9 Aai ra Lezers. ATTENTIE. 4e Jaargang. Zaterdag 24 Juli 1886. No. 934. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algeneene Feestdagen. ADVERTENTIËN: FEUILLETON. „Be SemasMe van Palermo". ALGEMEENJH'ERZICIIT. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo te adreszeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags IS unrt MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. i hoi Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e dear. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclte Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben 0g) i diploma vrijen toegang, donateurB met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunitnijverkeid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet ederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 d i i l .i. TT..1I1Br.J,™ V.ni.m.r. Ma KQ H.aii.xA rlooslnlra iiiti/finnm«M Zatarrla<r 7nn_ ati li'ssitfjlAOAn. van 10 R n Pavi'joen op het terra». Geop, dag. v 104 unr. Toegang 26 ct. p. persoon. Donateur» ea dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorat Koloniaal museum sartoon van wo*Naderland 8 meerTfizondei^van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 26 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 16 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—3 unr tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen Of lendazen kostelooB van 124 uur, de overige Christelijke feeatdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. fWW* museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeii Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deor Oudegroenraarkt) vrjj. Maandag en Dinsdag, 26 en 27 Juli a. s., ontvangen onze geabon- neerden te dezer stede het LOT voor de op 2 Augustus a. s. te hou den verloting. Onze geabonneerden buiten de stad ontvangen het LOT met de courant die Dinsdag avond a. s. verschijnt, dus de cou rant van 28 Juli. Evenals bij vorige verlotingen is het lot in de courant gedrukt, op de vierde bladzijde in de laatste kolom der advertentiën, bovenaan. DE ADMINISTRATIE. De voorwerpen, aangekocht voor de Verloting op 2 Augustus a. s., zijn tentoongesteld in de navol gende magazijnen In het magazijn van den Heer K. VAN VEEN, Lange Veerstraat No. 36: No. l.Een prachtige Japanseh verlakte ronde Tafel (bekroond op de laatstgehouden tentoonstel ling in «Weten en Werken» alhier.) No. 2. Twee keurige porce- leinen Bloempotten op stan daards. In het magazijn van den Heer BAARS, Jacobijnestraat No. 7 No. 3. Een fraaie Leuningstoel met leeren zitting. No. 4. Een mahoniehouten Penanttafeltje. 2V Ieder die zich vóór Augustus a. s. abonneert, ont vangt mede een lot in deze Verloting. DE ADMINISTRATIE. Het auteursrecht van dit werk is volgens t Wet verzekerd. 101) XXIVe HOOFDSTUK. RUW GEWELD. Keeren wij naar Palermo terug. Daar heerschten regeeringloos- heid en ruw geweld. Zelfs de ge maskerde man, die voor het paleis den koning gesommeerd had het land te verlaten, moest voor de on verbiddelijke heerschzucht van En rico Bertolini zwichten. Deze hyena in menschengedaante had alle macht in handen weten te krijgen en bedreigde iedereen, welke tegen hem was. Daarbij ging hij in alles vol gens een welberaamd plan tewerk. Lord Salisbury zou heden van Parijs te Londen aankomen. Al vorens naar Osborne te gaan, wil hij zijne staatkundige vrienden raad plegen, zoodat hedenavond eene samenkomst der hoofden van de conservatieve partij bij Salisbury gehouden zal worden. De hertog Van Aumale zal zijn hoofdverblijf in Engeland vestigen, doch te Brussel een «pied h terre» koopen, waar hij van tijd tot tijd zijn vrienden om zich vereenigen kan, daar de reis van Parijs naar Londen betrekkelijk zeer lastig is. De hertog, die een zeer geletterd man is en een der kostbaarste bi bliotheken van geheel Europa bezit, heeft een gedeelte zijner manu scripten naar Engeland le. ten komen. Van de onschatbare kunstwerken, van allerlei aard, die van het kas teel van Chantilly, zijne residentie, een prachtig museum