De gewone autoriteiten waren bij de aankomst ter begroeting van de vorstelijke personen tegenwoordig, t. w.: de Minister van buitenlandsche zaken, jbr. Van Karnebeek, de Commissaris des Konings in Zuid- Holland, de generaal-majoor waar nemend goeverneur der residentie; de burgemeester de heer Patijn, alsmede de grootmeester graaf Schim- melpenninck en de adjudant-gene raal jhr. Verspijck. Z. M. onderhield zich enkele oogenblikken met den burgemeester, wien hij herhaalde lijk hartelijk de hand drukte. Al de leden van het gevolg zijn met HH. MM. te 's-Hage terugge komen. Het ministerie zal, volgens den Haagschen corr. van de Zutf. Ct., voorloopig iD afwachting welke houding de Tweede Kamer zal aan nemen, in zijn geheel aanblijven, maar vrij algemeen is men te 's-Hage in politieke kringen van meening, dat de premier, indien de nieuwe vertegenwoordiging hem haar ver trouwen blijft schenkentoch in elk geval voor enkele portefeuilles nieuwe ambtgenooten zal moeten zoeken. De voorstellen van grondwets herziening zullen, naar men dezen corr. mededeelde, niet opnieuw bij den Raad van State in onderzoek komen, maar bijna geheel onge wijzigd weder bij de Kamer in gediend worden. Ook verschillende andere wets ontwerpen, die onafgedaan waren gebleven, zullen volgens besluit van den ministerraad terstond weder worden ingediend. Men schrijft aan de Standaard uit Nijkerk o. d. Veluwe van 12 JuliOnze voormalige prinses Hen drik der Nederlanden bracht giste ren met haar gemaal een bezoek aan den ex-minister van koloniën, mr. W. baron Van Goltstein, opzijn kasteel «Oldenaller», op één uur afstands van hier gelegen. Des voor middags te 12 uren reden de hooge gasten in open rijtuig naar ge noemd kasteel, om des avonds op dezelfde wijze naar het station te gaan en met den trein van 8 uur te vertrekken. Beide malen waren zij door hun gastheer vergezeld. In de volgende week zullen met het stoomschip Pembroke Castle van Zuid-Afrika te Londen aanko men, twee Transvaalsche jongelieden, om hunne opvoeding in Nederland te erlangen. Zij zijn «geadresseerd» aan den heer Beelaerts van Blok land te 's-Gravenhagevertegen woordiger van de Transvaal voor Europa. Omtrent den stand der werk zaamheden voor de voorhaven van het Merwedekanaal in het open IJ bij Amsterdam kan het volgende gemeid worden: Met het maken van een gedeelte afsluitdijk in het open IJ bij de Stads-Rietlanden, tot vorming van de voorhaven, waardoor het Am sterdamMerwede-kanaal in het Noordzee-kanaal zal uitmondenfwelk werk is aangenomen door den heer J. Volcker Lzn. te Sliedrecht voor f518,000) is op 24 Juni een aan vang gemaakt. De zeer slappe bodem in het open IJ doet eene belangrijke weg zinking van het voor dien dijk be- noodigde zand verwachten, zoodat eene groote hoeveelheid zand zal noodig zijn, voor het vervoer waar van uitgebreide inrichtingen zijn noodig geoordeeld, en ook reeds treffen kon! Het zal u niet treffen! riep Vinetta onder de mannen tre dende. Gij zijt dappere soldaten en gij zult liever willen, sterven dan in schande vervallen! Geeft mij uw woord, dat gij eerder zult sterven, dan de wapens neerleggen? Het zij zoo! riepen vele matrozen te gelijk. Wij sterven, maar geven ons niet over! Zweert het, sprak Vinet ta. Zweert uw best te doen, om den vijand te overwinnen! Hij zal ons leeren kénnen! klonk het als uit eenen mond. Wij willen overwinnen of sterven.' Braaf zoo! zeide Frances co. Ik zweer ook U had ik niet gemeend. Gij zijt de aanvoerder en hebt niet noo dig te zweren. Wie weet, hernam Fran- De aanvoerder is de hoofd zijn aangebracht. Het benoodigde zand zal n.l. met een excavateur