Moeder en Zoon. 3e Jaarg&wg. Woensdag 16 December 1885. No. 751. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: AUiKMSA OVKMICHT. FEUILLETON. üli\\K!\LA\l). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (omvttgnie Générale de xublieite Etrangère G. L. BA UBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Preefzijde 2e deur. Geopend dageiijks van 16 tot 4 uur. foegasg 25 ceuts per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rtrtoon van diploma vnjan toegang., donateurs mot gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs cb •den der Nederlandschc Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donaten» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ceuts per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaal I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Xondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per porsoon. Kindereu beneden de S jaren worden ia het geheel niet toegelaten; kiuderen van 8 tot J4 j1 Ttylert museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11'6 uur. Teyters bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vrij. 1 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ,!«r. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Volgens particuliere brieven uit Rome zou de gezondheidstoestand van den Paus reden tot bezorgdheid geven. De oude kwaal in de inge wanden zou verergerd en maag kramp en flauwten herhaaldelijk voorgekomen zijn. Dépêches uit Belgrado melden, dat de regeering van Servië eene circulaire zond aan de gezan ten der Mogendheden te Belgrado, waarin de geschiedenis wordt gege ven van den mislukten wapenstil stand, en de Mogendheden tot on derhandeling worden uitgenoodigd ten bate van den vrede, waartoe de Mogendheden zouden tusschenbeide komen, op een eervolleu grondslag voor Servië. De regeering van Ser vië zond aan de groote Mogendhe den tevens eene klacht over de wijze, waarop Belgrado den wapen stilstand schendt. Naar het schijnt, werden de Bulgaren versterkt en trokken zij voorwaarts. Algemeen gelooft men, dat Bul garije zal weigeren de zendingen der militaire attaché's te erkennen, indien de mogenheden niet vooraf de Serviërs noodzaken het Bulgaar- sche grondgebied rondom Widdin te ontruimen. De toestand laat zich weer minder gunstig aanzien. Madjid-pacha is naar Sofia vertrokken. De Politische Correspondenz deelt mede, dat de regeeringen van Engeland en Frankrijk hunne mili taire attaché's te Weenen hebben aangeschreven, zich gereed te hou den om zich bij de militaire com missie, die naar het oorlogsterrein Vrij naar het Italiaansch door Br... XVIe Hoofdstuk. Minny sloot de oogen gedurende eenige oogenblikken en een zware zucht ontsnapte aan haar borst. Den vorigen Vrijdag kwam moeder bij mij en vertelde mij, dat mijnheer De Marei haar gezegd had, dat aan uw liefde voor mejuffrouw De Mallepevre een treurig einde zoude komen, daar er binnen kort dingen omtrent die familie bekend zouden worden, die den naam van De Mallepeyre uit eiken fatsoenlij ken kring in Parijs zouden verban nen. Ik heb u willen waarschuwen, Henri, om u veel verdriet te bespa zal worden gezonden, aan te slui ten. De commissie zon gisterenna middag bijeenkomen en waarschijn lijk heden vertrekken. Het Engelsch-Egyptische leger aan den Nijl zal van uit CaïrUj geleidelijk worden versterkt, naar mate de behoeften van den dienst dit noodzakelijk maken. Uit Gibral tar zijn eenige regimenten naar Cairo afgezonden. Men verzekert, dat de troepen weldra naar Dongola zullen opruk ken, daar de tegenwoordige Egyp tische grens, die zich tot Kosheh uitstrekt, niet meer bevredigt. Uit Cairo wordt gemeld dat 3000 rebellen den 12n dezer Nogra- Kep, eene vesting op twee mijlen ten noorden van Kosheh hebben aangevallen. Zij werd verdedigd door 200 man Egyptische troepen, onder kapitein Revant. Na twee uren werd de aanval afgeslagen; slechts vier Egyptische soldaten werden ge kwetst; de verliezen van den vijand, die zuidwaarts terugtrok, zijn on bekend. Generaal