P. J. Soomers, G. J. H. van Steyn van Hensbroek, A. D. R. Verbeek, J. v. d. Weyde, E. P. Westerveld, E. C. A. Winckel en W. G. Wol kers. Voorwaardelijk: C. Bertoen, J. A. Blommendaal, F. Elink Sterk, P. A. Koopman, A. G. H. van Sluys, L. Verboon, W. van Warmelo en J. van Wort. Van de 2e tot de 3e klasse: D. A. Aeyetts, J. André de la Porte, H. Baucke, N. Boon, D. A. Braa- kenburg, H. G. van Harre velt, J. P. Huchshorn, J. W. H. Huyk- man, D. Jesurun, A. S. J. Keyser, H. ter Meulen, A. J. J. Paulen, J. Planteydt, D. Rempt, M. J. E. Schaaltje, J. M. Stiggelbout, J. D. Vreede, R. v. d. Werff. Voorwaar delijk: J. P. v. d. Broeke, J. K. de Bruvn, M. C. Gregorius, W. R. de Haas, A. L. Hoog, A. P. Petri, J. W. Scholten, W. van der Tak en T. .T. W. Vollmer. Van de 3e tot de 4e klasseF. H. Abbing, J. D. Albarda, H. J. Albarda, W. van Bhjenburgh, E. K. von dem Borne, W. de Crane, J. C. F. Croll, K. F. E. Gertb van Wijk, J. G. Mulder, E. A. Neeb, H. M. Neeb, T. Resink, P. Schok ker, J. Kaars Sypesteyn, P. Sorg- drager, P. J. Post van der Steur, M. Wijt, L. v. d. Wilk. Voorwaar delijk: A. Id. M. Eyken, F. Ypey, F. H. Meyer, G. L. Piek, T. Riet, D. Stolp en D. A. van Stralen. Van de 4e tot de 5e klasse: F. Baucke, W. H. van Eek, H. Rein- ders Folmer, H. J. Keyser, C. P. Stoel en A. A. van der Steur.Voor waardelijk: J. André de la Porte, F. W. J. Boekhout, J. H. Borel, F. J. A. Futzlin, J. E. Koning, D. Raven en W. Schiff. 's Konings wederantwoord op bet adres van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal ter beantwoording van de Troonrede, luidt: «Mijne heeren! Ik verneem met welgevallen dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal de taak, die baar wacht onder Gods zegen, met ijver hoopt te vervullen. Ik verzoek u, Mijne Heerenaan de Eerste Kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord.» Per extra-trein van den Holl. Spoorweg zijn de Koning en de Koningin met prinses Wilhelmina, Zaterdagochtend te 9 u. 35 m. naar Baarn, en verder naar het lustslot te Soestdijk vertrokken, met het vroeger vermeld gevolg. Aan het station te 's-Hage waren bij het vertrek der koninklijke fa milie verscheidene autoriteiten aan wezig, o.a. adjudant-generaal Ver- spijck,generaal-majoorKlerck, graaf Sohimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van HH. MMs. huis en de comm. des konings, mr. C. Fock. te Amsterdam werd de trein van een andere locomotief voorzien. Aan het station bevonden zich de com missaris van politie, de heer Storck, een inspecteur, een brigadier met eenige agenten, benevens een zestal rechercheurs. De stationschef, de heer Moor, was in uniform. Om half elf vertrok de trein, waarin men ook een paar maréchausées zag zitten, weder. De wetsontwerpen tot herzie ning der Grondwet, zijn onveran derd weder bij de Tweede Kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een statistiek-recht schijnt door de Regeering te zijn teruggenomen, het scheen het alsof hij te water wilde gaan en riep hij uit: Red, red! Carlo dacht, dat hij den matroos meende en vroeg: Waar is hij? Ei hier! hernam Louis op de schildpad wijzende. Carlo zag, dat mat Louis niets aan te vangen was, en gaf bevel aan twee matrozen hem weg te brengen. De kok verliet ongaarne zijne schildpad en hield zijne oogen aanhoudend op den stroom gericht. Vier of vijf waren op den terug tocht licht gewond. Op het oogenblik dat de gered den van land stieten, kwamen de wilden als raven de kust af. Zij schreeuwden en tierden, wierpen met steenen en schoten hunne pij len op de vluchtelingen af, zonder echter schade te veroorzaken. Dit was een waar wonder, want het regende steenen en pijlen, die waarschijnlijk vergiftigd waren. Spoedig waren ze buiten bereik is