3e Jaargang. Vrij flag 11 December 1885. No. 747. ABONN EMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGKMKKN OVKK/JCÜT. FEUILLETON. Moeder en Zoon. KI.WKNLA.W). MinimuMi Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. He o/day ent en voor het Buitenland-, i ompsynie Générale de j ublicite Etranyère G. l. BA UBF. Sr Co.. JOH. F. JOB'ES. Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur; MUSEUMS EIM ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op fêrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* oa aden dor Nederlandacho Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»ï ran Nederland en moer bijzonder van het Kaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaal 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ]4 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling var. 25 ceuts per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kiudereu van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. TtyUrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11A uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-hespsliny in de Groote Kerk. Dinsdag van J2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrij. De amnestie voor persdelicten, door de Spaansche regeering ver leend, heeft volgens een bericht aan den Temps uit Madrid ten gevolge, dat niet minder dan 1200 vervolgingen gestaakt en 25 auteurs op vrije voeten gesteld zullen wor den. Vijftien journalisteu, die voor korteren of langeren tijd zich over de grenzen hadden hegeven om aan de justitie te ontkomen, zullen naar Spanje terugkeeren. In eene bijeenkomst van con servatieve afgevaardigden werd be sloten alle maatregelen van de regee ring, strekkende tot verzekering van orde en rust in Spanje, te onder steunen. De dynastieke linkerzijde heeft verklaard, zich te zullen aansluiten bij alle liberale hervormingen, die de regeering voornemens mocht zijn in te voeren. De geruchten, als zou een hu welijk tusschen Don Jaime, den oudsten zoon van Don Carlos, en Dona Mercedes, de voorloopige ko ningin van Spanje, worden voorbe reid, houden stand. Zoowel uit Rome en Weenen, als uit Madrid verneemt men, dat het Oostenrijksche hof en het Vatikaan zich ijverig bezighou den met het zoeken naar zulk een oplossing voor de moeilijkheden in Spanje. Wanneer in April een prins geboren wordt, zal men de vijfjarige Mercedes wel van haar verloofde doen afzien. Gedurende de Kerstdagen zal de Koningin-regentes van Spanje een bezoek ontvangen van hare moeder, de aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk. De Koningin heeft aan den oud-minister Canovas de Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 34) XlVe Hoofdstuk. Morgen? Neen, dan ben ik be zet, maar kom aanstaanden Donder dag om twee uur, dan zijn wij al leen en kunnen ongehinderd praten. Maar waarover handelt het dan? vraagde Henri, wiens nieuws gierigheid werd opgewekt. Nu zeg ik u niets, ant woordde Minny. Maar Donder dag verwacht ik u.... en misschien is, hetgeen ik u te zeggen heb, u niet onaangenaam. Bij het uitspreken dezer woorden gaf zij hem de hand en gelastte den koetsier, verder te rijden. Spoe- diamanten dasspeld ten geschenke gegeven, welke koning Alfonso ge woon was te dragen. Volgens een bericht aan den Gau- lois kan men binnen kort de benoe ming van graaf Khevenhüller tot Oostenrijkscll gezant te Brussel tegemoet zien. De heerschende spanning tusschen Oostenrijk en Rusland, en die zich vooral in de Russische pers der joDgste dagen heeft geopenbaard, zou graaf Kalnoky aanleiding heb ben gegeven, dezen verdienstelijken staatsman, die er in slaagde de Bulgaren tot staan te brengen, uit Belgrado terug te roepen en naar de hoofdstad van België te bevor deren. Het herstel van den vorigen stand van zaken in de Balkan-landen wordt meer en meer onwaarschijn lijk. De Fransche gezant de Noailles en de Engelsche gezant Sir William White zeggen, dat men aan de wen- schen der bevolking eenige bevre diging moet schenken. De andere gezanten verbergen hunne meening niet, dat iets in