Moeder en Zoon. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN: FEUILLETON. 3e Jaargang. Y rijd as 18 December 1885 pon mil-1 Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. ompttgnie Générale de i ublicite Btrangère G. L. DA UBE 8r Co., JOH. F. JONiïS, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu ledeu der Nederlandsclio Maatschappij ter hovordering van Nijverheid hebben op r«rtoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopeud dagelijks van 10 tot 4 UHr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur# «a aden dor Nederlandachs Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, douateers met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van JG5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op ïondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jRren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van liA uur. Tët/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Frintenhof. Geopasd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN ÖVEH/JGIli. Volgens een particulier telegram uit Brussel aan het Berliner Tage- llatt had Koning Leopold een eigen handig schrijven aan den heer von Bismarck gericht, met verzoek om Antwerpen als aanlegplaats voor de Duitsche postbooten te kiezen. De rijkskanselier had daarop onmiddel lijk geantwoord, dat de Duitsche regeering aan 's Konings wensch, die volkomen strookte met de be langen van het Duitsche rijk, zou voldoen. In den Dinsdag gehouden En- gelschen kabinetsraad werd be raadslaagd over den toestand in Soedan. De Times verneemt, dat het voornemen niet bestaat om Dóngola opnieuw te bezetten; de militaire maatregelen, die genomen zullen worden, zullen van zuiver defen sieven aard zijn. Kolonel Herbinger, die thans in Frankrijk is teruggekeerd, beeft aan den minister van oorlog den wensch te kennen gegeveD, om door de Tonkin-commissie geboord te mogen worden, en te gelijkertijd tot deze commissie bet verlangen gericht, hem daartoe op te roepen. De heer Campenon, minister van oorlog, beeft den kolonel echter ver boden zich over bet gebeurde, in welken geest dan ook, uit te laten bij zal hem echter toestaan voor de commissie te verschijnen, indien deze hem oproept. De commissie zelve beeft daarentegen aan Herbinger geantwoord dat zij hem slechts in verhoor zal kunnen nemeD, op voorwaarde dat het onderzoek be- Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 40) XVIIIe Hoofdstuk. Op bet gewone uur verscheen bet rijtuig, waarin de beide dames ge woonlijk naar den schouwburg re den, en zij stapten spoedig in. Ge durende den rit sprak Minny geen enkel woord, ondanks de pogingen van haar moeder, om haar aan bet spreken te krijgen. Zwijgend keek zij uit het raampje, zonder echter acht te slaan op hetgeen er op de straat voorviel; zij keek op, toen het rijtuig voor den schouwburg stilhield, stapte er uit en wilde juist den voor de acteurs bestemden in gang binnentreden, toen er dicht bij treffende de handelingen van het kabinet-Ferry worde heropend. Eerstdaags zal het vonnis in zake het groote nihilisten-proces te War schau worden mitgesproken. Het aantal beschuldigden bedraagt niet minder dan 29, waaronder verschei dene officieren en civiele ambtena ren. Het proces wordt gevoerd met gesloten deurenniettemin weet men reeds te verzekeren, dat er grove onregelmatigheden worden gepleegd. Waarschijnlijk zal een 20-tal be klaagden ter dood worden veroor deeld. De royalistische partij te Madrid heeft zich in vijandige sectiën ge splitst. Aanleiding hiertoe gaf een Dinsdag gehouden meeting, waarop hf zeer stormachtig toeging en .arbij de verschillende partijen elfs handgemeen werden. De aan hangers van het vorige kabinet Ca- novas del Castillo trokken zich terug; aan hun hoofd staat de oud-minis ter Romero Robledo, die sedert den dood van koning Alfonso tegenover het nieuwe kabinet