ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND, eengebracht, waartoe in 1877, dus bij bet eeuwfeest der maatschappij, de grondslag gelegd is, en om we derom de woorden van den feest redenaar, den heer Conrad, te bezi gen: «het sprietje van toen heeft nu reeds zulk een omvang gekre gen, dat men met welbehagen on der zijn takken en bladeren kan vertoeven Doch niet alleen het Museum voor Kunstnijverheid dankt aan de Maatschappij haar ontstaan, ook het Koloniaal Museum, even eens in het Paviljoen, is aan haar zijn oorsprong verschuldigd; daar de ruimte ons heden echter niet toelaat, deze nuttige instellingen te bespreken, willen we een volgend artikel hieraan wijden en voor heden bepalen we ons er toe, er op te wijzen hoe de Maatschappij tot be vordering van Nijverheid door het houden van Congressen, het uitge ven van een tijdschrift en andere werken, het oprichten van een tee- kenschool, het onderhouden van een boekerij, het ondersteunen van ver schillende inrichtingen, het uitschrij ven van prijsvragen, het houden van wedstrijden en het handelend optreden, wanneer de belangen der nijverheid gevaar loopen, veel zijdig werkzaam is, om te doen, wat zij vermag en wat strekken kan om arbeiders en handwerkslie den, zoowel als groote industriëelen, met raad en daad te helpen! Sw. De burgemeester van Brussel heeft een officieel schrijven ont vangen van den algemeenen raad des werkmanspartij, houdende ken nisgeving dat voor den 15den Augustus te Brussel, ter gelegen heid van de nationale feesten, een «13de Juni» wordt georganiseerd. Voor de commissie van enquête, welke te Leuven zittiDg houdt om schriftelijk en mondelinge mededee- lingen te onvangen omtrent den toestand der industrie, de verhou dingen tusschen werkgevers en werk nemers, en loonen en levenswijze der werklieden, enz., heeft, volgens den Courrier de Brunettes, een meel- fabriekant aangedrongen op eene wet, tot het tegengaan van de ver- valsching van het het meel, en de noodzakelijkheid daarvan o. a. be toogd met dit argument, dat «de werklieden die de dagelijkscge ver- valschingen zien, onmogelijk eerlijk kunnen blijven en evenmin ach ting hebben voor hunne patroons.» Generaal Guzman Blanco, vroe ger gezant te Parijs, thans presi dent van de republiek Venezuela, heelt de hoofdstad van Frankrijk verlaten om het bewind te gaan aan vaarden. De heer Matheus, gezant van Columbia bij de Pransche re publiek, zal voortaan tegelijkertijd Venezuela in die betrekking ver tegenwoordigen. In verband met de ongeregeld heden te Armentierès, een gevolg van het bezoek van Paul de Cas- sagnac aan die plaats is dezer da gen de anarchist Louis Séraphiu Clayes, colporteur te Nieppe, tot zes maanden gevangenisstraf en 50 francs boete veroordeeld. Toen de politie een berucht persoon wilde arresteeren trachtte Clayes de volks menigte tot gewelddadigheden op te ruien, terwijl hij zelt het voorbeeld gaf door eenige ruiten in te gooien. ofschoon het gemakkelijk geweest ware zich van Enrico meester te maken, stak toch niemand een hand naar hem uit. Hij begon zijn gedrag jegens Miranda te rechtvaardigen en zeide, dat Miranda een verraderes was, omdat zij in verbinding stond met lieden buiten de stad. Zijne kameraden verlieten het paleis en hij begaf zich naar zijn slaapvertrek, echter niet met het doel om te rusten. Daartoe was hij te opgewonden. Zijn geweten was ontwaakt, het liet hem geene rust en schrikwek kende beelden kwamen hem voor den geest. Dat de beul hierin eene belang rijke rol speelde, laat zich denken, en het plan van Enrico om heime lijk de stad te verlaten, moet ons dus niet vreemd voorkomen. M?t. de overijling hem eigen, ging,1 'i dadelijk over tot de uit- Toen de rechter hem vroeg of hij nog iets tegen het vonnis had in te brengen, riep hij met een bulderende stem uit: «Ja zeker, ik heb als een braaf anarchist mijn plicht gedaan tegen den eerloozen «bourgeois» die den werkman verdrukt. Leve de sociale revolutie! Zij zal door mijn veroor deelingen niet minder spoedig om komen. En dan! Nabij St.