In 1886 kunnen zestien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen worden aangesteld. In November dezes jaars op nader te bepalen tijd en plaats zal het vergelijkend examen voor die betrekking worden afgenomen. Tevens zal het examen worden ge houden voor aspirant-verificateur. Op de voordracht vqor de benoeming van eenen directeur voor het academisch ziekenhuis te Lei den, opgemaakt door het college van curatoren der Universiteit al daar, komt als no. één voor de heer Nabal, huismeester in het krankzinnigen-gesti 'ht te Dordrecht. De firma Ribbink, Van Bork Co. te Amsterdam fabrikanten van electrische toestellen, heeft aan de Tweede Kamer een adres inge zonden, waarin zij hare bezwaren tegen het wetsontwerp, tot regeling der gemeenschap door electrische telephonen, uiteenzet. Zij teekent o. a. verzet aan tegen de volgende bepalingen lo. de heffing van een concessie- recht door en ten bate van het rijk, voor telephonische verbindingen over het grondgebied van ééne en dezelfde gemeente 2o. de bevoegdheid van de re geering om ter eeniger tijd den con cessionaris te verplichtenbovengrond- sche door ondergrondsche geleidin gen te vervangen, en 3o. het recht van den Staat om, na het verstrijken der concessie, de aangelegde lijnen te naasten zonder eenige vergoeding. In de «Haagsche Kroniek» van het Bil. lezen wij: «Goedkoop doch smaakvol, een voudig maar in zuiveren stijl is te Berlijn en Weenen de leus. Wie heeft zich niet in die groote maga zijnen te Berlijn vermeid in uitmun tend mobilair voor burgerbeurzen, zoo fraai en correct van vorm, zoo behagelijk van lijnen en toch, door den prijs, onder het bereik van den gewonen burger. Zou het niet op den weg liggen van de Maatschappij van Nijverheid, die in 1887 hier het eeuwfeest ha- rer Haagsche afdeeling komt vieren, om een prijsvraag in dien geest uit te schrijven? Men wil op groote schaal een tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid houden. Uitstekend, al mag men ook met grond betwijfelen dat er op die ten toonstelling, na de tallooze voor gangsters in binnen- en buitenland, veel nieuws te zien zal wezen. Zou nu echter die tentoonstelling geen bijzondere prikkel voor onzen nijvereu worden, indien het bestuur een koninklijke prijsvraag uitschreef, koninklijk door de flinke som, die men uitloofde voor het best ge schatte mobilair van een salon, en het goedkoopst en tevens best ge- styleerd mobilair voor een burger huishoudkamer? Geen premie van honderd of tweehonderd gulden, waarvoor geen enkele firma van stavast teekenpen en beitel opneemt, maar eene flinke, hooge premie van duizend en vijfhonderd gulden, die klinkt als een klok en patroon en werklieden prikkelt en aanspoort. Op die wijze zou een dergelijke tentoonstelling groot practisch nut kunnen hebben. De gymnastiek- en scherm- vereeniging «Lycurgus» te Delft zal na een vierjarig bestaan op 1 Augustus a. s. ophouden eene zelf standige vereeniging te zijn en daar na deel uitmaken van «De Delft wicht op Gaston wijzende, maar die. De beschuldigde lachte. Eene zware beschuldiging, zeide hij, maar gelukkig kan ik mijne onschuld bewijzen. Uwe doch ter, graaf Mentano, bevindt zich Waar? riep de laatste op gewonden en Gaston antwoordde: Wanneer gij naar uwe wo ning terugkeert, zult gij uwe Rosa vinden. Zij is wel niet dezelfde, die zij vroeger was, maar de tijd, die alle wonden heelt, zal dit ook hier doen, en'gij zult nog vreugde aan het meisje beleven! Niemand twijfelde aan Gaston's woordenhij verhaalde, hoe hij Rosa gevonden en aan de klauwen van Enrico ontrukt had. Nu moest graai'Mentano het oor deel over den