gemengd nieuws, kuis atond te verven, met de ladder naar beneden gestort. Hij werd voor dood naar hel ziekenhuis wegge dragen. Het ongeluk ontstond, door dien de ladder ten gevolge der on oplettendheid van een voerman door diens kar werd omvergereden. Tegen dezen voerman is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In de buurtschap Boekeloo gem. Lonneker werd Zondag namiddag weder eene socialistische bijeenkomst gehouden, die door ongeveer 500 personen uit Enschede, Hengeloo en omstreken werd bijgewoond. Woord voerders waren Domela Nieuwen- huis en Bennink. De burgemeester ,j van Lonneker was met eenige po litieagenten tegenwoordig, en slaag- da er in dank zij zijn kalm en beleidvol optreden de orde vol- J komen te handhaventot tweemalen 4 toe moest hij den eersten spreker tot de orde roepen, toen deze te heftig uitvoer tegen burgemeester Van der Zee te Enschede. Een so- 5 cialist, die klaarblijkelijk in kenne- J lijken staat verkeerde en een boer met een mes eene wonde aan den hals toebracht, werd door de politie j in verzekerde bewaring genomen. Te Hedel zijn Zondag middag twee knapen van 12 en 15 jaar in het Oude Maasje bij het zwemmen verdronken. Door de maréchaussée te 's-Her- togenbosch is een Belg aangehou den, die bekend heeft dezer dagen brand te hebben gesticht te Etten bij Breda, tengevolge waarvan een hofstede een prooi der vlammen werd en een persoon in het vuur omkwam. De waarnemende directeur der Wees-inrichting te Neerbosch werd dezer dagen in staat gesteld den 800 weezen een zeldzaam feest te be reiden. Van twee weezen-vrienden werden 500 kilo Meikersen ontvan gen. Te Nieuwkuik is Woensdag een treurig drama afgespeeld. Een jon geling van 19 jaar, die aan typhus lijdende was, heeft de waakzaam heid zijner verzorgers weten te ver schalken; na uit bed gekomen te zijn, heeft hij zich meester gemaakt van een geweer, dat ongelukkiger wijze was geladen. De tromp van genoemd wapen naar het voorhoofd te brengen en af te trekken was het werk van eenige oogenblikken op den knal kwamen de buren toe- geloopen en vonden hem zwemmen de in zijn bloed; de spoedig inge roepen geneeskundige hulp kwam te laat, daar de dood bijna onmid dellijk ingetreden was. Dezer dagen kwam de Asser Ct, een copie in handen van een Drent- schen boer aan den Minister van Financiën, met verzoek om ontsla gen te worden van den eed, die vereischt werd bij een memorie van aangifte zijner overleden zuster. Tot goed verstand diene, dat adressant het licht en de vraagbaak van zijn dorp was, zoodat hij in alle gewichtige zaken, waar de pen te pas kwam, geroepen werd: R., den 29 Mei 1885. Aan den Edel Achtbaren Heer Minister van Financiën. Met gepaste eerbied kom ik tot u met een beleefd verzoek, daar ik door het overlijden van mijnen eenigen en geliefden zuster op den 3 November 1884 en deswegens tot op dezen dag noch geen akte van haar overlijden is opgemaakt daar ik tegen het afleggen van de eed heb opgezien en deswegens veele gemoedsbezwaren bij mij opgeko men daar ik geleezen heb Markus 6 vers 34 en Jakobus 5 vers 12, ik heb dus de heer ontvanger verzocht om mij van de eed vrij te laten en hem belooft niets achteer te hou den en hem daarenboven nocht hondert gulden te geven kan UÉd. mij dan ook in dezen vrijheid ge ven of kan ik ook met de aanhan gers van Menno Simon op dezelfde lijn geplaats worden of tijd om tot hun kerk over te gaa Begeert UEJele mij te zien of te spreken dat xau wel, daar ik door de mijne beenbreuk mijn Regterbeen is verkort, hoe ik mijne eigen schoe nen daarnaar hebt vervaardigt, hoe ik met een gebroken "been op een ladder kan klimmen, hoe ik met een daartoe vervaardigt Instrument kan houwden kloven drie houwdjes in een stoot of slag dus spoedig ge makkelijk en voordeelig maar het ie onmogelijk met dit Instrument vier houwdjes te kloven hiertoe moet