Aai onze Lezers. 4e Jaargang1. Vrijdag 23 Juli 1886. No. 933. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEENOTERZSCHT. FEUILLETON. „De Gemaskerde m Palermo". BINNENLAND, 7oor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE fy" Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, olbit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan do Dreefsyde 2e deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cento per persoon. Donateurs en leden der Nederlandaclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op fortoen van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ieden met 1 dame. Muieum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van het Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 10—4 nur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs ea edender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoou van diploma vrijen toegang, donateurs nut gozelschap, leden met 1 dame. Btitehoppeltjk muieum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, voor* <i%a Nederland en meer bjjzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 50. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jaar X gulden. Muieum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen of Sondagen kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. fevnrt muieum in de Damiiruat. Geopend dagelijks uitgenomen Zatordag, Zon- eu Feestdagen van li3 uur. Teglert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Goopiai «oenodag ea Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 ea Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroeuraarkt) vrjj. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn thans tentoongesteld in de na volgende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEÉN, Lange Veerslraat No. 36: No. l.Een prachtige Japansch verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijneslraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. Ieder die zicli vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Terloting. DE ADMINISTRATIE. Gisteren heeft het Hof van ge zworenen, te Bergen, wegens plun dering tijdens de laatste ongeregeld heden in den omtrek van Charleroi, tw»e der beschuldigden tot 10 jaar, en twee tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld. De Koningin van Engeland heeft het ontslag van het ministerie Glad stone aangenomen en lord Salisbury naar Osborne ontboden. Dinsdagavond is er een kabi- nets-koerier naar Osborne vertrok ken, om aan de Koningin het be sluit van het ministerie tot aftreden Het auteursrecht van dit werk is volgens de Wet verzekerd. 100) XXIIIe HOOFDSTUK. De wreker nadert. Wij zullen allen nog lang vroolijk leven, hoop ik, sprak de koning glimlachende. - De op standelingen hebben geen leger, en andere onderdanen zullen het voor beeld van deze herders volgen. Ik heb geene reden om bevreesd te zijn. Het is heden voor mij een ge zegende dag; aldus besloot de koning zijne toespraak; gaat heen en verkondigt al mijne woor den, zegt, dat ik gelukkig ben ko ning te zijn van een land, waarin -ulke trouwe onderdanen wonen. mee te deelen. Salisbury werd gis teren te Londen verwacht. De Stan dard gelooft dat Salisbyry aan Go- sehen eenen zetel in het te vormen Kabinet zal aanbieden. Volgens de Kreuzzeitung is de Duitsche regeering, om voorgoed een einde te maken aan de mis bruiken, die er gemaakt zijn bij het verslag geven van de groote veldmanoeuvres en militaire oefe ningen, besloten voortaan hierbij slechts officieele verslaggevers toe te laten. De aankondiging dezer hervor ming wekt opzien, te meer daar dezelfde verandering pas ook in Oostenrijk is ingevoerd. Op 26 dezer zal te Freiburg, in Saksenhet socialisten-proces £egen Bebel en consorten aanvan gen. Te Marseille heeft het duel BoulangerLareinty zelfs aanlei ding gegeven tot ongeregeldheden. Een monarchistisch blad, Le Soleil du Midimaakte eenige toespelin gen op den generaal, «omdat hij den degen, het loyale wapen bij uitnemendheid, waarbij geen