ADVERTENTIESLiB. No. 944. Donderdag 5 Augustus 1886. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en nlgemeene Fesstdagea. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De vrouw vau den Smokkelaar. BINNENLAND. cor Haarlem per maand40 Cent». '»»neo door geheel het Rijk p. maand 55 '".onderlij ke Hommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etrangère <9. L. DA UB 8c Co., JOH. F. JONES, Sucr., Par ij 2, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hit Paviljoen. Ingaag aan de Dreefzyde 2e denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlandscLe Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid hehbon fartoen van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Itoutzijde van iiet Pavi joon op liet terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» et rfltnder Nederlandoche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatonrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, "kunst ou geschiedenis, voorn' «n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor eeu geheel jaat I 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling vau 25 cents por persoon, alleen o? fandagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vaH 25 cents per persoen. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiot dau ouder behoorlijk geleide. f«Jut* museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopasd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vaH 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vr\j, JJSgf- Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het r euilleton, waar mede in het nummer van Vrijdag a. s. een aanvang za'i worden ge maakt, getiteldHet Gesticht van Dokter Janin, door Ew. Aug. Köneg. De Redactie. In verschillende Bölgisclie bla den wordt gemeld, dat de burge meester van Brussel geene belem meringen aan de volksmanifestatie van 15 Augustus in den weg leg gen zal, indien het comité van or ganisatie den weg aanneemt, dien de heer Buis aan den optocht voor schrijft. Die weg is gekozen, opdat de optocht zich in het gedeelte der stad bewege, verwijderd van de plaats waar, ter gelegenheid van de nationale feesten, volksspelen gehouden worden. Ook zal het dra gen van roode vlaggen of zinne beelden van oproer en revolutie ten strengste verboden zijn. Oproerige plakkaten zijn gis- terenochtend op verschillende pun ten van Brussel aangeplakt gevon den en door de politie afgescheurd. Een beroep werd daarin gedaan op de revolutie, tegen den 15n dezer. Het hof van cassatie heeft ver worpen het beroep van Anseele, aanvoerder der Gentsche socialisten, tegen het vonnis van het gerechts hof te Gent, waarbij hij tot zes ii. Ik laadde den zak op mijn Behou der en liep naar het schuurtje, waar ik hem onder een hoop stroo verborg. Intusschen waren de douanen, die den hond hadden gehoord en bang waren, dat mijn man zou ko men (want hij staat er een half dozijn), bezig de deur open te bre ken, wat hun niet gelukte. Toen begonnen zij te praten. Turco ging zoo geweldig te keer, dat men niet kon verstaan, wat zij zeiden. Daar ik geen antwoord gaf, meenden ze, dat er wellicht nie mand in huis was en dat zij wel konden wagen, door 't venster naar binnen te komen. Een van hen duwde een ruit in, stak de hand naar binnen, maakte maanden gevangenisstraf veroor deeld is. Naar Deensche bladen melden, had er Zondagavond te Kolding (Jutland) een kolossale volksver gadering plaats ter eere van den voorzitter van het Folksthing, den heer Berg.Tallooze treinen en stoom- booten brachten tot deze betooging 30,000 menschen bijeen. Berg en andere liberale aanvoerders hielden opgewonden redevoeringen. Dank der bezadigde houding van de plaat selijke overheid, liep alles volko men rustig af. Het bericht van de Londensehe Standarddat de reis van markies Tseng naar Duitschland voorna melijk ten doel heeft maatregelen ter bevordering van het telegrafisch verkeer van China met West-Euro pa over Rusland en Duitschland, vindt te