3 Jaargang. Maandag 14 December 1885. No. 749. A.BONN EMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algenieene Feestdagen. LUCHT KASTEELEN. FEUILLETON. Moeder en Zoon. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Oompaanie Générale de l ublicite Etrangère G. L. DATJBE Sr Co.. JOH. F. JONES. Sucr.. Bar ij:, 3 Ibi; Faubourg Montmartre. A D V E R T E N T I fi N van 1ft regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nedorlandaclie Maatschappij lor tsovordoring van Nijverheid hebben op fsrtoon van diploma vrije» toegang, donateurs roet gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Rreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur* ob eden der Nederlandacho .Maatschappij te? bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs m.6t gezelschap, leden niet 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, 'kmisL en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeudo toegangskaarten voor een geheel jaai I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Sondagen kosteloos van i2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- 6n Feestdagen van 11uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag on Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Oudegrooiimarkt) vrij. Evenals vorige jaren, _al aan de geabonneer- den op dit blad gratis worden aangeboden een nette Wandkalender voor 1886. Deze Kalender biedt voor het adverteerend publiek eene goede ge legenheid aan om met vrucht, voor uiterst geringen prijs een geheel jaar door te ad verteeren. Men gelieve zich aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9, voor de plaatsing der advertentiën aan te melden tot uiterlijk 15 December a. s. De advertentiën worden in drie grootten geplaatst, tegen den prijs van fl,50, fl,en f 0,50. De Administratie. II n' est pas jusqu'au simple soldat Qui ne se soit un jour cru mavéclml de France Et le pauvre lui-meme est riclie eu cspcrance. Tot zelfs de geringste soldaat hoopt eens gene raal tc tvorden, eu ook de armste is nog rijk aan lioop. (^Tij vertaald.) Bovenstaande regels, ontleend aan het blijspel «Les chateaux en Es- pagne» in 1789 door Collin d'Harle- ville geschreven, duiden o. i. juist aan, hoezeer iedei een vervuld is van schoone droomen voor de toe komst en tot hoe ver zich die wen- schen wel uitstrekken! Ieder kent de fabel van La Fontaine, waarin Perrette, op weg naar de stad om melk te verkoopen, in zich zelve berekent, wat zij voor de opbrengst kan koopen. Vlug' loopt zij daarheen en hoopt voor het ontvangen geld zich een honderdtal eieren te kun nen aanschaffen, en van het voor deel, dat de daaruit voortkomende Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 36) XVe Hoofdstuk. Gij kunt begrijpen, in welken toe stand ik mij den geheelen nacht bevond; ik heb geen oog toegedaan. «Wat zijn dat voor brieven?» vraag de ik mij telkens af. Dat uw naam in de zaak gewikkeld was, gaf mij eenige hoop. Als het waar is, dat gij in het bezit aijt van brieven, waardoor de rust mijner moeder wordt bedreigd of die misschien voor baar gevaarlijk kunnen zijn, dan ben ik er zeker van overtuigd, dat gij er geen gebruik van zult maken. Gij zult mijn moeder geen leed wil len veroorzaken, als bet in uw madht kuikens zullen opleveren, meent zij minstens één jong varken te krijgen. Zoo gaat zij voort met bare bere keningen het varkentje wordt in baar gedachte een varken en brengt bij verkoop zooveel op, dat zij voor bet geld een koe op stal denkt te koopen. Ongelukkigerwijze stoot zij den melkpot stuk, en in plaats van eieren, kippen, varkens, koeien en kalveren wachten baar slechts sla gen, die zij van baar vriendelijken wederhelft zal oploopen. Zooals liet Perrette ging, gaat bet in hoofdzaak ieder onzer. Jong en oud, arm en rijk verlustigen zich onophoudelijk in bet bouwen van lucbtkasteelen, het eeu al fraaier dan het ander, en of er al wreede teleurstellingen volgen op al die zoete droomen, bet helpt niet, de menscb blijft hopen en klampt zich aan de toekomst vast als een dren keling aan een stroobalm. Reeds bij de wieg van het kind worden aller lei schoone plannen voor de toe komst gevormd en terwijl de on schuldige kleine zich nog niets be wust is, staan de ouders zijn be wegingen te bespieden en gevoelen zich onuitsprekelijk gelukkig in