hoogeschool, om eenige gouden re montoirs op zicht. De professor gaf zijn adres op, maar verzocht de hor loges aan de Universiteit te doen bezorgen. Dit geschiedde. De hor loges werden aan het gebouw aan genomen door een heer op leeftijd met grijze harenmaar de horlo gemaker ontving geen bericht. Toen hij na eenigen tijd een boodschap zond aan het huis van den profes sor, bleek het, dat hij het slacht offer van een oplichter geworden was. De politie ontdekte spoedig de horloges in een bank van lee ning. Weldra daarop werd een der gelijke boodschap aan een juwelier gezonden, maar deze ging zelf met het bestelde en vond niemand. De dader is nog niet ontdekt. Koningin Victoria prijkt nog op Engelsche muntstukken en post zegels als een schoone vrouw van een goede 30 jaar. Zij heelt nu bepaald dat er, bij gelegenheid van haar 50-jarig regeeringsjubilé in het volgende jaar, een nieuwe munt stempel zal ingevoerd worden, waar op zij voorkomt zooals zij er thans uitziet. De beeldhouwer Böhm is met de uitvoering daarvan belast. Victoria werd, zooals men weet, 24 Mei 1819 geboren. Het kanaal van Manchester naar Zee. Het denkbeeld om Man - Chester met de zee te verbinden is reeds voor vele jaren geopperd. Reeds in 1832 werden de voordee- len, die een dergelijk kanaal zou opleveren, door de heeren Hawshaw en Fairbairn in een helder licht gesteld. Toen echter kort daarna het spoorwegnet van Engeland zulk een kolossale uitbreiding verkreeg, geraakte het kanaaiplan op den achtergrond. Eerst in 1881 bracht de heer Daniel Adamson de zaak weer op het tapijt. De kanaalmaat schappij, op initiatief van dien heer opgericht, had met buitengewone moeielijkheden te kampen om de concessie te verkrijgen, daar zoowel het bestuur der Liverpoolsche dok ken als dat van de North-Western Railway, wier belang het was, dat het kanaal niet tot stand kwam, hun invloed met kracht deden gel den. Allerlei, dikwijls geheel onge motiveerde bezwaren, werden in het Parlement, vooral in het Hooger- huis, opgeworpen, zoodat eerst den 6den Augustus 1884 de ParlemeDts- akte, waarbij de concessie verleend werd, tot stand kwam. Het kanaal zal als het ware één groot dok worden, lang 56 K.M., breed 36 M., diep 7.80 M. Aan de zeezijde zal het kanaal sluizen be komen, waardoor schepen bij elk getijde net kunnen bereiken. De vaart door het kanaal zal met een snelheid van 8 K.M. per uur kun- nen geschieden. Electrisch licht zal ook de vaart bij nacht mogelijk maken. Daar de waterspiegel te Manchester hooger ligt dan de ge middelde zeehoogte, zijn vier paar sluizen noodig. Daar dit verschil ongeveer 18 M. bedraagt, moet elk paar sluizen 4.50 M. water keereu. De sluizen zullen afmetingen heb ben, voldoende om de grootste be staande schepen te kunnen schutten. Iedere sluis zal drie schutkolken hebben, één van 165 M. lang bij 18 M. breed, één van 90 M. lang bij 12 M. breed, en een van 30 M. lang bij 6 M. breed. Door middel van hydraulische beweegkracht zal men zelfs het grootste schip in 15 minuten kunnen schutten. Bij ieder stel sluizen zal ook een flinke spuisluis gemaakt worde-i, die bij hoogwater als beweegbare stuw dienst doet. Te Manchester, Salford en Warrington zullen dok ken gebouwd worden, met een ge zamenlijke oppervlakte van 34G.000 M'. en door bijzondere spoorwegen zal een kolenstation, dat te Pas- tington gebouwd wordt, met de ko- lendistricten worden verbonden. Het kapitaal «an de Maatschap pij bedraagt 100 millioen gulden. Daar de geheele kanaalwerken, zoo als wij reeds vermeld hebben, door de firma Lucas Aird zijn aange nomen voor de so- van f 70.000.000, zal dit bedrag ruim voldoende zijn. De ingenieurs van dit reuzenwerk zijn de heeren Leader Williams en Abernetby., De arrestatie van een bandiet in het Cala'brisch gebergte heeft tot de ontdekking van een secte geleid, uitmuntende door wreedheid en im moraliteit. Aan het hoofd ervan staat een oud-sergeant Gabriele