van plan waren om over Terleiten en de «Pfandlscharte» de Glockner- groep te bereiken, van daar den top te beklimmen en vervolgens langs een zeer moeielijke helling weer neer te dalen. Juist de weg van den Klein-Glockner naar den Gross-Glockner is zeer gevaarlijk, en markgraat Pallavicini, die de toer reeds voor 10 jaren gedaan had, heeft indertijd daarvan de vol gende beschrijving gegeven: «Na te Burgstall aangekomen te zijn, zoo schrijft hij, stonden wij voor een loodrechten gletscher, waarin met een bijl treden gehou wen moesten worden. Na ons aan een touw te hebben laten ophijschen, waren wij een uur later boven op den top van dien ijsberg. Daarna werd een half uur voortgewandeld, tot dat wij voor een tweede ver sperring stonden. Hier begon een bijkans bovenmenschelijke arbeid, want de gids Tribusser moest in den loodrechten ijswand 2500 trappen hakken. Daarbij was de steilheid zoo groot, dat niemand van plaats kon verwisselen en men aan een touw vastgebonden, uren lang in denzelfden stand de trappen moest bestijgen. Daarbij rolden steeds stee- nen van den Gross-Glockner omlaag, en hadden wij alle moeit- die te ontwijken, waartoe wij ons dikwijls plat tegen de ijsmuur moesten druk ken. Na 6 uren lang onder voort durend levensgevaar verkeerd te hebben, kwamen wij op een veilig punt. Uitgeput van vermoeidheid en koude, half bevroren door de uitgehakte splinters ijs die ons in de kleêren waren blijven zitten, kwa men wij doodmoede boven. Graaf Pallavicini moet vóór zijn vertrek gezegd hebben, dat hij die zelfde toer ditmaal weer eens wilde ondernemen, en niet onmogelijk is het dat hij en de heer Crommelin deze gevaarlijke onderneming met hun leven hebben moeten boeten. In de te Weenen verschijnen de bladen wordt gemeld dat de Ne- derlandsche gezant aldaar, de heer Mazel, ziek geworden is tengevolge van den schrik over het lot van den heer Crommelin. Er werken dertig lieden op den Gross-Glockner aan het wegruimen der lawine, onder welke zich, naar men vermoedt, de verongelukten bevinden. Dinsdag den 29n Juni 1886 werd de gewone algemeene verga dering gehouden van de Alg. On- derl. Verzekering-Mij. bij besmet telijke ziekten «de Philantroop» ge vestigd te Bolsward. De rekening en verantwoording van het boekjaar 1885 en de ver slagen van de directie en hh. leden van den Raad van Toezicht, werden aan de deelhebbers medegedeeld. Daaruit en uit de verdere opgaven van de directie bleek, dat in 1885 voor 99 ziektegevallen in 80 huis gezinnen was uitgekeerd f 7230 ter wijl in het eerste halfjaar van 1886 was uitgekeerd voor 103 ziektege vallen in 82 huisgezinnen f5730, samen alzoo f 12960,00. De ontvang sten bedroegen in 1885 f2703,72 en in het eerste halfjaar van 1886 f 3270,7672, samen f 5974,487s- Van den omslag over de deelhebbers van 1885 is slechts f1692,5872 ont vangen. De directie daartoe gemachtigd door den R. v. T. besloot het te te kort van 1885 niet verder in te vorderen van hen, die liever wensch- ten verschoond te blijven, maar de som der bijheffing, voor ieder die dat nemen. Maar het verhaal heeft u aangegrepen; laat het overige tot een anderen keer. Neen, zeide Francesco. Ik ben den steen, die mij op het hart drukt, begonnen af te wente len en ik ga voort, al hoorde mij niemand aan! Nu, ik hoor u zoo gaarne aan, hernam Carlo. Het doet mij genoegen, een blik te mogen wer pen in het boek uws levens. Niets schooner dan het vertrouwen Goed, dan ga ik voort, zeide Francesco. Daar gij een menschenkenner zijt, behoef ik u niet te zeggen, wat ik gevoelde, toen ik dit hoorde. Ik stond spra keloos voor haar en wilde haar vergiffenis