Raad der Gemeente Haarlem lederen morgen verzamelen zij zich tot een gemeenschappelijk déjeuner. Die wegblijft betaalt 50 pfennige boete. Uit de kas der boeten wor den de cylinderhoeden der leden opgestreken. Dat met ontsmettingsmiddelen somtijds de meest schromelijke ver- valschiDgspractijken plaats hebben, blijkt uit een mededeeling van de Indusirie-lldtter. Bij 15 onderzochte monsters, welke 80 pet. carbolzuur moesten bevatten, bleek niet meer dan 8 pet. hiervan aanwezig te zijn! Een Hamburger firma deed dezer dagen een eigenaardige be stelling bij een groote hoedenfa- briek te Berlijn, namelijk een groote hoeveelheid zoogenaamd chapeaux- claques van hemelsblauwe, rose, lichtgroene en violette zijde. Deze hoeden zijn natuurlijk niet bestemd voor Hamburger dandy's doch voor het Kamerun-gebied, waar men hoopt, er den thans min of meer gedrukten handel weder door te verlevendigen. De voorliefde der negers voor dergelijke bonte hoofd deksels is bekend en de onderne- minsgeest der Hamburger kooplie den eveneens. Ernesto Rossi, die zijne gast- reizen door Zweden en Noorwegen achter den rug heeft, is, naar de Berlijnsche TaglickeRundsckauvaelfa thans te Berlijn. De kunstenaar ver diende op zijn laatste kunstreis in ongeveer zeven maanden tijd 80.000 Mark. Hij zal zich nu naar Kissin gen begeven om de baden te ge bruiken. Het gerucht loopt, dat Rossi zijne gedenkschriften heeft voltooid. De groote tooneelspeler is in niet min der dan 350 steden opgetreden. Eene plaats uit de gedenkschriften betreft eene korte briefwisseling met Lode- wijk II van Beieren. In een epis teltje, voor jaren geschreven, werd de Italiaansche kunstenaar door Lo dewijk tot het geven eener voor stelling voor den koning alléén, uit- genoodigd. Het trotsche antwoord van Rossi luidde: «Gaarne zou ik voor niets voor millioenen toeschou wers optreden, maar ik kan er niet toe komen, voor millioenen voor slechts één enkelen op te treden.» De zwemkunstenaar Akej, een Zweed, gaf Zaterdag zijn eerste buitengewone voorstelling te Ber lijn op het Halenmeer. In deftig avond-toilet, met hoed en rok, liet hij zich naar het midden van het meer roeien, sprong toen zeer ele gant in het water en ontdeed zich daar van zijn kleedt ren, om ineen licht zwempakje zijn programma af te werken. Drie uur lang, van half zes tot half negen, duurde dit, zon der dat hij ook maar een oogenblik pauseerde. Zijn duiken, waarbij hij herhaaldelijk levende visschen ving, werd bijzonder geapplaudiseerd. Ten slotte kleedde hij zich ook weder in het water aan en groette hij het talrijke publiek zeer deftig. Akej voert den titel van «Koninklijk Zweedsch Magister der Zwemkunst.» Bij het hydrographisch bureau te Londea heeft de gezagvoerder van het stoomschip Fei Lung, de heer Allison, dezer dagen de vol gende mededeeling gedaan: Op mijne reis van Sydney naar Shanghae heb ik op lo 25' ZBr. en 143o 26' OL. een eiland ont dekt, hetwelk tot heden onbekend, is en waaraan door mij de naam van Allison-island is gegeven. Het verheft zich 100 a 150 voet boven den spiegel van den Oceaan, is met geboomte allerwegen bedekt, en strekt zich uit in de richting van het noordwesten naar het zuidoos ten, 3 mijlen ver tusschen de Echi- quier-groep en Durour-eiland. Naar het gevoelen der hoofd- amb'enaren aan het genoemde hy drographisch bureau, heeft deze mededeeling inderdaad betrekking op een nieuw eiland. Cameron bericht, dat gedroogde mieren in Cent-raal-Afrika een zeer gewild handelsartikel zijn; bij ge brek aan dierlijk voedsel eet men ze in de meelsoep. Aan het Njassameer zijn mug- genkoeken een geliefkoosde spijs. Zij zijn 2' cM. dik, en zoo groot als een bord. Van binnen zien zij er zwart uit en smaken als kaviar of gezouten sprinkhanen, dus zoo kwaad niet! 