I brief, terwijl de post er 10 pf. voor rekent. De «Hansa» heeft 400 bu reau's en geeft haar eigen postze- gels uit. De regeering kan hier niets tegen doen, daar de staat wel het monopolie heeft voor de verzending van brieven van de eene plaats naar de andere, doch niet binnen de grenzen van een enkele gemeente. I Het publiek maakt gretig van den nieuwen dienst gebruik. Be OBpregeipen te Amsterdam. Onder Muntendam had Zondag avond een droevig ongeval plaats. De heer S. van Termunten, met vrouw en familie huiswaarts kee- rende, had door het schrikken van zijn paard voor de tram van de le Groninger tramwegmaatsch., het ongeluk met rijtuig, paard en fa milie in het vaarwater te geraken. Het jongste kind, van ongeveer 9 maanden, mocht men niet het ge luk hebben te redden. GEMENGD NIEUWS. Er zal nu een humoristisch, geïllustreerd Volapüh-blad verschij nen, met een bijblad voor berich ten omtrent de wereldtaal en ad- vertentiën. Deze laatste kan men inzenden in alle talen aan den heer H. Schnepper, Karmeliten- strasse 1, te München, waar zij in het Volapük vertaald kunnen wor den. De zuivere opbrengst zal strek ken ten voordeele van den heer Schleijer, die te Konstanz in be krompen omstandigheden leeft. Het blad zal elke veertien dagen ver schijnen en te München worden uitgegeven. Te Berlijn ziet men sedert eenige weken mannen op de straat loopen in een nieuwe uniform; het zijn bedienden der «Hansa,» een maatschappij, die zich de bezorging van brieven binnen de stad ten doel stelt en dit doet voor 3 pfenn. per In de joDgste Mittheilungen j van de Dnitsche en Oostenrijksche Alpen-vereeniging deelt de heer Pos- j selt Czorich het volgende staaltje I mede van den moed en de lichaams- kracht van den onlangs op zoo treu- i rige wijze om het leven gekomen markgraaf Paliavicini: «In 1876 bevonden wij ons bij den Thorstein in Salzkammergut. Wij waren juist begonnen met bs- 1 hulp van drie gidsen uit Gosau, van i den genoemden bergtop naar den 3 Gosau-gletscher af te dalen, en mar- j cheerden op eene helling van 62', I toen de sneeuw, die door de zon week geworden was en dientenge volge slechts los op het daaronder zich bevindende ijs lsg, door ons 1 gewicht in beweging kwam. Reeds scheen een doodelijke val op den gletscher, 300 meter onder ons, on - vermijdelijr, toen graaf Paliavicini met groote tegenwoordigheid van geest en niet minder groote vlug heid zich links wendde en in een paar sprongen het einde van het sneeuwveld bereikte. Hier klemde hij zijne vingers in eene smalle rots spleet en hield toen metbovenmen- schelijke krachtsinspanning zichzelf en de vier personen, met wie hij door een touw verbonden was, zoo lang tegen, totdat de -meeuw naar beneden gegleden was en de gidsen treden in den vrijgeworden ijswand geslagen hadden, langs welken wij een veiliger terrein bereikten.» Eene vreeselijke reis was die, welke op 18 Juli jl. namiddags te 3 uren te Petersburg aanving en ondernomen werd door 3 leden van de Petersbur?er Keizerlijke Tech nische Maatschappij, met de door die Maatschappij nieuw geconstru- eerden, ter bevordering van de oorlogsbelangen in Rusland bestem den reusachtigen luchtbol. De reis zou plaats hebben van Petersburg naar Kroonstad. De ballon kon echter tengevolge van de plotseling ontstane sterke luchtstrooming te Kroonstad niet landen en werd naar Oranienbaum voortgedreven. Maar ook hier ging het landen niet, zoodat de ballon door den geduchten wind naar zee ge dreven werd. Te midden van storm en iegen viel de ballon te 41/, uur 19 mijlen van kaap Karawaldaj in volle zee. De 3 reizigers in den gouiel waren op het punt van om te komen, toén een Eugelsch schip, dat op reis was naar Londen, hen opnam. Kapitein Coll zag namelijk den ballon in zee storten, stuurde