Londen in de goed ingelichte kringen geloof, omdat de Chinee- sche Regeering zich zeer ernstig aan die telegrafische verbinding laat gelegen liggen, waardoor het ver keer van China met Europa geëman cipeerd zou worden van de En- gelsche en Fransche telegraafka bels. Wanneer er dienaangaande eene overeenkomst tusschen China, Rusland en Duitschland werd ge sloten, dan zouden bijv. de kosten van het seinen tusschen China en Engeland met de helft worden ver minderd. Te dien einde moet er sprake zijn van nieuwe lijnen, welke de Chineesche Regeering uit Peking over Kiachta of Maimatschu zou willen doen aanleggen. het knipje los en opende het ven ster. Turco stond midden in de keuken met fonkelende oogen en geopenden bek. Zoodra hij een uit gang zag, sprong hij door het ven ster een der mannen naar de keel. De man en de hond rolden op den grond; de een schreeuwde, de andere zweeg, woedend zijn tegen stander bijtend en trachtend hem te worgen. De man was doodsbleek, zijn saamgetrokken handen trachtten te vergeefs den hond terug te duwen, wiens snuit rood van bloed was. De andere douanen schoten toe met de revolver in de vuist, maar durfden niet te schieten, uit vrees hun kameraad tegelijk met het woedende dier te raken. Een verschrikkelijke strijd begon tusschen deze mannen en Turco. Hij had zijn eersten man losgela ten, die bewegingloos op den grond lag en zich gekeerd tegen de an dere douanen. Hij beet hen, ver scheurde hunne kleeren, sprong van den een naar den ander, zoo vlug als een tijger. Zij schoten verscheidene malen, zonder hem te Het Fransche blad PAvenir militaire meldt het volgende: In de militaire kringen spreekt men van eep schandaal, dat voor eenige dagen in een provinciestad heelt plaats gehad. Een boekhandelaar moet, men weet niet door welke middelen, zich bij zonderheden omtrent onze mobiel- making verschaft ei die door eene uitgave openbaar gemaakt hebben. De minister van oorlog, verontrust over dit geval, dat onze strijdkrach ten van de eerste en tweede linie bij het te veld trekken in gevaar zou kunnen brengen, zou hierop bij bedoelden boekhandelaar stappen hebben gedaan om te vernemen, hoe hij aan die bijzonderheden was gekomen, en hem verzocht hebben de exemplaren uit den handel terug te trekken. De minister deed een beroep op zijne vaderlandsliefde; doch de boekhandelaar antwoordde «Ik ben vóór alles koopman. Ik ben in bet bezit van een staatsge heim. Indien men dit niet bekend wil gemaakt hebben, dan moet men mij daarvoor betalen.» De verlangde som, voegt l'Avenir militaire er bij, zou tamelijk hoog geweest zijn. De beruchte Coccapieller, die reeds zittiDg gekregen had in de vorige Italiaansche Kamer, waar hij zich echter zoo weinig op zijn ge mak voeldedat hij weldra zijn ontslag nam, is thans te Rome, waar hij eene reeks schotschriften tegen de ministers en andere hoog geplaatste personen had doen ver schijnen, op nieuw tot afgevaardigde gekozen. raken; men zou gezegd hebben, dat hij betooverd was. Eindelijk namen ze hun sabel en nu gelukte het hun Turco die niet terugweek, af te maken. Mijn man was intusschen in de keuken gekomen. Hebt je de tabak verborgen? vroeg hij. Ik antwoordde van ja. 't Is goed, zei hij. Vaarwel, ik pak mij weg, voor zij binnen komen, Vergeet niet, morgen aan Luigi Cervi te vertellen, wat er gebeurd is, en waarschuw de ka- meradeu. Zij zullen je wel nieuws vau mij breugen. Hij ging door het kleine deurtje van het schuurtje, eu ik giug op zolder, om hem door 't dakvenster ua te oogen. Hij sloop langs een heg en bereikte de wijn gaarden, waarin hij verdween. Van daar kon hij onbemerkt in 't ge bergte komen. Toen ik in de keuken kwam, wareu de douanen daar bezig alles onderst boven te werpen en te bre ken, alsof ze dronken waren. Een hunner, wiens broek ver- echeurd was, terwijl zijn knie De Standard verneemt uit Con- Stantinopel, dat tusschen de ont bonden Circassische en Syrische regimenten, behoorende tot de Turk- sche troepen langs de Grieksche grens, een twist ontstaan is, waar van een gevecht het gevolg was, waarin 80 dooden en gewonden vielen. Uit Athene wordt aan de Stan dard gemeld, dat de Porte, eene hervatting vreezende van den oorlog tusschen Servië en Bulgarije, bevel heeft gegeven dat binnen zeven dagen de troepen in Opper-Albanië weder gemobiliseerd moeten worden. Te Salonica, Monastir en Kossovo zijn de garnizoenen belangrijk ver sterkt. De Senaat der Vereenigde Sta ten van N.