rilPlLMR NIEUWS- i Aai onze Lezers. 4e Jaargang. Woensdag 14 Juli 1886. No. 925. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. „De GmM w Palermo". BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hst BuitenlandCompagnie Générale de xublieite Etrangère Q. L DATJBE rf* Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmafftre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaateruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddag» 12 uui| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. htt Paviljoen. Ingang aan de Dreefigde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 conta per persoon. Donateur» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben êp «tttoen van diploma vrije» toegang, donateur» met geiel»ehap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 eent» per persoon. Donateurs sa Sun der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuuet en geschiedenis, veanl mb Nederland en meer bijzonder van het Haarlemtche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 «ent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jau 11 irulden Museum der stad Haarlem ep het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S nar tegen betaling van 25 cent» per persoon, allesn Of landden kosteloos van 126 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder hehoorljjkgeleid».i-j museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GaepJal Woensdag on Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-beipeline in de Groote Kerk. Dinsdag vau i—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (dear Ondegroenmurkt) vrij. gffp- Aan onze lezers bui ten de stad wordt medegedeeld dat dezer dagen per post-kwi- tantie over de abonnements gelden van 9t 2e kwartaal 1886 s;al worden beschikt. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7: No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. JjggT" Ieder die zicli vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. De hertog van Aumale heeft op de mededeeling, dat hij geschrapt is van de kaders van het Fran- SChe leger, deze zaak aanhangig gemaakt bij den Raad van State. Hij heeft tevens aan den President der Republiek een brief geschreven, H Het auteursrecht van dit werk is volgens i Wet verzekerd. 92) XXe HOOFDSTUK. Zeeschuimers. Carlo was verwonderd, dat zulke in ras en gewoonten verschillende menschen te zamen konden leven zonder veel strijd, er werd geen klagen of morren gehoord. Hij zelf was de werkzaamste, de eerste in het gevaar, de vlugste waar het gold iets snel te doen; in één woord hij zou eenparig tot aanvoerder ge kozen zijn. Den vierdem dag begonnen zich wolken aan den hemel te vertoo- nen, nu en dan zag men een Hauwen bliksemstraal uit de wolken schie- gedagteekend uit Chantilly van 11 dezer. Hij schrijft het volgende Voor drie jaren hebt gij mij zonder aanleiding, zonder precedent, de zwaarste disciplinaire straf opge legd. Ik bewaarde het stilzwijgen. Thans raakt gij, door mij van de kaders van het leger te schrappen, aan het militaire chartre, zonder de rechten, die ik in den oorlog ver worven heb, in aanmerking te ne- meo. Uwe ministers straffen man nen zonder blaam, geëerd door hnnne diensten en door hunne le gendarische toewijding aan het va derland. Ik laat aan mijne raads lieden de taak over, mijne zaak te verdedigen, welke die is van alle officieren. Ik voor mij, de oudste officier van den generalen staf, ik wil u alleen herinneren dat de militaire graden boven uwe aan randingen verheven zijn. Ik blijf generaal Henri d'Orléans, hertog van Aumale. De hertog van Chartes heeft zijne zaak insgelijks voor den Raad van State gebracht. Uit Constantinopel meldt de Times dat de Porte tegen de op heffing van Batoem als vrije haven heeft geprotesteerd, waarop de Rus sische regeering met de reeds be kende argumenten geantwoord heeft. Iu stede van te ontwapenen ver sterkt de Porte leger en vloot, en heeft