gen eenigen tijd zal verwijlen om die schoone producten van kunst te bewonderen. Wat betreft de tentoonstelling der 9 Nederl. teeken6cholen, ook daar zal men met genoegen vertoeven. De stillevens, crayon-teekoningen op elk gebied en tal van andere zijn een bezoek overwaard. Men bedenke dat bier Nederlanscbe kunst- produkten zijn tentoongesteld; moge dit een aansporing te meer zijn, om van zijne belangstelling daarin te doen blijken. De Koning en de Koningin zullen morgen met een extra trein van Soestdijk naar Den Haag gaan. Woensdag zal de KoDing dan de Staten-Generaal openen, na in den voormiddag te half tien uur de leden der Tweede Kamer, alsmede het nieuwe lid der Eerste Kainer, den beer A. C. Wertbeim ten paleize te hebben beëedigd. De algemeeue bazaar van de vrouwen-vereening «Tesselschade» zal te Scbeveningen gehouden wor den op 2730 Juli a. s. in bet pa viljoen van H. K. H. de prinses van Wied. De Czaar van Rusland beeft dr. Mezger te Ams'.erdam, begiftigd met de Stanislaus-orde der 2e klasse met de Ster. Door den Russiscben gezant graaf Kapnist en den gezantschapssecre- raris prins Llow zijn de versierse len dier orde Vrijdag persoonlijk aan den beer Mezger overhandigd. Gravin Bylandt, vergezeld door baar echtgenoot, den Nederland- schen gezant, den consul-generaal May en den consul Maas, openden Vrijdag te Londen de onlangs op gerichte Nederlandsche armhuizen, met de inrichting tot verpleging van herstellende zieken te Old- Charlton, in de nabijheid van Wool wich. Graaf Bylandt en de predi kant Adama van Scheltema voerden bij de plechtigheid het woord. Blijkens het verslag van den geneesheer-directeur van het gesticht Meerenherg over het jaar 1885 zijn de plannen tot uitbreiding van het gesticht vastgesteld, en zal op het terrein een gebouw van 400 lijders weldra bijgebouwd worden. Ofschoon deze beslissing de bezwa ren der overbevolking niet eensklaps opheft, geven ze het gegronde voor uitzicht dat hieraan eerlang zal worden tegemoetgekomen, al draagt ook de wijze waarop dit zal ge schieden, niet de volle sympathie van den directeur weg. Met een woord van waardeering wordt melding gemaakt van het overlijden van jhr. Q. Hoeufft, en van het vertrek van dr. W. M. Smit wegens redenen van gezondheid. In plaats van dr. Smit werd tot 2e-geneesheer benoemd dr. De Snoo, tot 3e-geneesheer dr. W. Coerten, tot 4e-geneesheer de arts G. Jel- gersma. Bij de mannen-afdeeling zijn thans 50, bij de vrouwen-afdeeling 52 be dienden in betrekking, uitsluitend belast met de oppassing der patiën ten; terwijl 14 mannelijke en 11 vrouwelijke bedienden indenoecono- mischen dienst voorzien. Het aantal werklieden bedroeg 48 mannen en 11 vrouwen, zoodat het geheele dienstpersoneel bestaat uit 112 man nen en 74 vrouwen. Op 1 Januari 1885 waren aan wezig 919 lijders, waarvan 448 mannen en 471 vrouwen. Op 1 verdediging kon tegen de vijande lijke overmacht niets baten. Er was slechts een middel, het huis in bran! steken en dan vluchten. Francesco ijlde naar den zolder met eene lont in de hand; weinige minuten later steeg eene vuurzuil uit het dak op en het gebouw stond in lichter laaie. De wilden weken terug. Torra had een kogel in het been gekre gen en bleet liggen, blootgesteld aan de vallende brandende stuk ken hout. De wilden meenden, dat de blan ken zich nog in het huis bevonden en het spoedig zouden moeten verlaten. Maar dit was reeds lang gebeurd. Francesco, Carlo, Vinetta en de overgebleven knechten hadden den tijd ten nutte gemaakt en waren achter de heuvelen verdwenen, die le plavtap-* van alle kanten om- -n naar het strand '•>n. Januari 1886 bedroeg hun aantal 914, waarvan 450 mannen en 464 vrouwen. Van de verpleegden zijn in 1885 hersteld 23, verbeterd 8 en overle den 65 patiënten. Het aantal in 1885 opgenomen bedroeg 99; daarvan waren 50 on gehuwd en 10 weduwen of weduw naars. Naar hunnen godsdienst verdeeld, waren van die 99 het meerendeel, 66, Protestant, 26 Roomsch-katho- lieken en 7 Israëlieten. Naar hun beroep 15 arbeiders, 11 landbouwers, 1 schipper, 1 militair, 5 kooplieden, 6 geleerden, 10 andere beroepen uitoefenende en 45 zonder beroep. Het grootst aantal opgenomen was tusschen 30 en 40 jaar oud, daarna tusschen 40 en 50 jaar. Het meerendeel 83 had lager onderwijs genoten, 4 hooger onderwijs en 12 geen onderwijs. Voeding, kleeding, ligging, rei niging en verpleging lieten niets te wenschen over, terwijl mede voor afleiding der patiënten werd zorg gedragen door concerten, tooneel- uitvoeringeu, kerstboom, enz. Na den afloop der overgangs examens aan het Gymnasium alhier zijn door curatoren bevorderd: van de 1ste naar de 2de klasse: Chr. S. Gorsira, C. Vis, J. Breebaart, J. J. de Graaff, P. J. du Pui, C. Bakker, E. Hoefer, J. S. L Aghina, W. F. van Slooten, F. C. Boogaard, J. Mink Schol, J. H. Meyer, L. Po lak Daniels, T. T. Noyon, A. J. Mulder; voorwaardelijk: J. E. Avis, J. S. van der Goes Lieftinck, H. J. Burkens. Van de 2de naar de 3de klasse: A. Hemkes, A. Schurkink Kool, H. J. van Royen, II. Bakels, F. G. Moeton, J. L. Jarman, H. D. Tjeenk Willink, F. P. Vermeulen, K. Stam mes Cz., J. van der Veen; voor waardelijk: N. W. Buis; C. Schuit. Van de 3de naar de 4de klasse: J. P. Evertsz, J. C. Koopman, J. van der Molen, G. J. Schonte, J. R. Slotemaker, J. C. de Boer, A. Sluizer, J. Wiarda, J. Bierens de Haan, L. N. Cornets de Groot, L; H. Veenenbos, H. Over, V. Loosjes, P. Tideman; voorwaardelijk: J. A. N. Esche. Twee leerlingen werden door on gesteldheid verhinderd aan het exa men deel te nemen. Van de 4de naar de 5de klasse: J. B. du Puy, P. Tjeenk Willink, C. A. Derx, U. H. van Notten, M. J. Thooft, J. W. van Dapperen, W. Bok, G. A. Kniphuisen en A. J. Cnoop Koopmans; voorwaardelijk: W. Holleman en J. A. Vermeer. Eén leerling werd door ziekte ver hinderd aan het examen deel te nemen. Aan de 5e kl. A. naar de 6e kl. A H. P. M. Kraakman, P. de Roo de la Faille, I. M. de Jong Schou wenburg, J. Bakker Schut en H. E. Arriens. Van de 5e kl. B naar de 6e kl. B: W. M. Blom, J. Sipkes, P. Bie rens de Haan, C. A. H. Rochell, E. H. Krelage en P. Verhagen; voorwaardelijk: C. J. Pothuma. De Kamer van koophandel en fabrieken te Heerenveen heeft aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarbij instemming wordt betuigd met het adres van de Amsterdamsche Kamer tegen het verhoogd tarief voorhinnenlandsche telegrammen. Het ongeluk op den Gross- Glockner. XXe HOOFDSTUK. Zeeschuimers. Door de vluchtelingen werd in het begin geen woord gesproken, zij hadden te veel met zich zeiven te doen. Vinetta was zeer aangedaan door den loop der gebeurtenissen. De vreugdevolle dag harer verloving met Carlo Borgia had zulk een droevig uiteinde gehad. Allen ademden lichter, toen men het vuur in de plantage niet meer zag en eindelijk de zee bemerkte. In den bleeken glans der maan lag zij daar, zoo glad en effen, alsof de stormwind haar nooit be roerd had. We zijn gered! riep Fran cesco, want ik zie reeds het schip. Daar dobbert het op de ba ren! Voort, met nieuwen moed, de wilden zullen ons niet meer hebben. -"rwocdert mij, dat zij In ons vorig nummer deelden wij mede, dat het bericht onjuist is ge weest, volgens 't welk de lijken van