Moeder en Zoon. Se «laarman". Zaterdag 19 December 1885. No. 754. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Oageiijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Al) VERTEN Tl ËN: ALGEMEEN OVEHZICNI. FEUILLETON. Bl.WKiNLAM). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Eleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandvirwminie Générale de l ublicite Etrangére ti. L DJ.TJBE fjf Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 31 bi: Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Rreefzijde 2e deur. Geopend dagelijka vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid Itcbheu cp rartoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. 2iuteuin van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 imr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» si •den der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering vaB Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en moor bijzonder van het Haarlomache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcmle toegangskaarten voor een geheel jasj I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 104 uur, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pf-soon, alleen op ïondaeen kostelooB vau 124 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan «mier behoorlijk geleide. feylers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11'6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopasd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 23 uur. Toegang (deur Oudogroonmarkt) vrij. De Pall Mali Gazelle meent te ■weten, dat de plannen van den heer Gladstone ten opzichte van Ierland in hoofdzaak hierop neer komen In de eerste plaats zal te Dublin een parlement worden ingevoerd, dat met de volledige contróle over de Iersche zaken wordt belast. In de tweede plaats zal de kroon het recht van veto ten opzichte van de besluiten van dit parlement kunnen uitoefenen, doch slechts op advies der Iersche ministers. In de derde plaats zullen Iersche afgevaardigden zitting blijven hou den iu het parlement te Westmin- ster ten einde deel te nemen aan de rijkswetgeving. In de vierde plaats zal de politie in Ierland geheel onder Iersche contröle staan. In de vijfde plaats zal de heer Parnell voldoende waarborgen moe ten geven voor de bescherming der aan Engeland getrouw gebleven min derheid in de handhaving van de wettige rechten der grondeigenaars. Aan den Dinsdag gehouden feest maaltijd te Kopenhagen van af gevaardigden der rechterzijde uit het geheele land, sprak de minister Es- trup de hoop uit, dat ook in de toekomst het wederzijdsch vertrou wen tusschen de rechterzijde en het Kabinet zou stand houden. Volgens den Minister blijkt uit de door de gedelegeerden aange nomen resolutie, dat de rechterzijde hetzelfde doel nastreeft als het Mi nisterie, d. w. z. alle partijen op te wekken tot samenwerking aan Vrij naar het Italiaansch door Dr.. 41) XVIIIe Hoofdstuk. Eindelijk 1 eindelijk! riep zij hijgende uit. Wat is er ge beurd? Wat hebt gij gezien? Niets waarover gij u ongerust behoeft te maken, antwoordde de jongeling, maar tracht eerst wat tot kalmte te komen en ga toch zitten. Is dat waar? Op mijn woord van eer! Een ding heb ik echter niet begrepen, maar dat is te lang, om het nu te vertellen. Wilt gij na afloop der acte weder hier komen? de vele nog onafgedane wetsont werpen. De heer Estrup bracht een drouk uit op de rechterzijde, de hoop uit sprekende, dat dit hooge doi.-l zal worden bereikt, welke toast storm achtig werd toegejuicht. De Fransehe ministerraad heeft gisterenmorgen besloten den eisch te stellen, dat de Tonkin-credieten in hun geheel zouden worden aan genomen. De Regeering zal elke besnoeiing beschouwen als eene afkeuring van hare politiek. De datum van bijeenkomst voor het congres zal waarschijnlijk op 28 Dec. worden vastgesteld. In de Kamer heeft de voorlezing van het rapport van Camille Pel- letan, waarm de likwidatie der Tonkin-onderneming wordt aange drongen, herhaalde protesten van de middelpartijen uitgelokt, terwijl zij door de rechterzijde en de uiterste linkerzijde werd goedgekeurd. De akte van bemiddeling tusschen Daitschland