halfronden is samengesteld. Maar ook voor deze uitvoering moest hij denzelfden gevaarlijken tocht nog maals herhalen. Toen nu de bal bevestigd en de ladder weder naar binnen gebracht was, werd De Kruif opmerkzaam gemaakt, dat de bal zich niet op de goede plaats bevond, aangezien de bliksemafleider niet vrij was, zoodat hij wederom hetzelfde waagstuk moest herhalen. Toen nu eindelijk de bal behoorlijk was geplaatst en bevestigd ging hij doodbedaard evenals men eene trap afloopt, de ladder af, zich vasthoudende aan den draad van den bliksemafleider, terwijl hij van de tweede ladder, om wat spoediger beneden aan den koepel te zijn, in plaats van daar af te klimmen, zich heel eenvoudig daarvan liet afglijden! Gelukkig is zoowel het afnenjen en weder opplaatsen van haan en bal zonder ongelukken afgeloopen, waarmede wij den aannemer van dit stoute werk kunnen gelukwenschen. In verschillende straten waren vele toeschouwers, die met het bloote oog, ook velen met verrekijkers ge wapend, dit gevaarlijk schouwspel van begin tot einde bleven aanzien. Behalve den aannemer bevonden zich nog twee personen in den koe pel, om hem bij de behandeling van de ladder, enz. behulpzaam te wezen, o. a. ook de timmerman G. C. Poot, dis bij deze gelegenheid mede ge toond heeft voor klimmen niet bang te zijn. Deze had toch ook de stout moedigheid, van uit den koepel de ladder te beklimmen tot aan het zich daarboven bevindende leien dak. Door het wegwerpen van afval van visch viel een knaap van 8 jaren, in den IJsel te Deventer. Hij viel met het hoofd tegen de raderkast van de sleepboot k IJssel,i> waardoor, hij zich aan hoofd en kin licht ver wondde. Hij had daarbij nog zooveel tegenwoordigheid van geest, om zich aan de raderkast van de boot vast te klemmen. Uit dezen hache- lijken toestand werd hij spoedig gered door den stuurman van die boot, die hem behouden aan zijne ouders teruggaf. leden Melis Veldhuizen, oud-strijder van Waterloo. Deze veteraan trad op twintigjarigen leeftijd als marinier onder keizer Napoleon in zeedienst. Een jaar later werd hij als krijgs gevangene naar Engeland gevoerd. Het jaar, daar in de gevangenis doorgebracht, behoorde tot de treu rigste zijns levens. Nog in zijne laatste dagen sprak hij daarover. In het jaar 1813 nam hij dienst, om met tal van heldhaftigen de Franschen uit ons land te verdrij ven. Zoo mocht hij in dat jaar als korporaal mede het genoegen sma ken, Bergen-op-Zoom van het Fran- sche juk te bevrijden. Hij behoorde onder degenen, wier borst versierd was met het zilveren kruis, hem geschonken voor de vele en trouwe diensten het vaderland bewezen. Als timmerman en later als brood bakker trachtte hij na dien veelbe wogen tijd in de behoeften der zij nen te voorzien. Spoedig echter trad hij op als koopman en aannemer. Zijne gemeente vindt nog zeker ja ren lang eene nagedachtenis aan hem in de boomen, die langs den rijksstraatweg van Woudenberg naar Renswoude voor meer dan vijftig jaar door hem geplant werden. Het laatste jaar bracht de man, die nooit ziek was geweest, in alle kalmte en rust door. Te W., nabij Dokkum, vond on langs een landbouwer zijn knecht bij zijn werk in slaap liggen. Dit maakte hem zoo driftig, dat hij met een schoffel den ongelukkige op het hoofd sloeg, zoodat het bloed er uit stroomde. Thans verneemt men dat er tegen den driftkop zes maanden celstraf is geëischt. De landbouwer J. M. te S. was plotseling verdwenen. Na onderzoek is gebleken, dat hij stilletjes met een meisje van 22 jaar op reis is gegaan naar Amerika; hij laat eene vrouw met vier kinderen achter. Te Nieuwe Schans is een jonge