des middags omstreeks 4 ure met Prinses Wilhelmina en met gevolg per extra trein langs den Rhiju- spoorweg van «het Loo» in de re sidentie terugkeeren. Jl. Maandag heeft Z. M. aan de laatste jachtpartij voor dit jaar deel genomen. Ds. Bourlierpredikant bij de Waalsche gemeente te 's Hage, zal op den len Kerstdag in de kapel van het paleis «het Loo» de gods dienstoefening leiden. Donderdagmiddag te 4 uren zal H. M. de Koningin, evenals andere jaren, geschenkeu van den Kerst boom uitdeeleu. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een Wetsontwerp tot wij ziging van het tarief van invoer rechten. Het strekt om rechten te heffen op petroleum, gezaagd hout en zuidvruchten en om de rechten op de thee te verhoogeu. Voorts is ingekomen een ont werp tot uitbreiding der vrijstellin gen van patentrechten. De «Vereeniging van en voor Ned. Industrieelen» heeft zich tot den Minister van Waterstaat ge wend met een adres ten gunste van een zeehaven te Scheveningen, waar in o. a. het volgende gelezen wordt «dat 's Gravenhage tot dusverre met geen enkel groot werk van algemeen nut van staatswege werd bevoorrecht, maar wel, naar ver houding, zijn deel heeft bijgedragen in den bouw van staatsspoorwegen zoowel als in den aanleg van zee kanalen enz.; dat 's Gravenhage derhalve billijke aanspraak schijnt te mogen maken op de ondersteu ning van den algemeenen wensch naar een zeehaven te Scheveningen, en deze Vereeniging, sedert haar oprichting te 's Gravenhage geves tigd en van nabij bekend met de behoefte der volksvlijt in die ge meente en omstreken, Z. Exc. alzoo ee.' biedig nadert met het ver zoek: «de zich nu opnieuw aange boden hebbende gelegenheid om de particuliere industrie met de daar- stelling van dat groote werk te kun nen belasten, niet te laten ontsnap pen, maar door alle onder het bereik der Begeering liggende middelen dat plan te helpen verwezenlijken, en zooveel immer mogelijk, verhaas ten.» Op het verzoekschrift van het Ned. brood-, koek- en banketbak- kersbond betreffende het kosteloos toelaten van bakkersleerlingen bij de lessen in scheikunde op de mid delbare school, is door den Minister van binnenlandsche zaken afwijzend beschikt. Somwijlen komt het voor dat ambtenaren bij den aanvang hunner dienstreis niet weten langs welken weg zij zullen terugkeeren, daar dit afhangt van niet vooraf te bepalen omstandigheden. Zoo weten ambte naren van den waarborg niet altijd of de visitatie bij de schatplichtigen op eene gegeven plaats tijdig genoeg zal zijn afgeloopen, om vóór hun terugkeer met hetzelfde doel nog eene andere plaats te bezoeken. Het zelfde geldt voor de opnemingen der controleurs van het kadaster. Bij ministrieele resolutie is be paald, dat in deze en dergelijke ge vallen de ambtenaren geen doorloo pend of retourbiljet behoeven te nemen, doch moeten zij bij hunne declaratie eene onderteekende nota overleggen, waaruit blijkt, waarom dit is nagelaten. Met het gisteren vertrokken huis? vraagde zij haastig, terwijl zij, zonder op antwoord te wachten, de voorkamer binnentrad. De bediende zag haar verwonderd aan. Mijnheer De Marei is uit, zeide hij. De gravin keek hem scherp aan en gat hem een geldstuk, om daar mede zijn medewerking te koopen. Ik moet mijnheer dadelijk spreken. Zeg mij, waar ik hem kan vinden. Mijnheer zegt mij nooit, waar hij heengaat, antwoordde de be diende verlegen en met een gezicht, dat duidelijk bewees, dat het hem speet, die gulle dame den gevraag- den dienst nick te kunnen verlee- nen. Sedert wanneer is hij uit? Sedert een half uur. Hoe laat komt hij gewoonlijk te huis? I Gewoonlijk eerst tegen midder- stoomschip Prins Alexander is door het departement van koloniën we der eene stoombrandspuit verzonden voor den dienst van Ned.