eene vijandige houding had aangenomen. De scheuring heeft in de roya listische partij groote ontsteltenis veroorzaakt. De heer Tsanoff, de Buigaarsche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan de diplomatieke agenten der mogendheden te Sofia kennis gegeven, dat de Regeering van Bul garije bereid is de scheidsrechter lijke beslissing der internationale militaire commissie aan te nemen; zij doet echter een beroep op de billijkheid der mogendheden, om niet toe te laten dat Servië van den wapenstilstand gebruik zal maken ten einde de vijandelijkheden te haar een heer uit een rijtuig stapte. Zonder veel op hem te letten, her kende zij in hem de vicomte De Mallepeyre. Plotseling kwam zij op een goede gedachte. Zij keerde zich om en liet Lodewijk, die haar ins gelijks had herkend, naar zich toe komen. Gij komt, alsof een goede ge nius u hier zond, mijnheer, zeide zij; hebt gij een oogenblik den tijd, om met mij naar mijn loge te gaan? Lodewijk nam dit aanbod gaarne aan, ofschoon hij niet kon begrij pen, waaraan hij die eer te dan ken had. Ik wensch juist, dat ik een goeden vriend zoude zien, zeide Minny, zoodat mijn eerste wensch vervuld is. En met den tweeden zal dit eveneens geschieden, juffrouw Mill- ner, antwoordde Lodewijk, waaraan heb ik het genoegen te kunnen hervatten, en om te eischen dat de Servische troepen onmiddel- 'ijk het grondgebied van Widdin zullen ontruimen. De Standard verneemt uit Bel grado dat de Bulgaren troepen bij- eentrekken te Lom Palanka en Belo- gradebik, ten einde de Servische troepen uit het district Widdin te verdrijven. De Serviërs aldaar heb ben zich teruggetrokken binnen eene versterkte verdedigingslinie tusschen de Donau en Adlveh. De Serviërs weigeren niet alleen het Bulgaar- sche gebied te ontruimen, maar dreigen ook de Bulgaarsche stelling bij Pirot te zullen aantasten, zoodra de Bulgaren hen in het district Widdin aanvallen. De Daily Nems verneemt uit Semlin dat er strenge vorst heerscht en dat eene massa sneeuw alle straatwegen verspert en ernstige krijgsverrichtingen vooreerst ondoenlijk maakt. Eene circulaire van de Turkselie Regeering, gedagteekend 13 Dec., bevat eene opsomming van de be sluiten, die door de meerderheid der mogendheden op de conferentie te Constantinopel zijn genomen. De Porte verzekert, dat het ten allen tijde haar voornemen is geweest, deze besluiten langs vredelievenden weg ten uitvoer te brengen. Zij richt tot de mogendheden het dringend verzoek niet langer te dra len en tot eene definitieve overeen stemming te geraken ten einde de voorwaarden eener oplossing te kun nen vaststellen. Volgens eene dépêche uit San Francisco heeft de politie aldaar eene socialistische samenzwering ontdekt, die ten doel had den goe- verneur van Californië en andere hooggeplaatste personen om het danken Ik wilde u een dienst ver zoeken, maar een grooten, een moei lijken dienst. Des te heter, juffrouw Minny; wees zoo goed te zeggen welken. Minny sprak zacht, zonder even wel haar aandoening meester te kunnen worden. Gij behoort immers tot dezelfde club, waarvan de heer De Marei ook lid is, niet waar? vraagde Minny. Zeker. En gaat gij er heden avond nog heen? Jawel, als gewoonlijk, na de voorstelling. Goed, dan moet gij er heden avond vroeger heengaan; gij moet om half tien daar zijn, wilt ge? Maar dan berooft gij mij van het genoegen, u in de tweede en volgende akte te zien optreden! Maar, ik dring er op aan! leven te brengen. Er hebben ver scheidene arrestatiën plaats gehad. Heden zal in het Vaticaan de acte geteekend worden betreffende de zaak der Carolinen-eilanden. 