boerenknecht zoodanig door een paard geschopt, Jat hij eenige uren later aan de gevolgen overleed. GEMENGD NIEUWS^ Onder de passagiers van den tram trein, die om kwart over zeven uur te Weesp aankomt, was gisteren ook mej. V. met twee harer kinderen. Op de hoogte van den Keverdijk schijnt zij van den 2e naar den 3e klasse-waggon over te hebben wil len stappen, en is daarbij haar drie jarig dochtertje van den in beweging zijnden tram gevallen en door den waggon overreden. Met verbrijzeld achterhoofd werd het kind van de rails opgenomende dood volgde onmiddellijk. Gisteren ochtend is bijna de ge- heele fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van den heer Blok- huys te Noordwij k afgebrand, met den geheelen voorraad. Dit is eene groote ramp voor deze plaats, daar er thans ruim 150 menschen zon der werk zijn. De fabriek was zeer laag verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Gepasseerden Zondag werd de kaswedvlucht gehouden door de Rotterdamsche postduiven-vereeni- ging Pro Patria, van Hanover; 354 kilometer afstand. De duiven wer den door den stationchef aldaar te 5 uur in vrijheid gesteld met Z.-W. wind en bedekten hemel. Onderweg moeten de duiven slecht weer gehad hebben, want hoewel zij te 10 uur verwacht werden, kwam de eerste van den heer Johs. Molier eerst ruim twee uur op zijn hok, verder werd de 2e prijs behaald door den heer Van Mens, de 3e en 5e door den heer Keerwolf en de 4 e door den heer Johs. Molier. Den eersten prijs van de onderlinge wedvlucht behaalde de heer Molier den 2en de heer Yan Mens enden 3en de heer Keerwolf. De poule werd behaald door den heer George J. Keerwolf. Zondag 1 Augustus groote eere- prijs-wedvlucht van Berlijn. De in den nacht van Vrijdag 17 op Zaterdag 18 Juli jl. door mid del van braak, uit een ijzeren geld kast, op het onbewoond kantoor van den heer Hausmann te Rotterdam gestolen biljetten, zijn de volgende: 2 bankbiljetten van f 1000ver moedelijk een bankbiljet van f 300 eenige bankbiljetten van f200 en eenige van f100; vermoedelijk 2 bankbiljetten van f60; 2 bankbil jetten van f40; 16 van f25 en 30 muntbiljetten van f10; enkele dier biljetten zijn gestempeld met een ovalen rooden afdruk, waarin het adres: «Lietz en Hausmann, Rot terdam», met een fleschje2 grauw linnen zakken (een lang en smal, sporen van rood lak dragende, de andere van gewoon model), te sa men inhoudende f 250 aan rijks daalders en guldens. Da commissaris van politie, le afd. Rotterdam, verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Woensdag zijn 140 leerlingen der openbare lagere scholen te Dordrecht naar 's-Hage en Scheveningen ge weest. Een kindervriend uit Dor drecht ontmoette den stoet in 's-Hage en gaf eene gift in geld om het den kinderen nog aangenamer te maken. Uit Dordrecht wordt gemeld: De heer Tanneguy de Wogan kwam hier Woensdag langs met zijn kleine perissoir de Qui Vive. Men alleen was: Wat wilt gij? In plaats van te antwoorden wierp de dame den sluier naar achteren. Een bleek gelaat met gloeiende oogen werd zichtbaar. Mirandariep Enrico ver schrikt. Gij hier! Ja, was 't antwoord. Ik ben het! Eindelijk heb ik u gevonden en vraag u, of gij bereid zijt uwen eed te volbrengen. Ik kan niet! hernam En rico. Waarom? Gij ziet, dat ik een vorst ben Waarvan? Dezer stad. Is dat de oorzaak, waarom gij de trouw breekt? Ik moet! Gij staat nu ver beneden mij! O, welk een lafaard zijt gij! riep Miranda en verachting flik- rde in hare oogen. Gij kunt dus is hier te Dordrecht gewoon aan vaartuigen van allerhanden vorm en grootte; toch zullen niet velen een scheepje gezien hebben