Wij vernemen nog dat de jury- te Verviers met drie tegen twee stemmen had besloten den eersten prijs niet toe te kennen. De lieder tafel «Zang en Vriendschap», direc teur de he-r W. Robert, behaalde den tweeden prijs met algemeene stemmen, terwijl «Crescendo», direc teur de heer N. H. Andriessen, den 3den prijs verwierf met 4 van de 5 stemmen. Het Luiksche Dagblad, meldt dat de uitspraak van de jury om geen eersten prijs toe te kennen, door het aanwezige publiek al te streng werd geoordeeld. Het volgende schrijven is door de directie der Haarlemsche Gasfa briek gericht aan den Gemeente raad alhier. Het heeft onze aandacht getrok ken dat volgens het verslag der Haarlemsche Courant van den 16en dezer van de zitting van den Ge meenteraad van den 14en te voren, de heer Sneltjes, bij het aanbieden van de beide verslagen van den gasopzichter over Mei en Juni, de opmerking gemaakt heeft, «dat in Mei het gas al tot een zeer laag peil gedaald was, al was het ook niet beneden peil.» Het komt ons voor dat dit in strijd is met de waarnemingen van genoemden opzichter in dit jaar. Volgens de door hem ingediende rapporten was de gemiddelde licht- kracht als volgt: Januari 16,95; Februari 17,27; Maart 16,87April 17,24; Mei 16,91; Juni 17,21. De gemiddelde lichtkracht in de maand Mei was dus ongeveer gelijk aan die der maanden Januari en Maart en iets minder dan die der drie overige maanden; de laagst waargenomen lichtkracht in Mei was 16,32 kaarsen dus altijd nog 0,32 kaars hooger dan de hoogste lichtkracht waarvan in het contract gesproken wordt. Wij hebben ons veroorloofd u deze cijfers te herinneren, omdat men tengevolge de opmerking van den heer Sneltjes allicht geneigd zou zijn te gelooven, dat gas van niet voldoende lichtkracht door ons geleverd is, terwijl wij integendeel meer gegeven hebben, dan waartoe wij volgens onze overeenkomst ver plicht zijn.» Weder is onze stad met een keurigen boekwinkel verrijkt ge worden. De Haarlemsche Boek- en Muziekhandel heeft na een kort verblijf in een paar lokalen van het gewezen Proveniershuis, zijne zaak betrokken in het perceel Groote Houtstraat 45, Keurig ziet het geheel er uit. Van huiten in modernen stijl opge trokken en van binnen smaakvol ingericht mag deze winkel op eenige onderscheiding aanspraak maken en is hij de bezichtiging wel waard. Het werk werd uitgevoerd door den heer H. J. Geijl Cz. als tim merman en door den heer P. Klei weg Dyserinck als architect, aan wie een woord van lof voor dezen arbeid wel toekomt. Bij de te 'sHage gehouden acte-examens voor hoofdonderwijzer is o. a. geslaagd de heer W. G. Schouten, alhier. In de zitting van den Raad, gisteren gehouden, werden verschei dene missives van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. Aange nomen voor kennisgeving werd een in het gelid te treden. Ik liep haast een klein meisje omver en was te zeer gejaagd om te bespeuren, hoe de menschen op straat staan bleven om mij na te zien en in een proestend lachen uit te barsten. Ik liep achter het front der troepen, zag gelukkig spoedig mijne compagnie, wenkte den on derofficier, die mijn open plaats reeds had ingenomen, rukte bloed dorstig mijn sabel uit de schede, trad in het gelid, en trachtte een gezicht te zetten, of er niets ge beurd was. De generaal die veelal opgewekt heid had, om zulke pleiziertochtjes mee te maken, werd nog verwacht; de kolonel liep vluchtig even de gelederen door, om te zien, hoe de troep er uitzag. Wanneer ik vijf minuten later was gekomen, dan had ik wel kunnen wegblijven! Met verbazing zag ik hoe de soldaten elkander wenkten en ach ter hunne hand lachtenmet een barsche