maar nog niet werden aangesteld, liebben eene aanschrijving gekregen dat zij eene toelage zullen ontvan' Sen- (IV. R. Ct.) Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, is, in de plaats van den heer Vis, gekozen de heer P. B. J. Ferf, burgemeester van Koog en Westzaan, met 346 van de 358 uitgebrachte stemmen. Voor de afdeeling Zaandam van «Patrimonium» trad Dinsdag avond in Café Suisse als spreker op professor Brummelkamp van Kam pen. Hij behandelde het onderwerp: de rechten van deu mensch tegen over God zijnen Scheppe- en tegen over elkander. Na afloop der voor dracht werd van de aangeboden ge legenheid tot débat gebruik gemaakt door mr. De Veije en dr. Doijer van Cleeff. ter bestrijding van door den spreker geuite meeuiugen over de verkiezing van den heer Heldt tot lid der 2e Kamer en over den vaccine-dwang. In dit laatste debat mengde zich ook ds. v. d. Hoogt, hekend om zijn aan de Kamer ter zake onlangs ingezonden adres. Ook door een paar leden van het Nederl. Werkliedenverbond werd gesproken en wel over het besluit tot het we ren van den heer Heldt uit dat bond, waarvoor, volgens een dier sprekers, grondige redenen aanleiding hadden gegeven, daar Heldt het beginsel van art. 1 der statuten had verzaakt, dat, zonder eenige uitzondering, al gemeen stemrecht eischt. De Haagsche bakker Her mans heeft, wegens laster, eene klacht tegen Recht voor Allen in gediend. Ingevolge de door de Provinciale Staten van Utrecht op hem uitge brachte benoeming heeft, naar de Stand, verneemt, jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude verklaard, het lidmaatschap van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal aan te ne men. De firma F. A. Smulders, te Utrecht, zal niet alleen baggerma chines naar Panama zenden, maar ook een twaalftal bekwame arbei ders en een chef, voor den tijd van drie jaar. Twee hebben zich al be reid verklaard om met de eerste ma chine mede te gaan. Hun weke- lijksch loon is daar f40. Tusschen het gemeentebestuur van Best (N. B.) en een inwoner, tevens lid van den raad, den heer A. Sutels, is de volgende kwestie aanhangig: Over den grond van genoemden heer liep een voetpad, dat reeds honderden jaren bestaan had, doch zeer weinig of niet ge bruikt werd. Ongeveer vijf jaren ge leden nu gaf het gemeentebestuur vergunning dit pad af te sluiten, zoodat de heer S. het tot eigen ge bruik kon aanwenden. Dit besluit werd door Gedeputeerde Staten be krachtigd en het pad van den ligger geschrapt. Een naast dit pad gelegen huis, toebehoorende aan den heer M. v. E. werd later vergroot, en wel zóó' dat er een kamer gebouwd werd, ter plaatse waar vroeger deingan» van het voetpad was. Eenigen tijd geleden echter kwam het gemeentebestuur op het eensge nomen besluit terug en verlangde het bewuste pad weder in gebruik te nemen. Het verlof daartoe werd aangevraagd en bekomen. In de vo rige week werden metselaars en timmerlieden aan het werk gezet, de muur van het huis gedeeltelijk weggebroken, een bedstede gesloopt, een paar deuren uit de hengsels ge nomen, een paar doornhagen afge kapt, en zoo werd de weg weder vrij. Hierdoor stond een kamer aan de eene zijde en het overige gedeelte der woning aan de andere zijde van het pad. Den volgenden morgen echter was de weg versperd en was alles weder bijna als te voren. De eigenaar had namelijk weder laten aanvullen wat op last van den bur gemeester vernield was. Het vernie lingswerk begon opnieuw en mare- cbaussées en veldwachters werden op post gesteld, om te zorgen dat alles onaangeroerd bleef. Men nieuwsgierig naar den afloop van dit ter zijde gelegd, op grond dat het adres