met de «Dalston Albert club» uit Londen. Door het ongunstige weer kon de wedstrijd niet ten einde i worden gebracht en was men bij de 2de inning verplicht het spel te t staken, nadat eerst enkele leden van i de Haariemsche club daarin hadden gespeeld. Alstoen stonden de pun ten 81 tegen 82 van de Engelschen in één inning. De Haariemsche club blijkt dus sedert verleden jaar zeer in kracht te hebben gewonnen Vooral wat het «bowlen» betrelt, schijnt deze reeds ook naar het oordeel der Engelschen vrij goed t8_!. Het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen alhier ontving dezer dagen van den heer A. Holtz man te Hilversum, fraaie photogra- phische afbeeldingen, alsmede den catalogus van de belangrijke ver zamelingen op kunstgebied door dien heer bijeengebracht. Vooral het meubel- en houtsnijwerk, eene der voornaamste afdeelingen van het museum, is daarbij ruim verte genwoordigd. Aan het Koloniaal museum is door den heer Christy, te Londen, aangeboden eene kaart, voorstellende een overzicht van den handel in getah-pertja een caoutchouc, gedu rende de laatste 10 jaren. Het aantal bezoekers die tegen betaling het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Stadhuis alhier in de atgeloopen maand bezochten, bedraagt bbO, tegen 488 gratis op de Zondagen Zeker vrij aanzienlijke cijfers. De echtelieden Cornells V a- ning en Maria Margaretha Hipke wonende in de Sophiastrnat, vieren heden hunne 50-jarige echtvereem ging. De beide oudjes, 73 en 75 jaren, genieten eene goede gezond heid en mogen zich in het bezit verheugen van zes gehuwde doch ters. De buren van het echtpaar, geven van hunne belangstelling in dit gouden feest blijk door het uit steken der vlaggen. Blijkens achterstaande adver tentie zal de kermis alhier worden bezocht door «Stella,» zijnde eene levende vrouwenbuste, welke overal in ons land op kermissen veel bijval vond. Het Vaderland, meldde van deze waarli'k interessante voorstelling tij dens de Haagsche kermis het vol- g6«Wij hebben reeds op de aller aardigste vertooning van Stella», in onze kermiswandeling gewezen. Nu zij gedurende vele dagen een zeer talrijk bezoek heeft ontvangen, blijüt, dat men algemeen de kuiscbe wijze waarop deze wonderdame of liever deze «levende buste» wordt vertoond,' op prijs stelt. Zelden heeft men zulk een welgeslaagd en verrassend optisch bedrog gezien. Stella» de ware Stella», die op het Buitenhof, aan de vijverzijde, tegenover het standbeeld haar tijde lijk verblijf houdt, behoort tot de grootste aantrekkelijkheden van onze laatste kermis.» Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn in de maand Juni 1886 vervoerd: 30987 passagiers waarvan de opbrengst was van goederen - 281.25 van diversen - zsuuuz Totaal f 7561.97 Uitmakende per dag en per kilo meter f29.655. beenen hebben, om over de bergen te gaan, vrij zijn hun voorraad over de grenzen te koopen De woorden der Italiaansche wekten in hooge mate mijne nieuws gierigheid ik vermoedde de een of andere treffende geschiedenis en verzocht haar, mij 't avontuur van haar man te vertellen. II. O, Mijnheer, zei ze, welk een ongeluk! Drie dagen geleden, daags voor Hemelvaartdag, kwam mijn man terug, om volgens zijne gewoonte de groote Mis bij te wonen want hij is een goed christen. Daar 'teen donkere nacht was, had hij in plaats van haar in de bergen te laten, de baal tabak mee genomen, die hij te Lugano gehaald had. Wie hem verried? Wie hem gezien heeft? Dat zullen we eerst later vernemen. De gemengde commissie voor de stenographie uit de beide kamers der Staten-Generaal heeft benoemd, met ingang van 1 Januari a. s.: Tot