gemengd nieuws, rechtszaken. Aangezien sinds geruimen tijd, noch in Noord-Holland noch in Utrecht een enkel geval dezer ziekte werd waargenomen, is het niet van belaDg ontbloot op die uitkomst van het onderzoek aan de school de aandacht te vestigen, te meer daar in geval van twijfel in enting op gezonde honden met stof van verdachte honden aan de vee artsenijschool plaats heeft. Te Randwijk, Heteren en Driel zijn soldaten ingekwartierd, wegens weigering van betaling der honden belasting, die sedert drie jaren al daar is ingevoerd. Een twaalftal belastingschuldigen hebben bij her haalde aanmaning geweigerd de ge stelde f2 per hond te betalen, zoo dat de burgemeester genoodzaakt werd, bovengenoemden maatregel te moeten toepassen. Te Tiel is Woensdag een man, die een zak zaad naar den zolder droeg, daarmede van de trappen gevallen, tengevolge waarvan hij met het hoofd op den steenen vloer terecht kwam. Donderdagavond is hij aan de gevolgen overleden. Naar de N. RCt. verneemt, be vindt de zich noemende Morisse, die opgeeft reiziger te zijn van den heer C. de Koning Tilly, fabrikanten der oprechte Haarlemmer olie te Haar lem, vermoedelijk zich in handen van de justitie te Breda. Althans eenige personen, die door Morisse bedriegelijk zijn opgelicht, zijn ge dagvaard om voor de justitie te Breda te verschijnen. Te Hunsel, Limburg, gebeurde dezer dagen het volgende; De per soon van v. D. uit die gemeente, vergezeld van twee onbekende per sonen, die zich voor deurwaarders uitgaven, zetten een persoon, die een huis van v. D. bewoonde, met meu bels en al op straat. Daarop werd de huurder mishandeld en bond men hem de beenen bij elkaar, toen gelukkigerwijs de uit Thorn ont boden maréehaussée aankwamen een einde aan deze brutale wijze van handelen maakte. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch de valsche deurwaarders waren bij tijds ge vlucht en zijn nog niet achterhaald. Een twaalfjarig meisje te Akker- woude, nabij Dockum, ging dezer dagen, buiten weten harer ouders, een bezoek brengen aan bloedver wanten te Appingadam. Geheel alleen ondernam zij tegen vijf uur des avonds de voetreis een af stand van pl. m. 20 uren gaans en kwam des anderen daags tegen middernacht ter plaatse harer be stemming aan. Dat de ouders in doodelijke onrust verkeerden, laat zich begrijpen. patentwet, moge dienen dat het be roep van lucifersfabrikant gelijkge steld is met dat vanbezem- en heiboendermaker. In het Zuid-Oosten van Gronin gen worden gedurig herten waar genomen. Thans heeft men weer een fraai dier in het Ter-Apelsche veen zien grazen, hetwelk, toen het zich opgemerkt zag, met groote sprongen aan den haal ging. Uit Compascuum-kanaal wordt bericht, dat sedert drie dagen nabij het Hebelermeer (Pruis, grens) eene helderbrandende vlam uit de aarde opstijgt. Aanvankelijk zag men eene dikke rook-kolom, die, met een lucifer aangestoken, vlam vatte en nog brandt. De sluikhandel in voorloop (spi ritus), wordt in het Noorden nog altijd sterk onderhouden, en zij, die meenden dat het vervoeren dezer waar door arbeiders alleen werd gedaaD, om brood te verdienen, en bij den terugkeer der zomerverdien- sten dit als geëindigd beschouwden zien zich in deze verwachting be drogen. Er zijn op Pruisisch gebied aan de grenzen eukele verkoopers, die in één dag soms f200 en meer aan contanten van de smokkelaars voor deze waar ontvangen, terwijl in Nederlaid menig eerlijke koop man klaagt over een al te groot ge bruik maken van crediet. De echte sluikers vervoeren hunne waar zei ven niet. Zij hebben daartoe eenige mannen, die voor het dragen eene flinke daghuur bekomen, maar ook bij bekeuring moeten boeten, zoodat de eigenaar der waar, die als spion vooruit reist, niets heeft te verlie zen dan den gekochten spiritus, zoo deze in beslag wordt genomen. Na eene behouden aanko st wordt de s okkelwaar naar alle richtingen verspreid, zoodat ook bet vertrou wen van sommige verkoopers