FOPIMIR H11S- i MIRT1TIEBMD. 4e Jaargang. Donderdag 8 Jnli 1886. No. 920. ABONNEMENTSPRIJS: tasiïSJa! Dagelijks uitgenomen Zon- en aigneene Peestdagea. ADVERTENTIEN: VERLOTING. AldOIKIA OVERZICHT. FEUILLETON. „De &evan Palermo". BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Centi. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke N ommen 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie GCnérals de xublicïte Etrangère O. L. DA VB E J- Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. t»ii 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum hei Paviljoen. Ingang aan do Broefiijdo 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per pereoon. Donateurs en leden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben M rjrtoen van diploma vr\jas toegang, donntenrs met gezelechap, ieden mot 1 damo. .Museum van kunstnijverheid op kot Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagolyks van 10 tot 4 UHr. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» ia iisn der Nederlandache Maatschappij tar bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voortl 7»n Nederland en moer bijzonder van hot Haarlemsshe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 conts per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaai a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dageH van 103 uür tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oy A cm dagen kosteloos van 12—4 unr, de overige Christelijke feestdagen togen betaling van 25 cents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. H geylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Teylersbibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeil "Sfoensdag ea Zaterdag van 2-—4 unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van i2 r o nr> /j via Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Evenals bij liet begin van vorige jaargangen zal er ook esh weilereene VKlStf.OTIK» van VOOU- WSBIPlïS lot huishoude lijk gebruik, onder de lezers van „Haarlem's Dagblad", worden ge- lio oden ra wel op 3IAAÏ- DAG 2 AtGmtEi a. S. De voorwerpen zullen in liet openbaar eerstdaags worden tentoongesteld. Zij, die ziek op dit blad vóór Augustus a. s. abon- neeren, hebben het recht tot deelneming in de bo venvermelde Verloting. DE ADMINISTRATIE. Londen, (7 Juni middern.) Er zijn gekuzen 204 conservatieven, 44 unionisten, 98 ministerieelen eu 41 aanhangers van Parnell. Goschen is in Oost-Edinburg ge slagen door Buchanan (ministerieel), die eeue meerderheid van 1439 stemmen verkreeg. Tot de herkozenen behooren Shan Lefevre, Morgan, Mundella en Rich ard Chamberiaiu. Sir Charles Dilke is met 176 stemmen in de minderheid gebleven. Tot de heden gekozenen behoo ren Labouchère, Bradlaugh. George Hamilton en Stansfeld. Omstreeks middernacht is Maan dag het gebouw der conservatieve Het auteursrecht van dit werk is volgens de IFet verzekerd. 88) XVIII HOOFDSTUK. De schat van Saracuse. Wonderlijk! riep Carlo. Ik vind tusschen u beiden niet de minste gelijkenis! Zeldzaam, maar waar! was 't antwoord. Gewoonlijk gelijken tweelingen elkander in al les en wij hadden niets gemeen. Paolo, zoo heette mijn broeder, was een sterke, krachtige jongen, terwijl ik een ziekelijk gestel had. Hij was moedig en dapper en hield van allerlei avonturen, ik echter leefde stil voor mij en vond geen genoegen in de jacht, maar in het Arbeids-club en de Hall der Oran gisten te Dublin aangevallen door eene volkshoop, welke de deuren trachtte te verbrijzelen. Door de genen, die zich in de gebouwen bevonden, werd door de vensters geschoten op de aanvallers, van wie er 1 gedood eu 26 gewond werden. De politie slaagde er in, de rust te herstellen. Als gevolg der onlusten, wel ke te Dublin heerschten, zijn aldaar honderd lieden in hechtenis geno men, allen behoorende tot hen, die zich vereenigd hadden voor den Hall der Orangisten. De toestand van alle gekwetsten is gunstig. Een telegram uit Londonderry meldt, dat aldaar Dinsdag eene ern stige botsing heeft plaats gehad bij het bekend worden van den uitslag der stemm'ng. De politie viel de voorstanders van den candidaat der unionisten aan, die zich voor het gebouw hadden verzameld, waar de candidaat zijn intrek