INGEZONDEN. Te Lochem zijn een 4tal werk lieden, allen hoofden van gezinnen, als bij toeval, aan een wiesen dood ontkomen. Terwijl deze lieden bezig waren met het metselen van een kelder op het perceel van Teunissen in de Molenstraat, onlangs afgebrand, wer den ze door een bij hen op 't werk zijnd jongetje gewaarschuwd, dat de zijmuur van het aangrenzend perceel van den koperslager Hille- brants begon los te laten. Eerst had hij in den waan verkeerd dat hij met kalk werd gegooid. Aan gezien deze muur al lang niet voor i een der soliedste werd gehouden, vond die waarschuwing direct in gang bij het werkvolkin een oog wenk waren zij uit den kelder ver dwenen; een paar seconden daarna en de muur was reeds geheel in gestort, waardoor het nieuwe met selwerk aan den kelder ook ver nietigd werd. Men schrijft uit Vlissingen van 3 Juli: Hedenavond te 7 ure bevond de eerste boot der nieuwe Duitsche Aziatische lijn, de Oder., van Ant werpen komende, zich voor onze stad, hetgeen slechts door eenige beambten van het Belgisch loods wezen werd opgemerkt. Juist een jaar geleden, op het zelfde uur, bewoog de optocht zich door onze straten, ter viering van het heugelijk bericht, dat Vlissin gen als aanloophaven was aange wezen. Bij den heer A. Hammingh, te Grijpskerk, is een eendkuiken uit gebroed met vier pooten. GEMENGEJ NIEUWS, Te Bourgoindepartement Isère, (Frankrijk) wordt thans voor het gerecht de zaak behandeld van Fischer, directeur der fabriek te Chkteauvilain, den pastoor Constant Gaillaud, de kapelaan Revol, vier geestelijke zusters en acht fabriek- werksters. Zij allen worden vervolgd wegens gewelddadig vezet tegen de openbare overheid, toen deze op last der regeering was gekomen om de fabriek kapel, voor wier bestaan geen vergunning was aangevraagd, te sluiten. Men zal zich herinneren, dat Fischer bij die gelegenheid op de overheid geschoten heeft en, gelijk de pastoor en Je kapelaan, de geestelijke zusters en werksters tot geweldadig verzet tegen het sluiten der kapel heeft aangespoord dat daarop de gewapende macht insgelijks van hare wapens gebruik heeft gemaakt, en Fischer zwaar gewond en een fabriekwerkster ge dood werd. De Parijsche gemeenteraad heeft eene som van 1000 fr. toege staan aan het comité, dat zich ten doel heeft gesteld, Parijsche werk lieden te zenden naar de koloniale tentoonstelling in Kensington te Londen, naar de internationale ten toonstelling te Liverpool en naar de tentoonstelling te Edimburg, van voorwerpen van kunst, nijverheid en wetenschap. De menschelijke overblijfselen, waarvan wij in ons voorlaatste num mer de ontdekking te Saint-Gilles mededeelden, behooren waarschijn lijk tot het lijk van de 22-jarige naaister Marie Taes, den 23enJuni jl. in het hospitaal St.-Jean te Brus sel overleden; dat, na niet door de familie te zijn opgeëischt, den 25en d. a. v. naar de universiteit werd gevoerd, om daar dienst te doen bij het onderwijs in de anatomie. De overblijfselen van het lijk, die Maar- dag ter aarde werden besteld, zul len weer opgegraven worden. Door den afdruk van den stempel, waarmede de directeur de lijken voor «gezien» merkte, op den rech terarm gevonden, kwam men tot de ontdekking. De Parijsche slagers hebben zich vereenigd om den uit Tonkin teruggekeerden artilleristen van bet garnizoen te Vincennes