Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Donderdag 17 December 1885. No. 752. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. kDVERTENTIËN: ALGKIKKN OÏEKZICJIT. FEU ILL ETON. mNNtiiM! Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. He of dag enten voor het. Buitenland: (omuegme Générale de m ublicite Etrangère G. L. ÉATJBE Go., JOH. F. JON BS. Sitcr., Parijs, Hl bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomactl museum op hel Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deuï. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Ncderlandaclie Maatschappij ter hovorderiug furtoen van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van 'kunstnijverheid op het Paviljoen. Ju gang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents "sn der Nederlandselio Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbeu op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, k raa Nederland on meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. 'l'oegaug 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangska: 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vaa 10uur tegen betaling van 25 r ïondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbiblio Woensdag ea Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groots Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. van Nijverheid hebben op per persoon. Donateur» <?a uitat en geschiedenis, vooral :irt.mi voor een geheel jas» euls per persoou, alleen op ouder behoorlijk geleide. - /heek Prinsenhof. Gooptad De Russische en de Oostenrijksche gezanten te Belgrado hebben aan den minister Garatchanine medege' deeld, dat alle mogendheden de be noeming der militaire commissie hebben aangenomen, maar van Servië eischen, dat het zich verbin den zal, alle beslissingen der com missie aan te nemen. Zoo niet, dan zal de commissie niet naar het oor- logstooneel gaan. Gelijke stap moet er te Sofia gedaan zijn. De Daily Netvs meldt uit Con- stantinopel, dat de maarschalk »- raaa geadviseerd heeft tot onmid dellijk gewapend optreden. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering in Engeland twee pautserschepen heeft gekocht, Of zij contant betaald zijn, meldt de berichtgever niet. Uit Calcutta wordt aan den limes geschreven, dat de Engelsche regee ring waarschijnlijk niet voornemens is Birtna te anexeeren. Zij houdt hare bedoelingen zorgvuldig geheim; de onderkoning van Indië spreekt over het voorspoedig verloop der expeditie, over de vriendschappe lijke gezindheid der bevolking enz., doch laat in het midden op welke wijze Engelands oppergezag in Birma het best wordt gewaarborgd. De Britsch-Indische pers beveelt de annexatie ten sterkste aan, en betoogt dat de instelling eener schat plichtige monarchie aanleiding zal geven tot allerlei intriges en binnen betrekkelijk korten tijd tot nieuwe terwikkelingen zal voeren. De in- landsche pers daarentegen veroor- Vrig naar het Italiaansch door Dr... 39) XVIe Hoofdstuk. GastonB gezicht werd vuurrood, in, door een opwelling van toorn gedreven, maakte hij onwillekeurig ien stap voorwaarts, maar hij hield :ich in en antwoordde: Heden avond om tien uur ben k in de club, en verwacht daar nijn brieven; zoodra gij aan dien dicht voldaan hebt, spreken wij el- :ander nader. Ik ben tot uw dienst, ant- roordde Henri. Ik zal de brie- en u persoonlijk overhandigen, op at er geen lieden van verdacht Hooi weer pogingen in het werk deelt eenstemmig elk denkbeeld tot annexatie, in welke vorm ook. Een definitief besluit zal spoedig geno men worden. Uit Rangoen wordt bericht, dat er eene aanzienlijke macht van Dacoits verzameld is te Monthobo, 80 Eng. mijlen benoorden Manda- lay, en dat ook de Shans de wapens hebben opgevat, om de Birmanen te plunderen. Dit zijn voor de Ecgelschen geene aangename tijdingen want zij schij nen de zienswijze te bevestigen van disgenen, die voorspelden dat de inneming van Mandalay en de ver nietiging van koning Theebau'smacht slechts het eerste en gemakkelijkste bedrijf zouden vormen van de JÈSrit- sche expeditie in Birmah, en dat men eerst van de vrijscharen en bergstammen tegenstand ondervin den zou. Bij krijgsbedrijven