directeur der stenographische inrichting, den heer C. A. Steger, eerste stenograaf; tot eerste steno graaf, den heer J. B. Rietstap, tweede stenograaf; tot tweeden ste nograaf, den heer J. Boudewijnse, stenograaf; tot stenograaf, den heer J. H. T. Wildeboer, en tot adspi- rant-stenograaf, den heer J. B. Van der Werff, leerling-stenograaf. Naar verschillende bladen vernemen, bestaat het voornemen bij de Regeering van Turkije, om den afzonderlijken gezantschapspost te 's-Hage op te heffen. Door de «Utrechtsche Zouaven Vereeniging» werd Zondagmiddag in een der zalen van «Buitenlust» in de Maliebaan te Utrecht eene openbare vergadering gehouden waarin als spr. optrad de heer Vos, president van de Amsterdamsche Zouaven-broederschap. Het doel der bijeenkomst was eene bespreking van de feestviering, die generaal de Charette, oud-aanvoer der der pauselijke Zouaven, te Til burg, zal worden aangeboden. In een rede, die door de talrijk opge komenen herhaaldelijk werd toege juicht, werd door den spr. een karak terschets gegeven van den generaal en door hem aangedrongen, op eene zeer luisterrijke feestviering. Teneinde onbemiddelde oud-Zou aven in de gelegenheid te stellen aan het feest te kunnen deelnemen, werd op voorstel van den heer Vos door de vergadering besloten daar toe gelden bijeen te brengen. De hh. J. W. v. d. Kamp, J. J. v. d Kamp en W. Vos, allen te Utrecht verklaarden zich voor dat doel be reid, waarna de heer J. W. Kus ters, pres. der Utr. Vereeniging mededeelde dat onvermogende Zou aven zich onder belofte van geheim houding tot hem konden wenden, teneinde van de ingekomen gelden aan het feest te kunnen deelnemen. Door den heer Vos werd verder nog een opwekkend woord gespro ken, vooral tot hen die nog geen lid der Vereeniging waren, om dit te worden, waaraan door velen werd voldaan. Door den heer Kusters werd aan den spreker dank gezegd voor zijn gehouden betoog. Volgens eene mededeeling van het Pharm. Weekblad, bestaat er gevaar, dat de Amst. Kininefabriek zal ophouden te werken. Ieder zou het zeker betreuren, indien het zoo ver mocht komen, daar niet alleen elk pharmaceut maar ook elk Ne derlander uit een nationaal gevoel er trotsch op moet zijn, dat wij in Nederland eene fabriek bezitten, waar de alcaloïden afgescheiden worden uit de kinabasten, gekweekt en gegroeid in onze Nederlandsche koloniën. «Maar ook uit een financieel oog punt is het bestaan van deze fabriek wenschelijk. Bestaat er in Nederland geene Kininefabriek meer, dan is er gegronde vrees, dat wij ook weder veel duurdere kinineprijzen zullen moeten besteden, hetgeen ten bate van onze naburen zal komen. De kinabasten uit onze koloniën zullen dan weder naar Duitschland gaan, aldaar verwerkt worden, om de kinine weder naar Nederland en naar Java terug te voeren». «Het deed ons daarom genoegen, zegt het blad verder, «te vernemen dat eenige zaakkundige personen Hij heeft gendarmen noch doua nen ontmoet; zijn hond heeft geen enkele maal geblaft en dat beest speurt toch de menscheu op hon derd pas. Arme Turco! hij zal nu niets meer zeggen. Zoo'n trouw dier en dapper als een leeuw! Ze hebben hem doodgeschoten, deschur ken Een traan rolde over de gerim pelde wang, die zij met den rug van haar hand afwischte. Mijn man wierp zijn pak in een hoek van de keuken, at zijn polenta en ging te bed. Toen ik bij hem kwam, sliep hij vast; waut hij bad vijftien uur geloopen. Tegen vier uur werd ik gewekt door den hond. Het geheele dorp scheen nog in diepe rust; buiten hoorde men geen geluid, behalve een enkelen haan. Ik stond zacht op, nam mijn klompen in de hand en ging naar de