en Spanje is gisteren op het Vatikaan geteekend door de vertegenwoordigers van beide lan den en door kardinaal Jacobini. De Daily News verneemt uit Semlin dat aldaar de overtuiging heerscht dat de onderhandelingen over den wapenstilstand slechts die nen om tijd te winnen en om daarna den krijg krachtiger dan ooit te hervatten. Haarlem18 December 1885. Mej. G. M. de Vos alhier heeft met goed gevolg examen afgelegd voor boekhouden (schoolonderwijs) middelb. onderw. Dat wilde ik u juist voor stellen. Goed, dan zal ik verder spelen en, zoodra het scherm valt, ver wacht ik u weer hier. Zij liet de vrouw weer roepen en spoedig was zij alleen met haar en met haar moeder, wie een steen van het hart gevallen was. Spoedig daarna begon het orchest te spelen, het scherm ging op en het publiek was verheugd, de ge liefde zangeres weer te ziende acte werd zonder stoornis en zelfs beter dan de vorige afgespeeld, en Minny werd, ditmaal tot haar groot ver driet, weer teruggeroepen. Lodewijk de Mallepeyre wachtte reeds aan de deur der loge, toen Minny kwam, om haar te openen. Zij traden binnengevolgd door moeder Millner, die opgewonden en beangst in de corridor op en neer had geloopen, om door de lichaamsbe weging haar ontroering te bestrijden. Zondag den 20n December a.s. zal de tentoonstelling van het schil der- en teekenwerk van zes Itali- aansche kunstnijverheids-scholen Rome, Pisa, Florence, Turijn, Milaan en Ferrara die op de wereld tentoonstelling te Antwerpen ten toonge.-teld waren, in een der zalen van het Paviljoen alhier geopend worden. Door de rijke verscheidenheid is deze tentoonstelling voorzeker een bezoek overwaard. Zij bevat eene keurige verzameling decoratief schilderwerk, pleister en bouwkun- kundige teekeningen, aquarellen en teekeniugen betreffende verscheide ne vakken van nijverheid. Zij is te vens een bewijs dat het kunston derwijs in Italië met veel zorg be handeld wordt, want veel schoon en artistiek werk is onder deze teekeningen te vinden. Blijkens de N. R. Ct. is de arre- slede, die uit Duitschland aan Z. M. den Koning, op het Loo, werd toe gezonden, een geschenk uit Arolseu. Het prachtstuk wordt op eene waarde van f9000 geschat. Dinsdag is de Koning weder ter jacht geweest. Z. M. schoot een prachtig hert. Blijkens de verzameling stuk ken betreffende het geneeskundig staatstoezicht, zijn de inspecteurs der posterijen door den Minister van waterstaat gemachtigd: tot op het laatste oogenblik voor het vertrek van elke post de gelegenheid open te stellen tot verzending van ge neesmiddelen die pakjes, voor zoo veel zij bestemd zijn voor personen wier woning aan den postweg is gelegen, door den vervoerenden be ambte aan die woningen te doen afgeven, en ten aanzien der ver- -Wat hebt gij mede tedeelen? vraagde Minny aan Lodewijk, zoo dra zij in de loge waren; ik brand van verlangen, het te weten. Zooals gij mij verzocht hadt. was ik bijtijds in de club; het was nog geen half tien, en er waren dus nog weinig heeren. Spoedig kwam Gaston binnenik ging naar hem toe en knoopte een oppervlak kig gesprek aan, waaruit ik niets kon vermoeden of opmaken; wel merkte ik op, dat Gaston zeer on rustig was en elk oogenblik naar de deur keek, alsof hij iemand ver wachtte, en, naarmate het langer duurde, nam zijn ongerustheid merk baar toe. Eenige minuten voor tienen kwam de bediende aan onze tafel en reikte Gaston een kaartje over met de boodschap, dat de heer, die hem die kaart had gegeven, den heer De Marei wenschte te spreken. Wie was die heer vraagde Minny nieuwsgierig. pakking eenigszins vrijzinnig te werk te gaan, zoodat doosjes en derge lijke oningepakt kunnen worden af gegeven, terwijl met het gewone opschrift van het geneesmiddel als adres genoegen genomen kan wor den, mits de daarbij behooreode adreskaart duidelijk en volledig zij ingevuld. Een en ander is toegestaan naar aanleiding van den wensch, door den Geneeskundigen Raad, van Noord- Brabant en Limburg geuit, om van den postdienst zooveel mogelijk voor het vervoer van geneesmiddelen ge bruik te kunnen maken. Men leest in de Amsterdammer De in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op den 9en