ADVERTENTIEBLAD. ATTENTIE. 4e Jaargang. Maandag 26 Juli 1886. No. 935. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- es algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: Dit Nimmer tataat lit 2 Mei. „Het Himoristisclie ZoiapWaf Een nuttige instelling. feuillbtc „De GemasMe m Palermo". nm-1 Voor Haarlem per maand40 Gent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de P ub licit e Etrangère Q. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uurt MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Droefzijde 2e deur. Geopend dagelijk» van lö tot 4 uur. Toegang 25 cent» per peraoon. Donateur» en leden der Nederlandacbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebW «f »ertoen van diploma vr\jen toegang, donateur» met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang brontzijde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs ea rSiender Nederlandache Maatschappij ter bevordering vaH Nijverheid nebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»; Ttn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Xruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen, van 165 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 guldon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van l04 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Sondagen kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke fasstdag'en teg3a betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— Weveirt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 unr. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaii Woensdag ea Zaterdag van 2—4 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 ea Donderdag van 2—8 uur. Toegang (denr Oudogroenmarkt) vrij. Bij dit Mad ontvangt men een «Proefnummer* van behoorende bij IIAABLUM'S DAGBLAD van 26 Juli. Men leze vooral het mede bij dit nummer gevoegde intee- Jcenbiljet. DE ADMINISTRATIE. Maandag en Dinsdag, 26 en 27 Juli a. s., ontvangen onze geabon- neerden te dezer stede het LOT voor de op 2 Augustus a. s. te hou den verloting. UjSp- Onze geabonneerden buiten de stad ontvangen het LOT met de courant die Dinsdag avond a. s. verschijnt, dus de cou rant van 28 Juli. Evenals bij vorige verlotingen is het lot in de courant gedrukt, op de vierde bladzijde in de laatste kolom der advertentiën, bovenaan. Ieder die zich vóór 1 Augustus abonneert, ont vangt de nog loopende num mers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de te hou den verloting. DE ADMINISTRATIE. i. Onder de vele maatschappijen, die ten doel hebben kunsten en weten schappen te bevorderen, liefde daar- Het auteursrecht van dit werk is volgens Ae Wet verzekerd. 102) XXIVe HOOFDSTUK. RüW GEWELD. Wie zegt dat? Ik! Rosa's bloed zal over u komen, laffe moordenaar! Maar verder. Niet genoeg, dat gij den moord bedreeft, gij moest de schuld er van nog op een ander werpen. Dit gelukte u door uwe medehel pers. O, het was een duivelsch web, dat gij samen spandet, een net, waarin Henri van Montfort en Carlo Borgia gevangen werdenGeheel natuurlijk, ging zij voort, ter wijl hij afgemat op eenen stoel zonk, dat deze beiden u en An- voor aan te kweeken of de wel vaart van een groot of kleiner deel der bevolking in de hand te wer ken, is voorzeker de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid een der meest belangrijke. De nijverheid toch was en is nog steeds een tak van bestaan voor velen onzer landgenootenreeds voor eenige eeuwen had Nederland zich op dat gebied een welverdienden naam verworven, en zelfs in de mid deleeuwen en nog vóór dien tijd gaven onze voorvaderen menig be wijs, hoe ervaren zij waren in me nig ambacht en in hetgeen op han denarbeid en kunst betrekking had. Het Friesche laken was al ten tijde van Karei den Grooten, dus voor meer dan duizenl jaar, wereldbe roemd, en de machtige vorst droeg bij voorkeur een gewaad van die stof. Wat er in de middeleeuwen ge wrocht werd op het gebied der nij verheid, daarvan geeft menig ge bouw uit dien tijd o. a. der Groote r oude St. Bavokerk alhier een merkwaardig b -wijs. De glasschil deringen van gebroeders Crabet zijn nog onoveitroffen; het smeewerk uit die eeuwen bewijst genoeg, hoe de