Leiderdorp meer erkende. Een deel der gemeente nu wilde den kerke- raad daarin niet volgen. Aangezien nu volgens een besluit deralg. Sy- node van 22 dezer de predikant en de kerkeraadsleden opgehouden heb ben tot die kerk te behooren is de ring Alfen aangeschreven, voor de vervulling van den predikdienst in de vacante gemeente te zorgen. De uitvoering daarvan had nu eenige ongeregeldheden ten gevolge, waar om uit Leiden de militaire macht werd ontboden. Men meldt ons dat op last van den president-kerkvoogd de sleutels van het kerkgebouw in handen der justitie gesteld zijn. (Zt. Ctï) Te Leiden is eene zwemclub op- gericht. Zaterdag avond werd in eene goed bezochte vergadering het regelment vastgesteld. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren C. A. Bader, A. Rappard, H. Rappard, G. H. Sythoff en Sala, werd bij acclamatie definitief be noemd, met den heer G. H. Sythoff als voorzitter. Verder werd besloten, op li Augustus een zwemfeest met zwem wedstrijd te houden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jongstleden is inbraak ge pleegd in het café «Het Gouden Hoofd» op de Groenmarkt te 's Hage, voor den dader of de daders echter met weinig succes. Nadat het koffiehuis te 2 uren gesloten was, begaven de bewoners zich te kwart vóór drie uren ter ruste op de derde verdieping. Des morgens vond men de lade der toonbank vóór het buffet openge broken en daaruit verdwenen eene revolver met een doosje met 50 pa tronen, benevens ongeveer 70 cent aan zilvergeld. De inbraak is ge schied, doordien men den muur van het kleine tuintje is overgeklommen Daarna moet men de eet- en bil jartzalen door om in de gelagkamer te komen. De sporen van de inbraak waren in den tuin duidelijk zicht baar. Ook de nummerplaatjes der bedienden waren verdwenen. Als eene bijzonderheid zij gemeld, dat in den regel onder den niuur. die overgeklommen is, ee.n kond waakt waarvoor men eerbied mag hebben, doch juist dezen nacht was het dier niet in den tuin gelaten, omdat een der buren van den eige naar ziek was, en het blaffen dezen hinderde. Tengevolve van de zien uit de faecaliën ontwikkelende gassen, had Zondagavond omstreeks 97a uur op het privaat van een perceel aan de Zorgvlietstraat te s Hage eene zware ontploffing plaats. Het privaat grensde aan een soort van keukentje. De dochter des hui zes betrad deze keuken met een ontstoken lucifer, waarna onmiddel lijk de ontploffing volgde. De juf frouw bekwam vrij hevige brand wonden aan aangezicht en handen. De luchtkoker van het privaat scheen niet voldoende ingericht tot door lating van versche lucht. Een arbeider, die met eene der laatste stoomtrams in den nacht van Zaterdag op Zondag vanSche- veningen naar den Haag terugkeerde sprong vóór het station van den Rijnspoorweg van den wagen, ter wijl de tram nog in beweging was. Hij kwam tegen de steenen trap en hij trad zelf bij deze gelegen heid met Julia ten tweeden male voor het altaar, om zijn huwelijk ook in Sicilië rechtsgeldig te doen maken. Henri en Julia, zoowel als Carlo en Vinetta waren gelukkig. Tot het geluk der laatsten droeg niet de opgegravenschat maar enkel en alleen de liefde bij, die een zegen der menschheid is, ofschoon zij menigmaal, zooals we in dit verhaal gezien hebben, tot de treu rigste verwikkelingen aanleiding kan geven. Rosa Mentano wist hiervan te spreken. Zij trad in een klooster, terwijl haar vader en Gaston van Montfort den koning dienden. Bei den brachten het land zegen en rust, maar hoe ijverig zij ook wa ren in 'skonings dienst, het voort bestaan der broederschap van «de Zwarte Hand» konden zij niet be tten en evenmin het raadsel op- terecht en gleed onderuit, zoodat een been onder de tram