BINNENLAND. populair nieuwsblad met recht dien naam waardig is en dat allen, die het lezen met de grootste opge wektheid geregeld den inhoud vol gen. Dit zal onze grootste voldoe ning zijnSw. \MiKMKK\ OVKKZICHT. Bij de gisteren gehouden ver kiezing vaneen President der Frail- SChe Republiek is de heer Jules Grévy met 457 vau de 592 stem men als zoodanig herkozen. Don Carlos-is van Venetië ver trokken, om eenige dagen bij zijne familie te Viareggio ^Italië door te brengen. Hij wil op deze wijze de geruchten logenstraffen, die om trent zijne dreigende houding als pretendent naar den Spaanschen troon, altmede omtrent zijn ziekte in omloop zijn. De Standard verueemt uit Sofia, dat de Russische regeering gene raai Voyrikoff, die denBulgaarschen vorst een eigeuhandigen brief van den Czaar overbracht, met de re organisatie der Bulgaarsch-Russische partij belast heeft, ten einde den vroegeren Russischen invloed te herstellen. De Russische regeering moet daartoe aan Voyrikoff belang rijke sommen beschikbaar gesteld hebben. De SI. James Gazette zegt, dat Oostenrijk en Ruslaud in het ge heim op uitgebreide schaal zich wapenen en dat belangrijke orders van oorlogsmaterieel door Engelsche fabrieken aangenomen zijn. Aan de Standard wordt uit Bel grado geseind, dat de Servische regeering de radicale partij tracht te verzoenen, door aan de Servische uitgewekenen amnestie te verleenen. De zegevierende intocht van vorst Alexander te Sofia zal waarschijn lijk door een soortgelijke plechtig heid te Philippopel worden gevolgd. De vorst moet n.l. door den metro- politaan van Roemelië zijn uit- genoodigd naar de hoofdstad dezer provincie te komen, alwaar de be volking hem ongetwijfeld met geest drift zal ontvangen. Er zullen drie Bulgaarsche regimenten worden vooruitgezonden, om aan den in tocht den noodigen luister bij te zetten. «De verlenging van den wapen stilstand aldus wordt dd. 26 Dec. uit Constantinopel geschreven heeft op de Turksche regeering een minder gunstigen indruk ge maaktmen beschouwt haar als eene poging van zekere mogendheden, om de oplossing op de lange haan te schuiven en eene regeling voor te bereiden, die met de belangen van Turkije in strijd is. Ook heeft de Porte eenige dagen geleden eene nieuwe circulaire tot de mogendheden gericht, waarin gewezen wordt op den onzekeren toestand in Roemelië en opnieuw wordt aangedrongen op eene spoedige oplossing der crisis. Waarschijnlijk zal, naar aanleiding van dit verzoek der Porte, binnen een drietal weken eene conferentie worden bijeenge roepen.» Tan andere zijde wordt daaren tegen de mogelijkheid op eene aan staande bijeenkomst der conferentie ten sterkste betwijfeld. «Officieele of althans betrouwbare berichten over de voortzt tting der conferentie of over de jongste Turksche circu laire zijn zoo althans schrijft men uit Constantinopel aan de Köln. Zeitung niet te vermelden. Het schijnt, dat de conferentie voor goed zal inslapen en dat Madjid- pacha rechtstreeks met vorst Alexan der over de toekomstige verhouding van Oost-Roemeliê tot de Porte zal onderhandelen.» Dépêches uit Cairo melden, dat de Eugelschen voornemens zijn on middellijk de Arabieren, die ver schanst zijn in den omtrek van Koshai, aan te tasten. De vijand ontving versterkingen. De positie der Engelschen in Neder-Egypte wordt in militaire kringen aldaar nogal hachelijk geacht, zoodat de Engel sche regeering besloten zou hebben, versterkingen daarheen te zenden. De Times meldt uit Calcutta, dat ingeval de Engelschen Birma in