Een feestelijk aanzien vertoonde gisteren de De Witstraat alhier. Het ■was ter gelegenheid van het 50- jarig huwelijksfeest der echtelieden Govert van Dijck, geb. 25 Mei 1814 en Jansie Vermeer, geb. 29 Maart 1815, dat de buren met kwistige hand groen, vlaggen en een eere poort hadden aangebracht, om op dezen heuchelijkeu dag het gouden echtpaar een blijk te geven van hunne achting en genegenheid. Dat ze nog menig jaartje in gezondheid en voorspoed mogen slijten! Het scheikundig verslag van het gehalte der melk, gedurende de maand November geleverd door de «Haarlemsche Melkinrichting» al hier. staande onder toezicht van de Vereenigiug tot bevordering der Volksgezondheid, coutroleur de heer N. van der Sleeu, is als volgt: Soortelijk y Vaste gewicht. stoffen. Minim. 1.030 3.4 pc. 11.9 pc. Maxim. 1.0330 4.1 13.1 Gemid. 1.0311 3.74 12.63 Eeu slagersknecht, die zich ten nadeele vau zijn meester alhier had verwijderd met eene som van ruim f40, is deuzelfden avond door de politie te Amsterdam gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Gisterennamiddag is een 13 jarige knaap op heeterdaad betrapt op diefstal in een banketbakkerswin kel alhier. Hedenmiddag kwart voor drieën heeft eeu begin van brand plaats gehad, ten huize van den muziek onderwijzer Wiegant in de Zijlstraat, ontstaan door het vlam vatten van ledikantgordijnen door de brandende kachel. De brand is door de buren gebluscht. Door den kolonel-directeur der artillerie-, stapel- en constructie magazijnen te Delft is gisteren aan besteed de levering van 20 zuig- buizen tot brandspuiten V. M., 10 dito kleine dito. Minste inschrijvers de heeren Gebr. Merens alhier, h f2403.50. s. Naar het Vad. verneemt een nieuw proces tegen het «Zeebad Scheveningen» aanhangig gemaakt. Het betreft thans de betaling van den laatsten termijn voor de ver bouwing van het badhuis, aan de aannemers, den heer Vernim c. s, verschuldigd. Nadat de directie van het «Zeebad», tot betaling aange sproken, bad verklaard, dat de aan nemers niet ten volle aan hun ver plichtingen hebben voldaan, is dezer dagen hunnerzijds door getuigen, bij deurwaarders-explootin loco geconstateerd, dat elke beweerde vertraging in het nog uit te voeren gedeelte van het werk, niet aan hen, maar aan de directie is te wij ten. Voor de aannemers treedt in deze zaak de adv. mr. A. ¥m, Jacobson op, terwijl de adv. mr. W. Thorbecke het «Zeebad Schevenin gen» als raadsman ook hier ter-, zijde staat. De afdeeling Kralingen van het «Algemeen Ned. Werklieden verbond» nam Dinsdagavond volgende motie aanDe vergade ring, overwegende, dat de houding van het «Bond ter verkrijging van Algemeen Kies- en Stemrecht» in haar te Amsterdam op 29 Novem ber 1.1. gehouden vergadering, niet overeenkomt met zijne beginselen (volksparlement), besluit zich van dat Band af te scheiden. In de maand November zijn op het Noordzee-Kanaal ge schut: Door de Noordzeesluizen. Naar zee16 fregatten of barken, 5 brik ken, 10 schoeners, 106 stoomsche pen, 1 tjalk en 71 visschersvaar- tuigen, te zamen 209 schepen, in houdende 235,893 M®. Uit zee: 6 fregatten of barken, 2 brikken, 11 schoeners, 119 stoomschepen, 1 tjalk en 98 visschersvaartuigen, te zamen 237 schepen, inhoudende 251,268 M'. Totaal 446 schepen, inhoud. 487,161 M®, tegen 490,715 M® in November 1884. Door de Oranjesluizen132 ra- berstoombooten, 504 schroefstoom- booten. 