geraakte. Het been bleek op drie plaatsen te zijn gebroken. Een populair kermisreiziger, is tijdeus de kermis te Brielle aldaar overleden. Het is de directeur van het groote honden- en apentheatre, de heer Antoine Wery. Te midden der voorstelling over leed hij na eene plotselinge onge steldheid. Terwijl de vroolijke mu ziek de gemoederen der bezoekers van het theathre blij stemde, gaf de onverwachte dood van den di recteur den rouw in het hart zijner vrouw, kinderen en kleinkinderen, die zijn sterfbed omringden. De heer Wery, die terecht een door geheel Nederland bekend man mocht genoemd worden, bereikte den leef tijd van 65 jaar. Zijn stoffelijk overschot is op de katholieke begraafplaats ter aarde besteld. Zondagavond hadden eenige pol derwerkers te Dordrecht het onge lukkig idéé midden op het Schef- fersplein hunne legerstede op te slaan. De meesten hunner waren in kennelijken staat, zoodat ze weldra onder een hemelschen slagregen la gen te snorken. De aldaar gestatio neerde politie-agent had om hulp gevraagd, welke na drie uur aldaar verscheen en de slapers wakker maakte om ze naar het bureau te vervoeren. Dit gelukte, ofschoon niet zonder krachtig protest. Door de ijverige bemoeiingen der politie te Arnhem is de moeder op - gespoord van het aldaar gevonden kinderlijkje. Zij bevindt zich in arrest. Men meldt ons uil Nijmegen van 25 Juli: e commissaris van politie alhier, de heer Witt, is Zondag, vergezeld van den heer A. Noorduyn, lid der firma A. Noorduyn en Zoon te dezer stede, naar Parijs vertrokken, ten einde de uitlevering van den aldaar gearresteerden D. van der Steen te bewerken. Naar men verneemt, is genoemde commissaris van politie door de moeler-voogdesse van D. der Steen van volmacht voor om haren minderjarigen zoon naar de ouderlijke woning terug' te voeren, ingeval de uitlevering bij de Fransche justitie bezwaar mocht ondervinden. Holler spreekt dat bericht nu echter in hetzelfde blad zoo krachtig mo gelijk tegen. De Ass. Ct. veronder stelt, dat zij misleid is door een karakterloos persoon, die eenen ver dichten naam opgaf. Zij zal trach ten den dader te ontdekken en hem de verdiende straf te doen onder gaan. GEMENGD NIEUWS. van zien De sergeant R. (Duitscher), van de 2de comp. 3de bat. inf. te Maas fricht, heeft zich gisteren met gel den, aan de soldaten-menage toe- behoorende, uit de voeten gemaakt. Onder Muntendam had Zondag avond een ongeval plaats. De heer S. van Termuaten met vrouw en familie huiswaarts keerende, had door het schrikken van zijn paard voor de tram van de le Groninger tramwegmaatsch. het ongeluk met rijtuig, paard en familie in het vaar water te geraken. Het jongste kind, van ongeveer 9 maanden, mocht men niet het geluk hebbente red den. Men schrijft uit Groningen: De wonderdokter H. Niemeijer, algemeen bekend onder den naam van «Boertje» heeft een adres aan Z. M. den Koning gezonden met het verzoek zijne diensten aan de lijdende menschheid te mogen blij ven aanbieden. Mocht een ontken nend antwoord volgen, wat na de veroordeeling door den Hoogen Raad te verwachten is, dan zal hij zijne zittingen, evenals de groote Pasïeur, in vereeniging met eenen arts voort zetten. Een gediplomeerd genees kundige moet hiervoor reeds ge vonden zijn. Zondag van de vorige week is te Westbroek eene poging tot moord gepleegd op zekeren C. B., terwijl diens huishoudster S. geweldadig werd aangerand. De daders zijn Vrijdagnacht door de rechercheurs W. en V. op het Zwarte Water te Utrecht ontdekt. Zij werden naar de cellulaire gevangenis gebracht. (U. D.) Dezer dagen is aan de Ass. Ct. een bericht uit Ommerschans ont leend, dat een verpleegde naar het Te La Louv.