-Etienne heeft een duel plaats gehad tusschen Mixime L:sbonne ex-kolonel onder de Com mune, en den hoofdredacteur van den Républicain de la Loire, Ferry. Beiden schoten mis, en redden op die wijze hun eer! De BulgaarscÏLe Skuptschina heeft uitsluitend progressistische leden in de commissie van het adres van antwoord gekozen. Alle geruchten omtrent het mobi leeren of het samentrekken van troepen zijn ongegrond. De heer Romero, vertegenwoor diger van Mexico bij de Veree- nigde staten, heeft eene depêche van president Diaz ontvangen, waar in gezegd wordt dat de opstand in Tamaulipas weinig beteekent. Vier aanvoerders der opstandelingen zijn gevangen genomen. De heer Romero voegt daarbij, dat de beweging noch het staatkundig karakter, noch het gewicht schijnt te hebben, dat de berichten van de grenzen deden vermoeden. Haarlem, 24 Juli 1886. De te Haarlem vermiste Johan nes van Dijk, sigarenmaker en gepen. West Indisch militair, wiens opsporing door den Commissaris van politie werd verzocht, is volgens bericht uit de gemeente Utrecht aldaar sedert 11. Maandag ongesteld in het Gasthuis opgenomen. Door wijlen mejuffrouw Matje Simons weduwe van Barend de Vries, gewoond hebbende alhier, zijn de navolgende legaten besproken, alles vrij van rechten en kosten, als aan het centraal Israëlietisch weeshuis te Utrecht f600; aan het weeshuis der Nederd. Hervormde gemeente alhier f200; aan het R. IC. wees- en armenhuis genaamd «Sint Jacob» alhier f200; aan het Israëlietisch kraamvrouwen- en ziekenfonds al hier f200; aan de Commissie van spijsuitdeeling aan bekoeftigen al hier f100; aan de Israëlietische armen alhier f 500; aan het Blinden instituut te Amsterdam f500; aan het Doolstommen Instituut te Rot terdam f200; aan de Nederl. Israë lietische gemeente alhier f500; en aan het Nederlandsch Israëlietisch meisjes weeshuis in de Rapenbur gerstraat te Amsterdam f200. Hedenmorgen is bij het voor bijrijden van den Zijlweg alhier vermoedelijk met een kamerbuks eene ruit stukgeschoten van trein 17, gaande van Amsterdam nkar Rot terdam in een coupé le klasse, zon der dat hierdoor echter iemand is getroffen. Naar aanleiding van het adres aan de tweede kamer van den ge- gageerden sergeant-majoor H. J. J. Ratelband, waarbij deze zich be klaagt dat hem als burger-schrijver bij het 2e reg. veld-artillerie eene militaire straf was opgelegd, welke voering van dit plan. Zonder aan de hinderpalen te denken, die zich konden voordoen, stak hij goud en andere zaken van waarde in zijnen zak, legde eene menigte kostbare edelgesteenten in een koffertje, wierp zijnen mantel om en verliet door een achterpoort het paleis. Onbemerkt bereikt hij de hoog ten die Palermo omgevenmaar hier treedt hem een man nader. Enrico siddert, hij kan nauwelijks verder, de andere echter nadert snel. Wij herkennen dadelijk Bispino, niettegenstaande hij zich door eene pruik onkenbaar heeft willen maken. Enrico weet niet, wien hij voor heeft; hij vermoedt niet dat deze man een spion van den koning is. Hola, vriend, roept hij Enrico toe, waarheen nog zoo laat? Enrico gaf geen antwoord, maar greep naar het pistool, dat in zijn hem volgens zijn contract met