aan de zuidzijde van het Noordzee-kanaal te IJmuiden, buiten de Noordzeesluizen, worden ontgraven, van daar per spoor met stortkarren naar een lossteiger aan de binnenzijde van die sluizen wor den vervoerd, vervolgens met vaar tuigen van ongeveer 150 M'. laad vermogen worden getransporteerd tot de binnenzijde van den bestaan- den afsluitdijk naar Schelling woude, waar door een elevator het zand weder op waggons zal worden over gebracht, die het van een daar ge bouwden grooten laadsteiger tot in het open IJ zullen overbrengen. Daar de zandstorting regelmatig over het volle profiel van den dijk moet geschieden, zal het zand ten slotte per kruiwagen moeten wor den verwerkt. Uit een telegram aan Le Temps gezonden uit Brussel, blijkt, dat de Gentsche socialisten eene indruk wekkende manifestatie ter eere van den heer Domela Nieuwenhuis, die Maandagochtend daar ter stede zou aankomen, voorbereidden. Dit bericht verklaart tot op aekere hoogte de daad der Belgische politie, die den heer Nieuwenhuis verleden Zondag aan de grens belet heeft zijn tocht naar Antwerpen voort te zetten. Een Reu - ter-telegram meldt, dat de heer Domela Nieuwenhuis te Gent in den socialistenkring Vooruit zou optre den. De Réformehet bekende ra dicale Belgische blad, is niet wei nig gramstorig over het feit, dat op denzelfden dag prins Victor ten paleize ontvangen werd en de Ne- derlandsche socialist over de gren zen werd gezet. Hij meent dat in het gastvrije België de wet niet voor ieder gelijk is. De heer Nieu wenhuis heeft aan de Réforme een brief gezonden om tegen de houding der Belgische Regeering te protes teeren. Reeds kort na de opening derR. IC kerk Buitenveldert te Amster dam, bevond zich Zaterdagochtend de persoon, die verdacht werd de offerbussen te hebben geledigd, op nieuw aan de offerblokken aan het werk. Hij werd door de dienstbode opgemerkt, die onmiddellijk huis- genooten en buren waarschuwde, aan wie het gelukte hem in bewa ring te nemen en, ondanks zijne pogingen tot ontvluchting, te hou den tot de aankomst der politie, die hem in verzekerde bewaring nam. De bedoelde persoon is een oude bekende der justitie. Een drietal jeugdige miliciens van het wapen der infanterie te Amsterdam in garnizoen, zijn in den nacht van Zondag op Maandag jl. op den Zeedijk moedwillig door een paar sjouwerlieden aangevallen en mishandeld. De daders werden door de ronde der politie ter plaatse in verzekerde bewaring genomen. Men leest in de L. Ct.Maandag was het Steenschuur «zwart van de menschen,» die naar het beeld kwa men kijken, omdat er «een streep doorloopt.» Vooral de vrouwen wa ren daarbij diep bewogen. Om die reden meenen wij een nader hoogst geruststellend bericht, ons uit een «betrouwbare» bron geworden, niet te mogen verzwijgen. De zaak is deze. Volgens een melkboer, die bij het krieken van den dag op de been persoon en een geringe weifel van zijnen kant, kan groot onheil ver oorzaken. Neem mijn woord tot on derpand, dat ik niet zal wijken van hetgene ik u beloofd heb I Wel, en wat belooft gij zeide Vinetta bijna schalks lachende. De overwinning, zonder twijfel? Ja en voor u, sprak Fran cesco. Ik wil de eerste zijn, die den dood zoekt, waaneer ik niet kan overwinnen! Neem nog maals mijn woord tot onderpand. Ik zal zoo vast staan, als eene rots in de zee. Ik verheug mij en dank u zeer, hernam Vinetta. Moge het komen zooals gij zegt: Over winnen of sterven! Overwinnen of sterven, riep de bemanning begeesterd uit. Allen bewonderden het meisje. Als een genius zweefde zij over het dek van het schip, dat nog al- ijd in den nevel gehuld was. was, moet de figuur uit het Haag- sche