ère heeft Zondagna middag een manifestatie van mijn werkers ten gunste van het algemeen stemrecht plaats gehad. Het getal manifestanten bedroeg omstreeks 15,000. Het meerendeel droeg roode dassen of had roode bloemen of cocardes in het knoopsgat. De reus achtige stoet werd voorafgegaan door een muziekkorps, dat de «Mar seillaise» speelde, afgewisseld door vroolijke marschen en voerde een aantal roode vlaggen mede. De orde werd nergens verstoordgeen enkele bedreiging werd vernomen. Juist den vorigen dag was de «arbeids commissie,» aldaar voor het houden van eeti enquête aangekomen. Te Parijs loopt volgens de Köln. Zeitung het gerucht, dat de wereldtentoonstelling een jaar later en dus in 1890 zal gehouden wor den, daar men geen kans ziet eer der met de enorme toebereidselen gereed te komen. Daarenboven meent men, dat de mogendheden dan minder bezwaar zullen maken om er aan deel te nemen. Een echt «komkommertijd- bericht,» zegt het N. v. d. D., in het leveren waarvan vooral onze oostelijke buren ver zijn, doet de ronde door de Duitsche bladen. Daarin wordt verhaald, dat in de wachtkamer van het spoorweg station te WesteriDgen, op de blik ken kap der lamp, een paar zwa luwen hun nest gebouwd en vijf jongen uitgebroed hebben. Of lie ver, de petroleumvlam van de lamp heeft de eitjes uitgebroed, terwijl de vogels, op den rand van den spiegel gezeten, toekeken! Omtrent een begin van brand, dat Zondagavond te Berlijn in het Pergamon-paaorama ontstaan is seint de Berlijnsche correspondent vau de A. R. Ct. De brand ontstond bij het in orde brengen van eenige niet in wer king zijnde electrisehe lampen, waarbij eenige draperieën en voor hangsels van lichte stof vuur vat ten. Het kostbare groote panorama- schilderwerk bleef gelukkig onge deerd. Het publiek bewaarde eene groote kalmte. Een leelijk misverstand bereidde den Duitschen reiziger in Afrika, luit. Schmidt, bij den Sultan van Sofie een «onaangename ontvangst.» Sultan Matumula betoonde zich, zoodra de heer Schmidt hem met Jambo Nrosike («goeden dag vriend»; begroet had, zeer onvriendelijk. Hij verwaardigde zijnen bezoeker zelfs niet met een blik, en Schmidt moest matten om op te zitten vragen, vóór die hem gegeven werden. Eindelijk gelukte het echter Ma tumula vriendelijk en spraakaamte krijgen, en nu kwam het uit, waarom hij eerst zoo onvriendelijk was ge weest. Hij was de Suahelitaal, waarin Schmidt hem had aange sproken, niet volkomen machtig, en in zijn eigenlijke taal, het Kiaramo, beteekent het woord Nrosike niet «vriend» maar «oud zwijn!» Geen wonder dat hij het compli ment, zóó opgevat, kwalijk had genomen! De vermoedelijk hoogste prijs, die ooit bij een enkelen wedren is behaald, werd den 23 Juli in San- down Park (bij Londen) gewonnen. Bij de Eclipse-Stakes was de eerste prijs 10,000 pd. st.de renbaan was V/t mijl. Aan de rennen na men deel 13 paarden: het paard van mr. Barclay, Bendiqogereden door T. CannoD, behaalde den eer sten prijs. Be te Aiterflam. sen: wie Antonio was, de man lijkenhuis zou zijn gebracht, alvo-iwas een «pui» gemaaat en ae ge- hef masker. rens te zijn overleden. De pastoor |lukkige die den paling afrukte zou Zondagmiddag omstreeks halfvier waren eeDige bewoners van de Lin dengracht tusschen de 2e en 3e Lindendwarstraat bezig met het zoogenaamde «palingtrekken». Er was een «pot» gemaakt en de ge- eenige guldens als prijs ontvangen. Daartoe was een touw gespannen over de gracht, waarvan een der uiteinden bevestigd was door het geopende raam in een onbewoonde kamer, welks wier deur gesloten was. Honderden waren op de gracht aan wezig om dit spel gade te slaan. Daar dit echter in strijd is met de politie reglementen, werd het door den aldaar gestationneerden agent