van sterken drank te loor gaat. Hoe dikwijls ook de sluikhandel, zelfs op eenige uren afstauds van de grenzen, gevloekt en geminacht wordt, het bedrijf wordt echter voortgezet en verkeert in eenen toe stand van bloei. Ais een bewijs, hoe vindingrijk men is bij de toepassing van de Over Frankrijk hebben in de laatste dagen hevige onweders ge woed. Nabij Privas werd een her derin met elf schapen en een her dershond door het hemelvuur gedood. Bidel is er niet zoo goed af gekomen als de bladen eerst het wel deden voorkomen. Na per rij tuig naar zijn villa te Asnières ver voerd te zijn, is de deerlijk gewon de dierentemmer aldaar door ijlen de koortsen aangetast, die steeds zijn blijven aanhouden, zoodat zijn toestand niet zonder gevaar is. Hij moet dan ook, naar thans gemeld wordt, op een afschuwelijke wijze zijn toegetakeld en het enkel aan het moedig optreden van twee zij ner bedienden, die zich in het leeu wenhok waagden en hun meester naar buiten sleeptente danken hebben, dat hij niet geheel werd verschenrd. Het getal dooden bij het spoor wegongeluk te Würzburg beloopt reeds zeventien. Den 12n Juli wordt te Berlijn een zomerfeest van den «Duitschen rookersbond» gehouden, ten voor- deele van het ondersteuningsfonds bij overlijden, dat deze boud voor zijne leden in het leven geroepen heeft. De bond bestaat uit 100 af- deelingen, met 3000 rookende leden. Een optocht, voorafgegaan door herauten in kostunm en door een muziekkorps, zal des middags ge houden worden. Behalve het hoofd bestuur van den bond, in met vier paarden bespannen rijtuigen, zullen aan den optocht deelnemen afge vaardigden van alle afdselingen voorzien van banieren en gewa pend met hunne in volle werking zijnde rook-toestellen. Onder deze laatsten vindt men er vele, die door hun zonderlingen vorm of hun reus- achtigen omvang algemeen de aan dacht zullen trekken. Een even vreeselijk als on verklaarbaar ongeluk heeft te Leu- tewitz bij Riesa (Saksen) plaats gevonden. Op eene hofstede moest een gierput geledigd worden, waar bij de pomp verstopt raakte. Een léjarige knaap daalde in den put af, doch kwam niet meer boven. Hem volgde een zwager van den boer, doch bleef eveneens omlaag. Daarna klom de eigenaar der hof stede naar beneden, met hetzelfde gevolg. Toen men op al het geroep geen antwoord bekwam, liet een vierde man zich zakken aan een touw, doch deze kreeg het zoo be nauwd, dat hij, toen men hem op haalde, het bewustzijn verloren had. Nu daalde nog weder een vijfde in de kolk, van wien niets meer vernomen werd. Vier mannen hebben dus het leven verloren, en op het behoud van den eenen, die men opgehaald heeft, bestaat wei nig hoop. Wat het geval nog on begrijpelijker maakt, is, dat vóór twaalf jaren op dezelfde hofstede, door dezelfde oorzaak, een man is omgekomen. Bij het nemen van het paleis van den keizer van Anam vond de jonge luitenant der Zouaven, Edme, op het lijk van een mandarijn een zwaard van goud en steen ingelegd met diamanten en paarlen, waarvan de waarde op meer dan een mil- lioen frs. werd geschat. Edme zond het den Franschen min. van oorlog Campenon. Deze heeft het zwaard aan het nationale artillerie-museum ten geschenke gegeven. Te Casaria is een fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. Op ongeveer 70,000 lire in biljetten van 200 lire werd beslag gelegd. Zekere Conti, die alleen in hech tenis genomen werd, schijnt tot de onlangs te Catania ontdekte valsche muntersbende te behooren. Toen professor Brugsch Pacha op eene reize, die hij heeft onder nomen, met zijne metgezellen in de Russische stad Baku kwam, werd hem eene zeer eigenaardige vergas sing bereid. In de petroleumstreek, de zooge naamde «Zwarte stad», waar de gebroeders Nobel uit St. Petersburg honderd vijftig petroleumbronnen bezitten, meende men hem daardoor te moeten eeren, dat men een fon tein liet springen. Aangezien de stad echter geen waterwerken rijk is, werd eensklaps een