4099 tjalken of pramen, 2048 visschersvaartuigen en 62 an dere vaartuigente zamen 6845 schepen, tegeu 6501 in November 1884. De Britsche Koninklijke ver- eeniging tot bescherming van die ren gaat tot Paus Leo XIII een adres richteu, met dringend ver zoek dat het hem moge behagen eene encycliek uit te vaardigen aan de prelaten en geestelijken der Ka tholieke Kerk, opdat dezen de onder hunne zorg staande geloovigen mo gen aansporen tot barmhartigheid ook jegens de dieren. Het bestuur van de Rotterdam- sche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging heeft dit adres mede onderteekend. Afdrukken ter onder- teekening kunnen worden aange vraagd bij den secretaris der Society te Londen, de heer John Colam. De verzamelde handteekeningen zullen worden toegezonden aan een kar dinaal, die ze, vergezeld van eene deputatie, persoonlijk aan den Paus overhandigen zal. 11 hem veel genoegen doen, als hij u ziet. Laat hem dus niet te lang wachten. Omstreeks elf uur verliet Contel het kantoor en even voor twaalf nam Henri de papieren en begaf zich naar de woning van den her tog. Een bediende opende de poort en leidde hem in het kabinet van zijn meester. Tot zijn groote verbazing zag Henri, dat de hertog niet alleen was, maar dat zijn oudere collega Conté! zich ook daar bevond. Deze stond op, toen Henri binnentrad. Ik dank u nogmaals zeer, mijn waarde heer, zeide de hertog, tot den ouden secretaris, terwijl hij de papieren en perkamenten bijeen zocht, die zij een oogenblik te voren samen hadden nagezien. Gij hebt uw zending met zeer veel zorg en tact ten uitvoer georacbt en nu i3 de zaak mij volkomen helder. Contel boog. Men meldt ons uit Halfweg: Aan C. Kooy, rijksveldwachter en de particulieren W. Wolthuis, D. y. Looy en C. v. der Linden alhier, is eene belooning van f100 ieder geschonken door het departement van Justitie, voor hun moedig ge- drag bij de arrestatie van de twee dieven op Zondag 25 October jl., die zooals men weet, hadden in gebroken in de onbewoonde villa van den heer B. en die door boven genoemde personen werden gearres teerd. Door de uitbreiding, welke de mode aan het achterdeel der japon nen gegeven heeft, bemerkte die dame niets. Gelukkig was zekere heer v. D. zoo beleefd dequeue te blus- schen. Mevr. R. de B., onlangs te 's Hage overleden, heeft aan hare dienstboden, waarvan de eene 25 en de andere 16 jaar bij haar had den gediend, bij testamentaire be schikking levenslang f 6 vermaakt, beuevens eene extra toelage van f 50 voor ieder jaar dienst. Ook schipper Harteveld, uit Sche veningen, is op zee door een En- gelschen visscher van een groot deel zijner netten beroofd. Het mocht hem gelukken den Engelschman te vinden, en na over en weder praten slaagde hij er in, voor eeuige ponden tabak de netten terug te bekomen. tegen eene buitendeur geplaatst, in de meening dat die gesloten was. Te Renkum werden Vrijdag aan den heer M., Gedempte Binnenrotte te Rotterdam, per postpakket twee konijnen afgezonden. Eenige cou ranten, waarin de konijnen stevig waren ingepakt, zijn behoorlijk aan het adres bezorgd, maar de inhoud was verdwenen. Door de conducteurs E. de Jonge te Groningen en C. Simons te Arn hem werd in de uitoefening van hunnen dienst eene portemonnaie met geld g'evonden. Het gevondene werd door hen aan den stationschef ter hand gesteld en aan den eige naar teruggegeven. Aan bovenge noemde conducteurs werd door de Maatschappij tot Exploitatie van S. S. eene eervolle vermelding toege kend. Een heer te Amsterdam, die twee kaarten genomen had voor een voorstelling in den schouwburg, maar verhinderd was daarvan ge bruik te