Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Zaterdag 12 December 1885. No. 748. ABONNEMENTSPRIJS: FEU ILL ETON. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 tacfepl Dagelijks uitgenomen Znn-en sigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.- Compagnie Générale de x ublieite Etrangère G. L. DJ UBJS S' Go.. JOIl. F. JOH BS. Sucr., I'ar ijs, olbis Faubourg Mantmartre. AD VERTEN TI ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uuii MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Drcefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs eu leden der Nederlaudsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op FMtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ieden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 imr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» éden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral faa Nederland en meer bijzonder van het Haarlomsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaart en voor een geheel jaar j 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 10S Hnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiel dan onder behoorlijk geleide. ftvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11uur. Teylers bibliotheek. Geopend WoeuBdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesi Woensdag oa Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vry. Evenals vorige jaren, _il aan de geabonneer- den op dit blad gratis worden aangeboden een nette Wandkalender voor 1886. Deze Kalender biedt voor het adverteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht, voor uiterst geringen prijs een geheel jaar door te ad verteeren. Men gelieve zich aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 15 December a. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst, tegen den prijs van fl,50, fl,— en f 0,50. De Administratie. AMiRMRRN 0ÏK1MIC1IT. Kolonel Herbinger kaD thans eerstdaags in Frankrijk verwacht worden. Al of niet dronken, toen hij hevel gaf Lang-Son te ontrui men, ziedaar het thema, dat de bladen niet moede worden te be handelen. Over het algemeen zijn de verklaringen zeer bezwarend voor hem. Wel is waar is er in een der dagbladen ook eene verklaring van een zijner gewezen krijgsmak kers verschenen, volgens welke Her binger al sinds geruimen tijd zich gespeend had van sterken drank, maar die mededeeling staat nage noeg op zichzelf. De Temps behelst thans een zeer uitvoerig rapport van den kolonel Borgnis-Desbordes over de ontruiming van Lang-Son en het terugtrekken naar Chu, welk rapport door den minister van oor log in handen gesteld was van den heer Lockroy, voorzitter van de sub- Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 35) XVe Hoofdstuk. Op het couvert stond met groote letters zijn naam: Henri de Lan- gesi). Hij boog voorover, om zich te overtuigen, of hij wel goed ge zien had; het was zijn naam, en, om hem nog meer in het oog te doen vallen, was hij met rooden inkt onderstreept. Wat beteekende dat? Hoe kwam de hertog in het bezit van een do cument, dat, volgens het opschrift, geheel op hem betrekking had? Het scheen hém toe, alsof hst hem begon te schemeren en meer dan ooit kwamen de woorden van comm. voor ie militaire zaken inTon kin, en dat een tijdlang geheim gehouden is. Ook dit stuk is be zwarend voor Herbinger. Borgnis- Desbordes brengt het getuigenis bij van vele officieren, die verklaarden dat Herbinger den 28sten Maart te Lang-Son en den 30sten te Tb.au- Moi in een grooten staat van opge wondenheid is geweest, en Borgnis- Desbordes leidt daaruit af dat die opgewondenheid hem niet toeliet met oordeel te handelen. Hij zegt wel niet dat Herbinger dronken moet geweest zijn, maar hij geeft het duidelijk genoeg te verstaan. Berichten van de Fransche grens, bij Guipuzeoa, melden dat de Carlisten, onder leiding van een hunner meest bekende opperhoofden, bezig zijn, wapens uit Frankrijk over de grenzen in te voeren. De regeering neemt zeer strenge maat regelen aan de grens. Gisteren werd in Berlijn van ver scheidene zijden het bericht beves tigd, dat tusschen Oostenrijk en Rusland over