misdadiger vellen, hij kon echter niet. Deze, sprak hij op den booswicht wijzende, die zich wan- sche Sport.» De heer C. J. M. Landman, te Rotterdam, is op de internationale bakkerij-tentoonstelling te Antwer pen bekroond met de gouden me daille, en zijn medewerker de heer C. M. H. Landman met de bron zen medaille. Naar de H. Ct. verneemt, is bij de regeering uit Petersburg per telegraaf op aanvrage het officieels bericht ontvangen, dat invoer van bloembollen in Rusland vrij is. Vrijdagavond werd de stoom- olieslagerij De Lief ie te Wormer- veer, toebehoorende aan den heer J. Prins, voor het eerst met elec- trisch licht verlicht. Deze proef mag als uitnemend geslaagd worden be schouwd. De aanleg, die door de ingenieurs Mijnssen Co. gemaakt werd, is voor 70 Edison A-lampen van 16 N.K. Dit is reeds de vijfde fabriek in de Zaanstreek, die van electrisch licht is voorzien. - Aan de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen is door het hoofdbestuur der Neder- landsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een adres gericht, met bezwaren tegen de pleiziertrei- nen welke de maatschappij op Zondag laat loopen. In een buitengewoon politie blad bericht de officier van Justitie te Groningen, dat in den nacht van 20 op 21 Juli jl. uit de fabriek van den Heer van Bruggen onder Noord- wolde gemeente Bedum ten nadeele van eenige aldaar werkende tichel- werkers zijn ontvreemd. 1 Linnen zakje inhoudende tus- schen de f 170 en 180; 1 donker bruin gestreepte broek en vest; 1 donkere bukskin doorgestikte hooge pet; 1 paar mansschoenen met rie men 1 zilveren cylinder-horloge waaraan een van haar gevlochten vest- ketting met gouden plaatje van dezen diefstal wordt verdacht een Duitscher genaamd ICarl, deserteur uit Prui sen omstreeks 22 jaren, lengte mid delmatig, aangezicht rond, uitzicht donker, hoofdhaar zwart, gekleed met donkerblauw lakensche jas en overjas, vermoedelijk met de bo- genoemde kleedinrstukken. Opsporing en aanhouding van de vermiste goederen en zoo daartoe termen bestaan ook van den ver dachte wordt door gen. officier van Justitie verzocht. In het Zuid-Oosten van Gro ningen worden voortdurend klachten aangeheven door de schipperij over het inderdaad slechte drinkwater in dé kanalen, zoodat soms uit de Nieuweschans tot die plaats geen dragelijk water wordt gevonden. Men doet dan ook pogingen om door middel van waterkranen op drukke punten de schipperij te hulp te komen. Te Groningen bestaat op verzoek van de vereeniging «Schut- tervaer» zulk eene waterkraan aan het Schuitendiep, en wel in verbin ding met de waterleiding. Men meldt uit Amsterdam: Vanwege de «Amsterdamsche Zwemclub» werd gisteren in de bad en zweminrichting aan de De Ruy- terkade aldaar een nationale wedstrij d gehouden. Het weder was fraai, de temperatuur van het water 16°. De uitslag was aldus: Snelzwemmen op den buik voor hen die nog nimmer eenen prijs hadden gewonnen; baanlengte 90 meter50 deelnemers. De prijs, het hopig over den grond wentelde, heeft zeker het leven verbeurd, maar het past mij niet, dit vonnis te vellen. God gaf het leven, Hij neme het ook. Kerkert het monster, maakt hem onschadelijk, maar vor dert niet, dat ik den staf over hem breke 1 Juist! hernam de koning: Enrico Bertolini wordt hierbij van zijnen adel en waardigheden vervallen verklaard, en zal zijn le ven in den kerker eindigen! Enrico sprong overeind. Is er geene genade? riep hij. Ben ik voor eeuwig ver vloekt? Dat willen we niet hopen, antwoordde de koning diep bewo gen. God de Heer zal u genadig zijn aan geene zijde van het graf, maar hier op aarde moet gij boeten Neen! schreeuwde