-A. heeft de behande ling van het tractaat over het Ni- caragna-kanaal uitgesteld tot De cember a. s. Hetzelfde is geschied met het wetsontwerp regelende het bezit van land in Amerika door vreemdelingen. De laatste is reeds door het Huis van Afgevaardigden met overgroote meerderheid goed gekeurd en verbiedt aan vreemde lingen alle grondbezit, met uitzon dering van spoorweg-eigendommen. President Cleveland heeft aan het Congres een rapport van den heer Bayard medegedeeld over de gevangenzetting van den Ameri- kaanschen dagbladschrijver Cutting, op Mexicaansch grondgebied, nabij de grens. De president zegt dat hij alles gedaan heeft wat in zijn ver mogen was om de invrijheidstelling bloedde, greep mij bij de keel en duwde mij tegen den muur en riep Ha! tooverheks! jij hebt den hond tegen ons losgelaten! Ik dacht, dat hij mij worgen zou; maar zijn makkers hielden hem terug. Waar is je man? vroegen zij. Mijn man is niet hier, ant woordde ik.' Je liegt! Doorzoek het huis dan maar. Zij drongen in alle hoeken en gatenin den kelder, in de schuur, overal. Zij lieten de deur van de keu ken open en ik ging naar buiten, om te zien, wat ze met Turco ge daan hadden. De arme hond lag dood, met afge sneden hals, op eenige passen van het venster, dat hij verdedigd had. Mijn hart brak, toen ik hem zoo moest zienik weende, alsof ik een kind verloren had. De douanen kwamen terug: ze hadden niets gevonden. Je man is ontsnapt, zeiden ze; 't is een gauwdief; maar we zullen hem wel vinden Heks, van Cutting te verkrijgen, en dat het thans de taak van het Congres is om handelend op te treden. Haarlem, 4 Augustus 1886. Na de examens die in de vorige week aan het conservatorium vcor muziek te Keulen zijn gehouden, komt mejuffrouw Hermine Zegers Veeckens van Haarlem als eerste voor op de lijst der leerlingen, die eene loffelijke vermelding hebben ver kregen. Naar wij vernemen is de heer Albert van Raalte, werktuigkundig ingenieur alhier, door de «Société Internationale des Electriciens,» te Parijs, benoemd tot haar algemeen gedelegeerde voor Nederland. Door de Haarl. Tramway- Maatschappij werden gedurende de maand Juli 11. 60.905 passagiers vervoerd, waarvan de ontvangst was f5587.471/,. Het gehalte der melk, geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting onder toezicht der Vereeniging tot bevordering van volksgezondheid, gedurende de afgeloopen maand Juli, was als volgt: Soortelijk y Vaste gewicht. e stoffen. Minimum 1.0295 3 pc. 11.5 pc. Maximum 1.032 3.7 12.4 Gemiddeld 1.030 3.32» 11.92 Thans is het zekerdat het gezantschap van Turkije bij ons Hof wordt opgeheven. De zaakge lastigde van dit Rijk te 's Hage, De zeg ons, waar het pak is, het pak tabak, dat hij gisteren heeft thuis gebracht Ik antwoordde Hij zal 't zeker meegenomen hebben, anders had jelui het wel gevonden. Toen wilden ze mij baug maken en dreigden mij te zullen arrestee ren. Maar ik zeide: Ik ken de wet, je kunt me niets doen zonder bewijzen. Die heb je niet ga dus heen Zij waren genoodzaakt, mij met rust te laten en gingen vloekend heen. - Je man zal ons dat betaald zetten! zei de oudste, terwijl hij mij de vuist onder den neus duwde. Ik ging weer naar mijn dakven ster en oogde hen na, totdat ze verdwenen waren. In den nacht begroef ik den ar men Turco in den tuin en plantte een paar bloemen op zijn graf. Ik was treurig en huilde lang. Ik maakte mij bezorgd bij de ge dachte, dat zij mijn man zouden krijgen. Bij 't krieken van den dag stond

Haarlem's Dagblad | 1886 | | pagina 1