ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Eerstdaags komt voor het Hof van gezworenen in Henegouwen het proces in behandeling tegen 18 personen, die als hoofdschuldigen aan het vernielen en in brand ste ken der groote glasfabriek van Bau- doux te Jumet, op 27 Maart 11., vervolgd werden. De akte van be schuldiging, een lijvig stuk van de hand van den advocaat-generaal Janssens, - tracht te betoogen dat er in komplot gehandeld is; dat toch de oorzaken der groote werk staking in Maart 11. alleen te zoe- zoeken zijn bij de steenkool-indus trie; dat de werkstakers dan ook aanvankelijk uitsluitend onder de mijnwerkers te vinden waren, en dat de redenen hunner opgewon denheid en ontevredenheid de glas blazers onverschillig hadden gela ten dat echter dezen slechts van de ontstane agitatie hebben gebruik gemaakt om aan hunne ontevreden heid over het nieuwe stelsel, door den heer Baudoux in zijne fabriek toegepast (dit stelsel wordt genoemd le four a bassin), lucht te geven, en daarom de door het land trek kende benden werkstakers naar de fabriek hebben geleid, teneinde deze door hen te doen vernielen en ver branden. Het openbaar ministerie betoogt zelfs, op grond van in de instructie gebleken feiten, dat de glasblazers met «helschen ijver# de plundering geleid en er voor ge zorgd hebben, dat de vernieling der fabriek volkomen zou zijn. Wordt bij de openbare behande ling dezer omvangrijke zaak de juist heid dezer opvatting bewezen, dan wacht de beschuldigden stelling eene zware straf. De hertog van Chartres, die zijn oom, den hertog van Aumale, bij zijn vertrek uit Frankrijk ver gezelde, is Donderdagavond weer naar Parijs vertrokken. De koning en de koningin heb ben zich gisteren te Brussel naar het «Hotel de Flandre» begeven om den hertog van Aumale, hunnen oom, een bezoek te brengen. De hertog dineerde gisterenavond op het kasteel te Laeken. De president der Fransche Re publiek heeft aan den minister van oorlog een brief geschreven, waarin hij hem geluk wenscht met de goede houding der troepen op den nationa- len feestdag. De minister van oorlog is benoemd tot groot-officier van het legioen van eer, op voorstel van den mi nister-president, zegt het bericht. Aan de Times wordt uitWeenen geseind, dat er te Fiume (Oos tenrijk) eene paniek heerscht we gens het uitbarsten der cholera aldaar. Vele huisgezinnen vluchten in overhaasting uit de stad. Volgens een gerucht wordt er tusschen Engeland en de Vereenig- de Staten onderhandeld over een te sluiten tractaat tot uitlevering van dynamietmannen. In rechtstreeksche dépêches uit Washington, te Londen ontvan gen, wordt de tijding, dat de onder handelingen tusschen Amerika en Engeland tot uitlevering van dyna- miet-mannen gunstig afgeloopen zijn, niet bevestigd. De dépêches erkennen echter dat er onderhande lingen gaande zijn over een uitle- veringstractaat, dat ook van toepas sing zal zijn op dynamietmannen. Haarlem, 17 Juli 1886. Sedert eenige dagen wordt uit de woning van den heer H. L. Hoo- geveen Sterk aan den Schoterweg alhier, vermist een paar juweelen oorbellen ter waarde van f 600. waarvan de opsporing en in beslag neming door de politie wordt ver zocht. De Amsterdamsche Diergaarde ontving o. a. van den heer F. A. Erdman, alhier, een kostbaren zeld- zamen vogel, nl. een zwarten kak- ketoe nicrogrossus aterrimus), af komstig van de Moluksche eilanden, Een merkwaardig geschenk is een stuk kalkrots, bezet met «eetbare» vogelnestjes. De kleine bouwmees ters bevinden zich er bij. Door mej. J. Bosch alhier, is met gunstig gevolg het examen af gelegd (afd. A) dat voorafgaat aan de toelating