zij haar decreet tot ontbin ding der leger-reserve ingetrokken. De gepantserde vloot ligt gereed om zee te kiezen, zij onderging be langrijke vermeerdering. De Porte is voornemens aan Engelschen den spoedigen bouw op te dragen van nieuwe snelvarende kruisers en van negen torpedobooten. Volgens den correspondent van den Daily Nems te Constantinopel, ten, terwijl zich een zacht gerom mel deed hooren. De regen stortte in stroomen neer en in plaats van den hevigen storm, welken men verwachtte, blies de wind bestendig uit eenen hoek. De zwarte wolken losten zich in regen op en een aanhoudende Noord oostenwind bracht den volgenden morgen de Lacadiven-eilanden in zicht. Het was een heerlijk gezicht; de inboorlingen vlogen met de snel heid van den wind in hunne kano's (kleine schuiten) over de water vlakte heen. Soms waren zij ge heel met schuim overdekt, zoodat men niets van hen zag. Het schip stevende verder en op bevel van Francesco hielden de zeelieden op een ander eiland aan, genaamd Diego Rayes, om zich van hout en water te voorzien. Toen zij zich bevonden tusschen de Gargos bank en de St. Branden- versterkt ook Rusland zijne vloot in de Zwarte zee. Voor Russische staatsrekening werden in Duitsch- land zes groote torpedobooten ge bouwd, waarvan drie over land n»ar Nicolajeff gezonden worden; voor de overige vroeg de Russische regeering aan de Porte verlof voor de doorvaart door de Dardanellen, hetgeen echter geweigerd is. Uit Tientsin verneemt de Times dat de Chineesche regeering met de firma Krupp heeft gecontracteerd wegens de levering van 1500 ton stalen spoorstaven, 15 shillings lager dan het laagste aanbod eener Engelsche firma. Haarlem, 13 Juli 1866. Gisterenavond is een metselaars knecht uit de dakgoot gevallen van het in aanbouw zijnde Hofje in de Warmoesstraat en met belangrijke kneuzingen per brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Hedenmorgen is een 5-jarig knaapje spelende in den Kamper singel gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Blijkens het verslag van den controleur, was het gehalte der melk, geleverd door de Haarlemsche Melk inrichting onder toezicht der Ver- eeniging tot bevordering van volks gezondheid, gedurende de afgeloo- pen maand Juni als volgt: Soortelijk ygt. Vaste gewicht. stoffen. Minimum 1.0290 2.9 pc. 11.4 pc. Maximum 1.0320 3.5 12.5 Gemiddeld 1.0309 3.23» 12.8 Ook de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhier heeft zich gisteren bij adres tot den Minister eilanden riep eensklaps de matroos, die in den mast de wacht hield Een schip in west! en dadelijk er achter Nog een Door een hevigen stormwind vergezeld van nevel en regen, ver dwenen de schepen een tijdlang uit het gezicht. Toen het weer ophelderde, kon men ze weer van het dek zien en nauwelijks had Carlo ze ontdekt of hij riep Francesco uit de kajuit en zeide hem, dat de schepen zeker fregatten waren en wellicht Fran- sche. Dat is mogelijk, antwoordde hij, maar ik twijfel er aan. Geef mij den kijker I Hij beschouwde de beide schepen en zeide: Neen, het zijn geen Fransche fregatten, de romp is te kort en te hoog hoven water. Trek de zeilen in en leg ze aan stuur boord. van Waterstaat, handel en nijver heid gewend, waarhij zij bezwaren inbrengt tegen de verhooging van het binnenlandsch telegraaftarief en verzocht het bestaande te handhaven. Prins Peter van Oldenburg heeft apartementen in het hotel Kurzaal te Zandvoort gehuurd. Bij het Fransche consulaat te Rotterdam is officieel bericht ontvangen dat bij besluit van den President van 8 Juni eene zilveren medaille is toegekend aan den schip der en aan ieder der manschappen van de Brielsche reddingboot, en door den Minister van marine eene belooning in geld aan den schipper en de manschappen v»n de visschers- schuit Zeven Gebroeders te Goede reede; een en ander ter zake van de redding der bemanning van de Fransche bark Olivier Madeleine op den 9den Januari