men weder een nieuw Instru ment hebben en hiertoe is door mij noch niets in het werk gestelt, vriendelijk verzoek ik U Edele mij van de Eed vrij te laten of mij deswegens een goede en rechte weg te wijzen. Begeerd gij mij te zien en te spreeken hiertoe ben ik bij gezondheid alle dagen bereid doch den 9 Juni is xbij ons tentoonstel ling, dus liefst voor of na die dag. Na groete noem ik mij Mijn adres is U onderdaan E....te....R E. Uit Harlingen wordt van 18 dezer gemeld Sedert den nacht van Zondag op Maandag jl. waren twee jongelin gen, nabij deze stad, op eene steen fabriek werkzaam, vermist. Het ver moeden dat hun een ongeluk over komen was, werd Donderdag ver sterkt, door het vinden van een pet en tabaksdoos in de Willemshaven. Zondag is het lijk van een hunner, Walle Bergsma genaamd, woonach tig te Franeker, ongeveer tezelfder plaatse opgevischt. Van zijn makker is echter nog geen spoor hoege naamd gevonden. Te Echten, (Fr.) had een meisje van bijna 2 jaren het ongeluk van de over eene sloot liggende plank in het water te vallen. Dadelijk werd de kleine er uitgehaald, doch het leven was reeds geweken. Een gelukkig zeldzaam voorko mend geval heeft zich onlangs voor gedaan bij een milicien uit Gronin gen, ingelijfd bij het 5e reg. inf. Deze persoon heeft zich namelijk om van dienst af te komen een paar vingers moedwillig dermate ver minkt, dat hij ter verpleging is op genomen in het militair hospitaal te Utrecht. Door de bekende firma ,Dit- mann, te Rothe-Erde, bij Aken, is de voormalige papierfabriek te Val kenburg aangekocht, om tot eene Beiersch-bierbrouwerij te worden ingericht. Het te fabriceeren bier is uitsluitend bestemd tot uitvoer naar het buitenland. Te Parijs werd dezer dagen een Italiaansch balletdanser, die aan een der grootste schouwburgen verbonden ir, door de politie ge arresteerd op het oogenblik, dat hij den schouwburg arm in arm met zijn dame wilde verlaten. De man, die Luca Besta heet, had indertijd een groote rol in een proces wegens moord gespeeld, dat te Ravenna, in Italië, werd behan deld en veel opzien verwekte. Hij wist toen echter onder een aange nomen naam te ontsnappen, maar is nu voor goed geknipt en reeds aan het Italiaansche goevernement uitgeleverd. De afschuwelijke balletdanserheeft zich voor de rechtbank te Ravenna, wegens niet minder dan zestien moorden, die hij heeft begaan, te verantwoorden. In de veeartsenijkundige school te Lyon is de stoomketel van het scheikundig laboratorium gespron gen. De directeur werd onmiddellijk gedood, een amanuensis doodelijk gekwetst. De uitbarsting was zoo hevig, dat het dak weggerukt, de muren gescheurd en de vensters verbrijzeld werden. Te Saint-Denis-Paris had Vrij dag jl. een eigenaardig opstootje plaats. De Gemeenteraad was aldaar onlangs ontbonden, en nu had men vergeten iu het decreet een com missie voor het bijhouden der dage- lijksche zaken te benoemen. Toeu zich dan ook op genoemden dag niet minder dan 15 paartjes ten raadhuize vervoegden om zich in het huwelijk te laten verninden, kon aan hun hartewensch niet wor den voldaau. Men kan zich de al- gemeene teleurstelling voorstellen. Op het laatst werd het geraas en getier zoo hevig, dat de boden, ge holpen door de politie, het gebouw met geweld moesten ontruimen. Eenige bruidegoms, die van geen uitstel wilden weten, werden ten slotte in de doos geduwd. Gesteenigd. Te Berlijn is, in de vorige week, een krankzin nige op treurige wijze om het leven gekomen. De man was sedert lang niet wel bij het hoofd en verkocht allerlei zotte praatjes, maar men liet hem stilletjes begaan, want hij hinderde nooit iemand. Zaterdag over acht dagen kreeg hij eensklaps een aanval van razer nij; hij snelde de straat op, waar juist stratenmakers aan het werk waren en begon die menschen en ook een vigilante-koetsier, met een hagelbui steenen te