toet aan wal zette gingen de beide loopen van bet geweer onverhoeds jf en Rezak stortte, in het hart ge troffen, dood neder; de ongelukkige hst eene weduwe en drie kinde ren na. De Berliner Bó'rsen Courier leeft eene mededeeling uit Sofia ontvangen, die vrij ongelooflijk klinkt en het blad neemt dan ook de waar- leid er van niet voor zijne rekening. Bekend is het dat de moed en dapperheid van vorst Alexander de Bulgaarsche soldaten zeer hebben isngevuurd en tot geestdrift ge bracht, maar het zal velen verbazen te hooren, dat ook veel tot die geest drift is bijgedragen door de houding eener jonge dame, die, in officiers uniform den geheelen veldtocht leeft medegemaakt. Het bekoorlijke officiertje, met het blanke gezichtje, de groote blauwe oogen, de prachtige taille en ronde heupen, is eene Berlijnsche en in verschillende kringen van de stad aan de Spree, zal zeer zeker de schoone Anette nog niet vergeten zijn, die luitenant Alexander von Battenberg zoo druk het hof maakte en die hem, toen hij vorst werd. naar Sofia volgde. De vorst van Bulgarije is jong gezel en daardoor wordt het hem zelfs in het barre noorden niet kwa lijk genomen, dat hij zoozeer op het gezelschap der schoone jonge dame is gesteld, die een engagement aan 2-ja schouwburg te Berlijn verbrak om met hem mede te kunnen gaan. Te Sofia werd de vreemdelinge aanvankelijk niet al te best ont vangen, maar sedert zij zich zoo dapper in den strijd heeft geweerd, is zij in de achting der dames ge stegen, terwijl de heeren haar als om strijd bewonderen. Men heeft haar reeds de Bul- raarsche maagd van Orleans ge noemd, maar die benaming schijnt wat erg overdreven. Naar aan den limes gemeld wordt, is te Venetië de cholera uit gebroken en doen de Italiaansche au- ariteiten hun best dit te verbergen. Uit Weenen is bevel ontvangen, dat le reizigers aau de Italiaansche pens te Pontafel moeten overstap pen ia Oostenrijksche wagens, na tvsréns onderzocht en berookt te De kleine burgerij vlecht reeds i:t Venetië. Volgens de NeueFreie Jresse waren in de vorige week 42 mi de 100 sterfgevallen onder het erdachte hoofd «verschillende oor aken» gebracht. Prof. Sqarbaro te Rome, die regens laster in de gevangenis zat a daar nog zeven jaar had moeten oorhrengeD, is door de kiezers te 1 via met overgroote meerderheid afgevaardigde gekozen, en, in- volge de wet, onmiddellijk in jheid gesteld. De volgende Italiaansche roo sgeschiedenis wordt gemeld: p aangifte der politie te Napels 1 daar verschillende Duitschers hechtenis genomen, onder verden- g een knaap vermoord te hebben, ens lijk in Vico Eguenso is ge- nden. De omstandigheden zijn de gende. In eene kloof voDd men lichaam van eeu ongeveer 12- ir'*n jongen, met blond haar en «■'pe oogen. Door talrijk getuigen 'tgesteld, dat hij nog kort te ;ien in gezelschap van heer met een grooten lolitie neemt daarom aet geweld in de kloof en wel op gronden, hangen met eene nog ^ehelderde erfenis-ge- ^ientengevolge werden schillende Duitschers <r5|aen en onder toe- \consul-generaal hechtenis gezet. - M. Abel. Hij Om de "zen, dat indertijd door de gebroeders Zappias aan de natie werd geschon ken, en dat ongeveer twee millioen' franc gekost heeft. De tentoonstel ling zelf, de vierde van dien aard, wordt eveneens bekostigd uit de nalatenschap der gebroeders wier nagedachtenis wegens hunne wel daden in het geheele Oosten in groote eer is. Bij gelegenheidervan zullen ook de oude Olympische wedstrijden gehouden worden, ter wijl gouden en zilveren medailles aan de overwinnaars worden toe gekend. - Uit Rome wordt telegrafisch aan de Daily News bericht, dat dr, Mezger, die door den paus was ontboden om hem te raadplegen ever eene aandoening der nieren, hem na een onderzoek verklaarc heeft, dat er in de verschijnselen