-Indië. De commissie voor de wed strijden en den prijskamp, die in April 1886 te 's-Hage zullen plaats hebben, richt zich met een circulaire tot de werklieden en vakvereenigin- gen iu Nederland, om hen aan te sporen om, door inzendingen krach tig aan haar doel mede te werken. Zij maakt daarin o. a. ook bekend dat de onvermijdelijke kosten thans door inschrijving van verschillende lichamen gedekt zijn, zoodat het slechts op inzendingen aankomt, om het plan te doen slagen. Al het ingezondene zal gedurende 15 dagen, waarbij minstens drie Zondagen, ten toon gesteld worden, terwijl de commissie zal trachten den verkoop daarvan op ruime schaal zoo mogelijk ook door eene loterij, te bevorderen. In het bijzonder vestigt de com missie nog de aandacht daarop, dat het niet noodig is dat de voorwer pen die in één der beide wedstrij den mededingen, opzettelijk voor deze gelegenheid zijn vervaardigd. Voor den prijskamp is dit echter wel noodig. Men schrijft uit Breda aan het U. D. Het verloop van het bekende in cident-prof. de Hollander, begint nu hoogst interessant te worden. De vreugde was hier groot, toen de de batten in de Tweede Kamer den heer de Hollander eene schitterende satis factie gaven voor de grievende be handeling, hem aangedaan. Toch schijnt dit muisje nog een leelijk staartje te zullen krijgen, daar thans door kamerleden woorden zijn ge sproken, die den tegenwoordigeu goeverneur der Kon. mil. academie in een hoogst ongunstig daglicht plaatsen, in verband met des minis ters bewering, dat Z. E. geen last gaf tot het aandringen op het ne men van ontslag door prof. de Hol lander. Natuurlijk moet wel de goever neur zich nu verdedigen of heen gaan; gelukkig zal hem het eerste wel volkomen gelukken, want de bekende brief, door den goeverneur aan prof. de Hollander gericht, ba seert zich, naar men zegt, op een schrijven van den inspecteur van het militair onderwijs, den generaal Den Beer Portugael, waarin deze den last verstrekte, genoemden hoog leeraar de mededeeling te doen, dat de Minister van Oorlog het ontslag wenschte. Deze bewering wordt hier in welonderrichte kringen zoo posi tief geuit, dat ze niet meer betwij feld kan worden. Wordt deze verdediging door den goeverneur officieel aan de Tweede Kamer bekend gemaakt, dan staat ons derhalve nog een weinig ver kwikkelijk einde van het drama te wachten, dat alom in den lande, maar hier vooral, zoo veel gemoe deren in beweging bracht. Te Deventer is in veiling ge bracht de nog in volle werking zijnde Wiener Stoombierbrouwerij «Davo», die de eigenaar om redenen van gezondheid van de hand wenscht te doen, met daarbij gelegen 3 Hectaren grond. De opbrengst was in perceelen f 23,100. De toeslag volgt over 14 dagen. In een vergadering van de Werklieden-vereeniging te Bolsward is de volgende motie aangenomen De afdeeling Bolsward van de Prov. nacht of later. Hoe laat is het nu? Acht uur, mevrouw. Dus nog op zijn minst vier uur! zeide zij wanhopend tot zich zelve. Maar dat komt er niet op aan, ik moet hem spreken, en zal hem hier wachten. Waar kan ik wachten? De bediende scheen te overleggen, wat hij zou doen; toen opende hij een kleine kamer, waar hij het licht aanstak en verzocht de hem onbe kende dame, plaats te nemen; toen hij zich wilde verwijderen, hield zij hem staande. - In geval mijnheer binnen twee uren of zelfs tegen middernacht niet is teruggekomen, waar kan ik hem dan vinden? Gewoonlijk in de club; als hij daar niet is, weet ik niet, waar hij zich kan bevinden. De bediende verwijderde zich en de gravin bleef allen. Eriesche Werklieden-vereeniging, kennis genomen hebbende van de uitwerping van den heer Heldt uit het Bond voor algemeen kies- en stemrecht, verzoekt het hoofdbe stuur van de Prov. Er. W.