voor landbouw en houtteelt nuttige dieren. Te grooter is dan ook de voldoening als eens een enkele keer, bij hooge uitzondering, die wet wordt toegepast. Zoo lazen wij, voor eenigen tijd, dat op het Am- stelveld te Amsterdam, bij een vo gelkoopman, 5 schildvinken en 3 leeuwrikken werden aangetroffen en dat ingevolge de bepalingen der bovengenoemde wet, de diertjes in vrijheid gesteld werden en tegen den koopman proces-verbaal werd opgemaakt. Het ware te wenschen, dat alle agenten van politie en rijksveldwachters het voorbeeld volgden van den collega, die op het Amatelveld de wet gehandhaafd heeft. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft van Donder dagavond: De gravin Van Bvlandt zal den 9en dezer, te Old Charlton in Keet, feestelijk inwijden het nieuwe hofje en het gezondheidsoord voor minder bemiddelde Nederlanders, daar neder gezet door het Ned. Hervormde kerkbestuur van Londen, op de landerijen, die der kerk toebehoo- ren. Graaf Van Bylandt, gezant der Nederlanden alhier, onze consul- generaal jhr. May, en onze consul, de heer H. S. J. Maas, zullen met hunne dames en talrijke andere ge- noodigden de plechtgheid bijwonen. Zij vormt een gewichtig en be langwekkend moment in de geschie denis der Nederlandsche kolonie en der Ned. Hervormde Kerk te Lon den. Reeds sedert geruimen tijd werd de behoefte gevoeld aan eene uitbreiding van het oude hofje te Old Charlton, waar behoeftige Ne derlandsche protestanten een onder komen hebben gevonden. Aan die behoefte zal nu het nieuwe gebouw, in Hollandschen stijl opgetrokken, onder toezicht van den bouwmeester E. I'Anson, lid der firma I'Anson 6 Son in de City, op waardige wijze voldoen. De gelijktijdige opening van het belendende gezondheidsoord, waar een 40tal minder bemiddelde land- genooten een aangenaam en rustig verblijf tot herstel van gezondheid zullen kunnen vinden, kan slechts de sympathie voor deze mensch- lievende onderneming der aloude Ned. Hervormde kerk in de Brit- sche hoofdstad verhoogen. Een belangrijk aandeel heeft daarin genomen ds. Adama van Scheltema, haar tegenwoordige pre dikant, van wien de uitnoodigingen voor deze plechtigheid zijn uitge gaan. Eene afbeelding dezer gebouwen komt voor in de tentoonstelling der «Royal Academy,» van dit jaar. Het bericht dat de heer mr. J. van Gigch te 's-Hage in hooger beroep als advocaat zou optreden van Domela Nieuwenhuis, is van allen grond ontbloot. Genoemde advocaat verzekert, zelfs niet over de zaak te zijn geraadpleegd, veel minder zich met de verdediging te hebben belast. In de maand Juni 1885 zijn te IJmuiden geschutNaar zee 9 schepen en barken, 3 brikken, 7 schooners, 113 stoomschepen, 9 visschersvaartuigen, 6 andere vaar tuigen, totaal 147 schepen. Uit zee: 31 schepen en barken, 10 brikken, 10 schooners, 113 stoomschepen, 1 visschersvaartuig, 6 andere vaar tuigen, totaal 171 schepen. In de maand Juni 1886: Naar zee: 21 schepen en barken, 6 brikken, 6 diger dan gewoon. Bijzonder zag men vele hoopen volks voor het paleis. Bijna iedereen was gewapend. Velen hadden geweren, de meesten echter sabels en dolken. Onder zulke omstandigheden kre gen samenscholingen een dreigend karakter en zij trokken de aandacht van de wachten, die voor het pa leis stonden. De overste vroeg her haaldelijk naar de oorzaak van den oploop, maar kreeg geen antwoord. Onder de volkshoopen zag hij er velen, die niet te Palermo woonden, zij schenen op hooger bevel samen gestroomd te zijn. Daar de menigte niet afnam, maar elk oogenblik sterker werd; zag men zich genood- akt den koning hiervan in ken- -Mlen; deze wist oogenblik- -d en zag ook geen schooners, 