niets onrustbarends was; maar dr. Mezger heeft Leo XIII rust aanbe volen. De oogst van sinaasappelen in de Spaansche provincie Valencia moet dit jaar zeer overvloedig zijn. Dezer! dagen kwam te Marseille de eerste scheepslading van deze vruch ten aan ongeveer 300.000 stuks- welke spoedig door vele andere ge volgd zal worden. - De heer Stroud, een fabrikant te Londen, die voor eenige dagen stierf, heeft een vermogen van twee millioen viermaal honderd duizend gulden aangewezen voor het doel om een stuk grond, op een uur afstand van de stad gelegen te koopen en tot een kerhof voor paarden in te richten. Zestig duizend gulden is bestemd voor een marmeren g'roep, waarvan "t beeld van het lievelingspaard van den fabrikant het middelpunt moet uitmaken. De erfgenamen zijn tegen de be malingen van het testament opge- romen en men verwacht, dat het van onwaarde zal worden verklaard. De Mouvement Géographique deelt mede. dat eene Donderdag onderteekende overeenkomst aan den «Congo Railway Company» te Man chester concessie verleent tot het aanleggen van een spoorweg, die den Boven- met den Beneden-Congo verbindt. De eerste uitgifte van aan- deelen, die weldra zal plaats heb ben, zal 25 millioen frauc bedragen. De wegens haar schoonheid en hare prachtige diamanten be roemde actrice Maud Irvington te Manchester, had het dezer dagen aan haar moed en tegenwoordig heid van geest te danken, dat zij zoo niet het leven, dan toch haar edelgesteenten redde. De jonge dame is gewoon, om na de voorstelling zeer langzaam van toilet te veranderen, zoodat zij, wanneer zij haar kamenier heeft weggezonden, gewoonlijk de laatste mersoon is, die den schouwburg ver- 'aat, en van deze omstandigheid moogde men gebruik te maken om maar te bestelen. Mand Irvington had in een zeer ■ewild stuk de hoofdrol van be- tooverde prinses gespeeld en begon met behulp van haar kamenier haar vorstelijk gewaad uittetrekken en haar edelgesteenten aftedoen, die zij steeds in een goed gesloten kastje bewaarde. Eensklaps hoorde zij, hoe in een kleederkast een onderdrukt niezen weêrklonk en tegelijkertijd bemerkte zij, dat de kamenier ontstelde en schuw naar de kast keek, maar niets zeide. De actrice deed, alsof zij niets bemerkt had, maar stuurde eenige genblikken later haar kamenier met een opdracht het vertrek uit; zoodra die vrouw weg was, sloot eensklaps de kast, snelde naar deur van het vertrek en riep om hulp. Tegelijkertijd met de bevende ka menier kwamen ook de portier en verscheidene werklieden van den schouwburg aansnellen. De kast .1 geopend, en verscholen onder leedingstukken werd een man ':den, die er nogal sjovel uitzag blijk spoedig bleek, de minnaar e kamenier was. man werd gevat en bekende, u mejuffrouw Irvington haar jten en voorwerpen van waar in willen ontstelen. De kame- werd eveneens in hechtenis en en de actrice neemt tegen- hare diamanten des avonds ar huis. filliam Sheeban. de Ier, die zijn moeder, broeder en zuster ver moordde, is door het Hof van Cork ter dood veroordeeld. De misdaad was acht jaren ongestraft gebleven, In Brazilië, het beloofde land der luiheid, treft men bedelaars aan die te paard of op een ezel zitten, ja die zich in een draagstoel laten rondbrengen. De Fransche reiziger Max Radi- guet vertelt, dat hij op zekeren dag te Rio-Janeiro door een man werd aangesproken, die op zijn hamak lag en door twee negers zijne slaven werd rondgedragen. De man vroeg om een aalmoes. «Verkoop je negers», antwoordde de Franschman. «Sennor,» sprak de bedelaar op trotschen toon, «ik heb u om geld, maar niet om advies gevraagd.» Een Amerikaansch echtgenoot, dus vertelt «Was Ihr wollt,» be vond zich in zijn magazijn, toen hem een brief werd overhandigd, waarvan het schrift van zijne vrouw bleek te zijn. Met