maken, gaf ze aan zijn kruier met de woorden: «Ga jij van avond maar eens met je vrouw naar de komedie.» «Best, meneer.»'s Avonds genoot het paar kostelijk, gezeten als het was in de logemaar nog meer genoot di vrijgevige heer, toen hij 's Zaterdags van den kruier de volgende rekening ontving: Voor UEd. met mijn vrouw 4 uur in de komedie gezeten, ad f 0,25 per uur per persoonf2. Verleden week, in de dagen vóór St. Nicolaas, toen zoo velen zich voor de winkels verdrongen en sommige straten te 's-Hage vooral druk bezocht werden, kregen de heeren rookers van de Haagsche Ct. de waarschuwing een weinig voor zichtig te zijn met het wegwerpen van brandeude eindjes sigaar, en lucifers, wijl daardoor in de Vee- nestraat aldaar zeker toiletartikel eener dame aan het branden was geraakt. Zondag heeft de rijksveldwachter te Tubbergen vier stroopers aange houden, die op de gronden van den heer Von Heyden en anderen hun bedrijf uitoefenden. Tevens werden in beslag genomen drie geweren, waaronder een met dubbelen loop. Te Ommeren (Betuwe) is eene 85-jarige vrouw, terwijl zij water wilde scheppen uit eene sloot, uit gegleden en verdronken. Dinsdagmiddag circa vier ure reden eenige Bokstelsc'ne jongelui te paard uit St.Michelsgestel naar 's Her togenbosch langs den Pettelaarschen weg. Deze weg stond op eenige punten onder water, en op een diep onder water staand punt gekomen, werd een der paarden schichtig en geraakte met zijn berijder in 't water, met het ongelukkig gevolg dat deze verdronk. Eén der anderen, hoewel ook te water geraakt, had het geluk zich aan de manen van zijn paard te kunnen redden. De kastelein uit de sociëteit V. O. V. te Goes schijnt er in geslaagd te zijn, ten behoeve zijner stadge- nooten een prijsverlaging van de directie der gasfabriek aldaar af te dwingen. Den gasprijs (14ets.) acht men nl. veel te hoog en de kaste lein, die 7000 kub. M. 'sjaars ver stookt en dus een der grootste ver bruikers is, heeft nu gedreigd met terugkeer naar de petroleum als de gasfabriek niet schappelijker wordt. Deze wordt nu zegt het Dag blad waaraan dit bericht ontleend is schappelijker. Op St. Nicolaas-avond is te Zwolle te ruim 11 uren, met een bierglas eene glasruit ingeworpen inde wo ning van den kautonrechter, wo nende op de Deventerstraat, terwijl eenige oogenblikken daarna eene glasruit werd verbrijzeld in een wo- niDg in de Walstraat. Bij onderzoek is het aan de politie gelukt de schuldigen, een gezel schap van 10 personen, op te spo ren en de daders tot bekentenis te brengen, en is dientengevol door den commissaris van politie proces verbaal opgemaakt tegen drie per sonen. Tevens is gebleken dat eenige oogenblikken te voren door een tap per en diens vrouw aan 3 jongens van 15 jaren, behoorende tot dat ge zelschap, jenever was verkocht. Dinsdagavond te ongeveer negen ure, is de tjalk Marie, schipper De Waart, komende van De Lemmer, en bestemd voor Kolhorn, door de vliegende storm en sneeuwjacht aan den Oosterdokdijk, nabij Enkhuizen gestrand. Het vaartuig, bij een der Friesche Assurantie - Maatschappijen verze kerd, had eene lading turf in, waar aan groote schade werd toegebracht. Men zag de turven bij duizenden laugs de kust drijven. De bemanning werd gered en men is druk bezig om het vaartui te lichten. - Als de hertog nog meer in lichtingen verlangt.... ....Dan zal ik u laten vragen, om nog eens hier te komen, viel de hertog hem in de rede. Maar ik hoop, dat ik u niet meer lastig behoef te vallen en daarenboven spreek