den staat der Nederlanden niet had mo gen opgelegd worden, vernemen wij, dat door den commandant van het corps die bevoegdheid was ont leend aan art. 3 van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande, luidende: «Dit wetboek is niet toepasselijk op officieren, die alleen eenen titulairen rang hebben, noch op officieren, onderofficieren en soldaten welke gepensioneerd of gegageerd zijn, tenzij dezelve tot eenigen militairen dienst gebruikt worden». (L. Cl. - De Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij zal op Woensdag 11 Augustus a. s. wanneer de Bak kerij-tentoonstelling voor één kwartje zal toegankelijk zijn, een goedkoo- pen trein 2e en 3e tl. laten loopen van Winterswijk, Zutfen, Apeldoorn, Barneveld en tusschengelegen stati ons, ed van Kesteren, Reenen, Ve- nendaal en Woudenberg; als ook van Helder, Alkmaar en tusschen gelegen stations naar Amsterdam. Door de familiën Pallavicini en Crommelin zijn aan het bestuur der Oostenrijksche Alpen-club niet alleen aanzienlijke bijdragen ge zonden voor de nagelaten betrek kingen der verongelukte gidsen, maar ook jaarlijksche toelagen ver leend aan de weduwe van Range- tiner en de grijze moeder van Ru- bisoier, welke door de club uitbe taald zullen worden. Als eene bijzonderheid wordt ge- meldt, dat Dinsdagochtend na het hevige onweder te Houtrijk en Po- lanen, onder een paar populieren- boomen, niet minder dan 480 doode musschen werden gevonden. Bij een twist tusschen twee vrouwen Donderdagochtend in de Nieuwezijds Armsteeg te Amster dam, wierp de een hare tegenpar tij een emmer heet water over het bovenlijf, tengevolge waarvan laatst bedoelde zulke ernstige brandwon den bekomen heeft, dat zij in het gasthuis moest verpleegd worden. Men leest in de Amsterdam mer'. Het kameelenpaar in Artis werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Het beestje scheen echter in ons guur klimaat niet te kunnen wen nen, want, niettegenstaande de zorgvuldigste verpleging door beide ouders, bezweek het reeds in de eerste dagen van zijn bestaan. Van dat oogenblik af zijn de ouders diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide kreten en geheel naar kameelenaard. Woensdagavond bij het concert uitte zich die droefheid zoo luide de arme beesten konden zeker niet begrijpen waarom de menschen pleizier maakten, terwijl zij in rouw verkeerden dat men bet concert zou hebben moeten staken, indien niet een medelijdende oppasser het kameelenpaar naar een afgelegen hoek van den tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. Donderdagmiddag geraakte een vrouw in de Lindengracht te Amsterdam. Te vergeefs poogden twee mannen, die zich daartoe ge kleed te water begaven, haar nog te redden. Uit Amsterdam wordt gemeld: De politie heeft weder aanwijzing ontvangen omtrent Engelsche pick pockets, die op reis zijn naar Ne derland. gordel stak, met het doel om Bis pino neer te schieten. De vroegere bandiet verijdelde echter dit plan, met eenen sprong stond hij aan zijne zijde, vatte zijn hand en drukte ze zoo geweldig, dat de aangevallene het pistool liet vallen. Bispino lachte. Met mij valt niet te schertsen, zeide hij, Enrico herkennende. - Ik raad alles, wat mijne vijan den voor hebben en verijdelde hunne plannen zonder moeite. Nu zijt ge niet gevaarlijk, signor, ging hij voort het pistool oprapend en ge zult mij wel zeggen, waarheen uwe reis gaat! Enrico achtte het raadzaam met den reusachtigen man vrede te maken. Wie gij ook zijn moogt, begon hij, wanneer gij in mij eenen vijand ziet vergist gij u. Ik ben een vredelievend man en daar om keer ik Palermo den