als dat van den heer De Wogan, dat in het geheel 25 kilo weegt enzee bouwt! Bedenk daarbij dat het vaar tuig van papier is, en dat het reeds verder geweest is dan de meeste Dordrechtenaren! De eigenaar is een hartstochtelijk liefhebber van sport en maakte met zijn scheepje eene reis door half Europa. Het vo rige jaar moest de reis gestaakt worden te Keulen, waar kwaad willigen het er op toelegden, het vaartuigje te vernielen. Met groote volharding werd dit jaar de reis opnieuw begonnen, waar zij het vo rige jaar had moeten worden afge broken langs den Rijn af te dalen tot Rotterdam was het werk van enkele dagen en weer een tweetal dagen zal noodig zijn om langs Hol- landsch Diep, Volkenrak en Ooster- Schelde te Veere te komen en langs Middelburg Vlis6ingen te bereiken. Van daar gaat de reis over zee naar Ostende en langs de kust van Bel gië en Frankrijk tot Havre de Grace. Laat ons den kloeken reiziger alle goeds wenschen op de rest van zijn tocht: aan de kleine Qui Vive eene behouden tehuiskomst te Parijs, Voor menigeen die dit interessee ren zal, voegen wij hierbij dat de lengte van het scheepje 5.10 meter is, de breedte 0.65 meter, de dikte van de huid 5 millimeter, die van het verdek 3 millimeter. Reeds wer den door den heer De Wogan 8000 kilometer met dit vaartuigje afge legd; achtereenvolgens werden Zwit serland en zijne meren, de Rijn, de Donau en de Middellandsche Zee bezocht. Van de Fransche rivieren werden de Rhöne en de Saöne, de Yonne en de Seine bevaren, terwijl een kleine triomftocht van Le Havre langs de Seine naar Parijs den kruis tocht van dit jaar zal besluiten. (D. C.) Uit IJselstein wordt aan het V. D. gemeld: Nadat wij hier sedert eenige we ken verstoken waren van een wind wijzer op den grooten toren der gemeente, wijl die door het opnieuw schilderen en vergulden, evenals de daaronder zich bevindende koperen bal geruimen tijd van zijn hoog standpunt verdwenen was, had gis teren namiddag onder eene tropische hitte het stoute waagstuk plaat3, om beide weder op de voor hen bestemde plaats te brengen. Dit ge vaarlijk werk geschiedde, evenals vroeger het afnemen er van, door den aannemer N. de Kruif, schilder, die daarmee de volledigste blijken van geoefendheid en vlugheid in het klimmen heeft aan den dag gelegd. Vooraf werd de ladder uit den koepel (of zoogenaamde lantaarn) gestoken, vervolgens opgesteld, stevig vast gebonden en daarna door hem be klommen. Hierna moest hij, door middel van eene tweede ladder, die op het leien dak lag, zich nog hoo- ger begeven, waarna hij eindelijk de spits van den toren had bereikt. Bij dit gevaarlijke werk had hij slechts ééne hand tot zijne beschik king, daar hij met de andere den koperen haan vasthield. In een oogenblik stond de windwijzer op zijn verheven standpunt, na hem ter dege enkele malen op zijn voet stuk te hebben doen ronddraaien. Vervolgens werd daaronder de ko peren bal bevestigd, die uit twee uw hart tot zwijgen brengen, wan neer gij dat verkiest! Mijn God, ik ben van andere stof gemaakt, ik zou u beminnen al waart gij de machtigste koning der aarde! Miranda, laat ons vrienden wezen, sprak hij en gevoelde, dat hij op deze hartstochtelijke woorden moest antwoorden, laat ons een verbond sluiten, dat de dood alleen kan scheiden! Vriendschap biedt gij aan voor een hart vol liefde? begon zij weer op den vorigen toon en zag hem zoo scherp in 't gezicht, alsof zij zijne gedachten wilde raden. Vriendschap daarvoor, dat, ik mijn vaderland verliet en u twee jaren lang volgde. Ik wil daarvan niets weten, ging zij dreigend voort en verhinderde hem te ant woorden, ik wil