stem kommandeerde ik stilte, maar met een flauw voorge brief van de directie der Gasfabriek omtrent de lichtkracht van het gas. Tot hoofd der school B. werd gekozen de heer P. H. F. Bakker, en tot onderwijzer 3e klasse aan deze school de heer J. Faber. Omtrent de verplaatsing van school C. werd besloten overeenkomstig het vo,ratel van B. en W. Er werd besloten tot wegneming van de meer palen in het Noerderspaarne tegen over de werven van W. H. Jacobs. Aan de Wed. D. Wessels werd eene gratificatie van f 50 toegekend en voor het geven van onderricht bij de schutterij f100. Een kleine wijziging werd gebracht in de ont- werp-voorwaarden van verkoop van grond aan de Prins-Hendrikstraat, die daarop met kleine wijziging werden vastgesteld. Bij het hoofdbestuur der al gemeene vereeniging voor bloem bollencultuur alhier is bericht ont vangen van de Pennsylvania Hor ticultural Society te Philadelphia, in Noord-Amerika, dat het aanbod der Nederlandsche vereeniging, om medailles te schenken ten behoeve der voorjaars-tentoonstelling van het genootschap te Philadelphia in 1887, in dank wordt aangenomen. Tevens is een voorloopig programma dier tentoonstelling ontvangen, die op nader te bepalen tijd in Maart van het volgende jaar zal worden geo pend. Gelijk bekend is, werden uit geloofd: voor eene inzending van hyacinthen eene gouden, eene zil ver vergulde en eene zilveren medaille en voor inzendingen van enkele vroege tulpen en van trosnarcissen telkens eene zilver vergulde, eene zil veren en eene bronzen medaille. De mededinging staat open voor alle ingezetenen van Noord-Amerika. Naar men verneemt, zal de gewone vergadering der Staten- Generaal, in September a. s., van 's Koningswege worden geopend door eene commissie van ministers. De koning van Portugal wordt eerst den 14den Augustus in de residentie verwacht, werwaarts Z. M. zich den 12den te voren van 'net eiland Wight hoopt te bege ven. Binnen enkele dagen zal het blijken, of het bezoek van den Por- tugeeschen monarch aan ons land een officieel karakter zal dragen, aangezien dit nog een punt van overleg uitmaakt tusschen het hof te Lissabon en onzen zaakgelastigde aldaar. De hydraulische kolentip aan de Binnenhaven te Rotterdam werd Dinsdag in tegenwoordigheid van den wethouder, den heer Van (fit ters, aanwezig in de plaats van den burgemeester van Rotterdam, van de leden van den gemeenteraad en van de Kamer van koophandel, van de directie der staatsspoorwezen, v:rtegenwoordigers van eenige der voornaamste firma's, en van de Duitsche, Fransche, Italiaansche en andere consuls, beproefd. Het eerste schip, dat van de tip gebruik maakte, was een Noorsche bark, met be stemming naar Java, geladen door de hh. Van Beuningen te Utrecht en Dutilh te Rotterdam. Vijfhonderd ton steenkolen werden achtereen volgens in het schip gestort. Dinsdag vergaderde te Utrecht de Nederlandsche Dansonderwijzers- vereeniging. voel, dat zij ditmaal om mij lach ten, bekeek ik mijn uniform, voelde of mijn sjerp goed zat, tastte naar mijn hoofddeksel, maar ik had niets van Othello's pak aangetrokken, hoewel ik hiervoor een oogeublik instinctmatig bang geweest was. Neen, alles was heelemaal in orde, en nogmaals gelaste ik «stilte.» De eerste uitbarsting van vroolijk- heid was hiermede voorbij. Ik zou spoedig den sleutel van het raadsel bekomen. Daar kwam de kolonel aan; men scheen nog niet bespeurd te hebben, dat ik bij het aantreden geman keerd had. Hij stond, een paar el van mij af, even stil, om tegen een soldaat iets te zeggenin dien tus- schentijd zag zijn adjudant mij aan. Geen bedaarder en saaier man in heel Europa, maar ook hij scheen een lachaanval te krijgen. Hij proestte het uit en wees mij, dat ik maar heengaan moest; doch het was reeds te laat. Voordat ik mij rekenschap van zijn kameraadschappelijk gebaar had Door den voorzitter, den heer Jean Gaillard uit 's Gravenhage, werd een voorstel ingediend om in het belang van iederen danser, en voor het geregelde dansen van quadrilles, door het gehesle Rijk een gids voor de balzaal uit te geven vanwege de Nederl. Dansonderwij- zers-vereeniging. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangeno men. Verder werd de tijd der vergade ring besteed aan de nieuwe dansen voor dezen winter. Den volgenden dag had een rij toer en diner plaats tot sluiting der bijeenkomst. In een der laatste nommers van De Vrije Pers las men: «Naar aanleiding van de arresta tie van Belderok veroorloven wij ons te wijzen op de treffende gelij kenis tusschen dezen persoon en dien, beschreven door de rechercheurs Si mons en Schubart in de maand Mei van het vorige jaar. Wij geven de volgende opmerkingen aan onze lezers in overweging: Van Omme ren en Belderok hebben dezelfde groottebeiden droegen meestal een zelfden hoed; beiden hebben den zelfden gang; «Belderok droeg in den regel het haar langer dan Van Ommeren; «Belderok had te dien tijde, en misschien ook nu nog, een begin van bakkebaarden. Naar onze mee ning, komt het signalement, inder tijd door genoemde rechercheurs gegeven, beter overeen met dat van B. dan van v. O. 't Zou ons niet verwonderen, of de onschuld van v. O. zal spoedig blijken. «Op een spoedig en ernstig on derzoek dringen wij aan. «In het belang van een naar veler overtuiging onschuldig veroordeelde, verzoeken wij alle andere nieuws bladen te willen medewerken onze opmerking in ruimeren kring te ver spreiden.» De heer De Wogan was eergis teren voornemens met zijn scheepje Qui Vive, waarvan wij dezer dagen melding maakten, van Vlissin- gen zijne reis naar Blankenberghe langs de kust te vervolgen, maar hij stelde deze uit, daar de loodsen hem afgeraden hadden de reis te ondernemen. De zee stond recht op de kust. Hij bracht gister morgen onder eenen grooten toevloed van menschen zijn bootje bij het De Ruyter-monument te water om een tochtje op de rivier naar het bad huis te maken. Het vaartuig schoot als eene stoomboot door het water. De moedige schipper dacht van daag zijne reis te vervolgen. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering te Velsen is tot ge meente-ontvanger benoemd de heer A. H. Halder, aldaar. Door burge meester en wethouders waren uit een belangrijk aantal sollicitanten aanbevolen gezegde heer Halder en de heer T. Ilpsma Vinekers, te Haarlem. Twee arbeiders die Dinsdagnacht in een logement aan den Korten Singel te Amsterdam, overnachtten, werd daar een beursje, inhoudende f 25, en een portemonnaie, waarin ongeveer f 7,50 ontstolen. Zij deden van den diefstal aangifte. Eene jonge vrouw, die Dins dagmiddag te Amsterdam met haar kunnen geven, giDg de kolonel mij voorbij; nimmer zal ik dien blik vergeten, waarmee hij mij aankeek. Het was, alsof hij mij wilde ver slinden. Een oogenblik werd zijn gezicht purperkleurig van woede; hij sprong haast op van kwaadaar digheid en hief zijn beide handen in de hoogte. Naar uw kamer meneer - onmiddellijk! gilde hij. Ik? En ik keek rond;maar zag niets dan medebroeders, die ach ter hunne hand het uitgierden van de pret. De krijgsraad zal uitmaken, of zoo iemand waardig is, nog lan ger in de gelederen te dienen, klonk het dreigend. Mag ik u verzoeken, kolonel....? Met eene gramstorige beweging van de hand gat hij mij te kennen, dat hij er niets meer van verlangde te hooren en, hoewel