te stellen en daaromtrent aan den minister van binnenlandsche zaken te rapporteeren, zoomede te berich ten of de gebetene zich onderwerpt aan de inenting bij prof. Pasteur, dan wel of hij door onvermogen daartoe niet in staat is, en of hij niet door de particuliere liefdadig heid wordt geholpen. Blijkens een bij den Minister van buitenlandsche zaken ontvan gen bericht van de Regeering van het groot hertogdom Luxemburg, zullen aan de Nederlandsche staats ambtenaren, die gebruik zouden wenschen te maken van de badin richting en het hydrotherapisch in stituut te Mondorf, doch die daarin verhinderd mochten worden door de daaraan verbonden kosten, dezelfde voorrechten worden verleend, als de Luxemburgsche staatsambtenaren al daar genieten. Die voorrechten bestaan in de kos- telooze toelating hetzij tot de ge neeskundige behandeling met ge- heele of gedeeltelijke vrijstelling van de kosten der baden en der hydro- therapische kuur, alsmede, in beide gevallen, in kostelooze toelating tot het «Kurhaus,» het Park en de al daar te geven feestelijkheden. Om het genot dier voorrechten te verkrijgen, zullen belanghebben den zich te wenden hebben tot den heer Henrion, Regeeringsraad te Luxemburg. (St. Cl.) De heer mr. W. H. de Beau fort, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, heeft de hem ge dane uitnoodiging van het uitvoe rend comité tot oprichting van een monument voor Hugo de Groot, om ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld eene feestrede uit te spreken, blijkens de 1). Ct., welwillend aanvaard. In verband met de ontdekking door de Londeusche polite van een voorgenomen aanval op eene of meer Amsterdamsche bankinrich- tingen, namelijk door het toevallig afluisteren door een detective van een gesprek tusschen een paar bij de politie welbekende schurken meldt een berichtgever in het N. v. d. D. het volgende: o Ik begaf mij naar het hoofd bureau van het Detective Departe ment in Whitehall-Place, waar men aanvankelijk weinig geneigd was bijzonderheden mede te deelen. Nu echter de zaak zelve eenmaal bekend geworden was, maakte de super-intendent ten slotte geen ver der bezwaar om over deze zaak te spreken. Uit zijne antwoorden op verschillende vragen bleek mij, dat er inderdaad een complot te besteling van de Amsterdamsche banken moet bestaan, en dat men wel zal doen door op zijne hoede te zijn, niet alleen te Amsterdam, maar ook in de andere groote plaatsen van Neder land, i Uit 's-Hage wordt aan de Amst. Ct. gemeld, dat voor het dienstjaar 1887 15 buitengewone opcenten van het Rijk op het per soneel zullen worden geheven, ter bestrijding van tekorten. De Commissie, aan wie is opgedragen het onderzoek naar de middelen tot oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren, bedienden en werklieden te 's-Hage, bestaat uit de heerendr. Corneille L. Landré, te Dordrecht; E. Evers, gemeente-secretarisdr. C. J. J. Ninck Blok, leeraar aan de H. B. S. voor jongens met 5-jarigen cursus; J. E. M. Kros, directeur der ge meente-gasfabriek; mr. H. J. H. Modderman, commies der gemeente secretarie; de vier laatstgemelden allen te 's-Hage. De Vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam heeft zich tot de voornaamste buitenlandsche bladen gewend met een schrijven, waarin wordt aangetoond dat de wanorde lijkheden zich tot een enkel stads kwartier hebben bepaald, en thans ook daar alles weder rustig is. De families Pallavicini en Crommelin hebben naar de Lienzer Zeitung bericht, aan de gezinnen der verongelukte gidsen Rangget- tiner en Rubisoier een jaarrente van f 120 ieder geschonken. Donderdagmiddag werd een 8-ja- rig jongetje uit