een feest maal aan te bieden. Zij hebben daarvoor onder anderen een vetten os, twee kalveren en veertien scha pen bestemd. Woensdag is dat slachtvee, getooid met kransen, on der het gejubel van het volk door de straten van Parijs naar Vincennes vervoerd. In de Oranjerie van den «Jar- din des Plantes» te Parijs is thans eene belangrijke verzameling van dieren en planten, afkomstig van de Westkust van Afrika, of uit het gebied van den Congo, tentoonge steld. Deze verzameling is door de heeren de Brazza en Pécile op hunne onderzoekingstochten bijeen gebracht. In het Bosch van Vincennes werd een jonge lersehe vrouw door een bende overvallen; zij werd ge bonden, een doek werd haar in den mond gestopt en daarop stak men haar kleeren in brand. Men vond haar stervende. 9 der schurken zijn gearresteerd. Volgens het Ausland hebben de diepzee-peilingen vaD den laatsten tijd de meening gestaafd, dat de bodem der zee over eene groote uit gestrektheid met lava en puimsteen bedekt is. Tevens is echter daarbij, wat nog veel merkwaardiger is, ge bleken, dat op vele plaatsen ge- heele lagen van meteoorstof gevon den worden. De meteoren bewegen zich in de wereldruimte als kleine kometen en spatten ten slotte meestal in een groot aantal stukken uiteen. Zij trekken als vallende sterren langs den horizon. Nu blijkt, dat dit cos- mische stof op den bodem der diepste zeeën dikke lagen vormt. Zou werd tusschen Honolulu en Tahiti op eene diepte van 2350 vademen en over een afstand van meer dan twee en een halve zeemijl eene kolossale bank van dit stof ontdekt. Wanneer dit onzichtbare stof op de aarde neer komt, nemen wij het niet waar; als het zich echter sedert duizenden van eeuwen in de diepte van den oceaan verzameld heeft, vorm het eindelijk hoopen, die gemakkelijk waar te nemen en te onderzoeken zijn. Aan boord van de Oder, het eerste schip, hetwelk in dienst op de gesubsidieerde stoomvaartlijnen uit Bremerhaven in zee is gegaaD, is Woensdag tegen den tijd van af vaart, de prachtige zijden vlag met de rijkskleuren geheschen. Op uit- noodiging van den president der NorddeutscheLloyd riepen de talrijke feestgenooten het schip een «goede reis!» toe, nadat de minister Bötti- cher hierin was voorgegaan met de volgende woorden: «Gelukkige vaart, trotsch vaartuig! Hecht den vriend- schappelijken band des vredes tus schen Duitschland en het verre Oosten! Breng den goeden naam van Duitschen arbeid, Duitsche trouw, Duitschen ondernemingsgeest over naar gindsche gewesten! Wees den naam van het Duitsche vader land ter eere!» Alle schepen in den haven en ter reede waren met vlag gen getooid. De genoodigden deden per stoomschip Ems eene feestelijke vaart tot aan den Rotensander licht toren. De militaire geneeskundige dr. Nachtigal, chef van de Wurtemberg- sche militaire ambulance, heeft een verlichtingswagen doen vervaardig en, die de slagvelden electrisch moet verlichten, met het doel om de ge wonden gedurende den nacht te kun nen opzoeken. De met dezen wagen genomen proeven, die door vele hooge officieren bijgewoond werden, hebben de beste resultaten opgele verd. Het terrein werd tot op 700 M. afstand zeer goed verlicht. De wagen is gemakkelijk te transpor teeren en het onderhoud der lam pen hoogst eenvoudig. Als iets merkwaardigs voor bloemenliefhebbers kan