POPULAIR BIS- i Aai onze Lazers. 4e Jaargang. Donderdag 15 Juli 1886. No. 926. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt SayelSjks iiitpmnaeii Zon-en alpsMssi Fssstdayeii. ABYERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. „De Gemaskerde van Palermo", BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel 'het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer® 5 Brieven, geiden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de vublicite Etrang&rt G. L. DA UBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmarire. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolonsaal museum het Paviljoen. Ingang aan do Dreolzijdo 2e done. Geopend dagei^ka aan 16 tot 4 uur. Toegang 25 contB per persoon. Bonatonro en loden der Nedorlandeclie Maatschappij ter lievordoring va» ".'ijverheid hebben Of tsrtoen van diploma vrnoa toegang, donateurs met geieliehan, leden mot I dame. Museum va» kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Breefeijde lo dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 our. Toegang 25 cent» por persoon. Bonatonri i. T,!™ Nederlandscha Maatsohappjj ter bevordering van ia .jverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» mat gezelschap, laden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooïzl va (vaderland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Krnieweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaal 4 1 példen Museum der stad Haarlem op het liaadhuis. Geopend van 15 April tot 15 October allo werkdagen van 104 anr, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen OJ kosteloos van 12t uur, do overige Christelijke feestdagen tegen bctaliug san 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 Jaren niet dan ander behoorlijk geleide.—. fwAi museum in de Damstraat. Geopend dagelijka uitgenomen Zaterdag. Zon- ou Feestdagen van 11—8 uur. Teplers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. G.Of.li Woensdag en Zaterdag van 2—4 nur. Orjel-bsspeling in de Groots Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2-3 anr. Toegang (deny Ondegroonniarkt) vrjj. jpj. Aan onze lexers bui ten de stad wordt medegedeeld, dat dezer dagen per post-hwi- tantie over de abonnements gelden van 't 2e kwartaal 1886 zal worden beschikt. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerstraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. gjSIF" Ieder die zich vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. Tot gisterenavond 7 uren waren in Engeland gekozen: 297 con servatieven, 70 unionisten, 162 mi nister) eelen en 78 aanhangers van Parcell. De uitslag van gisteren is, dat de conservatieven opnieuw 4 zetel» hebben gewonnen en de unionis ten 1. Het auteursrecht van dit werk is volgens t Wet verzekerd. 93) XXIe HOOFDSTUK. De bekentenis eens stervenden. De nacht ging buitengewoon rustig om. Zelfs de zee, die aan klip- penrijke kusten gewoonlijk brandt, ruischte zachtjes en het zuiden windje was nauwelijks voelbaar. Toen de morgen aanbrak, lag er een dichte nevel over de water vlakte. De matroos, die in de mast zat, kon niet ver zien. Meld ons het geringste wat gij ziet, zeide Francesco. De nevel is een erge vijand, ofschoon hij ons schijnt te beschermen. De Berliner Politisclie Nachrich- teneen der meest officieuse bladen, zegt het volgende: «Men heeft zich niet ontzien, den groeten Duitschen industrieelen de klad aan te wrijven dat zij van de tentoonstelling te Berlijn in 1888 slechts daarom niet hebben willen weten, omdat zij voornemens waren op groote schaal deel te nemen aan de tentoonstelling die in 1889 te Parijs zal worden gehouden, en omdat zij opzagen tegen de dub bele kosten. «Bestond hij de groote industrie Duitschland's deze bedoeling werke lijk, dan zou zij met recht kunnen worden genoemd volslagen ontbloot van nationaal bewustzijn, want die industrieel, die, ondanks de dage lijks scherper aan het licht komende vijandigheid tegen Duitschland, en ondanks den smaad, die daar op on- geloofelijk hatelijke wijze aan alles wat Duitsch is wordt aangedaan, er toe zoude willen overgaan zijne goederen naar de tentoonstelling