3 4e Jaargang. Vrijdag 30 Juli 1886. No. 939. ABONNEMENTSPRIJS: feciii]nt Dagelijks aitgenamen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. UIJXETON. DE LIEFHEBBERIJ-CDMEDIE. BINNENLAND. #oor Haarlem per maand40 Cent». ifr&aeo door geheel het Rijk p. maand 55 I afzonderlijke Nomnaera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreseeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de r ublicïte Etrangèr» 6. L. jDAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg itontmartre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 ceni». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddags 12 uuri Koloniaal mussum van >tt Paviljoen. Ingang aan da Draafljda 2» lartosa aan diploma vrijen toegang, donateur» met geiel.eliap, leden met 1 ïllender NeSerlandiehe Maatschappij ter bevordering van Nijvbrhoid hebben e»n Nederland en meer bijronder van bot Haarlemeche Bildom, Kruisweg 5 1 galden, Museum dor stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van tondegen ko»teloo» van 12—nnr, de overige Chrietelyke leeitdagen togen leresrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijk» uitgenomen Zaterdag, Woenidag en Zaterdag van S-4 nnr. Orgel-bespelinp in de Groots Kerk. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 26 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappy ter bevordering vau Nyverheid kobben êf dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijdo van liet Pavi'joen op liet terraj. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs os op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorat No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 106 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel ja»! 15 April tot 14 October alle werkingen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nar tegen betaling van 25 cents per persooa, alleen op betaling van 25 ceutB per persoon. Kinderon beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide.»* Zon- ca Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopui Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (denr Ondegroonmarkt) vry. Onder de arbeiders in het noorden van België heerscht gisting. Dui zenden doen zich inschrijven om aan de manifestatie van 15 Augustus te Brussel deel te nemen. De Regeering is voornemens haar te verbieden. Uit Londen wordt gemeld: Lord Iddlesleigh is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, de markies Londonderry tot onder koning van Ierland, Sir M. Hicks Beach tot secretaris van Staat voor Ierland, en lord Randolph Churchill tot kanselier van de schatkist. De liberale partij heeft gisteren namiddag bij lord Granville eene bijeenkomst gehouden, waarin be- sloteu is de openingsrede van de koningin af te wachten alvorens eene beslissing te nemen over de houding der partij gedurende de aanstaande parlementszitting. Zij zal de aangevraagde credieten goedkeu ren. De Spaansclie kamer van Afge vaardigden keurde gisteren de wet goed, waarbij aan 26000 negersla ven op Cuba, nog onder toezicht hunner vroegere meesters staande, algeheele vrijheid wordt verleend. Naar de officieuse Kor respondent mededeelt, heeft de Oostenrijksche regeering besloten om dit jaar bij de herfstmanoeuvres geen journalisten van beroep als verslaggevers toe te laten. Na af loop der manoeuvres zal door een militair persbureau een verslag wereldkundig worden gemaakt. Het- Al de officieren van het gar nizoen te gaven eene tooneel- voorstelling ten voordeele van de algemeene armen der stad. De ko lonel hield er niet van en zou het ook wel belet hebben, als hij het maar met goed fatsoen had kunnen doen. Luitenant Draad heeft de eer, tot dat garnizoen te behooren; hij is een ijverig officier der infanterie, die reeds menig veelbelovend ver dediger van 't vaderland de aller eerste grondbeginselen der schoone vechtkunst heeft ingeprent.Misschien wel, omdat die kolonel zoo weinig met de zaak op had en ze in stilte steeds zooveel mogelijk tegenwerkte, had men de ongepaste beleefdheid een der groote aankondigingsbiljetten tegen zijne woning aan te plakken, zelfde bureau zal ook in geval van oorlog de geheele pers vau offi cieel nieuws voorzien. Aan de Standard, word uit [Caïro geseind, dat Wassif Bey, een ge wezen kapitein in dienst van den Mahdi, aangekomen is met het nieuws, dat de Madhisten voortdu rend onder elkander vechten, en dat de Arabieren Khartoem geheel verwoest hebben, zoodat er nog maar weinige