Don- nici, die beweert de godheid te zijn en door zijn volgelingen, kleine landbouwers en schaapherders, als een heilige vereerd wordt. De sa menkomsten dezer secte zijn ware orgieën en herinneren aan de wildste gebruiken van het Oostersche hei dendom. Een der leiders, Serafino Bruno, die een dokter vermoordde, is in hechtenis genomen. De politie doet ijverige nasporingen naarDon- nici, dien zij reeds eenmaal, wegens beschuldiging van moord op zijn schoonzuster, in handen had, maar wegens gemis aan bewijs op vrije voeten moest stellen. Een verschrikkelijk barbiers- baantje. Haar is voor den ko ning van Ashantee iets verfoeielijks, waarom hij zich alle dagen hoofd en kin laat scheren. Een barbier die rechts is mag dit werk niet verrichten, daar een zoodanige zijn tronie met de linkerhand aanraken en Z. M. persoon daardoor ontwij den zou, waarom zijne barbiers dan ook noodzakelijk links moeten zijn. Zoo vaak nu de koning geschoren wordt, staan twee dienaren met ge laden geweren ieder aan eene zijde van zijn zetel. Zoodra de barbier hem snijdt, wordt hij op de plaats dood geschoten; doch wanneer hij zijne zaken goed doet, krijgt hij telkens eene zeer ruime belooning. Onder het scheren staan twee andere die naren met blaasbalgen klaar, om de afgeschoren haartjes van hoofd en nek weg te blazen, want de barbiers moeten zonder zeep scheren. Mrs. Elizabeth Raden teEdin- burg treedt voor haar King Claries Hektor als klageres op tegen het plichtvergeten kamermeisje Marv Wollnes. Hektor zit in vol ornaat naast zijne meesteres en beseft zijne waardig heid. Zijn dekkleedje is met goud geborduurd, hij heeft een zilveren ketting om den nek en draagt een juweelen ring aan zijn rechtervoor poot. Roerend verhaalt Mrs. Raden de tragische geschiedenis van baar lie veling. Sedert een jaar is Mary in mijn dienst en eiken morgen gaf ik haar een shilling om voor Hektor vleesch en worst te koopen. Sinds langen tijd bespeurde ik, dat Héktor, voor heen zoo aristocratisch van manie ren, zich eensklaps allerburgerlijkst gedragen ging. Als ik at, bedelde hij onophoudelijk, ook ondernam hij rooftochten bij de buren en kaapte mij het eten van de schotels. Eindelijk begreep ik, dat de arme .hond slechts zijn maag gehoor zaamde, terwijl de afschuwelijke Mary voor den shilling niet hem, maar zich zeiven iets kocht, zoodat Hektor een jaar lang hongerig naar bed is gegaan. Ontsteld liet ik hem wegen en constateerde een verlies aan gewicht van anderhalf kilogram. Nu is hij door mijn zorgen her steld, maar ik hoop, dat men de gewetenlooze zoo streng mogelijk zal straffen.» Mary voerde tot haar verdedi ging aan«De hond kreeg vleesch en ik niet; toen heb ik de rollen verwisseld. De hond luierde den ge- heelen dag, ik moest koken, schrob ben en boenen; hij kon vasten, ik niet.» De rechter meende onder deze verzachtende omstandigheden de ge- wenschte «zoo streng mogelijke» straf niet te moeten uitspreken, en veroordeelde Mary Wollnes, wegens verduistering der ontvangen gelden, tot eene gevangenisstraf van slechts 14 dagen. Hektor achtte de straf veel te licht, want hij begon te brommen, liet de tanden zien en wilde den rechter te lijf, zoodat hij door zijne, evenzeer verontwaardigde, meesteres moest worden in toom gehouden, Uit Londen wordt gemeld: Zelfs «Pickwick» is nu tot de stui- versboeken afgedaald. Voor dat ma tige bedrag stelt eene ondernemende kruideniersfirma te Leeds de volle dige Pickwick Papers ter beschik king der leesgierigen en weinig be middelden. Niemand behoeft zich voortaan de geneugten te ontzeggen, welke de lezing van Dickens' mees terwerk biedt. Deze nieuwe penny- uitgave behelst 206 bladzijden en twintig houtsneden. Zij is reeds in 250,000 exemplaren verspreid, en men ziet daarin natuurlijk niets an ders dan eene handige, maar tevens nuttige, reclame der bedoelde gros siers. De Noordpoolreiziger luitenant Schwatka, bekend door zijne ont