deze richting zal moeten worden gedaan. Men meent, dat de mogendheden weldra de besprekingen over dit onderwerp zullen hervatten, en dat dan aan eene technische commissie, samengesteld uit de militaire attaché's der verschillende legatiën te Wee- neD, zal opgedragen worden, de voorwaarden voor een wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije vast te stellen. De attaché's die, ingeval het denk beeld mocht worden verwezenlijkt, voor deze niet minder gewichtige dan moeilijke taak in aanmerking zouden komen, zijn: luitenant-kolo nel graaf Von Wedel (Duitschland^ dig keerden Henri en Gaston ook weder naar de stad terug, zonder veel te spreken, daar beiden be vreesd waren, weder op het onaan gename gesprek van zoo even te komen, dat door de ontmoeting met Minny zoo te rechter tijd was af gebroken. Henri bracht Gaston naar zijn kamer en ging toen onmiddel lijk naar huis. XV Hoofdstuk. Den volgenden morgen was Henri verwonderd, dat de eerste secretaris van den notaris zich niet achter zijn lessenaar bevond. De heer Contel was een voorbeeldig beambte, die van de vijftig jaren, die hij telde, er bijna dertig op het kantoor van den heer Fromentin had gesleten, en die elke acte, elk document, jat zieh daar bevond, nog heter kende dan de notaris zelf. Het was dus niet te verwonderen, de heer de Salles (Frankrijk), kolo nel Primrose (Engeland), luitenant- kolonel Cerruti (Italië), baron Kaul- bars (Rusland) en Mehemet-Moerad- Bey (Turkije). De Bulgaarsche regeering heeft aan Servië geantwoord dat zij, daar de Servische voorstellen tot het slui ten van een wapenstilstand niet de minste zekerheid aanbieden, hare tegenvoorstellen zal handhaven. In dien de Servische regeering niet binnen 24 uren op deze voorstellen heeft geantwoord, zal vorst Alexan der de mogendheden daarmede in kennis stellen, op wier aandringen hij de vijandelijkheden staakte. Volgens telegrammen uitVrijburg, te Durban ontvangen, en voorko mende in de Engelsche bladen, be schikte generaal Joubert bij zijn aanval op Massowa over eene troe penmacht van 900 Boeren, terwijl die der vijandige inboorlingen slechts 100 bedroeg. Drie Boeren werden gedood en 14 gewond; een groot aantal schapen en runderen werden buit gemaakt. Haarlem, 10 December 1885. In de gisteren gehouden zitting van den Raad dezer gemeente wer den eenige missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd om de Melkbrug door een ijzeren draaibrug te doen vervangen. Het geamendeerde art. 15 van het reglement van orde voor den Raad werd bij herstemming ver worpen. Omtrent de wijziging van art. 6 van het reglement voor de openbare scholen voor lager onder wijs, werd volgens voorstel van B dat Contel, tengevolge van zijn veel jarige ondervinding en van zijn vele goede eigenschappen, de rechterhand van den notaris was. Dikwijls had men den vertrouwden beambte de voordeeligste aanbiedingen gedaan, om zijn plaats met een bij een an deren notaris te verruilen, maar al tijd had hij ze van de hand gewe zen. Alle cliënten van den notaris, en hiertoe behoorden de eerste per sonen uit Parijs, waren even vol daan, als zij op het kantoor den ouden secretaris gesproken hadden en met hem hun zaken besproken hadden, als wanneer zij den chef zeiven hadden aangetroffen. Hij was 's morgens het eerst van allen op het kantoor en 's middag-s, als allen reeds vertrokken waren, en de kan toorknecht zich gereed maakte, het katoor te sluiten, verliet Contel eerst zijn plaats. Het viel dus zeer in het oog, dat Contel dien morgen afwezig was; en W. beslist. De heer W. H. L. Janssen van Raaij werd definitief be noemd tot leeraar aan de H. B. school met 5-jarigen cursus. De heer Snel- tjes werd benoemd tot lid der gas- commissie;tot commiss.-apotheker der stade-apotheek dr. H. D. ICruse- man; tot lid der commissie van toe zicht op het stedelijk museum L. P. Zocher; id. op de gymnastiek-, scherm- en dansschool, dr. W. B. J. van Eyk; tot curator van het gym nasium, mr. W. A. 