100 stoomschepen, 92 visschersvaartuigen, 5 andere vaar tuigen, totaal 230 schepen. Uit zee: 20 schepen en barken, 9 brikken, 10 schooners, 99 stoomschepen, 112 visschersvaartuigen, 7 andere vaar tuigen, totaal 257 schepen. De politie te Amsterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een man, die in het Sarphatipark het zesjarig dochtertje van een bewoner der Gerard Doustraat had trachten aan te randen. Donderdag avond had op de Zeedijk te Amsterdam een vecht partij plaats tusschen twee mannen. De een gooide den ander in een kelder; de gevallene ontving daar door eene diepe snede in het hoofd. Hij is naar het gasthuis vervoerd en de dader is door de politie ge arresteerd. De Amsterdamsche Omnibus- maatschappij vervoerde in het tweede kwartaal van dit jaar 2,562,071 passagiers tegen 2,575,684 in het zelfde tijdvak van 1885. In het af- geloopen halfjaar 4,618,298 passa giers, tegen 4,772,99 in het vorige jaar. Uit Scheveningen wordt gemeld: Een totnogtoe onbekend jongeling, naar gissing 18 jaren, zich gister ochtend bij den vuurtoren in zee badende, kwam in eene draaikolk, met het ongelukkig gevolg dat hij verdronk. Zijn lijk spoelde eenigen tijd later aan het strand, vanwaar het naar het politiebureau vervoerd werd. Den 23en Juni jl. is door de firma Scheurleer en Zonen te 's-Hage ter post bezorgd een aaugeteekende brief aan J. C. Rademaker te Rot terdam, waaruit vermist is een bank biljet van f 60, B. X. 2066 dd. 8 Oct. 1884. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage verzoekt opsporing, aan houding en bericht. Een snorder, die tamelijk aan geschoten was, wist toch nog Dins dag in den vooravond op het Ka naal te 's-Hage een vrachtje op te duiken, bestaande uit drie jonge lieden, om die naar Scheveningen te rijden. Voor men aan de Witte Brug was gekomen, gaf de koetsier reeds blijk, dat hij even goed op den bok als op een bed kon slapen en toen zijn bruintje bespeurde, dat zijn baas hem maar liet begaan, veranderde deze, aan den klimmen- den Nieuwen Scheveningschen Weg gekomen, zijn sukkeldrafje in den stap, tot groote hilariteit van de inzittenden. Toen zij Scheveningen bijna genaderd waren, stapten de rijlustigen voorzichtig uit en werd h t gewillige beest dooréén hunner bij den kop genomen, om het rechts omkeert te laten maken. De voer man dutte maar door en nu het, met het leege rijtuig, weer in draf van de hoogte ging, werd het den snorder, door eene botsing met de Witte Brug, tot zijne verbazing, duidelijk gemaakt, dat men wakker moet wezen, om iemand niet wakker te maken, als men zonder rijloon het Kurhaus wil bereiken. Honderdzestig weezen uit het gesticht der Ned. Herv. gemeente aan de Hooftskade te 's-Hage jongens en meisjes werden Don derdag op een uitstapje naar Rot terdam onthaald. Zij bezochten daar de Diergaarde en andere merkwaar digheden, bezichtigden Eijenoord Hij vermoedde dat het oproer reeds uitgebroken was. Daarbij kwam nog de tijding dat noch Gaston van Montfort, neef van Henri, die aan het hof verbonden was, noch een der officieren van politie in het pa leis aanwezig was. Dit versterkte den koning in zijn vermoeden. Juist op het oogenblik, dat de koning zelf op het balkon wilde treden en het volk vragen wat het begeerde, hoorde men voor het pa leis een wild rumoer. Het verblinde volk had zijne toe stemming gegeven tot een plan om den koning te dwingen afstand van den troon te doen. Een gemaskerd man trad het paleis binnen. Meldt mij aan bij uwen heer, sprak hij tot diegenen, welke voor hetr paleis de wacht hielden, - en qnderneemt niets tegen mij, wah volk is op mijne zijde en —reken. ^-'ocbtsnplde naar en werden kostelijk onthaald. Te 11 uur in den avond keerden zij vroolijk en voldaan naar 's-Hage terug. Een vleeschhouwersknechtje te Delft schreef aan zijn vader de vol gende briefkaart: «Waarde vader, ik laat u weten dat het mij hier goed gaat; de baas laat mij nu al het vel afstroopen, en als ik goed oppas, laat hij mij met Kerstmis slachten. Uw liefhebbende zoon.» Omtrent het gebeurde met een kind van zes dagen te Delft, waar van is ons blad van gisteren mel ding is gemaakt, wordt ter rectifi catie het volgende medegedeeld: De dood van het kind was niet het gevolg eener vergissing van den geneeskundige, maar vaneene ver gissing bij een der huisgenooten van de kraamvrouw. Bij den ge neeskundige, dr. B., was namelijk het dertienjarige dochtertje der kraamvrouw gekomen, met de bood schap dat hare moeder nog pijn gevoelde en dus om een recept ver zocht. De geneesheer gaf dit en schreef er duidelijk bij, dat het voor de vrouw bestemd was. Het medi cament werd daarop geleverd door den stadsapotheker, die op het éti- quet duidelijk vermeldde, dat het voor de vrouw was. Toen heeft een der huisgenooten bij vergissing het medicament aan het kind ingegeven, en vandaar het noodlottig gevolg. Donderdagnamiddag klom te Delft een kind van 7 jaar op het dak der ouderlijke woning; het verloor het evenwicht, stortte naar beneden, en werd met gebroken dijbeen van de straat opgenomen en ter ver pleging naar het gasthuis overge bracht. In een pand aan de Elizabeth- straat te Rotterdam is gisterennacht ingebroken. De bewoners zijn op reis, en voor zoolaDg is de sleutel toevertrouwd aan een persoon, die er geregeld alles moet gaan nazien. Hiertoe gisterenochtend aldaar ko mende, bemerkte hij in den tuin eene beschadiging aan het gewas en voetstappen in het zand. Bij nader toezien kwam het hem voor, dat er bij eene schutting, die langs het remiseterrein der Tramweg maatschappij staat, iemand scheen te zijn overgeklommen en naar het huis gestapt. In dit vermoeden werd hij bevestigd, doordien hij de ruiten der tuindeur ingeduwd vond. Hij gaf hiervan onmiddellijk kennis aan de politie, die terstond onderzoek deed, waarop bleek, dat een buffet, eene linnenkast en een schrijfbu reau waren opengebroken en voor eene vrij aanmerkelijke waarde aan kleine zilveren voorwerpen gesto len was. Eene lade, waarin groot zilverwerk geborgen was, schijnen de inbrekers niet te hebben ontdekt of niet te hebben kunnen openen. Door de heeren J. en S. Wiarda, expediteurs te Harlingen, is Don derdagmorgen over Rotterdam een prachtige stier verzonden, verder bestemd naar Padang, westkust van Sumatra. De vroeger door de firma verscheepte dieren zijn alle gestor ven. Bij een vorige gelegenheid had men zelfs een boerenknecht van Workum naar de Oost mee gezon den, om zeker te zijn, dat het al thans niet aan de behandeling mocht liggen. Het baatte niet, het dier den koning en kwam spoedig met de tijding terug, dat de koning be reid was den gemaskerde te ont vangen. Deze begaf zich in de audiëntie zaal. Wij zullen nu hierbij niet blijven stilstaan en alle daaropvolgende ge beurtenissen vermelden. Genoeg dat we weten, dat de koning gedwon gen werd het eiland te verlaten, en nieuwe plannen vormde om Si cilië tot onderwerping terug te brengen. Op zekeren dag kwamen talrijke schepen van de kusten van Italië opzetten en er was geen twijfel aan, dat het oorlogsschepen waren. De koning komtriep Gas ton de Montfort. Zijne pogin gen om een leger op de been te brengen zijn met eenen goeden uit slag bekroond en nu is het onze plicht ook de wapens op te nemen en voor de goede zaak te strijden. 