Moeder en Zoon. 3e Jaarsrang. Dins dag 22 December 1885 ALGEMEEN 0VEIIZ1CÜT. FEUILLETON. I No. 75f>. am-1 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: PomvaKinie Générale de i ublieite Et rang ere G. L. DAUBtC Co.. JOH. F. JON F 8. Sucr.. /-'„.rijt, SJbis Faubourg Montmartre. AO VERTEN TI ËN: ▼ao 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegaag 25 cents per persoon. Donateurs eu loden der N'ederlandsclie Maatschappij lor bevordering L 1 1JT ^.n.. \1.,.t..t... j. tin P ft ,ihtl.M TriL-ïfflL' 1 I rp fVïï dp. lp .lai/p.lilkft \31l 1 fl tflt. J. Il ll r Tn.L'iinJ 9.F* Cnl, Nijverheid hebben op rartoon van liploma" vrijen^ toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Iugang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks tan 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» •den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang uouatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10— 5 uur. Toegang 25 cents por persoon. Doorloopei.de toegangskaarten voor een geheel jaa» I 1 galden Museum der stad Raarle^n op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S uur tegen betaling van 2b cents pr.r pc-eoon, alleen op ïondagen kosteloos van 12—4 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel nmt toegolaten kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Ramstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van JJ '6 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2 - adag, Donderdag, Vrijdag en ZaterdaR van 14 Toegang (deur Oudogioecmarkt) vrij. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsuè In een der kleine schouwburgen te Madrid wordt sedert eenige da gen een stuk opgevoerd, dat ken merkend is voor de wijze waarop de publieke opinie in Spanje thans de Carolinen-kwestie opvat. Het is getiteld «de Caroliuen» en behan delt de geschiedenis van twee kin deren, Grermauia en Hispauia, die twist hebben gekregen over een stuk speelgoed. Na lang heen en weer praten komen zij eindelijk overeen, hun geschil door «papa» welk woord in het Spaansch ook Paus beteekent te laten oplossen. Deze spreekt na kort beraad het vonnis uit, waarbij beslist wordt dat aan Hispania het speelgoed toebehoort, terwijl Germania het recht heeft, er naar hartelust mede te spelen. Beide kinderen zijn met deze oplossing volmaakt tevreden, die door het pu bliek met uitbundig gejuich wordt begroet. Nauwelijks drie maanden geledeu had het betrekkelijk weinig gescheeld, of dezelfde nietige kwes tie zou de oorzaak zijn geweest van een bloedigen oorlog tusschen Duitschland en Spanje. Volgens een telegram uit Ma drid aan de Indépendance heeft de hertog van Sevilla, Henri van Bour bon, die het bevel voert over de wacht van het Koninklijk paleis, eergisteren eene poging gedaan om in de vertrekken van Koningin Christina door te dringen. Hij gaf voor de Koningin te willen spreken; toen de dienstdoende edellieden wei gerden hem toe te laten, nam hij zulk eene dreigende houding aan, dat de kapitein-generaal van Madrid hem onmiddellijk op non-activiteit heeft gesteld en een nader onder zoek heeft bevolen. De te Rome verschijnende Moid teur spreekt het bericht omtrent de ziekte van den Paus tegen, en ver zekert dat 's Pausen gezondheid uitstekend is. De Standard verneemt uit Sofia dat vorst Alexander, zoodra de wa penstilstand gesloten is, naar Peters burg vertrekt om te beproeven zich met den Czaar te verzoenen. Er heerscht steeds eene strenge vorst, zoodat wel dertig soldaten elkeu dag doodvriezen. Dépêches uit Athene zeggen dat een zeeoorlog tusschen Turkije eu Griekenland waarschijnlijk is. De verslaggever van de Standard te Athene meldt, dat ook voor den oorlog te land de toebereidselen worden voortgezet. Uit Caïro wordt aan den Stan- dard bericht, dat eenige regimenten fuseliers bevel hebben ontvangeu, om oumiddellijK na hunne aankomst te Alexaudrië zich naar Assoean te begeven. Men beschouwt dezen maatregel als het begin van een krachtiger optreden tegen de Ara bieren, wier gevechten aan de gren zen dagelijks menigvuldiger worden. De correspondent verzekert, dat men in de hoogste militaire en ci viele kringen te Cairo het tijdstip gekomen acht voor eene besliseende militaire operatie van het Engelsch- Egyptische bezettingsleger, en dat men algemeen beducht is voor ern stige gevolgen, indien de regeeriug niet spoedig het besluit neemt om Dongola op nieuw te doen bezetten. Thans is definitief bepaald, dat koning Theebau te Ranigett, bij Ar- cot, in de provincie Madras zal geïnterneerd worden. Vrij naar liet Ilaliaansch doer Dr.. 43) XXe Hoofdstuk. Iütusscken gaat de verovering van Birma moeilijk- De Eugelsche bla den hebben berichten vau eeu aau- val, thans door de Shans, een onaf hankelijke volksstam, op een En- gelsck detachement gepleegd. Een Engelsch soldaat is gedood en een officier zwaar gekwet.