POPULAIR MMS wmnsLiiD. Moeder en Zoon. 3 e Jaargang. Donderdag 24 December 1885. No. 758 ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. ADV ERTENTI 15 N .MjfiKVKBN OVKKZIGIIT. FEUILLETON. I Ij A I\II). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor ket Buitenland: (ompagme Générale de t ublicite Eirangère ti. L. DA UBF Sr Go., JOHF. JONGS, Sner., Parijs, Slbis Faubourg Mantmartre. fau 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlaudscho Maatschappij ter Woidoriug rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ledea inet i dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingaug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents Nijv. rhcid hebben op srsuoti. Donateur» si sden der ïfederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Hissehoppelijk museum vour kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ras Nederland en moer bijzonder van het Haarlomsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopetule toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gnlden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alie werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 rents per pcaoun, alleen op Eondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. feylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsnd Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Fransclie regeering heeft eene dépêche ontvangen, waaruit blijkt dat het vredestractaat met de Hovas (Madagascar) is tot stand- gekomen. In de Kamer bevestigde de minis ter De Frevcinet, in zijn antwoord aan den heer Hubbard, dat de vrede met de Hovas was geteekend. Hij deelde vervolgens den hoofdinhoud van het vredestractaat mede, waarin o. a. de navolgende bepalingen zijn opgenomen Te Tananariva zal een Fransch re sident worden gevestigd, wiens tus- schenkomat bij alle onderhandelin gen tusschen de koningin en de re geeringen van vreemde mogendhe den verplichtend zal zijn. Ook zal de diplomatieke correspondentie der koningin door de handen gaan van den Fransch en resident. De Hovas zullen eene schadever goeding betalen van 10 millioen francs, voor welker behoorlijke be taling de opbiengst der invoerrech ten tot onderpand zal worden ge nomen. Wat het binnenlandsch bestuur van Madagascar betreft, zal Frankrijk, zonder zich in deze aan gelegenheden te mengen, zich be palen tot het geven van raad en inlichtingen, in het belang der be schaving. De heer de Freycinet werd luide toegejuicht; hij verklaarde steeds re kening te hebben gehouden met de wenschen der Kamer, en de natio nale eer met de belangen van Frankrijk zooveel mogelijk in over eenstemming te hebben gebracht. In de Kamer van Afgevaar digden werden gisteren de discussiën over de Tonkin-credieten voortgezet. Vrij naar het Italiaansch ioor Dr.. 45) XXe Hoofdstuk. Valentine antwoordde niet; het leed, waartegen zij streed, was haar te sterk, en zij omarmde snikkende haar moeder, die beefde als een espenblad. Gij maakt mij angstig, riep zij uit. Kwel mij toch niet zoo, maar spreek, Valentine. Deze had zich een weinig her steld en, zonder op te zien, zeide zijMorgen namiddag heeft er een duel plaats tusschen de heeren De Langes en De Marei. De gravin keek haar verschrikt aan. De Langes en De Marei? De heer Passy hield eene rede ten gunste eener volledige en definitieve oplossing derTonkin-aangelegenheid. Hij werd weerlegd door den heer Bal- lue, die betoogde dat het zou strijden met de waardigheid van Frankrijk, indien men zich na drie jaren van inspanning en succes, ging terug trekken. Toejuichingen in het cen- Hendrik van Bourbon, de Spaan- sche edelman, die door zijn zon derling optreden tegen koningin Christina eenige dagen geleden de aandacht trok, zal waarschijnlijk naar de Canarische eilanden worden verbannen. Ofschoon de hertog aan de koninklijke familie verwant is, bestaat er toch weinig kans dat de koningin hem genade zal schen ken. Officieel wordt medegedeeld, dat Maandagavond de wapenstilstand tot 1 Maart tusschen Servië en Bul