althans niet onder de weder in gediende ontwerpen. Volgens een heden (17 Juli) door ons uit Bern ontvangen tele gram is het tractaat tot regeling vau het internationaal goederenver voer op de spoorwegen heden door de vertegenwoordigers van negen staten geteekend. Zooals men weet was de confe rentie tot vaststelling van het inter nationaal spoorwegrecht sedert twee weken vergaderd. Rapporteur van de commissie van voorbereiding was de Nederlandscheafgevaardigde prof. T. M. C. Asser. AmstD. n. N.) Ofschoon de sluiting van het museum Prins Hendrik te 's Hage op halt Jnli was bepaald, hebben de bereidverklaringen van verschil lende zijden om dit belangwekkend kabinet in stand te houden en de belangstelling van hooggeplaatste personen, den heer Lefèbre doen be sluiten, voorloopig althans de inrich ting geopend te houden. Juist in dit seisoen toch melden zich vele vreemdelingen aan om de acousti- sche verzameling te bezichtigen en ook mèt het oog daarop is nu be paald dat tot 1 September a. s. het Prins Hendrik-museum geopend en in werking zal blijven. Nog dezer dagen ontving het museum van de heeren Van der Tak en Co., orgel makers te Rotterdam, een zeer eigen aardig voorwerp als geschenk. Een Nederlandsche ingenieur is bezig met het nemenvan zeer belangrijke en tot heden gelukkig geslaagde proeven, om het toren uurwerk, met slagwerk en carillon, aan het stadhuis te Schoonhoven een uurwerk dat voor slechts eenigs- zins juiste tijdsaanwijzing ten eenen- male onbruikbaar was geworden, door een electrisch toestel minstens even goed dienst te laten doen als de beste rgulateur. Het stelsel, zegt men, berust op eene geheel nieuwe ontdekking op het gebied van electro-magnetisme en het beginsel is van hooge be- teekenis. Het is den heer J. H. Taat, gezagvoerder van het stoomschip Edam, mogen gelukken eenige fraaie exemplaren van den grooten Ame- rikaanschen brulvorsch (bullfrog) in uitstekenden staat van Amerika naar Amsterdam over te brengeo. De brulvorsch leeft deels in stroomende wateren, deels in moerassen van Canada en het grootste gedeelte der Vereenigde Staten, en behoort tot de grootste soort, kikvorschen, die tot nog toe zijn aangetroffen. Het eigenlijke lichaam kan eene grootte bereiken van 21 cM., de achterpooten daarentegen ieder eene lengte-afmeting van 26 cM. De dieren, thans in het aqarium van «Artis» aanwezig, hebben deze grootte echter nog niet bereikt, doch overtreffen reeds de afmetingen van onzen gewonen groenen kikvorsch. De brulvorsch is begaafd met een sterk, brullend stemgeluid, dat zich bij deze soort niet alleen gedurende den paartijd doet hooren, doch gedu rende het warmere jaargetijde steeds kan vernomen worden. Merkwaardig is de sterk ontwikkelde vraatzucht dezer vorschen. Niet alleen verslin den zij andere kleinere kikvorschen; doch zelfs jonge eenden, kuikens en visschen worden soms bij voor keur als voedsel gebruikt, zoodat zij dan ook door de Amerikaansche kolonisten en vischkweekers inder daad als groote vijanden worden be en op het schip in veiligheid. Carlo kon zich niet verheugen over het nieuw gewonnen leven, want de toekomst was nog even duister voor hem. Welke moeite had het hem niet gekost zijn ongelukkige bruid te redden! Carlo zag door den kijker dat de wilden de tenten in asch gelegd hadden en ook het lijk van Fran cesco verbrandden, want dit was alles, waaraan zij hunne woede konden koelen. Hij had zeker niet gedacht, dat hij na zijnen dood als ballast aan de vlammen zou prijs gege ven worden, wellicht had hij ge droomd van een graf onder de slanke cypressen van Indië en nu werd zijne asch door den wind verstrooid. Dat is 's mensehen lot, zuchtte Carlo en wendde zich, ter wijl het schip over de golven