I POPUI MMS-1 Moeder en Zoon. 3g Jaargang. Vrijdag 25 December 1885 No. 759 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Uit Sloofde van liet Kerstfeest, zal liet eerstvolgend nummer dezer Courant Maandagavond a. s. ver schijnen. ALGKMKKN OVERZICHT. FEUILLETON. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk Afzonderlijke Nommera inaand 40 Cents. 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, l.ompt#/nie Générale de x ublicite Etrangère G. L. HA UB E 2f Co., JOH. F. JONES, Stier., far ijs, 3 ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. «WK op hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en laden der Nederlaudsciie Mnatachappij ter bevordering van Nijvorlioid Rebbea Op Koloniaal t - - rertoon van dinloma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4. uur. Toegang 25 cents per persoon. Domatour» OB «den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral vaa Nederland eu meer bijzonder van hot Haarlem bcIio Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel iaal 't 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alloon op Xondagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Ohristolijko feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden iu bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. feylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'i uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«ni Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vi van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. SChe kamer over de Tonkin-credie- ten werden gisteren voortgezet. De minister-president Brisson zette het stelsel van protectoraat uiteen, dat de regeering voor het beheeren van Tonkin heeft gereed gemaakt. Hij telde de hulpbronnen van het land op, maar voegde er bij, dat bet toch onmogelijk was nauw keurig eene begrooting optemaken; de inlichtingen, welke aan generaal de Courcy gevraagd zijn, worden nog gewacht. (Interruptiën van de rechterzijde). De monarchie heeft Algerië aan Frankrijk nagelaten en de Republiek zou nu Indo-China laten varen! (Toejuichingen.) De heer Brisson zeide ten slotte: «Gij hebt te waken over de finan ciën des lands, maar ook over zijne eer; gij zult deze niet laten onder gaan». (Langdurige toejuichingen op zeer vele banken.) De heer Perin, president van de Tonkin-commissie sprak ten gunste eener eenvoudige ontruiming zonder eenige vergoeding. Hij zeide, dat de geschiedenis vol is van op die wijze verscheurde tractaten. Op verzoek van Andrieux werd het vervolg der discussie tot de Vrij naar het Italiaansch door Dr.. 46) XXI Hoofdstuk. Uit Milaan, mevrouw, en toen gij mij naar Monteleone gezonden hebt, heb ik den ouden herbergier Frucconi bezocht, die over het ge- heele gebroed, om en in Milaan, inlichtingen kan geven. Bij hem heb ik nasporingen omtrent hem gedaan, en vernomeD, dat hij als kleine jon gen in de stad gewoond heeft, en later, van vrij veel middelen voor zien, op reis gegaan was. Op zekeren avond, zoo verhaalde Frucconi, was er een man bij hem gekomen, in wien hij, in weerwil van zijn val- schen baard, Pandolfo herkende volgende zitting uitgesteld, ten einde de ministers vau oorlog eu buiteu- landsche zaken te hooren. De Correspondencia deelt mede, dat te Tarragona eene republi- keinsche samenzwering is ontdekt, die echter weinig beteekent. Het feit wordt algemeen afgekeurd. 4 Uit Sofia verneemt de Standard dat de agent van Vorst Alexander, die naar St. Petersburg vertrokken is, ten behoeve der verzoening met den Czar, gunstige telegrammen gezonden heeft, waardoor het ver trek van den Vorst zeiven naar St. Petersburg ophanden is. Indirecte telegrammen uit So fia melden dat de wapenstilstand in Bulgarije groote ontevredenheid ver wekt. De correspondent der Stan dard te Belgrado seint dat de wa penstilstand ook in Servië de groot ste verbittering veroorzaakt, voor namelijk door de voorafgaande ont ruiming van het Bulgaarsche gebied door de Servische troepen. In de kringen der diplomaten gelooft men dat Oostenrijk Servië in den steek gelaten heeft, en dat