naar de plaats, waar dat voorge vallen was, en kwam nog tijdig om de hulpelooze luehtschippers te redden. Hij bracht hen naar Kroon stad terug. Vier personen gingen Zondag te Petersburg in een luchtballon op en kwamen in de golf van Finland neer. Zij zouden daar zeker den dood gevonden hebben, indien de Engelsche steamer Viatha, kapitein Dole, niet in de nabijheid en in staat geweest ware hen op te ne men. Op den Groszglockner, waar nog kort geleden onze landgenoot, de heer Crommelin het leven liet, is Maandag jl. wederom een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Een dame, Pauline Von Klar genaamd, is bij de zoogenaamde «Gaislucken» in den afgrond gestort en was onmid dellijk een lijk. Volgens te Londen ontvangen berichten heerscht op de kusten van Labrador en New-foundlaDd een ge duchte hongersnood, wegens mis lukking van den oogst. Het aantal dooden bedraagt reeds bijna 1600. Uit Engeland wordt hulp gezon den. Tot nog toe was het den En- gelschen soldaat niet geoorloofd, in bet openbaar te rooken. Door eene aanschrijving van den hertog van Cambridge is de daarop betrekking hebbende paragraaf der «Queens Regulations» zoodanig gewijzigd, dat van 1 October tot 31 Maart na 5 urenen van 1 April tot 30 Sep tember na 6 uren 's namiddags door de soldaten op straat gerookt mag worden. Amerikaanse/ie reporters-ge heimen. Het hoofd van de Ver- eenigde Staten had Deer-park, een afgelegen bergoord aan de helling van het Aileghany-gebergte geko zen, om daar de eerste weken van zijn huwelijk door te brengen en er persoonlijk voor gezorgd, dat de niets ontziende nieuwsgierigheid en zich opdringen van enkele lieden, hem het gehoopte genoegen niet zouden storen. En de president van de Vereenigde Staten maakte ge bruik van zijne veelzijdige maebt, om het doel, dat hij zich voorge steld had, te hereiken. Hij liet vooreerst den directeur van den «Baltimore and Ohio rail way» bij zich komen en deed hem op zijn woord van eer beloven, dat niemand iets te weten zou komen van het doel der reis en nog veel minder met den extratrein mocht medereizen. Da trein vertrok ook niet van het station; president Cleveland en zijne vrouw, die alleen door een kamerdienaar en eene kamenier werden vergezeld, namen er een eind verder op de baan plaats in en het doel der reis werd zoo geheim gehouden, dat de telegrafisten het Diets eens wisten. Tot aan Deer-park hield de trein slechts aan enkele stations stil, om water in te nemen. Toen men te Deer-park aankwam, wachtte slechts een zeer eenvoudig rijtuig aan het station op het pas gehuwde paar. Niemand anders liet zich zien. De heer Cleveland meesmuilde verge noegd, toen hij geen enkelen onbe scheiden blik ontmoette. Hij meende dat hij het gewonnen had. Den tweeden dag na zijn vertrek verscheen er in den New - Yorh Herald een telegrafisch bericht van reus achtige afmetingen, waarin de ge- heele reis en de eerste dag, dien de jonggehuwden in het Deer-park doorgebracht hadden, tot in de kleinste bijzonderheden werden me degedeeld. Ieder station, waar de trein had opgehouden, werd er in opgegevenhet eenvoudige landhuis, waarin de heer Cleveland met zijn vrouwtje woont, beschreef het tele gram met de meeste nauwkeurig heid, eveual de inwendige inrichting er van. Verder las menwat het paar gegeten had, hoe het maal werd opgedragen, hoe lang de jongge huwden geslapen hadden, welk toi let mevr. Cleveland aan het ontbijt droeg; dit alles werd haarklein verteld. Men vernam daaruit verder, dat de heer en mevr. Cleveland kwart voor drieën des namiddags een rijtoertje naar Moutain-Lake maakten en eerst des avonds over Houghiogheni terugkeerdendat de jongehuwden des avonds onder de veranda zaten en vertrouwelijk met elkander keuvelden als een geluk kig en minnend