onderwijs. «Wees maar niet bang, dat ik ont snappen zal», sprak bij, «als er geen agenten komen, zal ik mijzelf aangeven. Het spijt mij maar dat ik bem niet vermoord hebgisteren had ik het zoo gemakkelijk op straat kunnen doen.» Middelerwijl werd hij gearresteerd. De wond van den president is niet doodelijk, maar een lang lijden en misvorming voor zijn leven zal in elk geval zijn deel zrjn. De geheele stad is er mede ver vuld, te meer nog, daar de knaap behoort tot eene van de voornaamste familiën der Siciliaansche aristo cratie. De traiiendoek. In Tyrol, bij de Italiaanscbe grenzen, in een zijdal aan de Etsch, heerscht een eigenaardig gebruik. Als daar een bruid naar de kerk gaat om te trouwen, wordt haar, eer zij den drempel van het ouder lijke huis overschrijdt, door haar moeder een zakdoek van nieuw lin nen gegeven. Dien zakdoek houdt zij gedurende de plechtigheid in de hand om de gebruikelijke bruids tranen er mede af te drogen. Na den bruiloftsdag legt de jonge vrouw dien ongewasschen tranendoek op de bovenste plank van hare linnen kast, om hem nooit weder te ge bruiken, hoe dikwijls de kast ook geledigd of gevuld wordt hij al- Teen blijft op zijne plaats. De kin deren groeien op, trouwen, de doch ters krijgen van moeder nieuwe tra- nendoeken in haar eigen huishou den meede doek blijft op de oude plaats! 'Maar hij heeft nog slechts de helft zijner bestemming vervuld, de andere helft blijft nog over. Eene geheele familie sterft mis schien uit de eenmaal zoo fris- sche jonge bruid is oud geworden! Zij overleeft misschien haar echt genoot, hare kinderen allen ster ven voor haar, en nog altijd heeft het laatste geschenk,dat zij als meisje van hare moeder gekregen heeft, het tweede gedeelte zijner taak niet kunnen vervullen. Maar dat oogen blik komt eindelijk ook. Eindelijk sluiten zich de matte oogen van het oude moedertje tot den laatsten eeuwi gen slaap. Dan dekt dezelfde doek, die eenmaal de tranen van geluk der jeugdige bruid op haar trouw dag heeft afgedroogd, de bleeke lippen en gesloten oogen der doode oude vrouw en gaat met haar in het graf, als de groet van den dageraad des levens aan het morgenrood van een beter bestaan. Minnie Hauk, de welbekende prima donna, beeft thans het voor beeld gegeven om alle geschenken van bloemen te weigeren. Zoodra baar bouquetten toegeworpen wor den laat zij ze eenvoudig op den grond liggen, en na het vallen van het gordijn worden zij meedoogen- loos weggeveegd. Van vriendelijk heid zal men haar voorzeker niet kunnen beschuldigen. Koning Alfonso had een jacht hond die hem overal volgde en zelfs met zijn meester in de zittingen van len ministerraad verscheen. De vorst noemde het dier «Fea» (de leelijke.) De hond was in het vertrek aan wezig waarin de vorst den laatsten idem uitblies; de koningin barstte in tranen uit en Fea verliet huilende le kamer en kon nergens meer ge- ronden worden. De koningin liet naar het dier toeken maar het was te vergeefs. Eerst op den dag, toen het lijk van iet sterfbed moest worden opgeno- nen, kwam Fea, die zich onder het )ed verscholen had, te voorschijn en ziel den Majordomus aan, die den ioode aanraakte. Het trouwe dier noest gebonden worden, en toen ton men het eerst verwijderen. Het dier volgde den lijkstoet van 3ardo tot San Antonio della Florida; ten kamerdienaar bracht het later raar Pardo terug, waar het een af gelegen hoekje opzocht en begon te rnilen. In het crematorium te Woking, ïabij Londen, heeft Vrijdag van vege de Britsche «Cremation So- :iety» de derde lijkverbranding ilaats gehad. Zij betrof het stoffe- ijk overschot van eene dame. De 'erbranding was in ruim een uur ijds afgeloopen, en liet niets achter an wat zuiver witte asch. Zeven halve zusters van koning ihebau zijn, na eene zesjarige ge- angenschap, thans uit den kerker levrijd. Zij klaagden bitter haar nood over de afschuwlijke behandeling die de koningin haar had doen