't Hoofttot leden der commissie van toezicht op het middelbaar ouderwijs, mr. H. Jacobi, mr. Th. de Haan Hugeuholtz en J. Seholten. Het subsidie voor het Museum van Kunstnijverheid werd besten digd. Besloten werd, wegens ziekte van den onderwijzer, tijdelijk aan te stellen een hulponderwijzer aan de gemeente gymnastiek-, scherm- en dansschool, en het schoolgeld der H. B. school met 5-jarigen cursus niet te verhoogen. Het verzoek van de ingezetenen der Lieve Vrouwen- steeg om deze te verhoogen werd ingewilligd, terwijl de noodige riool- en straatwerken aan de Kinderhuis- vest zullen worden uitgevoerd. Aan den heer J. T. Cremer werd een stuk grond verkocht aan het Plein en toegestaan werd aan de wed. G. van Elfrinkhoff een oud eigen op een huis in de ICalverstraat te Amsterdam af te koopen. Aan directeuren van het ionds van A. de Haas zal opnieuw eenigen grond van het Geldeloozepad ver huurd worden. De begrooting voor 1886 van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis werd goedgekeurd, sluitende in ont vangst en uitgaaf met f 24,350.261/3. Vastgesteld werd een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- Henri informeerde naar de oorzaak ervan en vernam, dat Contel sedert Zaterdag op reis was en waarschijn lijk verscheidene dagen zeude uit blijven. Zooals van zelf spreekt, was hij volkomen met deze inlichtingen tevreden. Den volgenden Donderdag was Contel weder op zijn plaats, toen Henri op het kantoor kwam en nie mand dacht er meer aan, dat hij eenige dagen afwezig was geweest. Henri was juist met zijn werk be gonnen, toen zijne principaal hem riep. Dadelijk ging hij naar diens ka mer. Toen hij binnentrad, zag hij, dat zijn chef zeer ernstig en in na denken verzonken was. Met koorts achtige gejaagdheid verzocht hij Henri, plaats te nemen. Ga zitten, mijn vriend, zeide hij, onlangs zijt gij zoo goed ge weest, het ontwerp van de schen- kingsacte aan den hertog te presen- neraal, houdende verzoek dat de Kamer moge terugkomen op haar besluit om ten behoeve van de Meisjes Burgerschool voor M. O. aan deze gemeente geen subsidie te verleenen. Het verzoek vau den heer J. A. G. Koek, tot huur van den kelder onder de Vleeschhal werd gesteld in handen van B. en W. Het voorstel omtrent de huur van walgronden zal in eene volgende vergadering worden behandeld. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de af- geloopen maand November kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie werden aange geven: 30 gevallen van mazelen, 4 van roodvonk en 3 van febris typhoïdea. Aan roodvonk bezweken 2 en aan febris typhoïdea insgelijks 2 lijders. Het totaalcijfer der over ledenen was zeer laag en bedraagt met 8 levenloos aangegevenen 2. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 16.55. Aan lichaamszwakte stierven 10, aan stuipen 4, aan apoplexie 2, aan hersenziekten 5, aan kinkhoest 3, aan organische hartgebreken 6. aan ziekten der ademhalingsorganen 11 (waarvan 4 aan keel- en long tering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverterings-werktuigen 3, aan andere ziekten 4, aan onbekende oor zaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 14, van 15 jaren 5, van 514 jaren 5, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 3, van 5065 jaren 5, van 6580 jaren 15, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 74 jongens en 79 meisjes. teeren, nu moet gij hem ook de ge reedgemaakte acte ter teekening brengen. Hier is ze. Hoe laat moet ik naar den hertog gaan? vraagde Henri. Om twaalf uur. Weet de hertog reeds, dat ik dan kom? Ik heb hem er reeds kennis van gegeven; maar daarenboven ontvang ik zooeven een briefje, waarin hij mij mededeelt, dat hij u zeker om twaalf uur verwacht, daar hij u persoonlijk wenscht te spreken. Henri fronste de wenkbrauwen en de notaris, die hem strak had aangezien, bemerkte, dat Henri door die woorden zeer onaangenaam werd getroffen. Dus gij gaat er om twaalf uur heen? herhaalde de notoris. Met genoegen, antwoordde de jongeling. Goed; er schijnt den hertog veel aan gelegen te zijn en het zal

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1