lijven, China eene compensatie in grondgebied eischt door zijne gren zen uit te breiden tot Bhamo, waar tegen, naar het schijnt, van Engel sche zijde geenerlei bezwaren be staan. Marei zich aan den strijd wil ont trekken. Gaston liet hem den op uitda- genden toon gesproken volzin niet voltooien, maar stond reeds weer gereed tot het gevecht. Beider ge zichten gloeiden en toonden een sombere vastberadenheid. Reeds had den de punten der beide degens eenige malen de borst der tegen partijen geraakt, zonder dat deze er acht op sloegen, toen Henri, ge bruik makende van een oogenblik, dat Gaston zich bloot gaf, hem met kracht een stoot toebracht, maar op hetzelfde oogenblik ook neerstortte, terwijl Gaston door een van zijn vrienden werd opgevangen. Beide partijen hadden elkander tegelijker tijd getroffen. Henri lag als een doode op den grond, terwijl ook Gaston in de armen van zijn vriend den laatsten adem scheen uit te blazen. De geneesheer was onmid dellijk bij de handhij wiesch beide Haarlem, 29 December 1885. Het gemeentebestuur alhier heeft aan A. Noorloos vergunning ver leend tot oprichting eener bakkerij aan de Barendsestraat No. 2. Bij het examen in de Fran sche taal te Utrecht is voor akte A o. a. geslaagd mej. L. E. A. D. Tielenius Kruythoff alhier. Met 1 Januari a. s. zal al hier door een twaalftal lijkbezor gers, op den voet als te Amster dam, eene begrafenisvereeniging worden opgericht. Bij Koninklijk besluit van 20 dezer, No. 13, is aan de Algemeene Yereeuiging voor Bloembollencul tuur alhier, toegekend een subsidie van wege het Rijk van f 600, als laatste bijdrage in de kosten van het door die Vereeniging ingesteld wetenschappelijk onderzoek omtrent de ziekten in de hyacinthen en an dere bolgewassen. De Tweede Kamer zal waar schijnlijk 22 Februari of 1 Maart weder bijeenkomen. De Minister van justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid te ken nen gegeven aan den rijksveldwach ter 2de kl. (brigadier-majoor titulair) J. Wempe; aan de rijksveldwach ters 3de kl. H. P. Hendriks, P. Posthumus en G. Schouten; aan de onbezoldigde rijksveldwachters C. Kruisbergen en J. P. Oschatz, allen te Dordrecht, zoomede aan den veld wachter der gemeente 's-Gravendeel J. A. van den Broeke, wegens bun beleidvol optreden bij de op 7 dezer in eerstgenoemde gemeente plaats gehad hebbende wanordelijkheden. Door de te Amsterdam aan wezige ridders der Militaire Wil lemsorde, beneden den rang van officier, is het initiatief genomen tot het oprichten eener vereeniging, ten doel hebbende met alle gepaste middelenhet aanzien dezer orde te verhoogen en in eere te houden bij de jongelingschap in hare on middellijke omgeving lust tot toe treding bij 's Konings land- en zee macht aan te kweeken; aan ridders, die door omstandigheden, onafhan kelijk van hun wil, in moeielijk- heden zijn geraakt, de broederhand te reiken en hen uit den nood te redden; bij overlijden op waardige wijze voor hunne begrafenis te zor gen, voor zoover de kas dit zal toe laten, aan de weduwe en kinderen van den overleden ridder onderstand te verleenen. Het bestuur stelt zich voor, in alle groote gemeenten van ons land afdeelingeu te vestigen. Naar de Midd. Ct. verneemt, heeft het hoog militair gerechtshof weder opgevraagd de stukken in zake het proces tegen de huzaren officieren te 's-Hage. Uit een mededeeliug uit Den Haag in de Amst. Ct. schijnt te blij ken, dat buitenlandsche aannemers en leveranciers van de betaling van leges evenals van de registratierech ten zijn vrijgesteld. Zij