de Warmoesstraat op het Rokin te Amsterdam door °ei; tram overreden. Het knaapje is in het Binnengasthuis ter verple ging opgenomen. Een 35-jarig bewoner der Leidsche Kruisstraat te Amsterdam werd Donderdagmiddagwegens gruwzame mishandeling zijner kin deren, door de politie in arrest ge nomen. Twee militairen traden Don derdagavond den winkel van een horlogemaker op de Heerenmarkt te Amsterdam binnen en vroegen dezen naar den prijs van zekere nic- kelkettingen uit de étalage. De ket tingen schenen hen echter te duur te zijn. Zij kochten er geen, maar de koopman bemerkte, toen beiden zijn winkel hadden verlaten, dat zij hem twee stuks hadden ont vreemd. Dezelfde militairen werden dien avond wegens dronkenschap door de politie in bewaring genomen. Door burgemeester en wet houders van Amsterdam is naar ouder gewoonte weder toegestaan, dat de kinderen in de tweede week vau Augustus, des middags na af loop van de beurs, op het beurs gebouw mogen trommelen. Uit Amsterdam wordt gemeld De nacht van gisteren is kalm voorbijgegaan. Reeds te 3 uren 30 togen vele nieuwsgierigen naar het Gasthuis, waar te 4 uren ruim 300 personen rondliepen, waaronder ook, in de treurigste stemming, enkele verwanten van slachtoffers van het oproer. Tegen 5 uren groeide de menigte sterk aan, toen de kisten werden aangereden op open handwagens. De menigte, in den waan dat alle lijken gelijkelijk uit den hoofdin gang zouden gereden worden, wer den misleid, aangezien alle lijken door den uitgang in de Doelenstraat zonder door iemand opgemerkt te worden, naar de woningen der fa milie werden vervoerd. De wethou der Roel was tegenwoordig. De treurige begrafenis is door geen enkel incident gestoord. De menigte was zelfs niet zoo groot als verwacht kon worden. Nader meldt men: Aan het vervoer der lijken uit het gasthuis naar de woningen der betrekkingen werd weinig aandacht geschonken. In de straten, waaruit de dooden zouden worden begraven, Wester-, Linden- en Anjelierstraten - het hart dus van de Jordaan waren vele nieuwsgierigen, wier taal niet bitter was. Te half acht kruisten zich drie lijkstoeten op de Noordermarkt, d .or vele nieuwsgie rigen gevolgd in sombere groepen, die groote stilte betrachtten. Op het Oosterkerkhof werden be graven Pakkoo, juffer Jansen, Tjaden Van Munster en Van Dijk. De lijk stoet van dezen laatste werd door vele socialisten gevolgd, terwijl één partijgenoot bij de begrafenis het woord voerde en twee kransen op het graf neerlegde. Bij geen der overige begrafenissen geschiedde dit. Op het roomsch-katholieke kerkhof De Liefde werden bijgezetPijn, Steenkamp, Witte, Helsloot, Helman, Phennegers en Greuter; op de Wes- ter-begraafplaats Wesselsz, Riet, Ehlebracht en Koerts. Deze allen werden naar de begraafplaats ge bracht uit de woningen hunner fa milie, terwijl Penning, Beuning, Petersen en Behrens van gemeente wege uit het gasthuis werden ter aarde besteld. Niets verstoorde de droevige plech tigheden. Ten 11 uren 30 was alles rustig afgeloopen. Behalve op de Noordermarkt en de hoofdwacht op den Dam, rukten de militaire posten te 1 uur in. Donderdag namiddag zijn door de Amsterdamsche politie, krachtens rechterlijk bevel, vier werklieden aangehouden en naar de celgevan genis gebracht, wegens deelneming aan oproerige samenrotting. In den nacht van 28 op 29 dezer is aan een der politiebureau's te Amsterdam binnengebracht eenjong- mensch, kantoorbediende, wegens het dragen van een verborgen wa pen, waarmede hij op den Dam een voorbijganger had gedreigd. De aangekondigde volksfeesten te Hoofddorp hebben Donderdag plaats gehad en het prachtige weder deed eene menigte