keuken, waar wij Turco hadden gelaten. ons land zich met het bestuur der fabriek in betrekking hebben ge steld, om plannen te beramen, waar door het voortbestaan zou kunnen worden verwezenlijkt.» De hoofdwacht op den Dam te Amsterdam heeft thans haar sterke bezetting verloren en het gewone aantal geweren dat voor het Paleis in de rekken staat, toont den voor bijganger aan, dat de crisis voorbij is. De Jordaan heeft zijn gewoon aanzien. In plaats van in de kazerne is echter het 3de bataljon infanterie in het Passantenhuis op de Laurier gracht onder dak gebracht. Het bureau van politie op de Noordermarkt is bovendien nog door een detachement van dat bataljon bezet. Eene nog niet bekende bij zonderheid, in eene Amsterdamsche correspondentie der Pr. Gr. Cl. me degedeeld, is, dat de commandant op den Dam al de Amsterdammers onder de troepen, die onder de wa pens waren om de ongeregeldheden te onderdrukken, vooruit deed tre den; het waren een zevental. Dezen moesten, zegt de correspondent, in het paleis blijven, opdat niet de eigen burgers op elkander vuurden. Zaterdag jl. zijn te Amster dam nog een tiental belhamels die aan het oproer hadden deelgeno men, gearresteerd. Hieronder bevindt zich de aanvoerder op de barricade in de Lindenstraat, die de roode vlag vasthield. De man heet Van den Broek en is een weggejaagde marinier. Toen Zaterdagavond twee broertjes van omstreeks 10 jaar aan de Mauritskade te Amsterdam za ten te visschen, vielen beiden bij ongeluk in het water. Spoedig was hulp aanwezig en mocht het ge lukken een der knapen behouden op het droge te brengen, maar de andere, niettegenstaande alle pogin gen in het werk gesteld, is ver dronken. Zondagavond geraakte aan het Rokin te Amsterdam een paard en vigilante te water. Een daarin gezeten dame werd door een der voorbijvarende havenbootjes gered. De koetsier en een heer, welke zich °pk in het rijtuig bevond, wisten zich intijds te redden. Een goed half uur later werd door de Sincks- toestel eerst het paard en daarna het rij'tuig op het droge gebracht. Het rijtuig had aanmerkelijke scha de bekomen. Een beschonken man, Zater dagavond aan een der politiebu- reelen te Amsterdam in hechtenis gebracht, heeft bij een aanval van tijdelijke krankzinnigheid in zijne bewaarplaats alles vernield wat on der zijn bereik kwam en moest, wilde men hem niet zijn hoofd te pletteren zien stooten, voorshands met touwen gebonden worden, tot dat er gelegenheid was den onge lukkige naar het Binnengasthuis te doen overbrengen. Het bericht als zouden een aantal politie-agenten te Amsterdam ten gevolge der ongeregeldheden, hun ontslag hebben aangeboden, is volgens het Handelsblad onjuist. De veranderingen in het personeel zijn niet grouter dan gewone tijden De wedloopen met paarden te Amsterdam, die op 31 Juli zouden plaats gehad hebben, doch toen zijn uitgesteld, zijn nu bepaald op 14 Augustus. Met gespitste ooren, de staart rechtuit en den snuit naar de deur gestrekt, bromde hij toornig, alsof hij iemand om het huis had hooren sluipen. Stil, Turco, stil! zei ik, ter wijl ik voorzichtig het venster na derde; ik hield den hond vast en verborg mij achter een mantel, die aan een spijker hing, om te zien wat er voor het huis gebeurde. Mijn hart klopte; ik had slechte voorgevoelens. Het was buiten nog grauw, ik zag niets. Ondertusschen ging Turco voort met knorren; zijn haren stonden recht overeind. Eensklaps rukte hij zich los en sprong met kracht tegen het ven ster. Ik had alle moeite om hem terug te houden. Op 't zelfde oogen- blik ontwaarde ik twee zwarte schimmen, die doken onder de heg van den tuin. Ik