paar, dat mevr. Cleveland eene tabakskleurige japon aan had, waarin hare junogestalte nog bekoorlijker scheen, dan voor het huwelijk enz. enz. Hoe de berichtgever het aange legd heeft om te gelijk met den extra-trein van den president naar Deer-park te komen en dat alles te vernemen, is voorshands nog een onopgelost raadsel. Het dorp Potterville, in de na bijheid van Flemington (New-Yer- sey) verkeert sedert eenige dagen in de uiterste spanning; 214 perso nen, die aan een groot feest, gege ven onder het toezicht der kerkelijke autoriteiten deelnamen, zijn bij die gelegenheid door het gebruiken van roomijs vergiftigd. Van die allen zijn er zes hope loos, twintig niet buiten gevaar. De overigen zijn gelukkig met eene he vige ongesteldheid vrij gekomen. Eerst werd er ondersteld, dat de vergiftiging veroorzaakt was gewor den door zwavelzout, hetwelk zich in het ijs zou hebben gevormd; maar ua onde' zoek is gebleken, dat de een of andere ellendeling arseni cum tusschen de room moet hebben gemengd. Eene scheikundige analyse van het overgebleven roomijs heeft aan getoond dat gemiddeld een grein vergif door ieder der feestgenooten is gebruikt. Het onderzoek wordt met den meesten ijver voortgezet en de po litie beweert reeds den schuldige op hel spoor te zijn. Daar de leden van het kerkge nootschap allen voorstanders zijn van volstrekte onthouding van gegiste dranken, is men geneigd te geloo- ven, dat de bedrijver dezer gruwel daad het werktuig is geweest van wraakzuchtige drankverkoopers. Evenwel is nog niets met zeker heid bekend, dat dit vermoeden maar eenigszins rechtvaardigt. Op en om de Noordermarkt (zegt het Handelsblad) is het thans vol komen kalm. Bij eene wandeling door de stra ten, die gisteren en eergisteren het tooneel der ongeregi ldheden vorm den, kregen wij den indruk, dat de stemming der bevolking aanmerke lijk was verbeterd. Het goed humeur van het volk was weer boven gekomen, en waar we gisteren slechts ruwe, dreigende taal en scheldwoorden hoorden, trof ons thans weer die vermakelijke droogkomieke toon, waarop het volk in zijne goede buien gewoon is zijne op- en aanmerkingen ten bestej ie geven. J Toen er te ongeveer 12 uur eed draaiorgel kwam, werd er door dé opgeschoten jongens en meisjes weef lustig gedanst. De plaatsen, waar men in de huizen kogelgaten kon zien of waar menschen waren geschoten, werden druk bezocht. Het ontbrak er niet aan uitleggers, die vaak op melo dramatische wijze de gebeurtenissen der afgeloopen dagen aan de nieuws gierige toehoorders verhaalden. De groote aartrekkelijkheid bleef echter de Noordermarkt met hare bezetting. Of het was om het ongewone van het geval, dat de heilige stilte der kerk in het midden der week door het rumoer van soldaten werd verstoord, of dat het vaak schil derachtige schouwspel aantrok zeker is het, dat den ganschen dag een drom van menschen op het Kerkplein verzameld bleef. Indien alles zoo kalm blijft, als het zich thans laat aanzien, zal de rustige rust al spoedig in het kerkje op de Noordermarkt wederkeeren. Nu het gezond verstand blijkbaar weer is bovengekomen, zal de treu rige bladzijde in de geschiedenis onzer stad wel gesloten kunnen worden. Het was gisteren en gisteren avond in geheel de stad rustig. In de omgeving der Noordermarkt was het zelfs zeer stil. Geen enkele patrouille of ronde werd gedaan. Agenten, twee aan twee, doorwan delden de Jordaan. Op den Dam werd omstreeks 7 uur een jongmensch gearresteerd, die blaadjes verspreidde, waarin socialistische theorieën in opruiende woorden werden verkondigd. Op die blaadjes stond de naam van den drukker niet vermeld. Thans zijn alle gedooden hekend, ook het meisje dat hier geheel al leen woonde. De Amst. Ct. geeft de volgende opgave van hen, die bij de onge