POFDLAIR ffl ATTENTIE. 4e Jaargang. Woensdag 28 Juli 1886. No. 937. ABONNEMENTSPRIJS: ferseijiit SJagslijks iiitggw Im-m ligesne Feestdagen. ADYERTENT1ËN: ALGEMEEN "OVERZICHT. FEUILLETON „De GeiisMe vai Palermo". BINNENLAND. foor Haarlem per maand franco door geheel het Kijk Afzonderlijke Nommers 40 Cents, maand 55 5 Brieven, geiden, adverteatiën ens. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Etrangèrt O. L. DATJE E Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3ibis Faubourg Montmartrs. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Droofzyde 2o dour. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. 'Toegang 25 cento per persoon. Donateurs eu leden der Nedcrlaudscke Maatschappij ter bevordering van Njjverlioid hebben sp «rtoou van diploma vr\je& toegang, donateurs met gezelschap, ieden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Pavi:joen op het terras. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ojt diender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voasr,; in Nederland en meer bijzonder van het Haarlem sche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October allo workiagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 10—3 sar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op jndagen kostelooB van 12—4 uur, de evarigo Ohristelyke feestdagen togen betaling van 25 cents por persoon. Kinderen bonoden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleide. 'jumt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GcopeaJ T0»nidag en Zaterdag van 8—4 uur. Orgel-bespslinq in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deor Oudegroonmarkt) vrij. Het Lot voor de verloting op 2 Augustus a. s., is voor onze lezers, lie de Courant per post ontvangen, te vinden in dit nummer der Courant. Het komt voor onder de advertentiën boven de dienstregeling der spoorwegen. Wanneer men een prijs heeft ge trokken, gelieve men ons dit per irief, met insluiting van het ot, te melden. DE ADMINISTRATIE. _8p- Ieder die zich vóór 1 Angtestus abonneert, ont vangt de nog loopende num bers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de te hou den verloting. DE ADMINISTRATIE Naar gemeld wordt, zou de be- andeliDg van bet groote proces 1 tegen de 18 personen, beschuldigd van medeplichtigheid aan hetplun- peren en in brand steden van de roote glasfabriek van Baudoux, in elgië, welke den 31en dezer maand 'oor bet Hof van Henegouwen be- I ginnen zou, uitgesteld zijn tot de volgende zitting der assises, daar er tegen sommige personen nieuwe pewijzen van schuld in handen der justitie gekomen zouden zijn. ij Lord Salisbury is gisterenmiddag- van Oosborne te Londen terugge keerd, en heeft de opdracht tot het Het auteursrecht van dit werk is volgens de 104) XXVe HOOFDSTUK. De steae. (Slot.) Vol blijdschap hoorde de koning deze heuglijke tijding. Hij zond het gezantschap terug met de verzeke ring, dat men van Zijne Majesteit geene tuchtiging te wachten had. En hij hield woord, want toen hij twee dagen later aan de spits zijns legers Palermo binnentrok, droeg dit meer een feestelijk dan een oorlogzuchtig karakter. De menschen verborgen zich niet, zij vulden de straten en juichten den koning toe. Deze gedroeg zich niet als een vormen van een Kabinet aanvaard. Het nieuwe parlement komt den 5en Augustus bijeen tot het ver kiezen van een Speaker. Na eene zitting van ongeveer 9 dagen zal het tot October uiteengaan. Onder de kleine pachters te Tirce, in noordelijk Schotland, zijn ern stige onlusten uitgebroken, tot wier beteugeling eene kanonneerboot met mariniers naar Plymouth vertrok ken is. De Times verneemt dat Salisbury aan Hartington het premierschap heeft aangeboden, ten einde hem te bewegen in het Tory-kabinet zit ting te nemen. Hartington heeft dit wel is waar beslist afgewezen, maar beloofde toch aan Salisbury den steun van zijne partijgenooten. De heer Back, districts-president in Beneden Elzas, die onlangs gekozen was tot lid van den ge meenteraad, is benoemd tot burge meester van