ontsteltenis las hij het vol gende: «Ik ben genoodzaakt je iets mede te deelen, wat je hoogst on aangenaam zult vinden, maar ik beschouw het als mijn plicht het je te melden. Ik heb mij vast voor genomen om je op de hoogte te brengen, er moge dan gebeuren wat wil. Reeds sedert een week wist ik dat het tot een uitbarsting moest komen, maar ik hield dit geheim en thans is de crisis daar en kan ik niet langer zwijgen. Veroordeel mij niet al te gestreng, maar neem de zaak zooals die is. Ik hoop dat ge niet al te ontsteld zult ik heb geen kruimel meel meer in huis, wees zoo vriendelijk mij he denmiddag voorraad te zenden. «Ik meende dat de inkleeding van mijn schrijven juist geschikt was om je voor je gewone vergeet achtigheid te behoeden.» In een hospitaal te Chicago geraakte verleden Vrijdag een Kerst boom in brand. De toeschouwers stonden er dicht opeengedrongen omheen en de kleederen van ver- scheidenen hunner geraakten in vlam. Er ontstond eene paniek en niet weinigen geraakten onder den voet, zoodat honderd personen, waar van sommigen doodelijk, gekwetst werden. De brand werd door de bedienden gebluscht en de orde eindelijk hersteld. Harthand en kroon gewei gerd. Een koning op Nieuw-Zee- land, Frawfaid geheeten, werd voor eenigen tijd tot over de ooren ver liefd op de Engelsche tooneelspeel- ster Genoveva Ward die aldaar een voorstelling gat. Hij wilde haar volstrekt tot vrouw hebben en bood zelfs aan, zijne te genwoordige vier vrouwen eigen handig en voor hare oogen te doo- den. Genoveva heeft echter zijn aan bod beleefd afgeslagen en schijnt dus liever op het tooneel voor ko ningin te spelen, dan in werkelijk heid naast zoo'n oumensch op den troon te zitten. KOLONIËN. BATAVIA, 24 November. Op Atjeh zal, zegt men, de lossing der officieren op gezette tijden weer ingevoerd wordeD, om dat het bij langdurig verblijf dik wijls voorkomt, dat de daar gezond gebleven, n, bij verplaatsing, elders door hardnekkige koortsen worden aangetast. De beri-beri blijft op At jeh heerschen. Het Alg. Daghl. vernam een gerucht, dat thans aan het verbod van wapens te dragfn binnen de linie strenger de hand gehouden wordt, en wanneer er een aanran ding of overval heeft plaats gehad, met de Atjehers, in bezit van ver borgen wapens gevonden, korte met ten gemaakt werden. - Naar Palembang vertrekt mor gen, voor Djambi, van hier eene com pagnie troepen. Men verneemt, zegt het Alg. Daghl., dat de proeven van het Goevernement op Java om hout te kappen en te vellen zullen gestaakt wordende prijzen gingen zoo ach teruit, dat het voordeel gering was, en de bezwaren der hout aankap- contractsnten, tegen de concurrentie, wareu niet uit de lucht gegrepen. Hun beweren was steeds, dat tegen de prijzen, die aangenomen worden, de lands-exploitatie i. et verlies werkte, en dit schijnt zoo bevonden te worden. De nieuwe oorlogsstoomer de Ruigter moet, nieuw aangekomen, zes maanden te Soerabaia reparee ren. Drie zuigerstangen zijn onder weg gebroken; als er nog een ge broken was, zou men Batavia niet gehaald hebben. Den 7den overleed te Boleleng des morgens mevr. Heirinx, vrouw van den agent der Nederl. Ind. stoomvaart-mpij. Des avonds tegen 11 uur volgde haar haar gemaal en den volgenden morgen stierven de Jav. kokkin, een aap en een der honden. Deze sterfgevallen worden door sommigen toegeschreven aan 't eten van vruchten (Kwéni) op de nuchtere maag, maar anderen vermeenen dat vergif de ware oor zaak is. De eenige die in 't leven bleef, is de dochter van wijlen den heer Heinrinx. Zij was toevallig ongesteld, en at niet mede van de spijzen, die den dood zouden ver oorzaakt hebben. Uit Soekaboemie schrijft men, dat de ziekte van den directeur van binnenlandsch bestuur in de laatste dagen eene niet verwachte ongun