ont duiking mogelijk is, weigerde en onder voorwendsel, dat zijn tegen stander reeds bejaard was, het pi stool koos». Nauwelijks was het blad met deze opmerking versche nen, of een talrijke menigte ver zamelde zich voor het bureau. On der het geroep Vive la république, vive Boulangerwerden de ruiten ingeworpen, waarna ovaties werden gebracht aan de redacteurs der re- publikeinsche bladen. De leven makers zonden daarna een deputa tie naar den prefect, ten einde hem te verzoeken een telegram van ge- lukwenschiDg naar Boulanger te Het gezantschap vertrok; de ko ning wenkte Gaston van Montfort om te blijven. Ik heb met u te spreken, zeide de monarch lachende. Gij zijt om zoo te zeggen een wonder man, die ons menige noot te kra ken gaf. Zeg eens, hoe staat het met uwe kunst van voorspellen? Gaston trok de schouders op. Sire, luidde zijn antwoord, ik raad wel uwe gedachte, maar wat de toekomst brengt is mij en ieder sterveling onbekend. Gij wilt weten of gij zult overwinnen. Ja, dat is hetl Ik hoop het. Uwe Majes teit heeft een aanzienlijk leger, de macht in handen, en het recht op uwe zijde, dus kan de goede uit slag bijna niet missen. Toch ware het noodzakelijk op de hoogte te komen van het oproer te Palermo, en daarom was een spion, die geen gevaar schuwt, de beste dienaar! zenden. Nadat aan dit verzoek was voldaan, bleef de menigte gedurende den geheelen avond samenscholen. Aan de Standard wordt uit Con- stantinopel gemeld: In spijt van het officieele démenti, verzekert men, dat er tusschen de Russische en de Rumeensche regeering on lerhande- lingen plaats hebben over het door trekken van troepen. De Nero-York Tribune bevat den volledigen tekst van het nieuwe Anglo-Amerikaansche uitleve ringsverdrag, waarmede, blijkens eenen begeleidenden brief van den gezant der Unie te Londen, de con- tracteerende partijen slechts een proeftractaat beoogen, terwijl de gezant der Unie oordeelt dat eene aanvulling van het verdrag van 1842 voldoende zou zijn. De tekst van het nieuwe tractaat werkt te Londen vrij ontnuchterend en teleur stellend, daar het twijfelachtig is, of zij de dynamietmannen insluit. Immers artikel 4 bedingt weder het niet-uitleveren vau politieke boos doeners, waardoor de bepaling in het eerste artikel, tot uitlevering van personen, die zich schuldig maakten aan opzettelijke bedreiging van menschenlevens of beschadiging van eigendom, illusoir gemaakt schijnt te worden. Haarlem, 22 Juli 1886. Naar men ons mededeelt, bestaat bij de tooneelvereeniging «Melpo mene en Thalia», te dezer stede, het plan, eene voorstelling te geven ten bate van het in kommervolle omstandigheden achtergebleven ge zin van den dezer dagen plotseling Ik zou niemand aanraden, zich in het hol van den leeuw te wagen, sprak de koning. Er heeft reed6 veel bloed gevloeid en ik zou de gedachte niet kunnen verdragen, indien een edele door de rebellen vermoord werd! Gaston lachte. Uwe Majesteit is bevreesd en bekommerd voor hare getrouwen, zeide hij. Maar het is toch zeker, dat we niet verder komen, indien wij niets wagen I Een spion moet naar Palermo gezonden wor den, het koste wat het wil, en voor zijne huid moet hij zelf zorg dra gen. Moed en slimheid moeten hand aan hand gaan, wanneer alles goed zal afloopen. Want, ging hij voort, hebt gij de berichten van den spion, dan kunt gij maatrege len nemen, die zeker tot de over winning leiden. Zonder twijfel zijn er in Palermo menschen, welke met de heerschappij der rebellen onte- overleden metselaar A. v. d. Kroft, wonende in de Tulpenstraat alhier. Daar hulp in dit geval dringend noodig is, mag het voorzeker een prijzenswaardig besluit heeten; de arme weduwe toch, wier gezin reeds herhaaldelijk door ziekte en andere ongevallen werd geteisterd, is bui ten staat om in de behoeften van hare zes nog jeugdige kinderen te voorzien, terwijl eerstdaags nog eene vermeerdering van dit gezin is te verwachten, zoodat de toekomst voor haar al zeer donker is. De bekende liefdadigheid van Haar lem's ingezetenen