4e Jaargang. Donderdag 29 Juli 1886. No. 938. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Centi. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreuzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xublicite Btrangère O. L. DATJBË Af Go., JOH. F. J ONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ▼ail 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hit Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 26 cent» per persoen. Donatenr» en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vau Nyverheid kobben Cf Cartoon van diploma vrgea toegang, donateur» met gezelschap, ieden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van liet Pavrjoen op het terras. Geop, dag. v 104 UHr. Toegang 26 ct. p. persoon. Donatenn ea FÜcnder Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Ngvsrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, don&tear» nut gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ftn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- ou Feestdagen, van 106 uur. Toegang 26 cents per persoon. Daorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 16 April tot 14 October allo werkdagen van 104 unr, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 103 «ör tegen betaling van 25 ceuts por persoon, aiieen Of Sondazen kostelooB vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. feveirs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van II3 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag ea Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsij Woensdag en Zaterdae van S—4 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en I)on<' Donderdag van 2—8 uur. Toegang (dear Oudegroenmarkt} vr\j. In de Carlton-Club te Londen werd gisteren eene zeer druk be zochte vergadering van conserva tie ven gehouden. Salisbury, het woord voerende, zeide dat Harting- ton niet had willen deelnemen aan de samenstelling van een cooserva ti f Kabinet; doch hij had eenen levendigen wensch geuit om eene Iersche politiek, overeenkomende met zijne jongste verklaringen, te onder steunen. Salisbury h' opt een duur zame oplossing van het Iersche vraagstuk te zullen kunnen -vinden. Deze redevoering werd met warmte toegejuicht, en er werd als resolutie aangenomen, dat hetParlement thans onverwijl de hegrooting en andere dringende aangelegenheden moest afdoen, zonder op de najaarszitting te wachten, zoodat het Huis einde Augustus zou uiteengaan, om in Ja nuari of Februari weder te verga deren. Men vindt het te Berlijn opmer kelijk, dat de Fransche gezant baron Courcel, op bijzonder verlan gen van, den beer Freyciuet, reeds den 29a Juli naar daar zal terug- keeren, dus in een tijd, waarin alle booge regeeringspersonen uit de stad zijn en in het politieke leven der hoofdstad de zomerstilte beerscht. Men meent echter te moeten aan nemen, dat er van Frankrijk's zijde behoefte bestaat om ten aanzien van zekere kwestiën rechtstreeks in aanraking te komen met ons depar tement van builenlandscbe zaken. Men vermoedt, dat het voorname lijk betreft Frankrijk's geschil met de Congo-regeering. a De socialistische hoofdleiders en redenaars Basly, Eudes en Camé- linat, zijn op weg naar de noorde lijke departementen van Frankrijk om aldaar voor de aanstaacde verkiezingen te werken. Te Armen- tières, waar de Cassagnac zoo slecht gevaren is, zal de eerste bijeenkomst gehouden worden. Ver volgens komen, Rijssel, Roubaix, Denain, Mauberg enz., aan de beurt. Ten slotte zullen alle radicale kie zers in monster-meetings bijeenge roepen worden. De National Zeitnng meldt: In geval graaf Robillant, miaister van buitenlandsche zaken in Italië, tij dens zijn verlof in de tweede helft van Augustus, naar Weenen gaat, zal hij, indien prins Bismarck te Gastein komt, ook hem een bezoek brengen. De Russische minister Giers zal niet voor half Augustus naar eene badplaats op reis gaan. Het blijft bepaald, dat hij eene bijeen komst met prins Bismarck zal heb ben; alleen staat het nog niet vast, of het te Gastein, dan wel op Var- zin zal zijn. Uit New-York wordt bericht, dat te Chicago weder eene groote werkstaking onder de werklieden van de expeditiehuizen dreigt, we gens vermindering der loonen. Op de grenzen van Mexico heerscht groote