EEN GESPANNEN STUIK, eD - - hagedissen worden thans weer me- nigvuldiger in oostelijk Drente ge vonden, dan in de laatste jaren het geval was. Voor tien 4 vijftien jaren waren zij er zoo menigvuldig, dat er bij het omwerken van één per ceel wild groenland te Ees vier-en- vijftig adders werden gedood. Te Schoonloo werden door eenige per sonen destijds gedurende een Zon dagachtermiddag twee- en - veertig slangen gedood. Van de slangen bekwam mensch nog dier aldaar ooit eenig onheil. Zij vestigen zich vooral in den mest der schapen. Van adderbeten verneemt men nogal dikwijls. Hon den, die hen trachten te vernielen, worden niet zelden erg gebeten, waaraan zij eenige dagen lijden. In de gemeente Rolde werd ten vorigen jare in zeker huisgezin des avonds eene adder in het bed gevonden. Bekend is het alhier, dat koud wa ter een goed middel is om dadelijk bij eenen adderbeet te worden aan gewend. Men wil weten, dat de adders, slangen en hagedissen zich bij eene ophanden zijnde weersver andering het meest boven den grond vertoonen. Naar de Zn. Cl. verneemt, is een koe van den arbeider P. B., te Daarle, lijdende aan dolheid, althans zoo wordt gedacht door een veearts, wiens raad men in deze heeft in geroepen. Deze koe is in Augustus des vorigen jaars door een hond gebeten, die toen reeds van dolheid verdacht werd, doch tot op heden (had men niet de geringste teekenen van ongesteldheid waargenomen In een Friesch dorp staat op een bord jinitet uisin mar dromeen etekin» (niet het huis in, maar daarom heen het hek in). Te Groningen heeft het water weder een slachtoffer geeischt. Twee soldaten gingen Woensdagavond zwemmen, waarbij de een in de diepte verdween en niet door zijn kameraad gered kon worden. Na lang zoeken is het lijk gevonden. De milicien was van de jongste lichting en te Onstwedde woon achtig. GeMENGD NIEUWS, In een artikel «de statisiek en de dames» berekent de Avondpost dat voor vrouwen de kans om nog te huwen voor 34 jarige ongehuw de vrouwen is 0,5044 en voor eene 35-jarige vrouw 0,4589, dus bene den de helft. Het oude-vrijsterstijd- i perk begint dus tusschen den 34 en 35-jarigen leeftijd. Wiskunstig zuiver berekent, vangt dat tijdperk 1 aan op 34 jaar en twee weken. Naar de Brusselsche bladen mededeelen blijkt het ongelukkige slachtoffer van St.-Gilles te zijn, zekere mejuffrouw Emma, genaamd Augusta Beeckman, vroeger win keljuffrouw bij een schoenmaker. Zij was noch jong, noch mooi meer en behoorde tot een zeer fatsoenlijke familie te Brussel. Bovendien was zij bemiddeld genoeg om van haar renten te leven. Den 18den Juni ging zij op reis, onder voorgeving van haren vroegeren voogd, die in de buurt van Gent woont, te gaan bezoeken. Zij heeft zich daar echter niet vertoont. Toen werd er een sloep uitgezet en beiden werden gered. Toen dezer dagen de klein dochter van een spoorwegbeambte te Eltville hare grootouders wilde bezoeken, vond zij de deur gesloten. Zij liet ten slotte de deur open steken en vond de beide oudjes door revolverschoten getroffen te bed lig gen. Alleen de grootmoeder gaf nog teekenen van leven, doch ook zij over leed spoedig. Het schijnt dat de man eerst op zijne vrouw heeft ge schoten en daarna het wapen op zich zelf gekeerd heeft. Uit een briefje bleek, dat beiden na rijpe- lijke overweging besloten hadden van het leven te scheideu. De oude lieden verkeerden in goede omstan digheden. Naar uit Napels gemeld wordt, neemt de cholera in de provincie Lecca hand over hand toe. In en kele dagen tijds werden te Latiano alleen 700 ziekte- en 170 sterfge vallen geconstateerd. Geneesheeren en verpleegznsters worden naar de geteisterde plaatsen gezonden. Op aardige wijze gestraft. Een edelman had deelgenomen aan eene samenzwering tegen den Kei zer en hij werd veroordeeld om naar Siberië te worden verbannen. Men blinddoekte hem; hij werd in een gesloten rijtuig geplaatst en zeven etmalen reisde men voort, en hield alleen stil om te spijzigen. Eindelijk gevoelde hij dat men Siberië moest bereikt hebben en bespeurde in doods- a: gst dat het rijtuig stil hield. Men nam den blinddoek af en hij was in zijn eigen huis te St.