der bronnen geopend, waaruit een ontzaglijke petroleumstraal van een voet middellijn en eene hoogte van honderd zestig voeten te voor schijn spoot. Het zonlicht werd door het don kerbruine vocht gebroken, waardoor prachtige kleurschakeeriugen teweeg werden gebracht. Het was een overheerlijk schouw spel, maar de zaak had toch ook eene schaduwzijde. De heer Brugsch en zijne metgezellen werden door de met der. wind medegevoerde pe- troieumdeeltjes tot het hemd nat en hadden bovendien veel van het eigenaardig parfum te lijden. De bewoners der plaats, die aan de petroleumluchtgewend zijn, kon den zich maar niet begrijpen, dat de heeren, wien zij zoo groote eer meenden te bewijzen, lange gezich ten zetten. Opmerkelijk is het, dat te Baku de straten in plaats van met water met petroleum (nafta) worden be sproeid, waardoor al het stof in een harde, donkerbruine korst verandert. Kouingin Victoria opende 30 Juni in tegenwoordigheid van vele prinsen en prinsessen, van den aarts bisschop van Canterbury en eene groote menigte toeschouwers uit alle standen des volks, het Royal Holloway college, eene dames-hoo- getchool te Egham, een stadje tus- schen Londen en Windsor. Sedert 30 40 jaren is de naam Holloway vo r den courantlezer geen onbekende en ieder weet dat de eigenaar van dezen naam met zijne beide onfeilbare medicamenten pil en een zalf) schatten ver dient heeft, evenwel niet voor hij ook schatten aan aankondigingen in de z.g. wereldbladen had opge offerd. Men kan hem dan ook als den eerste beschouwen die het sy stematische, periodieke en aanhou dende adverteeren in practijk bracht. Door patent wist hij zich in zekere mate tegen namaak te vrijwaren. Hij werd «milioenenbezitter.» Doch zijn rijkdom wendde hij tot iets edels en goeds aan. Reeds bejaard, liet hij eerst een Sanatorium voor zwakke en achter lijke meisjes en vrouwen bouwen en inrichten, hetgeen ongeveer f 1.000,000 kostte. Voorts stichtte hij nog eenige andere verpleeghui zen, doch de groote zaak, waarop wij willen neerkomen en waaraan Holloway's naam een zekere on sterfelijkheid is verschuldigd, be staat in de universiteit voor meis jes. Aan het denkbeeld, de opvoe ding en ontwikkeling van het vrou welijke in alle opzichten aan die van het mannelijk geslacht gelijk te doen zijn, aan een toestand van achteruitzetting een eind te maken, besteedde H. lange jaren groote kapitalen. Hij concentreerde eindelijk zijne gedachten en werkzaamheid op één streveneene meisjes-universiteit té stichten die met de hoogste «collé ges» van Brittanje kon wedijveren. Ter verwezenlijking van zijn plan reisde hij zelf, meestal door een bekwaam architect vergezeld, door heel Europa om academies, poly technische en verwante hoogescho- len en instellingen te leeren kennén, ook voor het architektonisch ge-, deelte van zijn stichting, schreef een prijsvraag uit, benoemde eenige invloedrijke mannen uit verschil lende klassen tot trustees der te bouwen Universiteit en de bouw werd begonnen, tijdens welken H. echter overleed. Zijne erfgenamen hadden echter op zich genomen het werk geheel te voleindigen, wat op genoemden datum geschiedde. De R. Holloway College, Ko ninklijke Holloway-Universiteit, door een Engelsch minister in tegen woordigheid en op bevel van eene Engelsche Koningin-Keizerin ge opend, zal minstens 250, hoogstens 400 vrouwl. studenten kunnen huis vesten, zoodat elk meisje twee ka mertjes heeft en voor elke zes een gemeenschappelijk salon bestemd is. Het gebouw, dat 550 bij 575 voet meet, bezit dan ook meer dan 1000 kamers, bovendien een ruim be dachte uitmuntende bibliotheek groote gehoorzalen, een prachtige schilderijenzaal, een huiskerk, zeer goede chemische, natuurwetenschap pelijke en dergelijke kabinetten, een laboratorium, fraaie zwembas sins en turnzalen! De tuin of het park van de universiteit is 95 acres groot. De verlichting gebeurt elec- trisch en is ah alles (wij denken nog aan keuken en