ik den notaris toch nog. Contel groette en verliet de ka mer. De hertog en Henri waren nu alleen en deze nam, op verzoek van den ouden heer, dicht bij hem Mijnheer Contel is een zeer geschikt man, zeide de hertog, ik had hem een zeer kiesche zending opgedragen en hij heeft die zeer naar mijn ziu uitgevoerd. Hii is juist uit een kleine plaats, eenige honderden mijlen van Parijs gele gen, teruggekeerd; misschien kent gij den naam van de plaats: Mail- lane. Maillaneriep Henri ver rast uit. Vrijdag-avond hadden nabij Breda twee spoorwegongelukken plaats Te Langeweg werd een spoorweg- wachter overreden met doodelijkeu afloop, terwijl de stationchef nabij het Liesbosch onder een machine geraakte en deerlijk verwond werd aan het been, te ongelukkiger daar zijn andere voet misvormd is. Een bejaard werkman, die gis teren te Vlissingen uit de tweede verdieping van het pakhuis der heeren Gebr. Polak viel, is des avonds aan de gevolgen overleden. De man had 'zich met den rug Kent gij die plaats? Wel zeker, het is mijn ge boorteplaats. De hertog maakte een beweging. Wel, zeide hij op eigenaar- digen toon, indien ik dat gewe ten had, zoude ik u, in plaats van den heer Contel, verzocht hebben er heen te gaan. Henri schudde het hoofd. Uw excellentie zoude in dit geval een slechte keus gedaan heb ben, want ik kan van Maillane niets anders zeggen, dan dat ik er gebo ren ben; sedert mijn eerste kinds heid heb ik het niet weer terug gezien. Hoe komt dat? Omdat mijn vader het mij heeft verboden. Maar dat is al een zeer vreemd verbod Dat is het, maar hij had er goede redenen voor en toen hij mij die later mededeelde, moest ik het Omtrent den toestand van den onder-stationschef te Leeuwarden,den heer E. H. de Vries, die 27 Nov. jl. door den trein van Harlingen is overreden, verneemt men dat hij het naar omstandigheden zeer goed maakt. Hij is gezond en de gene zing van den eenen arm en de beide beenen gaat zeer voorspoedig. Een 79-jarig grijsaard te Win schoten, krom gebogen van aan houdenden zwaren arbeid en tot op heden bekend als onberispelijk van zeden, heeft zijn 82-jarige zeer ge brekkige vrouw verlaten, en in ge zelschap van zijne dienstmeid zijne woning ontruimd, om elders zich te vestigen. Het bejaarde echtpaar stond be kend als vrij bemiddeld naar zijn stand. GEMENGD NIEUWS. De gewezen communard Lis- bonne te Parijs, heeft in zijn «taverne du bagne» een drieduizendtal armen gespijzigd. Zij werden bij getallen van zeshonderd tegelijk toegelaten en ontvingen soep, rundvleesch met witte boonen, kaas, wijn, kolae met cognac en ten slotte een glas bier. De meeste bezoekers waren mannen volkomen toestemmen Het was mijn bedoeling vol strekt niet, treurige herinneringen bij u te verlevendigen, - zeide de hertog, alsof hij zich wilde veront schuldigen; laat ons dus over onze zaken spreken. Gij brengt mij zeker de schenkingsacte, die de no taris heeft opgesteld? Om u te dienen. Henri reikte hem het stuk over, dat de hertog vluchtig doorzag. Het is goed, zeide hij na eenige oogenblikken, er ontbreekt niets aan, zooals ik zie. Maar toch verzoek ik u, nog een oogenblik geduld te willen hebben; Valentine de Mallepeye is juist bij de herto gin, en ik wilde wel, vóór ik het stuk teeken, de meening der beide dames er over hooren. Gij excuseert mij dus? Gaarne, ik zal hier op u wach ten. Best. het zal niet lang duren en kinderen. De politie had maat regelen genomen, maar deze bleken overbodig. Eenige dagen geleden, vertelt de Siffacher Volksstimmekwam