huizen staande ge bleven zijn. De Europeesche han delaars hebben de wijk genomen naar Omderman. Blijkens telegrammen uit Chica go, heeft het geding tegen de anar chisten aldaar aan het licht ge bracht, dat de Canadasche over heid te Chicago geheime agenten had om op de socialisten het oog te houden, daar zij wist dat dezen den opstand van Riel in Manitoba aanwakkerden. Zij zonden opruiers naar verschillende steden in Canada, en de geheime agenten bovenbe doeld verhinderden de verscheping van groote hoeveelheden dynamiet naar Manitoba. Telegrammen uit Washington melden dat de spanning in Meïico afneemt. Mexico gaf aan de regee ring der Unie de verzekering, dat het de gevangen genomen Ameri kanen eerstdaags zal vrijlaten. Haarlem, 29 Juli 1886. De van den wedstrijd in den zang te Verviers teruggekeerde zangers der liedertafels «Zang en Vriend- hetgeen naar hij meende was, om hem te beleedigen of als eene bespot ting, omdat hij er zoo tegen was. Spoedig vernam luitenant Draad, dat de kolonel met de gewone mi litaire doortastendheid er hem voor aanzag. Maar hij had geen tijd, om zich daarover het harnas aan te trekken, want hij was geheel vervuld met zijn rol en met de geheele voor stelling, die voor een groot deel door hem gearrangeerd werd. Doch laten we onzen luitenant zelf aan 't woord Wij hadden groote plannen; wij zouden Shakespeare's Othello geven, en ik zou daarin de titelrol ver vullen. Ik was een indrukwekkend zwarte Othello geweest en had ten minste wat de kleur betreft, het gezicht zeer ernstig opgevat. Over de voorstelling zelve zal ik niet verder uitweiden; de klei nere en groote blunders, die begaan waren, werden spoedig vergeten onder een gezellig souper, dat den avond waardig besloot. De tooneel- schap» en «Crescendo» werden gis teren avond in de concertzaal der sociëteit «Vereeniging» door de voor deze gelegenheid geconstitueerde commissie feestelijk ontvangen. Deze bestond uit de heeren: K. Zegers Veeckens, voorz.; P. J. Prinsen Geer- lig6, secr.-penn.m.; F. Allan, J. Leyh, J. Mostert en J. G. Michielse, commissarissen. In de zaal bevonden zich eenige dames en leden van ver schillende letterlievende en andere vereenigingeu te dezer stede. De Burgemeester die beloofd had tegen woordig te zullen zijn, was door omstandigheden verhinderd te ko men. De heer Zegers Veeckens verzocht den heer Allan het eerst het woord te nemen, om de beide zangvere nigingen, zoo glorierijk uit het strijd perk getreden, toe te spreken. De heer Allan richtte daarop een toespraak tot de aanwezigen in 't alge meen en tot Je beide zangvereni gingen in het bijzonder: «Was er in de hoofdstad des Rijks in de on middellijke nabijheid stof om tranen te plengen, hier een tegenstelling; dé&r zooveel leed gevoeld en hier een aantal mannen, onvermoeide strijders op het veld van eer, die ons alles in herinnering brachten wat lieflijk en schoon was. Ge hebt, Crescendo», «ZangenVriendschap», u vermeten een strijd aan te binden met uwe Zuidelijke broeders. Onoverwonnen zijt gij uit dien strijd met lauweren beladen huis waarts gekeerd. Wij brengen hier geen ovatie aan «Zang en Vriend schap» of aan «Crescendo», neen, aan stadgenooten, die wij met gelijke sympathie toespreken engelukwen- schen. De banieren zijn vergrijsd onder zoovele zegeteekenen. Het is heerlijk te strijden voor het schoone en het goede. Daarom «Z. en V.» en «Cr.» wensch ik u namens feest commissie en Haarlem's Burgers heil. Mogen de twee klokken aan Haar lem's wapen, die den lof dezer stad verkondigen, ook tot uwen lof luiden. Wachte u in Haarlem bij volgende gelegenheden eenzelfde welkomst, als waarvan deze avond getuigenis geeft, (applaus). Daarop volgden persoonlijke ge- lukwenschen van de leden der feest commissie aan de bestuursleden van beide liedertafels. Vervolgens werd de eerewijn ge schonken. Nu vatte de president van «Zang en Vriendschap», de heer Beernink het woord. «Het deed hem goed zoovele blij ken van sympathie te ontmoeten bij Haarlem's ingezetenen, na den roem, die in het buitenland hoog was ge houden door de liedertafel «Zang en Vriendschap». Moge zij zich ver der blijven ontwikkelen onder de artistieke leiding van den heer Ro bert en zoowel in binnen- en bui tenland daarvan blijken geven.»