-Petersburg. Men had hem al dien tijd in de stad rond gereden, maar het middel bleek uitstekendde vrees genas hem ge heel van den lust tot samenzweren. Het Hof van assises te Algiers heeft zekere Ali ter dood veroor deeld, die zijn broeder uit lust om hem te bestelen had gedood, en het lijk in twee stukken in de rivier had geworpen. Hoe komt men toch aan den naam Canard, Ente, eend (liet laat ste, zonderling genoeg, niet iu ge bruik!) voor verzonnen dagblad be richten meestal niet onaardige, dik wijls geestige verzinsels? Deze kwestie, onlangs te Parijs in een Internationalen journalisten kring ter sprake gebracht en aldaar door een Belgisch verslaggever uit een vergeeld, oud courant-exemplaar opgelost, kan zeker wel op de be langstelling van bet lezend publiek rekenen. Het blijkt dat Brussel de eer heeft de geboorteplaats van de Eend te zijn en de vader van genoemde schutsengel der periodieken in onze «slechte tijden» een geleerde van de Belgische akademie met den Hollandschen naam Comelissen was. Hij wilde eens zien hoever «de lichtgeloovigheid van courantenre dacteurs» ging, vertoornd als hij was over vele tegenstrijdige geruch ten op politiek gebied en over de misvattingen waaraan dejournalisten zich bleken schuldig te maken. Daartoe zond hij een geacht blad het volgende verhaal: «Men heeft dezer dagen een merkwaardige proef genomen met de vraatzucht der een den. Twintig eenden werden tezamen opgesloten. Een er van wordt na eenigen tijd uitgehaald, gedood, fijngehakt en in dien toestand den anderen voorgezet Deze lieten niet een veertje over doch vraten het gehakt schoon op dat het water van het meer zal afleiden, is plechtig geopend. De droog te leggen en te houden vlakte is meer dan 25,000 hectaren groot. Tot dusver verdampte het water des meers 300,000,000 stères gedurende eiken zomer, en was het meer een moeras, dat vreeselijke gevolgen had voor de gezondheid der omwonende bevolking. Vermits de bodem van het meer zeer vrucht baar blijkt, wordt ook in dat opzicht groote verwachting gekoesterd van deze kapitale droogmaking. Nabij IJidiz-kiosk te Constan- tinopel zijn den 29sten Juni ruim vijftig huizen een prooi der vlam men geworden. De Sultan zelf, die den brand van zijn paleis opmerkzaam volgde en over de snelle uitbreiding van het vuur zijne groote opgewon denheid nu eens niet verborg, sprak het eene bevel na het andere uit en liet de ministers en hoogste waardigheidsbekleeders zeiven de hand aan 't werk leggen. Het vuur werd door een heftigen noorden wind aangewakkerd en duurde vier uur omdat de brandweerbrigade uit Pera, eerst namens den Minis ter van oorlog verlof tot uitrukken moest krijgen. Er zijn, vreemd ge- noeg, geene menschen omgekomen. Om het bederf van dranken in gedeeltelijk geledigde flesscben te voorkomen, is door A. Gay een toestel uitgedacht. Ten einde te be letten dat de lucht of andere scha delijke stoffen invloed op het in de flesch overgebleven vocht uitoefe nen, wordt in de flesch een caout chouc zak van gelijken vorm al deze gebracht; deze zak is bevestigd aan een kurk, welke, om der lucht - i1 knipte, onbemerkt door de beide verliefden, met het oog tot de bin nenkomenden en begon: Mijnheer Dubois, mijnheer Volemont, mag ik u eens voorstel len: Mijnheer Léon, de beminde van Betsie, mijn vroegere dienstbo de en hier Betsie zelf.... Gaat zitten, gaat zitten Nu begon het wêer een beurt te krijgen. Men sprak over de warmte van dezen zomer, van den ophanden ziinden herfst, van den terugkeer der Parijsche wereld. Eensklaps zei mevrouw 6 ure de Blotrede gehouden door dr. Van Gheel Gildemeeeter, pred. te 'a Hage. Het feest kan in alle opzichten welgeslaagd heeten. Maar, mijnheer Léon, wat heeft u daar een allersnoeperigst dasje om Léon kleurde. Vindt