gemeld wor den, dat te Lobit in den tuin van den heer S. een rozeboom staat, welke geheel in den vorm van een bouquet is geleid en ongeveer 15,000 witte rozen en knoppen draagt. - Een vreeselijke misdaad is te Sisteron (Beneden-Alpenl gebeurd. Een herder vond twee lijken op den top van een berg bij Saint-Vincent de Noyer, een jongen van 14 en een meisje van 16 jaar lagen met het hoofd gescheiden van den romp in een grot. Het meisje had meer dan 30 sabelsteken ontvangenmen ge looft, dat deze kinderen, wier irden titeit niet gebleken is, aan den een of anderen ma sdrager toevertrouwd zijn geweest, die het werk voor hen moest zoeken. De bergen van de departementen Var en Alpen wor den tegenwoordig door een bende misdadigers onveilig gemaakt. Iets nieuws op het gebied der geneeskunde is de kuur van het drinken van dierenbloed, welke zich in Napels volgens den corres pondent van de Pester Llyod spoedig dealgemeene sympathie ver overt. Eiken morgen tusschen 8 en 10 uur kan men eenige honderden dames en heeren, voor het grootste gedeelte uit de hoogere kringen, naar de bloedhallen naast de slacht plaats zien optrekken om het die renbloed versch van de nog dam pende lijken te verkrijgen. Deze nieuwe kuur, voorgeschreven door de jonge doctoren De Bouis en Re- ale werkt, naar zeggen van de pa- tienten, waarlijk wonderbaar. Zwakke, aan bleekzucht of hy sterie lijdende vrouwen en meisjes worden na korten tijd frisch en bloedrijk; bloedarme kinderen her stellen binnen weinige dagen, zieke grijsaards worden gezond en sterk alle personen die zich van de nieuwe lekkernij regelmatig bedie nen, bespeuren spoedig vermeerde ring van levens- en arbeidskracht. Geen wonder dat men elkaar ver dringt om de nieuwe artsenij te ver krijgen en dat reeds van de oprich ting van een bloedgebruikhal van grooten omvang en in fraaien stijl gesproken wordt, waar de verschil lende bloedsoorten zorgvuldig ge sorteerd zullen worden. Ook de bloeddrinkhallen voor 't volk, die aan verscheidene plaatsen der stad zijn opgericht, verheugen zich in een kolossaal succes en moe ten gewoonlijk na enkele uren reeds wegens gebrek aan materiaal ge sloten worden. De treurige gebeurtenissen, waarvan Beieren in den loop der vorige maand het tooneel is ge weest, zijn een goudmijn geweest voor het telegraafkantoor te Mün- chen. De ontvangsten aldaar hebben 70.000 Mark meer bedragen dan gemiddeld genomen per maand al daar in kas komt. Naar Berlijn, Weenen en Londen is een verbazend aantal telegram men verzonden en onder deze kwa men er bij menigte voor van 1000 en 2000 woorden. Dag en nacht hebben de seintoestellen, de tele graafdraden en ook eenigermate de ambtenaren, aan dit bureel werk zaam, gezwoegd onder den last, door die gebeurtenissen aldaar ver oorzaakt. Men wil te Neurenberg nu aleen gtdenkteeken voor Koning Lodewijk II van Beieren oprichten. Er is daar «en comité met dat doel gevormd. Een Oostenriiksch schrijver, die er zeer vlug bij is, verwerkt de ge schiedenis van den one'elukkigen koning tot een roman «Een modern koningsdrama», waarvan reeds het eerste hoofdstuk als feuilleton in een provincieblad verscheen. Of het een kunstwerk is, valt zeer te be twijfelen. Op het tooneel komt de getchie- denis waarschijnlijk ook nog wel! Een gevaarlijk avontuur werd dezer dagen door een