herkende de douanen. Stil, Turco! riep ik den hond Uit 's-Hage wordt gemeld: Zondagavond te 6 uren werd in «Walhalla», het vergaderlokaal der socialisten in de Westerbaenstraat alhier, e;ne meeting gehouden, waar als redenaar Domela Nieuwenhuis optrad, die de bekende theorieën verkondigde en op verschillende plaatsen in zijne rede heftig tegen de pers uitvoer. In het belang van de goede orde werd het publiek slechts geleidelijk in de zaal, die zeer vol was, toege laten. Even na den aanvang der meeting zag de politie zich genood zaakt, den kastelein van het café «Walhalla», Tasseron, die zijn broe der wilde binnenlaten, doch daarin verhinderd werd, over te brengen naar het politiebureel aan de Groen markt, daar hij zich minder wel- voegelijk tegenover de politie ge droeg. Dit veroorzaakte eene kleine opschudding in de zaal. Hij werd echter na eenigen tijd wederom op vrije voeten gesteld. Enkele perso nen moeten op de Veenkade ge tracht hebben, hem te ontzetten, doch dit is hun niet gelukt. De orde werd overigens door mets gestoord. De politie was sterk ver- tegenwoordigd door twee commis sarissen, verschillende inspecteurs, rechercheurs en een dertigtal agen ten, rijksveldwachters en boschwach- ters, die in den ingang van de zaal en in de poort vóór het gebouw hadden post gevat. Een der agenten van politie ont ving van een als heer gekleed per soon met een voorwerp een slag op den arm. De dader zette het onmid dellijk op een loopen, met achter lating van zijn hoed, die in handen der politie bleef. Domela Nieuwenhuis schijnt reeds spoedig na het uitspreken zijner rede Walhalla» te hebben verlaten althans men zag hem den ganschen avond niet meer. Vóór het gebouw had zich aan vankelijk eene vrij dichte menschen- menigte verzameld, die langzamer hand meer en meer slonk. Als eene bijzonderheid zij nog vermeld dat, toen gelegenheid ge geven was tot discussie, zich een spreker opdeed die het voorstel op perde, om op de herbergen en koffie huizen, waar de dagbladen ter lezing liggen die tegen de partij der socia listen schrijven, het stelsel van boy cotten toe te passen en die inrich tingen niet meer te bezoeken, welk voorstel door den voorzitter Baije ondersteund werd, die het gehoor aanraadde, slechts die koffiehuizen te bezoeken «waar onze bladen ter lezing liggen.» Tijdens de parade te s-Hage werd een beschonken socialist, die wanorde veroorzaakte, aangehouden en door de politie voorloopig in het militaire wachthuis aan de Bosch- brug geplaatst. Aldaar begon hij met ruiten stuk te slaan, en veroor loofde zich herhaaldelijk uit het vensterraampje minder eerbiedige uitdrukkingen jegens den Koning, in verband met bijvals-betuigingen voor Domela Nieuwenhuis. Na af loop der parade is de man over gebracht naar het commissariaat aan de Haven, alwaar hij in be waring werd gehouden. Per stoomtram den Haag öcheveningen van de Nederl. Rijn spoorwegmaatschappij, zijn geduren de de maand Juli 208,000 giers vervoerd. Met de lokaaltreinen van dezelfde maatschappij den HaagVoorburg werden in genoemde maand 16,225 reizigers vervoerd. Hotelhouders pn neringdoenden worden gewaarschuwd tegen een persoon, zich noemende De Thou- aers, die reeds door de rechtbank te 'sHage wegens landlooperij, en door het Hof aldaar wegens diefstal is veroordeeld. Hij maakt vooral dupes onder de hotelhouders, door logies en spijzen te genieten en dan met de noorder zon te vertrekken. Hij is lang van gestalte en zwart van uiterlijk, en draagt in een knoopsgat iets, dat op eene ridder orde gelijkt. Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld Bij het maken van eenen welput had hier eene aardstorting plaats, waardoor een werkman levend be graven werd. Gedurende zes uren zijn een aantal menschen bezig ge weest met pogingen om hem uit de diepte op te halen. Telkens stortte het zand weder in. De man werd ten slotte dood te voorschijn gehaald. Zekere V., stucadoor te Hilver sum, is bij een in aanbouw zijnd huis van een steiger gevallen en kort daarna aan de gevolgen be zweken. De terugkomst te Breda der bat terijen veld-art. uit het kamp van Oldenbroek, kenmerkte zich door een treurig geval. Nadat een acht tal kanonniers zich Zaterdag-avond aan verregaande balddadigheden hadden overgegeven en door de politie achtervolgd werden, vlucht ten zij in den moestuin van een hovenier, waar zes hunner gevat werden, terwijl twee door over- klimming in de rivier terechtkwa men. Het gelukte aan een zwem mende den overkant te bereiken, doch de ander, de milicien V., ver dronk. Zijn lijk werd gistermor gen opgevischt. Bij een goudsmid te Breda wist een oplichter, onder allerlei voor wendsel, 4 gouden horlogekettingen op zicht mede te krijgen. Hij maakte zich, nadat hij ook bij een anderen beproefd had iets machtig te wor den, met den buit uit de voeten. Men is den dader op het spoor. dreigend toe en ik trok hem mee naar den trap, die van de keuken naar de kamer leidt. Mijn man sliep nog, van geen gevaar bewust. Sta op! spoedig! zei ik en schudde hem bij den arm. De dou anen omsingelen het huis. Hij was dadelijk wakker en vroeg mij, of ik de tabak verborgen had. Ik antwoordde: nog niet. Haast je dan, om ze weg te stoppen, zei hij. Ik ging weer naar de keuken met Turco, maar het dier was niet meer te houden. Hij blafte en sproDg als bezeten en ontsnapte mij. Het scheen ofhij bij het doel was.Ikdrukte een oog tegen het sleutelgat van de deur en zag de douanen voorzichtig nader sluipen. Ik versperde de deur met de zware eikenhouten tafel en schoof den grooten gren del er voor. Als ik maar tijd heb, om de tabak te verbergen! dacht ik. (Slot volgt) De broodbakker Jan Klep, oud 26 jaren, wonende in den Zandberg, onder Ginueken (gemeente Teterin- gen), verliet Donderdag avond te 5 uren zijne woning, om zich, met den timmerman A. van den Akker, te Breda, van wien hij een stuk grond had gekocht, naar den te 'Beteringen resideerenden notaris De Roy van Zuydewijn te begeven, ten einde den koop van dien grond te regelen. Zich wat later bij dien notaris aanmeldende dan was afge sproken, vond men dien niet meer te buis, zoodat beiden naar Breda terugkeerden. Zij bleven toen samen tot 's nachts 12 uur, op welken tijd Klep door Van den Akker tot aan de Nieuwstraat uitgeleide werd ge daan. Sedert vernam men van den eerstgenoemde niets meer en ver diepte men zich in allerei gissingen, tot gisteren middag tusschen twaalf en een uur zijn lijk door werklie den der machinefabriek Bredain de nabijheid dier fabriek, is gevon den gew rden. Aangezien de zoo ongelukkig om het leven gekomene een man van zeer geregeld levens gedrag was, kan alleen worden ondersteld, dat hij zich in den weg heeft vergist en op die wijze te water is geraakt. Naar men verneemt zouden eeni- lotelingen der gemeente Klun- dert, die vroeger een hoog nummer, doch tengevolge der gedeeltelijke nieuwe loting, welke aldaar op 14 Juli is gehouden, een laag nummer hebben getrokken en dus in de ter men van oproeping vallen, het voor nemen hebben, ter bekoming van schadeloosstelling, den militie-com missaris gerechtelijk te vervolgen. Men schrijft uit Groningen Het jaar 1886 schijnt voor de vervening eene herhaling te zijn

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 2