ondergaan, en gaven haar vreugde over de aankomst der Engelschen luide te kennen. Het grootste tijdschrift, dat ooit in Engeland of eenig ander land verschenen is, zal zeker wel het onlangs uitgegeven extra-nom- mer van de Ironmonger zijn, dat, alles te zamen, een gewicht heeft van 127» kilogram. Als alle blad zijden naast elkaar gelegd werden, zouden zij eene lengte uitmaken van 1500 kilometer, dat is ongeveer zoo groot als de afstand tusschen Berlijn en Rome. Het gewicht der letters, die voor dat nommer gebe zigd zijn, bedraagt 3000 kilogram, Elk exemplaar kostte 45 cent aan port en voor het buitenland den dubbelen prijs. Zekere Burnerat, een boer, wonende nabij Chambersburg, een dorpje eenige mijlen van Dayton in Ohio, zocht onlangs bessen in een dicht boscb, toen hij onverwachts op een nest trapte van millioenen zwarte miereü, slechts even door zachten grond bedekt. Zij kropen in zijn broekspijpen, en toen hij hen wilde afschudden vielen zij hem aan. Voordat hij uit het dichte bosch kon komen, was hij van top tot teen bedekt met bloeddorstige insec ten. Zij beten hem en kropen in neus ooren en mond. Hij riep om hulp, maar werd spoedig verblmd door de ontelbare menigte mieren op zijn hoofd en gezicht, en vóór hij uit het bosch kwam, viel hij hulpeloos neder, overgelaten aan de genade der mieren. Hij werd alleen van een anders wissen dood gered door de tijdelijke aankomst van zijn broeder, die hem huiswaarts bracht, en verder liet verzorgen. Uit New-York wordt gemeld, dat uit het Zaterdag voorgelezen testament van Vanderbilt, blijkt dat zijn vermogen ongeveer 180 milli- oen dollar bedraagt. Overeenkom stig zijne uiterste wilsbeschikking verbindt de familie zich, het ver mogen, voor zoover bet belegd is in spoorwaarden, bijeen te houden, zoodat niets kan verkocht worden zonder gezamenlijke goedkeuring, waardoor men de eenheid der spoor wegnetten van Vanderbilt verzekerd acht. De kinderen erven elk 10 mil- lioen dollar; de weduwe krijgt het restant met uitzondering van enkele legaten. Vanderbilt was niet alleen een rijk, maar ook een kunstlievend man. Vooral van Fransche schilde rijen hield hij veel. Hij bezat van Meisscmier o. a. l'Ordounaiice en la Charge des Cuirassiers; 8 Géro- mes; stukken van Millet, Troy on, Diaz, Rousseau, Breton, Ziem, Neu- ville en Detaille. Meissonier had een jaar of zeven geleden zijn portret gemaakt en had onlangs een bestel- lin°" gekregen om voor 1 millioen een groot doek te leveren. Dezer dagen is een schilder stuk van Van der Velde uit het museum te Wiesbaden gestolen. Thans heeft, blijkens het Berliner Tageilalt, de politie te Berlijn ken nis gekregen, dat in Juli van dit jaar in Madrid den Nederlandschen gezant te Parijs een schilderstuk, eveneens van Van der Velde, en van zeer groote waarde, is ontstolen. Het is een weide met rundvee en schapen, breed 41 cM en hoog 32 cM. Eene belooning van 500 peseta's is voor de terugbezorging van het stuk uitgeloofd. KOLONIËN. BATAVIA, 10 November. De resident van Madioen telegra feert onder dagteekeuing van 3 dezer het volgende: «Gisteren rapport ontvangen van den adsistent-resident Ponorogo, dat in den nacht van Zondag op Maan dag eene gewapende bende van om streeks 30 lieden der dessa Patik naar de districthoofdplaats Poedoeng is gegaan en de wedono's en con troleurs woningen is binnengedron gen, lampen, kasten en andere goe deren heeft vernield en verbrand. Op ontvangen bericht ben ik giste ren naar Ponorogo vertrokken, en waren bij mijne aankomst reeds 22 der schuldigen gevat, waaronder de hoofdaanlegger Martoredjo. Wedono en controleur Ten Cate en echtge- noote, welke beide laatsten zich toe vallig te Ponorogo bevonden, zijn ongedeerd.» Een nader van dien resident ontvangen telegram, gedag- teekend 5 dezer, luidt als volgt «Overige kwaadwilligen, waaronder dessahoofd Patik, gearresteerd, bo vendien nog 4 personen te Ponorogo gevangen genomen, waaronder