't Mocht wat! Deze muggen, d e Kungo genoemd wor den, komen, in ontzaggelijke me nigte op zekeren tijd des jaars te voorschijn; zij vervullen de lucht tot op eene aanmerkelijke hoogte en zwermen dicht aan de opper vlakte van het water, maar omdat ze zoo licht zijn, zinken zij er niet in. Wanneer men door zulk een wolk heen moet, dan houdt men oogen en mond gesloten, want de diertjes, vallen zoo dicht als sneeuw op het gezicht. De bewoners verzamelen de insekten en koken daarvan dikke koeken, die per stuk wel eenige millioenen mieren bevatten. Het stadje Potterville bij Ele- mington (New-Jersey) is dezer da gen geheel in opschudding gebracht, daar niet minder dan 214 personen vergiftigd zijn op een feest, dat bij de inwijding eener protestantsche kerk gegeven werd. Van dezen wa ren er volgens de laatste berichten 6 hopeloos en 20 zeer gevaarlijk ziek. De overigen kwamen er met een voorbijgaande ongesteldheid af. Het is gebleken, dat het ijs, 't welk rondgediend werd, het vergif be vatte en wel arsenicum, dat er waar schijnlijk met opzet in gemengd was. Het onmiddellijk iugestelde onderzoek heeft echter nog niets naders aan het licht gebracht. Voorwerpen van krokodillenleer ziju tegenwoordig zoo gezocht, dat het den dood van ruim 6000 var kens per jaar ten gevolge heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Juni. Zelden is, schrijft het Bat. Hbl. eene gebeurtenis van politieken aard met zóóveel zekerheid en juist heid voorspeld als de in den nacht van 1 op 2 dezer plaats gehad heb bende inval der Atjehers in Bene- den-Langkat, waarvan tot dusver geene andere bijzonderheden bekend zijn dan die, vervat in het telegram van den resident van Sumatra's Oostkust, meldende het overvallen van de tabaksonderneming Tamaran welke eenige dagen te voren door eene militaire macht bezet was. Dat bij dien aanval hevig gevuehten moet zijn, kan men afleiden uit de door ons geleden verliezen, bestaande uit twee dooden en acht gewonden, terwijl van het personeel der onder neming (een Europeesch geëmploy eerde gedood en één gewond werd. Alleen klimmende vermetelheid, door de bewustheid van onze onvol doende troepenmacht ter plaatse en het vooruitzicht van straffeloosheid aangespoord kunnen die benden ophet denkbeeld hebben gebracht om hun rooverswerk in sedert jaren onder geregeld bestuur gebrachte streken uit te oefenen. Intusschen wijst het plaats gehad hebbende feit opnieuw krachtiger dan alle betoogen, dat de onveiligheid in de afdeeling Deli eene nieuwe periode is ingetreden en dat de gewijzigde toestand nieuwe en krachtiger middelen van be dwang eischt. Na eene afdoende versterking der troepenmacht, moeten eerst de aan grenzende staatjes, waaronder LaDg- sar en Modjopait, welke openlijk of bedekt met de bende geheuld heb ben, getuchtigd worden. Eene blijvende versterking van het garnizoen in de Tamiangsche districten is verder noodig, om het vertrouwen der bevolking op het Nederlandsch gezag te versterken. De tuchtiging van die aangren zende rijkjes zal dan het uitgangs punt moeten worden van een meer actief optreden jegens de meer be langrijke kuststaten van Oost-Atjeh. Bij den ontredderden toestand van leger en vloot kan van zoodanig optreden natuurlijk geen spraak zijn. Roeiende met de riemen die zij heeft, heeft de regeering er zich toe moe ten bepalen 100 man van het gar nizoen te Palembang naar Deli te zenden, en deze zullen met het door de planters gevormd weerbaarheids- korps, bestaande uit Chineesche koelies en Maleiers, de roovers in bedwang moeten houden. De Jav. Ct. bevat een besluit, waarbij bepaald wordt: dat op den Java-wal, in de on middellijke nabijheid van den vuur toren op Java's 4de punt, een post- en telegraafkantoor zal wor den opgericht, in verbinding met het goevernements telegraafnet op Java, en den naam dragende van Anjer; zullende bij de opening van dit kantoor het post- en telegraafkan toor te Nieuw-Anjer worden opge heven. De generaal-majoor J. H. Romswinckel, nieuw benoemd com mandant der tweede