smeden van toen hun ambacht verstonden. Haarlem, Leiden en zoo veel andere steden waren heinde en ver om hun laken en bier hekend. Geen enkel ambacht, of door de samenstelling van de gilden in die tijden, waardoor niemand zich als meester mocht neerzetten, die niet vooraf doorslaande bewijzen van zijn bekwaamheid in het door hem uit geoefende vak gegeven had, kwam het meer en meer tot volkomenheid en waren de proefstukken echte meesterstukken. Zoo ging de nijverheid in ons land meer en meer vooruit, en toen na de heropening van het edict van Nan- tonio FraDgi in den weg stonden. Gij wildet Vinetta voor u verove ren, maar deze strekte zijne met bloed bevlekte handen naar Julia Cagliari uit. Ook zij viel en Henri van Montfort werd van haren moord beschuldigd. Wat hij geleden heeft, wie zal het beschrijven! Ge brandmerkt hebt gij hem, maar de Heer wilde zijnen ondergang niet en hij keerde terug naar Sicilië. Hij is een raadgever des konings en daarom zult gij sidderen roekelooze booswicht! Een lange pauze volgde op deze woorden. Enrico trachtte op te staan, maar hetzij de wijn zijne krachten be dwelmd had, of hij door latheid over vallen werd, hij kon niet van zijn plaats. Mirando begon opnieuw te spre ken, donderend klonken hem deze woorden in de ooren. Enrico sidderde voor den dood, tes in 1685 door Lodewijk XIV dui zenden Franschen hun land verlieten, trokken een aantal hunner naar het gastvrije Nederland, waar zij nieuwe bronnen voor de nijverheid, deden vloeien en door hun meerdere ken nis op industrieel gebied nieuwe takken van bestaan in het leven riepen. Tot ongekende hoogte waren scheepsbouw en wat daarmede in betrekking stond, in het midden en op het einde der zestiende en het begin der zeventiende eeuw geste gen, en op allerlei gebied waren onze voorvaderen zoo ervaren, dat Peter de Groote voornamelijk uit ons land de bekwaamste handwerks lieden naar Rusland lokte, om de bewoners van dat rijk als leermees ters in tal van ambachten voor te gaan. Na de toepassing van den stoom op de nijverheid hielden we onzen ouden roem niet zoo staande; En- gelschen, Duitschers en Amerikanen deden tal van uitvindingen en brachten gewichtige heivormingen in bijna eiken arbeid te weeg; en zoo is het niet te verwonderen, dat zij ons in menig opzicht verre voor bijstreefden. Toch is de nijverheid in ons land nog altijd allerbelang rijkst en vooral in de laatste 25 jaar heeft zij weer een hoogere vlucht genomen. Behalve de scheeps timmerwerven, lakenfabrieken, steen- potten- en pannenbakkerijen, kalk branderijenjeneverstokerijen, papier molens, bierbrouwerijen en de talrijke handwerken, die reeds vroeger bestonden, of uitgeoefend werden, noemen we slechts de suikerraffina derijen, zoutziederijen, tabak en sigarenfabrieken, glasblazerijen, di amantslijperijen rijtuigfabrieken lettergieterijenmeubelmakerijen fabrieken voor stoom- en andere hij wenschte verre van de plaats te zijn, waar hij zijne misdaden be dreef. Maar dit ging niet, hoe zou hij Palermo verlaten kunnen, daar het land reeds in de macht van den rechtmatigen heerscher was. Terwijl Enrico hierover nadacht, ging Miranda voort hem zijn zon- denregister voor te lezen. Daarin ontbrak geen enkel zijner misdrijven en het slot was, dat zij hem reeds lang veracht en geens zins het plan had, zich op nieuw in zijne armen te werpen. Nog liever wilde zij den schan delijksten dood sterven dan nog eens met Enrico in aanraking komen. Neen, dat nooit! Gij zijt de prooi van den dui vel! - riep zij hem toe; hare woorden klonken als een vloek. Nu sprong Enrico op, zijne krach ten waren weer teruggekeerd en hij kondigde Miranda haar laatste werktuigen, spiegel en terra-cotta- fabrieken, ook die voor Delftsch aardewerk, en we zijn overtuigd, dat we nu nog slechts op een klein gedeelte onzer nijverheid gewezen hebben. Al is in ons land de industrie dus niet het hoofdmiddel van be staan, toch blijkt uit deze kleine opsomming voldoende, dat de nij verheid aan veel duizenden werk en brood, aan een kleiner getal zelfs overvloed en rijkdom moet verschaffen, en daarom is het ge lukkig te noemen, dat er een maat schappij bestaat, wier doel het is de belangen onzer