alle vier vermisten gevonden waren. Uit de Zaterdag ontvangen Weener bladen blijkt, dat men Don derdag-avond te Weenen nog in den waan verkeerde, als zouden de vier vermisten gevonden zijn. Toch wordt in die bladen van slechts één gevonden lijk gesproken, dat van den gids Rubesoier, vreeselijk ver minkt; een arm was van het lichaam afgescheurd. Een stuk van het touw, waarmede de heeren Crom- melin en Pallavicini op gewone bergklimmers-manier aan hunne gidsen verbonden waren, was nog om zijn middel bevestigd. Een hoed en nog enkele voorwerpen van een der twee genoemde toeristen lag in zijne nabijheid. Het lijk werd ge vonden op de Pasterze-gletscher, onder den steilen Glocknerwand, dien de overmoedigen hadden wil len beklimmen om de spits van den Glockner te bereiken, die zich 1300 meter boven dien gletscher verheft. Men neemt aan maar voor die gissing wordt geen reden vermeld en er worden ook andere voorstel lingen van de vermoedelijke toedracht van het gebeurde gegeven dat zij hun doel tot op 100 meter ge naderd waren, toen één hunner uit gegleden zal zijn en de drie overi gen in de ijzingwekkende diepte van 1200 meter medesleepte. Zijn zij allen op den gletscher nedergeko- men, dan kan het zijn, dat het vinden der lijken vertraagd wordt, die wellicht onder versch gevallen sneeuw geraakt zijo, maar dan moeten zij toch betrekkelijk spoedig gevonden worden. Het kan echter zijn, dat een of meer der drie ove rigen in hun val hier of daar zijn blijven hangen en in dat geval is het zeer moeilijk te zeggen, of en wanneer men hunne stoffelijke over blijfselen ontdekken zal. Een bewoner van het Rokin te Amsterdam klaagde bij de politie over den last dien hij had van een koffiehuis in de Nes, waar het zeer luidruchtig toeging en zelfs schiet oefeningen werden gehouden. Een inspecteur van politie is toen naar dat koffiehuis gegaan en heeft be vonden, dat daar werkelijk door eene vereeniging op eene kamer in genoemd perceel schietoefeningen werden gehouden, die hij dadelijk heeft doen staken, terwijl hij tegen den koffiehuishouder, ingevolge art. 153 der politieverordening, proces verbaal zal opmaken. - Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. geseind: Heden (Zondag) avond te 10 uren ontstond er tegelijkertijd brand in de Westerstraat en op den Binnen kant, hoek Kalkmarkt. Beide bran den werden in 15 minuten door de brandweer gebluscht. De perceelen verbrandden gedeeltelijk. Ofschoon honderden nieuwsgie rigen giterenavond tusschen 9 en 11 uren in de Damstraat achter de rondventers van Recht voor Allen liepen, bleef alles rustig. W. een vroegere gemeente ambtenaar der belastingen te Am sterdam, is ten crimineele verwezen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij van dé hondenbelasting ruim f 48,000, van de straatbelasting ruim f 10,000 en van de overige belas tingen f12,000 heeft verduisterd. Te zamen ongeveer f'70,000. Het ongeluk, in het Vondel ons niet vervolgen, zeide Carlo. Ik was niet bevreesd voor mij, maar voor Vinetta; ik zou geen gelukkig uur meer geleefd hebben wanneer haar het geringste letsel was overkomen! Vinetta dankte den geliefden man met eenen blik, waar geheel haar hart uit sprak. Daarna zwegen de vluchtelingen weer en eerst toen zij in de nabij heid van het schip kwamen, ver hief Carlo zijne stem om op zijne tochtgenooten te roepen, die aan boord waren. Het begon spoedig levendig te worden op het dek. Er werden sloepen uitgezonden, de geredden scheepten zich in en toen de dag aanbrak, lichte het schip het anker. Zij begonnen te schreeuwen en te tieren, toen zij het schip in 