het woord vriendschap nooit weer hooren. Gij zijt de mijne! Nooithernam Enrico maar Een meisje, dat te Breda werk zaam was op eene bleekerij, is Dins dag ochtend door een zonnesteek getroffen en reeds den volgenden dag overleden. Deze week werd door den jacht opziener van den heer A. van Rijc- kevorsel onder Esch Lij Bokstel een berucht strooper op heeterdaad be trapt. Diens geweer, dat bovendien bleek gestolen te zijn, werd in be slag genomen en tegen hem proces verbaal opgemaakt. Dinsdag avond had een landbou wersknecht te Nieuwerkerk bij Zie- rikzee het ongeluk, door het schich tig worden der paarden van den wagen, waarmede hij een voer hooi thuis bracht, te vallen, zoodat hij een der wielen over het lijf kreeg en onmiddellijk een lijk was. De ongelukkige, een zeer bekwaam en oppassend werkman, laat eene we duwe met vier kiuderen achter. Niet tegenstaande de paarden van een hoogen en zeer steilen dijk vielen, hebben deze geen ongemak gekre gen. Te Scherpenzeel is gisteren in den ouderdom van 92 jaar over- De Parijsche gemeenteraad heeft besloten om op de plaats, waar vroeger de Tuilerieën stonden, een monument ter herinnering aan de revolutie te stichten, dat in 1889 onthuld zal worden. Uit Münschen wordt het over lijden bericht van den directeur der Kunst-academie, den heer Piloty. Te Berlijn is gearresteerd de luitenant der genie Hartung, be schuldigd van landverraad. Vroeger had hij geleefd met eene dame, die hem bijna geheel onderhield. Eens klaps had hij haar verlaten om met eene andere te gaan samenwonen. Hij had er echter niet op gerekend, dat zijne eerste maitresse hem ten opzichte van zekere militaire zaken in de kaart gekeken en zelfs een gedeelte zijner daarop betrekking hebbende correspondentiën in han den had. Verbitterd over zijn plot seling heengaan, heeft zij al die stukken aan de openbare autoriteit uitgeleverd. Daar het toen bleek, dat hij tij dens zijn garnizoensdienst te Maag denburg zekere plannen omtrent de aldaar bestaande vestingwerken aan een buitenlandsch legerbestuur had verraden, werd hij onmiddellijk in arrest genomen. Te Keulen is een kolossaal bedrog ontdekt, dat ten nadeele eener firma van zijden stoffen sedert drie jaren werd gepleegd. Bijna dertig duizend Mark aan koopwaren is door een magazijnmeester en twee knechts verduisterd. De gestolen goederen werden door eene afzon derlijke firma verhandeld, die er zelfs een reiziger op na hield en geregeld zaken dreef. -Te Berlijn is in tweede in stantie behandeld de zaak van de heeren Sigismund Perl, redacteur der rubriek «Plaatselijk Nieuws» in het Berliner TageMatten dr.Wolff, beiden beschuldigd van «grove on voegzaamheid», wegens openbaar making van het bekende verhaal, aangaande eene dame van hoogen stand, die op een bal aan eene an dere dame uit jaloezie een diaman ten sieraad had ontstolen. Men zal zich herinneren, dat het verhaal af komstig was van een ambtenaar bij het openbaar ministerie en door tusscheckomst van dr. Wolff in het Berliner Tageblalt was opgenomen, met het gevolg dat Wolff daarvoor tot veertien en de heer Perl tot drie dagen gevangenisstraf was veroor deeld. Daartegen in beroep gekomen, zijn zij thans vrijgesproken. Te Bielefeld is een gevaarlij ke boosdoener uit de gevangenis ontsnapt op de volgende, bewonde renswaardig brutale manier. Eerst heeft hij een ijzeren stang van het venster doorgezaagd en om de spo ren van dat werk te verbergen, dichtte hij de open plekken telkens met brood. Daarna liet hij zich langs een lang touw naar beneden glijden en moest toen toch nog van een hoogte van vijf meter sprin gen. Den hoogen