militaire afdeeling, kwam den 7en Juni te Semarang aan met het stoomschip Sindoro. Den volgenden morgen te half- tien werd het commando door ge neraal Romswinckel overgenomen van den luitenant kolonel De Groot, die weder naar Banjoe Biroe is te ruggekeerd. De generaal, bij die gelegenheid het woord nemende, drukte de hoop uit dat ieder zijn plicht zou doen. De moeielijke tijd dien het leger beleeft, werd met een enkel woord herdacht. De infanterie zag zich in het bijzonder toegesproken, evenals de auditeur-militair, wien de generaal verzekerde dat hij rekenen kon op alle medewerking. Dat de officieren der schutterij deze waardigheid vrij willig op zich genomen hadden, achtte de generaal een waarborg voor hune goede plichtsbetrachting. De goede diensten door de schut terij bewezen in den Java-oorlog en bij den opstand der Zwitsers in 1860, waren nog niet vergeten. Wij kunnen erbijvoegen schrijft de Locomotiefdat Semarang zich evenzeer herinnert, om van Atjeh niet te spreken, hoe kapitein Romswinckel aan het in de geboorte smoren van dien opstand een zeer werkdadig aandeel heeft gehad, en dat zijne flinke houding aan het hoofd der inlandsche compagnieën, bij het opstormen naar de boven vertrekken van de Wurtemberg- sche kazerne, de kansen dadelijk deed keeren. Deze kapitein Romswinckel is nu generaal Romswinckel, commandant der tweede afdeeling. Semarang heet den wakkeren vecht-majoor welkom. In den raad van directeuren is behandeld geworden het voorstel van den directeur van binnenlandsch bestuur om in het algemeen, ter verkrijging van meer promotie en meer animo onder de jongere amb tenaren, alle ambtenaren te pensio neeren, die niet meer voor bevor dering geschikt worden geacht en twintig jaren dienst hebben. Al de andere departementschefs hebben zich echter, zoo wij wel zijn ingelicht, tegen het voorstel verklaard, vooral de directeur van financiën, die met verschillende voorbeelden aantoonde dat het voor stel nimmer in het belang van 's lands dienst kan zijn. De aanne ming van het voorstel zou ook op de schatkist eene zwaren druk leg gen. Men verwacht dan ook dathet bij de regeering geen ingang zal vin den. (Alq. Dagbl.) Oir IEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den bouwkundig ambte- naar 2e kl. bij deu dienst der staatsspoorw. A Hesselink; aan de onderwijzers G. Olicr- hoek, H Zeger de Beijl en aan de hulpon derwijzeres aan de op. lag. school to Soeka- boemi D Berkhout. MILITAIR DE PA R TEMEN T. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der genie T. C A. V»mer. Vergunning verleend om te repatrieeren aan: luit. ter zee le kl. H. Bernelot Moecs; id. 2e kl. H. A. Schoonhoven en G. J. v. d. Hout; off. van gez le kl. dr. J. D. de Boer; off. van adm. le kl E. W, Sprenger. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: G. G Frederiksz en W. E. L. Keilman, Samaraug. - G. J. baron deSenar- clens de Grancy en B. H. J. Scheror, Go- ront.alo. Bevallen: E. ~W. "Willrmse-Boes d. Pa- mekasan. - A. Rapp-Mente z.; Mevr. Wrück L Samenthini-Rondeau z.; E Becker- Reijnhart z. allen te Soerabaja. - Mevrouw Lagers d.; J. W. Jansen-Miolée d. beiden te Samarang. - J C. R .hder-Bombled d Am- a. - Mrs Menzies z. Padang Tjermis Deli. - A. S. de Jongh-Rochussen d. Bagelen. - M. D. v. Leuven-Von Kriegenberg, tweel. Kertosono. - S D. C de Chauvigny de Blot -Hummelgens d Indramayoe. - C. Kerlen- Baumgarten d. Medan. - J. D. Rosario- Abrahimi de Melverda zL. R. E. Ason Jacometti-Wijsman d A. P L Franz-Van Eekhout d allen te Batavia. - A. J. L. Brui nier-Mulder z Meester-Comelis. Ovekleden: H. L de Haas. M. H. van Dissel-Bollaan 40 jJ. A, M. Spits-Van Vliet 18 j Wed. M. Tiesselinck 56 j. allen te Batavia. - Dochtertje van P E. Ros 5j. Padang-Pandjang. - H. B A. Volmar, Me dan. - Zoontje ven C. J. C. van Goor 1 m. Macassar. - C. van Haasen-Luders 34 j. Banjermasing. - W. Luijke 87 