regeldheden het leven hebben ver loren, en wier lijken zich thans in het Gasthuis bevinden: Willem van Munster, Oostenbur gervoorstraat 32, 18 jaar. Gerardus Greuter, Palmstraat 53, 27 jaar. Johannes Penning, Schoutensteeg 9, 40 jaar. Jan Johannes Antonius BeuniDg, Lijnbaansgracht 204, 47 jaar. Willebrordus Helsloot, Rozen gracht 28, 17 jaar. Karei Lodewijk Steenkamp,Bloem gracht 114, 22 jaar. Ernst Hendrik Tjaden, Wester straat 179, 21 jaar. Gerrit Riet, le Lindendwarsstraat 9, 26 jaar. Leonard van Dijk, Anjelierstraat 42, 18 jaar. Johannes Franciscus Antonins Uelman, Suikerhakkersteeg 2, 18 j. Johan Ehlebracht, Lindengracht 168, 24 jaar. Johannes Hendrious van der Vliet, 2e Weteringdwarsstraat 56, 23 jaar. Hendrik Brandsma,Spuistraat 207, 51 jaar. Arnoldus Petrus W eerman,Nieuwe Kerkstraat 58, 26 jaar. Cornelis Johannes Wesseisz, le Goudsbloemdwarsstraat 18, 20 jaar. Bernard Heinrich Witte, 3e Gouds bloemdwarsstraat 6, 35 jaar. Hendrik Willem Phennegers, Mar- nixstraat 18, 30 jaar. Lambertus Gorter, Prinsengracht 94. 20 jaar. Herman Koerts, Marnixstraat 58, 15 jaar. Abraham Arnoldus Pakkoo, Pas- seerderdwarsstraat 43, 47 jaar. Johannes Pijn, 2e Looierdwars straat 7, 61 jaar. Een der aanleggers van het pa lingtrekken op Zondag jl. had het Dinsdagavond in de Palmstraat hard te verantwoorden bij een zestig vrouwen, die vrij handtastelijk hem verweten dat het oproer aan hem en zijn makkers te wijten is. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat ook een artillerist onder de oproerlingen gevangen is geno men. Het blijkt gelukkig dat er een misverstand heeft plaats gehad. De man had vrij af, en nog kort in dienst zijnde, meende hij dat zijn plicht hem onmiddellijk naar de kazerne riep. Te dien einde wilde hij door de afgezette straten gaan en werd gevangen genomen. Dat ook door de oproerlingen is geschoten, blijkt uit het feit dat bij eenige dooden en gekwetsten, re volvers zijn gevonden, waaraan twee of drie ladingen ontbraken. In de naburige garnizoensplaatsen worden, vooral ook met het oog op Vrijdag, den dag der begrafenis, buitengewone maatregelen genomen. Te Utrecht, Haarlem en 's Graven- hsge staan steeds locomotieven onder stoom, ten einde dadelijk treinen met militairen te kunnen doen ver trekken. y\ De heer H. Coopmans te Utrecht wekt in het Utr. Dagbl. zijne stad- genooten op om eene commissie te vormen tot het ontvangen van gif ten voor de Amsterdamsehe politie. Gisterenmorgen is alles rustig ge bleven in den omtrek van de Noor dermarkt. De wacht aan de Noor- derkerk is betrokken door de mari niers. De Pall Mall Gazette schrijft het volgende: «Het oude gezegde van Fletcher van Saltoun over de wetten en de volksliederen van een volk kan men omzetten in: «vernietig de vrijhe den eens volks, als gij wilt, maar raak niet aan zijne vermaken» Van den politie-agent af, die een pak slaag krijgt als hij een eind maakt aan het spelen met centen op de straat, tot de Zuid-Amerikaansche Republiek toe, welke na een ge- duchten veldslag werd omverge worpen, omdat haar zachtmoedige president, Don José de Torilla y de Rosa trachtte het spel te ver hinderen van met vet besmeerde hanekoppen aftrekken, loopt ieder die tracht de vermaken des volks tegen te gaan, het gevaar een volks oproer te verwekken. Her is daarom niet zoo verbazend, als het op het eerste gezicht voor komt te zijn, dat het verbod der Amsterdamsehe politie aan Hans om voor zijn avondpret palingen te trek ken, die aan een touw over de gracht hingen, het doodschieten van acht ot tien personen, de verwon ding van honderd of meer politie- arenten en burgers en de bezetting der vreedzame en bloeiende, van grachten doorsneden stad door regimenten infanterie ten gevolge had. De Hollander is flegmatiek tot zekere