verboden. Toen dit verbod niet werd opge volgd, kwamen drie andere agenten te hulp. Naar men zegt opende een hunner de deur van de kamer en maakte het touw los. Het touw viel op het hoofd van eenen man, die, daarover vertoornd, met zijn para- pluie naar een der agenten sloeg. Deze wilde hem arresteeren, maar het volk verzette zich daartegen greep den agent aan, sloeg en trapte hein en wierp hem eindelijk in een kelder. Toen er meerdere agenten kwamen opdagen wapende het volk zich met steenen, waartoe zij zelfs de straat opbrakën. De politie moest weldra voor de van alle zijde aansnellende menigte de vlucht nemen, en in de huizen waar zij een toevlucht zocht, wer den de glazen ingeworpen, o. a. bij den bakker op den hoek van de Lindengracht en de eerste Linden- dwarsstraat. De inspecteur der le klasse J. M. Boas, werd bij deze gelegenheid ernstig gewond. De politie aan de 5de sectie werd op telegraphische aanvrage aan zienlijk versterkt; herhaaldelijk be proefde zij door met 50 h 60 agenten met de sabel in de vuist de me nigte te chargeeren, maar werd dan met steenen, bloempotten, dakpan nen en andere projectielen zoodanig ontvangen, dat er velen gewond zijn geraakt en men zich voor de opdringende menigte moest terug trekken. Ongeveer te zeven uur werden bij een terugtocht een paar der laatste agenten aangegrepen en deerlijk mishandeld; ook de inspec teur Boas, door steenworpen op verschillende plaatsen aan het hoofd, en in den rug gekwetst, viel in handen van het volk, werd deerlijk mishandeld en zou te water worpen zijn, indien niet een paar moedige vrouwen hem gered had den. Zijn toestand was om midder nacht zeer zorgwekkend. Verschil lende agenten geraakten te water, verloren hun sabels en hoofleksels. Tot ongeveer acht uur werd er aanhoudend slag geleverd, totdat de politie eindelijk het terrein ont ruimde en zich terugtrok in het po litiebureau op de Noordermarkt. Tot laat in den nacht heerschte aldaar en in de omliggende straten rumoer en beweging. Betreffende het gebeurde op Zon dag meldt men aan de N. R. Ct. Onder de gearresteerden bij het opstootje zijn de bekende socialisten Eekhardt en Meegens. Deze laatste had steenen in zijn zak. Tien agenten zijn gekwetst en een brigadier is zwaar gewond. Voortaan zal er des Zondags en ook op andere dagen, als er socia listische bijeenkomsten gehouden worden, cavalerie in de kazerne ge reed staan om op het eerste bevel de politie te vervangen. Duizende nieuwsgierigen bewo gen zich gisteren op de Lindengracht waar weder de straat opnieuw open gebroken is. Eene roode en eene zwarte vlag waren aan de lantaarnpalen der brug over de Lindengracht vóór de Gouds bloemdwarsstraat gehecht. Eene groote volksmenigte, met eene roode vlag voorop en socialistische liede ren zingende, trekt door de straten der Jordaan. De politie bleef nabij de Noordermarkt geconcentreerd en zag lijdelijk de zaken aan. Het volk wijdt de oorzaak van het rumoer aan het, zooals het meent, ontijdig optreden der politie, die echter haren plicht deed en de wet handhaafde. Een welgezind werkman rukte de roode en zwarte vlaggen af, die daarop uit het water werden opge- vischt. Eene groote menigte met twee roode en twee witte vlaggen trok weder voorbij het politiebureau. Door verschillende troepen werd gechargeerd, en daarbij eene roode vlag veroverd en iwee personen ge arresteerd. De politie is op dit oogenblik meester van het terrein. Gewond werden bij het conflict van Zondag 18 agenten en 4 bur gers, waarvan één burger en twee agenten nog in het Gasthuis zijn. Van gisterenavond wordt gemeld Een allertreurigst tooneel werd tusschen 6 en 11 uren afgespeeld in den omtrek van het bureau van politie der