vragen. Maar ik zweeg - ik vatte het plan op, haar naar -• brengen, waar ons nie- °la vond dit goed. <e heb- beter uitkwam, renteloos te laten openstaan, om het bedrag te kor ten, iDgeval de deelhebbers aan spraak op uitkeering kunnen doen gelden. Dit besluit werd tevens ge nomen omdat het plan bestond een Naaml. Vennootschap op te richten met een flink maatschappelijk ka pitaal. Het tekort van 1886 werd overigens geheel en al vrijwillig gedekt zonder bezwaar voor de deelhebbers. Voorziende in de vacatures van 2 leden van den R. v. T. werd de heer jbr mr. J. H. F. IC. vanSwin- deren, aftredende in 1886, herbe noemd en in de plaats van dr. S. Sr. Caronel, die door vele bezighe den verhinderd werd langer aan te blijven, verkozen de heer dr. L. A. JË. Sluijterman te Workum, die de betrekking aanvaard heeft. Den deelhebbers werd medege deeld dat de heer S. H. Prins te Bolsward is aangesteld als mede directeur der Maatpij. in plaats van den heer J. W. Tuinenburg, thans te Gouda woonachtig. Aan de directie en hh. leden van den R. v. T. werd ten slotte een woord van warmen dank toegebracht voor de nauwkeurige administratie en goed beheer, terwijl nog in her innering werd gebacht, hoeveel nut «de Philantroop» reeds had gesticht door de vele uitkeeringen, die on derscheidene huisgezinnen ten goede waren gekomen en hoeveel redenen van erkentelijkheid bestonden voor den ruimen geldelijken steun, dien door enkele wezenlijke philantropen was verleend. Het buitengewoon heerschen van roodvonk heeft de jeugdige Maatpij. bijzonder getroffen. De grondsla gen van berekening en de tarieven zijn verbeterd en gewijzigd naar de statistische gegevens in verband met de ervaring van de onderlinge Maatpij. Om de vrees voor bijheffing voor het vervolg weg te nemen en tege moet te komen aan den algemeenen wensch dat de Maatpij. een waar- borg-kapitaal zal bezitten, waardoor de leden zich voor viste premie kunnen verzekeren, werd ten over staan van den notaris W. A. Pee reboom te Bolsward een akte verle den van de Naaml. Vennootschap, on der den naam van: «Algemeene Verzekering-Maatschappij bij be smettelijke ziekten de Philantroop», gevestigd te Bolsward, waarvan de statuten bij Koninklijk besluit van den 15n Juni 1886 no. 58 zijn goed gekeurd. Het Maatschappelijk kapitaal is gesteld op f 100,000, behalve eene som van f 10,000 die afzonderlijk gestort is tot. voorziening in het te kort van 1885 en volledige dekking van het tekort van 1886, waarop niet teruggekomen zal worden. De verzekeringen worden ver volgens gesloten naar het nieuwe tarief, zoodat contracten zullen worden aangegaan voor uitkeerin gen van KI. A f 10, B f 15, C. f 20, D f30, E f50 en F f 75, tegen een vaste premie van per jaar per Va jaar per V4jaar A/0,42, /0,23, /0,12, B - 0,63, - 0,34, - 0,18, C - 0,84, - 0,45, - 0,23, D - 1,26, - 0,66, - 0,34, E - 2,10, -1,08, - 0,55, F - 3.15, -1,61, - 0,82. Als Commissarissen treden op de heeren: Jhr. mr. J. H. F. IC. van Swinderen Pres., C. W. C. T. Vis ser Vice-Pres., mr. C. Witholt Secr., Syracuse terugkeerde, bouwde ik op zijne edelmoedigheid. Van dezen had ik bewijzen en ik speculeerde dus op de deugd vaj een ander, ofschoon ik zelf een zondaar was, en hiervoor vraag ik dé vergiffenis van Carlo! Hoe? riep deze opsprin gende, vraagt gij van mij ver giffenis? Wat beduidt dat? In wel ken samenhang sta ik tot u, tot Filomela? Dit zal u spoedig blijken, hernam Francesco. Luister. Toen Filomela wist, dat ik niet ongene gen was om den wensch van mijn broeder te vervullen, werd zij be daarder en gelaten. Maar in haar vochtig oog was nog de smart te lezen over het