wapen in de vorige week Lei den bezocht en zich o. a. op het hoofd van het beeld des heeren Van der Wei f hebben neergezet. In zijn bewondering over de fraaie omgeving moet den vogel toen iets ontvallen zijn. Van daar een streep, die door het «hemelwater» aange- dund en verlengd geworden, tot in 's mans linkerschoen is afgedropen. Hedenmorgen meenden zij die over een en ander gesteld zijn, dat de grap nu lang genoeg geduurd had en namen daarom de onschul dige stof, die zóóveel gemoederen in beweging gebracht had, van het beeld weg. Naar aanleiding van hetgeen er te Delft voorgevallen is met een morphinedrank, voor de moeder op geschreven maar het kind met nood lottig gevolg toegediend, merkt het Pharm. Weekblad op: De geneeskundige ontving de boodschap door middel van een 13-jarig kind, door de moeder naar hem toegezonden. Hoe dikwijls heb ik mij in de apotheek geërgerd over de onnadenkendheid van het onontwikkeld publiek, dat kinderen om boodschappen in de apotheek zendt, hetzij voor het een of ander artikel van den handverkoop, hetzij voor hernieuwde bestelling van een geneesmiddel, hetzij voor het af halen van een geneesmiddel. Wij doen, meen ik, wèl, ons tegen deze handeling, die tot vergissingen aan leiding moet geven, te verzetten, en te weigeren aan het zoo dikwijls onvolkomen uitgebracht verlangen te voldoen. Gist. ochtend had een jongen, ven tende met kinderstoeltjes, het onge luk in de gracht aan de Hooimarkt te Delft te vallen. De heer H. V. Monsanto, jur. student, die het ongeluk zag, sprong terstond te water en bracht den jongen op het droge. Als eene curiositeit meldt men, dat het bijgeloof in de gemeente Kethel Spaland nog niet geweken is. Bij den bouwman A. v. d. IC. is nl. het rundvee in de weide be- tooverd en zoomede het hooi! Ja zelfs de hooihark wilde niet haar werk doen! Wat nu te doen? De hooihark heeft men met pekel ge- wasschen en het hooi met zout besprenkeld, terwijl men voor de koeien vijgen en pillen gaf, doch alles te vergeefs, niets mocht baten bij v. d. IC. bleef de boel behekst. Gisteren avond is een paard, ge spannen voor eenen vierwieligen vrachtwagen, schrikkende van de bel van eenen tramwagen, op de Korte Hoogstraat op hol gegaan. Een kinderwagen, waarin twee kinderen gezeten waren, werd omver gereden, en de kinderen aan hoofd en handjes bezeerd; volgens den geneesheer, wiens hulp werd inge roepen, niet verontrustend. De voer man, die zijn paard niet kon hou den, viel ai spoedig van den bok, doch bekwam geen letsel. Het paard werd in de Zandstraat staande ge houden. Te Uithuizermeeden vonden eenige kinderen in een schuur een geladen revolver. Een van hen trok de haan over, waarop de kogel de hand van een 9-jarig knaapje doorboorde. Deze was zeer dik en de zon trachtte vergeefs er door te breken. Het bleef den ganschen dag zoo. De avond was prachtig, de zee glad als een spiegel en de beman ning begaf zich ter ruste. Carlo was in de kajuit, terwijl Beranger de wacht had en Fran cesco hem gezelschap hield. Langzamerhand werden de om trekken van het verre gebergte donker en onduidelijk. De hoog- blauwe kleur der zee veranderde in eene olijfgroene. Achter het land verdween de brandende zon en de wegstervende stralen kleurden den hemel met schitterende tinten; het zwartrood veranderde in purper, werd toen groen als smaragd en eindelijk zwart geel, toen de laat ste zonnestralen verdwenen. Zoodra de maan met hare zilve ren sterren verscheen, verdween al die kleurenprachter bleven slechts eenige vlekken achter. Te Etten is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van J. Luickx. Terwijl de vlammen