kunnen dus goedkooper leveren. Naar de N. R. Ct, verneemt, heeft Z. M. de Koning het bescherm heerschap aanvaard over het waar borgfonds van het Nederlandsch Werkliedenfonds. De Minister van Financiën is als eerelid van genoemd fonds opge treden. Aan ruim 30 personen, die bij de jacht dienst doen als drijvers, is vanwege Z. M. den koning elk eene groote ham uitgereikt. Naar aanleiding van zijne re devoering in de Kamerzitting van 23 December jl. over de verwarming der derde klasse rijtuigen, heeft de heer Heidt een schrijven ontvangen van den Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarin hem wordt medegedeeld, dat die Maatschappij besloten heeft tot de verwarming der derde klasse rijtuigen met wa terstoven over te gaan, naarmate de daartoe benoodigde vergrooting op staatskosten der ketelgebouwen en de levering der benoodigde sto ven zullen plaats vinden. wonden en had spoedig een vluch tig verband gelegd. Is de wond gevaarlijk vraagde Lodewijk zacht aan den geneesheer, toen deze met Henri gereed was. Zeker, ze is zeer zwaar, zeide de geneesheer ernstig. Doodelijk? Daarvan kan ik niets zeggen voor morgen en dan hangt het ver loop ook nog af van zoovele neven zaken en toevallige dingen, dat men volstrekt niet kan zeggen, wat er van de zaak worden zal. Kan de gewonde zonder ge vaar vervoerd worden? Ik geloof ja, maar de grootste voorzichtigheid moet in acht geno men worden. De paarden mogen slechts stappen; maar ik vrees, dat uw rijtuig niet bijzonder geschikt is voor het vervoer van een zieke. Maar laat mij nu naar den anderen gewonde zien. Door eene onbekende oorzaak is gisterenmorgen te Zandvoort in het onbewoonde en op een vrij terrein gelegen perceel, genaamd het «Hei- delbergsche Vat», een hevige brand uitgebarsten. Het bouten gebouw met zijn asphalten bekleediog brand de als eene houtmijt. De brandweer deed wel pogingen de vlammen te stuiten, maar de vuurgloed spotte met de brandbluscbmiddelen, en in niet veel meer dan een half uur was er van het gansche gerenom meerde «Heidelbergsche Vat» niet veel meer over. De bewoners van een perceel in het Hoofddorp te Haarlemmermeer ontdekten Zondagmurgen tot -niet geringen schrik, dat de luiken van de keukenramen openstonden, een ruit uitgesneden en de raamhor naar binnen geschoven was; hij onder zoek bleek echter dat niets was ontvreemd. Tegelijkertijd moest een ander ver nemen dat twee hitten van hem aan den weg liepen, die 's avonds in een goed gesloten, doch afzonderlijken stal vast stonden. Mogelijk heeft men in beide ge vallen aan baldadigheid te denken. gelegenheid van zijn 25jarig jubi leum als commissaris, talrijke blij ken van belangstelling en waar deering. Namens een honderdtal vrienden werd hem eene fraaie pendule met candelabres aangeboden. De beide hoofdcommissarissen en de vier overige collega's commissa rissen, benevens de inspecteurs en politie-agenten zijner sectie, boden hem mede geschenken aan, terwijl ook de vrienden uit Gorkum, de vroegere standplaats, niet achter wege bleven, en zelfs de oud-bur gemeester een blijk van belangstel ling zond in den vorm van een sierlijk rookblad met toebehooren. Honderden kwamen den heer Stork persoonlijk begroeten, waarbij de beste wenschen voor de toekomst werden geuit. - Op de Prins-Hendrikkade te Amsterdam is gisteren nacht een matroos door vier personen aange rand en van 15 gulden beroofd. Een 86jarige vrouw te Am sterdam heeft den moed gehad, zich aan een oogoperatie te onderwer pen en dr. Juda is zoo gelukkig geweest, de