dekking van het lot der schepen Erebus en Terrorzal voor reke ning der Nen- York Times de zuid kust van Alaska onderzoeken en beproeven den Eliasberg, het hoog ste punt van het vasteland van Noord-Amerika, te bestijgen. Wil liams Libbey, professor in de geo- graphie aan Princeton-college, is aan de expeditie toegevoegd als wetenschappelijk lid. De Internationale arbitrage- en vredebond vergaderde deze week te Londen onder voorzitterschap van den bisschop van Londen. Medege deeld werd, dat thans ook te Ber lijn eene afdeeling was gevormd, en onder leiding van prof. Virchow in een der kamers van het Rijks daggebouw -de eerste vergadering had plaats gehad. In Duitschland zag men in, dat de kwijning van handel en industrie voornamelijk aan de groote en dure legers te wijten was. De afdeeling te Parijs nam steeds in uitbreiding toe. De bond had zijn best gedaan om de publieke opinie vredelievend te stem men ten tijde van den Soedan-oor- log, de bewegingen van Rusland in Afghanistan, de verwikkelingen die uit de Buigaarscbe kwestie nog hadden kunnen voortkomen en de campagne der Duitsche pers om trent Engelands annexation overzee. De pogiDgen waren echter slechts ten deeie gelukt, en de bond hield nog steeds een wijd veld van werk zaamheid over. In Nieuw-Zeeland hebben in Juni jl. vulkanische uitbarstingen plaats gehad, bij welke gelegenheid o. a. een berg (de Ruapeha opnieuw is begonnen te werken, na sedert onheugelijke tijden in rust te zijn geweest. In Auckland Lake-district, dat 120 mijlen lang en 20 mijlen breed is, is de grond overal heet en brokkelig. Nieuwe geysers heb ben zich gevormd.' Stofwolken ver duisterden onophoudelijk de lucht en begroeven vele dorpen onder een laag asch van 10 voet en meer dikte. Menschenlevens gingen hier en daar verloren (waaronder ook Engelschen). Het vee verhongerde bij gemis van gras, dat niet door het stof bedekt was, onweder. aard- schuddingen, zwavellucht enz. ver gezelden de erupties. De ellende onder de bevolking is natuurlijk groot. Dezer dagen ging 's nachts van het station Chattmooga, in Amerika, naar een naburige steen koolmijn een locomotief met twee wagens af, waarin 100 vaten kruit waren. Toen de locomotief in volle vaart was, brak een der vaten, waardoor de inhoud in den wagen werd verstrooid. In het volgende oogenblik vloog van de locomotief een vonk in het (op open wagen en onbedekt liggende) kruit, zoodat het losse, benevens de geheele zen ding ontplofte. De uitwerking was verschrikkelijk: locomotief en wa gens werden geheel verbrijzeld en stukken daarvan tot op grooten af standen weggeslingerd. Van de 3 bij de trein behoorende menschen vond men ongeveer 50 voet verder de links en rechts verspreide lede maten; drie anderen, die in de na bijheid waren, waaronder de adres santen der zending, bekwamen doo- delijke verwondingen. In de prairieën van Kansas werd kort geleden een tooneel afge speeld, dat aan den «laateten der Mohikanen» doet denken. Een ze ventienjarige knaap, de jager John Gay, uit Kansas, had zich bij eene expeditie tegen de Roodhuiden aan gesloten. De troep zorgde voor haar eigen onderhoud onderweg door de jacht. Eens geraakte de knaap, een buffel vervolgend, van zijn tocbtge- nooten verwijderd, zijn paard viel in een kuil en verstuikte zich een poot. John Gay begaf zich te voet op weg om het bivouac weer op te zoeken en was op den goeden weg, toen eene bende van dertig Indianen hem den terugweg afsneed. Eenigen werden als wachtposten geplaatst, de anderen naderden hun slachtoffer in eene cirkel. Gay was goed ge wapend, met buks en revolver; de Indianen, dit ziende, naderden hem niet, maar vuurden op een grooten afstand op hem, tot hij een deel van zijn kruit zou verschoten heb ben. Gay posteerde zich met den rug tegen de rots, en schoot eerst zijn kreupel paard dood, opdat dit hem als bolwerk zou dienen. Ach ter deze verschansing vuurde hij met veel geluk en