Januari a. s. te houden groote uitvoering van alle gymnastiekvereenigingen uit deze stad, belooft inderdaad een buitengewonen avond. Wat in de eerste plaats dit plan aanbevelens waardig maakt, is het liefdadige doel, dat men er mee beoogt. De deelnemers zeiven zullen voorgaan, dit te bevorderen, door tot de op brengst uit eigen zak bij te dragen. Het verdient inderdaad alle waar deering, wanneer men toont te ge voelen, hoezeer het jaargetij en de omstandigheden het wenschelijk ma ken, om zooveel mogelijk aan elk genot weldoen te paren. Dit hebben onze gymnasten begrepen. De op brengst hunner uitvoering hebben zij bestemd ten bate van het genoot schap «Liefdadigheid haar Vermo gen» en van de Comm. ter ver strekking van warme spijs op de openbare school. Het program:: a verzekert, naar wij vernemen, het beste wat men verlangen kan. Sedert geruimen tijd, is elke vereeniging reeds met hare oefeningen bezig. Ook zullen zij door groepoefeningen ieder het ge halte van haar turners doen kennen. Van uit het oogpunt der gymnas tiek zijn dus de beste uitkomsten verzekerd. Waar het slechts op aankomt is op de belangstelling en deelneming van het publiek. De subcommissiën, ter verspreiding van kaarten en in- teekenlijsten, zijn reeds met hare werkzaamheden begonnen en eerst daags zullen bij alle groote boek handelaars kaarten en inteekenlijs- ten beschikbaar zijn. Het stoomschip Condor der Nederl. Indische Goevernements Marine te Amsterdam aan de «Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen» gebouwd en dat van daar naar het Nieuwediep vertrok, om ter reede van Texel op proef te stoomen, is vervaardigd volgens het Composite syst em. Bij eene lengte van 38.4 meter is het 6.1 meter wijd en 3.51 meter hol. Geheel ingericht voor den dienst waartoe het is bestemd, heeft het niet alleen voortreffelijke inrichtin gen voor het état major enz. maar ook eene smaakvolle kajuit en hut ten voor eventueel over te voeren ambtenaren. De nieuwste toestellen voor de behandeling en navigatie van het schip ontbreken geenszins. De bewapening bestaat uit twee getrokken, bronzen stukken van 7 cM. en twee do. van 5 cM. De machine is volgens het com- poundsysteem. De vereischte snelheid bij het proefstoomen is voor de drie achtereenvolgende uren op 91/* mijl bepaald, terwijl men zich voorstelt, dat het schip 10 mijl vaart zal kun nen loopen. De gemeenteraad van Amster dam heeft gisteren de bekende grond slagen goedgekeurd, waarop met de Regeering overeenstemming is verkregen omtrent de uitvoering der Ik heb hem zeiven niet gezien, maar met een enkelen blik den naam op het kaartje gelezen; zijn naam is Pandolfo. Dien ken ik niet. Ik ook niet, maar het moet een van Gastons bekenden zijn, want zijn gelaat betrok en hij gelastte den bediende dien heer te zeggen, dat hij nu geen tijd had, maar hem morgen te zijnen huize zoude ont vangen. Is dat alles? Maar wacht toch een weinig, juffrouw Minny! Er waren nauwe lijks vijf minuten verloopen, toen dezelfde bediende Gaston een tweede kaartje overhandigde; ik wierp er een blik op en las den naam van den heer De Langes. Het ontging mij niet, dat Gaston van kleur ver schoot, toen hij het kaartje zagik begreep dadelijk, dat dit hetgene was, waarop gij doeldet en waar voor gij mij naar de elub gezonden hadt. Vóór dat Gaston den bediende den last had gegeven, of hij mijn heer De Langes buiten of binnen wilde ontvangen, zagen wij hem reeds door de openstaande deur de zaal binnentreden en rechtstreeks op ons toekomen. Hij groette mij wel is waar vriendelijk, maar bij zonder ernstig. En mijnheer de Marei? Dien liet hij geen tijd, over iets na te denken; hij bleef juist voor Gaston staan, haalde een pakje uit den zak, dat hij hem met een stijve buigiDg overreikte en zeide: Gij ziet, dat ik mijn verplich tingen nakom; hier is hetgeen gij mij in bewaring gegeven hebt. Uw mededeelingen schenk ik u, daar ik verwacht, dat gij, hetgeen gij mij heden middag bij het afscheid ne men zeidet, ten uitvoer zult bren gen ik ben altijd gereed, uw vrien- den te ontvangen. Er schijnt u veel aan gelegen te zijn, de zaak op die

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1