streed tegen artikel 9 der Grondwet. Gelijk lot viel te beurt aan een adres van de Timmerlieden- Vereeniging over de ontruiming van het lokaal Zincken in den avond van 24 Nov. 11. De burgemeester merkte trouwens op dat de ontrui ming was geschied in het belang der publieke orde, daar met het bezigen van revolvers was gedreigd. Reindert Smit, oud 85 jaar en Hein Smit oud 80 jaar, wonende te Oostwoud en Cornelis Smit oud 82 jaar, wonende te Opperdoes, broe ders en alle nog krachtige grijsaards, hebben eene wandeling gemaakt van Oostwoud naar Hoorn, ruim 21/. uren gaans, terwijl de gansche weg met een flinke laag sneeuw bedekt dat aan het «bets-|en het vinnig koud was. Na eenige uren oponthoud te Hoorn, zijn zij per rijtuig huiswaarts gekeerd. ben hem hier in 't gasthuis ge bracht. De andere persoon is nog niet aan wal gezet, doch we wach ten hem eiken dag.» Een voorval joenen» enz. in sommige deelen van ons land doet denken en bewijst dat de verlichting der negentiende eeuw hier en daar nog wel wat te weuschen overlaat, meldt men ons uit Halfweg: In de nabijheid dier plaats zou een kind betooverd en daardoor ziek zijnouders en buren, dit vast aan nemend, verzochten de toovenares (natuurlijk weder eene oude vrouw om het kind te onttooveren, mee- nende dat hierdoor de ongesteldheid zou wijken. Totnogtoe is daaraan geen gevolg gegeven. Wat veelal gebeurt, het mishandelen van dergelijke verdachte personen, heeft hier gelukkig niet plaats gehad; integendeel men ge looft zelfs, dat de oude vrouw voor sommigen met eerbied en ontzag wordt behandeld, ofschoon zij her haaldelijk getuigd heeft met de ge heimen der tooverwereld bekend te zijn. Uit Rotterdam schrijft men aan het Dagblad: Toen in de vorige week ieder werk kon krijgen bij het wegrui men van sneeuw, waren er vele werkeloozen, die voor het «schooi- ersloon», dat vanwege de stad be taald werd, niet wilden werkendit loon isfl.50 daags, de dag be rekend van 's morgens 7 ure tot donker, terwijl de gemeente zorgt voor het benoodigde gereedschap. Door het hoofd der politie te Amsterdam is een besluit genomen dat alle nieuw aan te stellen agen ten van politie eene lengte moeten hebben van 1 m. 70 cm., en dat indien zij gewezen militairen zijn, zij voorzien moeten wezen van een paspoort met bewijs van goed ge drag, hun door den corps-komman- dant, onder wien zij gediend heb ben, verstrekt. Antonius Sehraderschaal- knecht of weger aan het bagage- bureau der H. IJ. S. M. te Am sterdam herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst der Maatschappij kwam. Van ver schillende zijden ontving hij blijken van belangstelling. Een tienjarige jongen wilde Dinsdagmiddag te Amsterdam nog eens de sterkte van het ijs in een der sloten van de Wetering beproe ven en zakte er door. De bekende hardlooper Louis Ferro die, in de nabijheid zijnde, het ongeluk zag, sprong den knaap na en had het geluk hem behouden aan wal te brengen. Door de politie is Dinsdag avond in de Warmoesstraat te Am sterdam de colporteur Eckhard jr. van het blad De Opstand in arrest genomen. De man was verregaande brutaal tegenover het publiek en de politie. In gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amster dam is een adres van den sociaal democraat Fortujn en twee anderen tot het doen uitvoeren van allerlei werken, waaronder zelfs de droog making der Zuiderzee, ter beperking van de heerschende werkeloosheid den avond niet! riep zij uit, ter wijl zij voor haar moeder bleef staan. Maar gij zult u zelve en mij ongelukkig maken, Minny, als gij zoo overdreven zijt. Gij moest mij toch zeggen, wat er gebeurd isl Hadden wij