POPULAIR Ml- i 4e Jaarsraiiff. Zaterdag 3 Juli 1886 No. 916. ABONNEMENTSPRIJS: Verscbijsit Oaplijks ualgenamen Zen-eb atgeméssie Feestdagest. ADVERTENTIËN: VERLOTING. ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. „De Gemaskerde van Palermo". BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent.. ïraneo door geheel het Rijk p. maand 55 afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, galden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublieite Etrangère Q. L. DATJ3E qr Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7b middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museim net Paviljoen. Ingang aan de Draefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 19 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden dor Nedorlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijvorhoid hebben Ojp ytttoea van diploma vryes toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Droefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs SB öAcn der Nederlandaehe Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden raat 1 dama. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vouFtl van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopond dagelijks, uitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ja&I 1 golden. Museum der stad Haarlem ep het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alls werkdagen van ld4 nur, van 15 October" tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Aondstgen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent3 per persoon. Kinderen beneden do 8 jarou worden in het gehool niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. dogiers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. - - - Woensdag e& Zatordag van 84 nur. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 ou Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrg,. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopcaj Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld dat in den loop der volgende week over het abonnements geld van de maand Juni per kwitantie zal worden beschikt. Evenals bij liet begin van vorige jaargangen zal er ook nss weder eene VElM-OTIS'Gvan V©OK- WSRPHiï tot iniïsbonde- lijl£ gebruik, onder de lezers van „Haarlem's Magblad", worden ge houden en wei oj> JIAAS- MË 3 AUGUSTrg a. s. Be voorwerpen seuillen in liet openbaar eerstdaags worden tentoongesteld. Zij, die zich op dit blad vóór Augustus a. s. abon- neeren, hebben het recht tot deelneming in de bo venvermelde Verlotireg. DE ADMINISTRATIE Maandag jl. is te Berlijn bij de rechtbank eene zaak behandeld, die niet van politieke beteekenis ont bloot is en nog wel een naspel kan hebben. Bij de beraadslagingen in den Rijksdag over de verlenging der zoogenaamde socialistenwet, eenige maanden geleden, hebben de socia listische leden, gelijk men zich zal her- Het auteursrecht van dit werk is volgens de JPet verzekerd. 84) Xlle HOOFDSTUK. Het lot van de Leon. Het ware te veranderen, knarste een der matrozen, eenen blik vol haat op Carlo werpende, indien ieder zijn plicht gedaan hadde. Signor Carlo bevond zich onder in het schip, hij had het schip in de lucht kunnen doen springen, dan waren wij minstens eenen eervollen zeemanedood ge storven. Dat mocht nooit, viel hem kapitein Borgia in de rede, al hadden wij ook geen passagiers, dien wij het leven niet mochten inneren,denministerPuttkamerheftig aangevallen en hem onder anderen verweten, dat zijne politie de socia listische werklieden door geheime handlangers, agents provocateurs, tot allerlei misdrijven deed ophitsen, ten einde socialistische belhamels op grond van feiten in handen te kunnen krijgen. De bekende socia list en fabrikant Singer sprak toen inzonderheid over een geva!, dat zich te Berlijn had voorgedaan. Een geheim handlanger, Ihring genaamd zoo luidde dat verhaal was onder den vaLchen naam van Malchow lid geworden van eene werkliedenvereniging en had verscheidene daartoe behoorende leden opgehitst tot majesteitsbelee- diging en tot vernielingen door dynamiet, alles om hen op de «zwarte