met ongeloofelijke snelheid om zich heen grepen, waren de twee schuren en het woonhuis spoedig in asch ge legd. Aan de flinke houding van de brandweer is het te danken, dat de belendende gebouwen, die mede groot gevaar liepen, gespaard zijn gebleven. Van den inboedel is wei nig of niets gered. Niet alleen zijn 8 kalveren, 4 vaarzen en 2 paarden bij het onheil omgekomen, maar er is helaas, ook het verlies van een menschenleven te betreuren. Het lijk van den knecht heeft men eenige uren later geheel verkoold gevonden. De overige bewoners hebben zich slechts met moeite ge red, daar bij het ontwaken eene der schuren reeds in volle vlam stond. Vooralsnog is de oorzaak geheel onbekend. Uit Aalsmeer wordt gemeld Maandag ochtend stoomde door ringvaart van den Haarlemmeerpol der de sleepboot «Haarlemmermeer 6», achter zich voerende een groot schip van 210 ton, geladen met schelpen, en een van 40 ton, om die naar Amsterdam te sleepen. Juist was de brug bij Leimuiden ervoor afgedraaid, toen van den tegenover- gestelden kant eene groote vracht- goederenboot, de «Haarlemmerpac- ket», aankwam. Het schijnt dat men op deze laatste het sein van den brugwachter om te stoppen niet be grepen heeft, althans beide booten kwamen tegelijk in de opening der brug en raakten daar vast. Hierdoor kreeg de «Haarlemmermeer» haar zwaren sleep op zich, tengevolge waarvan zij het erg te kwaad kreeg enzeer gehavend werdhaar geheele dek werd als eene veer opgelicht. Ook de brug kreeg van den schok zooveel mee, dat zij in de eersten tijd onbruikbaar zal zijn en het ver keer over het kanaal met eene pont onderhouden moet worden. De directie der «Haarlem-packet,» wier bemanning van dit ongeval de schuld draagt, zal de schade, die nogal aanmerkelijk is, vergoeden. Zondag in den vroegen ochtend hebben te Muntendam twee jeugdige vagebonden zich door het verbrij zelen van een glasruit toegang verschaft tot een der lokalen van de openbare lagere school, alwaar zij eerst uit eene boekenkast lees- en prentenboekjes ontvreemdden, waarop zij den terugtocht aannamen. Thans werden zij echter opgemerkt, zoodat de politie tijdig hiervan in kennis gesteld werd, die zich toen overtuigen kon, dat met den ver koop der boekjes ver beneden boek- verkoopersprijs reeds een begin was gemaakt. Uit Middelharnis word gemeld van 12 Juli Bij de aankomst van vischsloepen aan het havenhoofd alhier had heden middag een treffend ongeval plaats. Zooals gewoonte is, wordt alsdan de boot te water gelaten, om zich in verbinding te stellen met den wal. In eene dier booten begaven zich drie visseherslieden van 1820 jaar, toen de boot om sloeg en allen te water geraakten. Eén had het geluk zich aan de boot te kunnen vastklampen en werd gered, maar de twee anderen zonken in de diepte weg en zijn niet weder gezien. Het was een betooverend, doch tevens droevig gezicht, want wie wakker was, dacht aan den afge- loopen dag en den eed aan Vinetta gezworen. Toen de morgen aanbrak, riep Francesco zijne lieden samen en verklaarde, dat de dag beslissen zou. Hij beval het schip in de boeh- te laten loopen, welke diep in het eiland dringt. Daar was het vaar tuig voor eenen onmiddellijken aan val der fregatten bevrijd, omdat zij niet over de klippen konden. Deze manoeuvre ging wel met gevaar ge paard, maar spoedig zou men het voordeel er van inzien. Om twee uur roeiden de matro zen, volgens het plan van Fran cesco, om de klip heen. Het fregat lag aan den noord kant van het eiland; zijne sloepen naderden snel. Op het schip wachtte men ongeduldig het oogenblik af, waarop de sloepen van achter de rot- Naar men verneemt, heeft zich