een ontslagen boschwachter en een ge wezen mantri kadastrale opmetin gen, die vermoed worden met kwaad willigen geheuld te hebben. Bij huis zoeking bij den boschwacbter wer den verschillende wapenen gevonden Da jongste verpachting der Chineesche dobbelspelen en die der pandhuizen in de residentie Batavia heeft voor 1886 belangrijk hooger aanbiedingen uitgelokt dan voor dit jaar. De opbrengst toch dezer eerste, alleen voor de stad Batavia, bedraagt f 14.100 's maands, d. i. f 4.274 's maands, meer dan in 1885, en f1575 meer dan in 1884. Dat mag, zegt het Bat. Hand., eene verras sing heeten, daar bij de begrooting de raming der licentien op de pho- en tophospelen met f 30,000 vermin derd heettengevolge van de maat regelen tot wering van misbruiken met betrekking tot de deelneming aan hazardspelen nog verder ge nomen. De Goeverneur-Generaal heeft uitgevaardigd een nieuw reglement voor de pacht van het recht tot in voer en verkoop van opium in het door het Ned.-Indisch goevernement bezet gedeelte van Groot-Atjeh. De leerlingen van het gym nasium «Willem III» te Batavia zijn voornemens het 25-jarig bestaan dezer instelling den 27n dezer te herdenken met een bal en den 29n met een feest in den schouwburg. Op de Kari on-djawa-eilan den is de cholera uitgebroken, en zijn aldaar door die ziekte zeventien personen aangetast, waarvan zes bezweken. Uit een particulier schrijven, ter inzage aan het Alg. D. afge staan, verneemt mendat dezer dagen op eene der kofhe-onderne- mingen het Niasche werkvolk aan 't muiten is geslagen. De adminis trateur werd door vijftien der mui telingen aangevallen en hem een pak slaag toegebracht. Zij werden naar den dichtstbij gelegen be stuurspost Singkarali opgezonden. Dertig andere koelies (mede Nias- sers) zijn weggeloopen. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: A. H. Rosbak eii E. C. Wolff, Soe rabaja. A. J. F. Heldernesse cn M. L. Brugge, Soerabaja. J. W. L. vau den Bruik en S. B. van den Duuger, Soerabaja. B. Croon eu E. Busscher, Klatten. A. R. Steiues en W. H. Holst Peüekaan, Sragen. H. Fcuuema en E. de Bruine, bij volmacht. Bevallen: M. E. Idenburg—Ductz, tweelin gen, Soerabaja. J. E. GrauwfurdRoeloff, d., Soerabaja. M. A. Munro—Elliot, z. Soerabaja. C. C. MeuringPeltzcr, z., Soerabaja. L. M. E. HockeBoulet, d., Soerabaja. M. A. F. LicbtemborckScbuller, z., Soerabaja. J. E. Gentenaar—Barte, d., Soerabaja. II. S. Ro bijnBout, tweelingen, Soerabaja. C. L. Ch. KoppVan der Star, d., Soerabaja. E. Barzi- lavZwaan, d., Djocja. G. F. EngerRaafl, z.," Djocja. A. K. H. Reiukiug— van Rygersma, d., Ngembeh. Mevr. de Grave, d., Soerabaja. P. Sem3ter—Eekhout, z., Djocja Mevr. NouhuysLeyssius, d., Moedja-Moedja. II. A AvelingTen Gate, Samarang. Mevr. Kor- tenbach, d., Ngawie. Mevr. Oosterhof, d., Weltevreden. Mevr. v. Dijk, d., Batavia. Mevr. CouzynEckringa, d., Deli. Mevr. v. Duiken, z., Batavia. Overleden: P. J- de Weerdt, Soerabaja. W. van der Pol, Soerabaja. H. Leutjes, Soe rabaja. A. W. Herckenrath, Amsterdam. J. H. Verhey, Wouosarie. G. Haak, Soerabaja. J. K. van Haasteus, Wonorodjo. Wed. Cliguett, Samarang. J. Mc. Gregor, Sama rang. II. C. Horst, Samarang. C. M. Lou- binger, Samarang. G, Merckx, Samarang. II. de Roode, Samarang. H. A. de Vries, Sama rang. A. A. Pronk, Samarang. J. H. van Beveren, Samarang. J. D. Brugman, Batavia. C. F. Duyl Smith, Batavia. C. Rutges, Samarang. A. Th. W. Schmidt Sainerang. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 December. Het algemeen debat over hoofd stuk «Marine» werd voortgezet. De heer Seret verdedigde de voor stellen des Ministers, die noodig zijn om het verval onzer marine te voor komen. Torpedobooten moeten worden aangeschaft. De heer Blussé had bezwaren tegen het eindcijfer. Wil men de Marine verbeteren, dan moest dit langzaam en behoedzaam, binnen onze nnancieele krachten, geschieden. De heeren Sluiter en van der Sleij- den waren ook tegen nieuwe uit gaven. De Minister van Marine verde digde zijne begrooting. Het eindcijfer is slechts schijnbaar hoog; het is lager dan in de jaren 187580, de uitgaven voor het tor pedowezen passen in het kader onzer verdediging. Aan uitstel der uitgaven kon hij geen gevolg geven. De heer Verniers van der Loef bestreed 's Ministers luchthartigheid, er op wijzende dat de lage begroo tingen der laatste jaren het gevolg waren van het door de Kamergoed- gekeurde marine-program van 1873. Hij was zeer voor uitstel der ver hoogingen totdat de middelen, om ze te betalen, gevonden zouden zijn. Heden voortzetting. KUNSTNIEUWS. „BILDERDIJK". De ruime zaal der sociëteit «de Kroon» was gisterenavond ter ge legenheid van de derde openbare vergadering der letterlievende ver- eeniging «Bilderdijk», goed gevuld. De heer van Es, president, opende den avond met een toespraak tot de aanwezigen, hun welkom heetende en dankende voor de betoonde be langstelling, die de vereeniging van hunne zijde te beurt viel. Was «Bilderdijk»'s aantal wer kende leden versterkt, ook dat der kunstlievende was aanzienlijk toe genomen. Daar enkele nieuwe leden zich dezen avond voor het eerst in het openbaar zouden doen hooren, beriep spreker zich voor hen op de toege vendheid van het publiek. Het eerste nummer van het pro gramma «de Vogelen», tafereel uit de Schepping, van Ten Kate, werd door den president met veel bezie ling voorgedragen en verwierf ruim schoots den bijval van de toehoor ders. «Een vers dat als een nachtkaars uitgaat», van Laurillard. is een moei lijk stukje, dat echter bij den twee den spreker in uitstekende handen bleek te zijn, vooral het Amster- damsch accent der oude juffrouw, was zeer natuurlijk, de overige per sonen werden evenzoo uitmuntend weergegeven. Hierop volgde «In de val en er uit», van Laurillard. Ook deze voor dracht had veel succes. Het stuk ging blijkbaar de krachten van den spreker niet te boven. De gesticu leering had nu en dan wel iets le vendiger kunnen zijn, doch over 't algemeen was zij bevredigend. De uitspraak kon, misschien wat de vo- kalen betreft, nu en dan wel iets beter zijn geweest. Hierop volgde een tooneelstukje, een kluchtspel: «de Notarisklerk», van Servaas de Bruin. «Bilderdijk» had hiermede blijkbaar eene goede keuze gedaan, daar de verschillende rollen onder de leden een gelukkige verdeeling hadden gevonden. Het stuk werd vlot en met veel succes afgespeeld. De eerepalm komt ongetwijfeld toe aan Maurits Takveld, die door zijn koddig spel voortdurend den lachlust der toeschouwers opwekte. De rolvastheid liet bij de spelers niets te wenschen over; ook bewezen zij hunne rollen wel te hebben be grepen. Eéne opmerking houde men ons echter ten goede. Daar de ver eeniging zich meer ten doel stelt eene beoefening der uiterlijke wel sprekendheid, dan volmaaktheid in de tooneelspeelkunst, moet er be paaldelijk op worden gewezen, dat Maurits Takveld zich vooral voor overdrijving in de uitspraak moet wachtenzuiver spreken is een groote kunst en er naar trachten is alles zins loffelijk, maar daardoor vervalt men wel eens in genoemd gebrek dat onwillekt urig met een gerekte uitspraak gepaard gaat. We hopen dat dit laatste allengs wel bij den spreker zal uitslijten, waardoor zijn voordracht aanmerkelijk zal winnen. Verder wijzen wij er «Kamerling» op dat de klemtoon van het woord «jongmensch» op den tweeden let tergreep is gelegen. Na de pauze werd het eerst voor gedragen «Bach te Dresden» van A. J. de Buil. Ook hier weder maakten wij met het groote talent van den president kennis. Zijn aan gename volle stem, voorkomen en alles werkt mede om hem van zijn succes verzekerd te doen zijn. «De Zelfmoordenaar» van Piet Paaltjens was mede in goede handen. Men zou onwillekeurig onder den invloed der schildering geraken, die de dichter van den man in den boom gaf, zoo natuurlijk werd dit stuk voorgedragen. De spreker werd dan