1 kon niet tegen het klimaat in de heete luchtstreek. De heer heer J. W. J. Makking, photograaf te Utrecht, ontving na mens den Senatus Yeteranorum van het Utrechtsch-studentencorps een vleiende dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde opdracht van een door hem vervaardigd gedicht, betreffen de het 250-jarig bestaan der Ut- rechtsche Hoogeschool, welke op dracht door den senaat is aanvaard. Gisternacht is ingebroken in de drukkerij van den heer G. J. Thie- me te Arnhem. Na het glas van een kelderraampje te hebben uitge sneden, is de dader in de kelder gedaald, waarvan de deur toegang geeft tot de drukkerij. Het slot hiervan werd geforceerd. In de werkplaats gekomen, heeft de in breker zich begeven naar de plaats, waar vroeger de bus werd bewaard met geld, aan de gezellen toebe- hoorend. Dit geld is echter niet door hem gevonden. De inhoud daarvan, o. a. drie fleschjes inkt, werd dooreen geworpen. Misschien om zich over zijne teleurstelling te wreken, heeft daarop de inbreker een drietal opgemaakte bladzijden van een algebraïsch werk het moeilijkste zetwerk tot pastei gemaakt en werden van een twaalf tal zethaken de schroeven afgeno men, alsmede de puncturen van eene snelpers, zoodat deze werk tuigen door de zetters en drukkers niet dadelijk meer te gebruiken wa ren. Behalve de schroeven werd er niets vermist. Te Eist onder Amerongen is de locomotief van de Oosterstoomtram in het zand geloopen; ook de pas sagierswagen ontspoorde. Machinist en conducteur bekwamen wonden. De 16jarige P. Van Gaans, knecht bij J. Huijsman te Steenbergen, was met paard en wagen naarRo- sendaal gekomen. Op zijn terugweg hiefd hij even halt aan de herberg van de wed. J. Van Breemen, on der Vroenhout, om zijn paard water en brood te geven, waartoe hij het van 't hoofdstel ontdeed.. Zich hier door vrij gevoelende, ging het paard er echter spoedig van door, en toen Van Gaans het, na een honderd pas loopens, had ingehaald, ont ving hij van het dier zoo'n hevigen slag, dat hij op de plaats dood bleef. Voor de Weesinrichting te Neer bosch is, gedurende de 23 jaren van haar bestaan, ontvangen ruim f 1.300.000. Tot verbetering van het bericht, dat ter gelegenheid van de land bouwtentoonstelling te Zieriksee door de politie aldaar verboden zou zijn een luchtballon op te laten, wordt ons medgedeeld, dat de politie, ter voorkoming van overtreding, de di rectie van de sociëteit (Tot Nut en Genoegen) opmerkzaam heeft ge maakt op eene nog altijd van kracht zijnde wetsbepaling, waarbij ver boden wordt luchtballen op te laten, waaraan gehecht zijn lampen, fak kels of eenige andere brandende stoffen, hoedanig en op welke wijze zulks ook moge zijn. N.R.C Te Maastricht is een bediende, die voor zijn meester een aangetee- kenden brief van het postkantoor Hij met zijne vrienden en lotge- nooten, begaven zich naar de kust, waar de koning een aanzienlijk le ger aan wal gezet had om de op standelingen te tuchtigen. lie HOOFDSTUK. In het veere Oosten. Het schip, waarover Carlo Borgia het bevel voerde, stevende door den onmetelijken Oceaan naar het verre oosten heen. Fier wapperde van den hoogen mast de Fransche vlag, want Carlo was door tusschen- komst van Gaston van Montfort in Franschen dienst gekomen. Een toeval had beiden bijeenge- voerd en wel te Messina, nadat Carlo zijne gevaarvolle avonturen achter den rug had. Uit wraak had Abdurahman, zoo als wij weten, de geheele beman ning van den Leon aan den mast doen binden en zij zou omgekomen had gehaald, spoorloos verdwenen. De brief bevatte tachtig gulden. Door de grenskommiezen te Maten en Munsterscheveld zijn