tot de tweede klasse der Rijksnormaalschool voor teekenon derwijzers. Heden morgen had hier een treffend voorval plaats. De metse laar A. van der Kroft is namelijk terwijl hij aan zijn werk was plot seling doodgebleven. Eene weduwe met zes kinderen betreuren dit plot seling verlies. Aan de Burgeravondschool alhier zijn Dinsdagavond bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: J. van Dokkutn, J. N. Kochheim, S. Hulscher, W. Hoogeboom, C. Menke, H. J. Lasschuit, P. de Hon, J. A. Brakel, H. A. Kroese, C. H. B. Tollenaar, C. D. Caalen, A. Fibbe, A. Guthschmidt, J. H. Hasselmeijer, L. J. F. Tollenaar, P. Groeneveld, C. Beilschmidt, P. J. Rijneveld, H. Kwantea, J. Tit, A. P. de Graaff, M. C. Broekmeijer, B. van Bavel, J. H. Warnier, H. Groeneveld, J. van Waveren en J. J. G. Klein; van de 2de naar de 3de klasse: J. F. Schackmann, H. C. Caalen, P. H. E. Robijns, T. N. Rees,. P. C. Hoogervorst, A. J. Scherpenbuysen, J. P. Sonnemans, B. van den Berg, J. H. Venema, J. A. Maas, J. Vring, A. Lont, A. Hoeve, S. Aan- geenbrug, R. Slot, C. Welcker, M. Machielse, Th. van Dantzig, J. M. G. van Huizen, G. C. A. Junge, J. H. Bouwer, J. J. Aufderheyde; van de 3de naar de 4de klasseW. F. Keyzer,. J. J. Machielse, C. Beek, G. H. W. van Aken, A. P. Brou wer, J. A. Gerritsen, G. F. Kroese, L. F. Junge, E. J. Robijns, J. C. Beek, G. Kalf en G. Langeveld. Prijzen werden toegekendvoor de wiskunde: in de le klasse aan C. Menke en C. H. B. Tollenaar; in de 2e klasse aan Th. van Dant zig; in de 3e klasse aan G. H. W. van Aken; in de 4e klasse aan J. H. Mus; voor de natuurkunde: in de le klasse aan A. Fibbe en C. D. Caalen; in de 2e klasse aan J. J. Aufderheyde; in de 3e klasse aan J. A. Gerritsenin de 4e klasse aan J. C. Klisservoor taal en geschie denis: in de le klasse aan J. Tit en L. J. F. Tollenaar; in de 2e klasse aan T. N. Rees; in de 3e klasse aan L. F. Jungevoor hand- teekenen in de le klasse aan H. J. Lasschuit en C. Beilschmidt; in de 2e klasse aan J. H. Venema; in de 3e klasse aan G. F. Kroesein de 4e klasse aan J. C. Klisser; voor regtlijnig teekenen: in de 2eklasse aan J.P. Sonnemans;in de 3e klasse aan W. F. Keyzer; in de 4e klasse aan J. H. Mus. Aan het toelatings-examen voor voor de 1ste klasse van het Gymnasium namen 17 candidaten deel. Toegelaten zijnS. R. Bakker, N. J. L. Brantjes, E. E. Denekamp, P. Groot, M. van der Hoeve, Ph. F. W. de Kanter, Ant. Moens, K. Pies, G. W. Schültz, W. Stolp, N. M. C. Tideman, G. P. van Vlade- racken, voorwaardelijk H. Piek. Voor hoogere klassen waren 7 candidaten opgekomen, welke toe gelaten zijnvoor de 3e klasse J. W. Jay, en voorwaardelijk J. Ph. Vogel; voorwaardelijk voor de 5e klasse H. Visser, en voorwaardelijk voor de 6e klasse M. L. Deenik. Het Koninklijk gezin zal, naar men verneemt, tot 1 Oct. op Soest- dijk blijven en dan hetLoo betrekken. Z. M. heeft tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdperk der tegenwoordige zitting benoemd mr. E. J. J. B. Cremers. Bij de Tweede Kamer zijn door de Regeering opnieuw aanhan gig gemaakt de wetsontwerpen: lo. regeling der telefonen; 2o. wijziging der wetten op het genees kundig Staatstoezicht enz.; 3o. overeenkomst met de Rijnspoorweg maatschappij 4o. verkoop van rijks- grond aan mevrouw, de wed. Sterk te Amsterdam; 5o. idem aan P. Akkermans te Zevenbergen; 6o. verhooging van de Vestinghegroo- ting 1886; 7o. machtiging op de Rekenkamer tot vereffening van be talingen in 18778o. wijziging van de rechterlijke indeeling te Amster dam; 9o. wijziging in de wet op tarieven van gerechtskosten in straf zaken; lOo. wijziging van art. 329 van het