's Pausen staatssecretaris, kardi naal Jacobini, zal ter gelegenheid hiervan hedenavond een groot diner geven. BINNKNLAMD. Haarlem, 17 December 1885. De leening der provincie Noord- Holland ad f53,000, is gisteren aan den hoogsten inschrijver voor 1016/i0 percent of f 53,848, gegund. In eene buitengewone Nuts- vergadering alhier, heeft de heer F. Smit Kleine eene voorlezing ge houden over het leven en de werken van «Carmen Sylva», hoofdzakelijk over het laatste, vooral proza-wer ken. Spreker meende dat een zoo rijk letterkundig onderwerp om naar waarde te worden behandeldin plaats van twee, veertien avonden zou eischen. Ook nu gaf de heer Smit Kleine blijk van zijne groote bekendheid met het onderwerp, dat zeer veel bijval bij zijn gehoor vond. Heden morgen is uit den Sin gelgracht van het Prinsen Bolwerk alhier opgehaald het lijk van eene gOjarige vrouw, die sedert gisteren avond werd vermist. Dinsdag kwam op het Loo een uit Duitschland verzonden rijk ver gulde arresledebestemd voor Z. M. den Koning. De verwerping door de Eerste Kamer van de overeenkomst met de Hollandsche maatschappij over Dan zal ik om half tien daar zijn. Wat moet ik dan doen? - Ik dank u zeer, mijnheer. Gij zijt bevriend met den heer De Marei, die ongetwijfeld daar ook zal zijn; ik verzoek u, hem den geheelen avond in het oog te houden en trachten na te gaan, of er ook iets buitengewoons voorvalt. Maar wat kan dat wezen? Dat weet ik zelf niet, maar gij zult het wel zien. Zeker, maar wat meent gij dan, dat er geschieden zal? Waarschijnlijk zal er iemand komen, die den heer De Marei iets overreikt. Zoodra dit geschiedt, ver zoek ik u, er mij ten spoedigste kennis van te geven. Ik zal mijn opdracht zoo stipt mogelijk vervullen, juffrouw Mill- ner. Maar als hetgeen gij verwacht niet tusschen tien en elf uur heeft plaats gehad, en gij, als Gaston naar huis gaat, den schouwburg reeds de exploitatie der lijn Amersfoort— Kesteren, geeft een lid der Tweede Kamer in een Nederlandsch nieuws blad tot een zonderlinge onderstel ling aanleiding. Hij spreekt van een conflict tusschen Hooger- en Lager huis en vervolgt dan «Een koddig conflict, want daar uit schijnt te blijken, dat in de Eerste Kamer meer actionnairen der Exploitatie-maatschappij en in de Tweede Kamer meer dito der Hol landsche spoorwegmaatschappij zich bevinden. Dus eigenlijk een actiën- conflict. Zulk een onderstelling zegt een der bladen terecht door een lid van een der beide licbamen ge uit, is nu juist niet dienstig om het respect voor ouze vertegenwoordi gers te verhoogen. Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan één belang rijk goedgekeurd mandaat van ette lijke duizenden guldendat niet mocht worden afgegeven, omdat daarvoor bij den betrokken betaal meester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken, die de Staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moe ten thans langer dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Ten bate van de «Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Kleine-Gartmanfonds» zal op 13 en 14 Januari 1886 in het verkooplokaal van G. Theod. Bom en Zoon, Keizersgracht 428, ver kocht worden de geheele nalaten- ichap van mevrouw M. J. Kleine- Gartman. De klerken bij de rijkstele graaf, die bij het vorige examen voor telegrafist 3e klasse voldeden verlaten hebt, wat moet ik dan doen? Dat is waarschel in dat ge val maar aan mijn woning. Ik ga niet slapen, maar zal met moeder bericht van u wachten. Wilt gij dat doen, mijnheer De Mallepeyre? Gij kunt op mij rekenen. Dus tot straks! De jongeling ging heen en MinDy liet zich uitgeput in een stoel vallen. Wat is er toch gebeurd, mijn kind, of wat zal er gebeuren? riep mevrouw Millner uit, die ge durende het gesprek stil had zitten toekijken en angstig het vreemde gedrag van Minny had gadegeslagen. Minny zat met het hoofd in de handen. Wat heb ik een hoofdpijn! zuchtte zij, en dan moet men nog spelen en het publiek amusee ren! Het is vreeselijk! Zij sprong op en liep opgewon den in baar loge heen en weer. Neen, ik kan niet spelen, he.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1