opgewondenheid. Amerikanen en Mexicanen trekken beide eene belangrijke troepenmacht bijeen. De Mexicanen weigeren den gevangen gezetten Amerikaanschen dagbladschrijver Cutting loste laten; men vreest nu eenen inval van de Amerikanen om hem met geweld te bevrijden. Haarlem, 28 Juli 1886. In de gisterenmiddag alhier ge houden paardenloterij der Holland- sche Mij. van Landbouw, afd. Haar lem en omstreken, zijn de volgende hoofdprijzen op de daarbijstaande nummers gevallen No. 18250 een coupé trois-carts, bespann. met schimmelmerrie en zwarte ruin, gekruist ras. 9438 een spyder, bespann. met een schimmel, gekruist ras. 13188 een coureuse, bespann. met een br. ruin, gekr. ras. 7885 een dogcar, bespann. met br. merrie, gekr. ras. 1770 een sehimmelruin, gekr, ras. 3598 een bruine ruin, gekr. ras. 5042 een zwarte ruin, inl. ras. 24743 een bruine merrie, gekr. ras. 14160 een bruine ruin, gekr. ras. 7864 een bruine ruin, inl. ras. 13096 een bruine ruin, gekr. ras. 9195 een zwarte inlandscbe merrie. 5044 een bruine ruin, inl. ras. 19688 een schimmelmerrie, gekr. ras. 20938 een vosruin, gekr. ras. 3750 een zwarte merrie, inl. ras. 895 een bruine merrie, gekr. ras. 7195 een bruine merrie, inl. ras. 10934 een zwarte merrie, inl. ras. 9510 een bruine merrie, gekr. ras. 18248 een zwarte merrie, inl. ras. 18110 een bruine merrie, inl. ras. 21283 een bruine merrie, inl. ras. 7964 een zwarte merrie, inl. ras. 12808 een bruine merrie, inl. ras. Door Z. M. den Koning is aan den loodsscbipper 2e klas, E. van Hoepen te Vlissingen eene bronzen medaille en een loffelijk ge tuigschrift toegekend wegens het redden van menschenlevens op ver schillende tijdstippen, het laatst op 7 Juni 1886, toen bij met levens gevaar een kind uit de Kaaskade te Vlissingen redde. Deze eerbewijzen werden den moedigen man, die reeds in 1870, 72, 78 en 81 men schenlevens redde, Zaterdagnamid dag 11., in het bijzijn van verschil lende autoriteiten en bet personeel van het loodswezen en de beman ningen der Rijksschepen, op den Noordzeeboulevard te Vlissingen overhandigd en wel door het laatst door hem geredde knaapje. De heer J. Spanjaard, inspecteur van bet Ned. Loodswezen, hield daarbij eene aanspraak. Prof. Allard Pierson te Am sterdam is benoemd tot lid van bet Oudheidkundig-Genootschap te Athene. Het centraal-station aan het IJ te Amsterdam, dat reeds tot zoo veel beoordeelingen aanleiding beeft gegeven, omtrent welks overkapping eenigen tijd geleden zoo onrustba rende berichten zijn ontstaan, nadert te midden van "al die tegenstrijdige meeningen, toch langzamerhand zijne voltooiing. De geheele betimmering der ver schillende lokalen is gereed; men is nu bezig de goedetenbureau's, wachtkamers, dames-toiletkamers, corridors en de groote vergaderzaal te schilderen. De groote vestibule is -bijna ge reed en maakt nu reeds een impo- santen indruk. Onder bet perron is men voor rekening van de Hollandsche spoor wegmaatschappij bezig bet noodige in orde te brengen voor de hydrau lische beweegkracht. De groote reliefs aan de beide torens worden gebeeldhouwd. Zij zijn ontworpen door prof. Vermeilen te Leuven. Het modelleeren en het uitvoeren van deze twee reliefs kost alleen ongeveer 1 20,000. Eerlang zullen ook de kolossale wijzerplaten worden aangebracht. Zij zijn vervaardigd van lave email- Het Nederlandsche wapen boven in den hoofdgevel en daaronder de gekleurde wapens van de hoofd steden van Europa en van de Ne derlandsche provinciën zijn reeds geplaatst. Boven de drie groote boogramen ziet men in het midden de Am- sterdemsche Stedemaagd met figu ren ter rechter- en linkerzijde. In het Koningspaviljoen bevinden zich kinderreliefs, voorstellendehet vertrek, de reis en de aankomst. Men koestert de gegronde hoop, dat behalve bet beeldhouwwerk, het gebouw zelf op het einde van het jaar kan worden opgeleverd. De op de vleugels staande erkers, wier bestemming de nieuwsgierig heid van het publiek opwekt door een geestig schrijver «preek stoelen» genoemd zullen zoodra de overkapping geheel gereed is, daar aansluiten en daarmede een geheel vormen. Het voorplein zal nog belangrijk moeten worden afgegraven, waar door het gebouw, van de Prins Hendrikkade gezien, veel beter te voorschijn zal treden. Aan de