menschen herwaarts komen. Velen namen een kijkje bij de volksfeesten, die ditmaal men had door ondervinding geleerd beter zijn geslaagd dan in het vo rig jaar. Thans kon elk toeschouwer de spelen ongehinderd zien. De prijzen der harddraverijen ep van het wielrijden werden door den heer burgemeester met eene gepaste toe spraak aan de winners overhandigd. Ongereldheden kwamen niet voor. Aan den wielerwedstrijd op eene rechte baan van 1000 meters na men 8 liefhebbers deel. De le prijs werd behaald door D. Eggink Dz. in 1 m. 58 s., de 2e door S. Silver in 2 m. 18 s., de 3e door J. A. Kramer in 2 m. 24 s. Bij de voor middag-harddraverij, waaraan zes paarden deelnamen, is de prijs be haald door een paard van H. E. Bultman te Haarlemmermeer, be reden door H. F. Bultman Jr.; de le premie door «Japie» van C. Dijt te Haarlemmermeer, pikeur D. Dijt; de 2e premie door «Cato» van D. Enthoven te Haarlemmermeer, door hem zeiven beredeD. Des namiddags liepen de paarden van zessen klaar op de baan, waarvan «de Vogel» van A. v. d. Akker te Hazerswoude, door hem zeiven bereden, den prija en «Emma» van H. Dalenberg, te Sehoorl, insgelijks door den eigenaar bereden, de premie behaalde. Uit Wormerveer wordt gemeld: Eene zeer droevige plechtigheid had gisteren middag plaats. Don derdag morgen uit het Binnen- Gasthuis te Amsterdam per Alk maar Packet herwaarts vervoerd, werd gisteren uit de ouderlijke wo ning ter aarde besteld het lijk van Lambertus Gorter, den oppassenden 20 jarigen jonkman, die op zoo noodlottige en volkomen onschul dige wijze het leven verloor bij de Amsterdamsche troebelen. Gorter, die reeds eeuige jaren te Amsterdam woonde, had daar se dert enkele weken een ijzerwinkel geopend. Maandagavond circa 10 uur spoedde hij zich na eene com missie, ziju handel betreffende, door de Anjelierstraat, huiswaarts. In ge noemde straat was het volkomen rustig, en zaten de menschen bui ten op stoepen en banken. Plotse ling treft hem een kogel in den hals en valt hij neder. Dit ge beurde ter hoogte van het perceel no. 99, bewoond door den heer Cornelisseu, die Gorter toevallig kende. Deze, toegeschoten, deed hem in zijn huis brengen, waar hij aanstonds overleed, en van waar hij te middernacht door de politie naar het gasthuis vervoerd werd. Men weet nog. niet van waar de kogel kwam. Van de militaire macht, over de huizen heen, is bijna on denkbaar. Niet onmogelijk is uit een der huizen geschoten, en werd Gorter het slachtoffer eener ver gissing. De deelneming met het achtens waardig huisgezin, dat zich op zoo noodlottige wijze een zoon ontval len zag, is algemeen. De toestand van den knaap te Krabbendijke, die hij ongeluk zijn kameraad doodschoot, is, naar men verneemt, zorgelijk. Er bestaat vrees voor krankzinnigheid. Donderdagmiddag te één ure is bij Weesp door trein 223 van Win terswijk een kind overreden. Het was dadelijk dood. Gisteren-namiddag zijn de grena diers te 'sHage, die in de jongste dagen, met het oog op mogelijke omstandigheden, in de kazerne ge consigneerd waren, van dat consig- nement ontheven. In October 1885 werd ten nadeele van den reeder C. van der Toorn Mz., te Scheveningen, een groot gedeelte van de kostbare haringvleet op de Noordzee moedwillig vernield door de bemanning van de Engel- sche sloep IJ H 642, genaamd Spark, van Yarmouth. De zaak werd toen bij proces-verbaal geconstateerd. Den 19n dezer, na eindeloos heen- en weergeschrijf, is de zaak einde lijk door de Board of Trade te Great Yarmouth in behandeling ge nomen, ofschoon de Nederlandsche getuigen, visschers van Schevenin gen, die destijds op de bomschuit S C H 171, genaamd Koophandel