vijfde sectie (Noorder markt). Toen de militaire macht, bestaande - uit 400 man infanterie onder bevel van lnitenant Wijnandts, 150 man vesting-artillerie onder commando van kapitein Verweij, en een escadron huzaren van 80 man onder bevel van den eerste-luite- nant Bothnia Andrea op het terrein van woeling en gisting waren aan gekomen, waar een paar honderd agenten onder de directe bevelen van de hoofd-commissarissen Steen kamp en mr. Doesburgh en van den waarnemenden commissaris den heer Boas den ganschen dag met voorbeeldeloos geduld getracht had den, zoowel door vermanend als handelend optreden de onrustige gemoederen tot bedaren te brengen, en een luitenant der infanterie aan het hoofd zijner manschap, de me nigte in de Lindenstraat bij de eerste Lindendwarsstraat tot driemalen toe te vergeefs gesommeerd had uiteen te gaan en daarop eerst met los kruit en vervolgens met scherpe patronen liet vuren, toen ontstond er een ontzettend tooneel. Bij het eerste salvo vielen er al dadelijk vier dooden en drie zwaar gewon den. Zij werden onmiddellijk naar het bureau van politie vervoerd, waar de gewonden door dr. Gualt- heri van Wezel werden verbonddn, om daarna óf per vigilante óf per brancard, ja zelfs op eene handkar naar het gasthuis vervoerd te worden. Al de kruispunten in de omge ving der Noordermarkt werden door infanterie, artillerie en politie afge zet, doch telkens werd nu ook de militaire macht met steenen begroet, tot welk einde weder de straten werden opengebroken. Dit had we der salvo's van scherpvuur tenge volge. Zoo o. a. te 9 uren op de Prinsengracht, voor de Prinsenstraat, te 9.30 in de Anjeliers-en Prinsen straten, welk laatste salvo gevolgd werd door snelvuur. Daarbij vielen telkens enkele dooden en vele ge- wouden. Er hadden talrijke arresta- tien plaats. De kolonel Boellaard en de over ste Simon waren mede op het ter rein aanwezig. Reeds te 8 uren 30 m. was offi cieel geconstateerd, dat het getal dooden 13 en dat der gewonden 23 bedroeg, waarbij later nog meer kwamen. Aangezien de ruimte in de bureau's der 5e sectie te klein is, worden de arrestanten (hun getal wordt op 50 geschat), naar de verschillende bu reau's en hulpbureau's, o. a. dat bij de Wiliemspoort, vervoerd. Ter eere van de kloeke Willem- raters, die gisterenmiddag de beide roode vlaggen van de lantaarns der zoogenaamde Zaterdagsche brug rukten en te water wierpen, mogen hier hunne namen vermeld worden. Het zijn Jacobus en Leendert Mens, vischhandelaren, zoons van wijlen den welbekenden «bokkenbek», ock genaamd «burgemeester van de Willemstraat.» Het is bijna onmogelijk het door de militaire macht bezette terrein te verlaten. Eene poging daartoe over de Prinsengracht bij de Brou wersgracht mislukte; telkens werd met steenen van de overzijde ge worpen, nadat de lantaarns met slokken waren uitgedraaid om de bedrijvers aan het «og te onttrek ken. Alweder werd toen een salvo op de dichte menigte op de brug over de Prinsengracht bij de Brou wersgracht gelost. Angstige kreten van gewonden gingen toen uit de menigte op. In de Lindenstraat moet een persoou in het opengeschoven raam zijner woning doodgeschoten zijn, juist op het oogenblik dat hij een projectiel wierp, wat door eenen militair werd bespeurd. Met allerlei voorwerpen wordt weder op verschillende punten ge worpen, gedurig met uittartende uitroepen van «vuur maar!» Te 11 uren 30 zijn nog duizel den op de been en is er n->g wei nig verandering in den gespannen toestand gekomen. Officieel is geconstateerd, dat er 14 dooden en 28 gewonden zijn, ongerekend die in particuliere wo ningen werden ingebracht. Te 12 uren 30 m. waren de

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2