dien armzaligen penne- likker maar nooit gezienHij is van alles de schuld! Minny maakte een beweging van ongeduld, maar antwoordde niets en liet zich op een stoel vallen. Zonder een enkele opmerking te maken, liet zij zich voor haar rol kleeden; zonder de minste aandacht aan het stuk te scheuken, gaf zij gevolg aan het teeken, dat de heldin van den avond op het tooneel moest ver schijnen zij trad op en speelde haar rol geheel machinaal; aan haar spel ontbrak alle levendigheid en aan haar zingen eiken nadruk en elke bekoorlijkheid. Voor het eerst sedert haar optreden, werd zij niet zoo toe gejuicht als anders, toen zij zong: Te Putten op de Veluwe had Maandag bij het afbranden van een Korenberg een treurigongevalplaats. Bij het omhalen van een schuur, kwam de veldwachter Groeneveld onder het brandende perceel terecht. Terstond werden pogingen gedaan tot redding. Ofschoon de man nog leeft, vreest men voor zijn behoud. Naar aanleiding van het treurige bericht, te Viissingen ontvangen omtrent den stoombaggermolen Mar- gauxdeelt men ons een uittreksel mede uit een brief, waarin gemeld wordt, welk een reis de Werkendam No. 8 verleden week gehad heeft. De schrijver zegt daarin: «Dinsdagmiddag kwamen wij te Fécamp aan. Gedurende de reis kregen we slecht weer en begon het hard te waaien, zoodat de zee moeilijk was. Al spoedig brak een tros van een der gesleepte bootjes, en daar we het niet meer zagen, dachten we, dat het gezonken was. Een weinig later brak alles stuk, zoodat we den baggermolen, dien we nergens meer aan konden vast houden, maar moesten laten drijven. De menschen werden door God; hulp evenwel gered. Soms zagen we niets van den molen, zulke hooge zeeën stonden er. Aan boord zelf moest aanhoudend gepompt worden, daar we veel water binnenkregen. Het gevaar was dus groot, doch alles liep goed af, en hadden we het geluk dienzelfden avond nog den baggermolen te kunnen binnen halen, terwijl we den volgenden morgen den bak vonden, dien we dachten dat gezonken was. «De twee personen die op den bak waren en uit Sliedrecht afkomstig, misten we, zoodat we ons zeer on gerust maakten. De jongste, bleek ons later, was door een vischlogger afgehaald, terwijl de oudste, een man van 62 jaar, met gebroken been onder in den bak lag. Deze heeft daar ruim 24 uren, met ge broken been, alleen op de onstui mige zee liggen zwalken. We heb- Het ijzeren varhen. Een der vleu gels van de kazerne «Markiezenhof», in de Steenbergschestraat te Bergen- op-Zoom, verkeert in zulk een deer- niswaardigen toestand, dat ieders blik er op gevestigd is. Een der-artilleristen, bijgenaamd «het ijzeren varken», heeft 's nachts in aan waanzin grenzende dronken schap, niet minder dan 120 ruiten en een 7-tal ramen en kozijnen kort en klein geslagen. Tot bereiking van zijn doel, heeft hij van een aantal sabels gebruik gemaakt, die thans, grootendeels ge heel onbruikbaar, wijd en zijd ver spreid liggen. De razernij van den man was zóó hevig, dat niemand hem durfde ge naken en alle mede-bewoners der kamer in allerijl de vlucht namen. Thans zit hij dood nuchter, als een lam, in een der arrestantenka mers over een en ander na te den ken. De schade aan kazerne-ameu- blemeut, wapens enz. wordt op f 160 geraamd. Het scheikundig onderzoek door een paar deskundigen van een ge deelte van het lijk van deu 9-jari- gen knaap te Erica (Drente) die, naar het gerucht wilde, zou gestor ven zijn aan vergift, hem, uit wraak zucht tegen zijn ouders, door eene getrouwde vrouw toegediend, heeft tot geen resultaat geleid. In geen der hun toevertrouwde deelen heb ben zij vergift ontdekt. stroohulzen, naar