Moeder en Zoon. ronuiB w«- ek ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt öapiijks uitgenomsn Zon- on stpmcenc FeestÉpn. Brieven, geiden, aavertentiën enz. franco te adreseeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Générale de l ublicite Etrangère G. L. Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Hoofdagenten voor het Buitenland: HA U.BK Co.. JOU. F. J O NFS. Sm ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM, Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopeud dagelijks van 16 lot 4 uur. Toegang 25 ceu f«rtoon vau diploma vrijea toegang, donateurs reet gezelschap, iedeu met het Paviljoen. donateurs met dame. Museum van kunstnijverheid teen der Nederlandsclte Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang. »aa Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, Zondagen kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 Ttylers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van liA uur. Teylert bibliotheek. Woensdag cp Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2-3 uur. Toega ts per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateurs «1 gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Feestdagen, van JO5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar van 15 October tot 14 April op die dagen van 10A uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op jaren worde, u in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Geopend WoeuBdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. - Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend (deur Oudegroenmarkt) vrij. Wegens bijzondere o?nslan- digheden kan hel gewone Zon- heden niet worden De Redactie. -UMiiKSilV OlfêiMKJEi. De fractie der sociaal-democraten in den Duitschen Rijkedag heeft eenstemmig besloten, voor het wets ontwerp tot aanleg van het kanaal tusschen Noord- en Oostzee te stem men. De Kamer van Koophandel voor Oostfriesland, te Emden, is voornemens aan den minister een adres te riciiten, om aan te dringen op verlaging der spoorwegtarieven naar de Emshavens, opdat haar de tot dusver onmogelijke concurrentie met Amsterdam eu Rotterdam worde mogelijk gemaakt. De te Warschau verschenen bladen melden, dat in het groote aihilisten-proces de heer Morowski, waarnemende het openbaar mini sterie, tegen 26 der 29 beschuldig den de doodstraf heeft geëischt. De verdediger concludeerde tot gewone gevangenisstraf of verbanning voor hoogstens 4 jaar naar Siberië. Het arrest wordt Maa dag a s. gewezen. Te Krakau, Lemberg, War schau en andere Poolsche steden worden représailles genomen we gens de verdrijving van Poolsche onderdanen uit Pruisen. Verschei dene fabrikanten, kooplieden en an dere belanghebbenden aldaar, die tot nog toe vele zaken met Pruisen deden, sluiten zich bij elkander aan tot vereenigiugen, wier leden zich verbinden, alle koopwaren die zij tot nog toe uit Duitschland ver- FEUILLETON. Vrij naar het Italiaansch door Dr.. 42) XlXe Hoofdstuk. Als Lodewijk u medegedeeld lieeft, wat er in de club is voor gevallen, is dit zeer verkeerd van hem. Volstrekt niet! Mijnheer De Mallepeyre beeft mij daardoor be wezen, dat hij mij gaarne een dienst wil bewijzen; ik verzocht hem er om en hij wist, dat er mij veel aan gelegen was! Gij schijnt er minder om te geven, om iets voor mij over te hebben! Maar mijn lieve juffrouw, gij brengt mij daardoor in een lastig parket; er is hier een geheim in kregen, uit andere landen te ont bieden eu alle relatiën met Pruisen af te breken. Een fabrikant in Prui sen schrijft onder anderen, dat hij dientengevolge te Krakau reeds tien van zijne twaalf, te Lemberg elf van zijn veertien cliënten verloren heeft, enz. Uit zeer vertrouwbare bron ver neemt men te Berlijn, dat Turkije in zijne iaatste nota aan de mogend heden stipte handhaving van het tractaat van Berlijn verlangt. Naar hetgeen uit Rangoen aan de Times wordt gemeld, is er eene ongeregelde Birmaansche leger macht, ouder aanvoering van een Boedda-priester.tegen deEugelscheu opgerukt en plundert zij alle dor pen. Uit New-York is bericht ont vangen, dat