te Parijs te zenden, zou niet verdienen lid te zijn van het Duitsche volk.» In den FranseRen Senaat vroeg Chesnelong verlof, de regeeriDg te interpelleeren naar aanleiding derver- banniDg van den hertog van Aumale, maar de Senaat besliste, dat de in terpellatie nu niet kon plaats heb ben. Toen Chesnelong bleef aan dringen op inlichtingen, werd hij tot de orde geroepen. In den Donderdag gehouden ministerraad is besloten den hertog van Aumale, wegens zijn brief aan den President der Republiek, het laud uit te zetten. In strijd met hetgeen door som mige dagbladen ia gemeld, had er Maandag in de Kamer geen gesprek plaats tusschen den heer Brisson en De fregatten kunnen nabij zijn en ons overvallen. De matroos geloofde dit niet, maar behield zijne meening voor zich. Buiten Francesco was niemand op het dek. Alles rustte, want de vorige dag was een lastige geweest en er stonden weer nieuwe ver moeienissen voor de deur. Wilde men uit den strijd met de fregatten, die volgens de meening van Francesco tusschen de klippen zou plaats vinden, zegevierend te voorschijn treden, dan moesten alle krachten ingespannen worden. Om deze te verkrijgen had ieder zijne hangmat opgezocht, en gaf zich wellicht voor den laatsten keer, aan eene zoete rust over. Ook Carlo was sedert midder nacht onzichtbaar. Ofschoon hij een ijzeren gestel had, waren zijne krachten toch overspannen gewor den en hij had rust noodig. Fran- den minister-president over den brief van Aumale. Keiler interpelleerde in de Kamer de regeeriDg over het schrap pen van den hertog van Aumale uit de lijst der officieren van het leger. Hij werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Twee leden moesten tot de orde worden geroepen. Bou- langer, de minister van oorlog, gaf in zijn antwoord te verstaan dat ieder officier zich kan beschouwen als de eigenaar van zijneu graad, mits hij dezen wettiglijk heeft ge kregen. Hij las daarop de dienst- lijst der prinsen voor, uit welke blijkt dat er bij hunne bevordering onregelmatigheden hebben plaats Ten slotte werd eene motie van vertrouwen in de regeering, onder toejuichingen, aangenomen met 375 tegen 168 stemmen. De Times doet in een hoofdartikel opmerken dat Rusland wel eens zon kunnen ondervinden, door zijn lichtvaardig omspringen met de uit het tractaat van Berlijn voortvloeiende verplichtingen eerder verloren dan gewonnen te hebben. Rusland zal nu wellicht eene volkomen samen smelting van Bulgarije met Oost- Rumelië niet kunnen verhinderen, omdat het eenige beletsel tegen zoodanige samensmelting gelegen was in het tractaat van Berlijn. Rusland's gedrag, zegt de Times is noodlottig voor het voortbe staan der hartelijke en vertrouwe lijke betrekkingen tusschen Enge land en Rusland. Haarlem, 14 Juli 1886. De Staats-courant van 13 Juli bevat de statuten der Gymnastiek- cesco was aan het klimaat gewoon, terwijl vele matrozen ziek lagen. De arts, een zeer jolig man, gaf hun geneesmiddelen, maar de kwaal kon eerst weggenomen wor den door eene verandering- van lucht. Opmerkenswaardig was het, dat Vinetta niet de minste ongesteld heid gewaar werd, terwijl men, haar teer gestel in aanmerking ge nomen, het ergste moest vreezen. Maar het meisje zag er frisch en blozend uit en wie meende dat het sliep als de morgen aanbrak, ver giste zich. Zij stond aan het kleine ronde venster harer kajuit en zag naar den nevel, waardoor vurige stralen schoten. De zon ontwaakte en wierp eenen rooden gloed op de riffen en klip pen. Yinetta's hart begon te klop pen, zij was gevoelig voor de schoon heden der natuur. Haar geest dwaalde in het verledene terug. De riffen onderwijzersvereniging «NoordHol- land» alhier, erkend volgens de wet van 22 April 18S5. (Stbl. no. 32.) Bij het op 1 dezer te 's Hage gehouden notarieele staats-examen zijn voor het derde of laatste ge deelte o. a. geslaagd de heeren H. J. J. Verhoeff en J. Koolhoven alhier. De heerW.M. Logeman, leeraar bij het hooger en middelbaar on derwijs in de vakken natuur- en scheikunde, gaat wegens zijn hoo- gen leeftijd zijn werkkring verlaten. De hoofden en leeraren dier instel lingen hebben bij deze