voort- schouwd en als zoodanig behandeld. Hiertegenover staat, dat de achterste ledematen van den brulvorsch in Amerika voor vele menschen eene groote lekkernij uitmaken, zoodat voor een zestal volwassen dieren in Amerika gewoonlijk 50 cents (fl.50) en meer wordt betaald. In sommige streken van de Vereenigde Staten heeft men zelfs getracht de brulvorschen voor de comsumptie »p kunstmatige wijze te telen en wel over het algemeen met goed succes. Behalve deze vorschen, is de be volking van het aquarium buiten dien nog vermeerderd met eene be langrijke verzameling fraaie actinias (poliepen), aan de Fransche kust en de Golf van Biscaje voor het aquarium verzameld en meegebracht door den heer Pothoff, gezagvoerder van het stoomschip Urania. Het uitvoerend comité voor de feestelijke viering van den 55en gedenkdag van den tiendaagschen veldtocht te 's-Hertogenbosch op 2 Augustus e. k. bestaat uit de hee ren jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois, burgemeester, eere-voorzitter, F. M. Avenarius, luit.-kolonel 2e reg. infanterie, voor zitter; mr. E. F. baron van Rijc- kevorsel, majoor-comm. der dd. schutterij, onder-voorzitter; B. van Andel Gz., koopman, penningmees ter; L. C. P. Max, kapt.-comm. van het corps. kon. scherpschut ters, secretaris; J. B. A. Van de Mortel, wethouder; jhr. mr. T. Ser- raris, advocaat-generaal bij het ge rechtshof, en J. C. Wilbreuninck, majoor van het 2e reg. huzaren, leden. Het programma is in bewerking en belooft veel. Wij kunnen, ter aanvulling van hetgeen reeds gemeld werd, nog een en ander mededeelen om trent de proeven, genomen met toe stellen om de bij het in beweging stellen van tramwagens vereischte kracht te verminderen. De eerst aangebrachte inrichting is die van den heer E. W. Reud- ler te Haarlem. Dit toestel is zeer eenvoudig en wordt door het paard zelf in beweging gebracht, doch slechts met */s der thans vereischte kracht. De toepassing, eisc'nt eenige geoefendheid en opletlendheid van den koetsier. Een wagen met dit toestel is acht dagen gebruikt, doch daarna buiten dienst gesteld, omdat een nieuwe koetsier het niet met de noodige zorg bediende. Het systeem van den heer Reudler schijnt dus voldaan te hebben. Eene andere vinding is van de heeren Leens en Pierson. Deze heeft de groote verdienste, dat de wagen door de bij het remmen opgezamelde kracht tegen eene brug werd opge stuwd, zoodat het paard niets be hoefde te doen. De^ kracht dient echter getemperd te worden, want de wagen was het paard te vlug en reed tegen zijne achterbeenen. Ook is het een bezwaar van dit toestel, dat het een geweldig leven maakt, zoodat den passagiers bij de beproeving de schrik om het hart sloeg. Eene derde inrichting werd in gezonden door den heer André Schroder. Ook deze gebruikt de bij het remmen opgezamelde kracht; doch het schijnt dat de werking van het toestel eene zeer krachtige constructie der onderdeelen ver- eischt, indien men niet telkens in reparatiën wil vervallen. De jury dezer door de «Ned. Ver. voor Locaalspoorwegen en Tram- gleed, tot Vinetta, die bleek en stil daar lag als eene doode. De doctor stond aan hare zijde. Met de horloge in de hand telde hij de kloppingen van haar hart en zeide De storm, die het meisje heeft aangegrepen zal spoedig over zijn. Het bloed vloeit weer geregeld door de aderen. Wij willen hopen, kapitein, dat alles ten goede keert. Wees getroost, spoedig landen wij te Calcutta en gij zult gelukkig zijn Carlo schudde het hoofd. Hij waagde het niet meer op geluk te hopen, daar hij zoo vaak bedrogen was geworden, hij was koud en ongevoelig voor alles en wenschte niets meer, dan dat de dood hem voor eeuwig met Vinetta zou ver eenigen. Wordt venolgd.) wegen» uitgeschreven