j. Ambon. - Andreas Schluter 24 j. Tamaram Estate, Langkat EERSTE KAMER DER 8TATEN-QENERAAL. Zitting van 15 Juli. De Voorzitter wijdde een woord a&n de nagedachtenis van den ont slapen referendaris Noordziek. De Voorzitters der afdeelingen werden gekozen en daarna de leden der commissie voor de redactie be noemd van het adres van antwoord op de troonrede. Na onderzoek in de afdeelingen kwam het des namiddags ter tafel en werd het eenparig aangenomen. De Kamer is na deze zitting op recès gescheiden. TWEEDE KAMER Zitting van 15 Juli. Alle leden wier geloofsbrieven zijn onderzocht, zijn toegelaten. Ten aanzien der toelating van dr. Schaepman had eenige discussie plaats. De heeren van der Linden en Cremer achten het in strijd met de Grondwet een geestelijke toe te laten. De heeren van den Biesen en Lokman ontkenden dat dr. Schaep man geestelijke was in functie, zoo als huns inziens de Grondwet be doelde. Met 67 tegen 9 stemmen werd tot toelating besloten. Gekozen werden als candidaten voor het voorzitterschap de heeren mr. E. J. J. B. Cremers met 67, mr. J. G. Gieichman met 44 en A. E. Reuther met 34 vande78stem- VERGADEBING VAN DEN VAN Woensdag 14 Juli 1886. Aanwezig 20 leden. In den aanvang der zitting wer den door den Voorz. eenige mede- deelingen gedaan; o. a. dat was ingekomen een oorstel van den districts-schoolopziener, dat in de eerstvolgende vergadering in be handeling zal komen. Ontvangen was het rapport der commissie van fabricage over de nieuwe school, ontworpen door den heer van Eyk. De heeren de Kanter en von Reeken verklaarden zich, de eerste per missive, bereid, zitting te nemen in de commissie voor de bezwaar schriften. Betreffende de wederinrichting der Vleeschhal tot publiek verkoop lokaal verklaarde de heer Huet te hebben opgemerkt, dat onder de bij zondere bepalingen was opgenomen een verbod van het verkoopen van paardenvleesch. Hiervan zou hij gaarne de reden wenscben te we ten. De Voorzitter meende, dat men vóór alles moest trachten, denver- koop van goed rundvleescb te be vorderen, en dat de gelijktijdige verkoop van paardenvleesch daaraan schade zou doen. De heer Huet noemde paarden vleesch evenals kunstboter een ar tikel van groote consumptie en geloofde, dat men de burgerij een dienst zou doen met het te laten verkoopen. Voorts bevreemdde het hem, dat B. en W. bet niet noodig achtten, het aangevoerde vleesch eene afzonderlijke keuring te doen ondergaan. Volgens hem is dit toch eene hoofdvoorwaarde en men zal er zich de onkosten voor moeten ge troosten. De heer Heshuysen heeft in de veigadering van B. en W. aange raden, het verbod van paardenvleesch op te nemen in het bestuit, omdat dit zulk een onaangenamen reuk heeft. Wat de keuring betreft, is hij van oordeel dat het publiek de beste keurmeester is. Daarenboven heeft de gemeente iemand, die deze zaken zeer goed nagaat. De heer Dyserinck kent het paar denvleesch niet. Hij moet er zich echter tegen verklaren, als het slecht riekt, want daarom is in de Kamer van Koophandel ook de verkoop van wild afgekeurd. Keuring is even wel noodig, anders beteekent de ge- heele zaak niets. Men zegtalle vleescb wordt gekeurd; maar dat is eenvoudig niet te doen. Er wordt zeker vleescb ingevoerd, dat niet gekeurd wordt. Wil men echter een officieel lokaal openen, dan mag dat niet geschieden zonder den waarborg, dat het publiek daar goed en goedkoop vleesch kan koo- pen. De groote slagers zullen daar niet komen, wel de andere en som mige van dorpen. Voor de laatsten moet men eenige banken vrijhou den. De Kamer van Koophandel heeft de zaak onderzocht en hij vreest, dat, als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, er niet veel van terecht zal komen. Hij zou het voorstel nog eens aan B. en W. terug willen zenden. De heer Huet wenschte de zaak nog Diet af te doen. Men kon haar te gelijk behandelen met het rapport der commissie van financiën