lijst» te kunnen brengen. Als de socialisten aan die verleiding gevolg hadden gegeven, dan zou dit eene voldoende toelichting hebben opgeleverd om in den Rijksdag de aanneming van het voorstel ter ver lenging der socialistenwet gemak kelijk te maken. Nu was het bij de genoemde aanvallen in den Rijksdag zoo scherp toegegaan, dat de minis ter Puttkamer zich verplicht achtte, een rechterlijk onderzoek omtrent de handelingen van Ihring in te stellen. Vandaar het proces, waarin Woensdag uitspraak is gedaan. De uitslag was opmerkelijk genoeg. De zaak eindigde namelijk hierme de, dat de socialisten, die ten pro- cesse als getuige tegen Ihring wa ren opgetreken, wegens laster schul dig verklaard en tot zes maanden geriangenisstraf veroordeeld werden. Intusschen was uit het verhoor gebleken, dat Ihring werkelijk op last der Berlijnsche politie onder den valschen naam Malchow aan geheime socialistische bijeenkomsten benemen. Nog eens maan ik u aan moed te scheppen; wanneer de nood het hoogste is, is Gods hulp het naast Het werd eene wijle stil. De woorden van Borgia schenen te werken en den moed weer op te wekken, want men hoorde geen klachten of verwenschingen meer, maar men ontwierp plannen om de Leon te redden. Ondertusschen werd het avond en de toestand werd in zooverre verbeterd dat de hitte niet meer zoo groot was. Na een hangen dag doorgebracht te hebben, was hunne hoop op den volgenden morgen gevestigd. Wan neer de dag aanbreekt, dachten de matrozen, daagt ook zeker redding op. Een schip zal ons ontmoeten en ons verlossen. Carlo daarentegen was wanho pend, hij beschouwde zijn leven als verloren en daar hij dacht, nooit had deelgenomen. Doch eindelijk, hadden de socialisten onraad be merkt en het zoo weten aan te leggen, dat de geheime politieman ontmaskerd werd. Eveuwel, aan de personen, die hem van oprniïng had den beschuldigd, werd nu ten laste gelegd, dat zij een ingewikkeld stelsel van leugens hadden uitge dacht om hem moreel te vernieti gen, en dat hij volstrekt niet had gezegd wat zij nn goedvonden hem in den mond te leggen; kortom dat zij op hunne manier met dat alles waren te werk gegaan als bandie ten, die in het donker met een ver raderlijken dolk een slachtoffer po gen te treffen. Zulke aanklagers en tevens lasteraars van den braven politiebeambte, die door zijne supe rieuren met de moeilijke taak der geheime surveillance was belast, verdienden derhalve, naar het oor deel der rechtbank, eene zooveel te zwaarder straf. Het vonnis heeft veel opzien ver wekt. De bladen zullen natuurlijk er wel van spreken, maar als zij daarbij geen scherpe critiek over het vonnis zelf geven, dan kan men wel aannemen dat zij daarin slechts worden teruggehouden uit vrees voor de zeer lastige drukperspro cessen, die hier op de beoordeeling van eene rechterlijke uitspraak al toos volgen. Doch met dit vonnis is de zaak zelve nog niet, zooals men 'tnoemt: dood gemaakt. De socialist Paul Singer had in den Rijksdag de zaak zoo kras aange vat, zoo ten nadeele van den mi nister Puttkamer geëxploiteerd en zooveel er van gezegd, dat hij thans, wegens den uitslag van het proces, wel tegen en wil en dank in het openhaar er op zal moeten terug komen. Inmiddels loopt Singer echter gevaar Vinetta te bezitten, wenschte hij zoo spoedig mogelijk van alle aard- sche kwellingen verlost te worden. Het ware hem het liefst, indien de Leon op eene rots aan stukken ge slagen werd. Dat de zee zeer rijk was aan klippen, wist hij uit ervaring, en nu en dan meende hij den schok te gevoelen, waardoor het schip in den bodemioozen afgrond zou ge slingerd worden. De toekomst verborg stormen in haren schoot. Hoog bruisten en schuimden de golven en als een ervaren zeeman zag kapitein Borgia, dat een wervelwind in aantocht was. Ondertusschen nadert het schip eene plaats op zee, die door alle zeelieden te recht gevreesd wordt, men nadert den onder den naam «Charybdis» bekenden maalstroom. De kapitein had, niettegenstaande het groote gevaar, zijne tegenwoor digheid van geest behouden. van op grond der wet te worden ver bannen. Tot nog toe heeft men hem