gevangenismuur be klom hij voorts door middel van twee stangen, die hij met touw samengebonden had, en waarschijn lijk heeft de vluchteling zich toen nog in denzelfden nacht van bo- venkleeding voorzien, want er werd in dien nacht ergens een jas gesto len, van welken diefstal men dezen vluchteling verdenkt. Het Russisch keizerrijk bezit 884 strafinrichtingen; zoo is ten minste het aantal waarover de ad ministratie der gevangenissen ver slagen openbaar maakt. Deze in stellingen herbergden op den lsten Januari van het vorige jaar 94,515 personen van beiderleigeslacht, zijnde bijna 8 percent meer dan het voor afgaande jaar. Hiervan bevonden zich in de gewone huizen van arrest 68,000, in de strafgevangenissen 6500, in de verbeterhuizen 8000 en in de Poolsche gevangenissen 8000. Het aantal vrouwelijke gevangenen be droeg minder dan tien percent, maar in Polen steeg baar aantal tót wel 16 percent, mogelijk wel omdat de vrouwen zich daar meer bemoeien met staatkundige woeliDgen. Onge veer drie kwart millioen arrestatiën worden in Rusland in den loop van een jaar gedaan. Bidel is weder minder goed. Hij heeft abcessen aan de keel, die hem veel pijn veroorzaken. Ook de wond aan den arm doet hem veel pijn. Overigens is hij opgewekt en hoopt spoedig weer zijne functiën te kunnen hervatten. Een fabrikant van horloges en chronometers, te Kopenhagen, ont ving dezer dagen een boodschap van een der professoren aan de gen achter u afgebroken en de ko ning zal u geene genadeschenken! Gij zijt verloren, tiran! En gij verheugt u daarover? Waarom zou ik het loochenen ja! De ure der vergelding is aangebroken, uw schanddaden zul len aan 't licht komen, en de beul loert reeds op zijn offer! Sidder, moordenaar Deze op dreigenden toon uitge sproken woorden deden den boos wicht sidderen. Lang blijven misdaden don ker en geheim, ging zij voort, - maar ten slotte komt alles aan den dag. Zoo is het ook met u Eurico! Gij hebt zwaar gezondigd.... Uw eerste misdrijf was aan Rosa Mentano. - Dit schoon en edel meisje loktet gij in uwe netten, gij hebt haar uit het vaderlijk huis geroofd, weggevoerd en vermoord! (Wordt vervolgd niet op zulk een vasten toon, als men van zijn karakter zou ver wacht hebben. Overigens ben ik reeds verloofd! Miranda beefde van woede en een dolk flikkerde in hare rechter hand. Met wien Met wien riep zij uit. Noem mij de vrouw, die mij uit uw hart verbande, ik zal haar dooden, vernietigen! Ha! ging zij voort en hare oogen scho ten vuur, zeg haren naam! Weg met ubulderde Enrico; maar de daad volgde niet op zijn woord. Miranda week geen haar breed van hare plaats. Integendeel, zij naderde met op geheven dolk en scheen den trou- welooze te willen doorboren. Enrico was niet gewapend en stond weerloos tegenover eene naar wraak dorstende vrouw. Gaarne had hij om hulp geroe pen, maar hij schaamde zich en wilde strijden voor het behoud van zijn ellendig leven. Maar tot een strijd kwam het niet. De arm van Miranda zonk neer; zij scheen zijn zwart hart niet te willen doorboren. Ik had u naar de hel kunnen jagen, zeide zij, maar waarom zou ik mij met bloed bevlekken? De wreker nadert! Sidder Enrico! Hij lachte spottend. - Voor geene macht op aarde, zeide hij. Ik sta vast. Mijn muur, mijn steun is het volk en zoo lang dit niet in 't stof ligt, is Enrico Bertolini onaantastbaar! Geloof dat niet, verrader! hernam Miranda. Niets wankelt meer dan het volk. Wanneer des konings kanonnen van de bergen zullen donderen, zult gij uw volk zien kruipen. Maar u is de terug tocht afgesneden, gij hebt de brug-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2