-V., de noodige stappen te doen bij het Bond voor algememeen K. en S. om den heer Heldt in zijne eer te her stellen, daar ze zich anders van dat Bond zal atscheiden. Aan den Mallen Molen in Den Haag viel gisterenmiddag eene tachtigjarige vrouw met eene thee stoof met vuur van de trappen. Haar rokken vatten vuur, doch wer den door een voorbijganger, die het ongeluk bemerkte, bij tijds gebluscht. Het oudje had het hoofd nogal ern stig bezeerd. Maandagvoormiddag verliet eene vrouw hare kamer, gelegen in een pand aan de Lange Warande te Rot terdam, om in de buurt eene bood schap te gaan doen. Twee kinderen, één van 3 jaar en één van 16 maan den, bleven alleen achter. Terug komende vond de vrouw haar ver trek vol rook, het oudste kind (een jongentje), met brandwonden bedekt en waarschijnlijk door den rook ge stikt, dood op den grond, en het jongste kind, dat eveneens lichte brandwonden had bekomen, in een hoek van de kamer ineengehurkt. Uit het onderzoek viel af te leiden, dat het oudste kind met een pook in den brandenden kachelbak heeft gewoeld, tengevolge waarvan de kleederen in aanraking zijn gekomen met het vuur, en de kamer verder met rook is gevuld. De toestand van het jongste kind is niet gevaarlijk. Gisterenvoormiddag zijn te Druten door de politie twee Duitschers aangehouden, die in het bezit waren van eene roeiboot of vlieger, waar mede zij de Waal waren komen afzakken. Men vermoedt, dat zij dit vaartuig ergens aau de oevers van den Rijn in Duitschlaud of aan de Waal hebben gestolen. Naar de her komst wordt thans een onderzoek ingesteld, terwijl de vreemdelingen iu bewaring gehouden worden. Uit Beilen meldt men Dinsdagavond omstreeks elf uur was de Kerkstraat het tooneel van eene hevige opschudding. Zekere G. B., wonende te Holthe, zou wegens openbare dronkenschap en verregaande brutaliteit tegenover de politie in verzekerde bewaring worden gebracht. Hij kwam echter hevig tegen de beide agenten in verzet, hetgeen zóó ver ging, dat zij zich genoodzaakt zagen, hun leven te verdedigen en zes schoten uit hunne revolvers losten, welke echter het doel misten. Eenmaal op vrije voeten zijnde, en tot het toppunt van woede ge komen, dreigde hij met zijn mes iedereen te dooden en holde als een razende de straat over. Toen einde lijk de politie ondersteuning kreeg van eenige burgers, die de handen uit de mouwen staken, was de dolle man spoedig onschadelijk gemaakt en achter slot en grendel gebracht. Hoe gevaarlijk het is op eene stalling groen papier als gordijnen te bezigen, bleek verleden week te Stolwijk. Twee pinken hadden op een hofstede aldaar dergelijk papier Na eenige oogenblikkeen onrus tig doorgebracht te hebben, stond zij op en liep eene tijdlaDg in de kamer heen en weer; daarop vatte zij snel een besluit, ging weer naar de voorkamer en gaf den knecht den last. in de club te gaan infor- meeren, of zijn meester daar was; ondertusschen stopte zij hem een goudstuk in de hand. De knecht voldeed hieraan gaarne en spoedig bevond zij zich alleen in het huis. In het eerst dacht zij hieraan niet, maar spoedig werd het haar vreemd te moede; haar vrees nam toe en bereikte het toppunt, toen zij in de andere kamer stappen op het tapijt meende te hooreuhaar pols klopte sneller, zij spande zich in, om te hooren, of er, behalve zij, nog iemand in het huis was;inderdaad, zij hoorde zware regelmatige stap pen, die duidelijk bewezen, dat er zich nog een man daar bevond. Wie kan dat zijn? vraagde zij weten machtig te worden en er van gegeten, met het gevolg dat beiden stierven. Het