gelegenheid genoemden hoogst verdienstelijken leeraar een schoon aandenken ver eerd, waarbij een naamlijst was ge voegd, fraai gecalligrapheerd door den heer J. J. GotelingVinnis, leeraar in het handteekenen. Het geschenk ging van eene toespraak van Dr. H. Brongersma, Directeur der H. B. School met 5jarigen cursus verge zeld, waarop de heer Logeman in gevoelvolle woorden zijn erkente lijkheid betuigde. De navolgende vergunningen zijn door het gemeentebestuuur al hier verleend: le. Aan G. J. Neufcourt tot het oprichten van eene drogerij van tabak, in het perceel Groote Hout straat No. 81 en 2e. aan Beus tot het oprichten van een scheepstim merwerf aan den Harmenjansweg, op het perceel sectie E., no. 732. Op de voordracht voor Hoofd der kostelooze school letter B. alhier, zijn geplaatst de heeren: W. J. Jon- gejan te 's Gravenhage; P. H. F. Bakker, G. S. van Krieken te Am sterdam en F. J. A. Paesie, alhier. Aan het Centraalbureau der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht had gisteren de aanbesteding plaats van De levering der dienstkleeding- en klippen kregen voor hare ver beelding langzamerhand de gestalte der hoogten, die Palermo omgeven, het beeld der stad kwam haar voor den geest en ofschoon zij duizenden mijlen ver was, meende zij toch in hare geboortestad te zijn. Op het schip werd het weer le vendig, de matrozen verlieten hunne kooien en kwamen op dek, waar zij Francesco reeds vonden. Jongens, zeide hij, als ik mij niet bedrieg, zal de dans heden beginnen. De fregatten zijn nabij. Een heb ik er gezien, toen ae nevels zich eventjes scheidden. Ik heb goede oogen en de dag zal niet in rust voorbijgaan. Zijn we klaar? Ja, zeide Carlo, wien deze vraag gold, het schip is klaar voor het gevecht, en als het zijn moet, kunnen wij de volgende mi nuut reeds tot den aanval overgaan. Dien zullen wij af te weren stukken henoodigd van 1 Augustus 1886 tot 31 December 1889. Er waren 14 inschrijvingen. De laagste was die van de firma Davidson en Co. alhier, voor f 62,822,72'/:. Bij den «Flobertwedstrijd» op 15 pas, een onderdeel van den schietwedstrijd, gisteren te Arnhem gehoudeD, behaalden twee Haarlem mers prijzende heer P. Versteegh den 3en prijs met 52 en de heer J. F. Roosdorp den 6en met 50 punten. Men meldt uit Baarn van 12 Juli: Zondagmiddag zijn HH. MM. de Koning, de Koningin en het Prin sesje naar de Lage Yuursche ge reden. Bijna onmiddellijk na hunne terugkomst deden H. M. en de Prinses nog een rijtoer in den om trek. Te 5 uren vermaakten zich de Koningin en het Prinsesje op den vijver achter het paleis met spele varen. Heden in den vroegen ochtend begaf zich het Prinsesje, op een ezel gezeten, naar boer Van der Grift, op de welbekende boerderij nabij de «Naald». Het doel van dit morgenbezoek was de kleine Prinses persoonlijk te laten nagaan, hoe onze Hollandsche kaas wordt gefabri ceerd. Precies te 5 uren bracht gis teren een extra-trein van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij de Koninklijke familie van Soestdijk in de residentie. Z. M. zag er zeer welvarend uit, evenals zijne gema lin en Prinses Wilhelmina. ITune Majesteiten zijn, te midden van het gejuich der op het stations plein verzamelde menigte, in een open rijtuig, van het station naar het paleis gereden. hebben, hernam Franceseo lachen de. Zulke vijanden wachten den aanval niet af. Weest dus op uwe hoede, broeders! Heden geldt het ons allen! Deze woorden, op ernstigen toon gesproken, maakten indruk op de matrozen. Ofschoon het niet de eerste keer was, dat zij in den strijd kwamen, gevoelden zij toch de beklemdheid, welke zelfs de moe digste ondervindt voor het gevecht. Bedenkt, zeide Francesco, dat gij heden onvergankelijke lauweren kunt plukken, bedenkt ook, dat alles op bet spel staat, wat u lief en dierbaar is! Ons schip kan in den grond gehoord, het kan in brand geschoten worden en wij kunnen allen, eer de zon ondergaat, gevangenen zijn! Dit ware een zeer hard lot na de over winning, die wij voor eenigen tijd op de wilden behaald hebben, dit ware het grootste ongeluk, dat ons

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1