naderende blindheid vau de vrouw weg te nemen, die nu weer welvarend is en goed zien kan. Zondagavond werd den werkman L. te Hilversum, een gevaarlijke messteek toegebracht door zekeren N. De onverlaat was spoedig in han- dee van de justitie, bij wie hij reeds van vroeger welbekend was. Tegen den Hilversumschen schrij ver der briefkaarten naar 's Bosch en naar Amsterdam, met de geheel onware mededeeling, dat een bloed verwant hoogst ernstig' ongesteld zou zijn, is proces-verbaal opge maakt, vermoedelijk wegens het maken van een valsche handteeke- ning. Door denzelfden schrijver was een troepje muziekanten uit Utrecht ontboden, om in zeker hotel te Hil versum een uitvoering te komen ge ven dat een vergeefsche reis en ver loren kosten voor hen ten gevolge heeft gehad. Het is te hopen, dat een strenge straf de belooning voor deze «aardigheden» moge zijn. Op den eersten Kerstdag rolden de achterwielen van een landauer met twee paarden bespannen, mid den in de Hoogstraat te 's Hage onder het rijtuig weg. De bak plofte met een hevigen slag op straat. De paarden hielden gelukkig halt. In de koets zat de familie d. M., bestaande uit vier personen. Allen bleven on gedeerd, doch het kostte nog al moeite den heer en mevrouw uit het op zijn rug gekantelde rijtuig buiten te brengen. De familie ging, na ten huize vau den heer P. een weinig van met verschrokken zoo hevig, dat zij als aan het dek vastgenageld stonden en geen hulp konden bieden aan hun kind, dat door den stroom werd weggevoerd. Spo dig echter waren zij zoover van hun schrik bekomen, dat zij de hulp van den aan boord zijnden knecht konden inroepen, die zich terstond gekleed te water begaf en herhaaldelijk onderdook om den kleinen drenkeling te red den, doch vergeefs. De andere knecht was met de roeiboot naar den wal om eene lijn vast te zetten. Tot dusver is het lijkje niet gevon den. De politie-commissaris Stork te Amsterdam ontving gisterenter Wat dan te beginnen, als wij hem niet in mijn rijtuig kunnen vervoeren vraagde Lodewijk be zorgd aan zijn vriend. Zou het niet het best zijn, naar Vincennes te rijden, om daar een ander te halen? Op hetzelfde oogenblik zag hij tot zijn groote verbazing een bediende uit zijn ouderlijk huis met den hoed in de hand op hem toekomen. Ver wonderd ging hij hem te gemoet. Gij hier, Jan? riep hij. Wie zendt u hier? De bediende gaf hem geheimzin nig te kennen, dat hij hem alleen moest spreken. Hij kwam dicht bij hem, waarop de knecht hem eenige woorden in het oor fluisterdehij was zeer verbaasd en ging spoedig naar den gewonde terug. Men heeft reeds voor een ge makkelijk rijtuig gezorgd, zeide Lodewijk tot zijn vriend, die, naast den gewonde geknield, hem vragend den schrik bekomen te zijn, een ander rijtuig verder. on- «De Door de heeren Heybroek. dernemers der broodfabriek Korenaar», werden met het Kerst feest al de kinderen der algemeene bewaarschool te Delftshaven, ruim 400 in getal, onthaald op krenten brood met chocolade. Vrijdagnamiddag omstreeks 4 uur viel te Dordrecht het 4jarig zoontje van den schipper C. P. Tak, van Raamsdonk, van boord van het ijze ren rijnschip Maria, in de rivier. De ouders, die het ongeluk zagen, aanzag, maar Lodewijk scheen geen lust te gevoelen, op dit oogenblik zich verder uit te laten. Met behulp van den bediende brachten zij Henri in het rijtuig en legden hem op de met opzet daarin gelegde kussens. Daarop snelde Lodewijk naar den dokter, die nog met Gaston bezig was. De geneesheer zette een ern stig gezicht. De wond