had genomen. Er werden velen gekwetst, en er heerscht eene groote opgewonden heid in de stad. Da prins-regent van Beieren heeft zijn schriftelijk antwoo d in gezonden op de aanvraag van het ministerie om ontslag. Ouder betui ging zijner volle waardeering om trent hetgeen het ministerie tot nu toe heeft gedaan, verklaart hij, het zijn volle vertrouwen te schenken en nadrukkelijk te wenscheu dat het in functie blijft. Eene poging tot brandstichting is gedaan op de brug en het sta tion te Biotojo in Estramadura (Spanje;) in eene manufacturen-fa- briek te Villaneva, in Catalonië, is een dynamiet-patroon ontploft. lezen van zeldzame boeken, die over vreemde landen handelden. Ik werd een droomer, terwijl Paolo een le vendige, openhartige jongen was. Wij verschilden dus niet alleen in ons uiterlijk, maar ook in handel en denkwijze. Gij kendet Paolo nauwkeurig, ik behoef u dit niet te zeggen, en gij moogt nu oor- deelen of mijne woorden gegrond zijn Gij spreekt de waarheid, hernam Carlo. Daarvan ben ik over tuigd, en ik verzoek u mij alles te zeggen, wat gij noodig acht. ik ga voort, zeide Frances co. De verscheidenheid van ons karakter gaf aanleiding, dat er soms strijd tuschen ons kwam; deze was wel niet erg, maar de spanning werd voortdurend greoter en ik was de schuld daarvan. Een tijd lang meende ik in hem eenen vijand te zien, ik vermeed hem en het scheelde weinig of ik hadde hem De menigvuldigheid dezer aanslagen wekt algemeene ongerustheid. Prins Louis, de tweede zoon van prins Napoleon, is, na een reis door Indië en Australië gemaakt te heb ben, in de Vereenigde Staten aangekomen. Prins Napoleon zal nog een geruimen tijd te Moncalieri vertoeven en dan zijn zoon in Ame rika gaan opzoeken. Daarna moet hij voornemens zijn zich met zijne dochters, de prinsessen Clotilde en Laetitia voorgoed te Prangins te gaan vestigen. De gravin van Parijs is Maandag naar Engeland overgestoken. Haarlem, 7 Juli 1836 De feestviering der Vereenigiug «door vermaak tot Nutii zal plaats hebben op i4 Augustus a.s. en be staan in het bezoeken van het cir cus Carré door p. m. 600 kinderen. De navolgende heeren ziju opgeroepen voor het tweede ge deelte van het vergelijkend examen voor de betrekking van Hoofd der kostelooze school lett. B. alhier. W. J. Jongejau Jr. te 's Hage, A. de Haan Jr. te Amsterdam, H. J. C. Blauwkuip te Assendelft, P. H. F. Bakker en F.. J. A. Paesi alhier en G. S. van Krieken J.Jz. te Amsterdam. Bij konbesluit van 4 Juli is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen med. en loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 Sept. 1885, no. 64, toegekend aan L. C. J. C. A. Dilman korporaal bij het 4de re giment infautrie alhier, wegens de moedige redding van een drenke ling uit de Nieuwe Gracht op 20 Mei 1885. vervolgd. Gelukkig werd eindelijk mijn broeder een zeeman, en hij maakte zijne -eerste reis naar Oost- Indië. Het afscheid ging mij toch ter harte, in die ure zag ik in dat ik hem herhaalde malen onrecht aangedaan had. Wij scheidden dus als vrienden en het was natuurlijk, dat ik anders dacht te handelen, wanneer mijn broeder terug zou keeren Doch ik ben te breedvoerig en ik wil uwe aandacht geen ge weld aandoen. Ik sla een jaar van mijn leven over en kom tot een tijdperk, waarin zich liefde en schoon heidsgevoel in mijn hart begonnen te doen gevoelen. Het klopte voor het schoonste meisje van Syracuse, voor Filomela. Zij was zoo schoon, als maar eene vrouw zijn kanzij vereenigde in zich alle edele hoe danigheden, welke eene vrouw tot sieraad strekken en ik. - ik was toen vier en twintig jaren oud en De Koning heeft een schrij ven gericht aan den burgemeester van Baarn, om de in- en opgezetenen van die gemeente te bedanken voor de ontvangst en smaakvolle versie ringen, HH. MM. op 1 Juli bij hun intocht als ambachtsheer eu am- bachtsvrouwe aldaar bereid. De heer Farncombe Sanders bracht in de afgeloopen week een bezoek aan de Zaanstreek, ten einde kennis te maken met de gemeenteD, die hem naar de Tweede Kamer hebben afevaardigd. Te Zaandam werd hij rondgeleid door den heer A. de Lange Sr. De heer B. H. Heldt schrijft aan de Amsterd. Dagil. v. N., dat hij uithoofde het gebeurde van Zondag in het «Volkspark» te