het hoofd te werpen. Naar zijn zeggen had hij het voor nemen om iemandonverschillig wien, te dooden, ten einde op die wijze uit de cel te geraken, daar het verblijf aldaar hem te zwaar viel. «Moet ik lachen, moet ik weenen? Ik weet het niet». En diegenen, die nog toejuichten, deden het meer om haar persoon, dan om haar gezang en spel, en het geschiedde nog slechts door die genen, die haar voor het eerst za gen. Langzamerhand begreep men het, toen men zag, hoe doodsbleek de zangeres was. Mevrouw Mill— ner jammerde, toen Minny in haar loge terugkeerde en zich afgemat in een stoel liet vallen. Maar waar moet dat heen? riep zij uit, want zij zag haar ge luk reeds weder in een nevel ver dwijnen en dacht met schrik terug aan het sober maal en de zorg van voorheen. Gedurende de tweede acte ging het niet beter. Toen deze was af gespeeld, snelde Minny naar haar loge, om te zien, of Lodewijk de Mallepeyre nog niet teruggekeerd was. Maar bij was er nog niet, en Te Wissenkerke werd Zondag in de Christ. Geref. kerk een bank- van f25 gecollecteerd, bestemd ter ondersteuning van de bijzondere school aldaar. Wijl het een ge deelte bleek te zijn van een prijs, getrokken uit de Staatsloterij werd door het bestuur dit geld echter geweigerd, en is de gever uit- genoodigd, het terug te halen. Een veteraan van het «groote leger», K. Rozenboom, is Zaterdag te Heerle, in den ouderdom van 93 jareD, overleden. Hij heeft verschei dene gevechten onder Napoleon mede gemaakt en verhaalde gaarne van dien ouden tijd. toch was het bijna elf uur. Angstig luisterde zij naar eiken stap, dien zij buiten op de corridor hoorde; maar de vicomte verscheen niet en bijna wanhopig barstte zij in een luid snikken uit. Waar zou hij toch blijven? Waar zoude hij op wachten? Zij wist niets, maar vreesde alles. Waarvoor was een duel noodig? Zoude het te voorkomen zijn? En dat alles voor Valenttne.... die zij haatte, op wie zij gaarne al het leed wilde wreken, dat deze haar reeds sedert weken had veroorzaakt. Haar hart dreigde te barsten en het bonsde in haar hoofd, alsof zij de koorts had. Plotseling sprong zij op; men klopte aan de deur. Haastig deed zij deze open, maar het was de vrouw, die haar bij het verwis selen van kleeding voor de volgende acte behulpzaam zoude zijn. Zij geveelde zich niet in staat, haar rol verder te spelen, en zond Dinsdagmorgen jl. is te Nijehor- ne, gem. Sehoterland, overleden een der weinige nog overgebleven oud- strijders van Waterloo, Sjoerd Zand- stra, in den ouderdom van onge veer 90 jaren. Hij was versierd met de Waterloo-medaille. Een achttienjarig jongeling, wo nende te Molkwerum, die Dinsdag morgen voor het kantongerecht te Lemmer als getuige in een straf zaak werd gehoord, werd tijdens de zitting gevangen genomen en naar het huis van arrest te Heerenveen overgebracht, onder verdenking van valsche getuigenis te hebben afge legd ten voordeele van den be- Dezer dagen heeft een der gede tineerden in de cellulaire gevange nis te Groningen den bewaarder Emond eene zeer belangrijke wonde in het aangezicht en de bovenlip toegebracht, door hem eene houten vormflesch, die door den gevangene gebruikt werd voor het maken van GEMENGD NIEUWS. Te Cannes is de Gravin Ca- serta, Prinses van Bourbon, beval len vau een jongen, die de volgende namen zal dragen: Philippe-Marie- Alphonse - Autoine-Ferdinand-"K>an- flTf® %Paul LouisHenri - Albert- I badee-l rancois-Xavier-Hubert. De Graaf van Parijs zal peter zijn. Een vreeselijk ongeluk heeft m de gasfabriek te Clermont Fer- rand plaats gehad. Een der opzich ters viel in een put met naftaline. Een jeugdig werkman, die