van dezen heer heeft slechts weinig gebloed, en dat is een slecht teeken, zeide hij; ik kan hem nog niet laten vervoe ren, hij moet nog wat blijven rus ten. Ga ondertusschen maar met den heer De Langes naar de stad, opdat hij spoedig verpleegd wordt. Rijd maar langzaam en zorg vooral, dat hij niet te veel beweegt, want dan zoude het verband kunnen los gaan en het bloeden opnieuw be ginnen. Deze raad moest natuurtijk stipt worden opgevolgd en Lodewijk stapte Een koopman uit Apeldoor:-, die zich op den weg bevond van Cal- car raar Moiilaud en een som van f 600 bij zicb had, werd op dat voetreisje vergezeld door een ander persoon. Deze deed zich zeer vrien delijk voor, maar veranderde, op een eenzame plaats gekomen, eens klaps van toon en eischte het geld op, waaraan de verschrikte koop man wel voldoen moest. De aan rander maakte zich met dien buit ijlings uit de voeten. Te Arnhem wilde Zondag een persoon op een in vaart zijnde stoom tram springen, doch viel en kreeg daarbij de wielen over beide beenen. Het eene been moest terstond wor den afgezet, terwijl ook bet andere geheel gebroken is. Door de politie te Vlissingen is de hand gelegd op een meisje van omstreeks 15 jaren, dat hij een harer buren successievelijk 180 francs (pl. m. 90 gulden) ontvreemd heeft, die alle zijn versnoept. Als een staaltje van deze snoepzucht kan dienen, dat dit kind den vóórlaatsten Zondag alleen twintig francs tot dat doel uitgaf. De landbouwer M. Sanders te Grubbenvorst (Limburg) is Zondag namiddag dood in zijne kamer ge vonden. Een geweerschot had zijn hoofd doorboord. Het is nog niet bekend, of hier een ongeluk in het spel is, dan wel of hij door de hand eens sluipmoordenaars is getroffen. Een langoor, haasje, tehuis be- boorende in de hosschen te Oude- schoot, dat meermalen door de zonen Nimrods achtervolgd was, zocht een heenkomen bij een ijmker; zonder diens voorkennis was hij nl. zoo vrij om in diens hok verblijf te nemen. Hier dacht hij veilig te we zen en niemand had hem dan ook opgemerkt dan eene kat, die hem eerst rustig in zijn schuilplaats liet blijven en r ook haar eigenaar niet mee in kennis stelde. Eenige dagen hebben ze daar ver blijf gehouden en toen schijnt het, dat ze twist gekregen hebben, ten minste poe-je deed een aanslag op het leven van den haas en doodde hem. De ijoker ontweldigde nu den haas aan de kat; welke zich met diens kop moest tevreden stellen. Wat de man met den haas gedaan heeft, behoeft natuurlijk niet gezegd te worden. Uit Steenwijk wordt van 28 De cember aan de Z. C. gemeld: Gisteren avond omstreeks 7 uur leverde onze stad weder een rumoerig tafereel op. Tal van opgeschoten knapen baden zich naar 't station begeven om de rijksveldwachters, die gedurende eenige Zondagavon den uit Heerenveen ter versterking met zijn vriend in het rijtuig, ter wijl de knecht naast den koetsier op de bok ging zitten. Langzaam ging het rijtuig vooruit en na een uur had men Parijs bereik. Gedurende den geheelen rit had den de beide- vrienden geen woord gesproken, maar voortdurend den bewustelooze angstig gadegeslagen. Henri was nog niet weer tot be wustzijn teruggekeerd, toen de ge neesheer 's namiddags kwam om naar hem te zien; bewegingloos en bleek lag hij daar, meer een doode dan een levende gelijk. De dokter haalde de schouders op, verbond de wond opnieuw, gaf nog eenige voorschrif ten en verwijderde zich toen, na gezegd te hebben, dat hij in den loop van den avond nog eens zou terugkomen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2