dit land nu Ruslands protectie gaat inroepen. De Standard verneemt uit Bela- Palanka dat de manschappen van de tweede ban, van het elide regi ment aan de officieren alle gehoor zaamheid hebben opgezegd. De Ser vische regeeriDg zag zich daardoor genoodzaakt het regiment te ont binden, en de manschappen bij an dere regimenten in te deelen. De Servische troepen worden sterk ge teisterd door pokken, dysenterie en typhus. Een dagorder van den vorst, waarin de wapenstilstand wordt afgekondigd, zegt, dat het Bulgaar sche leger zijn succes te danken heeft aau de voortdurende zorgen van den Czar en aan den ij ver waar mede de Russen de instructie der troepen geleid hebben. Koningin Elisabeth van Rume- nië verwacht tegen het eind van Januari een troonopvolgerna nieuw jaar zal hare moeder, prinses Maria von Wied, zich naar Bucharest be geven. De koning en koningin van Rumenië zijn in 1869 getrouwd; in Carmen Sylva's gedichten vindt men den weerklank van het geluk, dat het bezit van een kind hun een tijdlang gaf; het kind stierf echter spoedig en sedert was hun huwe lijk kinderloos gebleven. Ghazi-Moukhtar is gisteren uit Constantino pel naar Egypte afge reisd. De Times bevat dépêches uit Bir ma, uit welke blijkt, dat de be roering in het land toeneemt, en dat zeeroovers de vaart op de Irra- waddy onveilig maken. spoedig daarop kwam een jongmensch binnen. Beiden keken elkander een oogenblik aan, waarop de jongeling fluisterend den naam Pandolfo uit sprak, en de laatste den naam Gas ton de Marei noemde. Zij moeten een afgesproken teeken gehad heb ben, waaraan zij elkander herken den zij zetten zich in een hoek en begonnen fluisterend een gesprek. Frucconi leefde echter sedert langen tijd op slechten voet met Pandolfo, en daar de geheele zaak hem zeer duister toescheen, ging hij in een kamer ernaast, waar hij ongemerkt elk woord kon hooren. De gravin luisterde met gespan nen aandacht naar het verhaal van Antonio. Pandolfo zeide tot den jonge ling, dat deze nu oud genoeg was, om den last van zijn stervenden vader te vervullen, en zijn dood te wre ken; hij moest naar Parijs, omzijn vijanden op te zoeken, terwijl een mmmiwi). Haarlem, 24 December 1885. In de gisteren gehouden Raads vergadering werd het proces-verbaal der kas-opneming goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de school lett. E werd benoemd de heer C. v. Overeem tot regent van het St. Elisabeths- Gasthuis, alsmede tot regent van het Barbara-Gasthuis dr. D. de Haan. Het voorstel van B. en W. tot her stelling van de woning van het hoofd van school C werd aangeno men. In de instructie van den be waarder van het Raadhuis werd eenige wijziging gebracht, evenals in de verordening van het haven- vrij groot kapitaal, waarvan hij den volgenden dag twintig duizend fr. in ontvangst kon nemen, tot zijn beschikking stond. Te Parijs zoude hij later nog wel nadere inlichtin gen ontvangen. Wat mij echter het meest opviel, was de mededeeling van Frucconi, dat de jongeling over zijn pleegmoeder sprak en vraagde, hoe die het maakte; dit was Bianca, de zuster van Pandolfo. Toen de gravin deze woorden hoorde, stiet zij een rauwen kreet uit en viel bewusteloos neder. An tonio scheen dit voorzien te hebben, want hij haalde een fleschje te voor schijn, en sprenkelde een gedeelte van den inhoud op het gezicht der bewustelooze vrouwdeze kwam spoedig weer bij, waarop Antonio haar naar een stoel geleidde. Zij keek als een waanzinnige naar Antonio, die koelbloedig vervolgde: De jongeling vraagde, of Bi anca nog in de villa Delia Stenzia en kaaigeld. De rooilijn van den bouwgrond aan de Nieuwe Gracht werd vastgesteld in het ver lengde der bestaande huizen. Op het rekest der wed. J. Bastiaans, dat de betrekking van organist en klokkenist der Groote Kerk te haren behoeve moge worden vervuld, tot dat een opvolger, voor den overle dene zal zijn gevonden, werd goed gunstig beschikt. De heer E. F. Bruynsteen zal de organist, de heer W. H. J. Schmölling de klokkenist zijn, die voor de weduwe den arbeid verrichten. Eene ontwerp-overeenkomst met het Rijk