ook Tuide toegejuicht. Tot slot werd opgevoerd het blij spel in één bedrijf, De drie werk stakers», door J. Broekhoff Bzn. Ook hier amuseerden de tóeschouwers zich uitmuntend. Rolvastheid en spel voldeden ten zeerste. De tooneelen van «De drie werk stakers met Huspot hun kostbaas, gaven veel stof tot lachen; laatst genoemde was een goedgeslaagde type. De voordrachten waren hiermede afgeloopen. Nog geruimen tijd ble ven echter leden en geïntroduceer- den in de prettigste stemming bijeen. De vereeniging «Bilderdijk» heeft sinds haar jeugdig bestaan ontegen zeggelijk flink gestudeerd en getoond dat deze studie niet vergeefsch is geweest. Moge zij aldus voortgaan met vrucht onze Nederlandsche letteren te beoefenen en haar loffelijk streven bij voortduring zich in de gunst der geletterde wereld kunnen verheu gen, die reeds heeft getoond sym pathie voor haar te gevoelen. Het publiekdat een allergenotvolst avondje heeft gesmaakt, zal onge twijfeld niet nalaten ook van zijn kant de vereeniging zooveel moge lijk te steunen. LETTEREN EN KUNST. Het nieuwe stuk van den keer Rosier Faassen, „De Remplapant", zal 25 Dec. a. 3. voor t eerst te Rotterdam opgevoerd worden. RECHTSZAKEN. Tegen een meisje van 17 jaar, beklaagd van diefstal van twee schapen, gepleegd bij nacht, werd door het O. M. bij de rechtbank te Assen dezer dagen celstraf van 1 jaar ge- eischt Een zóó ernstig feit, gepleegd door een zóó jeugdig meisje, behoort, ongetwijfeld tot de weinig voorkomende strafzaken. De raad der gemeente Grave heeft den sergeant der infanterie, Van Gils, benoemd tot gymnastiek onderwijzer aan de openbare school, op eene jaarwedde van f60. LEGER EN VLOOT. Alle korperaals die bij het reg. grenadiers en jagers hebben deelgenomen aan het exa men voor sergeant, zijn geslaagd. HIVIERBER1GHTEH. Vbmswijx, 15 Dec 152 M. bor.n A. P 2 00 M. onder N. P. Kluis», 15 Dec. 5 07 boren 0. STOOMVAARTBEKIGHTEN. Het stoomschip „P, Caland", kapt. Bonjer, van Rotterdam naar New-York. passeerde 14 Dec. des ochtends 10 20 ure Scilly. Z. W. wind. Het stoomschip //Prins Frederik" van Am- terdam, arriveerde 12 Dec. te Batavia. Het stoomschip ^Madura", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 14 Dec. te Southampton. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia en het stoomschip "Sumatra'", van Batavia naar Amsterdam, vertrokken beide 13 Dec. van Suez. Het stoomschip //Burgemeester den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Dec. van Marseille. Het stoomschip //Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Dec. des ochtends 10 ure Wight. Het stoomschip //Noord-Braband, van Rot terdam naar Java, vertrok 13 Dec. van Suez. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 15 Dec. De prijzen der Aardappelen waron aio rolgt: Friesche Dokkummer Jammen fl.90 a 2.10; dito Franeker f185 a 1.90; dito Engelscho fl.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 1.90 Geld. Blauwe 1.50 a 1.60; dito Fleuren f 0. a 0.—; dito Thomassen f0.a 0.dito klei f 0.a 0.Noordwijker zaud f 0.a 0.dito Sassenheimer f0.a 0.dito Hillegommer f 2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche Flakkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.a 2.50; dito Pootera fl.a 1.10; Pruisische Ham burgers f 2.30 a 2.50; Andijker Blauwe f 0. a 0.—. Aangevoerd 3 versche ladingen. Handel flauw. Koffie. Afgedaan 227 bn. Java W.-I. B. (Kali Lesso), alhier gedopt. Suiker. Ruw en Geraffineerd prijshoudend. Tabak. Aangevoerd per //Soenda" van Java, 225 pn. G, reeds zeilend verkocht, 55 pn. L C/Loemadjang, 179 pn. Slamat en 118 pn. Koelon. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1884. Middling fair 31 31V2 c. c. Fully Good Middling. 301s303/4 u Good 30'/,30\ a 34 Strict 293/,30 83l/s Middling. 29 29»/. 33 Low Middling. 27I/i28 323/4 Good Ordinary. 27 271/* 32 Good Tinnevelly (nom.) 27* ,28 28

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3