huishouden) onverbeterlijk. Men zal zich dus niet over de kosten verwonderen, die in somma f 12.400.000 bedra gen. Of nu Holloway's idee den toets der practijk op den duur zal blij ven doorstaan, is niet geheel zeker, maar toch wel waarschijnlijk. In alle geval eerbied voor de na gedachtenis van den pillen- en zalfjesman I Te Londen is een dagblad reporter, Charles Oldham genaamd, tot zes maanden dwangarbeid ver oordeeld wegens het herhaaldelijk leveren van berichten aan de Times welke hij wist valsch te zijn, daar ze slechts in zijn verbeelding be stonden. Zooals bekend is, heeft de handel in veeren voor dameshoeden sedert jaren een kolossalen omvang genomen, al is het eene seizoen meer, het ander minder vijandig aan de vogelwereld. Een overzicht van in- en uitvoer in cijfers doet de dierenvrienden herhaaldelijk be zorgd worden over de toekomst hunner gevederde vrienden. Zoo ook het laatste, waaruit blijkt, dat En geland jaarlijkvoor ongeveer f 1,860,000 aan vogelhuiden en voor f 25,000,000 aan losse veeren in voerde. Een groot gedeelte daarvan gaat weder naar 't buitenland. Engelsch-Indie voert jaarlijks voor 20 mill. gld. uit. In Afrika werd in 1883 voor 19 mill. gld. struis- veeren geproduceerd. Als nu maar alleen pauwen, fa zanten, paradijsvogels, kolibris, spreeuwen, eksters en dergelijke «schreeuwers» door regelmatige slachting binnen bescheiden grenzen beperkt werden, dan zou menigeen niet zoo en zoo gemotiveerd klagen. Maar wat zou een statistisch over zicht van de verwoestingen onzer vogelwereld niet aan het licht bren gen!? Nader verneemt men, dat op Donderdag Juli het appèl van Croll en op Vrijdag 23 Juli a 8. dat van Domela Nieuwenhuia door het gerechtshof te 's Hage zal -worden behandeld. Donderdag 15 dezer zal voor het hof te Amsterdam terechtstaan zekere W. be schuldigd van bij een volksoploop in de Warmoesstraat aldaar een agent van politie peper in de oogen te hebben geworpen. De gerechtelijke instructie in de zaak van den socialist Geel, die een moordaanslag pleegde op den commissaris van politie Stork is Vrijdag middag aangevangen. Zij wordt gevoerd door mr. Scholten. Beroepen te Aksel. KERKNIEUWS. Chr. Geref. Kerk. Aalsmeer ds. Gezelschap, te LETTEREN EN KUNST. Nicolaas Beets heeft vóór enkele dagen aaii eene oude vriendin, Keetje van der Made uit Hildebrands Camera Obscura" welbe kend, een bezoek gebracht, na haar in 53 jaar niet meer te hebben gezien. Na gerui men tijd met haar gekeuveld te hebben nam Hildebrand afscheid van het thans 81-jarige vrouwtje. Als aandenken overhandigde hij haar een in prachtband gebonden exemplaar der 16e uitgave, waarin het volgende stond //Aan Keetje van der Made (het Noord- Brab. Meisje) als aandenken aan zijn bezoek in hare woning te Oosterhout den 6en Juli ,1886. Hildebrand.". MARKTBERICHTEN. Haarlem, 32 Juli. Graan- en Zaadmarkt. Heden geen noteering. AMSTERDAM, 12 Juli. B© prijzen der Aardappelen waren alt volg-t: Rijnsburgers fl.50 a 1.80; Katwijker Zand f4.a 5.Andijker Muisjes f4 4 50; do. ronde f3 50 a 4.-- Westlandsche Klei in manden fl.70 a 2.— do. losse fl.70 a .80; dito Klei Muisjes f3 50 a 4.dito Zand f3.a 3.20; FrieEche Dokkumer Jam men £0.—dito Engelsche f0.—alles bere kend per mud. Aangevoerd 14 versche ladingen. Koffie. De markt kenmerkte zich de vorige week door veel levendigheid; vooral in dt 2e hand vond in ceelen belangrijken omset plaats tot stijgende prijzen. Een en ander hoofdzakelijk gebaseerd zijnde op de steeds hooger afkomende noteeringen der Havre en New York markten. Toen nu midden der week van daar lagere noteeringen geseind werden, waren natuurlijk de zaken alhier grootendeels gestuit, hoewel de stemming zeer vast blijft op de noteering van 28y4 a 28l/a ct. voor goed ordinair Java. Suiker. De markt was de vorige week zeer onregelmatig gestemd; toch sluiten wij de week met iets hoogere prijzen. In Beetwortel was de handel vrij levendig voor fabrikanten. De noteering is thans Juli-leverig fl33/4 a 135/8. Aug. wordt Va lager genoteerd |Voor Geraffineerd bleef de goede vraag aanhouden. De noteeringen zijn: Sup. Crushed f181/as HR No. 1 f 18*./4, R 8 prima fl76/fi, alles Aug.