de oplossing van de crisis onder de Balkan-staten eene opheldering is verkregen, waardoor het vreedzaam verloop verze kerd is. Prins Alexander zal waar schijnlijk tot Goeverneur van Oost- Roemelië benoemd worden en naar den Keizer van Rusland reizen, om zich met dezen te verzoenen. De Standard, meldt uit Phi- lippopel, dat de buitenlandsche con suls de protesten beantwoord heb ben der 400 provinciale gedelegeer den tegen het tenietdoen der Bul- gaarsche unie. De Fransche en Engelsche consuls verklaarden, dat zij de wenschen des volks gaarne zouden overbrengen, terwijl de En gelsche er bijvoegde, dat Engeland ziin vader hem voor den geest: «Er leeft een man, die uw moeder ge dood heeft en die man heet Hertog De Preslac». Was het misschien een nieuwe aanslag van den hertog, die na den dood der moeder zijn haat op den zoon had overgebracht? Op dit oogenblik hoorde hij ge- druisch in de andere kamer, waar door hij zijn zelfbeheersching terug kreeg. De deur van het kabinet werd zacht geopend; hij keerde zich om en in plaats van den hertog, die, naar hij meende, terug zoude ko men, zag hij de gestalte van Valen tine in de deur. Verschrikt en ver heugd tegelijk snelde hij haar te gemoet. Gij hier, mejuffrouw! riep hij verheugd uit. Welk een ge lukkig teeval, dat ik u hier zie. Valentine lachte treurig. Het is geen toeval, zeide zij, waardoor ik hier ben. Ik moet alle pogingen aanwendt om de Bul- gaarsche unie in stand te houden. De consuls van Italië en Oostenrijk, de laatste tevens den Duitschen consul vertegenwoordigende, zeiden dat hunne regeeringen zich niet absoluut tegen eene unie verzetten, maar de erkenning daarvan voor alsnog onmogelijk achten, terwijl de Oostenrijksche consul er bijvoeg de, dat het verbond der drie kei zerrijken de erkenning thans on doenlijk maakt. De Russische con sul zeide, dat Europa zich tegen de Bulgaarsche unie verzet; daarom moeten de Bulgaren aan de confe rentie gehoorzamen, ten einde het binnenrukken van Turksche troe pen te voorkomen. Uit Caïro wordt aan de Daily News gemeld, dat uit het Zuiden alarmeerende berichten komen om trent het snelle voortrukken van den vijand. Te Mandalay zijn de bewijzen ontdekt voor het bestaan van een offensief en defensief verbond tus schen Frankrijk en Birma. BINNKNUND. Haarlem, 11 December 1885. Het Rotterdamsch gezelschap van den heer A. Faassen, zal Donder dag 17 Dec. het blijspel «Bankroet- jee» van Julius Rosen in den schouw burg alhier ten tooneele voeren. Genoemd blijspel mocht in verschil lende plaatsen van ons land reeds veel succes verwerven. De levering van het letter- drukwerk voor de gemeente-inrich tingen, gedurende de jaren 1886, 1887 en 1888, 16 door het gemeen tebestuur alhier opgedragen aan de firma J. F. Haeseker en Co. u spreken, daar gij mij een zeer gewichtigen dienst kunt bewijzen, en ik heb mijn peettante, de her togin, verzocht, u hier te mogen ontmoeten. Henri luisterde met de meeste ver bazing en trachtte te vergeefs de bedoeling van Valentine's woorden te vatten. Een dienst, mejuffrouw? sta melde hij. Ik dank u zeer, dat gij er niet aan getwijfeld hebt, dat ik u gaarne van dienst wil zijn. Wees slechts zoo goed, nog te zeg gen, wat gij van mij verlangt; ik zal het mij een groote eer rekenen, als ik iets voor u kan doen. Maar het is vreeselijkzeide zij aarzelend, terwijl haar de tranen in de oogen kwamen. Ik zoude het niet overleven, indien gij het mij weigerdet! Gij alleen knnt mij helpen, en niet alleen mijn leven.... ook de eer mijner familie.... hebt gij in uw macht. In een vergadering van de alhier gevestigde afdeeling van het Nederl. tooneelverbond, welke dezer dagen werd gehouden, werd, na rekening en verantwoording van den penningmeester over het afge- loopen boekjaar en het uitbrengen van het verslag aangaande de al gemeene vergadering te Utrecht gehouden, medegedeeld dat bij het bestuur het voornemen bestaat, den leden der afdeeling minstens ééne voorstelling van het Nederl. Tooneel in den schouwburg alhier aan te bieden. Voorts werd bekend ge maakt dat in den loop van den winter het album, ter verloting ten bate van de tooneelschool