jong man op de rotsen van Shetland ondernomen, namelijk het uithalen van een arendsnest. De «nestjesa-uithaler liet zich aan een touw, 115 voet lang, over den afgrond afzakken; toen hij echter dicht bij het ne6t was, bemerkte hij dat het touw te kort was. Hij slingerde zich toen tegen den rotswand, trachtte er vasten voet te krijgen, liet het touw los, en klouterde langs de rotsen naar het nest. Dit bevatte twee jongen, ongeveer een maand oud. Hij maakte zich spoedig van hen meester, maar niet zonder dat de klauwen van het eene arendsjong hem het vleesch van den arm op scheurden. Hij stak de dieren in een zak, dien hij medegebracht had;klemde dien zak tusschen de tanden en ging weer er op uit, het touw te zoeken. Het gelukte hem, dit weer meester te worden, en hij volbracht de ge vaarlijke terugreis. Het waagstuk duurde anderhalf uur. Ongeveer 60 huizen van een der voorsteden van Constantinopel, Bestuktasch, zijn door brand ver nield. Volgens tijdingen uit New- York heeft er te Maccainsville, in den staat New-Yersey, eene schrik barende ontploffing plaats gehad in de dynamietfabriek aldaar. Eene hoeveelheid van 2500 pond dynamiet ontplofte. Tien arbeiders zijn gedood en twintig gewond. Er is over vijf mijlen in den omtrek vernieling aangericht. Men vond gedooden en ledematen van lijken op eene mijl afstand. Een spoorwegongeluk. Donderdag (1 Juli) kwam de posttrein uit Bamberg, die 15 mi nuten te laat was, bij den Faulen- berg bij Würzburg, in botsing met den sneltrein uit Berlijn. De schok was verschrikkelijk. Beide treinen werden letterlijk verbrijzeld. Uit de overblijfselen zijn tot dusver 11 dooden en een dertigtal gewonden te voorschijn gehaald. Alle beschik bare burgerlijke en militaire artsen zijn uit Wnrzburg naar de plaats des onheils gezonden. Er heerscht een onbeschrijfelijke verwarring op het terrein, dat zoo spoedig moge lijk door soldaten is afgezet. De gewonden worden naar het hospi taal te Würzburg vervoerd. De botsing vond plaats tusschen Wurzbvrg en Rotterdorf. Betreffende de botsing tusschen den posttrein uit Bamberg en den sneltrein uit Berlijn bij Würzburg, wordt nog gemeld, dat het onge luk werd veroorzaakt door een ver keerde plaatsing van een wissel, daar de signalen niet goed werden gegeven of niet goed werden be grepen. Met zekerheid is echter de oorzaak nog niet uitgemaakt. Het officieele bericht althans luidt: De posttrein no. 49 kwam tusschen Würzburg en Rotterdorf in botsing met den sneltrein no. 53 van Berlijn, ten gevolge waarvan 10 passagiers en beambten op de plaats werden gedood en 10 personen ernstig en 20 licht werden gekwetst. De reden van het ongeluk is nog niet bekend. De bericht van de Frankfurter Zeitung schrijft uit Würzburg«Zoo even kom ik van de plaats des on heils terug. De botsing vond plaats ongeveer 3 mijlen boven Würzburg, juist op een punt, waar de straat weg de spoorbaan snijdt. De weg maakt daar juist een kromming, zoodat de beide machinisten eikaars treinen niet bijtijds konden zien en daarom niets konden doen om de hevigheid der botsing te ver minderen. Toch is de sneltrein nog geremd, waardoor deze betrekkelijk minder heeft geleden dan de post trein, die in volle vaart kwam aan rijden. De beide locomotieven zijn geheel in elkaar godrukt, maar de weg is weer vrij en de treinen