zijn bezit. Doch tegelijkertijd droomt de ouderliefde reeds van hooge posten, eer, rijkdom en allerlei hegeerlijke zakeD, die een mensch in de maat schappij zoo recht welkom zijn. Reeds zoo spoedig worden velen ouders die illusiën ontnomen, want een groot aantal kinderen sterft reeds voor den aaDvang van het derde levensjaar en hoeveel anderen zijn er niet, die weggemaaid wor den, alvorens zij den kinderschoe nen ontwassen zijn? Voor hen, die in het leven blijven, begint weldra de gelukkigste tijd van hst mensche- lijk bestaan. Welk een schoone tijd, die leeftijd van vijf tot veertien jaar is. Deze gedachte heeft mij den ge heelen nacht en dezen morgen staan de gehouden, anders was ik van aDgst en vrees gestorven. Als gij mij slechts kondet mededeelen, Wat er in die brieven staat, dan kondet gij ten minste aan mijninnigsten wensch gehoor geven, om «r geen gebruik van te maken, ten minste nu niet, daar gij weet, welk een angst mijn moeder er reeds door heeft uitge staan. Vol hoop zag het jonge meisje Henri aan; er stroomden tranen over haar door opgewondenheid rood ge kleurde wangen, en haar oogen her haalden de bede, die zij zoo even uitgesproken had. Henri stond voor haar; hij wist niet, wat te antwoorden. Laag zwe gen beiden stil. Valentine werd des te angstiger, naarmate Henri meer talmde, baar een antwoord tegeven. O, gij antwoordt nietzeide zij, terwijl zij opnieuw in een be- ODgeveer, als bijna niets in staat is de opgeruimdheid des harten en de vroolijkheid te verstoren, en vreugde ons toelacht uit de glinsterende oogen van knapen eu meisjes, en wij den lach der tevredenheid opvangen van hun frissche, roode lippen. Toch, in weerwil van de onbezorgdheid en het genot aan de jeugd verhon den, is er misschien geen tijd in het menschelijk leven, waarin stouter luchtkasteelen worden opgetrokken. Vooral kinderen, die veel lezen of hooren vertellen en wier verbeel dingskracht daardoor grooter is dan die van anderen, zijn hierin eerste meesters. Getrouwd te zijn met de een of andere jeugdige kennis be kleedt onder die wensclien een voor name plaats, maar ook tal van an dere weuschen,in betrekking staande tot het beroep, dat zij willen uit oefenen of bet ambt, betwelk zij verlangen te bekleeden, worden door die jongens en meisjes gekoes terd. Tut voor korten tijd was offi cier te worden, of althans een uni- for ii te dragen voor bijna alle kna pen het hoogste ideaal. Het lezen van feiten uit de geschiedenis, van daden door de Ruijter, Napoleon of andere groote mannen bedreven, wekt in hun geest allerlei gedach ten op van grootheid en roem, en menigeen hunner, die in vaardigheid bij bet klimmen aan de Ruijter niets wil toegeven, rekent er stellig op, dat hij het in bet werkelijke leven minstens even ver als onze groote zeeheld zal brengen. Ofschoon er bij onze Hollandsche jongens nog altijd veel liefde voor den militairen stand bestaat, getuige de vele jon gelingen, die zich aan het toelatings examen voor de militaire-academie te Breda onderwerpen, zijn ze voor het meerendeel echte kinderen der negentiende eeuw, waarin het goud vig snikken uitbarstte. Ik bad gehoopt, dat gij mijn verzoek gun stiger zoudt opnemen. Henri maakte een beweging met de hand. Oordeel niet voorbarig, mejuf frouw, zeide bij aangedaan. Luister eerst naar mij. De brieven zijn werkelijk in mijn bezit, maar hun inhoud is mij onbekend. Wat denkt gij er mede te doen? Juist, wat gij zoudt doen, als gij in mijn plaats waart, mejuffrouw; gij hebt een beroep gedaan op mijn eer, sta mij toe, dat ik mij daarop ook beroep. Die brieven zijn mij door Gaston de Marei toevertrouwdhem, en alleen aan hem, zal ik ze terug geven. Maar doet dat niet, wat ik u bidden mag. Maar wat verlangt gij dan van mij? Hoe kan ik dat weten? Toen de afgod is, waaraan elk zijn offers komt brengen. Rijk te zijn, ziedaar wat thans vooral door jongens en meisjes verlangd wordt, omdat zij, hoe jong ook, begrijpen, dat rijkdom de sleutel is, waarmee men in den tempel van eer, roem, macht en aanzien kan geraken. IJdele lucht kasteeleu, wat stort gij gemakkelijk in elkaar, gemakkelijker zelfs dan de kaartenhuizen, die zij voor bun vermaak met zooveel moeite in elkan der zetten! Wat worden er toch velen van die kloeke jongens en meisjes wreed teleurgesteld, zoodra zij