maken, wil de hertog niet dat een enkel stuk Frankrijk zal verlaten. Naar luid van berichten uit New- York, keurt de openbare meening in de Unie algemeen het nieuwe En- gelsch-Amerikaansche uitleverings- tractaat goed, maar men twijfelt of het tractaat nog gedurende deze zitting door den Senaat zal aange nomen worden. De leiders der oppositie in Span je hebben eenpariglijk besloten het regeeringsvoorstelstrekken de om voorloopig de begrooting van den minister Camacho van kracht te verklaren, te verwerpen. Men gelooft dat deze zaak aanlei ding zal geven tot eene ministe- rieele crisis. Altijd hard en wreed tegen hoog geplaatste personen en zulke, die hem gevaarlijk konden worden, vleide hij het volk en stelde alles in het werk om de gunst der la gere klasse te verwerven. Op zijn bevel moesten de rijken aan de armen eene zekere schat ting betalen. Deze bestond in geld of geldswaarde, in levensmiddelen en in zulken overvloed zooals de lazzaroni het nooit gehad hadden. Het paleis van Enrico werd vrij willig door eene wacht uit het volk bewaakt, en deze was zijn werk tuig, wanneer er een bloedig von nis moest geveld worden. De bemiddelde en rijke burgers moesten zwijgend alle onrecht ver dragen, om maar hun leven te red den. Velen verloren onder beschul diging van verraad het leven. De toestand was verschrikkelijk. Het schoone, eertijds zoo vroolijke, Palermo geleek een groot kerkhof. Aan de Times wordt uit Con- stantinopel gemeld, dat, privaat dé- dêches uit Belgrado den toestand als ernstig voorstellen. Men ziet er ten gevolge van anti-dynastische gevoelens en van de tevredenheid des volks over de Bulgaarsche re geering, eene crisis tegemoet. Uit Tabritz wordt gemeld dat er weder een bedenkelijke opstand onder de Kurden is uitgebarsten. De overheid heeft tegen de opstan delingen 3000 man troepen afge zonden. De staat van zaken in Macedo nië is insgelijks onbevredigend. Tal- looze rooverbenden maken de pro vincie onveilig. Haarlem, 23 Juli 1886. Van 2 tot 7 April van het volgend jaar zal de «Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde» te Amsterdam, eene ten toonstelling van tuinbouw-voort- brengselen houden, waarvan het uitvoerig programma verspi eid wordt. Voor 244 nommers is een totaal bedrag van ongeveer f 10,000 aan prijzen uitgeloofd. De tentoonstelling zal worden ge houden in opzettelijk daarvoor op te richten verplaatsbare gebouwen van minstens 2000 vierkante meter oppervlakte. Aan het Stedelijk Be stuur wordt aangevraagd, om die gebouwen te mogen plaatsen ach ter het Rijksmuseum, en tevens om een gedeelte van het terrein voor de tentoonstelling te mogen gebruiken. De Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft, op verzoek van het hoofdbestuur van den provincialen bond, aan de ge rechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis (ter gelegenheid van het op 2 Augustus e. k. te 's Her togenbosch te houden 55jarig her- inneringsteest van den tienaaagschen veldtocht), op vertoon van hun di ploma, speciale retourkaarlen doen verstrekken van 1 tot en met 4 Augustus 1886, tegen betaliDg van de enkele reisvracht. Te Parijs zal den lsten Aug. worden geopend eene internationale tentoonstelling van wijnen, likeuren en andere dranken, benevens van de werktuigen, welke tot de berei ding daarvan noodig zijn. De mi nister van landbouw heeft het be schermheerschap aanvaard over deze tentoonstelling, waarvan het doel is, hetgeen Frankrijk op dit gebied voortbrengt met de voortbrengselen van andere landen te vergelijken en tevens den verbruiker in be trekking te brengen met den fabri kant. Ofschoon deze tentoonstelling reeds den lsten Augustus zal wor den geopend, blijft krachtens bij zondere beslissing van het bestuur voor Nederlandsche industrieelen, die nog wenschen deel te nemen aan dezen wedstrijd, de gelegen heid tot inzending nog tot 31 Au gustus bestaan. De consul der Fransche republiek te Amsterdam, P. C. Hooftstraat 87, is bereid de noodige inlichtingen te verschaffen. Een jongmensch trachtte