opritten, welke moeten dienen om de perrons te naderen, zonder het gebouw door te gaan, is men druk bezig. Het antwoord op de vraag van het publiek, of het gebouw spoe dig in gebruik zal worden gesteld, hangt geheel en al af van de over kapping en, zooals wij gisteren mededeelden, is daaromtrent nog niets beslist. Bestaat er mogelijkheid, dat men daaraan zal kunnen doorwerken, dan kunnen ook de drie perrons, waarvan er twee door tunnels zul len worden bereikt, in orde worden gebracht, en wellicht zal dan de zomer van 1887 het feit vermelden, dat de houten loods is verlaten en Amsterdam zijn station heeft in ge bruik genomen. Op de Bakkerij-tentoonstelling zal ook eene inzending van het Nederlandsch Werkliedenfonds voor komen, waartoe o. a. behoort eene grafische voorstelling van den aan was van de aan premie voor pen sioen gestorte bijdragen door het kweeken van rente en van de premiën voor uitkeering bij over lijden, het bedrag dier aitkeeringen en dat van hetgeen op eiken leef tijd aanwezig moet zijn om die uitkeeringen te doen. De «zee-paardjes», in het Aqua rium te Amsterdam, schijnen zich in hun gevangen staat zeer goed thuis te gevoelen. Dezer dagen zijn er eenige jongen geboren. Men zal trachten de «zee-veulentjes» in het leven te behouden. Gisteren werd eene met zeemili ciens bemande marine-sloep in het Niewediep door eene Urker visch- schuit aangezeild, waardoor de sloep eenige schade bekwam, en drie der miliciens uit angst over boord spron gen. Zij werden echter gered en behouden aan wal gebracht. Maandagavond is in 's-Hage een persoon, die het Malieveld tot rust bed had gekozen, door een onbeken den dader van zijn zilveren horloge beroofd. Een arbeider die met een der laatste stoomtrams in den nacht van Zaterdag op Zondag van Scheve- ningen naar Den Haag terugkeer de, sprong aan het station van den Rijnspoorweg van den wagen af, terwijl de tram nog in beweging was. Hij kwam tegen de steenen trap terecht en gleed onderaf, zoo dat een zijner beenen onder de tram geraakte. Het bleek op drie plaat sen te zijn gebroken. Dokter Schoeners verleende ge neeskundige hulp. De Haagsche broodbakkers- vereeniging Bijstand zij ons doel heeft besloten, aan ieder harer 150 leden f2.50 te verleenen voor een bezoek aan de bakkerij-tentoonstel ling te Amsterdam, op 8 Augustus, voor zoover zij zich daartoe uiter lijk Donderdag a. s. hij den pen ningmeester aanmelden. Maandag kocht een werkman bij een collecteur der staatsloterij te Delft twee 20ste loten. Bij het ver laten der woning ontvangt de col lecteur een telegram waaruit bleek dat juist op een der nommers van den werkman een prijs van f 1000 gevallen was. Het terugroepen en het mededeelen aan den gelukkigen winner was het werk van een oogen- blik, die daarna zeer verheugd huis waarts keerde. De naamlooze vennootschap «De Boterfabriek Holland», directeur de heer J. L. J. Jansen, gevestigd te Schiedam, is van rechtswege ont bonden. (N. R. Ct.) Gisteren avond is een schoorsteen- vegersjongen, die in eene dakgoot van een pand in de Oostzwanen- steen te Rotterdam werkzaam was, naar beneden gevallen, tengevolge waarvan hij zwaar verwond is ge raakt. Hij is onmiddellijk naar het Ziekenhuis overgebracht en eenige oogenblikken later aldaar overleden. Door den commissaris van politie der 3de afdeeling te Rotterdam wordt opsporing en aanhouding verzocht van zekeren H., inspecteur eener levensverzekeringmaatsch. te Rot terdam, verdacht van diefstal van een bedrag van ongeveer f500. Gisteren heeft zich te Kralingen een geval van pokken voorgedaan. Sedert October 1883 was aldaar geen enkel geval van deze ziekte voorgekomen. Uit Ede wordt gemeld Het is meer dan ergerlijk, hoe brutaal de bedelarij hier op groote schaal gedreven wordt. Zelfs ont zien de bedelaars zich niet, met moord en doodslag te dreigen. Ieder klaagt daarover, maar tot nu toe neemt men slechts onvoldoende maat regelen. Maandag is door de politie te Nij megen in hechtenis genomen Johan Thissen, oud 19 jaar, verversknecht, wonende te Hees, die Zondag avond in eene tapperij te Hees bij eenen twist zekeren J. L. met een meg eene belangrijke verwonding in het aangezicht heeft toegebracht, ten.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1