zal echter ook nu, naar wij hopen, dit zwaar beproefde, noodlijdende gezin te hulp komen. Moge dan de vereeniging «Melpome ne en Thalia», die reeds meerma len voor dergelijke doeleinden met succes heeft gewerkt, ook dimaal van genoemde zijde een krachtda- digen steun vinden. De leerlingen van den heer W. M. Logeman, die als leeraar aan de H. B. S. alhier aftreedt, om eene welverdiende rust te gaan nemen, hebben hem als aandenken een gou den remontoir ten geschenke aan geboden. Sedert Zondag 11. wordt in deze gemeente vermist Johannes van Dijk, oud 52 jaren, sigaren maker, gepensioneerd West-Indisch militair. Zijn signalement is: tamelijk lang, grijsachtige baard, mager aangezicht ziekelijkkleedingbronskleurige overjas, bruine broek met geelachtige stipjes, zwart kamgaren vest, zwarte pet, bruine sokken, ehevreaulederen bottines, voorts is hij in het bezit van een zilveren remontoir-horloge met nikkel ketting en gouden ring, ge merkt C. V. D. Zijne vrouw, die hij onverzorgd heeft achtergelaten, ver moedt dat hem een ongeluk is over- vreden zijn, en dezen zijn de ware mannen daartoe. Wilt gij wellicht de man zijn, die het waagstuk uitvoert, vroeg de koning. Het zou me leed doen om u! Voor het algemeen welzijn moet zich iedereen wagen, ant woordde Gaston. Ik zou in het geheel niet tegen die opdracht op zien; maar de rebellen kennen mij te goed, en ik zou meer kwaad dan goed doenEen ander moet gaan Wellicht graaf Filippi, die zich oneindig gaarne uwe gunst wil verwerven. Sta hem dit toe, Sire, dan is hij waarlijk gelukkig! De koning bedacht zich een oogenblik en zeide toen Ik heb Filippi in lang niet aan het hof gezien, omdat Lavagna hem belasterde en trachtte verdacht te maken als oproerling. Maar nu is het wat- anders. Filippi moet goedgezind zijn, daar gij hem aan komen; namens deze verzoekt de commissaris van politie zijne op sporing en bij ontdekking, hetzij levend of dood, onmiddellijk bericht. Aan den Minister van Oorlog is het volgende adres gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: «de Vereeniging van Hoofd n van Bijzondere Scholen in Nederland», gevestigd te Amster dam, erkend hij Koninklijk Besluit, d.d. 29 Mei 1885, Staatsblad no. 32, dat de oprichting eener militaire school voor volontairs, dingende naar den rang van tweeden luitenant der infanterie, zeer hare aandacht heeft getrokken dat de ondervinding heeft bewe zen, dat de leerlingen van Bijzon dere inrichtingen van Onderwijs de lessen aan de Militaire Academie te Breda en aan het Instituut te Willemsoord minstens evengoed kun nen volgen als de leerlingen van Hoogere Burgerscholen; dat dus eene bevoorrechting, van leerlingen der Hoogere Burgerscho len niet in het belang der Militaire School wordt vereischt; dat zij het onbillijk zoude vinden dat iemand, wie dan ook, zou wor den uitgesloten van eene Rijks-in richting van Onderwijs. Redenen waarom zij vertrouwt, dat door Uwe Excellentie de noo- dige maatregelen zullen genomen worden, om alle jongelieden in de gelegenheid te stellen, mede te din gen naar eene plaats op bovenge noemde militaire opleidingsschool. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Amersfoort, zijn uitge bracht 2506 geldige stemmen. Ge kozen de heer mr. L. W. C. Keu- chenius A. met 1255 stemmen. Op beveelt. Gaston boog. Ik stel mijn hoofd borg voor hem, sprak hij. Uwe majes teit kan nauwelijks een trouwer onderdaan en beter vriend hebben! Filippi waagde zijn leven om mijnen neef Henri uit de klauwen der re bellen te bevrijden! Is dat gebeurd? Ja. Wanneer en waar. Te Syracuse; niet lang gele den Enrico Bertolini had aller lei beschuldigingen tegen Henri verzonnen en hem op de citadel in den kerker doen werpen. Daar redde Filippi hem en vluchtte met hem! Een moedig man! Een voortreffelijk karakter, Sire! O, roep hem, maak hem deelachtig in 't geluk, waarnaar hij reeds zoo lang hunkert. Het zij zoo! zeide de ko ning en gat den adjudant een wenk

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1