Strafwetboek; llo. verze kering van het provoost-arrest van de schutterijen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering en congres van de Ned. Maatschappij ter be vordering van Nijverheid is bepaald Den Haag. De heeren Friedrich Ifrupp en Ferdinand De Lesseps zijn tot eereleden benoemd. Eene der fraaiste postvergis- singen, waarvan wij in lang niet ge hoord hebben, is de aankomst te Batavia van een dienstbrief van den procureur des Konings te Padua in Italië, gericht aan zijn ambtge noot te Zara. Hoe de brief eerst aan het zwerven geraakt is, is niet na te gaan. Maar eindelijk heeft een Duitsch postbeambte in het woord iZara«Java# herkend. De brief is nu aan den schrijver terugge zonden. Dinsdag had te Heiligenblut nabij Weenen de begrafenis plaats van den heer Crcmmelin, die zoo ongelukkig bij de bestijging van den Gross-Glockner is omgekomen. Tegelijk met hem werden de gid sen begraven. Een muziekkorps opende de lijk stoet en werd gevolgd door verte genwoordigers van den Alpenverein de lijken werden door gidsen ge dragen. Woensdag werd het lijk van Pallavicini, eenigen 'tijd later gevonden, ter aarde besteld. Voor de wedstrijden te hou den ter gelegenheid der bakkerij tentoonstelling van 2 tot 15 Augus tus a. s. te Amsterdam, is het na volgend programma vastgesteld: No. 1. Sierlijke pièce montée. le prijs f100, 2e prijs f50. Deze moet hoofdzakelijk bestaan uit nougat, caramel. Nadere bepalingenhoogte 60 h 80 cM., grondvlak naar ver kiezing. Voor versiering mag gebe zigd worden sucre filé, bloemen, kleine dragant voorwerpen, bruyè- res. Dragantgroepen zijn volstrekt uitgesloten. No. 2. Hoogste en schoonst gebak ken vol au vent. Prijs f 50. Moet zijn in middellijn 20 tot 25 cM. Pasteikorsten komen niet in aan merking. No. 3. Schoonst versierde taart. Prijs f50. Deze moet zijn vlak en geglaceerd, van 30 tot 45 cM. mid dellijn, vorm rond of kantig onver schillig. Nadere bepalingenPastil- lage en dragantversieringen zijn volstrekt uitgesloten. Marsepain (uit sluitend handwerk) daarentegen toe gelaten. No. 4. Brabantsche mop. Prijs f25. Moet zijn rond, 70 mM. breed, 17 mM. in het midden hoog, 80 stuks bevatten in het kilogram. Na dere bepaling: De prijs der te ver werken grondstoffen mag «gebak ken» hoogstens 23 ct. per kilo be- loopen. De internationale vergadering zal Woensdag 4 Augustus te 1 uur namiddags plaats hebben. Het be stuur bestaat nu uit de hh. S. W. Siemons, Amsterdam, pres.; Ch. de Smecht, Antwerpen, vice-pres.prof. dr. Kleinpeten, Weenen en L. Hart- mann, Hamburg, heiden ledenJ. Borgerhoff v. Sassem, Antwerpen, sec. Punten van behandelingoprich ting van een Intern. Bakkerabond, en de belangen van het vak. Sprekers worden uitgenoodigd zich aan te melden bij den president met opgaaf van de punten, welke zij wenschen te behandelen. Gisteren morgen kregen twee per sonen in de Elandsstraat te Amster dam twist. Om den strijd te beslechten begaven zij zich naar de Baangracht, waar zij asn het worstelen gingen, totdat een van hen te water ge raakte. De andere, nog strijdlustig, sprong hem na en het gevecht werd te water hervat. De politie maakte er een einde aan en nam de beide Kemphanen mede naar het bureau van politie op de Noordermarkt. Tot op Woensdag jl., den dag waarop het Rijks-museum te Am sterdam juist een jaar geleden werd geopend, is het bezocht door 778,041 personen. Een man, die Donderdagmid dag in de Wagenaarstraat te Am sterdam zijn handkar eenige oogen- blikken alleen liet, bevond bij zijn terugkomst, dat zij 40 pond lichter geworden was. Een behendige dief had van de gelegenheid gebruik gemaakt en een baal, inhoudende 