hoogte, maar daarboveD, gare dessous! en de ondervinding van Zondag in Amsterdam bewijst dat zijn kookpunt is te vinden in palin gen aan een touw.» Naar uit Amsterdam aan het Vad. wordt bericht, heeft de com missaris van politie, de heer Stork, na den mislukten aanslag door Geel gepleegd, verschillei.de dreigbrieven ontvangen. «Socialisten» gaven hem daarbij kennis dat de eerstvolgende aanslag beter zal gelukken. TWEEDE KAMER DER STATEN-OENERAAL. Tot Rapporteurs over de voorstel len tot verandering der Grondwet, hebben de Afdeelingen der Tweede Kamer benoemd: le groep, de hh. Borgesius, Yan Delden, Van der Linden, De Bruijn Kops en W. Van Dedem; 2e groep, de hh. Verniers Van der Loeff, Ruys, Van der Sleijden, De Bruijn Kops en W. Van Dedem. 3e groep, de hh. Van der Feltz, Van Baar, Kielstra, Van Osenbrug- gen en De Meijier. Gisteren is <ie huishoudelijke be grooting der Kamer in de afdeelin gen onderzocht. üASI'fREXISiTïN. -ï M8TJ8RDAM, 29 Juli. Dspr^ssu d©r Aardappelen warau sin volgt: Geld. Muisjes fü.— a 0.-; dito Kralen f 1 80 a 2.10, Elijnsburgers f0.a 0. Katwijker Zand f 1.40 a 3.60; Noordwijker do. 1130 r 3. Huarlemmer do. f0.a 0.—; Andijker Muisjes f 0.— 3.50; do. ronde f2.30 a 2 80; Westlandsche Klei in manden f0.— a 0.—; do. losse fl.40 a 1.50; dito Klei Muisjes f2 80 a 3.—; dito Zand f2.20 a 0,alles berekend per mud. Aangevoerd 7 yorscha ladingen. Suiker. Biet kalmer. Geraffineerd onver anderd. Katoen iets vaster. Aug. 277« ct gedaan blijft aldus ruim aangeboden. Tin zonder zaken, stemming vast. Petroleum. Loco f7.55 E. öept./Dec. f7.80 E. Consumtie f9. Tarwe zonder noteeriag op levering f2 lager. Nov. f211. Kogge onveranderd, per 2100 kg. a c. z. k. Galatz f134, Teganrog f128, 130. steering- d« Commissie voor dan iïa&nhandal. K> gge op levering najaar hoo- ger. Maart nominaal onveranderd. Oct. f123, 124. Notéering va« Md- ne Tholo. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Kaapolie vast, vliegend per 100 KG. f 223/„ 221 lo. Sept./Dec. f221 lo. Mei f23. Lijnolie willig, vliegend per 100 KG. f 23' 23»/4 lo. Aug. f231 233/4. gept./Dec. f227/g, 23. lo. Jan. Mei f221/,. lo. Aug. f231/,, 23V-. .Raapkoeken f 70. a 83 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.— a 12.50 per 104 strlca. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 153 vette kalveren, le kwal. f 0.70 2e kwal. f 0.50 per kg. 7 Gras- f a j 33 nuchtere dito f7 a 11.4 achapen en lamineren fa 0 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. 153 vette varkens 36 a 41 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden f a runderen, le kwal. f0.—2e kwal. f 0.—3e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien f a p, st. Alkmaar, 27 Juli. Ter veemarkt aange voerd. Opaarden, 327 vette kalveren, 12 nuchtere dito, 233 schapen, lammeren, 217 vette varkens, 22 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 1 runderen 0 kl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 35 a 125 nuchtere dito f 12 a 20, schapen r' 20 28 lammeren f0 a 0,vete varkens 36 a 44 cants per Vs kg., magere dito f 12 a 16, bokken en geiten f 0 a 0 runderen f 80 f paarden f a biggen f 0 a 0 kl. bokjes f 0.a 0.graskalvereD f a Ezel f a allen per stuk. 29 Juli. Moutwijn f6.50 Jens- 12 Aöat. Proef 10.50, Sposling 0,60, icU"-; door de Sehiadamashe Spoeling- V oreeiwgiugf f 0 60 3ESHTSZAKEM. Bij arrest van Dinsdag veroordeelde het Hof te Amsterdam de bekende inbrekers op Klein Berkenrode tot de volgende stiffen Van Batuin 2 jaar cel, Damen 1 jaar celen Kollaard tot drie jaren correctie. Op het verzoek om gratie, ingediend door ^Kloppers, betrokken in het proces Bulk- ley, is afwijzend beschikt. De sociaal-democraat G:el. die in het

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 3