rug toe. Hoe gevaarlijk het is, zich te water te begeven, wanneer het li chaam sterk verhit is, ondervond Maandagmiddag een jongmensch die zich bij Zeeburg door een bad in de Zuiderzee wilde gaan ver- frisschen. Zonder zich langzamer hand aan het groote temperatuur verschil te gewennen, sprong hij, bezweet als hij was, van de aan legplaats te water. Hij kreeg eene verstijving en zon verdronken zijn, zoo een man, die hem had gezien, niet alles in het werk had gesteld om hem te redden. Hij kon aan vankelijk geen geluid meer voort brengen en het duurde zelfs gerui- men tijd, vóór hij zijn spraakver mogen terugkreeg. Uit Voorburg wordt gemeld: Donderdagmiddag had hier bijna een verschrikkelijk ongeluk plaats. De locaaltrein die te 5.15 van den Haag naar Voorburg vertrekt, moest dien korten tocht maken tusschen twee sneltreinen door. De sneltrein van Amsterdam passeertgewoonlijk juist het station Voorburg als de locaaltrein reeds is aangekomen. Men haalt dan de kaartjes aan de coupés op en laat de deuren zoolang dicht tot de sneltrein ge passeerd is. Donderdagmiddag nu schenen twee reizigers, een oude heer en dame, die waarschuwing niet begepen of niet gehoord te heb ben. Wellicht is die waarschuwing niet gedaan, omdat de reizigers ge acht worden er mede bekend te zijn. Hoe het zij, op het oogenblik dat de sneltrein reeds den overweg passeerde, liep de oude dame eens klaps de rails over. Een kreet van schrik ging op, en chef, en onder chef en werklieden liepen toe. Ge lukkig had de dame juist het kleine trapje bereikt, toen de trein achter haar passeerde. Ware zij gestrui keld dan ware zij reddeloos verlo ren geweest. Maar men vraagt en niet ten onrechte waarom bij die gelegenheden het luik van de trap niet wordt dicht gelatentotdat de sneltrein voorbij is. Van het hooge perron afspringen zal men zoo licht niet doen, maar is de toe gang tot het trapje open, dan denkt een vreemdeling allicht dat hij er over kan. In Leiden, de stad van de harts tochtelijke hengelaars, doen zich nu en dan voor het kantongerecht «be langrijke» vischkwesties voor. Zoo was dezer dagen daar zekere Chr. S., wonende te Hoogeveen, beschul digd, dat hij met het z. g. «lepel tje» aan het visschen was geweest. S., een 15-jarige schipperszoon, had nl. op de Zijl bij Leiden in een vaartuigje, waarvan aan de achter zijde genoemd voorwerp was be vestigd, heen en weer gevaren, waar door dat lepeltje (een blinkend voor werp van zink of zoo iets) steeds in beweging was, zoodat de vis schen er op afkwamen. Een veld wachter zat daar toevallig op een ander vaartuig, kreeg de verboden vischmethoden in het oog en kon het overtuigingstuk ophalen. Nu was het volgens den Leidschen kantonrechter de vraag: heeft de jongen, die beneden de jaren is, gehandeld met oordeel des onder scheids? Daar de knaap niet zelf ter terechtzitting aanwezig was, moest dit blijken uit de verklarin gen des veldwachters, die zeide dat de jongen hem gezegd had niet te weten, dat hij te Leiden met Hoe? zeide Bispino lachende. Gaat het dan daar zoo schan delijk toe? De Palermitaners zijn anders zulke goede lieden. Van deze zijde heb ik ze niet leeren kennen en ik ontvlucht zoo even de stad. En waarheen Weet ik het? Vele wegen voeren tot de vrijheid, den ware kunt gij mij wellicht toonen! Bispino trok de schouders op. Ik werd zelf vervolgd en weet niet waarheen ik mij wenden zal, zeide hij. Maar ik geef den moed niet op. Op 't laatst lacht het geluk toch eindelijk den koene toe; wij zullen ons naar den zee kant wenden. Vertrouwt gij u we zenlijk aan mijne leiding toe? Waarom niet? Hm, ik ben u