40 pond koffie, weggedragen. De bestolene stilde de politie van het gebeurde in kennis. Vrijdag is te Amsterdam het gedenkteeken van wijlen dr. Sar- phati, den schepper van het nieuw Amsterdam, plechtig onthuld en aan het gemeentebestuur overgedragen. Met betrekking tot het nieuwe remtoestel voor tramwagens te Am sterdam beproefd, meldt het Hbl. nader dat op eene inschrijving van de «Nederlandsche Vereeniging voor lokaal spoorwegen en tramwegen te 's-Hage» een 40-tal plannen uit verschillende landen zijn ingeko men, waaronder ook dat van de heer André Schrader. Er is eene jury benoemd om de verschillende plan nen te onderzoeken, en eerst na hare uitspraak kan heslist worden, welke der toestellen op de verschil lende tramwagens zal worden toe gepast. Den 26en Juli a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de glasfabriek der heeren Vos, Hanrath en Wie gel, aan den Amsteldijk te Amster dam, het eerst in werking trad. Op dien dag zal aan de werklieden door genoemde fabrikanten een feest worden bereid. Een van de destijds aangestelde werklieden, Göbel genaamd, is daar ook thans nog werkzaam. Een 9-jarig jongentje viel Don derdagavond, onder het spelen, in het Westerkanaal te Amsterdam. De knaap werd door middel van een dreg opgehaald, maar tevergeefs trachtte men de levensgeesten op te wekken. Aan den Hoek van Holland ge raakte Vrijdag een werkman onder eene heistelling, die verplaatst werd, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Donderdag is de dienst tusschen Stavoren en Enkhuizen met de nieu we stoombooten geopend. Door het uitsteken van vlaggen gaven de in gezetenen van beide plaatsen hunne belangstelling in deze gebeurtenis te kennen. De eerste .reis van de stoomboot Friesland, van Stavoren naar Enkhuizen, was echter niet gelukkig. Bijtijds in het Krabbers gat, brak de stoomschuif, zoodat de boot ankeren moest en de passagiers met den trein van 9 uur niet kon den vertrekken. De boot is in de Spoorhaven gesleept en terstond gerepareerd. OnlaDgs werd gemeld, dat J. van Oord te Maassluis, uit Spanje, waar hij werkzaam was bi] de graaf- en baggerwerken, door de heeren Vol- ker en Bos aangenomen, was terug gekeerd wegens den algemeen slech ten toestand, voornamelijk de duurte der levensmiddelen, daar te lande. Thans ontvingen wij van Van Oord een brief, waarin hij mededeelt, om redenen van geheel persoonlij ken aard naar Holland te zijn te ruggekeerd. De toestand, daar te lande is volstrekt niet van dien aard, dat het er voor een werkman, niet even zoo goed uit te houden is als hier. Zoo enkele levensmiddelen al iets duurder mogen zijn dan hier, de loonen, door de heeren Volker en Bos uitbetaald, zijn zoodanig dat men niet alleen daarvan in Spanje kan rondkomen, maar ook vrouw en kinderen in Holland een vol doend bestaan geven. NR. Ct.) Een Rotterdamsch schoenmaker, die 28 jaar geleden wegens onver mogen aan zijn leverancier f 248 schuldig was gebleven, gaf dezer dagen een zeldzaam blijk van eer lijkheid, doordien hij zijn schuld eiseher uit eigen beweging het na genoeg vergeten bediag ten volle kwam betalen, met bijvoeging van f100 voor interest. Donderdag middag is hij het beproe ven eener locomotief op het station van den N. R. S. te Utrecht de voorman-bankwerker A. Luitjes tus schen de machine geraakt, ernstig gewond en aan de gevolgen over leden. Reeds lang bestond vermoeden, dat op de botermarkt te Tiel ver- valschte natuurboter wordt aange bracht, en dat daarmede de koopers, die echte boter verlangen, worden bedrogen. Nu eenige dagen gele den is op genoemde markt van vrouw C. d. L., uit Alfen, een stuk