trof verscheidene In dianen of hun ponnies. Toen eenige der Indianen nader den, teekens makende alsof zij wil den parlementeeren, bleef Gay, die hun listen kende, toch vuren, in- tusschen steeds uitziende, of zijne kameraden hem niet kwamen hel pen. Deze hadden hem nog niet eens gemist. De grond der prairie was zeer oneffenzoodat eenige Indianen, op den buik kruipend, hem intussehen naderen konden, en hij door drie kogels tegelijk getrof fen werd. Eén revolverschot klonk nog; Gay, wetende hoe de Indianen hun slachtoffers folteren, had, toen hij zag dat alle hoop verloren was, ten slotte zich zelf gedood. Een van de later ge-angen genomen India nen verhaalde dit alles aan den kommandeerenden officier; eenige dagen dagen later vond men Gay's lijk, gescalpeerd en afschuwelijk verminkt. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Zitting van 22 Juli. De heeren VirulyMees en van Houten deden bij de voortzetting van het adres-debat uitkomen, dat de meerderheid overeenstemming tussehen Regeering en liberale partij wenschte, op de in het adres zoo duidelijk uitgesproken kwestie der uitbreiding van het kiesrecht. De heer Viruly wilde dat de Re geering zich zou richten volgens den uitgedrukten wil der kiezers. De heer Buys beschouwde dit als eene sommatie van het kabinet om mee of heen te gaan. De Minister Heemskerk herhaalde dat het Kabinet, z. i. door de kiezers in het gelijk gesteld, boven de par tijen wil blijven staan en met zijn eigen overtuiging te rade gaat. Hij is niet tegen voorloopige bepalingen tot uitbreiding van het kiesrecht, mits niet voerende tot algemeen stemrecht. De algemeene strekking werd met 72 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Bij de koloniale paragraaf dron gen de heeren Kielstra, W. van Dedem en J. ScMmmelpenninck v. d. Oye eenparig aan op voorziening in den treurigen toestand van het Indisch leger en velde de heer Van Gennep een ongunstig oordeel over de houding der regeering in zake de onlusten op Tjiomas. De Minister van Koloniën verze kerde, dat aan al de belangen bij zondere zorg wordt besteed: leger- uitbreiding, werving, voeding en gezondheidstoestand. De goeverneur van Atjeh, noemde den toestand gunstig en ontraadde verandering van gedragslijn. De heer Rutgers bestreed de Atjeh-politiek.De kolossale paragraaf, waaraan de commissie alle gedachte van wantrouwen in 's Min. beleid ontnam, is aangenomen. Heden de Grondwetsparagraaf, waarop de heeren Schaepmau en Vos de Waal een amendement hebben ingediend. LEDER EN VLOOT. De militaire school te Haarlem en de artillerie-cursus te Delft. In het nummer der Staatscourant van 15 Juli jl. kwam de bevestiging voor van de sedert eenigen tijd loopende geruchten, omtrent het bij den Minister van oorlog bestaande voornemen tot oprichting eener militaire school te Haarlem, met bestemming om jongelieden voor den officiersrang bij het wapen der infanterie hier te lande op te leiden en op die wijze te voorzien in het steeds toenemend incompleet aan officieren bij gezegd wapen, tot dekking waarvan de bestaande in richtingen van militair onderwijs onvoldoende blijken te zijn. Uit hetgeen in bedoeld nummer aan gaande dien belangrijken maatregel verder wordt medegedeeld, blijkt, dat de cursus aan deze inrichting 2 jaren zal duren, doch dat de leerlingen, alvorens tot de lessen er van te worden toegelaten, gedu rende één jaar een voorbereidenden practischen cursus bij het te Haar lem garnizoen houdend onderdeel van het 4e regiment infanterie moe ten doorloopen. Voor gezegde toe lating zal evenwel het afleggen van een nader examen niet gevorderd worden. Wat genoemden voorbe reidenden practischen cursu6 betreft, is deze toegankelijk voor hen, die in het bezit zijn der getuigschriften of van het diploma, welke in 1885 of in 1886 na goed afgelegd eind examen der hoogere burgerscholen en gymnasia of van de z. g. exa mens A. en B. der Polytechnische