't ge zicht kregen. Het stevende verder, Ceylon verdween in den onmete- lijken oceaan. park te Amsterdam den kapitein der artillerie W. J. van Hoytema overkomen, wordt hieraan toege schreven, dat het paard, uit de Hollandsche manége afkomstig on gewoon was door een militair te worden bereden, en vermoedelijk door het slingeren van de sabel ge schrikt was. Heden zijn de leerlingen van het gymnasium te Amsterdam die deel uitmaken van de Vereeniging Discipline Vitae Scipio voor vijf da gen mede het kamp op de heide bij Laren gaan betrekken. Voor rekening van dr. Mez ger zijn Vrijdag weder vijf en vijf tig minvermogende kinderen van Amsterdam naar buiten vertrokken, om gedurende eenige weken in de frissche buitenlucht te kunnen le ven. Dertig zijn er naar Zeist, vijf en twintig naar Wijk aan Zee ge zonden. In de tweede Goudsbloemdwars straat te Amsterdam werd door een inspecteur van politie op verzoek van een varkensslachter aldaar wo nende, een hond doodgeschoten, daar het beest vermoedelijk aan dolheid leed. Volgens verklaring van den eigenaar was de hond niet met andere rasgenooten in aanrakiog geweest. De veearts onderzocht de overblijfselen voorloopig en zal met den district-veearts een nader on derzoek instellen. De gemeenteraad van Nieuwer- Amstel heeft 11000 voor eene feest- vie ing beschikbaar gesteld, met het doel, voor dat bedrag zooveel mo gelijk aan de schooljeugd genoegen te verschaffen. De gemeente Wormerveer zal eerlang in het bezit komen vaneen wandelpark. Door de welwillende medewerking van mr. D. Visser, van Hazerswoude, onlangs te Hoorn tot lid der Tweede Kamer verko zen, is een groot stuk lands aange- noemden heer in eigendom toeko- komende, op voordeelige voorwaar den aan de vereeniging, voor dat doel werkzaam, afgestaan. Weldra althans in het najaar, zal met de werkzaamheden tot aanleg van het park een begin worden gemaakt. Zaterdag namiddag is door den trein van 6 uur, die van Krommenie kwam, aan de overlijn van Zaan dam, een zesjarig meisje, dochter tje van een spoorwegbeambte, over reden eu zoo deerlijk gewond dat zij spoedig daarna overleed. In den avond van Woensdag jl. werd aan de woning van een pre dikant te Leiden een bedelbrief af gegeven, valschelijk met den naam van een zijner ambtgenooten on derteekend. Toen de brenger be merkte dat men hem wantrouwde, is hij met achterlating van zijn fantasiehoed op de vlucht gegaan in de richting van 's Hage. Hij is 35 a 40 jaren oud, gewone lengte, uitzicht donker, met knevel en als heer gekleed, o. a met staanden halsboord en ringdas. Op het landgoed «Langenhorst», gelegen aan den Leischen straatweg en behoorende aan graaf Van Rech- teren te 's-Hage, staat thans een witte rozeboom in bloei, gekweekt door den daar wonenden tuinbaas De Haan. Deze boom (de Amifibert) is gekweekt in den schoonsten py- ramide-vorm en heeft eene middel- Het weder was helder, zooals een zeeman het wenschen kan en toch zette Francesco nog een bedenke lijk gezicht. Hij voorzag niet eene verande ring van weer, maar eene ontmoe ting met zeeroovers. Meerdere zwarte punten, die nu en dan aan den horizon opdoken, herkende hij als Chineesche of Ma- leifche prauwen, die iets kwaads in 't schild voerden. Hij sprak er met groote omzich tigheid van en was dag en nacht op de been, in een woord, hij nam zijne taak als kapitein met groote nauwlettendheid waar. Het schip was reeds verschillende dagen in zee en in de nabijheid van een eilandengroep gekomen, waar zich gaarne piraten ophouden. Carlo wilde waken, maar Francesco gaf dit niet toe. Toen hij wakker werd, vond hij Francesco