger jaren de badplaats Biarritz be zocht, vertelt het Fransche blad VAvenir, had hij er steede beha gen in om in gezelschap van den vorst en de vorstin Orloff, naar het doen en laten der visschers te kij ken, die dagelijks ter vischvangst uitvoeren; soms koos de vorst zijn waarnemingspost aan het casino en soms aan den vuurtoren. Hij kende sommige visschers bij name en met den wachter van den vuurtoren was hij zelfs zeer goed bekend. Eens toen het badseizoen reeds voorbij was, kwam die wachter door een springvloed om het leven en zijne vrouw die zwanger was, bleef onverzorgd achter. De kameraads van den overledene, die steeds zoozeer zijn plicht had ner uit. Maar heeft mijnheer De Langes u dan niets gezegd? Henri heeft mij niets gezegd. Maar dan moet gij eens bij ons komen, dan zullen wij u alles vertellen. Met het meeste genoegen, me vrouw Millner. Goed, wij verwachten u heel spoedig. Maar nu is het tijd, dat wij verder gaan, want wij kunnen den geheelen middag hier niet blijven. Minny moet nog studeeren, en als ik niet vroeg te huis ben, is de meid voor morgen ochtend niet gereed met het eten. Dat is er mij eenDie maakt het leven mij tot een hel, geloof dat, mijnheer De Marei! Gaston zette een gezicht, als be greep hij volkomen, welk een last een slechte meid haar meesteres kan bezorgen. Ondertusschen had Minny zich een weinig voorover gebogen en zacht met Henri gesproken. gedaan, schreven het onheil aan vorst Bismarck, die onmiddellijk ant woord zond. Hij schreef den Fran- schen visschers dat hij zelf en de vorstin Orloff peten van het kind der weduwe zouden zijn. Bismarck hield woordgezamen lijk met de Russische vostin zorgde hij voor het kind, het was een knaap van diens eerste levens jaren op de zorgvuldigste wijze; later liet hij hem naar Duitschland komen, zond hem op de uitmun- tendste scholen en bezorgde hem later een goede betrekking. Toen de oorlog van 1870 uitbrak, zond vorst Bismarck zijn bescher meling naar Frankrijk terug om er, gelijk het een wakker burger betaamde, zij vaderland diensten te bewijzen. Nadat de vrede gesloten was liet hij hem dadelijk weder naar Duitscbland komen, waar de man weder dezelfde betrekking van voorheen bekleedt. Op de werven te St. Nazaire staat op dit oogenblik een schip op stapel, dat den naam draagt van La Tage. Dit schip, dat 19 knoopen moet loopen, zal geheel electrisch verlicht worden- Voor seinlichten en andere toestellen aan dek wordt het systeem «Mangin» gebruikt, terwijl verder binnen 300 gloeilampen het noodige licht zullen geven. De heer Renkin, gewezen consul-generaal van Belgie te Wee- nen is Maandag tengevolge van onvoorzichtigheid verbrand. Hij was 73 jaar oud. De heer Bizdolph Smith, een der rijkste particulieren van Londen, wendde zich eenige maanden ge leden tot de directie von het mu seum Tussaud, met verzoek, hem te willen opgeven wat hij zoude moeten betalen, om zijne afbeelding onder de andere beroemd heden van de wassenbeeldenver zameling opgenomen te zien. Men antwoordde hem dat de zaak op verlei bezwaren stuitte; in de collectie zijn vorstelijke personen, groote dichters, kunstenaars, gene raals, roovers en moordenaars, maar de heer Smith behoort tot geen de zer categorieën, em men wist dus niet op welke wijze hij bij het kijk lustig publiek zoude moeten wor den geïntroduceerd. De onderhandelingen duurden ge- ruimen tijd en hadden geen resul taat, maar eenige dagen geleden kwam de heer Smith triomfeerend bij de directie van het museum, en' zeide«Eureka, laat mijne beeltenis maar plaatsen, hier hebt ge vijf duizend pond sterling in bankbiljet ten; wanneer de bezoekers bij mijn beeld gekomen, vragen: «wie stelt deze voor?» dan zegt ge: «dat is de getrouwe copie van een man die een vermogen heeft betaald om onder de overige wassenbeelden te worden opgenomen.» De directie van het museum nam het aanbod natuurlijk aan en er wordt thans druk aan de afbeel ding van den heer Smith gewerkt. De heer William H. van der Bilt, de bekende spoorwegkoning, is gisteren in zijne woning te New- York plotseling overleden. KOLONIËN. BATAVIA, 4 November. De 2e luit. van het Nederl. In dische leger Taubenheim heeft het verzoek gedaan om in zijnen adel lijken titel van graaf te worden er kend. Luidens de bepalingen zal hij Een enkel woord, mijnheer De Langes! zeide zij op levendigen toon, ik moet u noodzakelijk spreken. Als ik niet eiken avond aan Gaston's ziekbed had gezeten, had ik u reeds vroeger een bezoek ge bracht, juffrouw Minny. Maar het heeft geen betrek king op mijnheer De Marei, doeh het betreft u alleen. Gij doet mij schrikken! Maar laat uu alle scherts ter zijde, wat ik u bidden mag! Is het dan van zooveel ge wicht Van zeer veel gewicht! Maar gij maakt mij nieuws gierig Zult gij woord houden? Zeker. Wannneer komt gij dan? Morgen, als gij mij kunt ont vangen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2