Straatsburg. Sedert 1873 bleef die betrekking onver vuld, en stond er aan het hoofd vao het gemeentebestuur eene com missie. Haarlem, 27 Juli 1886. •Bij de Zondag alhier op het terrein aan de Kleverlaan gehouden cricket wedstrijd tusschen de Haagsche cric ketclub «Concordia» en de Haarlem- sche C. C. «Rood en Wit», behaalde de eerste in de le innings 36 pun ten, terwijl de Haarlemsche 28 "'m- ten maakte. In de 2e innings het 56 tegen 62, zoodat de Haag sche club overwon met 92 punten tegen 90, door de Haarlemsche be haald. Ten gevolge van door het be stuur dezer gemeente gedane stap pen bij het hoogheemraadschap van Rijnland, is ten dienste van de verversching van water in de stads grachten het stoomgemaal te Spa- rendam gisteren in werking gesteld en zal daarmede a. s. Dinsdag en Woensdag worden voortgegaan van ongeveer 6 uur voormiddags tot 6 uur namiddags. overwinnaar, die komt in het volle bewustzijn zijner macht en pochende op de scherpte van zijn zwaard om wraak te nemen, maar hij toonde zich een mild vader, en niet een rechter der verdwaalden. Onder deze waren weinige, die zich aan grove wanbedrijven hadden plichtig gemaakt. De meesten had den gehandeld onder den invloed van Enrico en verdienden dus ver giffenis. Anders ware het geweest, indien de volksmenners nog leefden, doch deze waren aan de bloeddorst van Enrico ten offer gevallen en aan de aardsche gerechtigheid ontrukt. Daarom volgde op de intrede des konings niet de dag der straf en der gerechtigheid; er heerschten vrede, rust en orde binnen de mu ren van Palermo. De stad had weer haar oud aan zien herkregen, ze was zoo schoon, dat Sidi Abdullah er gaarne zou Volgens de «Haagsche kroniek» der N. Gron. Ct. zou 's Konings gezondheidstoestand geenszins be vredigend zijn. Z. M. lijdt aan eene groote mate van vermoeienis en mat heid gevolg van zijne nierziekte, die thaus ook op de maag eenen na - deeligen invloed begint uit te oefe nen. Van daar dat het aangekondigd bezoek van den Koning van Portu gal, in ons land, volstrekt geen of ficieel karakter hebben zal, en ver moedelijk zelfs een bezoek van dien vorst aan onzen Koning achterwege zal blijven. De Portugeesche koning zal alleen Amsterdam en Den Haag bezoeken en misschien ook Rotter dam, doch ziju verblijf hier te lande zal strikt incognito en van slechts korten duur zijn. Men verwacht, dat de Tweede Kamer na het onderzoek in de af- deelingen en na afdoening van wetsontwerpen van ondergeschikt belang, waaronder de wijziging van de gestichtenwet, die met 1 Sept. in werking moet tredeu, aan het einde der week tot nadere hijeen- roeping zal uiteengaan. Op de bakkerij-tentoonstelling, van 215 Aug. a. s. te Am- ..•dam zal gehouden worden, zal ook eene inzending van het Neder- landsch W erkliedenf onds voorkomen, waartoe o. a. behoort eene graphi- willen verblijven. Hij bewoonde, als gast van Pa lermo, het paleis van Enrico Ber- tolini, wiens naam nu bijna niet meer genoemd werd. Zijne meest getrouwe aanhangers spraken slechts fluisterend vau hem en toen de ko ning van het balkon van zijn pa leis Henri's herstelling in eer en rechten deed aflezen, weerklonken luide verwenschingen, die den voor- maligen syndaco Erico Bertolini golden. Men huldigde weder Henri ven Montf'ort, den edelen graaf, zooals men hem noemde, en het volk ver heugde zich, dat Julia nog leefde en zijne gelukkige gemalin was. Henri dacht voortdurend aan haar en liet don sultan merken, dat hij naar Marokko wenschte terug te keeren. Welaan, zeide de Sultan, wij zullen dit gastvrij eiland verlaten. sche voorstelling van den aanwas van de aan premie voor pensioen gestorte bijdragen, door het kweeken van rente en van de premiën voor uitkeering bij overlijden, het bedrag dier uitkeeringen en dat van hetgeen op eiken leeftijd aanwezig moet zijn, om die uitkeeringen te doen. De heer A. van Stolk Cz., majoor-kommandant van het korps koninklijke scherpschutters te Rot terdam, heeft het hem aangeboden eere-voorzitterschap aanvaard bij de afdeeling Rotterdam der Yereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger. Naar het U. D. verneemt, worden in de werkplaatsen der Ned. Rijn-Spoorwegmij, ten behoeve en voor rekening der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij nieuwe 3e kl. rijtuigen gebouwd, volgens het bij eerstgenoemde maatschappij bestaand breed model. De hierdoor verkregen meerdere ruimte komt echter geheel ten goede van de reizigers, daar het aantal zitplaatsen op slechts vijf per bank werd bepaald, welk gerief door het reizend publiek zeker op prijs zal worden gesteld. De Nederlandsche jachtver- eenigiDg Nimrod, zal hare jaarlijk- sche algemeene vergadering houden op Zaterdag 21 Augustus a. s., des namiddags te 71/» uur, in het Amstel- Hotel te Amsterdam. Onder de punten van behandeling komt voorEen voorstel van de ge wone- en jachtfondsafdeeling Gel derland: Hot hoofdbestuur zal zich voortaan jaarlijks wenden tot de colleges van Gedeputeerde Staten in Nederland, met verzoekde ope ning der patrijzenjacht te bepalen op den laatsten Zaterdag in Augus- De toebereidselen tot de reis wa ren gemaakt, toen zich de tijding verspreidde, dat een schip, met bo den uit Marokko aan boord, de ha ven van Syracuse binnengeloopen was. De Sultan en Henri begaven zich dadelijk naar laatstgenoemde stad. Werkelijk lag een schip uit Ma rokko daar, geen echter van den Sultan, maar een, waarop de Fran- sche vlag wapperde. Carlo Borgia was de kapitein er van. Hij kwam rechtstreeks uit Ma rokko, waar wij hem verlaten heb ben, toen hij tot zijne groote ver- wondering Julia ontmoet had. Met tranen van vreugde smeekte Julia Carlo, die volgens den wensch zijns vaders naar Sicilië moest, haar mee aan boord te nemen. Natuurlijk stemde hij toe, en lichtte met Julia aan boord, het anker. tus, en de opening der hazenjacht, tegelijk met die op fazanten, op 1 October. De groote jaarlijksche schietwed strijd zal daags na de algemeene vergadering te Heemstede gehouden worden. Aan de gewone nummers van het programma is ditmaal toe gevoegd een wedstrijd om een nieuw ingestelden prijs, den kampioen-prijs van Nimrod. (N. R. Ct.) Uit Amsterdam wordt gemeld: Het slot van den zwemwedstrijd op Zondag was, dat in de tweede afdeeling, duiken ter diepte van 5 meter, van 32 deelnemers de eerste prijs, het eereteeken der club, be nevens een gouden zegelring, be haald werd door den heer Fontein, uit 's-Hage, in 29 seconden, en de premie, een gouden potlood, door den heer Enthoven, mede uit 's-Hage in 298/« sec. De langste tijd in twee malen duiken was 52 sec. Aan het fraai zwemmen namen 53 liefhebbers deel. De le prijs, het eereteeken der club, benevens een prachtwerk, viel ten deel aan den heer Stackelhausen uit Amsterdam, echter bij loting tegen den heerA. J. van der Steur, uit Haarlem, die een gelijk getal punten bekomen had. In het paviljoen «Vondelpark» werden des avonds de prijzen aan de winners uitgereikt, en bleef men onder genot van muziek geruimen tijd gezellig bijeen. Onlangs werd door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Lei derdorp een officieel schrijven aan de Synode gericht waarin dat col lege meldde dat zij noch eene Sy node, noch eenig ander kerkelijk beheer als bestuur over de kerk te De overtocht was gunstig, en eerder, dan Julia het had durven hopen, lag zij in de armen van haren echtgenoot. Henri had zijnen vriend Carlo oneindig veel te zeggen en vooral dit: dat Enrico niet meer was en dat hij, Carlo en Vinetta, dus on bevreesd aan land konden gaan. Dit gebeurde dan ook. Henri nam de taak op zich, Car lo aan den koning voor te stellen en hij deze gelegenheid, werden nog eenmaal de misdaden van Enrico op 't tapijt gebracht. Ook aan Carlo had zich die el lendeling vergrepen; den koning liep eene rilling door de leden hij het verhaal en hij was verheugd van zulk een monster verlost te zijn. Alles werd weer in orde ge bracht en de eerherstelling van. Carlo volgde op die van Henri. De laatste was ook getuige van het huwelijk van Carlo en Vinetta

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1