nijverheid met alle haar ten dienste staande mid delen te bevorderen. Natuurlijk bedoelen we hiermede de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, reeds opgericht in 1777, en waarvan onze geëerbiedigde Ko ning Beschermheer is. Zoo het waar is, dat men den boom aan zijn vruchten kent, en wie zou er aan twijfelen? dan is voorzeker deze maatschappij van het allergrootste gewicht voor de duizenden, die door en in de nijverheid hun bestaan en welvaart vinden. Immers wanneer we nagaan, wat zij gedaan heeft sedert hare oprichting en wat zij tot stand gebracht heeft, dan on derschrijven wij volgaarne de woor den gesproken door den geachten voorzitter van het congres, onlangs hier gehouden, adat het jeugdige stekje, in 1777 uit den boom, de Hollandsche Maatschappij van We tenschappen gepoot, zich krachtig heeft ontwikkeld en rijke vruchten draagt». Alsvorens echter op die vruchten te wijzen, willen we het doel, en het streven dezer Maat schappij eens meer van nabij be schouwen. Haar doel is duidelijk in haar uur aan. Zij lachte verachtelijk. Ik wist wel, wat mij te wach ten stond, toen ik hierheen kwam, zeide zij. Aanvankelijk was ik van plan de wereld van een mon ster te verlossen, maar ik laat dit werk aan den beul over, en stel mij vrijwillig in uwe handen. Straf mij er voor, dat ik eens zoo blind was, den Satan niet in u te her kennen. Na deze woorden wierp zij den dolk weg en strekte de armen uit, alsof zij den doodsteek verwachtte. Enrico nam den dolk niet op, die voor zijne voeten lag, maar gaf een sein met eene bel. In een oogenblik kwamen zijne gezellen en bedienden toeschieten. Allen staarden Miranda aan, die weder den sluier voor haar gelaat getrokken had. Maakt u meester van deze vrouw I riep hij, zij heeft den naam uitgedrukt: bevordering der nijverheid heeft zij langer dan hon derd jaar in haar vaandel geschre ven en er naar gestreefd, hoe veel omvattend die arbeid ook was, dien naar haar beste vermogen te vol brengen. Alles, wat dienen kon, om de nijverheid op elk gebied meer tot volkomenheid, te brengen, in te voeren; allen die eenig handwerk uitoefenen of in de fabrieken zich op eenigen tak van industrie toeleg gen, voor te lichten, tot vraagbaak te strekken en van raad te dienen, de resultaten van wetenschappelijke onderzoekingen op dit gebied be kend te maken, nuttige instellingen zedelijk niet alleen, maar ook gel delijk te steunen, wanneer dit nood zakelijk was, in één woord de nij verheid en hen, die er zich mee bezighouden vooruit te doen stre ven en vooruit te helpen, ze heeft het met ijver en wat meer zegt met vrucht gedaan; ze heeft we tenschap en kunst dienstbaar ge maakt tot volvoering harer groot- sche en veel omvattende taak, ze kan met vreugde terugzien op den door haar afgelegden weg, zich ver blijden in den tegenwoordigen toe stand en hoopvol naar de toekomst heenzien, die gewis nog meer en beter vruchten van haar arbeid ver wachten kan. We willen nu meer in het bij zonder nagaan, hoe de Maatschappij getracht heeft aan haar streven en haar roeping te beantwoorden en onwillekeurig treden dan de beide Museums, door haar krachtig op treden in het leven geroepen, op den voorgrond. In het Paviljoen alhier op een der schoonste punten van den Hout, waar voorheen de schil derstukken der levende meesters werden tentoongesteld, is thans een verzameling van kunstwerken bij- dood verdiend. Weg met haar, zij mag het zonlicht niet meer aan schouwen! Ik ben bereid! hernam Miranda op fleren toon. Mijn leven is een gesloten boek en wat ik misdreven heb, wisch ik uit door eenen vroegen dood. Gij echter, Enrico Bertolini, zult heengaan, be laden met den vloek van allen en voor eeuwig verdoemd zijnl Weg met haar! bulderde Enrico en de dienaren leidden haar weg. Diepe stilte volgde. Sidderend stond Enrico daar, bleek als een lijk. Op dit oogenblik was hij het echte beeld van een tiran, die, voor de wraak beeftzelfs zijnen vrienden voer eene huivering door de leden en zij dachten, dat het raadzaam was, voor zulk een man op de hoede te zijn. Zij herinnerden zich de waarheid der oude spreuk: Vandaag ik, morgen gij, en

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1