spoedig in de zwemschool aan den Ooster- doksdijk te Amsterdam, zich door diefstal meester te maken van een portemonnaie met geld, die zich in een der kleedkamers bevond en waarvan de eigenaar zich te water had begeven. Hij werd echter door een der bewakers op heeterdaad betrapt en aan de politie ovorge- Het verkeer met het platteland was afgesloten. Wee hem, die uit de stad wilde vluchten. Dat was hoogverraad, gepleegd op den persoon van Enrico. Uit zijne daden ziet men hoe diep de mensch kan zinken, en men herkent de waarheid van het dich terwoord 't Is kwaad den leeuw te na te treden, Niets kan des tijgers tand weerstaan, Maar 't vreeselijkst aller vreeselijkheden Dat is de menscli in blinden waan! Welk een waan was het, die En rico beheerschte? De waan van macht en groot heid Neen! Hij was te laag van karakter om zich te kunnen verheffen en dacht aan niets anders, dan zijne harts tochten te bevredigen. Hij was wraakzuchtig; zijn plan I levenswijze, was Henri ongelukkig te makenVoor hem scheen geen Nemesis en de liefde van Julia te verwer ven. Om dit te bereiken bracht hij alles ten offer. Soms maakte hem de dorst naar bloed krankzinnig, en als een tweede Nero vatte hij het snoode plan op, de putten van Pa lermo te vergiftigen, opdat het volk in massa zoude sterven. Gelukkig ontbraken hem de mid delen om dit plan ten uitvoer te brengen. Zoo leefde hij maar voort, zonder aan de gevolgen te denken van zijne daden. Des morgens was er zitting van de rechtbank voor de aangeklaagde verraders, daarna ontving hij het volk, en des namiddags begonnen ziine zwelgerijen, welke den heelen nacht duurden. Ook toen de koning reeds met zijn leger op Siciliaanschen bodem stond, voerde Enrico nog dezelfde leverd. In den laatsten tijd waren aan die zwemschool reeds onder scheidene diefstallen gepleegd ten nadeele van de bezoekers, doch zon der dat het mocht gelukken den dief te vatten. Het veertigtal boringen, door de heeren Gebr. Goedkoop, volgens opdracht van het departement van Waterstaat, tot onderzoek naar den ondergrond der bekapping van het nieuwe Centraalstation te Amster dam ondernomen, zijn afgeloopen en hebben vrij bevredigende resultaten opgeleverd. Thans is men tot ruim veertig meter doorgedrongen en heeft daar zand, vaste klei en klei vermengd met zand gevonden. De verzakking, welke men eenigen tijd geleden waarnam, en die tot sta king van het werk der bekapping aanleiding gaf, vermindert gaan deweg, waarschijnlijk omdat de bo dem van zelf allengs vaster wordt, zoodat men binnen een niet te ver verwijderd, doch nog niet vastge steld tijdstip, met het werk zal kun nen voortgaan. Deze onderzoekingen naar den ondergrond staan in geenerlei ver band met het werk der architecten, de heeren Cuypers en Van Gendt. Aan het stationsgebouw zelf wordt de laatste hand ter voltooiing ge legd, en is men met het binnen werk bezig. (Hbl.) Woensdag is in de Von Ze senstraat te Amsterdam een kind van twee jaar in een tobbe met water gevallen en gestikt. In een perceel in de Dapper straat te Amsterdam, waarin hoofd zakelijk een groetenzaak wordt uit geoefend, is gisterennacht het onder gedeelte van het huis ineengezakt. De bewoners verkeeren nu in een benijdenswaardigen toestand. te bestaan. Hij was de vroolijkste van allen en ontving den dag, toen Bispino zich als spion naar Palermo begaf, een groot gezelschap. Er werd gedronken en gezwelgd. De wijn stroomde, liederen weer galmden, alsof men midden in car naval was. Zoo werd het avond, middernacht en er gebeurde iets heel bijzonders in het paleis van Bertolini. Eene groote, zwartgekleede en diep gesluierde dame trad binnen; hare houding was zoodanig, dat alle gasten van Enrico zwegen. De dame echter, wier gelaats trekken het scherpste oog zelfs niet kon onderscheiden, wenkte Enrico. Ik moet u spreken, zeide zij en ging uit de eetzaal in een ander vertrek. En Enrico, die anders niemand gehoorzaamde, stond op, volgde haar en vroeg toen hij met haar

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1