nauwelijks eeu voet gezet heb ben over den drempel, die bun het werkelijke leven binnenvoert. Wat harde strijd moet door ben dikwijls gestreden, welk een leed gedragen worden, alvorens zij een deel hun ner wenscben vervuld zien! De jongelingstijd vooral is niet minder geschikt voor het scheppen van lucbtkasteelen. Dan is het de tijd dat ieder zijn bestemming tracht te bereiken, en wat is er dan genot voller dan zich de toekomst zoo ge lukkig mogelijk voor te stellen Aan de zijde eener geliefde gade geze ten, door vroolijk kindergejuicb om ringd, zonder broodzorgen is wel bet geringste, betwelk zich een jong- menscb gewoonlijk van de toekomst voorspiegelt. En toch, boe vaak ko men zij zelfs nog bedrogen uit; let men op het groot aantal huwelij ken, waarbij bet leven voor man en vrouw een bel is; op het groot aantal andere waarin de liefde der wittebroodsweken voorliefdeloosheid, onverschilligheid en koelheid beeft plaats gemaakt, dan kan men daar uit het best besluiten, hoeveel lucbt kasteelen, zoo prachtig en sohed in schijn, ruw zijn omvergerukt. Vele jongelieden hopen echter meer te erlangen, dan een gewoon ik gister-avond, te midden van mijn angst en vrees, door Antonio uw naam hoorde noemen, gevoelde ik mij onwillekeurig verlicht. Ik dacht hij zal wel een middel weten të vinden, om mijn moeder voor den vreeselijken slag te behoeden, waar door zij wordt bedreigd. Maar wie zegt u, dat ik dit niet zal doen? Waarom twijfelt gij aan mij? viel Henri haar in de rede. Dat wist ik wel! riep Va lentine buiten zicbzelve van vreugde. Laat mij slechts den tijd, om na te denken en een middel te vin den, waardoor ik te gelijkertijd me vrouw uw moeder van dienst ben en mijn eer red. Zou dat mogelijk zijn? Ik zal Gaston, als hij er om vraagt, dadelijk de brieven terugge ven, maar wat ik dan nog meer zal doen, weet ik nu nog niet. Gij zult hem om de brieven burgerlijk bestaau, hoe huiselijk en prettig zij het zich daar dan ook bij eigen haard voorstellen. Bijna ieder tracht zich zoo hoog moge lijk op te werken en daar het een slecht soldaat is, die niet generaal wenscht te worden, zoo ontstaat een edele, soms onedele wedijver om het ver in de wereld te brengen en bo venal fortuin te maken. Nauwelijks is de jongeling man geworden, of hij droomt zich gouden bergen in het land van belofte, de toekomst, welke voor hem openstaat. Ieder zoekt in zijn kring hooger te stijgen op de maatschappelijke ladder en reeds waant men zich tot de hoog ste sport gestegen, als een onge lukkig toeval ons doet zien, hoe laag wij nog staan. Wreed is de teleurstelling, die de meeste men- schen wacht, als zij een buitenge woon standpunt in de maatschappij willen innemen. De jeugdige schil der beschouwt zijn paneelen met uitgelaten vreugde en denkt, dat hij ze slechts behoeft te tooneD, om een plaats onder de eerste meesters in te nemen. Iu den geest ziet hij zich reeds met eere- en gouden medailles op tentoonstellingen bekroond en zijn naam beroemd geworden door de geheele beschaafde wereld. Nu ech ter volgt de ontgoocheling. Op de tentoonstelling worden zijn stukken geweigerd, of wel ze worden zoo hoog of zoo slecht geplaatst, dat ze aan het oog der jury ontsnappen; zoo volgt de eene teleurstelling geregeld op de andere en hij, die zich zelve» reeds als een Rembrandt of Jan Steen beschouwde, is blijde ergens in een provinciestad een ta melijk bestaan als teekenmeester te verkrijgen. De pas gepromoveerde meester in de rechten, die zich reeds tot lid vragen, maar hij zal ze u niet geven. Daarvan hen ik nog niet zoo zeker En als hij ze u niet geeft, zal hij er gebruik van maken, om mijn moeder nadeel toe te brengen. Dat zal ik voorkomen. Voorkomen? Hoe, als hij het toch niet wil? Gij wilt het toch niet met geweld doen Of zijt gij van plan, hem uit te dagen en met hem te vechten? Het gelaat van het jonge meisje bewees duidelijk, hoe angstig haar deze gedachte maakteHenri merkte het op. Dat niet, zeide hij op vas ten toon. Jawel, dat is uw planik weet wel, dat dit een rampzalige gewoonte onder lieden van onzen stand is Maar dat wil ik volstrekt niet heb ben, hoor! Een duel is onder elke omstandigheid af te keuren. Ik wil niet hebben, dat gij uw leven in de waagschaal stelt, om te voorkomen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1