-Ievering. In Java Saiker werd niets gedaan. Rijst. Ongepelde. Aangevoerd voor de pel lerij 20.000 bn. Japan; het Gepelde wat hiervan aan de markt kwam is bevredigend vau kleur. Blanke Rangoon en Bassein blijft gevraagd doch zeer schaarsch aangeboden. Specerijen. Noten stil. Foelie vast. Nage len en Zwarte Peper worden in de eerste hand iets Jager genoteerd. 13 dezer komen bij inschrijving aan de markt 127 kisten Noten en 25 kisten Foelie. Katoen. Noteering van Vrijdag ter Beurze Heden 31Vj31»/4 31 3P/4 301/s303/4 30 30l/4 28s,'429 27\28 26 1885. c. 34y4 c. 333/4 33'/4 n 33»/4 O ,r 327a 3ly3 b 31 28 a 247a 2sy4 247- 23 227= 257a 237, 257a 277a v 26' 257, 27 25 Looo Middling fair Fully Good Middling, Good Strict Middling. Low Middling. Good Ordinary. Good Tinnevelly (nom.) 253/426 Fully good Dhollerah. 25 251/. Good Dhollerah. 24 Goodfair Dhollerah nom. 23 Good Oomra. 24 Fully goodf. Oomra. 221 Goodfair Oomra. 22 Fine Bengal. 25 Good Bengal nom 23 Heden aanvankelijk zeer vast en hooger. Aug. 28 a y, ct sluit met verkoopera tot den hoogstea prijs. Tin zeer flauw en dalende. Banka loco en Juli-veiling f61'V Bilüton loco f6C3/4 do. op 3 m anden f 61, goede kooplust fy4 lager. Petroleum-bericht van P.& G. C. Calkoen. Makelaars, Amsterdam, 10 Juli. De Amerikaanschc Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 0- 0-7-7 -7-, 7- ctpgall. Philadelphia 0 0—, 77_ f 77 ct. per gall. Ruwe Olie 0 0—'653/4. 653/4, 651//, 64yp ct. per vat. Tengevolge de lage noteeringen van Ame rika, verkeerde de markt in flauwe stemming waardoor disponibel tot f7.75 en Sept./Dec. lev, tot f8 terugviel. De vraag was echter, zoowe. voor loco als op lev. uiterst beperkt. Van de lad ng Russische Petroleum Aug./ lev. is bij groote partij tot f7 50 te koop. De noteering is heden bij minstens 25 vn, te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f Juli-levering Aug. u u Sept. Sept. Dec Nobels Peir.Aug.-Jev. In consumtie vrij aan boord f 83/4. Bij kleinigheden f y4 a f y, hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 3 Juli 67.478 vn. Afgeleverd3582, Voorraad op heden 63.896 Verwacht wordende ladingen: //New City" (zeilklaar 29 Juni) 8.917 n //Forrest King"10.500 u //Minden" 9.000 u i'arwe op levering onveranderd. Nov. f 212. Noteering van de Commissie voor den ?]r«uihand«l, Rogge op levering vast, Oct. f127. b'oteering van M«me Sc Tholo. Koolzaad vast. Raapolie hooger. lo. Mei f231/,, 233/8. Lijnolie prijshoudend. Edam, 10 Juli. Kaas. Aangevoerd 120 stapels wegendekilo; hoogste prijs Gras- f 28.—, laagste f 0. de 50 kilo. Hooi f 0.—. Alkmaar9 Juli. Kaas aangevoerd 650 3tapels, wegende 175195 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 29. dito Hooi f 0.com missie Gras- f26 50 dito Hooi f 0.mid delbare Gras f 27.dito Hooi f 0. Leiden, 10 Juli. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 464 V8 en 68 7,c deelenBoter, te zamen 9960 stukken. Eerste kwal. f 40.h 54.2e kwal. f0.a 0. 8©M§d0f% 12 Juli. Moutwp. f6 50 J#ne- v$r f 12.- Amat. Proef f10 50, Sposling i 0 60, idaï: door d# 8chiedsmaehe Spoeling- Veraeniging i 0 70 7 75 h f 7 75 7.80 7.9a 8 90 7.55 Entr s-iTORSERIGHTEfl, Vbbmwux, 12 Juli. 2.41 M. bovsa A. P 411 M. e-adar N. P. Ksuieït. 12 Juli. 2.82 bovon 0. Het stoomschip «/Schiedam", kapt. Bakker vertrok 10 Juli van New-York naarAmterd. Het stoomschip „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok 10 Juli van Suez. Het stoomschip //Prinses Amalia" arri veerde 10 Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip «/Prins van Oranje" ver trok 10 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip «/Limburg// vertrok van Batavia naar Rolterdam. 0 Juli

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3