bombardeeren. De dus aangevallenen verweerden zich en konden dat niet anders dan door te gooien en een der straat makers trof den gek zoo geweldig met een steen, dat de man, badend in zijn bloed, neerzonk. De krankzinnige stierf reeds des Dinsdags tengevolge van schedel breuk; tegen den onvrij willigen moordenaar ieen vervolging inge steld. Te Berlijn is de vorige week, op eene ontzettende wijze, een meisje van zeventien jaren verongelukt. Op straat uitglijdende, kwam zij onder een zwaar beladen kolenwagen; een der wielen ging over den hals der arme en scheidde het hoofd van den romp. De vader was"in de onmid dellijke nabijheid, maar kon niets doen om haar te redden. Toen in de vorige week een ijzerhandelaar te St. Petersburg eene lading oud artilleriemateriaal, door den Staat aangekocht, liet overbren gen, ontplofte daarbij een granaat, die men reeds voor ontladen had gehouden. Zij doodde zestien per sonen, onder welke vier kinderen, en kwetste vele anderen. De gemeenteraad van Milaan heeft 10,000 lire toegestaan voor het Instituut-Pasteur. Te Londen is een dagblad correspondent, Charles Oldham ge naamd, tot zes maanden tuchthuis straf veroordeeld, op grond dat hij aan de Times vijfmalen valsche be richten gezonden had, met het doel daarvoor geld te ontvangen. Toen generaal Boulanger, ver haalt Figarominister van oorlog werd, was zvjn eerste werk, om te gaan zien, wat zijn vroegere chef, de hertog van Aumale op zijn dos sier van hem geschreven had. Hij las toen woordelijk het volgende: Goed officier, werkzaam, zeer intel ligent, maar slecht opgevoed. Een misluhte reclame. Uit Wa shington wordt geschreven: Op 28 Juni liet president Cleveland in het Cirque d'été te Parijs een loge be stellen. De directeur zorgde onmid dellijk nieuwe biljetten te doen drukken en aanplakken, waarop stond: «De president Cleveland en zijn schoone jonge vrouw zullén de voorstelling met hun tegenwoordig heid vereeren.» Het doel werd be reikt, het publiek stroomde toe. De jonge mevrouw Cleveland had er echter geen lust in alsprogramma- nummer dieust te doen, en ging dien avond niet naar het cirque. Na afloop der voorstelling ijlde een deel van het publiek naar de caisse en eischte, onder voorwendsel dat niet alles vertoond was wat op de affiche stond, de helft van den en treeprijs terug. In zijne verhandeling over de werkingen van vochtige en van droge lucht (in Dingl. P. J. 258, p. 415), komt dr. Fischer o. a. tot bet resultaat, dat de nuttige wer king van de bekende sanatoria, be paaldelijk tegen borstziekten, hoofd zakelijk berust op de droogte der lucht in die oorden. Zoo is in den omtrek van Genua de vochtigheid der lucht vaak beneden 20 pCt; zelfs daalt ze daar tot8 h 9 pCt. Zoo is het ook gesteld te Savona, Porto Mauritzio, San Remo en andere win- terkuurplaatsen aan de Middelland- sche Zee. Te Davos bedraagt (bij luchtverwarming met natuurlijke verwarming) de vochtigheid der lucht insgelijks dikwijls slechts 25 pCt. Ook Cairo en de hoogvlakte van Karoo in Zuid-Afrika hebben, even als Siberië, doorgaans eene droge lucht. In laatstgenoemde landstreek zijn (volgens F. Müller's reisbericht van 1882) ziekten van de longen onbekend, en komen vele longlijders daar hulp zoeken. In verband met het bovenstaande dient bedacht te worden, dat het vochtig houden der lucht in zieken kamers juist verkeerd kan zijn! De door den Nem- Yori Herald uit te zenden expeditie naar de Noordpool is voorloopig uitgesteld, omdat haar aanvoerder, kolonel Gil der, aangehouden is, onder aanklacht van zich aan verduistering van gel den te hebben schuldig gemaakt. Hij is slechts losgelaten tegen borg stelling, onder belofte van te New- York te zullen blijven. Bij de theorie met de miliciens. Opstaan, Jansen, als ik tegen je spreek. Zoo recht op buik in borst vooruitarmen en handen gestrekt langs het lijf en stil