hem ter huipe snelde, kwam ook om en vier anderen, die in een put ter redding waren afgedaald, werden half ge- stikt naar boven gebracht. „,r Dezt!r dagen stierf dokter Ihévenot, een specialiteit te Parijs. De waardige volgeling van Aescu- laap had de gril om bij alle duels als geneesheer tegenwoordig te wil- len zijn, om alsdan medische en psy chologische studiën te maken. Het getal tweegevechten, waarbu hij tegenwoordig was, bedraagt meer dan duizend; steeds legde hij veel koelbloedigheid aan den dag en het kwam dikwijls voor dat hij beken de en gevreesde duëllauten, die zich aan groote overtredingen van de regelen van het duel schuldig maak- ten, het wapen uit de hand sloeg en ze in het openbaar als «schurken» brandmerkte. De Frausehe minister van landbouw heeft zich Zondag naar het laboratorium van den heer Pas teur begeven om getuige te zijn van des hoogleeraars bekende inen- tiugen. Op uiet minder dan 40 per sten, kinderen en anderen van ver schillenden leeftijd, onder welke een kapitein der garde van den keizer van Rusland, die na te Petersburg door een dollen hond gebeten te zijd, dezer dagen te Parijs was ge komen om zich door Pasteur te la ten inenten, werd in tegenwoordig heid des ministers de kunstbewer king toegepast. De minister richtte bij zijn heengaan eenige allervlei- endste woorden tot den hoogleeraar. Parijs is een vrouw in hechtenis genomen, die naar doch tertje een glas petroleum had laten drinken. Na twaalf uur lijdens over leed het ongelukkige kind. Op het oude kerkhof te Frank fort aan de Oder wandelde dezer dagen een jong meisje tusschen de graven heen en weder, toen eens klaps een havik neerdaalde en hevig met zijn snavel op het met een vogel versierde hoedje der dame be- gon te hakken. De jongejuffrou w begon verschrik kelijk te gillen, waarop een werk man, die in de nabijheid bezig was, verschrikt toesnelde; hij was in de gedachte dat er een moordaanslag plaats vond en bedroog zich daarin ook met; enkel gold het niet leven en g^ondheid van een mensch dameshoedje.d°0(i °P eM' De aanvaller was reeds lang we- der ni de lucht verdwenen en de werkman behoefde niets anders te doen dan de ontstelde dame te troosten. de vrouw weg met de boodschap, dat zij in de derde acte niet zoude optreden; de vrouw keek haar aan, alsof zij niet begrepen had, wat Minny haar gezegd hadterwijl haar moeder handenwringende door de kamer liep. Maar hebt ge nu geheel uw verstand verloren? riep zij. Luister naar mij, Minny, wees ver standig en drijf de zaak niet tot het uiterste. Wat zal de directeur er van zeggen? Ik speel niet, antwoordde Minny, eigenzinnig als een kind. Maar waarom- dan niet Ik kan niet moeder. En zij barstte opnieuw in een hevig snikken uit, terwijl zij den zakdoek voor den mond hield. Ongelukkig kind! Maar be denk toch.... Zij hield op, want op hetzelfde oogenblik stoof de directeur naar binnen, die iret een verschrikt ge zicht vraagde, of het werkelijk waar was, dat Minny weigerde te spelen en waarom. Minny hield vol, dat zij het niet kou doen. Ik zal den geneesheer naar u toezenden, zeide de directeur; als gij ziek zijt, moet ik het aan het publiek mededeelen. De directeur ging heen. De een na den ander kwam binnen, om te hooren, wat er gebeurd was, het publiek werd ongeduldig en toen men in de loges vernam, dat de heldin van den avond niet meer zoude spelen, werd men onrustig. Reeds was er sprake van, het geld terug te zullen geven. Eindelijk verscheen de lang ver wachte bode in de gestalte van den jongen graaf De Mallepeyre; ang stig snelde Minny hem te gemoet. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2