ik niets van dien uitval begreep, ging ik in vre desnaam maar naar huis. Zij zijn allemaal stapelgek of ik ben het, riep ik uit. kindje van 5 maanden op den arm, over straat liep, werd door een kwaadwillige onverwachts aange grepen en op den grond geworpen. De vrouw bekwam geen letsel, maar het jongentje brak het linkerbeentje. In het herstellings- en vacantie- oord voor Israëlietische kinderen te Wijk-aan-Zee, waarin nog slechts voor een paar kinderen plaats open is, was het Dinsdag feest, waarbij 24 kinderen van de vacantie-kolo- nie met directeur en directrice te gast waren. In den tuin vertoonde een Turk in schitterende kleedij zijne goocheltoeren. Het was de wel bekende kindervriend D. T. Bam berg. En toen de kinderen verbaasd met open mond al die wonderen aangaapten, werd hun ieder een smakelijke koek toegediend, en een prentenboek namen ze nog hoven- dien naar huis. Een menschenvriend had hun uit eigen onbekrompen beurs dat genot verschaft. Uit Aalsmeer wordt gemeldt Zaterdag middag geraakte een 27jarige schippersknecht aan de Nieuwe Meer overboord en werd eenigen tijd later levenloos opge haald. De schipper toonde zóó weinig menschlievendheid, dat hij spoedig na het ongeval zijne reis vervolgde, zonder af te wachten tot het iijk gevonden werd, dat naar het Hoofddorp vervoerd werd. In de Prinsenstraat te 's-Hage vond gisterenmiddag een ergerlijk tooneel plaats. Terwijl eenige meisjes aldaar eene kleine woordenwisseling hadden met een paar jongens, mengde zich daarin, geheel ongevraagd, zekere Van der Kaay, die, na eenige drei gende woorden te hebben geuit, uit een verfpot welke voor een huis stond, eene verfkwast met zeer scherpen steel nam en daarmede met zooveel kracht naar een der meisjes wierp, dat het voorwerp in hare wang bleef steken. Aan het hevig verschrikte meisje werd aan het politiebureau aan de Groenmarkt hulp verleend. De dader werd tevens dit bureau binnengebracht. Te Delft is een 14-jarig meisje overleden tengevolge van het inslik ken van kersepitten. Gisteren avond werd een meisje van 12 jaren aan den Oudendijk te Kralingen door een jongen in het water geworpen. De metselaar Jo hannes Moerman, wonende te Rot terdam sprong het meisje na, dat reeds zinkende was, en bracht haar ongedeerd op het droge. De commissaris van politie van Nijmegen, benevens de hr. Noorduijn Jr., zijn van Parijs teruggekeerd, zonder echter ondanks volmachten den schuldige, Van der Steen, mede te brengen. Deze zal later door de Fransche politie uitgeleverd wor den. De korporaal Gulickers moet zichnaar Luik begeven hebben,alwaar hij zich beter thuis zal gevoelen, daar hij zich nu in de nabijheid zijner familie bevindt. Wat de derde, Rooze, betreft, deze loopt gerust in Nijmegen rond, maar zal zich toch ook te verantwoorden hebben zoodra Van der Steen weder hier is. Met iets martelaars-achtig ging ik de trap op, op wraak pein zende. Ik wierp mij in een stoel, vruchteloos mijne gedachten verza melende om uit te vorschen, wat er den vorigen avond kon gebeurd zijn, dat zulk een handelwijze kon wettigen. Had ik ook soms onaangenaam heden gehad? Misschien wel met hemIk kon mij niets van den vorigen avond meer herinneren. En telachelijk had ik mij dien avond waarlijk niet gemaakt, de rol van Othello was daar te ern stig voor. Ik schelde toen de meid, daar ik ten minste niet noodeloos mijn ont bijt wilde verspelen. De deur werd geopend. Mietje, begon ik, ik zou wel gaarne Ik was nog niet verder gekomen, toen Mietje eensklaps het gezicht in haar boezelaar verborg en be gon te gieren van het lachen. Wat moet dat beduiden? riep ik, thans stampvoetende van kwaad- Als