gestaan. Goed zoo. Vertel me nu eens Jansen, hoe heet de Koning?» «Watte?» «Watte? dat kennen wij hier niet, hoor! Als je iets niet verstaat of niet begrijpt, dan zeg je: «Wat blieft u, luitenant?» en dan zeg ik het met pleizier nog eens. Is dat goed begrepen?» «Jaowei, luutnant.» «Nou„ onthouden dan. Ik heb gevraag: hoe heet de Koning?» «De Konik?» «Ja, de Koningonze Ke ning ,rde Koning van Neder land «Da' weet 'kneet, luutnant.» «Weetje dat niet?.... De offi cier kijkt Jansen verbaasd en half lachend aan en wacht nog eenige oogenblikken op het gewenschte antwoord, dat echter niet komt. «Jij, Pietersen. Hoe heet onze Koning Pietersen laat peinzend het hoofd op de borst zinken, verplaatst zijn voeten tegelijk met een kleine tijd- passeering achter de kiezen van rechts naar links, zucht zwaar en verklaart zich ten laatste met de woorden«'k Het 't wel eweten, luutnant, maor 'k bin 't kwiet.» «Wat! Jij ook al niet. Je moest je toch schamen, dat je niet eens den naam van je Koning weet Smijt die pruim eens uit je mond Je bent hier niet op de deel, hoor Als 'kje weer met een pruim ta bak in dienst zie, dan zal ik eens beginnen met je een dag of vier thuis te houen «Jij, Dirksen,hoeheetdeKoniug?» Dirksen gooit het hoofd achter over, beschouwt diepzinnig het uit spansel en fluistert: «Laot'k's prak- keseeren Maar hij weet het ook niet, èn no. 4 ook niet, en no. 5 ook niet! Eindelijk zegt Klaasen, de laatste van het zestal vaderland- en Ko ningverdedigers, en die al meerma len bij de onwetendheid van zijn kameraden aan zijn ongeduld en er gernis had lucht gegeven met een «Herrejennig, hoe's 't meugelijk Krimmeneelig» en zoo meer. «Wel! Wullem ommers,luitenant Van deze zes braven wist er ver der niet een den naam van de Ko ningin. Slechts een dat er een prin sesje bestaat en hoe zij heet en van kroonprinsen, daar hadden zij geen van allen ooit van «geheurd!» «Uit dit historisch stukje kazerne geschiedenis» zegt de Zm. Ct. «kan men afleiden hoe gemak kelijk het is om in een paar maan den tijds van onze boerenjongens geoefende soldaten te maken!» TWEEDE KAMER DER STATEN-OENERAAL. Zitting van 19 Juli. De nieuw benoemde voorzitter, de heer Cremers werd door den heer Wijbengatijdelijk voorzitter, harte lijk met zijne benoeming gelukge- wenscht. Met een warm woord aan de nage dachtenis der leden, die de Kamer zijn ontvallen en waarin hij krachtig aan drong tot gemeen overleg, zoo onmis baar om de werkzaamheden der Kamer rijpe vruchten te doen dra gen, aanvaardde de heer Cremers het voorzitterschap. Vervolgens werden de heeren van Berckel, W. van Dedem en Ruland beëedigd en namen zitting. Heden (20 Juli) ten twee uur zou het rooster van aftreding der leden samengesteld en zouden de leden der huishoudelijke commissie benoemd worden. Er werd besloten, de Troonrede met een adres te beantwoorden. De navolgende voorzitters zijn ge kozen voor de nieuw benoemde af- deelingen, de heerenGleichman, de Savornin Lohman, van der Lin den, Wijbenga en Mees. De leden der commissie tot het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede zul len zijn de heeren Borgesius, van Delden, van Houten, de Beaufort en Mees. Heden voortzetting der vergade ring. LEDER EN VLOOT. De //8t.-Ct." bevat een Kon. besluit van den 2en Juli 1886 (Stbl. No. 117), tot aan vulling van art. 2 van het Kon. besluit van 6 Deo. 1851 (Stbl. No. 149), houdende in stelling van een eereteek en voor eer vollen, langdurigen werkelijken dienst bij de schut terijen. Ëet artikel wordt aangevuld met de volgende zinsneden: //Voor leden der schutterijen beneden den rang van officier, aan wie het eereteeken is toegekend, mogen na 20 jaren dienst de ring, de Btedelijke kroon en de krans van olijven- en eikenloof verguld zijn; na 30 jaren dienst mag het geheele eereteeken verguld zijn. Het vergulden, in de vorige zinsnede be