jl. In het Amstel hotel te Am sterdam vertoefde Donderdag de beroemde oudheden ontgraver dr. Schliemann, die een bezoek had ge bracht aan Scheveningen. Naar het N. v. d. D. nader verneemt, komt de echtgenoote van dr. S. eerstdaags aldaar onder behandeling van dr. Mezger en is hij thans naar Duitsch- land om haar af te halen. Dr. S. zegt het N. v. d. D. is zijn Hollandsch nog niet verge ten zooals men weet was hij vroe ger in Amsterdam kantoorbediende. Zijn voornemen is, om in Septem ber a. s. op Creta nieuwe ontgra vingen te bewerkstelligen. Na het gehouden groot Indisch ambtenaarsexamen zullen nu acht der geslaagden door den minister ter beschikking van den Goeverneur- Generaal gesteld worden. Het ongeluk op den Gross- Glockner. Zondag is het tele- De wind was zwak en het voor ste der fregatten liet het andere ver achter zich. Men vreesde dat de wind zou keeren of gaan leggen, hetgeen bij zonsondergang werkelijk gebeurde. Gedurende den nacht was men op zijne hoede, geen licht mocht branden om niet gezien te worden. Het dek was klaar tot het gevecht; het geschut was dubbel zwaar ge laden. Weldra ging de wind om, de nacht was duister; ook op de fre gatten was geen licht en men kon niet zien, welke richting zij hielden. Francesco was van plan tusschen de eilandengroep. «De Broeders» door te zeilen, hij hoopte daardoor uit het gezicht der vreemde sche pen te komen. Maar in den nacht was de wind zoo zwak, dat men slechts eenen geringen afstand kon afleggen. Ook was de I ucht te bewolkt om den nacht- grafisch bericht ontvangen, dat de lijken van den heer Crommelin en van den tweeden gids, Rangetiner genaamd, gevonden zijn, zoodat nu alleen nog dat van graaf Pallavi- cini gezocht behoeft te worden. De plaats, waar men de lijken vond, geeft vrij groote zekerheid omtrent de omstandigheden, waaronder het ongeluk is voorgekomen. Men ziet, hoog hoven die plaat dat eene sneeuwlaag is afgebroken, die over den rotswand heen ging, maar voor de toeristen en hunne gidsen het voorkomen moet gehad hebben van v»ste sneeuw op de rots. Het ge vaar van dergelijke sneeuwlagen is den bergwoners bekend en dikwijls is voor geoefende oogen het gevaar bijtijds te ontdekken. Dat echter ook de meest ervarenen misleid kun nen worden, heeft dit ongeluk we der bewezen. Het lijk van Rubesoier (den eersten gids) werd gevonden met het touw om zijn middel; het andere uiteinde van het touw vu niet afgescheurd, maar eindigde in eene lus. Blijkbaar waren de vier verongelukten dus niet allen door één touw vereenigd, maar was elk der toeristen met één gids verbon den. Zij moeten alle vier te gelijk met de onder hen afbrekende sneeuw laag in de ontzettende diepte gestort en onmiddellijk dood geweest zijn; graaf Pallavicini, die vermoedelijk met Rubesoier verbonden was, zal onder het vallen uit de lus geraakt zijn, die om zijn middel geslagen was. Het lijk van den heer Crommelin werd gevonden, met het touw nog verbonden aan dat van den gids Rangetiner, omstreeks een meter diep onder de sneeuw; zij lagen een of twee meters van de plaats ver wijderd, waar Rubesoier gevonden was. In afwachting dat graaf Pal kijker te kunnen gebruiken. Eindelijk verdwenen de zwarte wolken in het oosten; het werd helder en de hemel Bcheen in pur per geverfd. De fregatten waren niet zichtbaar. Francesco's gelaat helderde weer op. Hij stond op een kanon, en be schouwde aandachtig eene zwarte massa, die op een eiland geleek. Daar zijn de fregaten weert riep hij uit. Evenals de haaien verlaten zij onzen koers niet, en het zal tusschen ons tot een ge vecht komen. Ik begrijp niet waarom, zeide Carlo. We zijn toch geene zeeroovers. Francesco trok de schouders op. Die daar ginds, zeide hij, op de fregatten wijzende, voeren -eene valsche vlag en zijn niet beter dan roovers. Wacht, mijn zoon, gij zult hen spoedig leeren kennen. Genoeg, hernam Carlo, die

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1