u, mevrouw? Ja, beelderig, niet waar Betsie? Deze sloeg haar oogen neer. Mevrouw naderde Léon, boog zich naar het halssieraad in kwestie en riep plotseling uit: Gut, wat een pracht van een speld zit daarop! Léon zei niets, doch kleurde nog sterker. Wat een prachtwat een pracht! ging mevrouw voort; 'k wist niet dat die spelden nog in de mode waren, mijn man zaliger had er juist zoo een. Kom, die is toevallig, vervolgde mevrouw, terwijl zij steeds naar de speld keek, zij lijkt als twee druppelen water op die van mijn man. Even wendde mevrouw het hoofd om en keek naar Betsie. Deze beantwoordde dit door een gilletje, schoof van haar stoel, bleek als de dood. Haar bruidegom stond nu plot seling op en riep Mevrouw u beleedigt mij en LEGER EN VLOOT. De op te richten militaire echoot voor vrij- willigers, dingende naar den rang van offi cier der infanterie, waarvan reeds gistere» kortelijk melding is gemaakt, zal, naar men verneemt, in denzelfden geest worden inge richt als de tegen woord ge artillerie-cursus le Delft. De school zal toegankelijk zijn voor jonge lieden, in het bezit van het diploma eind examen van Hoogere Burgerschool of andere inrichtingen voor middelbaar onderwijs en voor de velen, die met goed gevolg admissie- examen voor militaire inrichtingen ter op leiding tot officier hebben afgelegd, doch niet geplaatst konden worden boven het vereischte aantal 't Zijn vooral deze krachten welke het legerbestuur niet wil laten verloren gaan. De cursus zal drie jaren duren, waarvan het laatste jaar door de adspiranten bij een der infanteriekorpsen zal worden doorgebracht. Als standplaats van de nieuwe instelling is voorloopig Haarlem sangewezen. u vragen aau ecu o. u* u., toegang te verschaffen, in hare lengte mevruu„ doorboord is. Op die wijze zwelt mijn aanstaande! de caoutchouc zak naar mate de J i :n. inhoud van de flesch vermindert, ah deze ]d Tan u is en wordt die inhoud alzoo van de jL'Juist daarom! Dus zij is van u. Dus zij is de buitenlucht afgesloten. Gay heeft proeven genomen op Visie? wijn, bier en azijn: de proefnemin- tj gen duurden vijftien maanden bij arme melSJe k™°P °P temperaturen vai 0 tot 25 graden kmeen vo?r f.reeP deJa en hebben uitnemend voldaL pon va? deze en etamelde: (Stampast.) vi- Vergeving, mevrouw, verge Het is verkeerd1. te werken, Wordt je gek meid, riep Léon als men niet in een gescbikten toe- Toen schoten de vreemde heeren stand daarvoor is; t0e? grepen Léon vast en sloegen 2. te denkin, dat iemand des te de boeien om zijn handen.. Eerst krachtiger wordt, dec te meer hij eet; verweerde hij zich sterk, doch viel 3. laat naar bed te gaan en vroeg spoedig door de mand, daar hij door op te staan en zich dan te verheel- de houding zijner verloofde moeielijk den, dat ieder uur aan den slaap de waarheid loochenen kon. Zij be- ontroofd, winst is; kenden dan ook heiden de daders 4. te meenen, dat als werken goed te zijn van een brutalen diefstal, is, overwerken heter is; waarvan de weduwe drie maanden 5. te denken, dat de kleinste ka- geleden 't slachtoffer was. mer in liet huis groot genoeg is Terwijl zij met hare kinderen en voor slaapkamer; de kindermeid aan't wandelen was, 6. te gelooven, dat kinderen even werden haar al hare gouden siera- hard kunnen werken als volwasse- den en eenig geld ontstolen. nen en dat zij des te meer leeren Mevrouw, die hare keukenmeid hoe meer ze werkenvolkomen vertrouwde, had toen geen 7. te slapen in den tocht, in welk gedachten op haar. Bij dit bezoek jaargetijde ook.nu viel haar oog eensklaps op de 8. te gelooven, dat er geneesmid- gouden speld, welke den das van delen bestaan, die tegen alle kwa- jen aanstaande van Betsie LETTEREN EN KUNST. Aan het op 5 en 6 Juli te Utrecht afge nomen examen ter verkrijging van het diploma 1 der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, hebben deelgenomen negen candidaten. Toegewezen zijn diploraata voor de vakken B en D, klavierspel en