verlies van hem, dien zij boven alles beminde. Ik herinnerde mij mijne fout zoo vaak ik haar beschouwde. Maar ik was te laf haar alles te bekennen, te lafj te sterven; ik weifelde N. L. J. Bruinsma, en dr. L. A. JE. Sluijterman als Directeuren de heeren: C. W. Eisrna en S. H. Prins, - Door den minister van Wa terstaat is aan het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging ter be vordering van Zondagsrust kennis gegeven, dat het verzoek van dat bestuur wordt voldaan, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, indien de afzender van zijn verlangen daar omtrent op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. Op de Woensdag jl. te Lon den gehouden hondententoonstelling in het Royal Aquarium heeft de heer F. Onderwater te Dordrecht een eersten prijs behaald met zijne Great Danes. De straatjeugd vermaakte zich Maandagavond met het uitjouwen eener vrouw in de Joden Breestraat te Amsterdam en natuurlijk verza melde zich eene meer en meer aan groeiende volksmenigte. De politie bemoeide er zich eindelijk mede en op haar verzoek is zij met eene vigelante, voor eigen rekening, naar hare woning vertrokken. Eene vrouw met twee jeugdige kinderen werd gisterennacht in licnt beschonken toestand op het Damrak te Amsterdam in hechtenis geno men, daar zij zich schuldig maakte aan bedelarij en de kinderen, vol gens getuige, heimelijk mishandelde, om dan door hunne tranen het me delijden van het publiek op te wek ken. Bij het verdrijven van bezoe kers uit het Volkspark te Amster dam werd Zondag een politieagent door een onbekende met een mes over de vingers der linkerhand ge sneden. Tegen een commissionair, die Maandagavond op de Geldersche kade te Amsterdam wegens open bare dronkenschap is in arrest ge nomen, zal wegens het dragen van een wapen eene strafrechterlijke vervolging worden ingesteld. Eene met scherp geladen revolver werd op hem bevonden. - Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Cl. geseind: De heer F. van der Goes, assu radeur alhier en schrijver der bro chure Majesteitschenniswaarin hij voor Domela Nieuwenhuis partij trekt, is heden (Dinsdag) te 2 uren 30 m. onder het geroep: «gij be hoort tot Recht voor Allenga naar het Volkspark!», door honderden van de Beurs afgedrongen. Tegen zekeren G. v. D., die op den 2 ln. Juni te Leiden in het water der Vischmarkt gesprongen is, werd dezer dagen door de poli tie aldaar proces verbaal opgemaakt ter zake van verzet tegen haar, en zulks naar aanleiding dat hij in het openbaar den directeur der werk inrichting had uitgescholden en een winkelier aan den Nieuwen Rijn met doodschieten bedreigd had, toen deze aan zijn kantoor met van hem koopen wilde. Ongeveer half elf ure Maandag avond stapte aan het «Hotel Paulez» te 's Hage, een groot reisgezelschap af, bestaande uit omstreeks zestig Amerikaansche dames en eenige heeren. Aan het hoofd van dit gezelschap staat de rev. Lafayette C. Loomis en liet de dingen hunnen loop. Zoo naderde de dag waarop ik met Fi lomela voor het altaar trad. Zij werd mijne vronw! Nooit was ik ernstiger, dan in dit uur. Het ja der schoone bruid, dat mij met eene hemelsche vreugde moest vervuld hebben, deed mij gevoelen, dat ik het door eene slechte daad verworven had! O, Carlo, ik zwijg over de gemoedstemming van eene vrouw, die haren vroegeren geliefde het grootste offer bracht, door zijnen wensch te vervullen, ik zwijg over alles wat kort na ons huwe lijk volgde en zeg u alleen, dat wij eenige dagen later reeds in volle zee waren. Een fiere driemaster zoude ons naar Amerika brengen. Den kapitein kende ik niet, maar ik zag spoedig dat hij