blijkbaar slechts met rust gelaten omdat hij zulk een groot werkge ver is en eene talrijke menigte per sonen door zijne verbanning hun brood zouden verliezen. Want hij heeit altoos gedreigd, dat hij, bevel krijgende om de stad te verlaten, dadelijk zijne geheele zaak zou li- kwideeren. Doch in den laatsten tijd zijn er van den kant der Regee- ringspartij weder luide stemmen tegen hem opgegaan. Het wordt eindelijk tijd, zoo heette het, om Singer flink aan te pakken, met hem eenvoudig uit Berlijn te ver drijven, te meer nu hij ook pen,? ningmeester der socialistische partij is en buitendien groote sommen in handen heeft, onder anderen een half millioen mark uit nalatenschap pen van welgestelde geestverwan ten. (N. R. Ct Keizer Wilhelm zal waarschijn lijk in de tweede helft van deze maand met keizer Franz Jozef te Gastein samenkomen; vermoedelijk zullen Bismarck en Kalnoky even eens elkander daar ontmoeten. Naar de Standard uit Constan- tinopel verneemt, heeft de Porte het bevel, dat troepen van de Tur- sche grens moeten terugkomen om naar huis gezonden te worden, in getrokken, naar aanleiding der door Rusland aangenomen houding. De Porte wordt verontrust door het optreden der Russische regeering ten aanzien der Bulgaarsche kwestie, terwijl de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid om de troepen op voet van oorlog te houden, hare financiën uitput. De Russische fè- geering bezigt het onbetaald blijven der jongste oorlogsschatting als mid del om Turkije vrees aan te jagen. Red, o Heer, het leven der menschen, die aan mij zijn toever trouwd, bad hij en zie, daar ge beurde een wonder. Een der matrozen had zich weten los te wringen en had een bijl ge grepen. Juist op het oogenblik, dat het schip door eene golf achteruit geworpen werd, kapte hij het touw door. Kapitein Borgia en zijne matro zen waren verlost. De meesten be grepen niet, wat er te doen was. Zij zonken op de knieën; Borgia echter snelde naar het roer, greep het vast en riep met donderende stem Reeft de zeilen, als u het le ven lief is! 1- Araas, vrienden, in de raas. Hij wachtte g van dit bevel niet 'urde het roer en zot -'s- schen den maalsti vaarlijke klip de De Russische gezant heeft weder eene krachtige nota ingediend, waar in hij aandringt op het betalen van den verschenen termijn der schat ting. De Daily News verneemt uit Constantinopel, dat de Russische regeering aan de Porte verklaard heeft, haar verantwoordelijk te stel len voor verdere wijzingen van de Bulgaarsche en Oost-Roemelsche constituties in strijd met het trac- taat van Berlijn. Haarlem, 2 Juli, 1886. Met drie tram-omnibussen, uit de fabriek van den heer Beijnes af komstig, is gisteren middag alhier een proefrit gedaan. Men ging van het Stationsplein door de Jansstraat over de groote Markt, door de Zijl straat en over O verveen naar het logement bij de kerk te Bloemen- daal. De gemeentebesturen van Haarlem en Bloemeodaal, het be stuur van de Haarlemsehe tram en vele aandeelhouders en andere ge- noodigden namen aan den proefrit deel. Ieder rijtuig heeft 12 zitplaatsen, 8 staanplaatsen op 2 balkons en is als tramrijtuig ingericht. Het voer tuig is keurig gemaakt. De rit duurt 40 minuten. Na aanbieding van den eerewijn en vele toespraken en wenschen voor den bloei der onderneming, welke in drie maanden geheel tot stand is gekomen, werd de teruch- tocht naar Haarlem aanvaard, waar de stallen met 16 flinke paarden bezichtigd werden. Heden is de dienst geopend. Gisteren had door B. en W. alhier de aanbesteding plaats van gelukte, terwijl de zeilen ingetrok ken werden door de matrozen. Binnen twee minuten was alle gevaar voorbij. De maalstroom was achter het schip en kapitein Bor gia stond als een overwinnaar aan het roer en ging voort bevelen te geven. XlIIe HOOFDSTUK. Abdurahman. Het zoude ons te veel tijd ont- rooven, indien wij bij elk lotgeval, hetwelk graaf Henri van Montfort trof, op zijne reis naar Marokko, bleven stilstaan. Genoeg, zij hier ehaald dat graaf Henri d- ïschuim" aan den Sul' gezond°n De scherr

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1