garije is geteekend. Daarbij zijn de door de Servische en Bulgaarsche commissarissen goedgekeurde bepa lingen, door de militaire commissie aangegeven, ten grondslag gelegd. De ontruiming van het bezette grondgebied zal van de zijde der Serviërs beginnen, terwijl eene neu trale strook van drie kilometers breedte aan heide zijden der grens zal worden opengelaten. De oorlog voerende mogendheden zullen da delijk gedelegeerden voor de vredes onderhandelingen moeten benoemen. Door een aantal bewoners van Creta is volgens een telegram uit Athene aan de Köln. Zeitung een memorie tot de mogendheden gericht, met verzoek om Creta met Griekenland te vereenigen. riep zij bevende uit. En waarom Valentine werd bij deze vraag nog bleeker dan te voren. Waarom....? stamelde zij. Weet gij waarom? Ja, moeder. En kunt gij mij dat niet zeggen? Dat durf ik niet, moeder. De gravin stond als door den blik sem getroffen, zoo folterde haar het denkbeeld, dat haar dochter met haar geheim bekend kon zijn. Maar zij moest nu al haar koelbloedig heid in 't werk stellen, om achter de waarheid te komen, en op een toon, die geheel verschilde van den vorige, zeide zij Maar wat voor belang hebt gij toch hij dat duel? Zulke din gen, hoe afkeurenswaardig zij ook zijn, komen dikwijls onder jongelui voor, maar loopen in den regel nog al goed af, zoodat ik niet begrijp, waarom gij er u ongerust over be hoeft te maken. Volgens eeu bericht uit St. Pe tersburg aan het Wiener Tagehlatt. hebben de verschillende militaire goeverneurs van Aziatisch-Rus- land bevel ontvangen, om in alle stilte de noodige voorbereiding te maken tot een luisterrijke ontvangst van den Russiscben keizer, die bet plan heeft opgevat om in het voor jaar van 1886 met een aanzienlijk gevolg zijne Russisch-Aziatische be zittingen te bezoeken. Aan dit reis plan d.'s keizers wordt te St. Peters burg eene hooge politieke beteeke- nis toegeschreven, te mser omdat van verschillende zijden de voorge nomen kroning van den Czar als «keizer van Azië» hiermede in ver band wordt gebracht. De Transkaspische spoorweg is, gelijk wij reeds mededeelden, tot Askabad voor het verkeer geopend. Op het traject Askabad-Merv zijn thans de werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat de liin binnen drie maanden gereed kan zijn. Merv gaat eene goede toekomst te gemoet; een Eugelsch correspondent te As kabad verzekert zelfs dat het binnen betrekkelijk korten tijd de voor naamste stad van Centraal-Azië zal worden. De expeditie-flotille voor Bahmo, onder bevel van generaal Normah, is Zaterdagmorgen van Mandalay vertrokken. Zij bestaat uit een de tachement Engelsch-Indische troe pen, eene brigade mariniers en eene batterij artillerie. De inboorlingen langs de oevers der rivier nemen eene vreedzame houding aan. De Osserv. Romano deelt mede, dat Keizer Wilhelm, onmiddellijk na de onderteekening van het pro tocol in zake de Carolinen-kwestie, den Paus door middel van den ge- Gij vergist u, moeder, een van heiden zal het leven er bij verliezen. Maar dan weet gij ook iets, dat gij voor mij verbergt. Valentine antwoordde niet. KomValentine, vertel mij alles. Als gij het wilt, moeder, zal ik het doen. Ik weet, dat de heer De Marei in 't bezit is van brieven, waardoor hij de eer van een geheele familie in gevaar kan brengen. Wie zegt dat? was alles, wat de gravin kon zeggen. Mijnheer De Marei, ver volgde Valentine, zonder op de vraag harer moeder acht te slaan, wilde juist vau die brieven gebruik ma ken; en misschien zoude op dit oogenblik iedereen reeds den mond vol hebben van de schande dier familieals mijnheer De Langes niet bijtijds tusschenbeiden getre den was. En daarom duelleeren zij? zant v. Schlözer zijn bijzonderen dank liet betuigen voor diens wel willende, spoedige en onpartijdige bemiddeling in deze aangelegenheid. Haarlem, 23 December 1885. Gisteren is door de politie alhier aangehouden G. H., oud 62 jaren, geboren te Amsterdam, die Zondag avond 11. van dea openbaren weg aan de Krocht drie ijzeren