Stephenson en zijn staf vertrokken 's avonds uit Cairo den Nijl weer opvarend. houden sehermwedstrijd behaalde onze stadgenoot de heer A. J. Meije- rink den 2den prijs op de sabel, zijnde een verguld zilvereu medaille. De heer Meijeriuk betoont zich voortdurend een bedreven schermer te zijn. De Haarlemsche liedertafel «Zang en Vriendschap# heeft een stuk ten geschenke ontvangen, ge titeld «FrühliDgswarnung» van C. Attenhofer. Schenker is onze vroe- j gere stadgenoot de heer H. Ruifrok, thans muziekonderwijzer te Amster dam. De Russische spoorlijn in Mid den-Azië is thans reeds van Kizil- Arvat tot Askabad voltooid en voor het verkeer geopend. Koning Thebau is te Madras aangekomen en zal waarschijnlijk daar blijven. Haarlem15 December 1885. Bij den te Rotterdam door de vereeniging «Oranje# aldaar, ge ren, en gij beoordeelt mij verkeerd.... Zij kon niet verder sprekenhaar stem hokte e,n terwijl zij haar hand losrukte, snelde zij naar de salon. De jongeling volgde haar lang zaam. Als ik u leed gedaan heb, juffrouw Minny, vraag ik u ver giffenis, zeide hij. Ik danku voor uw goede bedoeling, zoowel als voor hetgeen gij mij gezegd hebt, want gij hebt mij daardoor den weg getoond, dien ik moet inslaan. Gij wilt met mijnheer De Ma- rel duelleeren? riep Minny ver schrikt uit, terwijl op eenmaal haar tranen gedroogd waren. Zeker, en zoo mogelijk nog morgen. Maar ik bid u, doe het nietl Waarom van een middel gebruik te maken, dat door goddelijke en men- schelijke wetten is verboden, waar om u aan het gevaar bloot te stellen, zelf gedood te worden, als er mis Zaterdagavond is de algemeene vergadering gehouden van de te Rotterdam gevestigde Nederlandsche Handelsreizigers-vereeniging. Het elfde jaarverslag, in deze vergadering uitgebracht, gaf we derom blijk van den steeds toene- menden bloei der VereenigiDg, zoo wel wat de bezitting, als het getal leden en donateurs betreft. Het maximum der uitkeeriug aan de erven van overleden leden bleef voor dit jaar bepaald op f500; daarentegen werd het minimam bedrag van f 300 op f 400 verhoogd. Evenals voorgaande jaren, van het tijdstip af waarop het uitkee- ringsfonds in werking trad, had de Vereeniging het geluk geen harer leden door den dood te verliezen. Aan uitkeering volgens art. 1 Lr. a 1 en 2 (ongelukken op reis en verlies van betrekking zonder eigen schuld) werd f360 betaald. Tot voorzitter van den Raad van commissarissen der Exploitatie maatschappij, is in de plaats van wij len den heer mr. J. BierumaOosting, i benoemd de heer mr. H. P. G. Quack, thans onder-voorzitter, ter wijl in laatstgenoemde betrekking schien nog andere middelen kunnen aangewend worden, om datgene te voorkomen, wat gij op die wijze het allerminst kunt verhoeden? Maar wat is dan de zaak? Mijnheer De Marei schijnt in het bezit te zijn van een vreeselijk geheim, de fa milie De Mallepeyre betreffende, en het schijnt, dat hij voornemens is, van dit geheim gebruik te maken. Waarom? Kunt gij dat begrijpen? Zoude er geen kans bestaan, hem van zijn voornemens af te brengen? Als gij in dit duel gedood werd, zoude hij ongehinderd zijn voorne men kunnen ten uitvoer brengen, en wat hadt gij dan met de geheele zaak gewonnen Alleen de gedachte er aan zoude mij ziek maken, zeide zij, terwijl zij de handen voor de oogen hield. Henri was ontroerd door de deel neming, die hij van het jonge meisje ondervond, maar hij was zóó met het lot van Valentine begaan, dat, werd gekozen het lid, de heer A. C. Wertheim. De toestel door den heer P. C. Koning uitgedacht, om gemak kelijker verbinding te verkrijgen tusschen gestrande schepen eu den wal, is op 's Rijks werf te Willems oord van rood koper vervaardigd en te Tessel aangekomen. De bruik baarheid van den toestel, die 1 M. in diameter en 2 M. breed is, zal eerlang in de Eierlandsche gronden onderzocht worden. Het «Ned. Gymuastiek-Ver- bond» zal zijne jaarlijksche algem. vergadering den lOen Januari 1886 houden te Utrecht, des morgens te 10 uur in het Gebouw voor Kuusten en Wetenschappen. In April aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats vin den van aspiranten voor de betrek king van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De aspiranten behooren zich vóór 1 Maart a. s. bij een op zegel ge schreven rekest tot den Minister te wenden. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staats-Courant nr. 294. Voor de betrekking van secre taris van Rijnland (jaarwedde f 2500) zijn thans 78 sollicitanten; de mees ten van hen zijn meester in de rechten; verder zijn er tal van offi cieren onder, en ook een bierbrouwer. De rijksontvanger J. A. De Lanoy te Deventer herdacht giste ren den dag waarop hij 50 jaren geleden als surnumerair bij 's Rijks belastingen geplaatst werd. De heer De Lanoy heeft zich gedurende den tijd dat hij te Deventer metterwoon gevestigd is, de achting en genegen heid zijner medeburgers verworven. Behalve uit Deventer ontving de geachte jubilaris, die nog steeds met jeugdigen ijver zijn kantoor waar neemt, uit verschillende oorden des lauds de hartelijkste blijken van belangstelling. Naar men verneemt, is tegen de beide wethouders te Heerewaar den, proces-verbaal opgemaakt, we gens het jagen op verboden terreinen, buitendien zou slechts een hunner van eene jachtakte zijn voorzien, zoodat dit als eene dubbele over treding moet beschouwd worden. De vereenigiDg «Arti et In- dustriae» te Amsterdam heeft het reglement uitgegeven met debijbe- hoorende stukken van de door haar in de maanden Juni en Juli van het volgende jaar te houden natio nale Vaktentoonstelling. De vakken, daarvoor aangewezen zijn 1. Beeldhouwerk in hout en steen. 2. Smeed- en gietwerk, in ijzer, koper en brons. 3. Decoratie, bevattende decoratief schilderwerk, inlegwerk in hout, steen, ivoor enz. 4. Schrijnwerk (inzending van slechts één voorwerp.) Dat deze vakken gekozen zijn, ligt daaraan, omdat deze voorzeker vooropstaan in de Kunst-Industrie en ook al reeds in de laatste jaren merkbare vorderingen gemaakt hebben. Het doel dezer tentoonstelling is dan ook om ten eerste deze vakken te verheffen en aan een ieder te la ten zien, wat in ons land op dat gebied kan vervaardigd worden, en ten tweede door vergelijking van kunstvoorwerpen, den kunstzin, zoo wel bij de industriëelen zelf als bij het publiek, te ontwikkelen en de concurrentie op dat gebied met het buitenland mogelijk te maken. Even als door verschillende schilderkun dige genootschappen jaarlijksche ten- hij de vrees van het jonge meisje geheel over het hoofd zag. Er is niets anders aan te doen, zeide hij langzaam, wel wil ik nog een poging wagen, em Gaston van zijn voornemen af te brengen, maar ik twijfel aan den uitslag. Hij is toch uw vriend en kan het u niet weigeren, te meer daar hij er geen voordeel bij kan heb ben, als de familie De Mallepeyre veracht en met den nek aangezien wordt. Maar dat zal nooit gebeuren, riep rfenri, opnieuw in drift uitbar stende uit; het kost zijn of mijn leven Neen, Henri, neen! riep Minny, liever.... Zij voltooide den zin niet. Nu, wat liever? vraagde Henri. Minny stond bleek en angstig voor hem. Zij keek recht voor zich uit, alsof zij een akelig beeld voor oogen had en hield de handen voor zich, alsof zij dit wilde verdrijven. Henri herhaalde zijn vraag, daar zij geen antwoord gaf, maar ook nu bleef zij stilzwijgen. Plotseling zag zij hem vrijmoedig en ernstig aan, en met een stem, waaruit diepe droefheid sprak zeide zij Ga nu heen, mijnheer De Lan- ges, mijn hoofd doet mij pijn, ik heb rust noodig en moet eerst tot kalmte komen; misschien vind ik dan een middel, om u en uw vrien din te heipenbeloof mij echter één ding: deel mij den uitslag van uw bezoek bij den heer-De Marei mede. Zij gaf hem de hand, die hij met warmte drukte, en snelde, zonder het antwoord af te wachten, naar haar kamer, waar hij haar in een hevig snikken hoorde uitbarsten, voor hij, geheel verslagen door het vreemde gedrag van Minny, de ka mer verliet.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1