Enrico, sprong op Sidi Abdullah toe, rukte hem eenen dolk uit den gordel en eereteeken der zwemclub, benevens een boekwerk, werd behaald door B. Enthoven uit 's-Hage, in 1 mi nuut 24 seconden; de premie, eene bronzen medaille van het gemeente bestuur, door K. Pander jr. uit Haar lem, in 1 minuut 26 seconden. De langste tijd was 2.20. Het tweede nummer bestond uit vrije deelneming op eene baan van 200 meter. Er waren 17 deelne mers. De prijs, het eereteeken be nevens eene groote bronzen medaille van het gemeentebestuur, werd be haald door D. Bloeme uit Amster dam, in 3 minuten 52 seconden; de premie, een zilveren sigarenstel, door K. Pander uit Haarlem, in 4 mi nuten en 5 seconden. De langste tijd was 5.43. De wethouders Westenberg en Driessens woonden eenigen tijd den wedstrijd bij, die door muziek werd opgeluisterd. Iemand kocht gisteren van eenen jongen op den Dam een tram kaartje. Hij gaf een kwartje en meende een dubbeltje en een paar centen terug te ontvangen. Het dubbeltje bleek echter een met zil verpapier beplakte halve cent te zijn. Zaterdagmiddag deserteerde een matroos van het oorlogsschip Tijger, liggende in het Y. Met be hulp der vlet kwam hij aan de Handelskade en koos het hazenpad in de richting der Czaar Peter straat, onmiddellijk achtervolgd daor twee onderofficieren, die er echter niet in slaagden den vluchteling te achterhalen. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur raakte het paard van eenen wa gen van Amsterdam's Goederenver voer bij het oprijden van de brug voor de Oude Hoogstraat los en gleed de wagen achteruit. Eene vrouw met eene kar met visch werd medegesleept zoodat al de visch over de straat verspreid werd. Een kruier uit de Pieter Jacobstraat raakte onder den wagen en werd met gekneusden arm naar het gast huis gebracht, evenals de bestuur der van het voertuig die zich ook erg verwondde. De vischvrouw werd in een huis op den Oudezijds- Voorburgwal gedragen. De sergeant-milicienadspirant militie-luitenant L., van het regi ment grenadiers en jagers, die on langs niet voldeed aan het examen voor militie-luitenant, doch zich binnen kort voor de tweede maal aan dit examen zou onderwerpen, heeft zich dezer dagen aan eene ernstige militaire overtreding schul dig gemaakt. De regiments-comman. heeft hier op de staking van zijne verdere opleiding bevolen, terwijl hij ver volgens op last van den minister van oorlog in het genot van onbe paald verlof is gesteld. (N. R. Ct.) Sedert de opening van het bad seizoen kwamen te Scheveuingen in de hotels en bij particulieren 2495 badgasten met 494 dienstbo den aan. Naar de D. C. verneemt, zijn de verschillende gymnastiek- en scherm- vereenigingen te Delft door de feest commissie voor de onthulling van het monument voor Hugo de Groot, stiet zich dien in het hart, eer het iemand verhinderen kon. Badende in zijn bloed zonk hij ter aarde en stierf weinige minu ten later. De eeuwige Rechter moge zijne ziel genadig zijn! sprak de koning en wendde het aangezicht om, ten einde zijne aandoening te verbergen. Het duurde geruimen tijd eer hij zich zeiven meester was. Het meest droeg hiertoe de tijding bij, dat af gezanten uit Palermo naderden, welke hoogstwaarschijnlijk wegens die vlucht van hunen opperhoofd om vede kwamen smeeken. En zoo was het ook. Toen men in de stad de vlucht van Enrico vernomen had, hield men allen weerstand voor nutteloos en stuurde een gezantschap naar den koning met de sleutels van Palermo en de tijding, dat het volk zich op genade of ongenade on derwierp. Slot volgd.) uitgenoodigd tot eene bijeenkomst op het raadhuis ten einde van ge dachten