gaspij- pen, tezamen wegende 162 kilo, bad ontvreemd, die hij met een bandwagen heeft vervoerd en aan een oudroestkoopman verkocht. Hij heeft reeds vroeger meermalen we gens diefstal gevangenisstraf onder gaan. Tot deelneming aan den op den 24sten Januari e. k. te houden gymnastiekwedstrijd, uitgeschreven door de Gymnastiek-vereeniging «Sparta» alhier, hebben zich aan gemeld de volgende vereenigingen, leden van het «Nederl. Gymnastiek- Verbond.» Te Amsterdam: «Ger- manicus,» «Kracht en Vriendschap» «Olympia,» «Sparta»; teArhem: «Olympia;» te Dordrecht: «Oefe ning kweekt kracht;» te 's Hage: «S. Turnvereeniging's Gravenhage,» «Hellas» «Hercules,» «Olympia» «Polites,» «Uitspanning door In spanning» (onderofficieren), «Voor waarts,» te Den Helder: «Oefe ning kweekt kunst; alhier «Haar lem, Kracht door Volharding;» te Purmerend: «Volharding;» te Rotterdam: «Rotterdamsche Gymn. en Schermv.;» te Utrecht: «Kan- dati;» te Wormerveer: «Hercu les»; te Zeist: «Hercules.» Tot deelneming aan den scherm- wedstrijd op 23 Januari e. k. meld den zich aan. Te Amsterdam«Een- vraagde de gravin, terwijl zij zich weder in haar stoel liet vallen. Ja, moeder, daarom wordt ge duelleerd. Nog gaf de gravin, hoe ook in het nauw gebracht, den strijd niet op. Eenige oogenblikken later hief zij het hoofd op en zeide schijnbaar kalm: Na alles, wat gij mij van den heer De Langes verteld hebt, lieve, moet ik hem nog hooger achten, dan ik tct hiertoe deed; maar ik zie nog niet in, waarom wfi ons angstig behoeven te maken, daar wij er toch niets aan doen kunnen. O, moeder, ik had wat an ders gehoopt, zeide Valentine te leurgesteld. Wat dan? Ik had gehoopt, dat gij po gingen zoudt aanwenden, het duel onmogelijk te maken! Maar kindriep de gravin bevende. dracht maakt Macht», «Concordia», «Olympia», «Vrije Wapenbroeders»; te Deltt«Lycurgus»; te 's Hage: «Excelsior», «Hellas», «Hercules», «Huzaren 3e regt.». «Uitspanning door Inspanning», «Voorwaarts»; te Leiden: «Sparta»; teMeppel: «Pro Patria»; te Naarden: «Ex celsior» te Purmerend«Vol harding»;te Rotterdam: «Arena», «Eendracht maakt Macht», «Oranje»; te Wageuicgen: «Cincinatus»;te Zaandam: «Concordia». Bij de gisteren aan het Dep. van Marine te 's Hage gehouden aanbesteding van benoodigdheden, ten behoeve van het korps mari niers, was voor Bestek no. 1che vron-galon enz., minste inschrijver de firma D. Meerens en Co. alhier, voor f2959.75. De opbrengst van de Haarlem- sche Tramweg-maatschappij bedroeg gedurende het jaar 1884 f 43.896, zijnde per dagkilometer f 5.22. De opbrengst over hetzelfde jaar der Noord-Zuidhollandsche Stoomtram maatschappij bedroeg f61.786, zijnde per dagkilometer f 6.04. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, voor den tijd van zeven dagen, den lichten rouw zal aaunemen, ingaande Woensdag den 23sten dezer, wegens het over lijden van Zijne Majesteit Don Fer dinand van Portugal, hertog van Saxen. Arti \et Amicilia maakt bekend dat zij, die wenschen mede te din gen naar de subsidiën voor het jaar 1886, door HH. MM. den Koning en de Koningin beschikbaar gesteld voor jeugdige Ncderlandsche beoe fenaars der schilderkunst, worden opgeroepen, onder overlegging van proeven van hun arbeid, schriftelijk Bedenk eens, moeder, als hij stierf, wat zoude degene, die het offer aangenomen heeft en er ver antwoordelijk voor gesteld kan wor den, geen gewetenswroegingen heb ben De gravin kromp ineen en on willekeurig trok zij Valentine in haar armen. Zie mij eens aan, zeide zij nauw hoorbaar, gij zijt niet meer zoo als vroeger; gij hebt mij een blik in uw hart laten slaan; men heeft u den inhoud der brieven me degedeeld. Wie heeft dat verraden? Wie heelt het durven wagen, een dochter over het verleden harer moe der te spreken? Wie? Mijnheer De Langes? Spreek! O, moeder, moeder! riep het jonge' meisje uit, het is slechts een toeval, dat ik het weet. Ik heb u 's avonds in uw kamer hooren spreken. Gij spraakt over die brie ven met een man....

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1