toch gansch onbekend. Wie blijft u borg voor mijne goede bedoelingen! Mijn voorgevoel! hernam geen lepeltje mocht visschen, want te Hoogeveen waar hij thuis be hoorde, deden ze het allemaal, en op de opmerking, dat hij zich in gepacht vischwater bevond, had hij gezegd, dat «Spaargaren hem niets aanging!» Uit een en ander maakte de ambtenaar van het O.M. op, dat niét bewezen was, dat de jongen gehandeld had met oordeel des on derscheids en concludeerde hij tot vrijspraak. Ter vervulling van eene plaats van adjunct ijker der maten en ge wichten zal er op 6 September e. k. in het gebouw van de Polytechni sche school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eeue jaarwedde van f1000. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 25 Augus tus e. k. bij gezegeld adres wenden tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid. Omtrent de verdere bijzonderhe den geeft de St. Ct. van 22 Juli de vereischte aanwijzingen. In een stoommolen te Helmond, is gisterenochtend een man, eerst sedert korten tijd op dien molen werkzaam, tusschen het drijfwerk gekomen, waardoor hij zoodanig werd gekneusd, dat de dood onmid dellijk volgde. Uit Etten (N.-Br.) wordt gemeld: I De persoon, die in den nacht van 11 op 12 Juli de boerenhofstede van W. Luickx in brand gestoken heeft, is ontdekt. Hij is een der drie uit de gevangenis te Hoogstraten ontsnapten, waarvan twee reeds zijn j gevat, terwijl de derde nog voort- vluchtig is. Door, na het gepleegde misdrijf, te Breda zijn gevangenispak I met andere kleeren te verwisselen, had hij getracht aan het waakzaam oog der politie te ontkomen. Door haar aangehouden, heeft hij terstond zijne schuld bekend, er bijvoegende dat, waar het gevangenisleven in België hem zoo weinig aanstond, I hij wel eens beproeven wilde of dat ij in Nederland hem beter beviel. De vijftienjarige zoon van den heer J. IC., te Krabbendijke, zag Donderdag in een loods een revol- ver liggen. Uit de grap legde hij op zijn speelmakker, den 16"-iarigen De IC., van Middelburg aan. Niet I wetende dat het wapen nog gela- I den was, haalde hij eenige malen den haan over, met het noodlottig gevolg, dat laatstgenoemde een ko gel in het hoofd ontving en dood neerviel. Uit Ommerschans wordt het vol- J gende aan de Asser Ct. geschreven Dinsdag stierf hier een der ver- pleegden, 'twelk op zich zelf ge nomen geen opmerkbaar feit is, wijl dat hier dikwerf geschied, doch deze verpleegde was op last van den ziekenvader naar 't doodenhuis ge bracht. Vervolgens werd aan den pastoor de verpleegde was ka tholiek bericht gezonden, dat de I persoon overleden was. De pastoor wenschte den man echter nog eens te zien en men liet hem toe in het doodenhuis, 't welk zich op eenigen afstand van 't hospitaal bevindt. Daar lag de persoon totaal naakt op een bouten tafel. Maar denkt men nu dat de persoon dood was? Neen, levend had men den man naar 't doodenhuis gebracht. De pastoor voelde den man de pols, hield hem een glas boven den mond en be speurde dat de levensgeesten nog lang niet geweken waren. Onmid- 1 dellijk moest de man weder aange- kleed en naar 't hospitaal gebracht worden. Nadat de pastoor circa 2 uren bij den zieke, of liever toen stervende, had gewaakt, stierf hij j in werkelijkheid. In eene gemeente in Friesland heeft men met toestemming der j Eniico. Breng mij op den goe den weg naar de westkust van het eiland en ik zal u rijkelijk beloo- nen Goed, het zij zoohernam Bispino. Kom, wij gaan en het verdere zal volgen! Enrico vermoedde niet, in welke handen hij gevallen was. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2