(ap plaus). De heer Savrij, president van Crescendo» verkreeg vervolgens het woord: «Erken en waardeer. De groot ste belooning die men door studie en moeite verwierf, dat is zeker wel de eenige. Moge het een spoorslag zijn voor «Crescendo», om op den ingeslagen weg voort te gaan. Het is hier geen effectbejag, een zeker jagen naar onderscheiding maar liefde voor de kunst. Bij deze beveelt zij zich aan hij ieder die het spelers en tooneelspeelsters namen in hunne kostuums aan den disch plaats en mijn persoontje, dat met het zwarte gezicht zeer den lach lust opwekte, plaatste zich op al gemeen verlangen aan het hoofd der tafel. Omdat dit de eereplaats was zou men al haast denken, neen, enkel omdat men mij daar beter kon zien. Wij hadden veel vermoeienis en ontbering dien avond doorstaan, wij hadden dus dorst, veel dorst. Het ging er gezellig toe, en ik wil be kennen, dat het mij nog altijd een raadsel is, hoe ik ditmaal naar huis en in bed gekomen ben. Althans ik had geen flauw besef van het dreigende spook, dat den volgenden morgen op mij wachtte. De kolonel had namelijk met zijn gewone beminnelijkheid den vol genden dag zeer vroeg een mili tairen marsch gelast, daar hij na tuurlijk wel wist, dat wij nog des avonds laat bij elkander zouden biijven en dus den volgenden dag erg veel ambitie zouden hebben om een militaire wandeling van vijf of zes uur gaans te maken I Dit scheen den kolonel bezield te hebben om een nog grooteren marsch tegelas ten, waarbij alles en alles, ook de paarden, zouden worden meege sleept. Maar zoo als ik reeds aan stipte, mijn feestvreugde werd niet vergald door de gedachte aan die onaangename dienstverrichting want ik bevond mij den volgenden mor gen in bed, zonder in de verte te kunnen vermoeden, hoe ik daar ge komen was, - toen ik uit mijn zwaren slaap gewekt werd door tromgeroffel, dat vlak onder mijn venster voorbij trok. Ik vloog uit mijn bed en keek door het -raamdaar viel mij eens klaps te binnen, dat er dien dag 'n groote militaire marsch was. Ik zag met ontsteltenis reeds een ba taljon onder de wapenen; toch was het misschien nog niet te laat. De verschillende bataljons moesten zich naar het Paradeplein hegeven, waar ook de huzaren zouden verschijnen en van daar begon de pret. Mis- daarmede eens is en streeft zij naar volmaking op dit gebied.» (applaus). Een drietal dames vereerden daarop met een hartelijk woord van een hunner, mej. Hansen, aan de ver eeniging «Zang en Vriendschap» een lauwerkrans. De presidenten van de letterl. ver- eenigingen «Cremer» en «Bilderdijk» en de zangvereeniging «Haarlem's Zanggenot», wenschten daarop de beide vereenigingen geluk met de behaalde lauweren. De heer Prinsen Geerligs sprak nog een woord om de beide veree nigingen tot voortdurenden strijd op het gebied der kunst, de muziek die door heide beoefend werd, aan te sporen. Rust leidt tot zekere ge makzucht en luiheid, strijd prikkelt; dan zal de kunst, tot een hoog standpunt worden gebracht, tot het ware grootsche doel. Door eenige leden van «Z. en V.» werd daarop een dronk ingesteld op de gezondheid van hun afwezigen beschermheer den burgemeester (luide toejuichingen). Daarna volgde een dronk op de dames, die blijken gaven van hunne sympathie door het aanbieden van een lauwerkrans. Met een geestig woord van den heer Allan, waarbij hij aan den zang van heide vereenigingen een zelfde qualificatie, namelijk die van «schoon», toekende, werd de samen komst besloten. Het bestuur noodigde ten slotte de leden der beide liedertafels uit, om nog eenigen tijd gezellig in het feestelijk versierde café Brinkmann door te brengen, waar men dan ook nog eenige uren in de meest opge wekte stemming bijeenbleef. schien had ik nog den tijd, mij op de parade tijdig bij den troep te voegen en dan was 't nog zoo heel erg niet. Ik vloog letterlijk in de kleede ren, en dat wilde wat zeggen want het vertrek lag bezaaid met kostuums en ik was al geheel ge kleed, toen ik nog in plaats van mijn sjako een prachtigen tulband greep. Om naar de kazerne te gaan, daartoe was het te laat; ik besloot echter van twee leelijke gevallen het minst leelijke te kiezen, en lie ver wat later dan in 't geheel niet aan te treden. Ik had niet eens den tijd, om mij te verfrisschen of het haar op te maken; doch al t.adde ik een paar minuten langer den tijd gehad, dan had ik het toch niet kunnen doen, daar men bij al de drukte de waschtafel en den spiegel naar de andere kamer scheen gebracht te hebben. Ik had geen oogenblik meer te verliezen, wilde ik aan mijn voor nemen gevolg geven, om nog tijdig-

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1