een bewijs van tegenwoordig heid van geest bij een kind diene het volgende: Twee kinderen van den heer A. S. te Helmond, een meisje van 5 jaar en een jongentje van even 3 jaar, speelden dezer da gen aan den oever der beek «de Mierle», die voorhij hun woning vloeit. Door een toeval valt het jongetje in 't water, dat daar vrij diep is. Het meisje roept niet om hulp, maar tracht, terwijl ze zelf diep in 't water staat, haar broertje te grijpen, 't welk haar gelukt. De aan flarden getrokken kousjes, waar bij ze den kleinen drenkeling greep, zijn er 't overtuigend bewijs van. Tweemaal was de geredde «onder» geweest. Het onderzoek in de bekende zaak van de ongeregeldheden in het cadettenkamp te Teteringen duurt nog voort, daar het nog niet gelukt is al de schuldigen te vinden. In afwachting daarvan zijn de bevorderingen tot officier uitgesteld. Hoe onaangenaam dit ook voor de niet bij de zaak betrokkenen is, men zal moeten toegeven, dat de minis ter geen koninklijk besluit provo- ceeren kan tot benoeming van officieren, die wellicht weldra we gens ernstige vergrijpen tegen de tucht terecht moeten staan. Nadat Dinsdag de landbouwer S. J., uit Haarem (Pruisen), te Roermond als getuige in eene straf zaak gehoord was en weder rustig naar zijn vaderland wilde terug keeren, werd hij door de maré- chaussé aangehouden. Hij was n. 1. in 1859 bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, we gens diefstal. J. dacht niet dat men hem na verloop van 27 jaren nog zou herkennen. De justitie te Maastricht is een stap nader gekomen tot de ontdek king van den moordenaar der vrouw Claessens. Er hebben zich nl. bij haar twee militairen aaDgemeld, die verklaren in den avond van den moord, 14 Juni 11., omstreeks lO'/j ure, den beschuldigden Van Damme in de nabijheid van de plaats waar de verslagene werd gevonden, ge zien en één hunner zelfs vuur voor zijn sigaar van hem ontvangen te hebben. Beschuldigde zou toen ook gevraagd hebben, of de beide mili tairen, die van twee meisjes ver gezeld waren, lang daar in den om trek zouden vertoeven. Ondanks deze pertinente verklaring houdt v. D. vol, dien avond daar niet ge weest te zijn, maar zich tot 12 uur in het stadspark te hebben opge houden. Zooals men weet, is v. D. de zwager der verslagene, die haar voor f100 in een begrafenisfonds had verzekerd. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld dat door den landbou wer A. de VeeD, te Snelrewaard, in een hoop aarde zijn ontdekt 6 h 7 stuks veenmollen of molkrekels (Cryllotalpha vulgaris); met moeite is het hem gelukt een exemplaar meester te worden, hetwelk door hem ter secretarie der gemeente is gedeponeerd. Van al degenen, die het diertje hebben bezichtigd, is er nog niemand geweest, die vroeger zulk een exemplaar heeft gezien. aardigheid; die is al even gek als de rest! U is toch zoo niet straat gegaan, mijnheer. En weer begon het giebelen van voren af aaa. Een lichtstraal verhelderde eens klaps mijn brein! Ik sproBg op, zag in den spiegel, die intusschen weer op de oude plaats gehangen was,en o, ontzettende gewaarwording daar stond ik zoo zwart als de koning van Ashantee. Alles was mij nu duidelijk. Wel- meenende vrienden hadden' mij van het souper, waaraan wij in kostuum verschenen wareD, tamelijk vol zoeten wijn in bed gebrachtmaar niet de voorzichtigheid gehad, om mijn zwart gezicht schoon te maken. Ongelukkig was ik dus verschenen in uniform, maar met een paar wangen als een gepoetste laars en een paar zwart gemaakte knevels en wenkbrauwen. Zóó had ik, met den sabel in de hand in het gelid gestaan. D. N.

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2