tot het weghalen van vuil nis enz. uit de kazerne werd goed gekeurd, evenals eene af- en over schrijving der Stads-Apotheek. Een voorstel tot verhuring van grond aan D. Eichhorn tot den prijs van 10 cent per M! werd goedgekeurd. Een voorstel om de verhuring der welgronden voortaan anders te re gelen werd goedgekeurd. Voor het aanbrengen van een goudlederen behangsel en verdere versiering der archiefzaal werd f100 beschikbaar gesteld. Aan de gemeente Alkmaar zullen als vriendelijk geschenk eenige tee- keningen en kopergravures worden aangeboden op die gemeente en hare ogeving betrekking hebbende. Op een rekest van A. van Damme tot demping van de Esschilderssloot werd afwijzend beschikt. Op een rekest van M. P. T. Prévinaire tot ruiling van grond aan den Zijlweg werd mede afwijzend beschikt. Eene missive van de wed. J. Honing werd met dankbetuiging voor kennisge ving aangenomen. Door bet Amsterdamsche Too- neelgezelschap, directeuren de hee- ren A. van Zuylen en W. Rentmees ter zal 27 December a. s. in de woonde, en uf zij nog wel eens aan haar kleinen Luigi dacht. Luigi! mijn kind! mijn zoon! mijn arm kind, dat ik dood waan de! riep de gravin gillend uit, zonder er op te letten, dat men haar kon beluisteren. Daarop liep zij ra deloos in de kamer op en neer. Waarom hebt gij mij zoo bedro gen, Antonio? Ik schonk n mijn onbepaald vertrouwen en zweeg al tijd! Dat is de straf! Of liegt gij nu weer? Spot gij met mij, Anto nio? vraagde zij, terwijl zij hem ernstig aanzag. De dienaar evenwel gaf geen antwoord, maar keek ver legen in een andere richting. Neen, het is de waarheid, vervolgde zij, hij is het, maar ik zal hem redden, ik zal hem alles zeggen, hem zeggen, dat hij mijn zoon i9 en dat hij zijn moeder niet mag vervolgen, dat hij mij moet verge ven, wat er met zijn vader gebeurd is, en dat ik het gaarne had voor sociëteit «de Kroon» eene voorstel ling worden gegeven. Op het pro gramma komeu verscheiden goede bekenden voor, en we durven de verzekering geven dat genoemd ge zelschap er ook ditmaal weder in zal slagen het publiek een hoogst aangenamen avond te verschaffen. (Zie verder achterstaande adver tentie.) De Rederijkerskamer «Het Vliegend Wiel» is voornemens in de maand Januari a. s. in den Nieuwen Schouwburg alhier eene liefdadig heidsvoorstelling te geven, ten be hoeve van het uit eene zwangere vrouw en een jong kind bestaand gezin, achtergelaten door eene on langs alhier op noodlottige wijze omgekomen spoorwegambtenaar. Daarvoor zullen circulaires bij de ingezetenen rondgaan, waarop men, door het inteekenen voor eenige plaatsen genoemde Rederijkerskamer in staat zal stellen, haar mensch- lievend doel te bereiken. Ook kan men voor eene vrijwillige bijdrage op de circulaire teekenen. In het bijna afgeloopen jaar zijn iu het verkooplokaal «De Gou den Leeuw» in de Zijlstraat alhier verkocht 198 perceelen h f595,770 en opgehouden 44 perc. h f278,110. Totaal f873.880. De eerste cursus voor burger hoefsmeden is 1 December alhier geopend door den heer W. G. van der Wal, militair paardenarts. Daar het hoefbeslag in Nederland veel verbetering behoeft, is het te hopen dat dit voorbeeld in andere steden navolging vinde. Van «het Loo» schrijft men aan het Daghlad: HH. MM. de Koning en de Ko ningin zullen aanstaanden Dinsdag komen, als het mogelijk geweest was! Nog geen tien minuten later reed het rijtuig der gravin in vliegende vaart naar de woning van Gaston en hield het spoedig voor diens deur stil. De gravin stapte uit, nog vóór dat de bediende het portier geopend had. Zij had dit zelve gedaan, en zonder den koetsier te zeggen, dat hij moest wachten, ging zij de poort binnen Is de heer De Marei te huis? vraagde zij. Ik kan het u niet zeggen, mevrouw; hij woont op de tweede verdieping; indien gij de moeite wilt doen, naar boven te gaan, kan zijn bediende het u mededeelen. Zij snelde naar hoven. Daar ge komen, was zij geheel buiten adem, en bevende trok zij aan het schel lekoord. Er verscheen een bediende. Is mijnheer De Marei te

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1