en Zeevaartvoeren, niet konden verschijnen, wegens hun zijn op de haringvisscherij. Ten overstaan van den waterschout van Scheveningen, heeft de heer Van der Toorn de hem toegebrachte schade en het bedrag daarvan op verzoek van de Engelsche Regeering met eede be krachtigd. (D.) Door een ingezetene der gemeente Gorinchem is bij de politie aldaar eene gift gedeponeerd voor de po litieagenten te Amsterdam, als be looning voor hunne flinke houding in de laatste dagen. Men deelt aan het U. D. mede: «Hoe grillig moeder Fortuna soms is in het uitdeelen harer gunsten, bleek dezer dagen alhier weder. Op weg naar zijne werkplaats wandelde een werkman, die echter met geen goede voornemens was bezield; in het bezit namelijk van een gulden, had hij bij zich zei ven het verlangen te kennen gegeven, om, wanneer hij een zijner kame raden mocht ontmoeten, dezen uit te noodigen dat geld met hem te gaan verteren. Tot zijn geluk en zeker ook van zijn denkbeeldigen kameraad, ont moette hij niemand, waarop hij be sloot, zich toch van zijn geld te ontdoen, en een twintigste lot nam in de staats-loterij. Het gevolg daarvan was, dat op dat nummer de piijs van f 20,000 viel, en onze werkman daardoor in het bezit van een aardig sommetje is geraakt, waarvan het grootste gedeelte door hem wijselijk is belegd. Bij het onderzoek der maréchaus- sées uit Gennep is gebleken, dat de koe, die te Nijmegen is aange houden, Donderdagnacht ten nadeele van den landbouwer P. Goossens uit zijne weide te Middelaar bij Mook was gestolen. De dader van dezen diefstal, genaamd Wilhelm Roosenbaum, herkomstig uit de om streken van Goch (Pruisen), is door de maréchaussées uit Gennep te Nijmegen aangehouden en naar de gevangenis te 's-Bosch overgeb, acht. Voor de zooveelste maal is weder een geval voorgekomen van oplich terij door iemand, die beweerde zilveren muntstukken van een be paald jaar te willen verzamelen. Het geschiedde ditmaal bij eene vrouw te Sambeek (N. B.J, alwaar eene Duitsche vrouw kwam vragen om muntstukken van het jaar 1873. De onergdenkende vrouw haalde eene goedgevulde beurs voor den dag, en men ging aan het zoeken. Toen de vreemdeling vertrokken was, bleek, dat zij onder de hand f 41 had weggenomen. Zekere G. M. Mulders, door het gerechtshof te 's Bosch tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens diefstal met geweld, en die de vlucht naar België had genomen, is door de Belgische justitie, op aanzoek van het parket te 's Bosch, te Ant werpen in hechtenis genomen. Het volgende had dezer dagen in eene raadsvergadering van een Noordbrabantsch dorp plaats. Men behandelde het verslag over den toestand van het onderwijs; een paar leden en een wethouder achtten de belangen van het onderwijs ge schaad, doordat de onderwijzer eeni- ge kostleerlingen houdt. De discus sies over dit punt werden geopend, en bedoelde wethouder vroeg aan den voorzitter: «wê zé de scheul kummissie er af?» Wel, antwoord de deze, die heeft een gunstig ver slag uitgebracht en is hóógst te vreden over het onderwijs. «Moar wèver zen doar an die kummissie?» Wel, dat zijt gij zelf meê, het dagelijksch bestuur is de schoolcommissie! «O», zei de goede man, «kék begrêpte», da hék nog nie geweêten, ek zè moar nen boer.» (De man was een tien jaren wet houder en had even zooveel malen schoolverslag uitgebracht.) Bij het gerechtelijk onderzoek in zake den moord op vrouw Claessens te Maastricht gepleegd, zijn feiten aan het licht gekomen, die zeer be zwarend voor den gearresteerde Van Damme kunnen geacht worden. Zoo o. a. werden eenigen tijd vóór den moord in het bed van den verslagene doozen met lucifers