die als zoo bijzonder gemakkelijk worden voorgespiegeldkomt gewoonlijk toch het hinkende paard achteraan; en het ware niet onmogelijk, dat Engeland, zoo het in zijne annexatie plannen volhardt, daarginds in Op- per-Birma nog in het klein zijn Tonkin vond. Eene dépêche van generaal de Courcy, dd. 15 Dec., maakt melding van verscheidene krijgsverrichtingen der Fransche troepen in Tonkin, waarbij eene menigte zeeroovers ge dood en een groot aantal jonken in den grond geboord of buit gemaakt werden. Op ééne plaats werden o.a. 100 zeeroovers tegelijk overvallen en afgemaakt. Twee dorpen werden van hunne versterkingen beroofd. Het herstel der orde en veiligheid maakt goede vorderingen. stellen, ze zich toe te eigenen. Met een stijven groet verliet hij den persoon, dien hij tot nu toe als zijn vriend beschouwd had, en deze ging weder naar zijn rijtuig, om verder te rijden. Alvorens Gaston zijn koetsier me degedeeld had, waar hij zich heen wilde begeven, zag, hij de jonge zangeres bleek en ontdaan de huis deur openen. Minny had, toen Henri haar verliet, haar venster geopend, om hem na te zien, en had toen opgemerkt, hoe hij juist voor haar deur den man ontmoette, dien hij in zijn woning wilde gaan opzoe ken. Zij kon natuurlijk niet hooren, wat er tusschen hen verhandeld werd, maar dit nam niet weg, dat zij uit heider houding alles begreep, en niet behoefde te twijfelen aan den uitslag van het onderhoud. Zij had gezien, hoe koud en stijf zij afscheid namen en in doodsangst vloog zij de trappen af, om zich if Haarlem 16 December 1885. Bij beschikking van den Mi nister van W. H. eu N. is aan defirma Wessanen en Laan te Wormerveer vergunning en concessie verleend om hun telefonische inrichting te doen verbinden met het hoofdkan toor te Amsterdam, tegen een jaar- lijksche recognitie van f100. De Nederl&ndsche «Bell Telephoon- Maatschappij i) is belast met deze aansluiting tot stand te brengen. Het kamerlid dr. Schaepman zal a. s. Maandag in «Diligentia» te 's Hage voor de leden der «Katho lieke Vereeniging» te dier stede op treden met een voordracht over het socialisme. De heeren Shogoi Yassouda, minister van Landbouw en Koop handel, F. Watasé en H. Ozaki, commissarissen van het Japansche Goevernemeut voor Uitvindingen en Tentoonstellingen, allen van Yeddo, zijn Zondag met gevolg in de resi dentie aangekomen en heoben hun intrek genomen in het «Hotel den Ouden Doelen.» Zij werden aan het station van den Holl. spoorweg ontvangen door den heer Schimanura, secretaris van de Japansche legatie bij ons Hof. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van den ge neeskundigen raad werd bespreken de belangrijke hoeveelheid arseni cum welke zich bevindt in verschil lende bonbons, likeuren enz. van aardappelstroop vervaardigd.De han delwijze te dien opzichte der fabrie kanten werd scherp afgekeurd. On derhands zijn zij daarover onder houden. Op voorstel van den heer Van Hamel werd besloten de Re geering te verzoeken de inspecteurs door Gaston te laten mededeelen, wat zij reeds vermoedde. Gaston had haar ter nauwernood gezien, of hij snelde naar haar toe, maar bleef verschrikt staan, toen hij zag, hoe ontdaan zij er uitzag. Mijnheer De Marei, zeide zij, toen zij haar tegenwoordigheid van geest herkreeg, hebt gij een oogenblik tijd voor mij? Ik zal mij hoogst gelukkig achten, mejuffrouw Millner, als gij over mijn tijd wilt beschikken. Gaston ging vooruit en Minny volgde hem. Toen zij in den salon gekomen waren, wees zij hem een stoel aan, terwijl zij zelve op de sofa plaats nam. Gaston, die nieuwsgierig was naar de oorzaak van dit zonderlinge ge drag, wilde haar een vraag doen, maar zij voorkwam hem. Gij wilt mij gaarne een dienst bewijzen, niet waar? vraagde zij. Wat kan ik doen, om u van op te roepen tot een buitengewone vergadering, ten einde een syste matisch onderzoek in te stellen naar de veiligheid van dergelijke fabrie ken en werkplaatsen. Met het oog op de bestaande wettelijke maatregelen is een voor stel aangenomen om de Regeering in overweging te geven de over blijfselen van lijken na tien jaar te mogen verbranden ter vervanging van het inkuilen. JSïaar de Amsterdammer verneemt