prijsvraag zal in de eerste helft van October hare uitspraak bekend maken. Zij bestaat uit de heeren Middelberg, J. J. Beij- nes en Verloop. Amst De vergadering van het Ne- derlandschDansonderwijzers-genoot- schap zal gehouden worden op Dinsdag den 27en en Woensdag den 28en Juli te Utrecht. Blijkens de Volksstem heeft een Nederlandsche landverhuizer, de heer G. A. Ahlers, district Lij denburg, Zuidafrik. Republiek, Edammer kaas bereid, die, naar deskundigen verzekeren, voor de echte Hollandsche Edammer niet onderdoet. Buren kunnen het elkander soms zoo onaangenaam maken. Donder dagavond had de bewoner eener bovenverdieping van een perceel in de Utrechtsche dwarsstraat te Am sterdam zijne woning verlaten en hiervan maakte zijne buurvrouw op de 2e, met wie hij steeds overhoop lag, gebruik, om eens duchtig wraak te nemen over al het onrecht, dat zij meende te hebben moeten ver duren. Ze drong in de vertrekken van haren buur door en bespren kelde al de kleedingstukken, die zij er vond, met vitriool, waardoor deze totaal bedorven werden. Of zij van hare wraakneming veel pleizier zal hebben, betwijfelen wij. Een uitdrager, wonende op den Nieuwendijk te Amsterdam, die Donderdagavond zijn winkeltje even alleen liet, om gauw een kleine hartsterking in eene tapperij op de Prinsengracht te gaan gebruiken, boette zijne onvoorzichtigheid duur. Bij zijne terugkomst bleek het, dat hem in die weinige oogenblikken 3 molton dekens, 3 kapok kussens, 1 wollen en 1 katoenen deken ont stolen waren. Hij deed van den diefstal aangifte. Donderdagavond dreven in de Willemstraat te Amsterdam, een brigadier met eenige agenten een bende van ongeveer 300 opgescho ten jongens, die een optocht wilden formeeren, met den wapenstok uiteen. Een der agenten werd daarbij door een steenworp licht aan de hand gekwetst. Een winkelier in naaimachi nes te Leiden, verkocht eenigen tijd geleden eene machine op afbeta ling aan eene vrouw, die opgaf A. L. genaamd te zijn en te Nieu we-Wetering te wonen. Toen na eenige weken de afbetaling ach terwege bleef, ging die winkelier eens naar Nieuwe-Wetering, doch was aldaar geen vrouw L. te vin den. Men wist hem echter mede te deelen, dat zekere De V., in de Haarlemmermeer, voor eenigen tijd met eene machine was thuis ge komen, waarom hij zich dan ook derwaarts begaf en werkelijk deze vrouw aantrof. Proces-verbaal ter zake oplichting is tegen haar op gemaakt. Donderdag jl. heeft te Schipluiden een persoon, zich noemende J. W. Rensink en volgens opgave wonen de te 's Gravenhage, zich bij ver schillende herbergiers opgehouden en verteringen gemaakt, zonder te betalen. Daarna is hij in de richting van Maasland vertrokken, waar hij in eene herberg reeds eenige borrels gedronken had, toen de politie van Schipluiden hem aanhield wegens oplichterij. Hij gaf voor knecht te zijn hij de heeren Enthoven te 's Gra venhage. Met deze heeren moest hij gaan visschen, en zij zouden zijne verteringen betalen. Na on derzoek door de politie bleek echter, dat hier niets van aan was. Hij is naar 's Hage gevoerd en ter be schikking van den officier van jus titie gesteld. De Maasl. maakt melding van een geval van straatroof op klaar lichten dag in een der drukste ge deelten van Rotterdam en gepleegd door een kind. In de vorige week des middags ongeveer half vier, ge schiedde dit. Een meisje van negen of tien jaren had in de Scheepstim mermanslaan een vierjarig kind in een hoekje gelokt, en onder de be lofte, dat het een koekje kreeg, wanneer het zoet was, van hare oorbelletjes ontdaan. Twee kleine broertjes der kleine dievegge, van drie en vijf jaar naar gissing, ston den eveneens voor het kind, zoodat de voorbijgangers niets zagen. Een heer, opmerkzaam geworden door het gezegde der kleine dievegge: «Nu, hier heb je dan een koekje,» ging haar na, die zich met de bel letjes verwijderde, en waarschuwde een politieagent, die den diefstal constateerde en de jonge dievegge en het «corpus delicti» naar het politie bureau bracht. De kleine was met zooveel handigheid te werk gegaan, dat het bijna geen twijfel lijdt of zij had dit zaakje meer bij de hand gehad. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is te Rotterdam inbraak ge pleegd in het kantoor van den heer B. Hausmann in de Sleutelsteeg. De dieven schijnen zich aldaar zeer op hun gemak te hebben gevoeld; want niet alleen kon men zien dat zij kaarsjes hadden gebruikt om alles na te kijken, maar ook was de brandkast zoo forsch opgebroken, dat zelfs de binnenplaat geheel ver bogen was. Zij hebben dus er op vertrouwd, licht te kunnen branden en geraas te kunneu maken, zon der daardoor hunne tegenwoordig heid te verraden. Toen hebben zij uit de brandkast een bedrag van f 7000 weggekaapt, waarvan f200 in geld en de rest in papier. Er lagen ook effecten in; maar of zij de waarde daarvan niet kenden, dan wel of zij vreesden, die dingen niet aan den man te kunnen bren gen zonder gevaar voor ontdek king, althans zij hebben ze maar stilletjes laten liggen. Een kistje met afgetelde centen in rolletjes hebben ze ook maar laten staan, hetzij omdat het te lastig was om het ongemerkt over straat te bren gen, hetzij omdat zij, eenmaal in het bezit van een zevenduizend gul den, zulk een stapel enkele centen te nietig vonden. Ten einde niets over te slaan, hebben zij zelfs een kantoorjas nagesnuffeld, een zak boekje er uitgehaald, en daarin niets van hunne gading vindende, het op den grond gesmeten. Tot zelfs de sigaren hebben ze eens goed bekeken, en bij die gelegen heid hebben zij tevens getoond, kenners te zijn; want juist de bes te hebben ze medegenomen en de overige eenvoudig weggeworpen. Zij waren dus in hun doen niet slechts voorzichtig, maar ook kies keurig, tevens hebben zij zeker be grepen, dat iemand na zulk een karreweitje wel eene kleine hart versterking mag nemen, vooral nu de gelegenheid zich daartoe zoo ge- reedelijk aanbood, en zoo hebben zij hunne nachtvisite verder door gebracht onder een glaasje fram bozen-brandewijn. Te Keent, onder Balgoij (Gel derland), ontstond Vrijdag in eene herberg twist tusschen vier perso nen, die zoo hoog liep, dat L. S., van Ravestein, P. S., onder Escha- ren woonachtig, een zoo gevaarlij ken messteek in de borst toebracht, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij bracht tevens C. v. d. L., eveneens van Escharen, eene ernstige wonde toe over den linkerarm. D.ior het flinke optreden van J. Rombouts, briga dier der rijksveldwacht, te Neeras- selt, en van G. van Rinswouden, gemeenteveldwachter te Keent, werd S. spoedig in hechtenis genomen, en den volgenden dag naar Arnhem overgebracht, waar hij ter beschik king is gesteld van den officier van Justitie aldaar. Naar de E. Ct. verneemt, heeft het Geref. centraal weeshuis «Be thel» te Dordrecht dezer dagen, bij de plaatsing van twee kinderen uit België, de som van f2500 van de zijde van een R.K. menschenvriend uit België ontvangen. Maandagnacht der vorige week werd bij de weduwe H. Driedijk even buiten Heinkenszand ingebro ken door een dronken persoon, die aan den achterkant van de woning een raampje had ingeslagen en daardoor had weten binnen te drin gen. De 84-jarige weduwe, die te bed lag en onraad hoorde, sprong uit het bed en zich, gewapend met een flinken stok, naar de zooge naamde keet waarin de inbreker terecht was gekomen begevende, vond daar een persoon, die bloedde, op den grond liggen.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2