school worden uitgereikt; met dien verstande evenwel, dat een verge lijkend examen zal worden gehouden indien het aantal adspiranten het aantal van 20 opengestelde plaat sen overtreft. Dit examen loopt over de moderne talen, de geschiedenis, de aardrijks kunde en de wiskunde, waarbij van alle examinandi de kennis zal wor den gevorderd, die wordt vereischt om het getuigschrift der gymnasia voor de faculteit der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid of der lette ren en wijsbegeerte te bekomen. Ten aanzien van soldij, kleeding, voeding, huisvesting enz. zullen de volontairs, dadelijk na hunne in diensttreding, op den voet worden behandeld van hunne kameraden bij den artillerie-cursus en dus ont vangen aan soldij0,75, zoolang zij geen graad bekleeden, en 0,80 en 0,92, opvolgend in den graad van korporaal en sergeant, welke graden respectievelijk na 4 en na 10 maan den kunnen verkregen worden; als toelage voor kleeding en re paratie per dag f0,13; voor aanschaffing van boeken enz., bij plaatsing aan de militaire school en bij overgang in het tweede stu diejaar, telkens f20. In hetzelfde nummer der Staats courant werden voor den zooeven genoemden artillerie-cursus, evenals in 1884 en 1885, 17 plaatsen open gesteld. Van den getroffen maatregel valt veel succes te voorspellen. Te meer is zu'ks het geval, nu in den laat- sten tijd de overige vooruitzichten van hen, die met goeden uitslag het volledig, middelbaar of gymna siaal onderwijs hebben gevolgd, er niet op verbeterd zijn, en dus gaarne van de nieuw aangeboden gelegen heid zal worden gebruik gemaakt, om kosteloos en in betrekkelijk zeer korten tijd eene eervolle positie in de maatschappij te verwerven. Ter voorkoming van misverstand wordt hierbij nog gemeld, dat de oprichting van de militaire school te Haarlem in geen enkel opzicht tot nadeel strekt van de toekomst der Kon. Mil. Academie te Breda, noch van de vooruitzichten der onderofficieren, die bij de korpsen voor den officiersrang worden op geleid, aangezien de hoofdcursussen te Kampen en te 's-Bosch geheel op den bestaanden voet gehandhaafd blijven. Z. M. heeft benoemd tot goev. der Kon. Militaire Academie kolonel J. N. A. baron Taets van Amerongen, van den gen staf, die in verband daarmede wordt teruggeplaatst bij het wapen der infanterie. BE3HTSZMEH. Het gerechtshof te 's-Hage behaBdelde gis- trren het apj.èl van den socialist Croll, ver oordeeld wegens beleediging van den burge meester van Enschedé, den heei Van der Zee, in het blad /Recht voor Allen". Er was meer publiek dan anders, doch alles bleef zeer kalm. Besch. bleef bij de bekentenis voor de rechtbank afgelegd. De adv. gende heer Bijleveld, conclu deerde tot bevestiging van het vonnis. Besch. ontkende de bedoeling om te be- leedigen, maar verklaarde alleen critiek te hebben willen uitoefenen op de handelingen van den burgemeester van Enschedé. Hij achtte het beneden zich, zich verder te ver dedigen voor het Hof, dat was aangesteld door dienzelfden Koning, die Ier belooning voor zijn burgertrouw, den heer Van der Zee had benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsfhen Leeuw. Uitspraak heden ëüARKTSEilStSTfEth AMSTERDAM, 23 Juli. Da prijzen der Aardappelen waren ala voigt: Rijnsburgers f0.80 a 1.— Katwijker Zand f2.80 a 3 60; Andijker Muisjes f 1 75 a 2 25; do. ronde fl.— a 2.— Westlandsche Klei in manden f 1 20 a 1 40; do. losse f 0.60 a 1.dito Klei Muisjes f2.— a 2.40; dito Zand f 1 80 a 0.—; Pruis. Hamburgers fl.30 a 0.— Noordwijker zand fl.20 a 2.—, alles berekend per mud. Aangeroerd 0 yersche ladingen. Koffie. Afgedaan 427 bn. Java (Passaroean) ex //Johanna". Suiker Biet flauw. Geraffineerd stil. Katoen vaster. Aug. 273/4 c. gedaan. Tin vast. Banka f60. Billiton loco f593/« do. Oct-levering f631/,: a J/4. Petroleum onveranderd Loco f 7.75 E. Sept./Dec. r f E. Consumtie f 9

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3