klavieronderwijs, aan de dames van Murle uit Utrecht, Van Driel uit Amersfoort, Mouton uit 's-Hage, Smit uit Amsterdam. Van Cleef uit Zwolle; voor het vak B, klavierspel, aan de dames Stroo ~n Orre uit Amsterdam en Van der Gaag uit 's-Hage; voor de vakkon B en D, viool spel en vioolonder wijs, aan den heer Sicking uit Wormerveer. De inhoud der vierde aflevering,welke heden verscheer, van het ^Tijdschrift voor Geschiedenis-'', bevat het navolgende: Het ontstaan der republiek in de Ver- eenigde Nederlanden uit de leenstaten der Middeleeuwen door G. Meijer Een blik op het binnenlandsch beheer van Frankrijk vóór de omwenteling van 1789 door dr. J. G. Scblimmer (slot). De Hinkebsan door dr. D. Burger. De gebeurtenissen in Bulgarije 1885 door L. Wicbera (vervolg) De partijen in de nationale conventie van den val der Gi rondijnen tot den val van Robespierre, door A. de Prieater Mededeelingen: De dood van Paus Alexander VI Beantwoorde vragen. De volgende aflevering zal eene psycholo gisch historische studie van prof. P. J. Blok bevaiten, getiteld: ,/De meeningen van "Wil lem van Oranje omtrent den godsdienst." len helpen. sierde en die een deel van den diefstal uitmaakte. Daarop had zij naar de politie gezonden, met kennisgeving van baar plan om op bovenverhaalde .jo B„.eener wijze bekentenis af te dwingen. Parijsche dame zou gaan trouwen. Zooals men ziet is de list volko- J steeds met het men gelukt. Men vond bij huiszoe- - -i oootrdpn voorwerpen; was nog In de gemeente Ampuis(Rb6ne) Q0CU vi»reu e heeft een grondbezitter, terwijl hij des Den volgenden dag hakte men wê avonds zijn wijngaard tegen de stroo- der een fijn en zette ze den acht pers bewaakte, bij ongeluk zijn knecht -- doodgeschoten en zijn jachthond zwaar gekwetst. Het getal der personen, die tengevolge van het spoorwegonge luk bij Würzburg het leven verlo ren hebben, is thans tot 17 geste gen. De voormalige Griekscbe mi nister Delyannis bad indertijd een bond, die op een tocht van Piraeus naar Constantinopel bij ongeluk over boord in zee viel. Delyannis verzocht den kapitien te stoppen en een boot neer te laten om bet dier, waaraan hij zeer gehecht was, te redden. «Onmogelijk», zeide deEn- gelsche kapitein, «mijn bevelen zijn gestreng; ik mag onderweg met stoppen, tenzij er een mensch over boord valt.» Een oogenblik later lag Delyannis in de volle zeebij was over boord gesprongen en zwom met zijn hond de boot achterna. aer ecu uju c tien overgeblevenen voor, die weder alles-verorberden. Zoo ging het voort en den negentienden dag at de laat ste eend de voorlaatste met huid en haar op. Men kan de laatste eend nog levend zien. Brussel enz.» Dit berichtje deed de ronde ook in Amerika, terwijl som ige redac ties er zelfs bijvoegden dat ze het laatste dier hadden aangekocht. Vandaar de naam Canard voor de bekende kleine pikanterieën van verslaggevers. Zij dateert dus vol strekt niet uit het laatste der 18e eeuw. Het meer ICopais, in Boeotië welks drooglegging bet eerst ir 1846 door den Franscben ingenieur Sauvage werd ter sprake gebracht, is thans in werkelijkheid droog gemaakt. Eene FraDsche maatschap pij heeft, met den ingenieur Pochet aan het hoofd, de zaak gelukkig ten einde gebracht. Het kanaal, ver De gewezen keukenmeid e die Als iemanddie steeds met net «groote volk» opgemeenzamen voet king al de gesto.en vi had omgegaan, «kende zij haar we- zelfs f'et gestolen geld reld» en ging haar voorgenomen onaangeroerd. Dit moest zeker als u;; bruidschat dienen! LAND- TUWOUW EN VEETEELT. Men schrijft uit Aalsmeer: Deden eenige weken geleden de aardbe- ziëaakkers een ruimen oogst verwachten, d8 opbrengst valt thans niet mee: ze is verbe neden die van vorige jaren De koude nachten hebben de vruchten niet tot vollen wasd m doen komen, een groot deel blijft klein cn verdort a^n den stengel. Bovendien is de geweldige droogte bij dag oorzaak, dat menige plant verdort. Kweekers, die vroeger soms duizend en meer potjes