de spoortrein die van Rheineck moest komen niet aan het station Stard opdagen. Men stelde een onderzoek in en vond den trein op een kwar tier uurs afstand van Rheineck stil letjes op de rails staan. Het bleek dat machinist en sto ker zoo dronken waren dat zij niet in staat waren hunne plichten te vervullen, zoodat de locomotief mid den op den weg gebrek aan stoom kreeg. De passagiers wisten zich té be helpen; zij dompelden den stoker, ten einde hem te ontnuchteren, in een beek die zich in de nabijheid bevond en stuurden den kletsnatten man, terwijl er een ijskoude oosten wind woei, naar Rorschack ten einde een andere locomotief te halen. Na een oponthoud van anderhalf uur kon de trein de reis voort zetten. Iu den nacht van 6 op 7 dezer werden (naar een particulier tele gram aan het Berl. Tagebl. ver meldt) bij den juwelier Granich- staedten, am Graben te Weenen, de ijzeren brandkasten opengebro- keu. Uit die kasten en uit de winkel kasten werd voor een bedrag van vierhonde dduizend gulden aan goud en juweelen gestolen. De daders van het feit zijn niet bekend. Eeu voddenraper teWehring- bausen in de nabijheid van Hagen, in Westpbalen, heeft een ezel die sedert tal van jaren trouw en ijverig voor het karretje van den man dienst doet. In den laatsten tijd scheen het grauwtje niet zeer zeker meer in zijne bewegingen te zijn en door een onderzoek bleek dat het dier bijziende was geworden. Men kocht eenvoudig een bril voor het ezeltje, dien het beest met veel waardigheid en zelfbewustzijn op den neus draagt. Van de bijziend heid heeft langoor volstrekt geen last meer. Lady Isabell Clayton, de schoon ste hofdame der koningin van En geland, is op zeer treurige wijze om het leven gekomen. De dame had hare gebiedster verlof verzocht om met de beide kindereu van den hertog vau Connaught, die gedu rende de jaren dat hunne ouders in Indië verblijfhielden, onder haar toezicht waren geweest, in haar ponny-ekwipage mede uit rijden te mogen nemen. De koningin had hare toestem ming gegeven en in den middag vau 20 November kwam de hofda me om den prins en de prinses af te halen. De koningin, die op het balkon stond zeide overtuigd te zijn dat de paardeu woest waren en dat zij daarom, aangezien Lady Isabell zelve de teugels voerde, hare klein kinderen niet kon medegeven. Hierdoor eenigszins geprikkeld, sloeg Lady Clayton op de paarden los, die schichtig werden en tegen een hooiwagen aanrenden. De arme Isabell werd uit het rijtuig geslin gerd en viel onderscheidene meters verder neder; zij werd stervende in het koninklijk slot gedragen. Mevrouw Mackay, de echtge- noote van den Californischen «Bo- nanza-kouing.» die zich sedert eeni- gen tijd te Londen bevindt, orga niseert er feestelijkheden, die zelfs De hertog stond op en verliet de kamer. Henri vond dit verdwijnen wel wat vreemd en zag er slechts een voorwendsel inhet scheen hem toe, alsof de toestand, waarin hij zich bevond, te voren berekend was en reeds begon hij na te denken, welk bijzender belang die man kon hebben, hem zooveel te vragen naar zijn vroeger leven, toen door een toeval zijn gedachten een andere wending kregen. Hij zat dicht bij de schrijftafel van deu hertog en onwillekeurig bleef zijn blik rusten op den per kamenten omslagwaarin Contel den hertog de op de tafel liggende papieren had gebracht. Wat hij toen zag, maakte een overweldigenden indruk op hem en eenige oogen blikken dacht hij, dat hij zich ver giste. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2