op het dek den horizon met den kijker on- liin van 12 voet terwijl de schuine lijn van den benedensten omtrek tot den top eveneens 12 voet lang is. Het aantal volle rozen en knop pen wordt bij benadering op twin tig-duizend geschataan één enkelen bloemstengel er van telde men 32 rozen. De boom is volgens deskun digen met de meeste kennis en zorg gekweekt en met smaak gevormd en geleid. Mannen van het vak brengen, bij de bezichtiging van dit zeker zeldzaam schoone exem plaar, aan genoemden tuinbaas voor een en ander welverdiende hulde. Een knaap, wonende in de Korte Pooten te 's Hage scheen zich Za terdagavond bijzonder te vermaken door, voor het open raam gezeten, te midden van een troepje jongens centen te werpen, die vooraf door hem gloeiend waren gemaakt. De geen kwaad vermoedende kinderen, die de geldstukken gretig opraap ten, brandden natuurlijk hunne vingers. Een politieagent maakte aan deze schandelijke kwajongens streek een einde en deed aangifte aan het politiebureau. Eenige jongens die Zaterdag avond op het Spui te 's-Hage een fruitvrouw, misschien meer uit bal dadigheid dan uit zucht tot stelen, een mand kersen ontnamen, be taalden dien «grap» duur. In het geschil tusschen de fruitvrouw en de jongens mengde zich een be schonken man, die de knapen op duchtige manier afranselde, ja, zelfs dreigde hen te water te gooien. Een hoofdagent van politie, die een einde aan het ergerlijk tooneel wilde maken, giDg de woesteling eveneens te lijf. Met behulp van eenige burgers werd de man naar het politiebureel overgebracht. Te Scheveningen zijn thans in het geheel aangekomen 1416 vreem de!,ngen met 323 bedienden. Gisteren ochtend vroegtijdig was eene familie uit Delft met een rij tuig, bespannen met twee paarden, naar het Rijnspoorstation in Den Haag gebracht. De koetsier keerde langs den Bezuidenhoutschen weg terug, in welke straat de paarden, die voor de stoomtram geschrikt waren op hol sloegen. Er was geen inhouden der hollende beesten voor den koetsier mogelijk, zoodat het rijtuig in vliegende vaart langs Heerengracht, Plein, Pooten, Spui straat en Vlamingstraat reed. Op de Groote Markt sloeg de koetsier van den bok en werd zwaar aan het hoofd gewond, terwijl hij kneu zingen aan den arm bekwam. De paarden waren inmiddels tegenge houden. Den koetsier werd door den stads geneesheer de nooaige hulp ver leend, waarna hij voorloopig in eene uitspanning verbleef, terwijl een collega het rijtuig met behulp van één paard het tweede was eenigs- zins gekwetst naar Delft terug bracht. Te Laren werd voor eenige da gen hondsdolheid door den district veearts geconstateerd, en dienten gevolge in onderscheidene gemeenten den honden de muilkorf op last der burgemeesters aangelegd. Thans echter, zoo bericht het Utr. Dghl., heeft een onderzoek aan 's rijks-veeartsenijschool aan het licht gebracht, dat de van hondsdolheid verdachte hond uit Laren niet aan die ziekte lijdende was. derzoekende. Hij zweeg. Het schip zeilde met alle kracht in zuidwestelijke richting. Toen men op de hoogte der eilanden kwam, werd het schip door wind stilte overvallen. Carlo benuttigde dezen tijd om zijn schip een meer krijgsachtig uitzicht te geven. Men haalde eenige negenponders op, die onderin het ruim lagen. Alles werd in orde gebracht en de man schap geoefend in het gebruik van geweer, sabel eu kris. De bemanning was een samen raapsel van alle natiën, maar het was Francesco onverschillig, waar zij geboren waren of tot welke klasse zij behoorden, mits zij dap per waren eu hun plicht deden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2