te wisselen omtrent de mogelijkheid van eenen bij die gelegenheid te houden wedstrijd. Met Paschen 11. vervoegde zich ten huize van den landbouwer van R. te Kralingen een welgekleed heer, voorgevende te zijn jhr. Ru- dolf Theodorus Eckhart van Heec keren. Hij wenschte bij v. R. opgenomen te worden tegen eene ruime betaling, daar hij op de hoogte wilde komen van het landbouwers vak. Zoo v. R. daartoe genegen was, zou hem dat geen windeieren leg gen, vermits de jonker op 24 Juli van dit jaar meerderjarig werd en alsdan v. R. als zetboer op eene hoeve zoude plaatsen. Aan geld had de jonker geen gebrek, en bij zijne meerderjarigwording zou hij in het bezit gesteld worden van een groot kapitaal. De landbouwer, tuk op het voor gespiegelde voordeeltje, nam dadelijk den jonker op in zijne woning en bereidde hem eene plaats aan zijnen disch. Van betaling van het kostgeld was natuurlijk bij iemand van zóó hoogen stand geen sprake; dat zou wel terecht komen. Wat vooral ver trouwen gaf, was dat den jonker landbouwcourantent oegezonden wer den, met vermelding van titels op het adres. Toen echter het verhuisbiljet van den nieuwen bewoner, die in de laatste dagen veel te Kralingen zich ophield, werd opgevraagd, gaf hij voor op reis te moeten, om eene boerenhofstsde te kotpen, daarbij verzoekende het horloge van v. R. even voor een dag te leen te mogen hebben. Van R. gaf o. m. het gevraagde, doch jonker van Heeckeren laat op zich wachten. De zich noemende Jonker van Heeckeren is klein van persoon, schraal van uitzicht, zwart geknipt baar; hij is gekleed met zwart pak, phantasiehoed en heeft als merkbaar teeken een houten been. Dat de landbouwer v. R. met eene sluwen oplichter te doen heeft gehad, valt wel niet te betwijfelen. Uit Utrecht wordt geschreven: De kermis is dit jaar weinig op gewekt, zooals na de studenten feesten dan ook wel niet anders te verwachten was. Donderdag reeds begonnen enkele tenten op het Vree burg af te breken, om te Leiden hun geluk te gaan beproeven. Zij, die nog blijven, maken slechte za ken, behalve de draaimolens, die, ook wel niet zoo vol als andere jaren, er toch lustig op los draaien, en hunne kosten wel zullen dekken. Het mag dan ook wel, als men hoort dat een dezer niet minder dan f 600 betaaid heeft aan zijnen geluk kigen concurrrent, die bij de loting om de plaatsen No. 1 trok. Voor de politie is de kermis dit maal ook niet lastig. Baldadige troepen van andere jaren ontbreken geheel. Zij deed Vrijdag op de kermis nog eene goede vangst, waarbij de adjunct-hoofdinspecteur Dammers en de rechercheur Werkmeester zich opnieuw door hun slim beleid deden kennen. Zekere H. D., wiens uit levering door de Pruisische regeering wegens valsche getuigenis was ge vraagd, werd door hen op de markt herkend, in de val gelokt en gear resteerd. Als apen hoog klimmen millen enz. De waarheid hiervan zag men dezer dagen te Utrecht weder bevestigd door een exemplaar van het vier handig geslacht zeiven. Bij sommige voorstellingen in Tivoli wordt door 't gezelschap, dat gedurende de ker- misweek aldaar optreedt, een aap gebezigd. Donderdagavond was dit beest nergens te vinden, en overal zocht men hem tevergeefs, tot hij eindelijk werd opgespoord op eenë plaats, waar men een aap zeker wel 't allerlaatst zoeken zou. Hij was nl. door openstaande ramen Tivoli uit- en ter H. B.S. voor jon gens ingebroken. Hier gymnastische oefeningen te houden, lag niet in zijn plan; zijn doel streefde hooger, en wel naar proeven op physiologisch en che misch gebied. Hiertoe bezigde hij twee soorten van inktrood en zwart. De eerste, die hem misschien te veel