per dag konden plukken, brengen het dit jaar niet verder dan tot 600 a 700. Het is nu iu het drokst van den tijd. lederen dr»g varen er vj. r .chuiten naar Am sterdam, die gemiddeld san.en 1200 bakken, elk mtt 20 potjes meenemen. Driemaal per week vaart «.r bovendien een schip naar Rot terdam en een naar 's Hage. Een achttal commissionairs belasten zich met het vervoer en den verkoop der aard beien. De kweekers zorgen zooveel mogelijk hunne bakken op tijd gereed te hebben, deze worden des avonds afgehaald en den volgen den avend ge edigd terug bezorgd. In een goedkoopen tijd als deze, wanneer het potje vaa 2 tot 4 cent opbrengt, schiet er echter weinig voor den kweeker over: de onkosten zijn nogal aanzi nlijk. Velen houden daarom mtt het plukken voor onze groote steden op en zenden de vruchten in groote vaten naar Engeland Voorzien van de nog ontbrekende ingrediënten, vooral suiker, komen ze in ons land als geconfijte aardbeien weer terug. Ons dorp is thans een bezoek overwaard. Daar alle tuinen door flinke, diepe slooten gescheiden zijn, heeft men gelegenheid roeiende alle tuinen U doorkruisen en zijne oogen den host te geven. huwelijk met haar bruidegom bij haar vroegere mevrouw bekend maken. Na de gewone voorstellingen en plichtplegingen ging men zitten. Betsie, Betsie, ga je 't dan eens wagen (Deze moeite doende om te kleu ren) Wel ja, mevrouw. En is dat nu je aanstaande? Al zeg ik 't in zijn gezicht, 't is een knappe vent. De aanstaande boog. Men sprak over koetjes en kalf- ijes. Eensklaps zei mevrouw: Nu, maar dat doet me ge noegen. Op dat woord genoegen drukte zij bijzonder sterk, ging daarop met iets ondeugends in 'toog naar de deur en zei Betsie, ik ben dadelijk terug boor, 'k moet even Marie in de keu ken iets zeggen. Ecsnigeu tijd nadat mevrouw was terug gekeerd, werd er aan de deur getikt en twee heeren traden binnen. Mevrouw stoof naar ben toe •uiascnai mcGGu. De verliefde en verloofde luidjes werden door de politiebeambten wreedaardig in hun plannen ge stoord en «vieren» thans hun bruids dagen, gescheiden van elkander, in de milder gezellige eenzame ge vangeniscel. RESHTSZAKES3. Het verzoek van G. Hoogendoomte 's-Hage, om gratie van zijne veroordeeling tot 8 maanden cel wegens laster mi eenje- drukt en verspreid geschrift, is afgewezen. KERKNIEUWS. Chr. Geref. Kerk. ^7 Juli werd op het landgoed //Beeckensteijn" bij Velsen het drie en twin tigste christelijk nationaal zendingsfeest, on der begunstiging van prachtig weder, gevierd. Eeu talrijke menigte feestgangers waren te, j andere! plaatse; men schat het aantal op minstens v: tienduizend. Om 10 uur werd hit feest geopend door den heer Knottnerus, pred. te '-Hage, er nadat gedurende den dag met geringe tns- schenpoozen verschillende predikanten lot het publiek hadden gesproken, werd te ongeve A.. MARKTBERICHTEN, AMSTERDAM, 9 Juli, De prijxen d*r Aardappelen waren al» volgt: Rijnsburgers fl.50 a 1.80; Katwijkcr Zand f4.a 5.—: Andijker Muisjes f 0 a 4,50; do. rende f3 50 a 4 Westlandsche Klei in manden f2.n 2.50; do. losse fl.80 a 0*—dito Klei Muisjes f4a 4.20; dito Zand f 3 40 a 3.60; Friesche Dokkumer Jam men f0. - dito EDgelache f0.—alles bere kend per mud. Aangevóord 13 var6chc ladingen. Suiker Biet en Geraffineerd zonder ver andering. Katoen zeer vast. Aug. 28 ct. gedaan en blijft, aldus koopbaar. Tin zeer vast masr onveranderd. Op Donderdag 29 dezer komen alhier in veiling, ongeveer 10.300 blokken Banka, lig gende te Amsterdam en 12.900 bl. Banka liggende te B,otterdam. i'etroleum onveranderd. Loco f 7.75 E. Sept./Dec. f8 E. Gonsumtie f9. .«vvvw op levering fl hooger. Nov. f213. Notc.mg van d« Commissi» voor d*h Rogge op lovering weinig ver- Oct. f127, 128, 127. t.ug van Mvjane Tbole. Koolsaad rast. Raapolie willig, lo. Sept./Dec f221/- Lij'no'.ie prijshoudend; vliegend i*- f22; ;o. Aug. f225 s- Zaandam, 7 Juli. F' mar -t winger-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3