j#''een met ongeveer 200 handtee- keningen voorzien verzoek gericht aan de «Holl. IJzeren spoorweg maatschappij,» om aan te dringen op vermindering van den abonnements prijs en het verkrijgbaarstellen van abonnementen voor de tweede klasse. Thans worden uitsluitend voor de eerste klasse abonnementen uitge geven. De rij der handteekeningen wordt geopend door die van de heeren jhr. C. Hartsen en B. Heldring. Vooral thans, nu het wonen in omliggende plaatsen voor velen, die te Amsterdam hunne zaken hebben, geene weelde is, kan een goedkoop en voor allen bereikbaar vervoer van het grootste belang worden geacht. Het schijnt redelijk om, indien eene der klassen van het abonnement moet worden uitgezonderd, daarvoor te kiezen de eerste klasse, welker gebruik altijd zekere weelde veron derstelt. Het is toch geene gezonde bevordering van het verkeer, wan neer zij die anders van de tweede klasse zouden gebruik maken, door een uitsluitend abonnement op de eerste klasse tot het gebruik ma ken dezer laatste worden genood zaakt. Daarentegen schijnt van een over drie klassen uitgebreid abonnement eene vermeerdering van verkeer te mijn goeden wil te overtuigen, juf frouw Minny? Op het oogenblik wensch ik niet anders dan een duidelijk ant woord. Wat is er tusschen u en mijnheer De Langes voorgevallen? Niets, juffrouw Minny, ant woordde Gaston verlegen. Henri verzoekt mij een dienst, dien ik hem niet kan bewijzen, en daarom is hij verdrietig van mij weggegaan. Dat is niet zoo; ik stond toe vallig aan het venster en heb u ga degeslagen; mijnheer de Langes heeft u verlaten op een wijze, alsof gij elkaar voor het eerst of voor het laatst gegroet hadt 1 Heeft hij u uit gedaagd? Zij zag Gaston opmerkzaam aan; deze maakte een beweging van on geduld. Hebt gij ons gesprek gehoord? vraagde hij. Neen, maar ik vermoed, wat er voorgevallen is, ik bid u, tracht wachten, die het belang der Maat schappij met dat der reizigers in overeenstemming kan breDgen. -Ten gevolge van eene aan vraag om hulp ten behoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden in den Servisch-Bnlgaarscheu oorlog, heeft het hoofdeomité van het «Roode Kruis» hier te lande ter beschik king van de comité's te Belgrado en Sofia gesteld elk eene som van f1000. Tevens worden aan heide zuster-vereenigingen instrumenten, heelkundige toestellen, verband- en verpleegmiddelen gezonden. Bij den wedstrijd voorNeder- landsche meubelfabrikanten, uitge schreven door bestuurderen van het «Handelsmuseum», zijn tot beoor deelaars gekozen de heerenProsper Delin, Martin Kalff te Amsterdam eu F. H. van Malsen te 's-Hage. Gelijk men zich herinnert, zal de tentoonstelling der meubelen in het vroegere voorjaar van 1886 plaats hebben. Half Januari a. s. zal aan het hoofdbureau rande«Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen» te Utrecht, een examen voor sur numerairs afgenomen worden. In de verschillende garnizoens plaatsen bieden zich in de laatste dagen, tengevolge van gebrek aan werk, meer personen dan gewoon lijk aan voor vrijwillige dienstne ming bij het leger. Door de afdeeling Heerenveen van het Bond voor Algemeen Stem recht is de volgende motie aange nomen. De afdeeling «Heerenveen,» ken nis genomen hebbende van de be handeling, den heerHeldt aangedaan op de Algemeene Vergadering van 29 Nov. jl., betreurt ten zeerste dit incident; overwegende verder dat het hoofdbestuur heeft kunnen goed- mij niet te misleidenik heb goed geraden, gij zult, volgens de ge woonte in uw kringen, met elkan der duelleeren! Maar.... Zeg mij op uw woord van eer, wat is er dan gebeurd? Het is de moeite niet waard, om er over te spreken, antwoordde hij ontwijkende, en van een duel is nog geen sprake. Nog geenl riep Miunyuit, dus het zal er toch van komen Waarom wilt gij mij de waarheid niet zeggen, mijnheer De Marei? Onlangs zeidet gij mij, dat gij zeer veel belang in mij steldet, maar uw stilzwijgen op dit oogenblik bewijst, dat gij niet de minste sympathie voor mij hebt. O, juffrouw Minny, gij mis kent mij. Bewijs mij dat, en dat is ge makkelijk genoeg. Vóór gij duel leert, wensch ik van u uur en plaats

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1