deze week drie smokkelaars gevat. Een negenjarige knaap te Delftzijl heeft een zeehond met de handen gevangen. De grootte van het dier meldt men niet. Te Nijeveen, in Drente, is een hert buit gemaakt. Roelof Grit, die vermoed werd de dader te zijn van den moord, te Smilde gepleegd, is gisteren weder op vrije voeten gesteld. Omtrent het vermoeden van een moord, die te Vriescheloo zou zijn gepleegd, verneemt men, dat het onderzoek der justitie heeft aan het licht gebracht, dat hier geen moord, maar zelfmoord heeft plaats gehad. De Brusselsche Rèforme deelt, als ernstig bericht, mede, dattwaaf Friesche boeren zich tot den mi nister van justitie hebben gewend, met het verzoek, om elk eene maand voor den heer Domela Nieuwenhuis te mogen «zitten.» Het blad voegt er niet bij, of het verzoek is toe gestaan. In weerwil dat de zoogenaamde wonderdokter H. Niemeijer, algemeen bekend onder den naam van «het boertje», door den Hoogen Raad tot f75 boete veroordeeld is, houdt hij geregeld te Groningen zitting en verleent aan zooveel patiënten hulp, dat de tijd soms te kort schiet. Twee professoren der medische fa culteit hebben hem lijders gezonden; ja, zelfs wordt met uitstekend ge volg een derde professor van die faculteit door den eenvoudigen man behandeld. D MEM KifW8. - Te Neurenberg zal door den heer Von Fleckinger, die gerech tigd is tot het voeren van een adellijk praedicaat, een bierhuis ge opend worden. Volgens een edict van 1818 zal hij, gedurende den tijd dat hij dit bedrijf uitoefent, zijn adellijken titel niet mogen voeren. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Men schrijft aan de L. Ct.Veertien da- gen geleden liet het weer zich voor den hooibouw slecht aanzien; thans vlot- het werk zooveel te beter Het droogt kostelijk, en er wordt veel en lekker hooi gewonnen. Eigenlijk droogt het nu wel weer een beetje te hard voor het weiland, en als de boer het voor het zeggen had, zon hij nu eene goede vlaag regen kunnen velen, maar dan moest er vooreerst geen droppel op het hooi land vallen. Later, als de bouw is afgeloo- pen, dat is wat anders. Want de vrucht neemt en de lucht neemt, redeneert de goede man, en in deuz} tijd konnen we best iedere week een dag hebbBn dat het eens ferm re gende. Dat zou pas goed doenl LETTEREN EN KUNST. Door den heer A. Begeer, firma C. J. Begeer te Utrecht, is aan het Rijk ter plaatsing in het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gravenhage ten geschenke aangeboden een exemplaar in brons der medaille, gesla gen ter herinnering aan het 250jarig bestaan der Universiteit te Utrecht. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. (Stc.) jDe Leeswijzer// verneemt, dat in het najaar een bundeltje onuitgegeven verzen van De Genestet het licht zal zien bij de Mij. Elsevier te Rotterdam. zijn, ware niet door den matroos het touw doorgekapt geworden. Spoedig werd de Leon door een koopvaardijschip, dat naar Messina ging, op sleeptouw genomen. Daardoor waren de reizigers wel van de gevaren der zee bevrijd, maar hen dreigde gevangenschap bij hunne aankomst op het land, wegens den baat, die tusschen En rico en Carlo ter oorzake van Vi- netta ontstaftn was. Maar hieraan dachten zij niet en lieten zich brengen, waar het den redders behaagde. Carlo kwam geheel uilgeput te Messina aan, waar men hem niet gevangen nam, maar met deelne ming behandelde. Hij was, zonder dat men zijnen naam wist, een voor werp van medelijden. De kapitein van het koopvaardijschip, dat de Leon gevonden had, vertelde aan zijne vrienden en bekenden het treurig lot van Carlo. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2