overeenkomst aanbood met het vocht, door welks misbruik hij den mensch wel eens aap had zien worden, wendde hij scheikundig aan, door haar kleursverandering in zijne ha ren te doen brengen, waarvoor hij zich rijkelijk met het roode vocht had overgotende zwarte inkt daar entegen lachte hem meer toe voor inwendig gebruik, wellicht om er de physiologische werking van op zijne maag te beproeven. Met beide proeven was hij echter zoo onhan dig te werk gegaan, dat hij een tafelkleed daarbij totaal bedor ven had. Maar verder nog strekte zijn on derzoek, want toen hij gevonden werd, zat hij met eene bedaardheid, die men eenen schooljongen gaarne zou toewenschen, aan eene der tafels, zich oefenende in het schrijven; de om hem heen liggende plassen inkt trachtte hij op die wijze nog dienst baar te maken. Blijkbaar was ook zijn calligrafische aanleg niet groot, waarom men besloot zijne verdere ontwikkeling als physioloog, chemi cus of schoonschrijver maar te sta ken en hem weer tot zijne vorige bestemming terug te brengen. Blij kens de toejuiching, die hij in deze van 't talrijk publiek ontvangt, is hij hierin ook wel 't meest op zijne plaats, en doet hij 't best, voortaan geen hooger standpunt meer te wil len innemen dan hem aangewezen wordt. Het bedorven tafelkleed is door den heer Van Haarlem vergoed. {Avondp.) Vrijdagmorgen is in de Keulschee vaart, nabij Diemerbrug, drijvend- gevonden het lijk van een onge veer 50-jarig man, gekleed met zwarte jas, bruine broek en pantof fels. Op het lijk werden 43 ets. en een paar bank-van-leeningbriefjes gevonden. Het lijk is op de begraaf plaats te Oud-Diemen bijgezet. Dirk van Steen, kantoorbediende te Nijmegen, die den 26n Juni 11. de firma A. Noorduin Zn., bij wie hij in dienst was, voor een be drag van ruim f14,000 bestal en mét zijn vriend Adriaan Rooze daar op verdween, heeft thans bij de Pa- rijsche politie zich zelf aangegeven. Hetgeld heeft hij met zijnen vriend tot den laatsten cent opgemaakt. Rooze is te Coblenz gearresteerd. De Figaro vermeldt nog eenen twee den vriend van Van Steen, eenen zé keren Quilkers, die met hem uit Nijmegen zou verdwenen zijn en thans nog in Parijs zou rondzwer ven. Het politieblad, waarin zijne opsporing en aanhouding wordt verzocht, noemde Quilkers echter niet. Als een groote bijzonderheid wordt gemeld dat men tegenwoordig da gelijks den 76-jarigen W. Koning te Haule, in het hooiland kan zien staan maaien, tegen flinke maaiers uit. Trots rechte zomerwarmte werkt de grijsaard ijverig door. Uit Ter Neuzen wordt gemeld: De Noordsche stoomboot Stjernen, kapt, Lund, van St. Peterburg, met vlas naar Gent, en de Eogelsche stoomboot Zuimis, kapt. Wilkinson, van Gent met stukgoederen naar Goole, zijn Vrijdagavend op het kanaal, tusschen Sas-van-Gent en Sluiskil met elkander in aanvaring geweest. Beide hebben aan de voorstevens nog al schade bekomen, doch niet tegenstaande de reis vervolgd. Vrijdag nacht werden bij deij landbouwer C. B., onder Dinteloord, van zeven paarden, op stal staande, de staarten afgesneden en eenige goederen ontvreemd. De justitie doet onderzoek. In Breda en omstreken zijn in de laatste dagen weer eenige gevallen van hondsdolheid voorgekomen. Een schip, geladen met geperst stroo, is in de nabijheid van het station te Groningen een prooi der vlammen geworden. Niets was ver zekerd, Vrijdag in den vroegen morgen werd in de kerk te Thorn een persoon, die zeer verdacht voor kwam, door de politie aangehouden. Hij geeft voor uit Frankrijk te ko men en weigert zijn naam of woon plaats op te geven. Hij was zonder

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2