een degelijk zeeman was. Jammer dat de dood hem trof, toen wij door de strsat van Gibraltar waren. De matrozen sloegen aan het muiten en wendden A. M., die gewoon is, in gezelschap van eenige andere geestelijken met dames, die daartoe den wensch uit spreken, reizen door Europa te maken. Evenals voor twee jaren, is thans Nederland aan de beurt. Maandagmorgen is een arbeider, werkzaam op het terrein van de in aanbouw zijnde R. K. kerk te IJselstein, met zijn linkerarm in aanraking gekomen met het ijzeren kamrad eener aldaar staande lier, waardoor hij eene ernstige verwon ding aan dat lichaamsdeel bekwam en zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Hij wilde, naar het schijnt, onder het opwin den een gedeelte van het touw, dat niet geleidelijk was opgedraaid, nog in orde brengen, en zag ge lijktijdig naar een anderen kant om, waardoor eerst zijn hemds mouw en vervolgens zijn arm, door het steeds doordraaien van de lier, door het rad gegrepen werd. Uit Alblasserdam wordt geschre ven: De twee jongelieden uit Alblas serdam, die door eene dolle kat gebeten waren en onler behande ling van prof. Pasteur gesteld z n, ziju na eene afwezigheid van 10 dagen teruggekeerd. Het ware wel te wenschen, dat er te Parijs iemand beschikbaar ware om ongeletterde Nederlanders terecht te wijzen en hun alle noodige inlichtingen te geven. Zondagnamiddag wilde de acht jarige W". v. W., zoon van den stoomboot-kapitein J. v. W., met behulp eener ladder, van de wal aan boord van de in de haven te 's-Bosch liggende stoomboot zijns vaders afdalen, met het noodlottig gevolg, dat het kind van de ladder tus chen de boot en den wal in het water viel en, vóórdat hulp kon worden aangebracht, verdronk. Maandagavond had op de kermis te Eindhoven een schromelijk onge val plaats. Een kermisganger, «in kennelijken staat» verkeerende, had in den door gaskracht gedreven tramway met dubbel spoor plaats genomen. Terwijl de wagens in be weging waren, sprong hij er uit en viel tusschen de rails, zoodat hij den getieelen tram over het lichaam kreeg en daardoor ernstige verwon dingen bekwam. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch men vreest voor zijn leven. Een werkman uit Eindhoven, 62 jaar oud, ging Maandag in eene nabijgelegen gemeente kersenpluk ken in een niet al te hoogen boom. Hij had het ongeluk daaruit te vallen, en was terstond een lijk. Te Groningen is een jong paartje den dag volgende op den trouw dag, met de noorderzon verdwenen, de op crediet gekochte huismeube len medevoerende. Maandag viel een knaapje van 7 jaren bij het spelen in de Eem te Baarn. Een klein kind was er slechts getuige van, waardoor het eenigen tijd duurde aleer de ouders het ongeluk vernamen. Na lang vergeefs zoeken mocht het slechts gelukken het lijkje te voorschijn te brengen. De buren van een koopman te hun koers naar Oost-Indië. Ik ging dus mijnen broeder te gemoet. Er was geen mogelijkheid ons te ont schepen. Er kwam een storm, een storm zoo hevig als de oudste matrozen vau den driemaster er geen beleefd hadden. Het schip ver loor de masten, het roer en werd op eene zandbank geworpen. Met groote inspanning redden wij ons leven; wij kwamen op een eiland, dat wemelde van vergiftige dieren; moerassen verspreiden eene onge zonde lucht, welke de koorts ver wekte; friseh water was er zeer weinig en dan ook scheen het eiland uit magneetbergen te bestaan, want alle onweders verzamelden zich er over en woedden met dubbele he vigheid. Daarbij kwam nog het ge brek aan levensmiddelen en we moesten van de weinige vruchten leven, die wij aan het strand von den. Onze redding was de brood