voor de pacht van Musis Sacrum» v te Arnhem tot heden geen enkele sollicitant aangemeld; 2 h 3 ton schijnt niet zóó voor de hand te liggen, dat men zich daaraan onder de gestelde voorwaarden durft wa- v gen. g li Uit Nijmegen wordt gemeld: h De heer Bahlmann, lid van de b Tweede Kamer der Staten-Generaal, E is Maandag aan een groot gevaar v; ontsnapt. Toen hij van het spoor- r< wegstation alhier naar zijn buiten- b; verblijf «Het Geldersche Hof» reed, ei geraakte het paard van zijn rijtuig ui op hol, waardoor het rijtuig omver d' werd geslingerd en tegen eene lan taarn terecht kwam, terwijl de koet- vt sier van den bok werd geworpen, vi en zich ernstig bezeerde. De heer Bahlmann kwam met den schrik vrij. k' Twee huzaren van het garnizoen van Amersfoort werden Zondag in een vt schuur bij deRuijsdaelkadeteAmster- di dam slapende gevonden. Zij waren hl Vrijdag jl. uit de arrestantenkamer, O waar de een voor den krijgsraad, is de ander voor de klasse van disci- ee pline in voorarrest zat, uitgebroken, De politie der vierde sectie nam ze is in hechtenis. J' d< Gisteren namiddag is te Tiel een S' 4jarig jongentje ten gevolge van d< het eten van een paar klapbessen O ongesteld geworden en binnen uur tijds overleden. dl dl Een paar dagen geleden maande te Tiel een politie-agent een be- sc schonken persoon herhaalde malen ee aan, bedaard te zijn en zijnen weg te vervolgen. In plaats van hieraan te voldoen, voegde de man den 111 agent onder hevige vloeken toe: w «de commissaris Stork heeft het er VI goed afgebracht, maar jij zult het er niet zoo afbrengen; als ik nu een mes had, was je kop er al af geweest, maar wacht, ik kan je ook zoo den kop wel afdraaien,» en zich w hierna losrukkende van de perso- nen, die hem ter voorkoming van ongelukken hadden vastgegrepen, snelde hij op den beambte toe, klaarblijkelijk om gevolg te geven aan zijn plan, doch de agent trok nu zijne sabel en wi t den aanval- Ier, die reeds 13 jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft wegens poging Pe tot moord, met dat wapen zoodanig in bedwang te houden, dat de f1 woestaard de volvoering van zijn plan moest opgeven. Na afloop van het voorval werd menig loffelijk woord omtrent het w ferm gedrag van den agent ge- uit. de De zaak is thans in handen van 111 de justitie. Een wisselwachter te Tilburg had gisterenmorgen het ongeluk tijdens T£ het rangeeren met den schouder en bovenarm tusschen de buffers te ge- raken. Volgens verklaring van den onmiddellijk toegesnelden genees- zl- heer, is de bovenarm waarschijnlijk - verbrijzeld. j- Tusschen Waardenburg en Gel- J dermalsen is Maandagmorgen nabij laatstgenoemd station op de rails y het lijk gevonden van een onbekende man van omstreeks 60 jaar; het - eene been was geheel, het andere 1 boven den enkel afgereden. De trein van 9 uur stopte er voor, R sen zouden te voorschijn komen. (j, Toen eindelijk een der booten 0] van het fregat te voorschijn kwam p>( en men het luide hoera van sloep tot sloep hoorde weergalmen, ge voelde Carlo zijn hart hevig klop pen en de koude druppels rolden van zijn brandend voorhoofd. Op het schip heerschte eene doodsche de stilte. de Hoe! riep Francesco, an- bf ders zijt ge niet zoo stom. Beproeft de eens of de sloep onder bereik der st, kogels isvc Het geschut is te hoog ge- de richt, ging hij voort. Geef mij 'pi de lont eens, zoo zal het beter m zijn. de De kogel trof het water en sloeg al over de eerste sloep heen. De an- de dere sloepen naderden. Francesco had bij het eerste de schot de Fransche vlag doen hijschen. de Wordt vervolgd.) pl

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2