boter voor zuivere natuurboter ge kocht, terwijl een scheikundig on derzoek thans aan het licht heeft gebracht, dat die boter in hoofd zaak bestend uit aardappelstroop en vreemde vetten. Tegen de verkoopsters is proces verbaal opgemaakt. Men drelt nader mede, dat van de vier cadetten, die wegens het vergrijp tegen de krijgstucht op de Teteringsehe heide, in arrest zijn gesteld, twee hehooren tot het 4e en twee tot het 3e studiejaar. Gisterenochtend viel aan het sta tion Amersfoort een conducteur der Holl. Spoorweg-maatschappij van de treeplank en kwam tusschen den in beweging zijnden trein en het perron terecht, met het gevolg dat hij aan rechtervoet en hand zwaar gekwetst werd. Na aldaar verbon den te zijn, is hij naar zijne stand plaats te Winterswijk teruggebracht. Te Kampen heeft gisteren een kind van nog geen half jaar, dat rustig in een wieg lag te slapen, ernstige brandwonden aan hoofd en borst bekomen. De moeder had zich even verwijderd, toen de wieg, on middellijk bij den haard staande, vlam vatte. Het kind verkeert in i hoogst hedenkelijken toestand. Donderdagavond werd tusschen de halte Klarenbeek en het station Apeldoorn een schot gelost, terwijl de, personentrein van 7 u. 35 m. van Zutfen naar Amsterdam pas seerde. De kogel kwam in een der 2de-klasse-wagens terecht, waarin zich twee dames bevonden, die ge lukkig niet getroffen werden. De politie aan het station Apeldoorn is met het gebeurde in kennis ge steld. In het Mastdiep zijn Donder dag een paar groote zwaardvis- schen waargenomen, ongeveer 10 h 12 voet lang. Telkens als de zeldzame visschen opdoken, stak de zwaardvin ongeveer een paar voet hoven de oppervlakte der zee uit. 1 Voor den pleiziertrein naar Rot terdam op morgen (Zondag) zijn aan het station Middelburg 550 plaatskaarten afgegeven. In het geheel zal deze trein vermoedelijk twee duizend personen vervoeren. Te Ittervoort (Limburg) heeft de landbouwer H. G., die sedert eeni gen tijd krankzinnig is, zijn 17-ja- rigen broeder, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, door middel van een scheermes den hals afge sneden; daarop heeft de ongeluk- kige de vlucht genomen en is tot nu toe nog niet achterhaald kunnen worden. Woensdagnamiddag omstreeks vijf uur streek een hevige windhoos over de gemeente Gendringen, zoo als de oudste menschen zich niet herinneren ooit beleefd te hebben. Het westeinde van het dorp, en vooral de IJselstraat, had het hard te verdurentakken werden van de boomen gerukt, bladeren en vruch ten op den grond gesmakt en veel boomen ontworteld. Tal van huizen werden gedeeltelijk of zoo goed als geheel van hun dak beroofd; de pannen werden tot op een aanmer- kelijken afstand rondgeslingerd. Daar de nederstroomende regen de men schen binnenshuis had gejaagd, zijn er, gelukkig, geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het in drukwekkende natuurverschijnsel woedde hoogstens een paar seconden en bewoog zich schroefvormig wen telend van het Z.W. naar hetN.O. De veroorzaakte schade is vrij groot. Het getal der oudstrijders bij de citadel van Antwerpen is weder met een verminderd. De heer Theodorus Francinus Hiensch is te Scherpen- zeel in den ouderdom van 76 jaar overleden. Gedurende twee jaar was hij krijgsgevangene in Frankrijk. Zijne laatste levensjaren had de oude man een onbekommerd, rustig leven. Een te Sneek woonachtig schip per had een jongeren broeder, die aan verstandsverbijstering lijdende was, ten einde deze eenige aflei ding te bezorgen, op de reis mede genomen naar Leeuwarden. Deze wist van een onbewaakt oogenblik,

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2