kun nen langzaam de plaats passeeren. «Een vergissing van den wissel wachter schijnt niet mogelijk, daar tusschen Würzburg en Rottendorf geen wissel is. Vermoed-lijk is dus de fout aan een der beide stations begaan. De posttrein moest te 1 uur 20 min. te Würzburg wezen en de sneltrein te 1 unr 20 min. van daar vertrekken. De posttrein wik echter te laat, doch niettemin ver trok de sneltrein, en wel op hetzelfde spoor, ofschoon van Würzburg tot Rottendorf dubbel spoor is. Men ver telt nu dat te Rotterdorf een tele gram uit Würzburg verkeerd is opgevat, zoodat daardoor de ont moeting der beide treinen mogelijk werd.» Van de gewonden zijn in het hospitaal te Würzburg nog 5 per sonen overleden, zoodat tot dusver 15 personen het leven verloren. Voor zoover zij herkend konden worden, zijn de slachtoffers meest Duitschers van de overige gewonden, die nog in het hospitaal worden verpleegd zijn,enkelen zeergevaarlijk gekwetst. De kwetsuren bestaan uit ernstige been- en armbreuken, hoofdwonden en inwendige beleedigingen. Tot de gewonden behooren ook eenige Rus sische heeren en dames uit Peters- burg. De sneltrein is er vrij goed afgekomen, maar van den posttrein is niets meer overgebleven, dan een hoop afbraak, waaruit de rechtop staande kolenwagens hoog uitste ken. Blijkens de laatste berichten omtrent het ongeluk met den StuttgartBer- lijner sneltrein, die nabij Würzburg tegen den Bamberger post- en pas sagierstrein is ingereden, zijn bij die ramp 15 personen gedood, 12 zwaar, ongeveer 50 licht gekwetst en de beide treinen grootendeels vernield. Vereeniging tot verkrijging van Eigen "Woningen. Mijnheer de Redactewr Gelezen hebbende in UJEd. blad van 5 Jnli een ingezonden stuk van Roelof Luijten, betreffende bovengenoemde vereeniging en bestuurders, is ona gebleken, dat genoemde schrijver zeer weinig of in het geheel niet op de hoogte is met het innerlijke leven der vereeniging. Wat die vereenigingen aangaat, zij zija. ook door ons zeer aan te bevelen, als zijnde een middel om geleidelijk ietB vooruit te gaan in kapitaal, en daarvoor de geldschie ters altijd erkentelijk te blijven voor hun vertrouwen in deze zaken geschonken, door hun geld toch toe te vertrouwen aan men- schen, die in de meeste gevallen geen waar- borg er tegen kunnen geven. Wat de drie bestuursleden der vorige bouwvereenigingen aangaat, kan ik met ze kerheid melden, dat twee der genoemden, de laatste algemeene vergadering, niet in het bestuur der bouwvereeniging .Volharding' herkozen zijn. daar er voor het eerst, zoolang de vereeniging bestaat, een vrije stemming heeft plaats gehad, waarvan het gevolg was, dat de twee aftredende bestuursleden, met inbegrip der tegenwoordig zijnde bestuurs leden, respectievelijk 8 of 9 stemmen van de 57 op zich hebben kunnen vereenigen. Onze leden hebben begrepen, dat er men- schen zijn die eigenbelang op het oog heb- ben, en om dat vrucht te doen dragen zij zich moeten voordoen als werkende belange loos in het algemeen belang Mocht schrijver van genoemd ingezonden stuk eenige ophelderingen verlaDgen, kunnen hem dievoIgaarneverBtrektworden bij de nieuw gekozen bestuursleden der bouwvereeniging „de Volharding" P. de Wilde. Papetorenvest 44. C. Dbaijer, Dijkatraat 3. LETTEREN EN KUNST. De bibliotheek der ^Maatschappij tot Nut van 3t Algemeen*. afd. Houtrijk en Folanen en omstreken, heeft in 5t afgeloopen lees-sei- zoen 495 boekdeebn ter lezing verstrekt. In de jongste vergadering werd tot voor zitter der afdecling benoemd V- ..van B>os8um. mirrBERisiTiN. Haarlem, 5 Juli. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— k f 0.— witte tarwe f7.25 a f7.— rogge 0.k f 0.haver f3.80 a f0.Garst 0.a f0.Duiven- boon en f 7.50 a f 0.Paardenboonen f 0. a f0.— Bruine boonenf 0. - af0.Groene Erwten f0.— a f0„- Witte Erwten f0. k f0.Capucijners f0.a f0. Kanarie zaad f 0.— k f 0.Oliezrad f0.a f0. Koolzaad f 0.— a f 0.Geel mosterdzaad f 0.— a f0.Bruin mosterdzaad f 0.a fO.Karweizaad f 0.a f0.— AMSTERDAM, 5 Juli Da prqsen ö»r Aardappelen warnn alm volgt? Frieache Dokkuntmar Jammen f 2.60 a 2.75} dito Franeker f 2 60 a 2 75; dito Engelsohe f 1.50 tv 1.76; 'Zeeuwsche Spuiscba Jammen f0. - 0 Pruiuiiicha Hamburgers f0. a0.—Nieuwe Malta per kilo f0 08 a 0 10 Andijker Muisjes f 4.— e 5.do. ronde f3.80 a 4. Westlandsche Klei in manden f2 50 a 2 8'!; do. losse f 1.75 a 2.dito Klei Muisjes f3.a 3.50; dito Zand dito f4.a 4 50, aIles berekend per mud. Aangevoerd 16 vsrsche ladingen. Handel flauw. Koffie. Afgedaan 4.0 bn. Java (Malang) ex //Limburg-'. Suiker. Ruw en Geraffineerd onveranderd. Rijst onveranderd. Specerijen. De afloop der gehoudene in schrijvingen van Noten en Eoelie, liep boven verwachting gunstig voor verkoopera, Am- boina Nagelen. Afgedaan werden 40 bn. Zw. Peper hooger genoteerd. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden 1885. Middling fair 303/431 c. 3474 c. Fully Good Middling. 307„307a 333/4 Good 30 30l/« /v 33»/4 Strict 29 29>/« 33»/* Middling. W/AW/~ 327s Low Middling. 27 277< SD.s g Good Ordinary. 253/426l/4 31 a Good Tinnevelly (nom.) 253/426 28 0 Fully good Dhollerah. 25 25'/2 n 29 Good Dhollerah. 24 241/-; 28 B Goodfair Dhollerah nom. 23 23l/4 251/» Good Oomra. 24 24'/s 27Vs t Fully goodf. Oomra. 221/.23 26' Goodfair Oomra. 22 227a n 257- Fine Bengal. 25 25»/5 27 Good Bengal nom. 23 231/;» u 25 Heden zeer vast met goeden handel. Auj 277s ct gedaan. Tin heden zeer vaBt en hooger. Bankt f 611 4. Billiton loco f 603/4, dito op 3 maan den f 611/4. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen Makelaars, Amsterdam, 3 Jnli. De Amerikaansche Petroleum-noteeringe) waren sedert ons laatste bericht volgen Reuters telegram: New-York 77.,77«, 71/*, 7*/e, V g,7' ctpgal Philadelphia 71U, 77c, 717\fi, 7V8, 71/ ct. per gall. Ruwe Olie 69—, 6474, 67Vf 678 g, 66'/,, 66— ct. per vat. De noteering is heden bij minstens 25 vr te ontvangen aan het Amsterdamsch Petrc leum-Entrepöt Disponibel f 775 af Enti Juli-levering u 7 75 u n Aug 7.85 „K— k Sept. ff ff 7.95 ff ff Sept. Dec. t, B 8.20 u In consumtie vrij aan boord f9. B kleinigheden f l/4 a f 1/s hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petri leum-Entrepöt bedroeg op 26 Juni 70.580 vi Afgeleverd3112 D Voorraad op heden 67.478 In lading19.500 Edam, 3 Juli. Kaas. Aangevoerd 128 stape wegendekilo; hoogste prijs Gra a f 26.50, laagste f 0. dc 50 kilo. Hooi f- a 0. Alkmaar, 2 Juli. Kaas aangevoerd 6! stapels, wegende 187653 kilo. Prijzen kle' Gras Kaas f 2S.50 dito Hooi f Q. missie Gras- f 26.50 dito Hooi delbare Gras f 27.dito XT Leiden .3 J~" gew-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3