boom. Van dezen aten wij allen Heerenveen, die afwezig was, be merkten, dat zich uit diens woning een sterke brandlucht verspreidde. Nadat men de deur had openge broken, bevond men, dat stoffen, die in een opene kist lagen en naar pe troleum riekten, smeulende waren. Die smeulende stoffen zijn nog tijdig uitgedoofd en met de kist door de politie in beslag genomen. Gisteren voormiddag zijn twee personen, die per lorrie langs den spoorweg reden, bij een wachtpost nabij Dieren daaronder geraakt; beiden werden gekwetst, genees kundige hulp werd onmiddellijk verleend. Tusschen Twekkeloo en Usseloo is in het veld het lijk gevonden van een onbekend persoon. Zekere B. H., knecht bij den heer P. Minnema te Gorredijk, was bezig bij den hooiberg. Hij sprong van circa 5 Meter hoog uit het hooivak met het ongelukkig gevolg, dat hij meer dood dan levend werd opge nomen en gedeeltelijk als verdoofd was. Di. Rinkes verleende zoo spoe dig mogelijk hulp, doch Maandag morgen is H. aan de gevolgen over leden. De overledene was, naar men verneemt, een goed vader voor zijn vijf jeugdige kindertjes, die nu als weesjes achterblijven. De moeder is juist op denzelfden dag een jaar geleden aan een operatie overleden. Esn opeen gestapelde massa ge perst stroo, bestemd voor de papier fabriek van den heer C. Kalff te Kampen, geraakte Zondagmiddag in brand. Ruim 90,000 kgr. verbrand den. De drie gemeentespuiten waren op het terrein aanwezig en hebben duchtig gewerkt. Oorzaak onbekend. Het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Wislrijdersbond, «De Kampioen,» zal, volgens besluit der laatste Bestuursvergadering, gedu rende de maanden Juli, Augustus en September tweemaal verschijnen in plaats van éénmaal per maand. In diezelfde vergadering werd de heer E. Kol te Amsterdam, thans penningmeester, benoemd tot onder voorzitter, en zulks in de plaats van den heer L. A. A. M. Ingenhousz te Breda, die bedankt had. De be noeming van een penningmeester wordt nu in de volgende vergade ring aan de orde gesteld. Door een ingezetene der gemeen te Groningen is aan den burge meester een som van f160 ter hand gesteld, met het verzoek dit bedrag te verdeelen onder de agenten van politie. 8EMEK69 RIEOWSr Er is toch nog iets echt oud- Hollandseh, iets naiefs overgebleven in de afstammelingen van ons volk in Noord-Amerika, voor zooveel zij in de Hollandsch sprekende gedeel ten wonen. Zoo bericht in de Grond wet van Michigan de heer JanLa- gestee: «De ondergeteekende is voorne mens om omstreeks den 15n Juni naar Nederland te vertreken om aldaar eenige zaken te verrichten en omstreeks half Augustus weer naar Amerika terug te keeren. «Die boodschappen hebben te ver richten in Nederland, kunnen die van hem opdragen, mits: de reis kosten van zijn verblijfplaats in Nederland naar de plaats waar men boodschappen heeft te verrichten, moeten vooraf vergoed worden, ter wijl voor de moeite niets in reke ning wordt gebracht. «Ook moeten zij, die goederen in Nederland willen gekocht hebben, daarvan het bedrag medegeven. «Indien men familie of vrienden gedurende vele weken, maar ook dit vo dsel begon te slinken, en de dood vertoonde zich in zijne af schuwelijkste gedaante. Veie ma trozen waren reeds uitgeput, velen konden nauwelijks rechtop staan, zij leden aan koorts ot aau scheur buik, eene ziekte, die door gebrek aan voedsel ontstaat. Filomela was nog gezond, zij was blijde spoedig van esn juk ontslagen te worden, dat zij niet uit vrijen wil op hare schouders had genomen. Ik zag het einde naderen en werd onverschil lig voor alles. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2