omtrent de kelders. De motie werd aangenomen. Bij een voorstel om de heeren D. Storm en van der Gragt te ontslaan van de huur van grond in de Schoo- terstraat en de schutting tegen taxatie over te nemen vroeg de heer Sneltjes waarom ze van de huur ontslagen werden. De voorzitter deelde mede, dat ze tot wederopzegging hebben gebuurd. Le gemeente wensebt bet terrein voorloopig te bewaren, omdat het zeer geschikt is voor een schoolge bouw, en acht hetgeraden, de schut ting over te nemen, om geen hoe ken ongebruikten grond aan de openbare straat open te laten, die dan meestal verzamelplaatsen van vuilnis worden. Bij de behandeling der eerste en der tweede suppletoire begrooting voor 1886 wenschte de heer Huet daarop geene gelden te zien uitge trokken voor schoolbouw, zoolang deze zaak nog hangende was. De voorzitter zagj hierin geen be zwaar. Wordt het voorstel van den heer van Eyk aangenomen, dan vervalt deze post van zelf. De voorzitter deelde mede, dat is ingekomen een rekest van den heer Logeman om pensioen, en dat de heer Ezermau den 15en Juli zijne betrekking als organist in de Groote Kerk zal aanvaarden, die evenwel nog voorloopig wordt waargenomen door den heer Schmölling. De heer Sneltjes klaagde nog over het snelle rijden van sommige koet siers, de heer Krol over de vermomde bedelarij in den Hout, waardoor het den wandelaars lastig wordt ge maakt. De voorzitter beloofde op beide zaken nauwkeurig te zullen doen letten en sloot de vergadering. LEGER EN VLOOT. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October a. 8. kunnen worden toegelaten: a. te Delft, tot den cursus ter opleiding voor 2en luit der artillerie bij het leger hier te lande, 17 jongelieden; b. te Haarlem, tot den voorbereidenden praktischen cu sus der nieuw op te richten Militaire School, ter opleiding voor 2en luit. der infantcri j hij het leger hier te lande, 20 jongelieden. De voorwaarden van toelating enz vindt men in de „St-Ct.J van 15 Juli, die verder omtrent den cursus te Haarlem het volgende inhoudt: De cursuo aan de Militaire School te Haar lem duurt twee jaren en de daaraan vooraf gaande praktische cursus één jaar. De vo lontairs, die voor eene toelating tot de Mi litaire School in aanmerking komen, worden ingedeeld bij het onderdeel van het 4e reg. inf., te Haarlem in garnizoen, waarbij zy den voornoemden practischen cursus moeten door- loopen. Zij worden dadelijk na hunne in diensttreding ten aanzien van soldij, kleeding, voeding en huisvesting als volontairs behan deld, op den voet van hetgeen ten dezen bij den cursus te Delft geschiedt. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. De collecte, gehouden op het 23e christe lijk Nat Zendingsfeest op het landgoed #Beec- kenstein" tc Yelzen, heeft f932 opgebracht. Si&SKTSliigSm. '»M STERDAM, 16 Juli. Da pryzcD der Aardappelen waren al» volgt: Rijnsburgers f 1— a 1.20; Katwijker Zand f2.a 3. Andijker Muisjes f2.<2,25; do. ronde f2.a 2 25; Westlandsche Klei in manden f 1.20 a 1.40; do. losse f0.90 a 1.—dito Klei Muisjes fl.10 a 1.80; dito Zand f2.a 2 20; Geldersche Kralen f 1.70 a 2.10, Noordwijker zand fl.50 a 3.—, alles berekend per mud. Aangevoerd 16 verache ladingen. Handel flauw. Suiker Biet vast. Geraffineerd onveranderd. Katoen onveranderd. Kalme jyiarkt. Tin kalme stemming. Banka f61. Billiton loco f601/;. Petroleum. Stemming onveranderd. Loco f7.75 E. Sept./Dec. f8 E. Consumtie f9. ïarwe op levering fl lager. Nov. f213. Notee-rin# van de Commissie voor d#n iraaahan iel. Rogge op levering lager. Oct. f 127, 128. Noteer mg van Muune Thole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie onveranderd, lo. Sept./Dec. f 221 Zaandam, 14 Juli. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 19 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 25. -, en middelbare f beiden per '0 kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3