bijeen gebracht, ter bezichtiging van de leden zal worden gelegd. Dit album werd door den heer W. D. Th. van Werkhoven, eerelid van de Am- sterdamsche Vereeniging «Schlaraf- fia» bijeengebracht en bestaat uit 500 nummers door den heer Gre- venstuk tot een goed geheel ge bracht. Het zijn portretten, hand schriften aquarellenteekeningen muzikale compositiëngedichten enz. van Vorsten, hooggeplaatste personen enjrunstenaars van allerlei aard, letterkundigen en geleerden. Het wordt in zijn geheel verloot h f 10 per lot. Het bestuur van de afdeeling, waarbij men zich tot deelneming aan het lidmaatschap kan vervoe gen, bestaat uit de keerenJ. H. Krelage, voorzitter; Th. de Haan Hugenholtz, secretaris, N. H. Beets, penningmeester, P. Huët en H. F. Waller. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft aan de Commissa rissen des Konings eene aanschrij ving gericht, naar aanleiding eener klacht van de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunde, over gebrekkige gelegenheid tot verple ging van zieken in verschillende gemeenten des Rijks. Ten einde na te gaan, wat op dit gebied in elke gemeente bestaat en daarvan een overzicht te doen samenstellen, heeft de Minister opgaven gevraagd van de in iedere gemeente aanwezige ziekeninrichtingen met de daartoe betrekkelijke bijzonderheden. Op hoofdstuk Financiën heeft de Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voorgestelddenieuwe ingediende verhooging van f102.525 voor herbouw van pakhuizen aan het Entrepotdok te Amsterdam we derom te doen vervallen, daar de tijd voor een nieuw sectie-onder- zoek ontbreekt en de herhouw in de wintermaanden toch weinig voort gang zou hebben. Zij wenscht dat voor deze zaak een afzonderlijk wetsontwerp zal worden ingediend. Tot Raadsheer in denHoogen Raad is benoemd mr. Clant van der Mijll, secretaris-generaal van het Departement van Justitie. De Commissaris des Konings in de provincie Gelderland beveelt de gemeentebesturen aldaar in eene circulaire aan, om het voorbeeld van Voorst te volgen waar tot wering van schoolverzuim bij getrouw schoolbezoek van 6 jaar aan den leerling een diploma wordt uitge reikt. Deze min kostbare wijze van aanmoediging schijnt aldaar zeer goede resultaten te dragen. De heer jhr. J. S. R. van de Poll, gepens.-kolonel der cavalerie te Arnhem, heeft aan het Rijk ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam ten geschenke aangebo den, 35 schilderijen van meesters uit de 17e en 18e eeuw. De laatste woorden kon zij slechts met moeite uitspreken; snikkende liet zij zich op een stoel vallen. Henri had verschrikt haar hand gevat, die zij niet terugtrok. In Gods naam, mejuffrouw, blijf kalm! Zeg mij, wat ik doen kan, om u te helpen, en twijfel niet aan mijn goeden wil, om het ten uitvoer te brengen, ik zou voor u door het vuur gaan! Valentine bedwong met moeite haar tranen en zag hem aan. Haar wangen waren rood van opgewon denheid en in haar oogen fonkelden heldere tranen. Gij moet goed begrijpen, hoe veel vertrouwen ik in u stelik zoude niet wagen, aan iemand te zeggen, wat mij op dit oogenblik zoo diep ongelukkig maakt. En wees er van overtuigd, dat hetgeen gij mij zult mededeelen, door mij als een diep geheim zal worden bewaardantwoordde Henri levendig en op overtuigen den toon. Langzaam trok zij haar hand uit de zijne terüg. Het is niet gemakkelijk, u al les te vertellen en ik weet zelfs niet, of ik er den moed toe zal hebben, maar ik zal het beproeven, ofschoon ikzelf slechts een deel van de waar heid weet. Sedert den avond van het hal ten onzent scheen het mij toe. alsof er iets buitengewoons ge schied was, en vooral merkte ik op, dat mijn moeder in het oogvallend veranderd was. Wat er gebeurd is, weet ik niet, maar sedert den daarop volgenden morgen, was zij altijd in gedachten verdiept, en ik beproefde tevergeefs haar in een andere stem ming te brengen, 's Avonds ging zij vroeg naar haar kamer en daar die naast de mijne ligt, hoorde ik haar tot laat in den nacht onrustig heen en weer loopen. Gij kunt begrijpen hoe ongerust ik mij maakte, 's Mor. S..

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1