Am sterdam en de agitatie daardoor verwekt, heeft bedankt voor het tot hem gericht verzoek, door het Be stuur der afd. Amsterdam van den «Sociaal Democratischen Bond,» om in een openbare vergadering, tegen Vrijdagavond a. s. belegd, «den in vloed der beperking van groote huisgezinnen op de sociale toestan den» te verdedigen. Die vergadering zal dus waarschijnlijk niet doorgaan. Nadat de heer Domela Nieu- wenhuis Zondagavond nog te Rot terdam (waar hij door duizenden van den trein werd gehaald en er naar toe werd gebracht) op eene bijeenkomst het woord had ge. oerd, vertoonde hij zich in den laten avond te 's Gravenhage in «Walhalla», waar even half elf eene soort van optocht werd geformeerdvoorop liepen D. N. en eenige andere lei ders der partij, die een grooten lau werkrans en grooten ruiker droegen, beiden met Jange roode linten, en waarachter eene menigte van onge veer 300 personen, waarin vooral jonge, net gekleede meisjes zeer bezat een hartstochtelijk hart! Zoo naderde ik de bekoorlijke Fi lomela eu maakte kennis met haar. Ik vermoed den strijd tusschen u en den kapitein, zeide Carlo. Hij beminde Filomela ookzeker... Zoo is het, antwoordde Francesco. Hij beminde haar sedert lang en zij was zijne ver loofde, zonder dat ik het wist. Zij zweeg' en zeide geen woord, want het vleide hare ijdelheid, te zien, dat zij zoo vurig bemind werd, hetgeen ik haar vaak bewees. Wat Filomela wilde, deed ik en indien zij mij gezegd bad «spriDg in zee» zou ik het gedaan hebben. Dit duurde eeu tijd lang, de liefde werd voortdurend sterker en ik vroeg Filomela om haar jawoord. Nu be kende zij mij hare verhouding tot mijnen broeder, maar het was te laat om mij te laten afschrikken. Mijne liefde werd nog grooter en ik dacht slechts mijn mededinger uit het sterk vertegenwoordigd waren. On der het zingen van «Marseillaise,» «Soldatenlied,» het «Stemrechtlied» van Van Raay (waarvoor de auteur indertijd terechtstond), soms afge wisseld door juichkreten ter eere van D. N. en Croll, het socialisme enz., toog men naar de Malakka- straat, waar voor de woning van D. N. nog eene manifestatie plaats had, waarna men op dezelfde wijze, ofschoon met afnemende sterkte, we der naar «Walhalla» terugkeerde. Vad.) Op de te 's-Hage gehouden internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar het Vad. verneemt, besloten ziju den verkoop van drank op zee geheel te verbieden en de vaartui gen, thans reeds met politietoezicht belast, op te dragen tegen overtre ding van dat verbod te waken. De correspondent der N. R. Cl. te Weenen schrijft van 4 dezer: Het ongeluk dat den heer Crom- melin, secretaris der Nederlandeche legatie alhier, hoogst waarschijnlijk is overgekomen, is u bekend. Men vreest, en blijkbaar niet zonder grond, dat hij met zijne tochtge- nooten onder een lawine begraven ligt en op dezelfde wijze veronge lukt zal zijn als de heer Szigmon- di, die verleden jaar in de Daup- hiné zijn leven verloor. Men moet niet vergeten dat wij aanhoudend slecht weer hebben gehad en het aan sneeuwstormen en aan nevel op de gletschers niet ontbroken heeft. In één woord het weer was voor het hestijgen van sneeuwber gen al zoo ongunstig mogelijk. Aan de legatie, waar ik een be zoek gebracht heb, maakt men zich zeer ongerust over het lot van haren secretaris. Uit het telegram van Lienz blijkt nu dat de beide heeren veld te slaan. Ik meende, dat hare liefde voor Paolo verkoelde en hier op bouwde ik nu mijn plan. Vervloek mi; niet, ging hij na eene kleine pauze voort, de liefde heeft mij tot eene slechte daad verleid. Op zekeren dag kwam ik bij haar en zeide, dat het schip van Paolo vergaan was en hij dus waarschijnlijk omgekomen was. Fi lomela verschrikte en viel in on macht; weken lang hield haar de koorts aan het ziekbed gekluisterd. Wat ik in dien tijd leed, laat zich niet beschrijven. Ik wilde haar nooit naeer van liefde spreken en mijne fout uitboetenmaar zij verhinderde dit en begon zelfs over vroegere dagen te spreken. Zij zeide mij, dat zij aan mijn broeder beloofd had, dat ingeval hij stierf, zij mijne vrouw zou worden. Waarlijk! riep Carlo, ik had niet gedacht, dat uwe ge schiedenis zulk eene wendi-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1