-t. Menmsent dat deze guerilla-oorlog niet spoe dig eindigen zal, en dringt op an nexatie aan. Het bericht, dat de beambten der Bombay-and Burrnak-Trading-Com pany vermoord zouden zijn, wordt bevestigd. Uit Shanghai verneemt de Stan dard dat de keizerin van China als regentes aftreedt in Februari, wanneer de keizer den troon be klimmen en ook huwen zal. In de staten van Centraal - Amerika is bet nog verre van rustig. Onlangs landden aldus wordt uit Guatamala aan de Köln. Zeitung geschreven verscheidene honderden politieke vluchtelingen op de kust van Nicaragua en pro clameerden zonder vorm van proces een nieuw bewind; op de nadering der troepen namen zij echter de vlucht en werden later op het grondgebied van de republiek Hon duras ontwapend. Men beweert, dat deze oproermakers door den presi dent van de republiek Salvador met geld eu wapenen worden gesteund, ten einde de regeering van Nicara gua, die hem vijandig gezind is, ten val te brengen. heidsscholen op het Paviljoen alhier is gisteren geopend. Het aantal bezoekers was zeer talrijk. De buitengewoon fraaie col lectie schilderstukken in waterverf, de teekeningen naar gips en naar plaat enz., trekken bijzonder de aan dacht, zoowel om de fijuheid van teekening als het coloriet. Voor kunstschilders, teekenaars en decorateurs is hier veel te leereu. Het is opmerkelijk welk fraai en moeilijk teekeuwerk reeds wordt geleverd door de leerlingen van het eerste studiejaar. De producten van enkele der scho len zijn op de tentoonstelling te Antwerpen, van waar de collectie naar hier is gezonden, met de gou den medaille bekroond. Het bestuur van het «Volks bond» is voornemens Woensdag 30 Januari a. s. alhier eene feestelijke vergadering te houden. De lieder tafel «Zang en Vriendschap», de letterlievende vereenigmg.«J. J. Cre- mer» en de heer F. Smit Kleine, hebben hunne medewerking voor deze gelegenheid toegezegd. Een tal rijk publiek zal dan ook weder on getwijfeld van zijne belangstelling in het «Volksbond» blijk geven. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure is brand uitgebroken in de droogloods bij de kleerbleekster de weduwe Spieker, aan de Brouwers vaart no. 74 alhier, welk gebouw bijna geheel is uitgebrand. De oor zaak is vermoedelijk het in aanra king komen van waschgoederen met de kachel. Alles was verzekerd. MNNKNI.AW». Haarlem, 21 December 1885. De tentoonstelling van de teeke ningen der Italiaausche Kunstnijver- Het Hlhad. verneemt dat eene voordracht van den Minister van marine, inhoudende eene nieuwe regeling der arbeidsloonen van de mindere geëmployeerden en werk lieden van 's Rijkswerven, door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Hierdoor wordt aan de mindere ge ëmployeerden de gelegenheid ge geven, om va i eene vaste aanstel ling voorzien te kunnen worden, waardoor zij aanspraak op pensioen bekomen. Uit Zandvoort, zoo deelt de N. R. Cl. mede, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht door inwouers van deze ge meente, tegen het onteigenen der duinen, ten behoeve der Amster- damsche Dninwatermaatschappij. Adressamen geven te kennen, dat de dningronden onder de gemeente Zandvoort zeer bebouwd en be woond zijn, terwijl die onder de gemeenten Overveen en Bloemen- daal en elders bijna geheel onbe woond en onbebouwd zijn, terwijl zij voor het beoogde doel van de Maatschappij even geschikt zijn. De ingenieur, de heer J. Meijjes J.Wz., die de leiding had over de thans voltooide werken in deYoor- zaan, is voor drie jaar geplaatst hij de doorgraving van Panama. Door de ITollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zijn in de maand November 1885 vervoerd 311,656 reizigers; de gelieele op brengst was f 537,731.25. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal ver voerde reizigers 3.964,828 en zijn de ontvangsten f 6,089,623.391/s- Donderdag 11. is aan den heer R. H. F. Route, inspecteur der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij van de inspectie AmersfoortUtrecht, bij zijne overplaatsing naar het Hoofdbureau te Amsterdam, door de ambteoaren van genoemde Maat schappij, als blijk vau waardeering aangeboden: een monumentaal ge- scheuk, bestaande in een keurig bewerkten zilveren Genius, in de Toen Lodewijk de Mallepeyre na de ontmoeting met Gaston en Henri tamelijk laat te huis kwam, vond hij op zijn kamer een briefje, dat door een vreemde hand was geschre ven; hij opende het en las Henri's onderteekening. Deze deelde hem mede, dat hij den vicomte den vol genden morgen een dringend ver zoek zoude doen, en verzocht hem, dit niet te weigeren, te meer, daar Henri geen bekenden te Parijs had, aan wie hij den hewusten dienst kon vragen. Lodewijk begreep dadelijk, welke de dienst was, dien Henri hem te vragen had. In zekere kringen gold toch het duel nog voor iets ridder lijks, iets alledaags, en daar lette men er niet op, dat het nog eeu overblijfsel was uit de middeleeuwen dat zoowel het gezond verstand als de godsdienst en de maatschappij verboden. Zelfs bevinden zich in mi litaire kringen nog een aantal per sonen die het tweegevechtook daar, waar het in strijd is met het militair strafwetboek, goedkeuren, en een smet werpen op ieder, die meer gehoor geeft aan de stem van den godsdienst en van het geweten, dan aan die van dit maatschappe lijk vooroordeel. x) Ook Lodewijk 1Dit. moge in Het vreemde leger het geval zijnwij ziju overtuigd, dat liet officieus corps van liet Nederlandscke leger liet duel in liet al gemeen sterk afkeurt en slechts in zeer enkele, maar dan ook dringende en niet met de krijgs wetten strijdige gevallen er zijn goedkeuring aan hecht. VliRT. aarzelde geen oogenblik, zich ter beschikking van zijnen vriend te stellen. Henri De Langes had op hem den indruk gemaakt van iemand, die wel is waar geen middelen bezat, maar toch een goede opvoeding had genoten en op wiens eer geen smet kleefde; daarenboven rekende hij het zich tot een plicht, den redder zijner zuster zulk een dienst niet te weigeren. Overigens nam hij de zaak niet zwaar op; hij meende, dat er van een van die weinig betee- keneude oneenigheden sprake was, die hij zoo dikwijls had zien ont staan, en die dikwijls door een en kele schram met de punt van den degen werden bijgelegdmisschien, dacht hij, was de schoone zaDgeres de oorzaak van alles. Zoo nadenkende, sliep hij rustig in. DeD volgenden morgen werd hij reeds om acht uur door zijn kamer dienaar gewekt, terwijl deze anders nooit binnenkwam, voordat zijn mees ter hem schelde. De kamerdienaar reikte hem een kaartje van Henri over. Laat mijnheer in mijn kamer, ik kom dadelijk,en haastig maakte hij het noodige toilet, om den vroeg- tijdigen bezoeker te ontvangen. Henri was bleek toen de vicomte binnenkwam en hij scheen zeer op gewonden, Zijn geheele houding duidde aan, dat hij zich op zekeren afstand wilde houden, daar hii niet wist, hoe de vicomte zich zoude ge dragen. Maar deze maakte spoedig een einde aan zijn twijfel, door hem met uitgestoken hand te gemoet te komen en op hartelijken toon te vragen plaats te nemen. Ik begrijp het al, waarom gij komt, mijnheer De Langes; de wei nige woorden, gisteravond tusschen u en onzen vriend Gaston gewis seld, hebben mij reeds op de hoogte gebracht. Gij wilt duelleeren en komt mij vragen, uw getuige te zijn. Ik heb geen reden, u dit te weigeren, voegde bij er glim lachend bij. Wie is uw tweede getu'ge? Behalve u, ken ik niemand dan den heer De Prevort, wien ik dit vragen konde, en dien gij im mers ook kent. Dat treft goed; hij heeft be loofd, mij hedenmiddag een bezoek te brengen, en ik wil het gaarne voor u vragen. Gij verplicht mij zeer, vicomte. Welk wapen kiest gij? Hierin laat ik de keus aan Gaston over. En wanneer moet het duel vinden? Liefst zoo spoedig mogelijk; als het heden niet meer kan, dan morgen, en dan zoo vroeg, als het kan. En het duel is ten einde bij de eerste verwonding?

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1