stige wending heeft genomen, zoo dat het vroeger ongegrond gerucht van een tweejarig verlof werkelijk dreigt waarheid te worden Sedert Zaterdag zijn hier on der de Europeanen weder een paar gevallen van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. De kapitein-luitenant ter zee H. Quispel heeft het bevel op Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Koningin Emma overgenomen. De geruchten van vreemde vrijbuiters op eilandjes in den Oos telijken archipel vervliegen meer en meer. Eenigen tijd geleden, toen eene boot van Makassar vertrok met den adsistent-resident, heette het, dat hij daarop het oog ging houden. Thans blijkt ook dat niet zoo geweest te zijn. Naar men verneemt, zou bij het marine dept. het voornemen be staan om de betrekking van admi nistrateur bij het marine-etablisse ment op Onrust, bij eventueel ver- trt k van den tegenwoordigen titu laris, in te trekken en daarvoor aan te stellen een boekhouder op f 200 's maands. De tegenwoordige geniet een traktement van f350 en f 100 toelage en reis- en verblijf kosten die pl. m. f 50 's maands be dragen, zoodat de verandering voor den lande een voordeel zou afwer pen van f 300 's maands. De Celebes Ct. zegt: «Naar men ons bericht, moeten de heeren Langen Co. op de Kev-eilanden niet aang-enaam zijn in de oogen van den resident van Amboina. Deze hoofdambtenaar zou dien hee ren allerlei moeielijkheden in den weg leggen, zoodat de verhouding tusschen het bestuur en die heeren langzamerhand zeer gespannen is geworden. O. a. zou de resident aan de inlandsche hoofden verboden hebben, contracten met de firma L. Co. te sluiten tot levering van hout, en hen met ontslag uit hunne betrekking bedreigd hebben, in ge val zij dit verbod overtraden. Ook zou het den heeren Langen Co. hoogst onaangenaam zijn, dat de resident telkens het oorlogsschip Merapi derwaarts zendthetgeen geen gunstigen indruk op de be volking maakt. Wat en hoeveel van een en ander waar is, zal wel spoedig ruchtbaar worden, aange zien de heer Langen, naar men ons mededeelt, den 15en dezer naar Ba tavia vertrekt om zich bij Z, E. den Goeverneur-Generaal over een en ander te beklagen. De lichtopzichter op Java's eerste punt, de heer R., is het slachtoffer geworden van wraak zucht van een der inlandsche be dienden. Zooals men meldt, had de heer R., die bij het inlandsch per soneel door zijn goedheid en recht vaardigheid zeer suikerfabrieken in deze (vroeger al thans) zoo welvarende streek, nabij Soerabaja, zijn brieven ontvangen ter aankondiging van voorgenomen ketjoe-bezoek. De regent en depa- tih van Sidho-Ardjo zijn er heen, tot onderzoek. Volgens een hier ontvangen brief van een Maleischen handelaar in Assahan heeft het bericht, dat er tot wederinvoering van het in landsch vorstenbestuur aldaar be sloten is. bij het grootste gedeelte der eigenlijke inheemsche bevolking een zeer ongunstigen indruk ge maakt. Volgens dien brief zal als radja optreden Toengkoe Nga, die zich verleden jaar geruimen tijd hier en te Buitenzorg heeft opgehouden om van den landvoogd de vergun ning te bekomen, naar zijnlandterug te keeren. MILITAIR DEPARTEMENT. Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indiö gedetach. len luit.-kwnrtierm. C. L. D. Mouuier, wegens ziekte, naar Neder land terug te keeren. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: W. C. Boonzaaier en M. E. Heijncr, Malang. F. Rambonuet en C. L: Brack (bij volmacht). J. P. Witzcnrath en M. Lion, Soerabaja. H. W. II. Waardenburg en E. A. Duran, Soerabaja. W. Hillebrandt en C. H. Bronwer, Batavia. T. W. Bolle en M. C. J. Deutz, Batavia. P. Bodemeijer en W. Tam mer (bij volmacht). Bevallen: M. Cramervan Assen, d., Blitar. A. SchmidSchouten, d., Soerabaja. Mevr. Hauët, d., Batavia. Mevr. Slangenburg, z., Gorontalo. Mevr. Ph. Klerks, d., Segerie. Mevr. v. Lijnden, z., Makassar. J. Ilellen- doorn—Gerritsen, Malang. M. M. Johan nes—Arathoon, d., Batavia. J. W. Luitjes- Vis, d., Kotta-Radja. Overleden II. A. Klerks, Oencraug. Zus ter Ursela, Soerabaja. H. J. RolfT, Padang. C. L. Strootman, Soerabaja. Het zoontje van A. M. Engelken, Djoeja. T. Hubcek, Salatiga. A. van der Zee, Oengarang. H. Knoch, Paramaribo. Het jongste lcind vau J. C'. Th. Scheffer, Djambi. C. W. Swart, Batavia. H. Segov, Mun tok. Het jongste kindje van R- W. Nijst, Padang. Haailem, 30 Dec. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt10 koeien f 200 a f150, 0 paarden f a ;0stirenf a 0 vaarzeD a - - 1 pinken f85 a 0 vette kalveren f 0 a 0 graskal veren fa 22 nueliteren dito 16 a 7. 6 schapen f 26 a 20; 0 lammeren f 0; 0 biggen f a 0; 0 varkens a cents per »/2 kilogr; 0 Veulens f a Haarlem, 30 Dec. Aangevoerd en verkocht 57 stapels kaas, uitmakende 5514 kazen, wegende 11827 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 27.50 AMSTERDAM, 30 Dec. Da prijzen der Aardappelen waren aio volgt: briescke Dokkuramer Jammen f2.— a 2 10* jhto Pr&neker f I 85 a 1 95; dito Engelsche f 1.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 a 1 90 Geld. Blauwe 1 60 a 170; dito Fleuren f0.— a 0.-; dito Thomassen f 0.a 0-dito klei f0.— a0.—Noordwijker zand f 0.a 0.—dito Sassenheimer f0.— a 0.— dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.— a 0.—; Zeeuwsche Flakkeesche f2.— 2.15; dito Spuische Jammen 2.20 a 2 60* dito Pooters f 110 a 1 20; Pruisische Ham- m r^ffrS 2.50, Anna Paulownapolders f 1.50 a 2.20, Aangevoerd 6 versclie lodingen. Suiker prijshoudend, zoowel Suw als Ge- raffineerd. Katoen flauw gestemd. Jan. 27 ct. gedaan blijft aldus eerder koopbaar. Mei 273 4 ct. plaatsbaar. Tin zeer vast, prijzen onveranderd. Petroleum onveranderd. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering hooger. Mrt. f 125, 126. Mei f127. Noteering van Menus Thole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie prijshoudend, lo. Jan. f211/.;, 21' 3 lo. Maart Mei f 227e. lo. Mrt.. Aug. f 22'/., 8ohl«d*m, 30 Dec. Moutwijn f7 50 j*aa ver f 13.-A --;st. Proef f 12.25, Spoeling f 1.50, idem door de Sohiedamache Spoeling- Vereeniging f 1 60, RECHTSZAKEN. Gisteren is door de arrond.-rechtbank te 's-Hage, op verzoek van den man, uitgespro ken de ontbinding van het huwelijk van de Leidsehe giftmengster, vrouw Van der Lin den, wegens veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf. De rechtbank te Maastricht heeft den onvoorzichtigen voerman, die aan den over weg aldaar een slagboom in stukken reed en daardoor oorzaak was dat menschenlevens in gevaar kwamen, tot 15 dagen cel veroordeeld. Het Hof te Amsterdam heeft uitspraak r i t i gedaan in de zaak tegen den makelaar bemind. IS, rea.;i Gerrit Visser en veroordeelde hem tot negen tot ernstige ontevredenheid over een Aaaanden celstraf. Het Hof oordeelde dat het der lichtopstekers, dien hij eindelijk jontvankelijk^ was in zijne aan- tot ontslag voordroeg. De haven meester alhier meende tot dit uiter ste nog niet te moeten overgaan, en strafte den nalatigen inlander met eene kleine geldboete, op zijn trak tement in te houden. Op vreeselijke wijze heeft de man zich op den lichtopzichter gewroken. Terwijl deze bezig was te schrijden ^oste hij een geweerschot op zijn middellijk dood nee" Op Porrong e11 ter zake van enkele bankbreuk. Het sub 3 ten laste gelegde feit (verduistering van pl mingeu eener verzekeringmaatschappij) werd geqna.ificeerd als bedriegelijke bank breuk, niet al: misbruik van vertrouwen, LEGER EN VLOOT. Maan f ^voormiddiK frerd op de b' flaats 'Vauje-ka Érue te 's Har iet f 'Vgiment /^rer-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3