gevonden, die vermoed worden door v. D., bij een bezoek aan zijne schoonzuster, daarin te zijn gelegd met het misdadig doel het bed te doen vlam vatten en zich op die wijze van haar te ontdoen. Voorts is door eene vrouw verklaard, dat zij na den moord een jasje voor v. D. heeft gewasschen, waarop zich bloedvlekken hebben bevonden. Ook had zij opgemerkt, dat de mouw van het jasje, waar schijnlijk tengevolge eener worste ling met zijn slachtoffer, was ge scheurd. Ondanks al deze feiten blijft Van Damme zijne onschuld betuigen. Tegen een steenhouwersknecht te Groningen, is procesverbaal opge maakt wegen het stelen van een grafsteen. GEMENGD NIEUWS, Men leest in de Voss. Ztg. «Franz Liszt, die, ondanks de waarschuwing van zijn dokter, zich Zondagavond naar den schouwburg liet dragen, om er de uitvoering van Tristan en Isolde bij te wonen, is, naar de berichten uit Baireuth rluiden, «lijdende aan borstcatarrh Vap zeer ernstigen aard.» Ook een bericht in de Frank. Kur. meldt, dat eene «hevige long aandoening, door koortsen verge zeld,» Liszt aan het ziekbed kluis tert. Te Parijs is een merkwaardig man aangekomen, namelijk de 60 centimeters lange heer Abdurrah man, uit Petersburg, die voornemens is bij president Grévy een audiëntie te verzoeken. Abdurrahmandie thans 52 jaren oud is, leefde jaren lang te Constantinopel als hofnar van sultan Abdul-Azis, die hem tot pacha verhief. Na diens dood vluchtte hij naar den schab van Perzië, wiens hof hij geruimen tijd vervroolijkte. Het laatst woonde hij te St. Peters burg. Boven de stad Vouziers en omstreken heeft Dinsdagnacht een vreeselijk onweder gewoed. De oogst ligt tegen den grond; de schade is groot. Van het dak der kazerne werd een 30 meter lang en 6,20 meter breed stuk opgenomen en door de lucht geslingerd, waarna het op een ander huis terecht kwam. Op den weg van Condé naar Vrizy werden ongeveer 100 hoo rnen ontworteld. Te Coulommes werdentweekoeien door een omvergewaaiden muur ge dood. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 Juli. In deze zitting werden aangeno men eenige ontwerpen tot natura lisatie en ontwerpen tot verkoop van Rijks-gronden te Amsterdam enz. Daarna kwam aan de orde de suikeraccijns betreffende nadere be palingen, strekkende om de buiten landsche basterdsoorten met f 4 per 100 K. G. te belasten en de ver mindering voor fabrieksverhes van koloniale suiker tot 21/» percent te verhoogen. In de algemeene discus sie herhaalde de Minister van Fi nanciën dat er thans geen verlaging van den suiker-accijns is te ver wachten en bestreed hij het denk beeld om aan de suikerwet een tij delijk karakter te geven. Op art. 3 werd door den heer Bahlmann een amendement voorgesteld ter bescher ming van de Java- en beetwortel- suikerfabrikanten. Dit werd verwor pen met 44 tegen 14 stemmen. Het geheele ontwerp is aange nomen met 56 tegen 1 stem, nadat de Minister van Koloniën verzekerd had, een financieele regeling met de fabrikanten van suiker op Java te overwegen. De overige ontwer pen zijn alle aangenomen. Het adres in zake Ratelband is aan den Min. van Koloniën ver zonden met verzoek om inlichtin gen. Daarmede liep deze zitting ten einde, en zullen de werkzaamheden der Tweede Kamer waarschijnlijk eerst 10 Augustus weder worden hervat. Alsdan zullen worden be handeld: De Gestichtenwet, de ta rieven, gerechtskosteu en de even- tueele aanvulling der Rechtbank te Amsterdam. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Donderdag werden te Houtrijk en Polanen in veiling gebracht ongeveer 15 H.A, gerst, haver en klaver, te veld staande aan den

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2