roodvonk dat te Grouwe een maand geleden is uitgebroken, neemt nog steeds toe, zoodat het dorp door vreemdelingen vermeden wordt. Deze epidemie brengt een oude ge schiedenis in herinnering. Toen ongeveer een halve eeuw geleden de Grietman, baron van Sytsema overleed, waren de Grouw- sters diep bedroefd en lieten ten teeken van hun rouw de zwarte vlag van den toren wapperen. Het gevolg hiervan was dat geen schip per te Grouw durfde ankeren en ieder het dorp schuwde, daar het gerucht zich had verspreid, dat in Grouw een kwaadaardige pestziekte was uitgebroken. 't Is daarom niet geraden om te Grouw over een zwarte vlag te spreken. SEIVOGB NIEUWS. Dezer dagen is in Erankrijk eene hoeveelheid oude wijn verkocht die een aardig sommetje heeft op gebracht. Voor Chateau-Lafitte van 1848 werd 51 fr. per fiesch betaalt, dito van 1834 61 fr., en 21 flesschen van het vermaarde jaar 1811, het zoogenaamde komeetjaar, werden toegewezen tot 2541 fr., dat is 121 fr. per fleseh. De reeks der weldadigheids feesten te Parijs is Zaterdagavoud begonnen met een bal in het paleis der rechtbank van koophandel. Het was zeer schitterend. De zalen le verden door het keurig groen en de duizenden waskaarsen, wier licht in de tallooze spiegels weerkaatst werd, een betoovereuden aanblik. Men schat het aantal bezoekers op mins tens 2500. Twintig frank was de prijs van het toegangkaartje. Zondag was het paleis voor het publiek ter bezichtiging gesteld voor 50 centimes per persoon. De Deutsche Bank en Dis conto Bank en Krupp te Essen zen den gezamenlijk naar China eene commissie om een onderzoek in te stellen omtrent het Chineesche spoorwegplan. De Italiaansche dichter Antonio Chilanzoni, te Caprino Bergamo, die onderscheidene operateksten ver vaardigt, schijnt een zeer practisch man te zijn. Hij heeft onlangs eene circulaire in de wereld gestuurd, waarin de uitgaven van zijne gezamenlijke werken wordt aangekondigd, en het stuk bevat aan 't slot de volgende eigenaardige zinsnede: «Al mijn vrienden en bekenden, die het loffelijk en edel voornemen mochten hebben, na mijn dood een gedenkteeken op mijn graf te plaat sen, worden beleefd verzocht mij die treurige en kiesche schatting nog bij mijn leven te brengen en zulks door zich op de eerste serie mijner werken te abonneeren. Voor het gedenkteeken zal ik, wanneer de ontvangsten meer bedragen, dan voor mijn onderhoud en de kosten van uitgave noodig is, zelf zorgen, zoodat niemand later om mijnentwil moeite of last zal hebben. Kort geleden kreeg zekere heer John Linton, een vijftigjarig rentenier te Londen, in zijn club ongenoegen met den schrijver Thompson, omdat deze laatste wei gerde alle werken van Beethoven onovertrefbaar te noemen. Het ongenoegen ontaarde in hef- zich huiverig af. Zij hield den adem in, luisterde altijd met meer inspan ning en haar oogen rustten onaf gebroken op de kruk van de deur, daar zij elk oogenblik verwachtte, dat deze open zou gaau. Voorwien was zij dan bevreesd? Zij wist het zelf niet; niet voor Gaston, hoewel zij gevoelde, dat zij al haar kracht zou noodig hebben, om hem op dit oogenblik tegemoet te treden. Zij spande al haar krachten in, om meesteres van zich-zelve te blij ven, haar geestkracht weer te her krijgen; dit gelukte haar ook ten deele. Toen stond zij vastberaden op, ging naar de deur en na een oogenblik geaarzeld te hebben, klopte zij. De stappen daarbinnen hielden op en alles bleef stil. Zij klopte nog eens en toen wat harder. Wie is daar? vraagde een haar onbekende stem, met een vreemd accent, dat haar dadelijk aan de taal barer jeugd herinnerde. tige ruzie en ten slotte kwamen de heeren overeen te duelleeren. Het tweegevecht