doeld, geschiedt door de zorg en op kosten van de belanghebbenden.'''' Van de 252 adspiranten voor de 64 opengestelde plaatsen bij de Kon. Mil, Acad, hebben 191 aan het geheele examen deelge nomen, daar 41 zijn afgekeurd of hebben be dankt. LETTEREN EN KUNST. Emile Zola's //Nana", Paris 1885 (N.B. de Fransche origineele uitgave) werd door de koninklijke landsrechtbank te Leipzig ver boden. Het eenige exemplaar dat de boek handelaar B te Leipzig in voorraad en ten toongesteld had is in beslag genomen en de boekhandelaar is tot eene geldboete van 10 Mark veroordeeld. De veroordeelde heeft echter appèl aangeteekend bij de rijksreeM- bank. (N. v. d. Te Amsterdam is bij de uitgevers Krem- mers Co. verschenen het eerste nommer van een Rijm Courant voor Nederland De geheele inhoud is op rijm, ook de adverten- tiën. &AIKTBERI8I1TEII, AMSTERDAM, 20 Juli. i>« prijzen d^r Aardappelen waren als volgt: Rijnsburgers fl.— a 1.20; Katwijker Zand f2.— a 3. Andijker Muisjes f190 a 2,40; do. ronde f2.a 2.20; Westlandsche Klei in manden f 1.40 a 1 50; do. losse f 0.80 a 1.dito Klei Muisjes f 1.60 a 1.80; dito Zand f2.a 2 20; Geldersche Kralen fl.40 a 1.90; Noordwijker zand fl.80 a 2.50, alles berekend per mud. Aangevoerd 28 versche ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet onveranderd. Geraffin. vaster. Katoen stil, onveranderd. Tin onveranderd met weinig zaken. Petroleum. Loco f7.75 8ept./Dec. f8 E. Consumtie f9. Tarwe zonder noteering op levering on veranderd. Nov f212. Rogge flauwer, per 2100 kg. a c. z. k. Ta ganrog f130, 132. Petersburger f130. Notaering van de Commissie voor dan f'ü'Pianhandftl. Bogge op levering najaar lager. Oct. f 125, 124. Maart 1887 geopend f128, 129, 130, 129. Woteering tes- M-^ne Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie flauw; vliegend per 100 KG. f223/4, in de stad f 221 4 lo. Sept./Dec. f 223/8 221/,, 22>/2. lo. Mei f23, 23»/4. Lijnolie onveranderd; vliegend per 100 KG. f23, 22*/4. lo. Aug. f22* 8, 22' 2, 22? 8. lo. Sept./Dec. f 221/., 223/„. lo. Jan. Mei f22. Raapkoeken f70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.a 12.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren 'Hngevoerd: vette kalveren, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.per kg. 4 Gras- f a 37 nuchtere dito f8 a 18.,112 schapen en lammeren f 26 a 7 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. vette varkens 34 40 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f a 426 runderen, kwal. 0.73, 2e kwal. f 0.66, 3e kwal. f 0.60 per kg. melk- en kalf koeien f 100 a 250 p. st. Alkmaar, 17 Juli. Ter veemarkt aange roerd: 1 paarden, vette kalveren, 22 nuchtere dito, 87 schapen29 lammeren, vette varkens, 40 magere dito 106 biggen, 0 bokken en geiten, 12 runderen 0 kl. bokjes, 0 Graakalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f èt nuchtere dito f 13 a 21, schapen ,t' 17 a 23 lammeren f8 hl2,vetie varkens cents per '/2 kg., magere dii,o f 9 h 15, bokken en geiten f 0 a 0 runderen f 170 iL f 2®0 paarden f 125 a biggen f 5 a 8 kl. bokjes f 0.a 0.graskalveren f a Ezel f a allen per stuk. 3>aii!53fiiï2arft, 20 Juli, Moutwyn f6 50 mt f 12,-, Amat. Proof f 10.50, fopoaling f 0,60, idffita door de Sehied&mseh® SpoaJin#- Voraenigiaa- 0 60 irsagm&iTBEgimEN. Het stoomschip //Batavia" van Rotterdam naar Java arriveerde 19 Juli te Batavia. Het stoomschip //Prins Frederik" van Ba tavia, passeerde 19 Juli Ouessant. Het kan den 21en te Amsterdam worden verwacht. Het stoomschip //Edam", kapt. Taat, van Amsterdam naar New-York, passeerde 19 Juli des ochtends 5 30 uur Lezard. Matige W. wind. Het stoomschip //Koningin Emma" is 18 Juli van Port-Said vertrokken naar Amsterd. Het stoomschip x/Soerabaja", kapt. S Otto, van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Juli te Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3