aldaar eene som van 4000 mark is bijeengebracht voor het fonds der socialisten in Duitsch land, ten behoeve van onkosten bij verkiezingsbewegingeu, speciaal bij verkiezingen voor deu Rijksdag. MNNKMiAM). Hanrlew 19 December 1885. Men verzekert aan de Maas- bodedat dezer dagen de fabriek van den heer Beijues, alhier, door Duitsche hooggeplaatste personen is bezocht, en dat de kans nog niet is vervlogen, dat hem de levering worde gegund van de spoorweg rijtuigen, waarvan de inschrijving den 14 Nov. te Frankfort heeft plaats gehad, en bij welke inschrijving de heer Beijnes de laagste was. het spel, dat mij slechts ten deele toebehoort. Maar ik verzoek u dringend, mijnheer De Marei, mij het te zeg gen. Mijnheer De Langes heeft u een pakje terug gegeven, en in den loop van het gesprek is het tot een uitdaging gekomen. Gaston zag haar verwonderd aan. Dat kan Lodewijk de Malle peyre u toch niet gezegd hebben! Niemand heeft het mij ge zegd; ik heb er naar geraden en heb dus goed geraden? Zeker. En dus wilt gij met mijnheer De Langes vechten? Misschien. Wanneer? Waarschijnlijk morgenik weet het zelf nog niet; misschien zelfs van daag nog. Mijn getuigen zul len heden naar hem toe gaan, om de zaak te regelen. Beiden zwegenMinuy snakte De Tweede Kamer heeft gis teren met 31 tegen 19 stemmen aangenomen een amendement van den heer Kielstra, tot opheffing der betrekking van inspecteur van het militair onderwijs. Aanstaanden Maandag zal de burgemeester van Amsterdam op nieuw den eed afleggen te Haarlem wegens zijn herbenoeming tot hoofd der gemeente Am-terdam. De com missaris des Kouiugs in de provin cie Noord-Holland, jhr. inr. J. W. M. Schorer, geeft ter eere van den burgemeester dien dag een diner, dat bijgewoond zal worden door den Minister van binneul. zaken en door velen, die deu heer Van Tienhoven hebben leeren waardeeren,gedurende de zes jaren van zijn bestuur. Burg. en Weth. van Amster dam hebben den raad voorgesteld de premiën, uitgeloofd voor de vijf beste beursontwerpen, uit te keeren, en wel: aan den ontwerper van bet plan «Y» f 10,000, «In boe siguo fluresco» f6000, «La bourse ou la vie» f 5000, «Mercaturae» f 4000 en «Arnmerack» f3000. Uit de nadere becijferingen blijkt, dat de beide eerstgenoemde plannen zij zijn van de heeren Cordon nier en Groll Ohmann respec tievelijk voor f2,017,753 enfl,725,422 kunnen worden gemaakt, waarbij dan nog circa f 400,000 komt als winst voor de aannemers, honorari um voor architecten, keten, lood sen, enz. De raad zal nu eerlang voor een keuze worden gesteld. In de 11. Donderdag in het gebouw «Odeon» te Amsterdam ge houden vergadering, uitgeschreven poor de vrijm. vereeniging «L'union Fraternelle,» werd naar aanleiding van de behandelde vraag: Welke gedragslijn moeten wij, vrijinetse- naar lucht; zij kon slechts met moeite adem balen. Zijt gij niet wel? vraagde Gaston deelnemend. Het zal welo?ergaan,zeide zij met een diepen zucht. Het doet mij genoegen, dat gij het mij gezegd hebt, maar één ding zoude ik nog wel willen weten; wat is de reden van dat bespottelijk duel, dat met alle regelen van een rid derlijk gedrag in strijd is? Gaston aarzelde te antwoorden. Het is volstrekt geen nieuws gierigheid, mijnbeer De Marei, die mij tot deze vraag noopt, ver volgde zij. De vraag ligt voor de hand; als men duelleert, moet men er reden voor hebben, te meer. daar gij tot gisteren morgen nog groote vrienden samen waart. Heeft hij u niet tijdeus uw ziekte zorg vuldig verpleegd? Zonder ernstige redenen verandert een vriend maar niet zoo op eens in een doodsvijand. laren, volgen ten opzichte der hui dige arbeidskwestie met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen «De vergadering acht liet wen- schelijk en noodzakelijk, dat de BBr. V. M. individueel zich aanslui ten bij die vereenigingen van vrij zinnigen aard, welke zich ten doel stellen, langs geleidelijken weg mede te werken tot het breDgen van ver beteringen in den economiscben eu politieken toestand van ons vader land.» In verband met de vacantie van dr. Mezger kebben verscheidene voorname vreemdelingen Amsterdam verlaten. Ook de prinses Kheven- ller is naar Weenen teruggekeerd. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van secretaris van Rijnland is nog grooter dan aan vankelijk gemeld werd. Er hebben zich meer dan 100 lief hebbers aan gemeld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Wageningen, die thans feitelijk niet bestaat, zal in Januari a. s. weer worden opgericht. In die maand zal de verkiezing van zeven nieuwe leden plaats hebben. In de maand Nov. jl. werd wederom door de Vereeniging van gepensioneerde Onderofficieren en minderen van bet Nederl. leger een bedrag van ruim vijf duizend gul den uitgekeerd, verdeeld over onge veer 350 hulpbehoevende oud-ge- dienden (leden der Vereeniging) en aan 55 weduwen van idem, hene vens aan 1 wees. Eenige zeer ouden van dagen, onder welke nog versierd met het zilveren kruis, ontvingen ruimere toelage. Onder hen bevi»dt zich eene 93-jarige weduwe te Wageningen, die als marketentster den 6lag bij Waterloo meemaakte. Hiertoe is slechts een ondoor dacht woord noodig. Maar dat is hier het geval niet. Gij wilt het mij dus niet zeg gen? Nu, dan zal ik het doen: de oorzaak ervan was in het pakje ge legen, en de inhoud daarvan heeft betrekking op de eer van mejuf frouw De Mallepeyre. Gaston sprong verschrikt van zijn zetel op. Wie heeft u dat gezegd? riep hij uit. Niemand, ik heb het geraden. In de vorige week hebt gij aan moe der gezegd, dat binnen eenige da gen een man van eer zich zoude schamen, den naam van De Malle peyre te noemen; gij zrt dus in 't bezit van een geheim, dat de eer dier familie in gevaar breügt. Mijn beer De Langes bemint juffrouw De Mallepeyre; hij is zich bet gevaar bewust, dat baar boven het hoofd zweeft en, om dat van haar af te De kas der vereeniging beeft nu echter groote behoefte aan aanvul ling, vooral met het oog op de 2e periodieke uitkeer ing* in Februari a.s. Het hoofdbestuur, de verschillende afdeelingsbesturen en correspondee- rende leden doen daarom per cir culaire een vernieuwd beroep op de sympathie van natie en leger, om langs dien weg te trachten meer dere beschermers en donateurs voor eene jaarlijksche bijdrage te ver- Uit IJmuiden wordt aan het Hbl. gemeld: De buitenhaven alhier biedt op het oogenblik een bedrijvig gezicht aan. Even buiten de sluis, vlak voor de gebouwen der invoerrechten, zijn door den aannemer Kok drie visch- steigers gemaakt, welke, alhoe wel de oplevering nog niet heeft plaats gehad en eerst 31 Dec. a. s. moet geschieden, reeds druk gebruikt worden; wel een bewijs dat er be hoefte aan eene behoorlijke losplaats voor de visschers bestond. Eergisteren lagen er behal e een 30 h 40tal botters en schokkers 3 sloepen te lossen, en op het oogen blik liggen er weder vier sloepen, welke gemiddeld 3000 stuks schel- visch aanbrengen. Voor IJmuiden levert dit geen ••ering voordeel op. Vlak bij de Semaphore is op het oogenblik de ingang van de Vluchthaven voor de visscherij uitg*ebakendvolgens die ontbake- ning komt de kom geheel achter IJmuiden in het midden van de dui nen. Het is te hopen, dat het plan spoedig ten uitvoer moge komen, want al is er nu voor eene behoor lijke los; laats gezorgd, de ligplaats laat nog ^eel te wenschen over en keeren, heeft hij u ophelderingen gevraagd, maar deze niet gekregen. Gij hebt mij zelf de oorzaak van het duel bekend gemaakt, of liever, mij door moeder er mede in kennis gesteld. Het was onvoorzichtig van mij, uw moeder hierover te spreken;maar, daar het nu toch eenmaal geschied is en gij er uw gevolgtrekkingen uit gemaakt hebt, blijft er mij niets anders over, dan u ronduit te be kennen, dat die brieven de oorzaak zijn van bet ophanden zijnde duel, en dat deze betrekking hebben op de familie De Mallepeyre. Maar ik meen toch, dat de toestand nu ver anderd is.... Voor mij niet, volstrekt niet! riep de zangeres hartstochtelijk uit zou mijnheer De Langes de doch ter van den graaf minder liefheb ben, nu hij weet, dat een enkel woord haar schromelijk kan bena- deelen? Heb ik, sedert ik dat weet?

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1