vond den elfden dezer maand plaats en Thompson bracht, tot zijn grootste leedwezen, zijn tegenstander door een revolverkogel eene doodelijke wonde toe. Kort voor het duel maakte Linton zijn testament, waarin hij zijn ge- heele vermogen ten behoeve van Beethoven-monumenten, Beethoven- instellingen enz. enz. naliet; «Laat bij mijne begrafenis zijn marche funèbre spelen.» Een te New-York verschijnend blad geeft de volgende beschrijving van een Chineesche begratenis. Ongeveer vijftig zonen van het Hemelsche Rijk waren in de was- scherij van Sam Wah bijeengeko men, ten einde diens overleden bloed verwant Ah Yip de laatste eer te bewijzen. De staartmannen hadden allen hun Zondagsche plunje aan getrokken en sommigen onder hen konden, bij het zien van het lijk, hunne tranen niet onderdrukken, maar toch bleven zij, evenals hunne kameraden, steeds voortrookeu. Ah Yip, een veelbelovend jong man van 32 jaren was voor twee weken, van Sau Erancisco te New-York geko men en werd spoedig ziek, waarop Sam het plicht achtte een Ameri- kaansch dokter bij den kranke te roepen. Toen die niet spoedig genas, engageerde Sam een medicus van zijn eigen natie, onder wiens behan deling de zieke weldra kalm en rus tig het leven vaarwel zeide. Een eenvoudige kist, met zwart laken bedekt en van verzilverde handvatsels voorzien, bevatte het stoffelijk overschot van den zoon van het Hemelsche Rijk, die een pijp, een aantal Chineesche munt stukken en een flesch met witachtig vocht, (waarschijnlijk rijstlikeur) medekreeg. De slippendragers zon gen, terwijl de kist in den lijkwagen werd geplaatst, en de Chineezen, die in den wagen geen plaats kon den vinden, moesten met plaatsen op den bok van het voertuig tevre den zijn. Toen de stoet zich langs Mvrtle- Avenue bewoog, wierpen rouwdra- genden stukjes papier en kopergeld uit de ramen onder de menigte, om overeenkomstig hun ritus, den boozen geest met het oprapen er van bezig te houden en op die manier den gestorvene een voorsprong boven hem op zijn weg naar beter gewes ten te verschaffen. Op het gedeelte van het Ever green-kerkhof, dat als «Celestial Hill» bekend staat, vond de begra fenis plaats. Natuurlijk werd de lijk- statie door eene bende joelende straat jongens gevolgd die de geldstukken en papiertjes opraapten. Toen het graf met aarde was aan gevuld, bogen de omstanders, klap ten driemaal in de handen, bespren kelden de laatste rustplaats met een vloeistof, plaatsten hunne «Josz- Sticks» aan het voeteinde er van en gingen naar huis. Gisterennamiddag had eene ontploffing plaats in de kolenmijn Mardy, nabij Pontypridd in Wales. In de mijn waren 400 werklie den. Men vreest dat 200 van hen slachtoffers van de ramp zijn ge worden. - Een buitengewoon geval van «Boycotten» vond onlangs te Crook- haven in het graafschap Cork plaats. Zekere Isaac Kotter moet daar met een vaartuig de gemeenschap tusschen het vasteland en den vuur toren op de Tastnek-rots onderhou den hij maakte zich gehaat en werd geboycot, met dat gevolg dat de bemanning van zijn vaartuig wei- Zij opende de deur en bevond zich tegenover een man met grijs haar en dito baard, die haar eerst verbaasd aanzag en toen verschrikt terugweek. Zij kende den vreemde ling niet. - GijGij hier riep de man. Kent gij mij? Of ik de gravin De Malle- peyre ken vraagde hij kalmer dan te voren,ik kende u reeds,toen gij nog als klein meisje in den tuin en het park van Monteleone speel- det; ik kende u, vervolgde hij luider, toen gij een jong meisje waart, ik heb u gekend, toen gij op zekeren avond aan den arm van den graaf De Mallepeyre het slot van den zieken hertog hebt ver laten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2